Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2020, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Witam serdecznie!
Mam pewien problem genealogiczny z którym nie bardzo wiem, jak sobie poradzić. Otóż pomagam pewnej Francuzce polskiego pochodzenia, w szukaniu jej przodków. Szło nam całkiem dobrze do momentu odkrycia, że jej przodek Szymon Sujka urodził się w Darnowcu ( Dornberg) w parafii Rychtal. Urodzony 1 listopada 1812 roku Szymon Sujka, syn Jana i Marii z domu Quackin.

Obrazek

I tu pojawia się problem, dowiedziałem się z jego metryki urodzenia ( załączam ją do postu) że jego ojciec był kolonistą.
Przejrzałem metryki z Rychtala z lat 1802-1828 i nie znalazłem żadnego śladu tej rodziny- ani urodzeń ani daty ślubu jego rodziców, oprócz jedynej metryki urodzenia Szymona. Jako, że byli kolonistami, to być może przyjechali z innego regionu, niekoniecznie z Niemiec.
Być może są jakieś spisy bądź opracowania dotyczące historii tego regionu. Widziałem w internecie informację o książce dotyczącej historii Rychtala, może tam coś jest o kolonistach. Niestety, książka ta nie jest dostępna online. Być może jest w którejś z bibliotek cyfrowych, nic jednak o tym nie wiem.
Jeżeli ktoś z Was mógłby udzielić mi jakiejkolwiek rady czy pomocy w tym temacie, byłbym ogromnie wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2020, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 986
Jako potomek kolonistów interesowałem się kiedyś tym problemem. W Prusach było w czasach Fryderyka II modne tworzenie kolonii. Zagospodarowywano wolne tereny : poręby , tereny osuszanych bagien , ale też wolne łany w istniejących wioskach. Koloniści nie byli chłopami pańszczyźnianymi, tylko mieli kontrakty. W Polsce było to osadnictwo olęderskie. W Wikipedii są hasła "kolonizacja fryderycjańska", "wieś fryderycjańska". Ale kolonistą mógł być też syn gospodarza z tej samej wsi. Dostawał łan ziemi i uprawiał płacąc czynsz, a że był na innych prawach , to nazywał się kolonistą.
Sujka to polskie nazwisko, ale mógł być z innej części Śląska (Rychtal to Śląsk, a nie Wielkopolska)
Nazwisko żony (i chrzestnych) ma starodawną końcówkę -in, używaną kiedyś w Niemczech w nazwiskach żeńskich.
Teraz kanclerka byłaby Angela Merkelin. Pniokin brzmi śmiesznie , bo nazwisko polskie a końcówka niemiecka.
Pozdrawiam z Sulechowa
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2020, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 986
Jeszcze sprawdziłem na starej mapie Reymanna . Nie było wsi macierzystej Dornberg , była tylko Kolonia Dornberg założona na porębie leśnej. Więc koloniści mogli być zewsząd . Na mapie Prus Południowych z 1803 nie ma jeszcze tej kolonii, ale może to tylko niedokładność mapy , bo Prusy Południowe to tereny zabrane Polsce , natomiast Rychtal od zawsze był na Śląsku (włączony bez plebiscytu do Polski w 1920).
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2020, 23:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Tu też warto sprawdzić:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3781/0/? ... bJednostki

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2020, 17:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Dziękuję bardzo za pomoc, zwłaszcza koledze Januszowi. Okazało się, że ślad wspomnianych Sujkow prowadzi do Krzyżowników w powiecie namysłowskim.
Przy okazji- jeśli ktoś potrzebuje metryk z Rychtala z lat 1802-30 to mogę je przesłać.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL