Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 kwi 2023, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Szanowni Państwo,

czy ktoś ma może informacje o mniej znanej linii rodziny Skórzewskich z Lubczyny w par. Wyszanów, której niektórzy członkowie występują później też w Grabowie nad Prosną czy Sulmierzycach?

Chodzi mi konkretnie o małżeństwo Kazimierz Skórzewski i Marianna z Niemojowskich i ich przodków. Trochę informacji odnośnie ich dzieci znalazłem u Dworzaczka (jak choćby o narodzinach z Lubczynie w 1692 ich córki Zofii Bogumiły, później zamężnej Szczytowskiej), niestety niewiele, a o rodzicach Kazimierza jedynie tyle, że był synem Adama.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2023, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

Kazimierz Drogosław Skórzewski dz.Lubczyny [ Syn Antoniego Albina i Zofii Szlichting ]
x ca 1677
Marianna Wierusz Niemojowska [ Córka Andrzeja i Katarzyny Ruszkowskiej ]

- Córka Zofia Bogumiła * Lubczyna ch.11.05.1692 Wyszanów + / czy to Teofila ze Skórzewskich Szczytowska + 19.09.1769
poch.22 Sulmierzyce przez Syna Józefa - Józef Jerzy Szczytowski +28.07.1794 Sulmierzyce lat 61 ks.proboszcz
Sulmierzyce przez lat 40 ?
x 25.02.1721 Grabów Jan Szczytowski wdowiec

Rodzeństwo Zofii Bogumiły Skórzewskiej ;

- Rafał * 1685 Lubczyna + 07.1725 Grabów
- Jakub Józef * 1688 Lubczyna ch.26.07.1688 Wyszanów
- Michał czy to poniższy
/ Hieronim Michał Rafał ch.17.09.1689 /
- Barbara Wiktoria *1690 Lubczyna ch.04.12.1690 Wyszanów + 31.08.1692 Lubczyna poch.Wyszanów kościół
- Stanisław * 1693 Lubczyna + 03.11.1721 Grabów dzierżawca starostwa grabowskiego

wg.genealogii Skórzewskich opracowanych prze Pana Ryszarda Nowickiego
byli jeszcze Ignacy , Jan , Joanna , Ludwik

Służę dalszą pomocą
Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2023, 19:23 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Postaram się dotrzeć do publikacji Pana Nowickiego, choć widzę, że trudno ją aktualnie kupić.

Skąd pochodzi informacja, że Kazimierz był synem Antoniego Albina i Zofii Szlichting. Czy wiadomo coś więcej o Antonim Albinie i Zofii i ich przodkach?

Według moich ustaleń opartych o Teki Dworzaczka Kazimierz był synem Adama, o którym niestety nic więcej nie wiem. Oczywiście mogę się mylić, ale nigdzie nie natrafiłem na trop jakoby Kazimierz miał być synem Antoniego Albina.

Jeśli chodzi o Teofilę ze Skórzewskich Szczytowską, to domniemuję, że to ta sama osoba co podawana przez Pana Zofia Bogumiła. Opieram to na jej akcie ślubu z par. Grabów z 25 lutego 1721 pomiędzy Janem Szczytowskim a Bogumiłą Skórzewską. Tutaj zamieszczam jego skan:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/3de98d7a55c77944

Występują tam jej bracia, synowie Kazimierza i Niemojowskiej. Niestety faktycznie osoby te na chrztach otrzymywały po kilka imion, a później nie używały pierwszych z nich więc trudno jednoznacznie połączyć braci Teofilii z ich aktami urodzenia. Nie ma jednak większych wątpliwości, że to dzieci Kazimierza i Niemojowskiej.

Będę wdzięczny za dalsze komentarze i ustalenia dot. tej rodziny.

Z pozdrowieniami, jozwiw


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL