Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 mar 2010, 18:36 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
Poszukuję informacji o moich przodkach noszących nazwiska Ptak, Janiszewski i Kamieniarz. Dotarłam do aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Ptaka z usc Przemęt (urodzony w Błotnicy).
Pozdrawiam
Aleksandra

_________________
Aleksandra


Ostatnio edytowano 14 mar 2010, 10:26 przez a_pie, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2010, 20:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Witaj ;)

Mam w rodzinie osoby o nazwisku Ptak:
Marianna Umerle (ur. 1893r.) siostra mojej praprababki, wyszła za mąż za Antoniego Ptaka (ur. ok.1885-1890). Niestety nie wiem skąd pochodził Antoni. Wiem, że mieszkali przez pewien czas w Godzieszach, koło Kalisza. Mieli przynajmniej ośmioro dzieci: Edwarda, Bolesława, Leona, Adama, Jana, Henryka, Irenę i Marię.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2010, 09:02 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
najdalsza data jaka znam to urodziny Jakuba Ptaka 1852. wiem o wszystkich jego dzieciach i niestety nie znajduje punktu zaczepienia. ale dziekuje za odpowiedz :)

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2010, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
W parafii Pępowo pow.Gostyń spotyka się nazwisko Ptak używane zamiennie z Ptaszyk,np.z małżeństwa Piotra Ptaka i Łucji Krajczanki od 1817r.rodzą się:Piotr, Łukasz,Marianna,Jan,Filip.W innych rodzinach w tym samym okresie Ptak Józef,Cyprian, Teodor. Barbara Król

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 13:19 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2008, 18:06
Posty: 144
Lokalizacja: Poznań
Witaj!

Wiem, że w latach 90. XIX wieku w Błotnicy mieszkał niejaki Jakub Ptak. Natomiast nazwisko to występuje w Przemęcie i okolicy praktycznie przez cały XIX wiek.

Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 13:33 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam. Od połowy XX w w Błotnicy nie występuje to nazwisko. Występuje natomiast w Przemęcie ale nie nagminnie,w okolicy też raczej brak. Jeśli możesz to podaj trochę więcej danych o dzieciach Jana,Jakuba może coś wymyślimy.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 00:12 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
witam :)
pawelek87 napisał(a):
Witaj!

Wiem, że w latach 90. XIX wieku w Błotnicy mieszkał niejaki Jakub Ptak. Natomiast nazwisko to występuje w Przemęcie i okolicy praktycznie przez cały XIX wiek.

Paweł


jestem niemal pewna ze chodzi o mojego przodka :) ojcem Jakuba był Jan Ptak oraz Michalina Kamieniarz.
pepowianka napisał(a):
W parafii Pępowo pow.Gostyń spotyka się nazwisko Ptak używane zamiennie z Ptaszyk,np.z małżeństwa Piotra Ptaka i Łucji Krajczanki od 1817r.rodzą się:Piotr, Łukasz,Marianna,Jan,Filip.W innych rodzinach w tym samym okresie Ptak Józef,Cyprian, Teodor. Barbara Król


Jan urodzony w tym czasie mogl byc ojcem Jakuba ur. 1852!

moj pradziadek Jan (ur.1889, syn Jakuba, wnuk Jana) miał liczne rodzenstwo lecz tylko troje z nich zawarło związek małżeński. siostra nie miała dzieci, a brat Franciszek (zamieszkaly prawdopodobnie w Błotnicy) na pewno pozostawil po sobie potomstwo, gdyz jako jedyny zostal pochowany poza rodzinnym grobowcem w Starkowie - wnioskuje wiec ze lezy wraz z zona i dziecmi.

dziekuje serdecznie za uwage :) jestem na etapie zdobywania metryk wyzej wymienionych.

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 00:45 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
W Starkowie nigdy nie było i nadal brak cmentarza. Była to ciągle parafia Przemęt i tam dla tych miejscowości jest cmentarz.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 10:24 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
Bardzo dziękuje za tę informacje! Posiadam jedynie fotografie grobowca, nie wiem kto ja wykonał. Niestety mieszkam daleko i nieprędko będę mogła się tam wybrać.
W Starkowie rodzina Ptaków miała podobno ogromny majątek - staw gdzie hodowano węgorze, młyn oraz cegielnię bądź cementownię.
Mój pradziadek Jan wyjechał stamtąd, aby objąć stanowisko zarządcy dóbr Żeleńskich w Brzeziu. Co ciekawe jakiś miesiąc temu odkryliśmy że zginął w Auschwitz! Został aresztowany za pomoc materialną dla AK i osadzony w obozie w Gross Rosen. Babcia pojechała go wykupić, ale Niemcy zabrali złoto, a babci powiedzieli, że się spóźniła. Od tego czasu byliśmy przekonani że zginął w Gross Rosen, widnieje nawet w kartotekach zmarłych więźniów. Jednak w bazie "Straty" odnalazłam informację, że został przewieziony do Auschwitz i tam zginął.

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
a_pie napisał(a):
Poszukuję informacji o moich przodkach noszących nazwiska Ptak, Janiszewski i Kamieniarz. Dotarłam do aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Ptaka z usc Przemęt (urodzony w Błotnicy).
Pozdrawiam
Aleksandra


Witaj! W moich zapisach mam śluby:
Błotnica 12.11.1789 Nicolaum Ptak piscatore, liberum + Caecilia Leśkowianka virgina. Świadkowie: Stephanus Ptak piscatore Błotnica i Thomas Skorupa inquilini Błotnica.
Błotnica 13.11.1786 Michael Ptaszek liber + Zophia Jankowianka virgine (lub Jackowianka)
Urodziny:
Błotnica 5.04.1788 Vincentius rodzice: Catharina i Stephano Ptak
Błotnica 27.07.1788 Ignatius rodzice: Ceacilia i Nicolao Ptak, chrzestni: Michael Ptak i Margaritha Skorupina, oboje z Błotnicy
Błotnica 16.03.1789 Marianna, rodzice: Zophia i Adalberto Ptak, chrzestni: Nicolaus Ptak i Margaretha Skorupina ambo de villa Błotnica
Błotnica 8.11.1789 Catharina, rodzice: Caecilia i Nicolaus Ptak
W latach 1840-stych byli :Przemęt: Joseph Ptak komornik + żona Klara
Przedmieście: Tekla Ptak, komornica wdowa. Szymann Ptak zabudownik + żona Balbina, ich dzieci: Klara, Elzbieta, Jan, Wawrzyn. Cecylia Ptak - matka żony Marianny Józefa Heintze
Błotnica: Stanisław Ptak rybak, dzierżawca + Rosalia, ich syn: Antoni. Tomasz Ptak gospodarz + Małgorzata, ich dzieci: Jan, Bregitta; Katarzyna Ptak u nich jako służąca.
Zaborowo: Bernard Ptak służący + Balbina , ich córka: Maryanna
Może te dane troche tobie pomogą. pozdrawiam Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2010, 11:28 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
Izabelo serdecznie dziekuje :) na pewno te informacje mi pomogą kiedy dotrę do starszych dokumentów i będę miała dowody na poparcie tezy dot. pokrewieństwa :)


Anastazja Janiszewska urodziła się 12.4.1866 roku. Chciałabym dotrzeć do jej aktu urodzenia, lecz wg. bazy Pradziad w AP w Poznaniu są przechowywane księgi metrykalne do 1839 roku, a w AP w Lesznie akta stanu cywilnego od 1974. Czy ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki gdzie szukać tego dokumentu?

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2010, 09:02 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
a moze ktos z Państwa będzie w stanie pomóc mi znaleźć jakieś informacje na temat cegielni Ptaków? Jednak nie było tam młynu tylko staw, cegielnia i pola.

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2010, 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
a_pie napisał(a):
Poszukuję informacji o moich przodkach noszących nazwiska Ptak, Janiszewski i Kamieniarz. Dotarłam do aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Ptaka z usc Przemęt (urodzony w Błotnicy).
Pozdrawiam
Aleksandra

Witaj! Znalazłam zapis który może Ciebie ucieszy.
Ślub: Starkowo 26.10.1820, Jacobus Ptak adolescens par. Boszkowo 27 lat + Julianna Murkowianka virgo 27 lat. Św. Alberto Murek tugur. Biała Góra + Valentinus Wawrzynoski pater familias.
Serdecznie pozdrawiam. Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, 22:27 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2010, 17:59
Posty: 7
Izabelo odpisałam na pw.
Skąd czerpiesz informacje?

_________________
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
a_pie napisał(a):
Izabelo odpisałam na pw.
Skąd czerpiesz informacje?

Witaj!
Dane o Ptakach mam wypisane z mikrofilmów Ksiąg Metrykalnych parafii Przemęt z Ar.Archidiecezjalnego Poznań. List na priv. przyszedł. Pozdrawiam Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2010, 12:53 
Offline

Dołączył(a): 05 cze 2010, 20:13
Posty: 22
Witam!
W moim drzewie niedawno odkryłam nazwisko Ptak. Chodzi mianowicie o Klare Ptak, matkę mojego prapradziadka Mikołaja Sierchuły (Szeszuły). Wiem, że Mikołaj urodził się w Ruchocicach, a to stosunkowo niedaleko od Przemętu. Pani Olu czy jest może Pani znana taka osoba? Jeśli tak to proszę o informację...
Pozdrawiam
Marta

_________________
Pozdrawiam
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2011, 11:59 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2011, 10:05
Posty: 22
Lokalizacja: Nowa Sól
a_pie napisał(a):
Poszukuję informacji o moich przodkach noszących nazwiska Ptak, Janiszewski i Kamieniarz. Dotarłam do aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Ptaka z usc Przemęt (urodzony w Błotnicy).
Pozdrawiam
Aleksandra


W moim drzewie genealogicznym są osoby o nazwisku Ptak .
Siostra mojego dziadka po mieczu Ignacego Jadwiga Pierzyńska ur. 27 września 1894r. w Gradowicach wyszła za mąż za Teodora Ptak . Teodor i Jadwiga z tego co wiem mieli syna Mariana i córkę Helenę ur. w 3 listopada 1934r. też w Gradowicach .
Mam też Jana Ptaka , jak wynika z tablicy na grobie ur.w 1907r. - zm. 17.07. 1929r. - szer. 69p., zginął śmiercią tragiczną .
Kim był Jan Ptak dla Teodora Ptaka tego jeszcze nie doszedłem . Nie doszedłem też jeszcze gdzie obaj się urodzili , ale mogę przypuszczać że gdzieś niedaleko Wielichowa .

Obrazek

Pozdrawiam - Romuald Pierzyński

_________________
Pozdrawiam - Romuald Pierzyński
Poszukuję : Bober z Mościejewa gm. Chrzypsko Wielkie,Koszykowskich,Kędziora.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2011, 23:35 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 23:26
Posty: 1
Witam. Nie posiadam zbyt wielu informacji moim dziadkiem byl Mieczysław Ptak najprawdopodobniej mieszkał w Kaliszu. Był księdzem w Starym Grodkowie w latach 1961 - 1962 oraz w Słubicach w latach od 1963 , gdzie poznał moja babcię. To dość dziwna historia , nir wiem skąd czerpać informację chciałabym dowiedzieć się coś więcej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 07:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Marto!
Poszukiwana przez Ciebie Klara Ptak jest na PP- małżeństwa:
Parafia Wolsztyn ślub 10/1844:
Felix Sierzchuła (24) + Clara Ptak (23)
Orginał jest w Ar.Arch. Poznań
Na PP jest też ślub:
Parafia Piłka wpis 1/1889:
Mikołaj Siesiuła (25) oj.-Felix Siesiuła m.-Clara Ptak + Helena Kalina (28) oj.-Mattheus Kalina + Marianna Kowal

Serdecznie pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2013, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2013, 12:35
Posty: 78
Witam
Ja mam dane odnośnie rodziny Kamieniarz z 1829
Mogę pomóc jeżeli potrzeba.
Ja natomiast poszukuję rodzeństwo Marcina Kamieniarz urodzonego 1829


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, 15:30 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.
Droga Izabelo.Mam uprzejmą prośbę.Ja poszukuję ślubu Christiana Reichelt z Joanną Rostalską.Wiem ze mieli syna Augusta ur.1854r oraz Pawła ur.1871 w Starkowie par.Przemęt.Gdybyś mogła coś znależć byłabym wdzięczna.
Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Sprawdziłam urodzenie Augusta Reichelt- 1854r; w parafii Przemęt nie ma takiego urodzenia. Ślubu jego rodziców (Christian Reichelt + Joanna Rostalska ) też nie ma.
Ale chcąc Ci pomóc wpisałam nazwiska rodziców do BASI i pokazały się dwa akty: ślubu Augusta i jego zgon. W tych aktach podano że August urodził się w Kolande kreis Militsch (zgon podała matka) a zamieszkały był w Starkow - Krotoschin. Prawdopodobnie zaszła pomyłka co do Starków - Krotoszyn a Starkowo z parafii Przemęt. Ślubu szukałabym w okolicach Kolande - Militsch.
Pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Może chodzi o Starkowiec,dziś Starkówiec w pow.krotoszyńskim.
Kiedyś należał do pow.koźmińskiego.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2013, 13:41 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witaj Izabelo.Bardzo dziękuję za pomoc.Ale prawdopodobnie Barbara ma rację chodzi o Starkowiec-Krotoszyn.Bardzo wam dziękuję.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL