Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 08:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 mar 2024, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2024, 13:56
Posty: 6
Witam serdecznie, poszukuję potomków rodu Gierszal. Zamieszkiwali oni rejony takie jak np. Choryń, Wyskoć, Racot, Kościan, Krzywiń, Kurza Góra, Żabno, Błociszewo, Poznań, Wrocław. Mam rozbudowane drzewo. Chętnie odpiszę na każdą wiadomość, pozdrawiam ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2024, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 505
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam.
Zastanawia mnie aspekt lingwistyczny tej kwestii.
W gwarze wielkopolskiej końcówka"-ol" bywała, a może jeszcze nadal jest, dodawana do różnych słów,imion i nazwisk.
Wydaje mi się,że wyraża pewien stopień poufałości.Np." Jacol" na "Jacek".

Mam przodków o nazwisku G[i] erszewski. Wg tropu herbowego ich przodkowie przywędrowali oni jako husyci z Czech
po spaleniu J.Husa przez Habsburgów i schronili sie u protestanckiego kasztelana Górki w Szamotułach.Stamtąd
rozpierzchli się aż na Pałuki,Kociewie,południowe Pomorze i Kujawy.Po dziś dzień to nazwisko jest dosyć znane na tych
terenach.Zarówno pisane przez "Gie" ,jak i "Ge".

Dzięki życzliwym Osobom z Forum wiem, że do jednego nazwiska mogą być przynależne różne jego wariacje zapisu.
Np. nazwisko "Vogt" może być pisane przez "V","F" i "W" wraz z rozmaitymi wersjami liter między pierwszą i ostatnią.

Zatem domniemywam i dopuszczam możliwość powiązania nazwiska z tytułu tego postu ze wspomnianymi przeze mnie.
Na gruncie powyższych przesłanek. Tym bardziej,że jeden z naszych tutaj PT Kolegów przysłał mi uprzejmie informację
o występowaniu w XIX wieku Gierszewskiego, rządcy na południu Wielkopolski.

Pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL