Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 wrz 2013, 20:09 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 11:08
Posty: 109
Witam,

Z informacji jakie posiadam mój pradziadek Józef Karasiewicz urodził się w Skulsku około 1888-1890 roku.

W Archiwum w Koninie nie ma akt z tych lat, gdzie jeszcze mogłabym szukać?

Lilla


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Witaj,
księgi ze Skulska znajdują się również w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku.
Nie wiem czy również te, które Cię interesują.
To strona Archiwum, można zapytać telefonicznie lub mailem.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 11:08
Posty: 109
Witaj,

Pytałam we Włocławku, też nie ma.

Pozdrawiam Lilla


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Księgi mogą być jeszcze w parafii.

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 21:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
W Bazie Pradziad podane jest, że urodzenia 1888-1890 znajdują się w Koninie. Może są na mikrofilmach w AP Poznań.
Skoro nie ma w AD we Włocławku, to albo zaginęły (nie przetrwały do naszych czasów), albo znajdują się nadal w kancelarii parafialnej w Skulsku.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 23:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Z tego co wiem, na parafii są tylko powojenne (chyba, że nie przyznają się, że mają wcześniejsze). Część akt jest/była w USC w Skulsku, np. 1908 zgony, 1911 urodzenia. Jakaś część akt USC zaginęła i w USC mają jedną księgę akt odtworzonych na podstawie zeznań, ta księga dotyczy albo metrykalii z II poł XIX w albo końcówki XIX wieku albo przełomu wieków (nie zapisałam dat skrajnych). Przypuszczam, że narzeczeni potrzebowali do ślubów metryki, a gdy nie znaleźli, dostarczali zeznania świadków, rodziców, czy chrzestnych.
W AP powinny być takie urodzenia: 1878-1881 1886 1888-1890 1893-1895 1898-1899

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2013, 09:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Z Bazy Sezam również wynika, że akta stanu cywilnego Par.Rzymsko-kat. Skulsk /pow.koniński/ -Zespół 54/808/0 znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu Oddział w Koninie.
http://www.szukajwarchiwach.pl/54/808/0#tabZespol

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2013, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 11:08
Posty: 109
Witam,

Dziękuję Wam za zainteresowanie. We Włocławku byłam osobiście-nie ma, w Koninie byłam osobiście, ale nic nie znalazłam. Zleciłam w Koninie poszukiwania, ale też nic nie ma. Do Parafii w Skulsku też dzwoniłam , a nawet do USC w Skulsku i nie ma.

Same zagadki z tym moim pradziadkiem ???

Pozdrawiam Lilla


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2018, 11:50 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
Wiem że to dość stary wątek, ale wtrącę swoje 3 grosze.
Akta ze Skulska zostały wywiezione do Poznania w XX-leciu międzywojennym, przed IIWS
Dodatkowo w parafii był duży pożar (zdaje sie że w latach 60-tych XX wieku).
I to są bezpośrednie przyczyny luk w aktach. Niestety nie możliwe do odtworzenia.

pozdrawiam
Grzegorz

PS w dwóch przypadkach z mojego drzewa bardzo się przydały odpisy z akt - jako jedyne świadectwa co się w danym czasie działo (jedyny ślad bo oczywiście akt urodzenia brak)
Ponadto mam kilka zagadek, na przykład mój pradziadek Leon Rybacki, urodzony właśnie w Skulsku w roku 1882 (mam akt urodzenia) w wieku 25 lat wyjechał do Stanów. Tam przyszedł na świat mój dziadek Władysław i wujek Bronisław, a babcia wróciła do Skulska jeszcze przed I WS. Wszystko to są fakty znane w rodzinie, przeze mnie trochę uzupełnione przy przeszukiwaniu akt. I to właśnie grzebanie pozwoliło znaleźć w dokumentacji pasażerów na Ellis Island. Oczywiście znalazłem swojego pradziadka, ale co najciekawsze - dokładnie następnym wpisem w rejestrach jest Stanisława Rybacka, ze Skulska, wpisy spinają klamrą zarówno mojego pradziadka Leona jak i wspomnianą Stanisławę (mająca wg tego dokumentu lat 16). Mniej dokładne dokumenty z Hamburga pokrywają się że te same osoby wypłynęły. I niestety to jest jedyny ślad który do tej chwili mam że Stanisława Rybacka wogóle istniała. Siostra? Kuzynka? osoba o tym samym nazwisku? Niestety akt ze Skulska brak. Robiłem kilka podejść w serwisach obejmujących Stany ale póki co informacji dalszych brak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2018, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grzegorzu,
na liście pasażerskiej ,
Stanisławie Rybackiej lp.14,widnieje dopisek -sister :D
Leon Rybacki lp.13
New York Passenger Arrival Lists (Ellis Island), 1892-1924

Stanislawa Rybacki ma 16 lat ur.ok.1891r panna,siostra Leona
dopisek na liście pasaż.obok imienia
tu można powiększyć-lepiej widać,napisane ołówkiem
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1368704

Name:
Leon Rybacki
Event Type:
Immigration
Event Date:
16 Feb 1907
Event Place:
Ellis Island, New York City, New York, United States
Residence Place:
Skulzk
Gender:
Male
Age:
25
Marital Status:
Single
Nationality:
Russia, Polish
Birth Year:
1882
Departure Port:
Hamburg
Ship Name:
Graf Waldersee
Arrival Contact Name:
??? ???
Arrival Contact Name Relationship:
Cousin Wlad.Wrzesinski
Page Number:
26
Affiliate Line Number:
0013
Do niego płyną:
Wladuslaw Wrzesinski ,żona Feliksa
United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918
birth:
7 czerwiec 1874,Russia
, ,
draft registration:
from 1917 to 1918
Racine City no 2, Wisconsin, United States

Czy masz Maryanne Rybacka ze Skulska ,która płynie do brata Leona, również do Racine,Wisconsin?
Other information in the record of Maryanna Rybacka ur.Skulsk
from New York Passenger Arrival Lists (Ellis Island)

Name:
Maryanna Rybacka do Racine,Wisconsin
Event Type:
Immigration
Event Date:
10 Jun 1910
Event Place:
Ellis Island, New York City, New York, United States
Residence Place:
Skulsk, Russia
Gender:
Female
Age:
22
Marital Status:
Single
Nationality:
Russia, Polish
Birth Year:
1888
Departure Port:
Hamburg
Ship Name:
Pennsylvania
Additional Name:
Anna Rybacka -kontakt w Skulsk
Departure Contact Name Relationship:
Mother
Arrival Contact Name:
Leon Rybacki-Maryanna ,płynie do brata Leona
Arrival Contact Name Relationship:
Brother
Page Number:
132
Affiliate Line Number:
0003
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1368704
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1368704

Jeśli nie posiadasz ,to posyłam :
Leon Rybacki
Wisconsin, County Marriages, 1836-1911
birth:
Poland
marriage:
25 wrzesień 1907
Franicsville, Racine, Wisconsin, United States
father:
Tho. Rybacki
mother:
Anna Langienicz
spouse:
Helen Lewandowski
other:
Thomas Lewandowski, Francis Libncr

Leon Rybacki 28 lat
Head
United States Census, 1910
birth:
1882
Russia
residence:
1910
Racine Ward 2, Racine, Wisconsin, United States
immigration:
1907
spouse:
Helen Rybacki 22lata
child:
Walter Rybacki 1 rok
other:
Czestaw Chualiz, Helen Libeur

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:MPJ1-VBM

Leon Rybacki
United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918 na karcie żona Helen Rybacki ,Skulsk ,Słupca,Russia,Poland
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1968530

birth:
19 kwiecień 1881
, ,
draft registration:
from 1917 to 1918
Racine City no 2, Wisconsin, United States,Grand Ave 1732

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2018, 23:56 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
wow, tego "sister" to nie doczytałem :) czyli jest jeszcze lepiej niż myślałem a jednocześnie wiem że nic nie wiem.

Marianna - tak - jej historia potoczyła się tak że wyszła w Stanach za Aleksandra Mielcarka i mimo ze póki co nie udało mi się nawiązać kontaktu to wg. serwisów dość dobrze udało mi sie ich rozrysować.

Generalnie historia powstawania drzewa z tej strony mojej rodziny jest taka, że wieki temu moja obecnie 70-letnia ciotka jeździła po swoich ciotkach i kuzynostwie szukając wszelkich informacji.
A mi dopiero w tym roku wpadło do głowy że cos mogę z tym zrobić, zacząłem rozrysowywać, szukać i dotarłem do drzewa robionego przez moją ciotkę... i sie okazało że ze względu na ograniczone zasoby Skulskie wielu rzeczy nie wiedzieliśmy, a jednocześnie gdyby nie pytania ze 30 czy 40 lat temu do ówcześnie żyjących to byśmy też dużo mogli przegapić. Moja ciotka nigdy nie miała wystarczająco siły/cierpliwości i czasu żeby wysiedzieć w archiwach, na szczęście w tej chwili mnóstwo informacji mamy w internecie i nie trzeba ślęczeć nad mikrofilmami.
Powiązań z Wrzesi(e)ńskimi z racji czasu jeszcze nie rozszyfrowywałem, to jeden z moich dalszych planów (aczkolwiek przez brak wielu akt w Skulsku - możliwe że nie do odkrycia). Dużo by pisać, ale jak widac jeszcze mnóstwo roboty przede mną! Tym bardziej że prawie po sąsiedzku, zaraz za Inowrocławiem a dokładniej w Gniewkówcu rozrastała się w tym czasie rodzina z której pochodzi żona starszego syna Leona, i tam to dopiero mam porządkowania (tzn. bardzo dużo mi dało dostęp do pracy naszego forumowego kolegi włodka51, czy koleżanki monolit, którzy jak się okazuje są moimi wprawdzie bardzo dalekimi - wspólnych przodków mamy jakieś 5 pokoleń wstecz - krewnymi)

Jednakże dzięki wielkie za podpowiedź! mały dopisek a nie zwróciłem na niego uwagi. To może da mi jakieś światło do poszukiwań w kierunku siostry mojego pradziadka - oczywiście pod warunkiem że to było prawidłowo dopisane (tzn zgodnie z prawdą), bo zawsze biorę pod uwagę że zapiski amerykańskie bardzo często odbiegają od rzeczywistości - bo skróty myślowe, bo ktoś się nie potrafi dogadać, bo ktoś odpowiednio nie potrafi "przespelować" imienia czy nazwiska. Stąd nawet w tych przywołanych przez ciebie nazwiskach masz dwie Libnerówny - Franciszkę i Helenę, moja praprababcia miała na nazwisko Langiewicz. A to przeczesując serwisy familyserch, myhariage, ancestry jest spore wyzwanie czasami. Zresztą nawet w akcie małżeństwa Tomasza i Anny z r. 1880 w Skulsku są źle zapisane ich nazwiska (prawdopodobnie przy przepisywaniu - Tomasz jest zapisany jako Rybarski zamiast Rybacki, Anna jako Langewicz zamiast Langiewicz - co jest zapisane źle zarówno bukwami jak i literami). Życie, w końcu chyba te 100 czy 150 lat temu to nikt nie brał na poważnie że ktokolwiek będzie po latach grzebać w tych papierach.

Jeszcze raz dzięki !
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2018, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grzegorzu,
z cząstkowego(ochrona danych -tak napisane) Nekrologu syna Mielcarek Mary i Aleksandra:
tu są wymienone siostry zmarłego
Lilian Brzezinski ,Mary Leskowicz ,oraz brat Walter(Władysław) Mielcarek, bratowa Barbara Bado

RACINE - Mr. Harry A. Mielcarek, 83, passed away at St. Mary's Medical Center on Saturday, May 26, 2001. He was born in Racine on żona Irena
RACINE - Mr. Harry A. Mielcarek, 83, passed away at St. Mary's Medical ... a brother, Walter Mielcarek; sisters, Lillian Brzezinski and Mary Leskowicz; .sister-in-law, Barb Bado; and ... of Science in Education from the University of Wisconsin-Whitewater and her ......
https://www.findagrave.com/memorial/187 ... -mielcarek

https://www.findagrave.com/memorial/187 ... -leskowicz

Harry A. Mielcarek
Find A Grave Index
birth:
30 wrzesień 1917
death:
26 maj 2001
burial:
2001
Caledonia, Racine, Wisconsin, United States of America

Kontakt:spróbuj
https://www.facebook.com/pages/Anthony- ... 3885306698

https://www.ancestry.com/boards/thread. ... brzezinski

mielcareck Family Tree -drzewo genealog.
Public Member Tree
6 attached records, 7 sources  
Lillian Brzezinski 
Birth:  dd mm 1912/1913
Death:  date - city, Racine, Wisconsin, United States of America
Marriage:  date
Spouse:  name surname

F: 
Alexander Mielcarek
M: 
Mary Rybacka

https://www.ancestry.com.au/search/coll ... OKyA%3D%3D

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2018, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
Elu dziękuje ci bardzo, ten research już mam już dość dokładnie zrobiony. Zdaje się że Mielcarkowie (prawie) wszyscy poszli w kierunku wojskowym i w tym upatruję że za bardzo nie chcą się w podejrzany sposób kontaktować. (A kilka podejść robiłem).

Na ancestry to drzewo też znam, niestety póki co nie mam tam konta aktywnego bo chcę zebrać jak najwięcej wątków do poruszenia i wtedy wydawać pieniądze (hehehe).

W każdym bądź razie dzięki serdeczne

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL