Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: PKP-Złotniki
PostNapisane: 15 kwi 2021, 19:58 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 15:01
Posty: 100
Witam
Zwracam się z pytaniem, prośbą może ktoś coś pomoże.
Jeden z moich przodków a dokładnie pradziadek Piotr Mostowski prze jakiś czas mieszkał, pracował, przebywał w Złotnikach jako kolejarz. I to jest właściwie wszystko co wiem a nie mam kogo z rodziny się spytać jakie były losy z okresu miedzy końcem wojny a rokiem 1962 kiedy to pradziadek zmarł w Pucku pomorskie.
Ale kilka faktów do których dotarłem Piotr Mostowski urodzony Skwierawy obecne województwo pomorskie rok 1887. Zakłada rodzinę 1910 rodzi się kilkoro dzieci i (to już moje przypuszczenia) w latach 1935-1939 podczas akcji osadniczej powstały tzw. "poniatówki" przeprowadzonej przez rząd polski zasiedlenia okolic Morzeszczyna. Tam też rodzina Mostowskich zamieszkała - znów przypuszczenia - gdyż jeden z synów trafia do wojska przed wybuchem wojny w jednostce w Tczewie a drugi syn czyli mój dziadek uczęszcza do szkół w Pelplinie Tczewie a później na jakiś czas rozpoczyna pracę na PKP w Morzeszczynie.
I to jest to co wiem na pewno ! miedzy latami 1939 a 1950 pustka, której nie umiem powiązać 1950 umiera prababcia Anna Magdalena Mostowska z domu Wichert w ZŁOTNIKACH !!! podobno tutaj w Złotnikach pradziadek Piotr Mostowski pracował na kolei ale to podobno. Nigdzie nie mogę znaleźć faktów w archiwum gdzie przechowują dokumentację pracowników PKP nie mają żadnych danych na temat Piotra. Po śmierci Anny Piotr wraca w okolice pomorza najpierw okolice Piaseczna potem Puck gdzie umiera 1962.
Moje pytanie gdzie do kogo mógłbym jeszcze się zwrócić aby cokolwiek dowiedzieć sie o okresie lat 1939 a 1950 z czasów zamieszkania w Złotnikach ? a może w okolicach Złotnik ? Złotniki tylko z tym mi się kojarzą iż tam prababcia został pochowana.
Pozdrawiam Sławek Gdynia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2021, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Sławku !

Moja rada ;
udaj się do USC Puck i tam poproś o dane Piotra Mostowskiego + 1962
zapewne tam w Jego aktach Znajdziesz wszystkie interesujace Ciebie info.

Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2021, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 15:01
Posty: 100
Mirek
Dzięki wielkie za podpowiedź. W samym Pucku się tylko tyle dowiedzialem co z aktu zgonu ze szpitala - emerytowany kolejarz.
Będąc w Pucku był juz na emeryturze i tutaj caly widz. Myslałem iż coś w archiwach gdzie przechowują akta emerytów ale od nich otrzymałem info iż ze złotnik z okresu o jaki pisałem nie mają żadnych informacji o Piotrze.
Właśnie jakoś Złotniki rozłożyły mnie na tak zwane "łopatki".
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2021, 16:39 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2021, 08:58
Posty: 16
Dzień dobry!

Jeżeli chodzi o stację kolejową w Złotnikach k. Poznania to polecam artykuły Ryszarda Chruszczewskiego pt. "Historia i współczesność stacji
kolejowej w Złotnikach", w: "Gazeta Sucholeska", nr 1/2021, s. 28-29 oraz "Andrzej Urbaniak – żołnierz, powstaniec wielkopolski, kolejarz", tamże, s. 26-27. Link do numeru https://www.suchylas.pl/wp-content/uplo ... 012021.pdf Niestety nie ma w nich informacji o Piotrze Mostowskim, ale być może mogą się one okazać pomocne.

Pozdrawiam!
Józef

_________________
Pozdrawiam
Józef


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2021, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 15:01
Posty: 100
Dziękuję Panie Józefie za podesłanie linku do artykułu o kolejarzach ze Złotnik.
Już pewne kroki poczyniłem aby zgłębić swoją wiedzę a może niewiedzę tamtych lat, które mnie interesują z racji poszukiwania informacji o pradziadku.
Sławek Gdynia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2021, 16:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Sławku!
Twoja prababcia urodzona w 1887roku zmarła 3.03.1950 roku i jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Złotnikach Kujawskich.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2021, 17:43 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 15:01
Posty: 100
Grzegorzu
Dzięki nie znałem dokładnie daty nikt z Nas nie posiada aktu zgonu, miejscowość znaliśmy jednak kiedy kilka lat temu odwiedziliśmy cmentarz nie mogliśmy znaleźć miejsca a zapytany ksiądz z parafii stwierdził iż grób został zlikwidowany.
Sam nie wiem czy na pewno.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za te podpowiedzi, zawsze coś nowego można się dowiedzieć.
Pozdrawiam Sławek Gdynia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2021, 22:27 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 15:01
Posty: 100
Grzegorz
Serdecznie dziękuję za informacje trafilem na stronę z zapiskiem śmierci i pochówku.
Poprzez kontakt z parafią wymieniłem informacje z księdzem proboszczem Markiem (bardzo uczynny i szybki, już posiadam odpis aktu pochówku).
Sławek Gdynia
P.S.o jeden krok do przodu oby tak dalej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL