Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lip 2019, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2006, 16:08
Posty: 19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dzień dobry,

Po wielu latach badań nad rodziną Iwińskich z Pałuk i Kujaw Zachodnich udało mi się dość ciekawym zbiegiem okoliczności ustalić, że powstaniec wielkopolski Stanisław Iwiński przed wybuchem walk mieszkał w nieistniejącej dziś wsi Łażyn k. Bydgoszczy, w samym środku Puszczy Bydgoskiej. Dzięki biogramowi, który sam spisał w 1963 roku, dowiedziałem się jego kompanem był szwagier, Leon Jóźwiak. Z początku nie wiedziałem, której z sióstr Stanisława należałoby owego Leona przypisać. Sprawa szybko stała się jednak jasna, kiedy w sieci wyczytałem, że w 1919 roku w Łażynie urodził się Czesław Jóźwiak, syn Leona i Marianny Iwińskiej, późniejszy błogosławiony KK, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku wraz ze 107 innymi męczennikami z czasów IIWŚ.

O Czesławie poczytać można na wielu stronach. Jako dziesięciolatek mieszkał z rodzicami w Poznaniu. należał do Salezjańskiego Oratorium im. św. Jana Bosko, był jednym z Poznańskiej Piątki. Zginął w Dreźnie w 1942 r. zgilotynowany przez hitlerowców. O jego rodzicach jednak Internet niemal milczy. Jedynie na Geni znalazłem informację, iż Leon zmarł w Poznaniu 13 grudnia 1953 roku, matka natomiast 27 kwietnia 1947, podobno w Sulęcinie. Brak jednak odsyłaczy źródeł. Ojciec był policjantem kryminalnym w Poznaniu od roku 1930.

Gdyby komuś z Państwa znany był los rodziców Czesława, np. miejsce pochówku, będę wdzięczny za podzielenie się tą wiedzą lub wskazówkami co do dalszych poszukiwań.

Pozdrawiam i dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2019, 18:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
To najpewniej poznańska karta meldunkowa Leona Jóźwiaka z 1921 roku:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

Żony i dzieci nie ma na karcie, co mogłoby świadczyć, że przeprowadzili się do Poznania po 1932 roku (mniej więcej do tego roku były prowadzone karty meldunkowe).

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2019, 18:44 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2006, 16:08
Posty: 19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dziękuję.
Zgadza się. W międzyczasie także udało mi się tę kartę zlokalizować. Sądzę, że potwierdza ona, że Leon bywał okresowo w Poznaniu zanim rodzina przeniosła się tam na stałe, co miało ponoć miejsce w 1930. Przejrzałem też wszystkie Marie/Marianny Jóźwiak, ale żadna nie pasuje do Marianny zd. Iwińskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2019, 18:57 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2006, 16:08
Posty: 19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Biogram Leona Jóźwiaka znajduje się w wydawnictwie Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VI, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2009, s. 81.

Może zagląda tu ktoś, kto posiada owo wydawnictwo. Niestety rzecz jest nie do nabycia i trudno dostępna w bibliotekach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2019, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Radagast napisał(a):
Biogram Leona Jóźwiaka znajduje się w wydawnictwie Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VI, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2009, s. 81.

Może zagląda tu ktoś, kto posiada owo wydawnictwo. Niestety rzecz jest nie do nabycia i trudno dostępna w bibliotekach.

Tak, zagląda. :)

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2019, 08:56 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2006, 16:08
Posty: 19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Najuprzejmiej dziękuję!

Kilka ciekawych informacji, np. data ślubu z Marianną. Ale gdzie? Sądziłem, że USC Nowa Wieś Wielka, ale brak aktu ślubu. Być może USC Leszczyce, ale akurat brakuje rocznika 1910.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2019, 18:27 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Radagast napisał(a):
Najuprzejmiej dziękuję! Kilka ciekawych informacji, np. data ślubu z Marianną. Ale gdzie? Sądziłem, że USC Nowa Wieś Wielka, ale brak aktu ślubu. Być może USC Leszczyce, ale akurat brakuje rocznika 1910. Pozdrawiam
Wysłałam e-meila

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL