Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 07:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sie 2016, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Oto informacje, które udało mi się zdobyć. Może ktoś z was więcej wie na ten temat.
Nasza gałąź Walczaków pochodzi z Czarnotuli (koło Mogilna). Tam mieszkali: Stefania ( z domu Gródziak), Ur. ok1880 , zm. ok. 1946/47r. mając ok. 60 lat, oraz Andrzej Walczak ( pochodził z Kutna i miał 4 rodzeństwa). Mama Stefani, Marianna, również Gródziak, urodziła się przed 1850r., zmarła przed rokiem 1939, mając 95 lat. W Czarnotuli mieli duże gospodarstwo- 15 hektarów. Najstarszy syn – Władysław, razem z innym bratem pilnowali grochu w chlewie. Władysława bardzo bolały zęby. Gdy ten brat poszedł na chwilę od domu, Władysław został zamordowany. Brat wrócił do chlewa i słyszał tylko jęki, myślał, że to zęby powodują taki ból, jednak on już dogorywał. Kto to zrobił- nie wiadomo. Miał 33 lata, kawaler. Został pochowany w Kwieciszewie; później pochowali tam też ojca –Andrzeja. Tych grobów już niema. Groby w Strzelcach- obok Czarnotuli są zadbane, czyli gdzieś w okolicy mieszkają Walczakowie. W Czarnotuli już nie ma Walczaków. Ojciec całej tej rodziny Andrzej miał podobno nowotwór wargi, zaleczyli mu go. Ale pewnego razu coś się skomplikowało i szybko umarł . Syn Stanisław wyjechał do Francji, gdzie prawdopodobnie pracował w kopalni. Chciał tam zostać, ale zmarł ojciec i matka pisała żeby wrócił na gospodarstwo. Sprzedali gospodarstwo w Czarnotuli i przeprowadzili się do Złotowa, na gospodarstwo . Czy jest to Złotów czy inna miejscowość o podobnej nazwie?- tego nie wiem. Gospodarstwo w Złotowie zostało sprzedane i zostało kupione gospodarstwo na Klaudii. W czasie II wojny zostało zabrane przez Niemców ,w tym gospodarstwie pracowali; gdy Niemcy uciekali gospodarstwo oddali. Gdy Walczakowie przeprowadzali się na Klaudię było ich 7. Mama Stefania, babcia Grodziecka oraz Kazimiera, Stefan, Stanisław, Wanda, Genowefa. Reszta była już na swoim.
Andrzej i Stefania mieli 17 dzieci. Dwójka zmarła szybko. Pozostali to:
1. Władysław-najstarszy, zm. w Czarnotuli.
2. Kazimiera(Sempołowicz)-najmłodsza, mieszka w Żelicach; ur. w 1927.07.XII
3. Józefa (Mizerska) –Podstolice
4. Stefan –Dziewoklucz
5. Stanisław –Wągrowiec (ur.1903)
6. Kazimierz- Kostrzyń nad Odrą(ur.1923)
7. Wanda- Radwanki/ pochowana w Margoninie koło kostnicy
8. Maria- Kieszkowo
9. Helena- Kieszkowo
10. Genowefa (Jabłońska)- Klaudia (zm. 2016 )
11. Władysława( Nawrocka)-Żelice ur. ok 1921
12. Jan –Stare Adolfowo
13. Walenty
14. Anna (?)
15. ?

Babcia Gródziak i mama Stefania są pochowane w Żoniu. Grób jest trochę zaniedbany, ale warto tam zajrzeć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2016, 21:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Z Twojego wpisu trudno wywnioskować kogo/czego szukasz. Mogę się jedynie domyślać, że przodków Andrzeja i Stefani z d. Gródziak Walczaków. Ponieważ znasz przybliżony rok śmierci Stefanii możesz zamówić we własnym USC odpis jej aktu zgonu. Będzie w nim podana data i miejsce urodzenia i rodzice. Nie wiem co prawda do jakiego USC należał Czanotul, ale urzędnicy mogą to sprawdzić. Większy problem może być z Andrzejem Walczakiem, bo jeśli nie masz o nim żadnych danych (np. rok śmierci), to trudno będzie go znaleźć.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2018, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Ponawiam ten temat. Bo w moich badaniach genealogicznych dot. rodzin od strony obojga rodziców utknąłem właśnie na Walczakach. Gdyby miał ktoś jakieś informacje lub chciałby się czegoś dowiedzieć to zapraszam.


Andrzej Walczak :

Małżeństwo z:
Stefania Grudziak ur. 09.04.1888 r.
Zm. 23.04.1948 r.
Rodzice: Marianna Grudziak ur. Ok. 1850 r.; zm. ok. 1939 r.

Dzieci:
Władysław zm. w Czarnotuli (33 lata)
Stanisław ur. 1906; zm. 1979 r. w Wągrowcu
Kazimiera (Sempołowicz) ur. 07.12.1927 r.; zm. 18.06.2011 r. w Wągrowcu
Genowefa (Jabłońska) ur. 27.08.1918 r.; zm. 04.05.2016 r. Klaudia
Kazimierz ur. 11.10.1923 r.; zm. 12.09.2017 r. Kostrzyn nad Odrą
Władysława (Nawrocka) ur. Ok. 1921 r. ( mieszkała w Żelicach)
Józefa (Mizerska) (mieszkała w Podstolicach)
Jan (mieszkał w Adolfowie koło Margonina)
Stefan (mieszkała w Dziewokluczu)
Wanda (mieszkała w Radwankach)
Maria (mieszkała w Kiszkowie)
Helena (mieszkała w Kiszkowie)

Było jeszcze ok 5-6 dzieci. To są pewniki.

Dla informacji interesują mnie lub mam informacje na temat rodzin Koszarków, Kędzierskich, Derezińskich, Stachowskich z Mieściska, Trynków, Matczyńskich, Drońskich spod Lwowa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2018, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Według mnie powinieneś wystąpić o ZUPEŁNY akt zgonu Stefanii, tam powinny być dane Andrzeja, zrobisz to w każdym USC w Polsce, możesz tez złożyć wniosek przez internet, a przy odbiorze płacisz 33 zł.
Idąc dalej - ustal kiedy urodziło się ostatnie dziecko Stefanii i Andrzeja - masz już przypuszczalną datę śmierci Andrzeja - od ostatniego urodzenia do wybuchu II Wojny światowej - i z tym także możesz się udać do USC z w/w wnioskiem.
Jeśli to nie pomoże to zawsze możesz jechać do parafii w Kwieciszewie, do której mieszkając w Czanotolu należeli i tam szukać w księgach - z doświadczenia wiem, ze lepiej jechać samemu niż słać pisma, bo te zazwyczaj zostają bez odpowiedzi, ewentualnie zadzwonić do biura parafialnego z pytaniem gdzie za dany okres są księgi - czy w parafii czy już może w archiwum. Archiwa, które by Cię interesowały do Bydgoszcz, Toruń i Gniezno, dwa pierwsze państwowe, ostatnie archidiecezjalne. Ważna też dla Ciebie jest gmina MOGILNO.

Swoją drogą mieli niezły rozrzut prawie 200 km na tamte czasy się przeprowadzać.
pozdrawiam

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2018, 05:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
może zobacz, popytaj tu:
https://www.facebook.com/groups/774479675969582/

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2018, 11:35 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2010, 16:07
Posty: 298
Lokalizacja: Gorzów Wlkp-Landsberg
Jan Wójciak (Wujczak) urodz. CZARNOTUL ,ożenił się z Józefa z domu Walczak 1911r urodzona Debice zamieszkali w Moginie ,rodzice Jozefy to Michael Walczak i Marianna Skowron

_________________
Pozdrawiam Ewa.

Poszukuje Wójciak lub Wojciak,Gajewscy,Siwa (SCHIWA),Kluczyńscy Tańscy ,Habdanowicz, Paschke ,Stefaniak,Winke,Wollf,Krause
Biskupin,Strzelcze koło Mogilna,Gasawa i okolice ,Miescisko i okolice ,Podolin.,Łaziska. ..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2018, 19:54 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 17:58
Posty: 61
Ja w swoim drzewie mam Jan Walczak urodzil sie 9 maj 1906, zmarl 20 sty 1978 w Boleslawcu wiem, ze mial jakiegos brata ktory zmarl w Jastrzębie-Zdrój. Wraz z swoja zona Michalina Stojecka Walczak duzo podrozowali.
Jak bede w Polsce wybiore sie do urzedow po akty zgonow.

_________________
Pozdrawiam
Sylwia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2018, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 17:58
Posty: 61
Korekta, moji pochdzili z Tyble, pariafia Sokolniki

_________________
Pozdrawiam
Sylwia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2018, 22:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Grzesiek28 napisał(a):
zm. w Czarnotuli

miejscowi by powiedzieli, że zmarł w Czarnotulu, a np. pochodził: z Czarnotula
Też mam Walczaków wśród przodków, zapewne nie z tej parafii, ale 2-3 parafie dalej, konkretnie z parafii Kościeszki, w latach 1832-44 Małgorzata Zgórska z d. Walczak urodziła co najmniej troje dzieci. Niestety nie wiem skąd pochodziła, na ślub też nie natrafiłam, więc zapewne ślub był w Kościeszkach.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: MarcinZielinski i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL