Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 kwi 2024, 02:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lis 2013, 16:13 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Nie nauka, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie...genealoga.

Pozdrawiam wszystkich genealogów.
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 16:18 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Kamil nie chodzi mi o spławianie Cię, ale to naprawdę nie jest problem.
Genealogiem można być zawodowo, ale również można być genealogiem amatorem zajmując się np. historią własnej rodziny.
Przy okazji wytłumacz koledze, że genealogia nie jest dziedziną nauki, a jest pomocniczą dla historii. W Polsce nie ma studiów wyższych genealogicznych, a tylko wykłady na tych uczelniach, które w programie mają Historię.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Przy okazji zauważ, że słowo log nie oznacza nauki. Kolega wiedział, że gdzieś dzwony biją ale nie bardzo w którym kościele.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 16:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Jankowski_Kamil napisał(a):
Witam,
mój znajomy pisze mi, że nie mam prawa okreslać się genealogiem, bo log znaczy nauka, a ja się nie zajmuję tym pod względem naukowym.

Radziłabym nie brać sobie do serca niemądrych wypowiedzi. Co z naukami nie mającymi końcówki -log? (pierwsze słyszę?)
Można być kimś z wykształcenia lub z zamiłowania; można być zawodowcem i/lub amatorem.

Jankowski_Kamil napisał(a):
Powiedział również , że aby być genealogiem ( prawdziwym) trzeba ukończyć studia.

Ciekawi mnie jakież to są te studia?
Bo takich jeszcze zdaje się nie mamy na naszych uczelniach.
Śmiem twierdzić, że genealodzy mają niejednokrotnie większą wiedzę niż naukowcy.
Bo robią coś z pasją, z chęcią, siedząc nad jedną wsią wiele lat, nie interesuje ich wyścig uczelniany po grant, naglący czas, bo termin doktoratu się zbliża ....

Jankowski_Kamil napisał(a):
Czy my wszyscy nie możemy określać się genealogami?

Ja się tak właśnie określam. I nie widzę w tym nadużycia.

Gejtawy napisał(a):
Kamil nie chodzi mi o spławianie Cię, ale to naprawdę nie jest problem.

Święte słowa. Nic dodać, nic ująć.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 16:37 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Genealogia (z Greki γενεά, genos – "ród" oraz λόγος, logos – "słowo", "wiedza") — jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.

Badania genealogiczne prowadzi się na podstawie swoistych źródeł, w tym zwłaszcza metryk. Po ustaleniu niezbędnych faktów genealogicznych sporządza się tablice genealogiczne ukazujące relacje między członkami rodziny (np. drzewo genealogiczne). Efekt badań może przyjąć również postać innych publikacji papierowych (np. książka, skrypt, artykuł), a współcześnie także elektronicznych (np. w programie genealogicznym, na stronie internetowej). Publikacje takie często są utożsamiane z genealogią (genealogia danej rodziny).

Prowadzeniem badań genealogicznych zajmuje się genealog. Może to być genealog zawodowy, traktujący genealogię jako profesję, lub genealog-amator, zajmujący się genealogią rodzinną jako hobby. W Polsce genealogia stanowi jedynie element nauczania na studiach wyższych na kierunku – historia.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Genealogia

Myślę, że ludzie lubią szukać dziury w całym. Myślę, że gdyby Twój kolega "zaraził się" chęcią poznania korzeni swojej rodziny zmieniłby zdanie na ten temat. Bo...punkt widzenia zmienia się w zależności od punku siedzenia. Róbmy swoje.

Ps. No , ale nagromadziłam "mądrości " w ostatnim zdaniu :lol:

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 16:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
za wikipedią:
Prowadzeniem badań genealogicznych zajmuje się genealog. Może to być genealog zawodowy, traktujący genealogię jako profesję, lub genealog-amator, zajmujący się genealogią rodzinną jako hobby. W Polsce genealogia stanowi jedynie element nauczania na studiach wyższych na kierunku – historia.
I tak jak pisali przedmówcy genealogia jest nauczana na studiach wyższych na kierunku – historia, nie można skończyć takiego kierunku ;)

Kamilu a może niech znajomy jeszcze powie jakie studia powinien skończyć astrolog ;)

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL