Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 12:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2014, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Prośba. Poszukujemy grobów.

Czy wśród forumowiczów znajdują się jakieś osoby zamieszkałe w Nowym Kramsku oraz w Szamotułach, które mogłyby sprawdzić czy na cmentarzu w Nowym Kramsku pochowany jest w 1919 roku Łukasz Durka lat 24, a na cmentarzu w Szamotułach Stanisław Kruszona lat 22?

Jeśli ktoś będzie mógł pomóc w tej sprawie będę bardzo wdzięczny.

Oboje to Powstańcy Wielkopolscy, którzy zginęli 23 maja 1919 roku w czasie katastrofy na lotnisku Klęka. Sierż. Łukasz Durka to pilot a sierż Stanisław Kruszona to obserwator.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2014, 07:36 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Dotarliśmy do grobu Stanisława Kruszona.
http://polski-cmentarz.pl/szamotuly/grobonet/start.php?id=detale&idg=10222&inni=0&cinki=1

Brak nam informacji o grobie Łukasza Durki pochodzącym z Nowego Kramska.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 17:59 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Odnaleźliśmy też grób Łukasza Durki.

Łukasz Durka pochowany jest na Cmentarzu Garnizonowym w Kwaterze Lotników, rząd B, numer 8.
Ustaliłem to przy pomocy wyszukiwarki.
Mam jednak pytanie związane z tym grobem. Wyszukiwarka podaje datę zgonu 23.06.1919. Prawdziwa data zgonu to 23.05.1919.
Zwracam się z prośbą o sprawdzenie jaka data podana jest na grobie.
Jeśli ktoś będzie miał możliwość sprawdzenia prosiłbym o informację na PW.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Witam,
wg. książki "Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli" - Wiesław Olszewski
" Sierżant pilot, Durka Łukasz, ur. 10.10.1894r - zm.23.6.1919r." - ten napis na nagrobku
i dopisek w uwagach:
"POWSTANIEC WIELKOPOLSKI ; PW/276; Durka Łukasz; sierż. 2 wlkp. esk. lot. *10.10.1894r Nowe Kramsko - + 23.5.1919r Nowe Miasto, poch Poznań stary cment. gar. DG7, GR., LS; +23.6.1919r Nowe miasto nad Drwecą [nad Wartą ! -uwaga moja], wraz z sierż obs. (szer) Stanisławem Kruszona w czasiepowstańczego lotu zwiadowczego ; BI/8"

Fotki szukam.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Fotki Łukasza Durki posiadam w tym wykonane w Klęce tuż przed śmiercią. Mam też zdjęcie po śmierci.
Wypadek był spowodowany prawdopodobnie złą jakością paliwa (mamy orzeczenie inspektora z Ławicy).
Ciekawostka jak specjalista od Powstania myli Wartę z Dwęcą ;)

Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 23:38 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Durka Łukasz sierżant * 10.10.1894 Nowe Kramsko. 2 Wielkopolska Eskadra Lotnicza † 23.05.1919 wypadek Nowe Miasto Lubawskie.pochow. Poznań cm. garn. Zginął w katastrofie lotniczej pod Nowym Miastem Lubawskim nad Drwęcą podczas lotu zwiadowczego razem ze Stanisławem Kruszoną (LSPW 2/897). Akt zgonu USC Poznań, nr 1694 1919/I, syn Franciszka i Pauliny z domu Piwecka, przyczyna zgonu – przez nieszczęśliwy wypadek – spalony. Akt podaje miejsce śmierci Poznań.

Kruszona Stanisław szeregowiec pilot * 29.04.1897 b. d. Szamotuły, 2 Wielkopolska Eskadra Lotnicza † 23.05.1919 wypadek Nowe Miasto Lubawskie poch.Szamotuły. Zginął w katastrofie lotniczej pod Nowym Miastem Lubawskim nad Drwęcą podczas lotu zwiadowczego razem z Łukaszem Durką (LSPW 2/352). Akt zgonu USC Poznań, nr 1696 1919/I,syn Wawrzyna, monter, wypadek – spalony. Akt zgonu podaje Poznań jako miejsce śmierci.

żródło:" Lista strat Powstania Wielkopolskiego" Wiesław Olszewski i Łukasz Jastrząb wyd. 2009

Nowe Miasto Lubawskie leży nad Drwęcą, nad Wartą leży Nowe Miasto-nie sądzę, ( cytuję Pana Marka) że "specjalista od Powstania myli Wartę z Drwęcą"..... :!:

Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2014, 04:06 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Przykro mi, ale jednak prof. Olszewski wraz z dr-em Jastrzębiem co najmniej mylą dwie miejscowości. I również wprowadzają w błąd co do aktu zgonu, oraz co do rodziców poległych lotników.
I to jest przykład wartości źródła na które się powołujesz.

24 lis 2014, o 20:20, w dziale Tłumaczenie z niemieckiego, zamieściłem oryginały aktów zgonu sierżanta Durki i sierżanta Kruszony (USC Nowe Miasto akty zgonu 51 i 52 z 1919r - Oryginały znajdują się w USC NMnW). Tłumaczenia tych aktów zgonu dokonał i zamieścił w tym dziale 26 lis 2014 o 08:14 Wojciech Derwich.

Dysponuję również innymi oryginalnymi dokumentami z 1919 r. na temat tego wypadku (w tym Inspektora ds. Lotnictwa Byłego Zaboru Pruskiego oraz d-cy 2 Eskadry Wielkopolskiej).
Informacje na temat miejsca śmierci sierż. Durki i sierż. Kruszony zamieszczone są w Księdze Pamiątkowej ku Czci Poległych Lotników z 1933 roku (Księga dostępna jest w necie w formie zdigitalizowanej na stronach Muzeum Lotnictwa w Krakowie).

A poniżej oryginalne zdjęcie sierż. Łukasza Durki z okresu pobytu na lotnisku Klęka pod Nowym Miastem nad Wartą w 1919 roku.
Obrazek

Tak przy okazji co do Nowego Miasta Lubawskiego - dopiero w 1920 roku znalazło się w II RP (na terenie województwa pomorskiego) i do 1 kwietnia 1937 roku nosiło nazwę Nowemiasto - Pomorze (z taka pisownią).

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2014, 12:25 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Marku, zatem zasiałeś we mnie niewiarę w to źródło :(
To dobrze, że udało Ci się dotrzeć do bardziej wiarygodnych danych. Tak sobie myślę, że należałoby je przekazać autorom tej publikacji lub podać do publicznej wiadomości w jakiejś innej, obranej przez Ciebie, formie, by dalej nie "ciągnąć " tego błędu.
W końcu autorzy nie pomylili rzek tylko w ogóle miejsce wypadku a to już jest bardzo istotne.
Co do pomyłki z imieniem ojca Kruszony--zgłaszający Mieczysław Maik (w aktach przetłumaczonych, które teraz dopiero przeczytałam) oznajmia " i zgłaszenie podaje z własnej wiedzy"--czy jest 100% pewność, że podał prawidłowo imię ojca? Może i tak-pewnie była jakaś książeczka wojskowa...
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2014, 13:33 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Z autorem rozmawiałem. I ręce mi opadły. Mimo, że podałem te same dane i informacje jak tu na forum, to ze strony autora nie padło nawet słowo o choćby pomyłce.

Takich "pomyłek" jest w tym wydawnictwie o wiele więcej. I osoby kompetentne też zwracały uwagę autorom na różne "pomyłki". I na razie jak widać "wydawnictwo" funkcjonuje od 5 lat jako "wiarygodne".

A jeśli chodzi o rozumienie to może chodziło o fundusze unijne? Bo z nich sfinansowane zostało to wydawnictwo.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: gerrard i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL