Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 08:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2012, 22:52 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
witam!
zauważyłem że sporo osób dodaje nazwiska swoich Krewnych.
chciałbym zrobić to samo, więc:
mój praprzodek Antoni Miczuga urodził się we wsi Bierzglin , parafia Września. Byki to w 1821r.
trzy lata wcześniej jego rodzice (Michał Miczuga i Magdalena Owczarzak) wzięli ślub. Ona urodziła się w 1797 we wsi Gutowo Małe, par. Września.
nie wiem skąd do Wrześni mogli przybyć Miczugowie.

z góry dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam,
Marcin Marynicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 08:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Nazwisko Miczuga jest ciekawe, dobrze się nadaje na tzw. kejs :)

Z http://www.moikrewni.pl/mapa/wzgledny/miczuga.html wynika, że nazwisko spotykane jest w Polsce głównie w okolicy Gniezna i Wrześni, więc roboczo można założyć, że tam też kiedyś powstało. W Poznan Project odnajdujemy czterech Miczugów biorących ślub w zakresie lat 1818-1833 w parafiach Gozdowo, Kaczanowo i Września - wszyscy oni rodzili się w okolicy 1800r. - może bracia albo kuzyni? Akurat z par. Gozdowo nie ma ślubów z większości lat początkowych XIX wieku, a szkoda - warto by jednak sprawdzić w AAG, czy nie stamtąd się oni wywodzą. Może też choć jeden z tych czterech Miczugów dożył wprowadzenia USC w 1874r. i jego akt zgonu powie nam gdzie się urodził - i tam znajdziemy więcej. Warto by więc sprawdzić skorowidze zgonów USC Września (miasto i wieś), zaś w pobliskim USC Obłaczkowo niestety nazwisko Miczuga w zgonach nie występuje.

To tyle na gorąco, co mi przychodzi do głowy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Marcinie.
W swoich notatkach mam zgon Marianny Kowalskiej z d.Miczuga 20.06.1903r w Lipówce (Dolsk).
Urodziła się ok.roku 1840. Jej rodzice to (?) Miczuga i Ludwika (?) - nie wszystko zapisałam lub nie mogłam odczytać.
W PP jest ślub Antoniego Miczugi i Ludwiki Jakuboskiej.
Nie wiem, czy to jest osoba z kręgu Twojego zainteresowania.

Pozdrawiam
Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 23:21 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Dziękuję Wam za zainteresowanie się tematem.
Zapewne radością dla mnie jest to, że moi 5xpradziadkowie wzięli ślub w 1818 i dzięki temu znam rodziców pary młodej (i matkę młodej).
Ciężko jest z młodym. W akcie (a nawet dwóch) brak informacji o miejscu urodzenia (we Wrześni na pewno nie).
Najgorsze/najlepsze jest to, że moi Miczugowie przenieśli się do parafii Szadek, a dokładniej do wsi Prusinowice, gdzie 21 lat po ślubie Michała i Magdaleny Miczugów, ślub bierze ich syn - 18 letni wówczas Antoni.
Dodam, że Michał był synem Antoniego, a mój Antoni miał ... wnuka Antoniego!!
Bodajże w marcu tego roku, niespodziewanie znalazłem w Prusinowicach (par. Szadek) akt zgonu mojego 6xpradziadka Antoniego Miczugi! Radość wielka, gdy znalazłem go w skorowidzu, a potem wracałem do danej metryki, której treść już była mniej ciekawa :(
Zgon 72-letniego Antoniego Miczugi zgłosili sąsiedzi - wymienili, że pozostawił po sobie jedynego syna - Michała.
Brak informacji o żonie, rodzicach i miejscu urodzenia.
Wiem tylko tyle, że do Prusinowic przybyły trzy pokolenia Miczugów (nie mam pewności, czy rodzice Magdaleny też, bo ... w parafii licznie występuje nazwisko Owczarek i podobne (pewnie ze względu na wykształcenie się tego nazwiska z racji wykonywanego zawodu - owczarza).

W 1839r. żyli Michał i Magdalena - bo tak zeznali świadkowie w akcie znania ich syna.
Ostatnią szansą jest akt zgonu Michała, ale czy nie będzie to informacja typu "urodzony w Wielkim Xięstwie Poznańskim" .

Ewentualnie jeszcze mogło być tak, że Magdalena zmarła, a Michał ponownie szukał żony.. :)


Te śluby z Kaczanowa i Gozdowa to musi być trop!
W Bierzglinku (dziś prawie Września) - tuż przy tych dwóch miejscowościach urodził się Antoni Miczuga.
Teraz sobie jeszcze pomyślałem (dopiero po tym jak napisałem, że zgonu Antoniego nie zgłosiła rodzina, a jacyś sąsiedzi, którzy nie mieli pojęcia o jakiejkolwiek rodzinie i mogli podać Michała jako jedynego syna, bo reszta mogła zostać w okolicach Wrześni!

Pozdrawiam,
Marcin Marynicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2012, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Może ktoś z forum ma jakieś wiadomości nt. tychże parafii (Gozdowo i Kaczanowo)
Wiem, że dwie osoby pracowały nad indeksacją tychże parafii, pisałem w odpowiednim wątku, ale bez odezwu :(

Bardzo mi zalezy, gdyż materiały znajdują sie w AA Gniezno :/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 152 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL