Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2019, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2017, 19:00
Posty: 245
Witam
Może ktoś mi pomoże rozwikłać pewną zagadkę. Moi przodkowie mieszkali we wsi Świeca (teoretycznie parafia Odolanów). Do 1805 roku w zasadzie wszystko się zgadza, ale od 1806 roku nie ma zapisu o Świecy. I tu problem, bo nie mogę (a bardzo mi zależy) na odnalezieniu przodków. I tu moje pytanie... Gdzie znaleźć tę Świecę??? Liczę na Waszą pomoc...
Pozdr...
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2019, 21:40 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2017, 19:00
Posty: 245
Witam
Zapomniałam dodać, że chodzi o akta urodzenia.
Pozdr…
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2019, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
polonistka79 napisał(a):
Witam Może ktoś mi pomoże rozwikłać pewną zagadkę. Moi przodkowie mieszkali we wsi Świeca (teoretycznie parafia Odolanów). Do 1805 roku w zasadzie wszystko się zgadza, ale od 1806 roku nie ma zapisu o Świecy. I tu problem, bo nie mogę (a bardzo mi zależy) na odnalezieniu przodków. I tu moje pytanie... Gdzie znaleźć tę Świecę??? Liczę na Waszą pomoc... Pozdr... Agnieszka
Cytuj:
Witam Zapomniałam dodać, że chodzi o akta urodzenia. Pozdr… Agnieszka

Teoretycznie i praktycznie to parafia Odolanów, który "wchłonął" tę miejscowość.

Od 1806 r. Świeca zapisywana jest jako Przedmieście, po łacinie Suburbium

Ten sam los spotkał Boników i inne podmiejskie wioski.

Obrazek

Należy szukać akt po akcie, po nazwisku, a nie po miejscowości.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 17:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pani Danusiu, a skąd ma Pani takie informacje, że Świeca została wchłonięta do Odolanowa ?
W tej parafii mam swoich przodków i niejednokrotnie spotkałam się z zapisami wydarzeń w miejscowości Świeca, miejscowość ta zresztą istnieje do dzisiaj, tak jak i Boników.
Wg map "przedmieścia" Odolanowa są zupełnie z innej strony, w kierunku na wioskę Kaczory.

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ann68 napisał(a):
Pani Danusiu, a skąd ma Pani takie informacje, że Świeca została wchłonięta do Odolanowa ?
W tej parafii mam swoich przodków i niejednokrotnie spotkałam się z zapisami wydarzeń w miejscowości Świeca, miejscowość ta zresztą istnieje do dzisiaj, tak jak i Boników.
Wg map "przedmieścia" Odolanowa są zupełnie z innej strony, w kierunku na wioskę Kaczory.

Pani Aniu.
Wyraz jest wyraźnie zapisany "wchłonął', w cudzysłowiu.
Ja nie piszę, że należy to rozumieć dosłownie.
Przeglądając odolanowskie metrykalia chrztów np. za 1810 r., 1811 r. ... występują tam dość rzadko na każdej stronie tylko dwie nazwy miejscowości tj. Odolanów i Górka, reszta to same Suburbium.
To co mogło się stać z tymi miejscowościami?, przecież nie zniknęły, istnieją do dziś - tyle tylko że są po prostu zapisane jako przedmieścia.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wydaje mi się, że miasto Odolanów i wsie były rejestrowane w oddzielnych księgach. Taki wniosek wysnułam, ponieważ nie ma aktu chrztu mojego przodka Piotra Dymały, urodzonego w okolicach lat 1814, którego rodzice mieszkali we wsi Raczyce. Do parafii Odolanów należały wsie Zawidza, Boników, Świeca, Huta, Raczyce, Koczurza, Glisnica, Bogdaj, Młynik. Wszystkie te wsie były ukryte pod nazwą przedmieścia ? Raczej nie. W spisie chrztów nie ma nazwisk ludzi z tych wsi, przytoczę tylko nazwiska z mojego drzewa Dymała, Bieniek, Cierpka, Marszyński. Brakuje aktów chrztów z okolicznych wsi niestety.

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Zamieszczam link do mapy dolina baryczy, na której zaznaczono wymieniane w metrykaliach "dzielnice" Odolanowa: Górka, Przedmieścia, a tam gdzie jest zaznaczony kościół św. Marcina to rynek.
http://emapy.com/barycz/#c=407903,41335 ... =layers&g=

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2017, 13:51
Posty: 68
Witam. Pani Danusiu niestety ma Pani błędne informację. Świeca I Bonikow oraz okoliczne wioski istniały i istnieją do dziś. Nigdy nie były wchłonięte a i akta dotyczące tych miejscowości istnieją bo jestem w ich posiadaniu. Zostały one wydane przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogów. Na płycie są akta dotyczace wszystkich wsi gminy Odolanów w tym Świecy od 1818-1874 roku. Świeca jest jedną z liczniej zapisywanych wiosek bo i była liczniejsza np od Huty czy Kaczor. Istnieją również wcześniejsze akty gdzie równiez miejscowość Świeca ma się dobrze i są to akty które są dostępne u mormonów na Familysearch - również je posiadam.

Nie wiem kto ale ktoś wprowadził Panią w ogromny błąd i nie mogłam przejść obok tego obojetnie. Więc prostuje informacje która podała Pani Pani Polonistce79. Chętnie prześle akta, których Pani potrzebuje.

Pani Danusiu być może ktoś kiedyś wspomniał o tym że w Odolanowie jest ulica po której jedne domy to Odolanów a po jej drugiej stronie już Świeca. Jest to spowodowane tym że tak idą granicę wsi - las i pola wyznaczały i wyznaczają granicę. Tak samo jest z Huta gdzie po jednej stronie pola należą do Huty a po drugiej jest fragment gdzie jak ktoś by się wybudował to domy należą już do Świecy.

Mam nadzieję że udało mi się sprostować błędne informacje i tak jak pisałam służę pomocą w udostępnieniu akt.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Przeanalizowałam chrzty.

Rok 1803 jest w dwóch księgach, powtórzony.
W jednej księdze jest 179 chrztów, w drugiej 54 chrzty, różnica spora – 125 chrztów.
Liczby wskazują na to, że dla wiosek była prowadzona oddzielna księga chrztów, ale gdzie ona jest?
W drugiej księdze w 1810 r. było chrztów (są pomyłki w numeracji L.p.):
- z Odolanowa 7
-z Górki 20
- z Przedmieścia 22
w 1811 r. Odolanów 13, Górka 20, Przedmieście 18,
w 1812 r. Odolanów 5, Górka 15, Przedmieście 13.

Jeden wniosek, była osobna księga do zapisów w tych latach chrztów z wiosek.

Ta dziwna sytuacja występuje tylko w księgach chrztów, w ślubach i zgonach są w tych latach wymieniane wszystkie miejscowości, sygnatury są po kolei. Na chwilę obecną, nie mam pojęcia gdzie były zapisy z wiosek należących do parafii. Księga pewnie zaginęła, ponieważ nie ma jej nawet w katalogu FS.

Do Agnieszki.
Też mam płytę z duplikatami ksiąg z Odolanowa, kupioną za równe 200 zł na allegro, za lata 1818-1874.
Ale czy masz chrzty za lata 1806-1818 z okolicznych wiosek należących do parafii Odolanów?
Ja niestety nie mam. :(

Sprawdzenie nazwisk w chrztach Odolanowa za lata 1806-1818 nie zaszkodzi Agnieszcze (polonistce) - a nóż coś trafi? :)

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2017, 13:51
Posty: 68
Księgi z tego okresu z wiosek prawdopodobnie zaginęły ale idzie wyszukać niektóre rzeczy na płycie Odolanowa w tych najstarszych księgach. Są tam różne lata. Ksiądz prawdopodobnie poukładał to w jakiejś kolejności ponieważ obok siebie np występują urodzenia i zgony członków rodziny choć były one w różnych latach. Warto je przepatrzeć ja znalazłam tam sporo rzeczy. Księgi prowadzono były osobno dla miasta i wisi. Tarchaly i Gorzyce też w pewnym okresie miały swoje księgi. Ja polecam przejrzeć właśnie te skany z płyty bo tam są najróżniejsze lata nawet 1760 po poczatki 1800 roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Płyta z aktami parafii Odolanów, rozpoczyna się wpisami z 1808 r. i są tam chrzty z wiosek, w tym również ze Świecy.
Akty w księdze do około 1830 r. pisane są narracyjnie i po polsku.
Jest również układ tabelaryczny.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2017, 19:00
Posty: 245
Witam
Bardzo rozwinęła się dyskusja dotycząca tej Świecy... Może w takim razie (bo ja nie mam urodzeń od 1806 roku dla wiosek) ktoś dysponuje skanami z tego okresu. Byłabym wdzięczna za pomoc. Najbardziej zależy mi na akcie urodzenia Józefa Rachwała
(ur. 1806 lub rok wcześniej/ później) z ojca Marcina i matki Marianny.

Poszukuję też potomstwa z małżeństwa - Maciej/Mateusz (bo raz piszą Matheum/Mathias) Janek i Agnieszki (najprawdopodobniej zd. Galbierz) - i tu okres nieco dłuższy, bo zakładam 1806 - 1830)
Oczywiście wszystko dotyczy Świecy.

Liczę na Waszą pomoc :wink:
Pozdr…
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2019, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Agnieszko (polonistko).
Szkoda ze rozpoczęłaś nowy wątek o Świecy.

Wysłałam Tobie zdjęcia duplikatów parafii Odolanów z płyty.
Dostaniesz na Swoją pocztę meila - wiadomość z linkiem do pobrania tych zdjęć.
Kliknij w niego, ściągnij zdjęcia zapisując je w utworzony wcześniej folder.
Gdybyś miała problem - pisz.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 08:18 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2017, 19:00
Posty: 245
Danko, dziękuję :D
A że z angielskim u mnie krucho, więc tylko dopytam. To jest wiadomość na agapol3@op.pl i przyszła jako We Transfer. Nacisnąć na link i zaznaczyć to agree na niebieskim polu (bo bez tego chyba ani rusz) i dopiero potem download. Potwierdź, proszę, że takie są kolejne kroki.
Pozdr.. i jeszcze raz baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 08:18 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2017, 19:00
Posty: 245
Danko, dziękuję :D
A że z angielskim u mnie krucho, więc tylko dopytam. To jest wiadomość na agapol3@op.pl i przyszła jako We Transfer. Nacisnąć na link i zaznaczyć to agree na niebieskim polu (bo bez tego chyba ani rusz) i dopiero potem download. Potwierdź, proszę, że takie są kolejne kroki.
Pozdr.. i jeszcze raz baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
bardzo dobrze, że Pani Agnieszka zaczęła ten wątek, kto pyta nie błądzi..
tylko niektórym ciężko się przyznać, że nie mają racji ...

DankaW napisał(a):
Agnieszko (polonistko).
Szkoda ze rozpoczęłaś nowy wątek o Świecy.

Wysłałam Tobie zdjęcia duplikatów parafii Odolanów z płyty.
Dostaniesz na Swoją pocztę meila - wiadomość z linkiem do pobrania tych zdjęć.
Kliknij w niego, ściągnij zdjęcia zapisując je w utworzony wcześniej folder.
Gdybyś miała problem - pisz.

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 08:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
polonistka79 napisał(a):
Danko, dziękuję :D
A że z angielskim u mnie krucho, więc tylko dopytam. To jest wiadomość na agapol3@op.pl i przyszła jako We Transfer. Nacisnąć na link i zaznaczyć to agree na niebieskim polu (bo bez tego chyba ani rusz) i dopiero potem download. Potwierdź, proszę, że takie są kolejne kroki.
Pozdr.. i jeszcze raz baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję

Agnieszka

Tak, wszystko jest tak jak piszesz.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 09:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ann68 napisał(a):
bardzo dobrze, że Pani Agnieszka zaczęła ten wątek, kto pyta nie błądzi..
tylko niektórym ciężko się przyznać, że nie mają racji ...

Nowy wątek.

Cytuj:
29 cze 2019, 22:11
Witam
Bardzo rozwinęła się dyskusja dotycząca tej Świecy... Może w takim razie (bo ja nie mam urodzeń od 1806 roku dla wiosek) ktoś dysponuje skanami z tego okresu. Byłabym wdzięczna za pomoc. Najbardziej zależy mi na akcie urodzenia Józefa Rachwała
(ur. 1806 lub rok wcześniej/ później) z ojca Marcina i matki Marianny.

Poszukuję też potomstwa z małżeństwa - Maciej/Mateusz (bo raz piszą Matheum/Mathias) Janek i Agnieszki (najprawdopodobniej zd. Galbierz) - i tu okres nieco dłuższy, bo zakładam 1806 - 1830)
Oczywiście wszystko dotyczy Świecy.

Liczę na Waszą pomoc :wink:
Pozdr…
Agnieszka



Dla satysfakcji (nie mojej).
PRZYZNAJĘ SIĘ, byłam w błędzie, co prostowałam w moich postach wyżej analizą i stwierdzeniem, że dla wiosek były prowadzone oddzielne księgi chrztów.


Edit. Dziękuje Administratorom lub Moderatorom za scalenie tematów.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 30 cze 2019, 10:32 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam, dysponuje aktami chrztów obejmujacych również wioski za lata 1808-1809 i od 1818 do 1874 do powstania USC. Mam również dokumenty opisane jako dowody do akt małżeństw z lat 1809-1817, w których można również znaleźć chrzty i zgony związane z zawieranymi małżeństwami w tych latach.
Jesli jest Pani zainteresowana to proszę o e-maila, podeslę :)

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 10:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Aby temat Świecy był w jednym wątku, a nie w dwóch,
Istotne i ciekawe informacje mogą zostać nie zauważone.

Cytuj:
Ann68 Napisane: 30 cze 2019, 09:50
Witam, dysponuje aktami chrztów obejmujacych również wioski za lata 1808-1809 i od 1818 do 1874 do powstania USC. Mam również dokumenty opisane jako dowody do akt małżeństw z lat 1809-1817, w których można również znaleźć chrzty i zgony związane z zawieranymi małżeństwami w tych latach.
Jesli jest Pani zainteresowana to proszę o e-maila, podeslę :)

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Tomasza Piasecznego ur. ok. 1781 w okolicach Baszkowa


Edit. Dziękuje Administratorom lub Moderatorom za scalenie tematów.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 30 cze 2019, 10:29 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2019, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
kto bedzie chciał to trafi na potrzebne informacje, z niczym sie nie narzucam.

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL