Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 kwi 2024, 01:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2009, 11:45 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 13:30
Posty: 7
Mój zmarły w 1967 roku dziadek Antoni Cierniak był uczestnikiem Wojny Polsko - Bolszewickiej 1920 roku. Nie mam niestety bliższych informacji na ten temat poza tymi które pamiętam z dzieciństwa - Jego opowieści o pobycie m. in. na Huculszczyźnie i o mieszkańcach tych ziem. Chcąc dowiedzieć się czegoś bliższego o przebiegu służby dziadka uruchomiłem kwerendę w Centralnym Archiwum Wojskowym. Odpowiedź mnie zaskoczyła, gdyż dziadek ponoć nie służył w tym okresie w Wojsku Polskim. Chyba, że służył w jakiś formacjach niewojskowych?
Mam pytanie do bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów - czy jest możliwe aby CAW nie dysponowało całością materiałów na ten temat?
Jednocześnie w wydawnictwie "Lista strat Wojska Polskiego 1918-20" znalazłem żołnierza o tym nieczęsto spotykanym przecież nazwisku, o tym samym imieniu i pochodzącego dziwnym trafem równiez z Poznania. Jednak wynika z tego że zginął na wojnie.
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=28&sub=342
Dziadek tymczasem z wojny powrócił, pracował w okresie międzywojennym i w czasie wojny w Drukarni "Concordia"
w Poznaniu, przy ul. Zwierzynieckiej a po 1945 roku w PZG przy ulicy Wawrzyniaka, cały czas jako drukarz - linotypista.
Co jeszcze mogę w tej sprawie zrobić, gdzie szukać?
Pozdrawiam wszystkich
Krzysztof Szymański

_________________
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 12:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
CAW wg mnie nie ma wszystkich materiałów. Zwracałam się z prośbą o podanie informacji o moim dziadku Józefie Łuczyńskim.Przesłano mi tylko Jego życiorys. Nie mieli nic ponadto, ani nr książeczki wojskowej, ani przebiegu służby, nic. Brat mojej babci służył razem z moim dziadkiem-też nic. A mam zdjęcia w mundurze indywidualne i zbiorowe z kompanii, ze szpitala wojskowego..
Drugi brat babci też był na tej wojnie-jest w domu książeczka wojskowa z wpisami walk w jakich brał udział. W CAW nie mają w ewidencji nawet takiego nazwiska.

Pozdrawiam Bożena

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Z mojego doświadczenia wiem, że CAW nie posiada w swoich archiwach wszystkich dokumentów. Na przykład do dzisiaj nie mogę udokumentować służby mojego dziadka w 17. PUW, który w latach 1923-1925 bronił wschodnich rubieży przed bolszewikami. Dodatkowo studiując historię tego pułku dowiedziałem się, że cała dokumentacja z wojny polsko-bolszewickiej (w tym wykaz żołnierzy) zaginęła podczas działań wojennych. Jeżeli znasz jednostkę, w której służył Antoni Cierniak to możesz poszukać śladu w rozkazach pułkowych (o ile się takowe zachowały).

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2009, 19:30 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 13:30
Posty: 7
Serdecznie dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi, niestety nie znam jednostki w której dziadek służył, chyba że w jakiś sposób wyszukam te których szlak bojowy przechodził przez Huculszczyznę. Jedyne co mi teraz, na gorąco przychodzi do głowy to przeczytanie całej literatury traktującej o tej kampanii. Czy ktoś z koleżeństwa wie czy Wielkopolanie mogli służyć w nie wielkopolskich jednostkach? Ograniczyłoby mi to znacząco zakres poszukiwań.
Pozdrawiam wszystkich.
Krzysztof Szymański

_________________
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 188 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL