Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 06:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 cze 2020, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2018, 17:23
Posty: 4
Dzień dobry!
Kilka lat poszukiwań przodków doprowadziło mnie do niezwykłych odkryć i pozbycia się wielu białych plam w drzewie genealogicznym. Do dzisiaj jednak sen z powiek spędzają mi dzieje przodków mojego pradziadka Mariana Ziółkowskiego (którego jako dziecko dane było mi poznać jako ,,dziadzię Mariana''). Pół roku temu udało mi się odnaleźć akt chrztu jego matki Marianny Wojtalak wraz z adnotacją o zawartym przez nią małżeństwie z Ignacym Ziółkowskim. Ucieszył mnie ten fakt, ponieważ rodzina była niezwykle mobilna, a nikt z żyjących nie pamiętał już gdzie ślub Ignacego i Marianny się odbył.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/9bf53b1d9f97b079

Z adnotacji wynika, że ślub odbył się w Bydgoszczy 24 maja 1908 zaś pan młody będący wdowcem mieszkał w Szwederowie. Udało mi się ustalić, że Szwederowo podlegało wówczas pod USC Bydgoszcz-Wieś III. Niestety sprawdzenie ślubów z całego 1908 roku nie przyniosło rezultatów. Czy jest więc tak, że akt małżeństwa mógł być spisany w innym USC? Do której bydgoskiej parafii należało wówczas Szwederowo? Czy ktoś trafił może na Ignacego Ziółkowskiego w swoich poszukiwaniach?

Pozdrawiam:
Filip Skurzewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2020, 16:43 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1005
Śluby z reguły odbywają się w parafii pani młodej.
Pozdrowienia
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2020, 16:51 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Katolicy ze Szwederowa w tym okresie należeli do parafii farnej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_f ... Bydgoszczy
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2020, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2018, 17:23
Posty: 4
Dziękuję bardzo za wskazówki. Jestem świadomy, że śluby odbywają się w parafii panny młodej, lecz Szwederowo to jedyna wskazówka jaką mam. W Genetece znajdują się indeksy małżeństw z parafii farnej i okazało się, że nie ma tam aktu małżeństwa Ignacego i Marii. Ten fakt oraz komentarz pana Janusza na temat ślubów w parafii panny młodej uzmysłowiły mi, że Maria mogła wtedy mieszkać wraz z rodziną jej matki Józefy oraz ojczyma Marcina Błażejaka w Kujawkach koło Wągrowca. Sprawdziłem akty małżeństwa USC Mokronosy i udało się.
Dziękuję bardzo za tropy.

Pozdrawiam:
Filip

_________________
Pozdrawiam

Filip


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL