Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2016, 22:20 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Mam rozpisane "gałązki" Pijanowskich do lat wstecz, a śmierci Jana (syna Joannesa i Marianny zd. Grzechowiak) nijak poszukać nie mogę. Johann urodził się 22.12.1890 roku w Mieścisku. Mieszkał tam do 1918 roku. Ożenił się Apollonią Kluczyńską ur.30.01.1887r i pierwsze ich dziecko - Regina - urodziła się w Mieścisku. Ponieważ Johann pracował jako robotnik rolny, przemieszczał się wraz z rodziną po terenie powiatu wągrowieckiego. W 1926 roku przebywał w Rąbczynie, w 1930 w Brzezno Stare. 14.04.1932 wprowadza się z rodziną do Łęgowa, potem wraca (nie wiem na jak długo) do Mieściska. Ostatnim miejscem pobytu, jakie udało mi się ustalić to Wągrowiec Sady 8. Jego żona Apolonia zmarła 28.08.1938 i jest pochowana na wągrowieckim cmentarzu. Co z Janem? Nie umiem sobie poradzić. Czy ktoś może mi pomóc? Bardzo proszę
Grażyna Pijanowska grazynapijanowska@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2016, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Jeśli Apolonia zmarła w Wągrowcu, to jest prawdopodobne, że Jan zmarł tam również, ale żeby to potwierdzić, musisz udać się do USC w Wągrowcu i sprawdzić skorowidze. Rozumiem, że Jan jest Twoim bezpośrednim przodkiem, bo jeśli nie, to mogą być problemy.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2016, 08:11 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Ha, byłoby to bardzo proste. I mnie się tak wydawało, ale po kilku wizytach w USC opadły mi "skrzydełka". Podaję daty, fakty itp. i słyszę "nie ma"!. "Stara kadra" z USC poszła na zasłużoną emeryturę, a młodzi muszą się dopiero wdrożyć. Uczepiłam się więc tego jedynego znanego mi adresu, ale w ewidencji ludności też nie mają. Zaczynam dochodzić do wniosku, że może to być jakaś rodzinna tajemnica biorąc pod uwagę, że grób Apolonii na wągrowieckim cmentarzu jest pojedynczym grobem. Żeby było jeszcze bardziej pokomplikowane w USC jak podałam datę zgonu usłyszałam, że taka osoba w Wągrowcu nie zmarła (sic!). Ksiąg w parafii też akurat z tego rocznika nie ma, bo podobno się spaliły. Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2016, 09:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Nie jest powiedziane, ze miejsce pochówku jest równoznaczne z miejscem zgonu. Siostra mojej praprababki, będąc u niej z wizytą w Śremie tam właśnie zmarła, a pochowana została w miejscu zamieszkania, czyli w Buku.
Dzięki za maila, wysłałem odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2016, 08:46 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Dzień dobry. Niestety, mimo poszukiwań nie znalazłam Jana Pijanowskiego. Pokusiłam się nawet o poszukiwanie w AA w Gnieźnie przez jakąś firmę - sprawdzili ponoć do 1950 roku i... nic. Do archiwum w Poznaniu wysłałam zapytanie - też nic. Nie wspomnę o tym, że w USC Mieścisko i USC Wągrowiec żadnego śladu (podobno) nie mają. Pozostaje mi więc dalej szukać :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2017, 15:55 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
I tu niespodzianka! Apolonia zmarła w 1936 roku, a Jan Pijanowski ponownie się ożenił w 1927 w innej miejscowości. Szukałam wszędzie, a na taką ewentualność nie zwróciłam uwagi. Teraz dojdzie mi jeszcze jedna gałąź na baobabie i może go znajdę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2017, 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Pijanowska napisał(a):
I tu niespodzianka! Apolonia zmarła w 1936 roku, a Jan Pijanowski ponownie się ożenił w 1927 w innej miejscowości. Szukałam wszędzie, a na taką ewentualność nie zwróciłam uwagi. Teraz dojdzie mi jeszcze jedna gałąź na baobabie i może go znajdę.


Jeśli ożenił się jeszcze za życia pierwszej żony, to był bigamistą ;-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2017, 23:29 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Albo rozwodnikiem. :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2017, 20:38 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
No się "walnęłam". Oczywiście ślub był w 1937 roku w Łeknie. Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL