Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 sty 2013, 18:14 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2013, 17:31
Posty: 4
Witam poszukuję informacji o swoich przodkach, być może też twoich, mój pradziad pochodził z Rudy Wieczyńskiej Stanisław Glapa 1863-1953r leży na cmentarzy w Szymanowicach, chciałbym coś więcej wiedzieć o jego rodzicach, dziadkach, wiem że miał jednego brata który wyjechał do Ameryki, bardzo proszę życzliwych i pełnych genealogicznej pasji o kontakt w tej sprawie, z góry dziękuje i pozdrawiam
Rafał Glapa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2013, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 30 paź 2009, 18:22
Posty: 26
Lokalizacja: Poznań
Witam.
Przejrzałem swoją bazę danych z parafii Szymanowice, która niestety ma wciąż sporo braków. Nazwisko Glapa występuje tam bardzo często i większość z tych osób mieszkało właśnie w Rudzie Wieczyńskiej. Podejrzewam, że wszyscy oni to jedna rodzina. O samym Stanisławie Glapa niestety znalazłem niewiele. Odnotowałem jedynie narodziny Marianny Glapa, córki Stanisława Glapy i Franciszki z domu Hofman. Marianna urodziła się 8 czerwca 1886 roku w Rudzie Wieczyńskiej. Na akcie chrztu wpisany jest też Walenty Glapa mający lat 53. Niestety dół aktu mam obcięty i nie znam rodziców chrzestnych Marianny.
W 1925 roku niejaki Stanisław Glapa zawarł związek małżeński z Różą Rogacką. Nie mam tutaj więcej żadnych danych dlatego trudno powiązać obu tych Stanisławów.
Stanisław Glapa poślubił Franciszkę Hofman najprawdopodobniej w latach 1881-1885, ale nie posiadam spisów małżeństw z tych lat.
Jeśli udałoby się odszukać rodziców Stanisława Glapy, to z dużym prawdopodobieństwem będę miał o nich więcej informacji.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2013, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2013, 17:31
Posty: 4
princy napisał(a):
Witam.
Przejrzałem swoją bazę danych z parafii Szymanowice, która niestety ma wciąż sporo braków. Nazwisko Glapa występuje tam bardzo często i większość z tych osób mieszkało właśnie w Rudzie Wieczyńskiej. Podejrzewam, że wszyscy oni to jedna rodzina. O samym Stanisławie Glapa niestety znalazłem niewiele. Odnotowałem jedynie narodziny Marianny Glapa, córki Stanisława Glapy i Franciszki z domu Hofman. Marianna urodziła się 8 czerwca 1886 roku w Rudzie Wieczyńskiej. Na akcie chrztu wpisany jest też Walenty Glapa mający lat 53. Niestety dół aktu mam obcięty i nie znam rodziców chrzestnych Marianny.
W 1925 roku niejaki Stanisław Glapa zawarł związek małżeński z Różą Rogacką. Nie mam tutaj więcej żadnych danych dlatego trudno powiązać obu tych Stanisławów.
Stanisław Glapa poślubił Franciszkę Hofman najprawdopodobniej w latach 1881-1885, ale nie posiadam spisów małżeństw z tych lat.
Jeśli udałoby się odszukać rodziców Stanisława Glapy, to z dużym prawdopodobieństwem będę miał o nich więcej informacji.



Hej
super dzięki za zainteresowanie Mariusz, więc mój przodek miał tylko jedną żonę Franciszkę z domu Hofman, wiem że jego ojciec był stelmachem z zawodu, imienia nie znam, chyba że Walenty to ojciec Stanisława, pozdrawiam i dziękuję.
Rafał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2013, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
Witam!
Franciszka Hofmann była córką Walentego - brata mojej "Pra" Marianny Hoffmann.Więc prawdopodobnie jesteśmy spokrewnieni.Dzięki temu forum i pomocy Mariusza (Princy) odnalazłam żyjącą w Czołnochowie rodzinę.Najlepiej proszę o kontakt na priv.
Pozdrawiam
Anna

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2013, 23:29 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2013, 17:31
Posty: 4
dziękuje za informację


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 17:09 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
:roll: :roll:
Proszę Państwa o zainteresowanie moim zapytaniem.
Gdzie mogę znaleźć akta metrykalne z niżej wym. miejscowości – parafii !!!.???
Mam bowiem taki zapis:
„Tomies pow. Konin” ur. 14.04.1914 r– to dane Stanislawa Glapy
Niestety nie znam Jego Rodziców, skąd pochodzili i gdzie sa Ich groby.
Nie wiem też kiedy umarł i gdzie jest pochowany sam Stanisław .
- poszukuję wiedzy i proszę o każdą.
Może Państwo właśnie ją posiadają- będę wdzięczna i już teraz składam podziękowania.
:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
apalg napisał(a):
„Tomies pow. Konin” ur. 14.04.1914 r– to dane Stanislawa Glapy ...

Być może ktoś skrótowo napisał Tomisławice w powiecie konińskim:
kliknij tutaj
Tomisławice należą do parafii Sadlno.
kliknij tutaj
Księgi z tej parafii znajdują się w AP i AD Włocławek.
Jeśli Stanisław urodził się w 1914 r. to tej księgi nie będzie jeszcze w archiwum. Aktu urodzenia należałoby szukać w USC Wierzbinek.
Może wystarczy zadzwonić i spytać się?
kliknij tutaj

Na koniec mała uwaga. Na tym forum panuje zwyczaj podpisywania się pod swoimi postami.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
apalg napisał(a):
:roll: :roll:
Proszę Państwa o zainteresowanie moim zapytaniem.
Gdzie mogę znaleźć akta metrykalne z niżej wym. miejscowości – parafii !!!.???
Mam bowiem taki zapis:
„Tomies pow. Konin” ur. 14.04.1914 r– to dane Stanislawa Glapy
Niestety nie znam Jego Rodziców, skąd pochodzili i gdzie sa Ich groby.
Nie wiem też kiedy umarł i gdzie jest pochowany sam Stanisław .
- poszukuję wiedzy i proszę o każdą.
Może Państwo właśnie ją posiadają- będę wdzięczna i już teraz składam podziękowania.
:)

Witam
Na stronie http://www.straty.pl znalazłam:
DANE OSOBOWE

nazwisko GLAPA
imię Stanislaw
data urodzenia 1914-04-14
miejsce urodzenia Tomies
miejsce urodzenia (powiat) Konin

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: Polski Czerwony Krzyż
przydział wojskowy 68 p.p.Wrzesnia
stopień wojskowy srzelec
jeniec wojenny
przeniesiony na status robotnika cywilnego Tak
dodatkowe informacje Stalag VI-F, nr. jeńca 956. Byłw Stalagu VI- G, Daty brak zwolniony na prace cywilne do pow.Köln.

Tomies - być może Tomice. Może w PCK znajdziesz więcej informacji.

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 18:34 
Offline

Dołączył(a): 30 paź 2009, 18:22
Posty: 26
Lokalizacja: Poznań
apalg napisał(a):
:roll: :roll:
Proszę Państwa o zainteresowanie moim zapytaniem.
Gdzie mogę znaleźć akta metrykalne z niżej wym. miejscowości – parafii !!!.???
Mam bowiem taki zapis:
„Tomies pow. Konin” ur. 14.04.1914 r– to dane Stanislawa Glapy
Niestety nie znam Jego Rodziców, skąd pochodzili i gdzie sa Ich groby.
Nie wiem też kiedy umarł i gdzie jest pochowany sam Stanisław .
- poszukuję wiedzy i proszę o każdą.
Może Państwo właśnie ją posiadają- będę wdzięczna i już teraz składam podziękowania.
:)


Witam.
Na 100% chodzi o Tomice w parafii Szymanowice. Proszę o kontakt na pw trochę będę mógł pomóc odnośnie rodziców Stanisława :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
princy napisał(a):
W 1925 roku niejaki Stanisław Glapa zawarł związek małżeński z Różą Rogacką. Nie mam tutaj więcej żadnych danych dlatego trudno powiązać obu tych Stanisławów.

Stanisław Glapa ur. 04.05.1899 zm. 04.07.1977
Róża Glapa ur. 31.08.1903 zm. 04.02.1982

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 22:58 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Dobrzy Ludzie :D :D
składam serdeczne podziękowania za poświęcony mi czas i reakcję na "cito"
Jestem zbudowana :!:
Państwa gotowością niesienia pomocy innym.
    P. Izabel - dziękuję - dane z "Karty" akurat znam :idea: nad innymi bedę pracowala
    P. Dareczku - dziękuję za wskazanie drogi i podanie pierwszych kroków
    P. Mariuszu - dziękuję za zaproszenie. Wpraszam się :oops:
Jestem Państwu bardzo wdzięczna. Kłaniam się.
:shock: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 10:16 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Witam
Panu Mariuszowi kłaniam sie i
składam podziękowania za inicjatywę i wymierną pomoc
i pozdrawiam serdecznie
:roll: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 10:18 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Jeśli kogoś to nazwisko interesuje
a zwłaszcza osadzone w miejscowości
    Fabianów i Orpiszew
polecam stronę Rodziny Jamrozików
http://www.drzewo.jamrozik.pl/individua ... zik%C3%B3w

tam są też inne przyłączone nazwiska :
Balcer, Bednarek, Bruzi, Dworak, Dziuba, Felkel, Forycka, Forycki, Furmankiewicz, Glapa, Jackowiak, Jamrozik, Jańczak, Juszczak, Kaczmarek, Kodur, Kopera, Kostrzewa, Kurkiewicz, Lepczak, Matłoka, Mikołajczak, Musiał, Nowak, Obtułowicz, Pankowiak, Piękny, Reszel, Stypka, Woźniak

Pozdrawiam.apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 16:43 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Polecam poszukującym. Są fotografie grobów
http://www.jchrzciciel-szymanowice.pl/i ... p/cmentarz
Z pozdrowieniami apalg:roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
apalg napisał(a):
Polecam poszukującym. Są fotografie grobów
http://www.jchrzciciel-szymanowice.pl/i ... p/cmentarz
Z pozdrowieniami apalg:roll:

Dzięki serdeczne. Dzięki Tobie odkryłam :shock: ,że istnieje grób /nawet jest zdjęcie/ mojego pradziadka, który zmarł prawie 100 lat temu. Wszyscy mówili, że dawno już tego grobu nie ma i przyjęłam to za fakt. :oops: Muszę to szybko naprawić.

Pozdrawiam,Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Elu :!: Bardzo mi miło :roll: .
Cieszę się że odnalazłaś miejsce wiecznego spoczynku
pradziadka i że to się stało za moją sprawą.
Może i mnie ktoś kiedyś przyjdzie z taką pomocą .
Najlepszego zyczę :roll: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2013, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Rodzina
Antoniego Glapy
Niezwykła historia
http://my.execpc.com/~drer/richdul.htm

Zdjęcia rodziny
http://my.execpc.com/~drer/gallery1.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2014, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Represjonowani pod okupacją niemiecką
Stanisławowie
http://lwww.straty.pl
Glapa Stanisław ..ur.1903-02-25, w ............., s............, zm........w.....................
Glapa Stanisław .. ur.1903-04-12, w Jankowice s............, Zm........w.....................
Glapa Stanisław .. Ur.1906-11-24, w Kaliszu , s..............., Zm........w.....................
Glapa Stanisław ..ur.1909 ........., w ..........,s................, zm. 1939-10-16 , w...................
Glapa Stanisław .. Ur.1910-01-22, w .........., s........... ..., Zm........w.....................
Glapa Stanisław .. ur.1914-04-14, w Tomicach,s.Tomasza i Franciszki,Zm. .................w.......
Glapa Stanisław ..ur.1917-03-25, w Perzyny ,s................, zm........w................................
Glapa Stanisław .. Ur.1921-10-01, w Łęka Wielka,s.Władysława i Józefy, Zm. 2003-04-19, w.....

W danych jak wyżej - jest wiele braków.
Dotyczą: miejsc urodzenia , imion rodziców, dat śmierci, miejsca pochowku.
Jeśli są potomkowie, albo osoby które mogą powyższe braki danych uzupełnić –to przyjdą z pomocą :idea: tym którzy tych danych nie znają a te dane pomocne są w dalszych genealogicznych
badaniach rodzin.
Nie wszyscy poszukujący mają dzisiaj kogo o te dane zapytać, stąd prośba o to tutaj umieszczona.
Dopełniony tym samym będzie zapis dla historii o który proszą pod tym linkiem http://lwww.straty.pl/index.php/kontakt
Z :roll: podziękowaniami apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 20:53 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Może tej wiedzy KTOŚ poszukuje.

Dot: tragedii Józefa i Antoniego Glapy z Ostrowa sprzed 108 laty.
„Przed sądem wojennym w Ostrowie to¬czy się proces o zabójstwo gospodarza Józefa Glapy i śmiertelne pokaleczenie syna jego 21-letniego Antoniego z Nowej Krempy. Jak już naszym czytelnikom wiadomo, zostali oni napadnięci przez dwóch żołnierzy Rosińskiego i Gepperta, odsługujących wojskowość w Ostrowie. Pierwszy liczy lat 23 i pochodzi z Schónwiese z Prus Zachodnich, drugi o dwa lata młodszy, karany już trze¬ma miesiącami więzienia za kradzież 6 gęsi swemu chlebodawcy, pochodzi z Merzdorfu ze Szlązką. Obaj oskarżeni nie przyznają
się do winy, pomimo obciążających dowodów. Śmiertelnie chory Antoni Glapa złożył zeznanie tego samego dnia o całym morderstwie sędziemu Beckerowi. Jako zaś środek do wyśledzenia zabójców posłużyła krew jego, która obficie zlała spodnie jednego z morderców, Glapa bowiem uchwycił jednego żołnierza za spodnie, prosząc błagalnie o darowanie życia. Owe też pierwsze zeznanie, przyczyniło się bowiem do ujęcia żołnierz}'. Na drugi zaraz dzień wydano rozkaz wszystkim żołnierzom w koszarach, by stawili się w wczorajszych niedzielnych rzeczach do rewizyi. Oskarżony Rosiński użył do rewizyi spodni swego kolegi, co podpadło. Odbyta rewizya wykryła skrwawione spodnie i pałasze, które były do tego mocno pogięte.
Na termin powołano 32 świadków. Najważniejszym świadkiem jest Antoni Glapa, który z odniesionych ran w części już się wyleczył. Ręka, która okropnie była okaleczona, pozostała sztywna. Oprócz tego cierpi ciągle na ból w głowie. Glapa zeznał, iż ów dzień zbrodni odprowadził wraz z ojcem krewnych na dworzec. W drodze do domu napadnięci zostali przez dwóch żołnierz}', którzy poczęli ich pałaszami kaleczyć. Oj¬ciec po kilku uderzeniach w głowę padł nieżywy. Świadek sam począł się bronić jak mógł i krzyczeć na pomoc. Żołnierze widząc że nie poradzą, odebrali świadkowi zegarek, ojcu portmonetkę z 16 markami i uciekli. Glapa dowlókł się do domu, który już był niedaleko.
Na zapytanie przewodniczącego, czy poznaje w oskarżonych sprawców czynu, nie może odpowiedzieć
Zona zabitego Glapy zeznaje, iż powiadomiona od syna o wypadku, pobiegła z wodą na pomoc mężowi. Zastała go jeszcze żywym i poczęła go wodą cucić, wkrótce ale umarł.
Sędzia Beckei, który pierwsze zeznanie odbierał tak od Glapy w lazarecie jak od obydwóch oskarżonych, nadmienia, iż odpowiedzi oskarżonych nie zgadzają się z ich pierwszemi zeznaniami przy przesłuchach wstępnych.
W końcu następuje zeznanie doktorów. Dr. Schlag, który przeprowadzał sekcyą Józefa Glapy, zeznaje: Śmierć Glapy sprowadziła rana w głowic, która przebiła czaszkę.
Dr. Wittkowski czyni zeznanie co do Antoniego Glapy, którego cały czas w lazarecie leczył. Około trzydzieści ran odebrał Antoni Glapa, najwięcej zaś na rękach, któremi bronił się od cięć w głowę. Dalszy ciąg rozpraw podamy jutro’.
źródło: Postęp nr 17 r 1909 Sprawa podwójnego morderstwa przed sądem w Ostrowie.
ukłony :roll: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2014, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Poszukuję grobu :roll:
Niestety to trudne - nie wiem gdzie i na jakim cmentarzu
Dotyczy: Glapa Stanisław ur. 14.04.1914 r ur. w Tomicach
Przed laty zobowiązałam się że odnajdę grób, że położę kwiaty ,że zapalę znicz.
Okazuje się że jest to dla mnie wciąż zbyt trudne zadanie do wykonania.
Przeszukałam wszystkie wykazy w cmentarnych wyszukiwarkach grobów online
i niestety nie odnalazłam grobu i chyba nie poradzę sobie sama.
Spotkałam już tutaj życzliwość ze strony użytkowników stąd jeszcze raz
ośmielam się o pomoc prosić
Może ktoś to przeczysta, może ktoś mi przyjdzie z pomocą.
Pozdrowienia składam- :oops: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2014, 22:34 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Witam!!! Izabelo :)

Dziękuję :) za wiadomość.
Dopiero teraz odpowiadam - za co przepraszam.
OOOOO rety !!!! to cała kwerenda ;)
Dane dot. osoby Stanisława Glapy ur. 1903.04.12.
pozwolę sobie przesłać do portalu „straty” zgodnie z tamtejszą prośbą.
Będą uzupełnieniem tamtejszej bazy danych o w/w,
a na pewno też wzbogacą kogoś kto będzie
poszukiwał w przyszłości wiedzy o swoich przodkach.

Nie to nie moi !!!
Ja poszukuję wciąż wiedzy o miejscu pochówku
Stanisława .. ur.1914-04-14 w Tomicach i może, mam taką nadzieję, ktoś tak jak Ty życzliwy
Wesprze mnie w tych poszukiwaniach
Serdeczne dziękuję i pozdrawiam
apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2014, 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2014, 15:38
Posty: 19
Lokalizacja: Olsztyn
To nazwisko jest mi znane z opowiadań. Moi przodkowie pochodzili z Szymanowic, nadal też mam tam mnóstwo rodziny. Córka siostry mojego pra dziadka wyjechała z rodziną o tym nazwisku do Warszawy, aby tam opiekować się ich dziećmi.
Władek Glapa, ojciec owej rodzinki, pracował w ministerstwie. Gdy uciekali podczas ostatniego bombardowania Warszawy, odłączyli się od siebie i słuch o owej opiekunce dzieci zaginął. Mam jej zdjęcia, także Glapy wraz z moją rodziną. Ta rodzina sympatyzowała z moją rodziną, być może łączyło ich pokrewieństwo, powinowactwo. Moja ciotka może wiedzieć coś więcej, jeśli jesteś zainteresowany, mogę kontynuować wątek.

_________________
Stefan OFM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Dziękuję :D !!!!
Serdecznie witam.i

Tak! Niezwykłe są historie rodzin.
Fakty o których piszesz są naturalnie interesujące.
Myślę że warto umieść to czego się dowiesz na temat Glapów .
To historia ludzi która nigdzie nie jest zapisana a może być przecież komuś kiedyś pomocna, potrzebna, przydatna i bliska i za którą będą poszukujący Tobie b. wdzięczni..

Włączyłam się w temat dopisując też w tym miejscu na pewno mało znane fakty
dotyczące różnych rodzin tego nazwiska, na które natknęłam się poszukując danych dot.;
ST. Glapy ur. 14.04.1914 s. Tomasza i Franciszki Durskiej.
który był więźniem Stalagu VI-F w II WŚ. Szukam miejsca Jego pochówku.
Wiem że są tu bardzo pomocni ludzie, na których można liczyć, bo sami też są poszukującymi.
Twój post jest dobrym znakiem i nadzieją na to, że ktoś natknie się na moje poszukiwania i podpowie .
Pozdrawiam alpag :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
apalg napisał(a):
Może tej wiedzy KTOŚ poszukuje.

Dot: tragedii Józefa i Antoniego Glapy z Ostrowa sprzed 108 laty.
„Przed sądem wojennym w Ostrowie to¬czy się proces o zabójstwo gospodarza Józefa Glapy i śmiertelne pokaleczenie syna jego 21-letniego Antoniego z Nowej Krempy. Jak już naszym czytelnikom wiadomo, zostali oni napadnięci przez dwóch żołnierzy Rosińskiego i Gepperta, odsługujących wojskowość w Ostrowie. Pierwszy liczy lat 23 i pochodzi z Schónwiese z Prus Zachodnich, drugi o dwa lata młodszy, karany już trze¬ma miesiącami więzienia za kradzież 6 gęsi swemu chlebodawcy, pochodzi z Merzdorfu ze Szlązką. Obaj oskarżeni nie przyznają
się do winy, pomimo obciążających dowodów. Śmiertelnie chory Antoni Glapa złożył zeznanie tego samego dnia o całym morderstwie sędziemu Beckerowi. Jako zaś środek do wyśledzenia zabójców posłużyła krew jego, która obficie zlała spodnie jednego z morderców, Glapa bowiem uchwycił jednego żołnierza za spodnie, prosząc błagalnie o darowanie życia. Owe też pierwsze zeznanie, przyczyniło się bowiem do ujęcia żołnierz}'. Na drugi zaraz dzień wydano rozkaz wszystkim żołnierzom w koszarach, by stawili się w wczorajszych niedzielnych rzeczach do rewizyi. Oskarżony Rosiński użył do rewizyi spodni swego kolegi, co podpadło. Odbyta rewizya wykryła skrwawione spodnie i pałasze, które były do tego mocno pogięte.
Na termin powołano 32 świadków. Najważniejszym świadkiem jest Antoni Glapa, który z odniesionych ran w części już się wyleczył. Ręka, która okropnie była okaleczona, pozostała sztywna. Oprócz tego cierpi ciągle na ból w głowie. Glapa zeznał, iż ów dzień zbrodni odprowadził wraz z ojcem krewnych na dworzec. W drodze do domu napadnięci zostali przez dwóch żołnierz}', którzy poczęli ich pałaszami kaleczyć. Oj¬ciec po kilku uderzeniach w głowę padł nieżywy. Świadek sam począł się bronić jak mógł i krzyczeć na pomoc. Żołnierze widząc że nie poradzą, odebrali świadkowi zegarek, ojcu portmonetkę z 16 markami i uciekli. Glapa dowlókł się do domu, który już był niedaleko.
Na zapytanie przewodniczącego, czy poznaje w oskarżonych sprawców czynu, nie może odpowiedzieć
Zona zabitego Glapy zeznaje, iż powiadomiona od syna o wypadku, pobiegła z wodą na pomoc mężowi. Zastała go jeszcze żywym i poczęła go wodą cucić, wkrótce ale umarł.
Sędzia Beckei, który pierwsze zeznanie odbierał tak od Glapy w lazarecie jak od obydwóch oskarżonych, nadmienia, iż odpowiedzi oskarżonych nie zgadzają się z ich pierwszemi zeznaniami przy przesłuchach wstępnych.
W końcu następuje zeznanie doktorów. Dr. Schlag, który przeprowadzał sekcyą Józefa Glapy, zeznaje: Śmierć Glapy sprowadziła rana w głowic, która przebiła czaszkę.
Dr. Wittkowski czyni zeznanie co do Antoniego Glapy, którego cały czas w lazarecie leczył. Około trzydzieści ran odebrał Antoni Glapa, najwięcej zaś na rękach, któremi bronił się od cięć w głowę. Dalszy ciąg rozpraw podamy jutro’.
źródło: Postęp nr 17 r 1909 Sprawa podwójnego morderstwa przed sądem w Ostrowie.
ukłony :roll: apalg


znalazłam ciąg dalszy sprawy !!!!

Ostrow.. :arrow:
Aresztowani -sprawcy zbrodni na gospodarzu Glapie i jego synie nazywają się:
Rosiński i Geppert, z zawodu robotnicy.
Jeden ze Charlottcnburga, drugi ze Saganu. Przy rewizyi pałasze zbójów były
zupełnie zgięte i wyszczerbione. Sekcya zwłok wykazała, że ojciec Glapa,
otrzymał 40 cięć pałaszem nie mniej syn.
Zbrodniarze zostaną przewiezieni do Poznania i oddani najpierw pod sąd wojenny,
który ich skarze na wydalenie z armii, następnie zostaną wydani sądowi cywilnemu
jako zbóje i rabusie i sądzeni będą przez sąd przysięgłych.

ukłony :) apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2015, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Christian Michel ORPEL - :D zaprasza
http://gw.geneanet.org/orpel?nz=orpel&p ... chel&ocz=0

Może ktoś szuka genealogicznych powiązań z bardzo odległych lat
w miejscowości Dobrzyca,Wielkopolskie,Polska

Tu pojawiają się rodzinnie ze sobą powiązane
nazwiska m.in: Orpel, Polak, Tomaszewska, Zając, Kula, Polanska
Glapa, Odolanowska, Dąbrowska, Ignasiak, Matysiak, Goliński, Lisowski, Szymura –

http://gw.geneanet.org/orpel?lang=en;pz ... aw;n=glapa

Pozdrawiam poszukujacych
swoich bliskich
:roll: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2015, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Glapa Walenty w roku 1734 był burmistrzem Jarocina
i był sześćdziesiątym czwartym burmistrzem tego miasta.
A tutaj wykaz wszystkich burmistrzów sprawujących ten urząd

    1. Puścioszek Wawrzyniec 1613
    2. Skopek Wojciech ...............1614
    3. Sikora Wojciech..................1615
    4. Ława Walenty .................. 1617
    5. Skopek Wojciech ................1619
    6. Czekaj Andrzej ............... .. 1624
    7. Skopek Wojciech................ 1625
    8. Sikora Wojciech ................ 1625-1626
    9. Skopek Wojciech ...............1627
    10. Frąckowiak Jakób ............... 1629
    11. Czekaj Andrzej ................. 1633
    12. Marszał Grzegorz ................1634
    13. Cieńkuszek Tomasz ............. 1638
    14. Kordyańczyk Tomasz .......... 1640
    15. Czekaj Andrzej ................. 1643
    16. Walentowicz .Tomasz .......... 1644
    17. Kuśnierz Kasper ............. 1648
    18. Walentowicz Tomasz ...........1651
    19. Kuc Andrzej czyli Kuczewicz ,, 1653
    20. Pawlik Marcin.................... 1657
    21. Kuc Andrzej ....................1664
    22. Pawlik Marcin ....................1665
    23. Kuc Andrzej .................... 1669
    24. Jajor Jakub .................... 1669
    25. Pawlik Marcin ....................1670
    26. Rokitowicz Adryan ` 1671
    27. Marcin Pawlik ....................1672-81
    28. Jan Nikel .................... 1681
    29. Stefan Drzewiecki .............. 1684
    30. Andrzej Siemowski .............. 1685
    31. Maciej Kaczmarek .............. 1686
    32. Nikel Jan 1686
    33. Kaczmarek Maciej .............. 1689
    34. Niezieliński Andrzej.............. 1690
    35. Nikel Jan 1691-93
    36. Kwiatkiewicz Jan .............. 1694
    37. Wojciechowicz Wojciech ........ 1695
    38. Maciej Kaczmarek .................. 1696
    39. Nikel Jan.............................. 1698-1702
    40. Wojciech Wojciechowicz ......... 1702
    41. Jan Nikel ........................ 1702
    42. Maciej Kaczmarek .................. 1702
    43. Jan Nikel ..................... 1703
    44. Jan Stęszewski .................... 1705
    45. Błażej Krzyżański .................... 1708
    46. Wojciech Kazikoł .................. ... 1709
    47. Maciej Olbiński .................. .. 1709
    48. Wojciech Kaczyński .................. 1712
    49. Wojciech Kazikoł ................... 1713
    50. Piotr Gola ................... .. 1714
    51. Jan Kubecyusz ................... ... 1714
    52. Jan Kudlewski ..................... 1716
    53. Walenty Królikowski................... 1717
    54. Mateusz Wyrobek ................. 1717
    55. Jan Kubyceusz ................. 1718
    56. Piotr Gola ................. 1719
    57. Jan Kubyceusz ................. 1720
    58. Mateusz Wyrobek ................. 1723
    59. Kaźmierz Wyszanowicz............... 1724
    60. Jan Wieteszka ................. 1729
    61. Wojciech Kaczyński .................. 1729
    62. Mateusz Wyrobek .................. 1732
    63. Franciszek Knuliński ................. 1733
    64. Glapa Walenty . ................. 1734
    65. Mateusz Wyrobek czyli Wyrobecki 1735
    66. Piotr Gola czyli Goliński ........ 1736
    67. Franciszek Knuliński ................ ...1737
    68. Sebastian Przycki ................ 1739
    69. Andrzej Głodny czyli Głodnicki ......... 1741
    70. Sebastian Przycki ................ 1742
    71. Jakób Kobyliński ................ 1743
    72. Stanisław Tarczewski ................ 1745
    73. Jakób Kobyliński ................ 1746
    74. Franciszek Przycki ................ 1747
    75. Łukasz Jankiewicz ................ 1747
    76. Stanisław Tarczewski ................ 1748
    77. Franciszek Przycki ................ 1750
    78. Mikołaj Borowicz ................ 1751
    79. Franciszek Przycki ................ 1751
    80. Antoni Jerzycki ................ 1752
    81. Jakób Kobyliński ................ 1753
    82. Franciszek Knuliński ................ 1754
    83. Stanisław Tarczewski ................ 1755
    84. Mikołaj Borowicz ................ 1756
    85. Antoni Tarczewski ................ 1758
    86. Jerzy Wernerowicz ................ 1760
    87. Piotr Świderski ................ 1760
    88. Stanisław Tarczewski ................ 1761
    89. Łukasz Jankiewicz ................ 1762
    90. Karol Jaworski ................ 1769
    91. Jakób Knuliński ................ 1771
    92. Urban Mizerzyński ................ 1772
    93. Franciszek Knuliński ................ 1777
    94. Walenty Borowiński ................ 1786
    95. Aleksander Jaworski ................ 1780
    96. Otto Fryderyk Lange ................ 1796-1806
    97. Aleksander Jaworski od r.1807
    a W roku 1816 podpisuje się: „Królewsko-pruski burmistrz”
    98. Kamiński ........................ 1819
    99. Waltenberg ...................... 1822
    100. Stanke ........................1832
    101. Danich Jan .................. 1833
    102. Gliemann Otto *przed rokiem 1862
    103. Schiebusch od października**1865 do r. 1872
    104. Goldenring Magnus ** ........od 1872r
    105. Friese Adolf**** ...............od 1897r.
    106. Wollenberg Juliusz Albert*****od 12 .I. 1907 do 26.IX. 1919r.

Pierwszy burmistrz Jarocina został wybrany 400 lat temu, a było to w roku 1613. Nazywał się Wawrzyniec Puścioszek. Od tamtego czasu, aż do roku 1919, a więc do odzyskania przez Polskę niepodległości, ten zaszczytny urząd pełniło w Jarocinie 106 burmistrzów.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że Jarocin był wówczas miastem prywatnym i wybory burmistrza odbywały się na zasadzie mianowania przez dziedzica Jarocina. Od połowy XIX wieku, a dokładnie od 30 maja 1853 r. została wprowadzona w państwie pruskim nowa organizacja władzy miejskiej. Nowa ordynacja władz miejskich dotyczyła wszystkich miast na naszym terenie: Jarocina, Jaraczewa, Mieszkowa, Nowego Miasta i Żerkowa. Wprowadziła zasadę deputacji, czyli rady miejskiej z burmistrzem na czele. Można więc powiedzieć, że 160 lat temu zapoczątkowano lokalny parlamentaryzm.
Poniżej przedstawiam I część związaną z prezentacją i historią jarocińskich burmistrzów.
Jarocińscy burmistrzowie

na stronie http://jarocin.pl/pl/Burmistrzowie-Jarocina-144.html
więcej
apalg :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2015, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2014, 23:00
Posty: 14
skontaktuję się z sąsiadami po ich powrocie z urlopu - noszą nazwisko Glapa.
pozdrawiam z Opola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2015, 22:05 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2014, 23:00
Posty: 14
pytałam sąsiadów po powrocie z urlopu - wszyscy urodzeni są w Opolu.
pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2015, 00:35 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Alu - bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie
i chęć przyjścia z pomocą.
:D apalg
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2015, 08:11 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, 15:05
Posty: 17
Witam :D odwiedzających to miejsce.
Odwołuję swoją prośbę dot. wskazania miejsca grobu P. Stanisława G.
Odnalazłam i chociaż z bliskimi P. Stanisława kontaktu nie mam, zapaliłam na Jego
grobie światło pamięci.
Dziękuję. Zamykam ten temat.
Pozdrawiam i życzę poszukującym pomyślności i wszelakiego dobra.
:wink: apalg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2018, 21:04 
Offline

Dołączył(a): 04 wrz 2018, 11:42
Posty: 1
Dobry wieczór, mój dziadek nazywał się Stanisław Glapa, syn Antoniego i Józefy z domu Kacały. Dziadek urodził się 20.11.1914 roku. Pochodzili z Muchlin (bądź Muchlina koło Turku). Przed wojną Józia pojechała pracować do majątku a następnie osiedliła się w Brzeźnie. Dziadzia zmarł w 1994 r. i jest pochowany na cmentarzu w Starym Koninie. Pozdrawiam, Natalia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL