Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ewa Zaborowska
PostNapisane: 25 mar 2009, 09:52 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 09:50
Posty: 3
Witam serdecznie,
Od wielu miesięcy usilnie poszukuję pochodzenia Ewy Zaborowskiej (ur. ok 1750 zm. 1816/1819) żony Macieja Łączyńskiego h. Nałęcz, bohatera PSB, (linia: Dionizy Łączyński 15.413.163) ,regenta, kawalera orderu świętego Stanisława (1785), łowczego [raw] Gostynin (1778), starosty [raw] Gostynin (1779-1794), żupnika [raw] Sochaczew (1768), właściciela Kiernozi
* Urodzony z grubsza* w roku 1740
* Zmarł w roku 1795
* Wiek: z grubsza* 55 lat
Ewa i Maciej Łączyńscy byli rodzicami:Benedykta Józefa, Ignacego, Teodora Ignacego, Marii (Walewskiej i późniejszej kochanki Napoleona), Honoraty i Antoniny Katarzyny.
Przeszukując dostępne mi herbarze lub źródła internetowe otrzymuję tylko informacje dotyczące przypuszczalnego roku urodzenia (1750) i śmierci (1816/1819) Wiadomo mi jeszcze, że po śmierci Macieja Łączyńskiego (1795) Ewa z Zaborowskich Łączyńska wyszła powtórnie za mąż za Józefa Chrzanowskiego. Nauczycielem jej dzieci zarówno z pierwszego jak i z drugiego małżeństwa był Mikołaj Chopin, ojciec Fryderyka Chopina. Strona internetowa o Mikołaju Chopinie podaje, że uczył on dzieci państwa Ewy i Józefa Chrzanowskich w Piekartach w powiecie kaliskim (dodam, że nie znalazłam takiej miejscowości w tym powiecie a przeglądałam również źródła historyczne)
Jeżeli posiada ktoś informacje na temat pochodzenia Ewy Zaborowskiej to proszę o przesłanie mi interesujących mnie wiadomości.
Łączę pozdrowienia i życzenia owocnych poszukiwań:
Agnieszka Dąbrowska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 13:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
latte napisał(a):
Strona internetowa o Mikołaju Chopinie podaje, że uczył on dzieci państwa Ewy i Józefa Chrzanowskich w Piekartach w powiecie kaliskim (dodam, że nie znalazłam takiej miejscowości w tym powiecie a przeglądałam również źródła historyczne)
Agnieszka Dąbrowska.

Witaj Agnieszko, "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" podaje miejscowość Piekart w powiecie i gminie Kalisz.
Tutaj masz link do strony.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 09:50
Posty: 3
Dziękuję Dariuszu za błyskawiczną podpowiedź. Spróbuję poszukać Ewy z Zaborowskich Chrzanowskiej jak się okazuje nie w Piekartach a w Piekarcie koło Kalisza. Nadal czekam na kolejne podpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Agnieszko czy sprawdzilas Teki Dworzaczka?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 09:50
Posty: 3
Tak Krzysztofie, teki Dworzaczka zostały przejrzane. Nurtuje mnie bardzo z jakich Zaborowskich pochodzi Ewa, przecież Maciej Łączyński wywodzi się ze znamienitego i majętnego rodu, więc śmiem przypuszczać, że mezaliansu nie popełnił żeniąc się z Ewą. Z tego małżeństwa zrodzili się znani i zasłużeni dla historii Polski i nie tylko. Żadna strona, nawet francuska pisząc o córce Łączyńskich (Marii Walewskiej) nie podaje dokładnych danych jej rodziców. Przodków Macieja Łączyńskiego da się odnaleźć natomiast Ewy z Zaborowskich niestety nie.
Będę cierpliwie czekać, może ktoś pomoże mi. Przy okazji chętnie dowiem się czegokolwiek na temat Zaborowskich herbu Grzymała.
Pozdrawiam,
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Najwazniejsze Herbarze sa w internecie. Mozesz tam zrobic poszukiwania Zaborowskich i to naprowadzi Ciebie na dalszy slad.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 136 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL