Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lut 2021, 14:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2020, 13:15
Posty: 18
Dzień dobry :-)

Poszukuję aktu śluby Julianny Pilichowskiej/ Pilachowskiej (podaję dwa nazwiska, bo spotkałam się w obu wersjach) z Józefem Nowakiem.

Julianna urodziła się w Ostrówku w roku 1820 (myślę, że chodzi o Ostrówek nad Gopłem), choć jej akt chrztu jest z 1917 roku. Podobno takie przekłamania się zdarzały. Była córką Marianny Ostrowickiej z Rzeszynka i Grzegorza Pilichowskiego. Nie wiem, czy w momencie ślubu nadal mieszkała w Ostrówku.

Ślub między Julianną i Józefem został zawarty prawdopodobnie w 1837 roku (wtedy urodziło się ich pierwsze dziecko) lub rok wcześniej/ rok później.

Gdzie mam szukać? Będę wdzięczna za podpowiedzi:-)

Dziękuję

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 22 lut 2021, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Witaj Agnieszko

Mam w moim drzewie Agnieszkę Pilichowską urodzoną ok. 1806r wg aktu ślubu lub ok.1798r wg aktu zgonu.
W akcie zgonu podano, że urodzona w Rzeszynku par. Kościeszki (brak ksiąg).
W akcie ślubu, który miał miejsce w par. Ostrowo n/Gopłem w 1825 r. z Mikołajem Smykowskim - rybakiem, zapisano rodziców - Grzegorz i Marianna (bez nazwiska rodowego matki) . Agnieszka mieszkała wtedy w Ostrówku.
Agnieszka z Pilichowskich i Mikołaj Smykowscy to moi 3xpradziadkowie.
Dzieci rodzą im się najpierw w Noci par. Broniszewo a następnie od 1835r. w par. Połajewo.
W 1835r. rodzi im się w Połajewie syn Józef Smykowski a chrzestną jego jest Julianna Pilichowska. Czyli ślub brała po 1835r.
Mogła ślubować w 1837r w par. Połajewo a tego rocznika nie ma akurat na gwa.

Pilichowskich w par. Skulsk, Połajewo i Broniszewo było sporo…..

Dodam jeszcze, że w par. Ostrowo n/Gopłem rodzi się 26.05.1821 Antoni Pilichowski syn Grzegorza i Marianny Ostrowickiej, który ślubuje w 1879 (USC Strzelno wieś akt 4) w akcie zapisano, jeżeli dobrze odczytuję :wink:
że ojciec zmarł w Jeziorkach a matka w Rzeszynku?
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... archer=big

Akt urodzenia Julianny – 1817r. Ostrówek par. Ostrowo n/Gopłem – FS str. 709

Podejrzewam, że moja Agnieszka, Antoni i Twoja Julianna to rodzeństwo.
Stałam dotąd w martwym punkcie ponieważ ksiąg z Kościeszek brak i nie znałam nazwiska rodowego matki.Tym samym mam mało informacji o pozostałych dzieciach Grzegorza i Marianny.
Jeżeli masz/lub znajdziesz coś o Grzegorzu i Mariannie daj znać.

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 23 lut 2021, 09:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2020, 13:15
Posty: 18
Witaj Danko,

Odpowiedzi takie jak Twoja, sprawaiają, że mam motylki w brzuchu:-) Dziękuję! Miło mi Cię poznać.

Tak, wszystko wskazuje na to, że Agnieszka, Antoni i Julianna byli rodzeństwem.

Julianna zmarła w Jeziorach Małych w 1881 roku. W akcie zgonu jest informacja, że była córką zmarłego w Jeziorach Małych Grzegorza, a więc wygląda na to, że rodzice (a na pewno ojciec) przenieśli się w strony zięcia i córki. Jak coś - pisz, w sprawie Julianny co nieco wiem.

Pierwsze dziecko Julianny urodziło się w 1837, więc ślub musiał być 1836-1837. Jesteś pewna, że nie ma tych roczniów ksiąg z parafii Połajewo? Liczyłam, że znajdę tam jakieś dodatkowe informacje na temat jej męża.

Pozdrawiam ciepło.

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 23 lut 2021, 15:36 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Agnieszko
Zobacz na genealogiawarchiwach
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... ents=false

Rocznik 1835 i 1836 par. Połajewo jest ale nie widzę ślubu Julianny (może przeoczyłam). Także w latach od 1838 nie ma takiego ślubu.

Rocznika z 1837 dla par. Połajewo w AP Włocławek nie ma ale może Archiwum Diecezjalne we Włocławku będzie miało oryginał księgi.
Możesz wystąpić z prośba o sprawdzenie czy mają księgę i czy Julianna brała wtedy ślub.

Informacji o Józefie Nowaku spróbuj szukać w par. Siedlimowo – dostępne na FS
Są zgony Julianny i Józefa Nowaków, to może i lata z urodzeniem Józefa się trafią.
Lata podawane w aktach zgonu nie zawsze idealnie pasują.
Edit
A to widziałaś? W 1823r. Jeziorki Małe akt 31 ur.Józef Kalasanty Nowak s. Stanisława i Anny Woźniakówny (ale chyba byłby za młody na ślub w 1837 ? :)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736712
Ale też jest przerwa w urodzeniach od 1817 do 1821 - mógł się urodzić Józef innej pary Nowaków - widzę ,że w latach 1814 i 1815 pojawiają się Maciej i Elżbieta Nowakowie też zam. w Jeziorkach.
Sprawdzaj chrzestnych dzieci Józefa i Julianny Nowaków - może będą się powtarzać jacyś Nowakowie

Tak na szybko przejrzałam zgony na FS par. Siedlimowo od 1830 do 1880 i zgonu Grzegorza nie widzę :( ale też są tam w latach 1870-1873 luki. Jeszcze raz na spokojnie sprawdzę.

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 23 lut 2021, 20:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2020, 13:15
Posty: 18
Danko,

tak sobie myślę, skoro, jak piszesz, Agnieszka wyszła za mąż w parafii Ostrowo n/ Gopłem, to może i druga siostra ślubowała w tym samym miejscu?
Jak dotarłaś do aktu ślubu z Ostrowa? Gdzie mogłabym szukać ksiąg z tej parafii? Julianna brała ślub 10 lat po Agnieszce, może to była sama parafia?

Resztę rzeczy przejrzę i przeanalizuję jutro, dziękuję Ci pięknie.
Pozdrawiam

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 23 lut 2021, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Ślub Agnieszki i Mikołaja mam z FS
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Kiedyś było więcej pozycji dostępnych – teraz po zalogowaniu zostały tylko U 1805 1849
Księgi dostępne są w Archiwum Diecezjalnym w Gnieźnie. Nie wiem jak teraz ale parę lat wcześniej zamawiałam skany zdjęć przez firmę "Past&Future" z Gniezna:
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... ianie.html

Ale sprawdź w Poznan Projekt (zindeksowane małżeństwa z Wielkopolski i Kujaw)
http://poznan-project.psnc.pl/

W zakładce „zawartość” znajdziesz wszystkie parafie, które zostały zindeksowane.
Nas interesują m.in:
Ostrowo n/Gopłem – zindeksowane lata 1805-1878, 1887-1899
Siedlimowo – zindeksowane lata 1811-1813, 1822-1857
Połajewo (Nieszawa) – zindeksowane lata 1850-1889
Kościeszki – brak

Skoro wyszukiwarka nie znajduje ślubu Julianny to biorąc pod uwagę w/w parafie Julianna mogła ślubować w Połajewie (na gwa brak 1837) albo w Kościeszkach.

Weź pod uwagę to, że Grzegorz Pilichowski w 1841r. mieszkał już w Rzeszynku – był chrzestnym wnuka Wincentego - syna Józefa i Julianny Nowaków (akt 15)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736712

Stawiałabym bardziej na Kościeszki :(

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 24 lut 2021, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2020, 13:15
Posty: 18
Danko,

Dziękuję:-)

Past & Future znam, oczywiście, i "współpracujemy", właśnie dostałam informację, że tego ślubu nie ma na poznanproject, więc najwidoczniej był zawarty w parafii, z której nie zachowały się księgi :-( Więc jak pisałaś.

A tymaczasem, znalazłam, że Agnieszka była matką chrzestną u córeczki Julianny - Marianny, w 1857 roku, zaś Antonii u jednego z synów, Michała.

Pozdrawiam bardzo ciepło:-)

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 18 mar 2021, 09:29 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2020, 13:15
Posty: 18
Mam jeszcze pytanie, a raczej problem z odczytaniem, może ktoś odszyfruje co jest napisane na poniższym akcie, załączonym przez Danutę:

Weź pod uwagę to, że Grzegorz Pilichowski w 1841r. mieszkał już w Rzeszynku – był chrzestnym wnuka Wincentego - syna Józefa i Julianny Nowaków (akt 15)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736712

1) matka chrzestna dziecka - Marianna Nowak, Jeziorki, ale co tam jest jeszcze w tej rubryce na jej temat?
2) i na lewo, w rubryce, gdzie wpisano dane ojca: Josephus Nowak, jakie tam są informacje dodatkowe o nim?

Próbuję odczytać ale nie mogę.
Będę wdzięczna.

:-)

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Akt ślubu
PostNapisane: 08 kwi 2021, 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
agnieszka ali napisał(a):
Danko,

Dziękuję:-)

Past & Future znam, oczywiście, i "współpracujemy", właśnie dostałam informację, że tego ślubu nie ma na poznanproject, więc najwidoczniej był zawarty w parafii, z której nie zachowały się księgi :-( Więc jak pisałaś.

A tymaczasem, znalazłam, że Agnieszka była matką chrzestną u córeczki Julianny - Marianny, w 1857 roku, zaś Antonii u jednego z synów, Michała.

Pozdrawiam bardzo ciepło:-)

Agnieszka

Nie sugerowałabym się informacjami podanymi przez firmę Past&Future z Gniezna. Osobiście jestem niezadowolona z naszej jeśli to można nazwać współpracy. W październiku 2020 wysłałam to tego Pana formularz, otrzymałam wycenę i zleciłam temu Panu przeszukanie ksiąg parafii Chlewiska w zakresie poszukiwania kilku osób. W styczniu 2021 otrzymałam od tego Pana odpowiedź, że jeśli uiszczę opłatę, dostanę odpowiedź co znalazł. Zapłaciłam przelewem ekspresowym, nie ukrywam że ucieszyłam się że w końcu coś ruszyło, a ten Pan mi odpisał, że danego nazwiska w parafii Chlewiska nie znalazł. Rozgoryczyło mnie to bardzo, już nie chodzi o koszty, bo były niewielkie, ale o podejście, gdyż sama siedzę nad tymi księgami godzinami i dane nazwisko przewijało się w księgach dziesiątki razy. Napisałam do tego Pana, że w takim razie dziękuję za pomoc i że to słabe że firma genealogiczna gorzej radzi sobie z poszukiwaniami osób niż zwykła osoba przed komputerem. Pan oddzwonił, że źle się wyraził, że to był duży skrót myślowy. Że te księgi nie są w języku polskim i ciężko się je czyta (serio?? - to po co się podejmuje?). Zapytałam też tego Pana dlaczego szukał jednego nazwiska jak w formularzu podałam ich 5, to Pan odpowiedział, że nie wie dlaczego, nie umie tego wyjaśnić. Widocznie zapomniał. Przeprosił raz jeszcze i obiecał że w ramach zadośćuczynienia przejrzy dla mnie te księgi raz jeszcze za darmo (jakie za darmo jak już wcześniej zapłaciłam) i da odpowiedź. Mamy prawie połowę kwietnia, ostatni kontakt miałam z tą firmą w styczniu, tak więc nie liczę że coś w tym temacie się dobrego wydarzy. Proponuję szukać informacji z różnych źródeł, na własną rękę i nie sugerować się w 100% tym co pisze ta firma.

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL