Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2023, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2023, 18:17
Posty: 3
Witam
Poszukuje swoich przodków. Sporo udało mi się zebrać, jednak utknąłem. Chodzi Antoniego Stajkowskiego (ok 1840/45 - 1890), męża Marianny Lipieckiej. Mam ich wpis z księgi ślubów (zawarto w Jarząbkowie 1863 r..) tam wpisano, że pochodzi z Hociczki (sic!) parafia Września lat 23 oraz akt zgonu (zmarł w Sędziwojewie w 1890 r. lat 45, wpisano, że urodzony w Żerniki, ojciec Jakob, matka Franciszka). Sprawdziłem Basia - w latach 1840-1845 w Żernikach urodziło się trzech Antonich Stajkowskich, ale żaden nie miał rodziców o imionach Jacob i Franciszka. Ba nigdzie w pobliżu nie natrafiłem na żadnego Jakuba Stajkowskiego. Teraz pytanie co jest nie tak? Źle wpisane imiona rodziców w akcie zgonu? Różnica miejscowości urodzenia chyba raczej mało istotna, bo wystarczyło przejść miedzę. Sprawdziłem księgi parafii Września w potencjalnych latach urodzenia, nie widnieje nikt o nazwisku Stajkowski. Może ktoś pomoże?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2023, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Hociczki to dzisiejsza Chociczka i z Żernikami należały do parafii Opatówko

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2023, 13:33 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2023, 18:17
Posty: 3
Wiem. Tyle ile tylko zdołałem znaleźć w archiwach online to znalazłem. W Żernikach mieszkało w tym czasie kilka rodzin Stajkowskich zakładam, że spokrewnionych, więc próbuję dojść do źródła. O ile mnie dokumenty i przeczucie nie myli to trafili tam ok 1820-30 r. chyba w 1828 r. pojawia się pierwszy raz nazwisko w zapiskach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2023, 18:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Pisałeś o parafii Września a Optówko sprawdzałeś - jest w SzwA

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2023, 07:53 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2023, 18:17
Posty: 3
Tyle ile jest, to sprawdziłem. Baza obejmuje kluczowe lata i tak jak napisałem, urodziło się w tym czasie w tej malutkiej wiosce aż trzech Antonich, tyle, że żaden nie miał rodziców o imionach wskazanych w akcie zgonu. Ba, nigdzie nie pojawia się się w dokumentach żaden Jakub Stajkowski, a nauczony doświadczeniem poszukiwań nawet jeśli tego konkretnego aktu nie ma, to powinni wystąpić inni potomkowie, bądź ślad po urodzeniu i śmierci. Skłaniam się ku dwóm hipotezom. Albo błędnie podano miejsce urodzenia i szukam w niewłaściwym miejscu (mniej prawdopodobne, ponieważ to nie jest szczególnie mocno rozprzestrzenione nazwisko), lub imiona rodziców i mój Antoni jest jednym z tych trzech, a właściwie dwóch ponieważ jednego całkowicie wykluczyłem. Trochę mnie to frustruje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 130 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL