Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 kwi 2024, 19:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kranc Koźmin
PostNapisane: 06 lip 2008, 08:03 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam! Proszę o pomoc w ustaleniu przodków Michała Kranc ur. w 1791 r. w Koźminie, ślub z Rozalią Biskupską 22.01.1820 w Koźminie. Michał był młynarzem w Koźminie, może ktoś ma informacje o jego pokrewieństwie z Rochem Kranc też młynarzem. Pozdrawiam! Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2008, 18:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Obawiam się Darku, że bez Twojej wizyty w którymś z poznańskich archiwów się nie obędzie.

Asia

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2008, 02:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:06 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2008, 07:09 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Christian jak zwykle bezbłędny jeśli chodzi o Koźmin... :)

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2008, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Christian! Bardzo dziękuję za informacje, obecnie przebywam w Danii i trudno mi odwiedzić poznańskie archiwa. Może w swoich zasobach masz informacje na temat Wawrzyna KRANC, który przed 1826 r wziął ślub z Marianną Biernacką. Wawrzyn też był młynarzem, przypuszczam, że mógł być bratem Michała. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 02:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:06 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dzięki za pomoc. Faktycznie nigdzie nie natrafiłem na akt ślubu Wawrzyna Kranc ale na akty urodzeń dzieci Wawrzyna i Marianny. Szukałem tylko w księgach Parafii Koźmin, przypuszczam, że Marianna pochodziła z innej miejscowości i właśnie tam wzięli ślub, a dalsze życie wiedli już w Koźminie. Wawrzyn był młynarzem (tak jak ojciec i brat) na jego ślad natrafiłem w książce ks. Łukomskiego.
Ja pochodzę ze strony Michała Kranc jestem prawnukiem Andrzeja Krantz i jego drugiej żony Franciszki Kręgielskiej zd. Michalskiej. Andrzej był synem Michała Kranc. W czasie zaborów nazwisko uległo germanizacji, w niektórych aktach wpisane jest nazwisko KRANTZ, ale w podpisie pod aktem widnieje KRANC.
Interesuje mnie czy w Koźminie mieszkali rodzice Rocha Kranc, czy muszę ich szukać gdzie indziej.
Pozdrawiam! Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2008, 23:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:07 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2008, 10:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:07 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2008, 21:27 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Drogi Christianie! Rzeczywiście nie wiem jak to się stało, że nie podziękowałem na forum za tak obszerny opis. Trudno wymyślać usprawiedliwienie, więc biję się w pierś i przyznaję: to wielka moja wina. Zafascynowany odczytaniem kolejnych dwóch pokoleń zapomniałem o "bożym świecie". Jeszcze raz wielkie dzięki, myślę, że jeszcze kiedyś będę mógł zwrócić się do Ciebie z prośbą o pomoc. Pozdrawiam! Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2008, 21:22 
Offline

Dołączył(a): 07 paź 2008, 21:18
Posty: 1
Witam
Przeczytałam wątek z zapartym tchem, bo w moim ubogim drzewie genealogicznym też znajduje się nazwisko Krantz (Kranc?), również w Wielkopolsce. Nie wiem niestety wiele, poza tym, że Łucja Krantz poślubiła Piotra Zielińskiego przypuszczalnie około roku 1880-1890. Wiele wskazuje na parafię Chojnica-Morasko, ale niekoniecznie tam. Czy Łucja Krantz i Pana rodzina mogą być jakoś powiązane? Czyją córką była Łucja nie wiem niestety. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2008, 23:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam Chrystianie!
Przeczytałam cały wątek o Koźminie i jestem oszołomiona Twoimi wiadomosciami.Zastanawiam się czy nie masz przypadkiem jakis danych z pobliskiej miejscowosci Wronki.Tam urodziła się Maria Sokołowska 23.3.1834r, która poslubiła Tomickiego z mojej rodziny. Nie wiem jego imienia, ale wiem, że zmarł 7.5.1911r. Maria -wdowa-mieszkała w Poznaniu. Może spotkałes te nazwiska ?
Pozdrawiam Genowefa.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 16:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Chrystianie!
To jeszcze raz ja. Poszukuję Tomickiego Tomasza ur.1852,który poslubił w Koźminie w r. 1877 Rozalię Rzepczyńską ur.1853. Może będą w akcie slubu informacje o rodzicach Tomasza i Rozalii. Nie wiem też nic o dzieciach tej pary. Pozdrawiam Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Chrystianie, bardzo dziękuję za informacje, które napisałeś Darkowi. Dzięki temu i ja uzupełniłam w swoje drzewko :)
Jak to kiedyś ktoś powiedział, wszyscy z korzeniami w Koźminie jesteśmy ze sobą spokrewnieni lub skoligaceni.
A tak przy okazji... Czy masz może więcej informacji nt. pary Kazimierza Rogowicza i jego żony Heleny z Jaworskich?
To mój przodek, ale jak do tej pory niewiele o nim wiem.
Myślę, że na Twoim drzewie jest więcej osób, których szukam i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła skorzystać z Twojej ogromnej wiedzy nt. Koźmina i jego mieszkańców.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2008, 21:15
Posty: 29
Lokalizacja: Międzyrzecz
:D Witam,
to ja też należę do tych co mogą mieć genealogiczną astmę :wink:
Chrystianie, od dawna śledziłam wszystkie Twoje posty w sprawie Koźmina. Niestety "mój" Koźmin to wieś w parafii Obrzycko. Więc wszystkie Twoje informacje czytam z zazdrością, ale bez zawiści :D . I trochę "beznadziejnie" :wink: , bo pewnie nic dla mnie nie znalazłbyś w swoich przebogatych zasobach.
Choć kto wie :wink: Jeszcze nie wszystko wiem :)

Pozdrawiam serdecznie
Ania

_________________
Szukam w Wielkopolsce:
Leracz, Leraczyk - Koźmin, Samołęż, Obrzycko i okolice
Teresiak, Szóstak - Chojno, Biezdrowo, Białcz, Białokosz, Lutom
Gojtka, Gojdka,Gajt(d)ka, Dąderscy - Dormowo, Stoki, Silna, Świechocin, Pszczew


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
No i post Ani olsnił mnie, że Koźmin o którym tyle wiadomosci ma Chrystian to nie ten, którego szukam. Mój też leży w parafii Obrzycko-przynajmniej jesli mówię o miejscowosci Wronki. Co do Tomasz Tomickiego i Rozalii to nie wiem o który Koźmin chodzi.
Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam Magdo! Miło mi poznać "krewniaczkę". To bardzo ciekawe uczucie kiedy spotka się osobę skoligaconą przed 250 laty. W monografii Ks. Łukomskiego "KOŹMIN WIELKI I NOWY" istnieje spis burmistrzów Koźmina, w którym wymieniony jest Kazimierz Rogowicz jako burmistrz Koźmina Nowego w roku 1763 i 1767. Biorąc pod uwagę, że Dorota córka Kazimierza Rogowicza urodziła się w 1769 (przedział czasowy bardzo odpowiada) istnieje duże prawdopodobieństwo, że to nasz przodek. Wymienieni są również Andrzej Rogowicz i Stanisław Rogowicz w Koźminie Nowym oraz Michał Jaworski w Koźminie Starym. Może nasi przodkowie w XVIII w. mieli "pęd" do władzy.
Pozdrawiam! Dariusz Kranz


Ostatnio edytowano 28 paź 2008, 18:56 przez Dariusz Kranz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Darku, mój Kazimierz to ten właśnie burmistrz. Informację o tym znalazłam w aktach urodzeń jego dzieci, m.in. Doroty, która była siostrą mojej 5xprababki Katarzyny z Rogowiczów Biernackiej.
Z tego co pamiętam (a niestety chwilowo nie mogę zerknąć do swoich notatek) osoby o nazwisku Kranc pojawiają się kilkakrotnie w różnych aktach moich przodków w charakterze świadków lub chrzestnych.
Nie wiem jeszcze kim był ojciec Katarzyny Jaworskiej, ale podejrzewam, że mógł być nim burmistrz Koźmina Starego Michał Jaworski.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2008, 06:31 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dzięki za informacje. Gdybyś miała wiadomości o rodzicach Rogowiczów i Jaworskich to chętnie skorzystam, gdybym na coś interesującego trafił to dam Ci znać. Chętnie skorzystam również z Twoich danych o Krancach.
Pozdrawiam! Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2008, 16:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 15:32
Posty: 10
Lokalizacja: Włocławek
To i ja paru Kranców podrzucę – choć to nie Koźmin, ale na temat Kranców:

- 02 lutego 1828 r. w Mąkoszynie (gmina Wierzbinek, pow. koniński) urodził się Kazimierz Kranc, syn organisty z Mąkoszyna Andrzeja Kranc (l. 26) i Anny z Majchrów ? (l. 23). Kazimierz mieszkał kolejno w Lubrańcu i Kowalu gdzie zajmował się garbarstwem, by ostatecznie osiedlić się w Mokowie gmina Dobrzyń n/W gdzie w 1891 r. kupił ziemię i młyn – od tej pory wraz z synem Rochem Nikodemem Kranc zajmował się młynarstwem.

- 09 listopada 1857 r. Kazimierz Kranc poślubia w Kowalu Teofilę Bigoszewską. Mają dwie córki (Teodozja *1860 i Wiktoria *1862 ) oraz syna, wspomnianego Rocha *1866.

- 25 listopada 1891 r. Roch Nikodem Kranc poślubia w Dobrzyniu n/W Helenę Agacińską (1872-1950) z którą ma sześć córek i pięciu synów.
----------------------
A w nowym wątku:

- w akcie urodzenia 1844/88 (z Lubrańca) Augustyna Nikodema Dyonizyusza KRANC - syna organisty z Lubrańca Jędrzeja (lat 30 - a wg innego dokumentu byłoby 39) i Anny (lat 41) małżonków Kranc – jako chrzestny występuje W-ny Ignacy Idzi Krantz - kanonik, proboszcz Sompoliński…

_________________
Z pozdrowieniami
Józef Święcicki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2008, 22:53 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2008, 22:24
Posty: 277
cieszę się że nazwisko kranz (pod różnymi postaciami) zostało poruszone ... moje nazwisko jest krantz i obszar mojego zainteresowania to okolice Trzemeszna i Sompolna ... od wielu lat zajmuje się jedynie tym nazwiskiem ... rezultaty działań moje i mojego krewnego są do wglądu pod tym adresem ... http://akrantz.republika.pl/
z kranzami z koźmina nie mam nic wspólnego, ponieważ moi przodkowie byli olendrami z okręgu noteckiego i założyli wioskę olenderską Kujawki pod Trzemesznem ... pierwotnie nazywali się Krentz jednak po roku 1800 widać powolną ale systematyczną zmianę pisowni na Krantz ... czemu tak, nie wiem do dziś ...
zainteresował mnie post Józefa Święcickiego ... że Andrzej Kranc organista z Lubrańca jest z mojej linii, było dla mnie wielce prawdopodobne .. teraz jest prawie pewne ...
wspomniany Ignacy Krantz kanonik, proboszcz Sompoliński, który był chrzestnym, to brat mojego praprapradziada
jeżeli Pan Józef jest mi wstanie pomóc jakimś dodatkowymi informacjami lub naprowadzić na jakieś materiały, to proszę o sygnał ...

_________________
pozdrawiam
http://akrantz.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2008, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Witam
Piszesz Kujawki a nie wspomniasz o pobliskiej Kalinie Olędry w której mieszkali Kabat później pisani Kabaciński 9 poborcy podatkowi, gospodarze, i jaki pisze ksiądz obroncy królewskich skarbów ( potocznie pisząc dozorcy ( ale czego ) i jak się domyślam wspomninasz Pana Wojciecha, domyślam się i Ty też, kto pisze ten post ( poznaliśmy się w Poznaniu na wystawie Olędrów, mam rację?)
Czy masz więcej nowych informacji o kontaktach Twego nazwiska z Kabat /Kabaciński (Kalina Kujawki zapiski i dane +-1750 Kalina ) oprocz slubu
Katarzyna Krenc Krentz d. Kabat z MichaŁem Krenc Krentz 1770-1777 latach
Czytając posty o Koźminie, pewne nazwiska, takie jak Podolski i Pomorski - są związane z Kabacińskimi, czy to może mieć jakiś związek czy to przypadek jeszcze nie wiem?
Wiem na pewno i analizująć Projekt Poznań, coraz ciekawiej przyglądam się terem nadnoteckim i powiązaniami olędrskimi.
Nazwisko Kabaciński tam występuje - może te pytania a Twoje i Pana Wojtka poszukiwania coś więcej wniosą do moich poszukiwań.
Mam pytania czy Wasza strona internetowa będzie po Polsku?

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2008, 13:57 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Witam!

Drogi Leszku, piszesz o związkach Pomorskich, Podolskich i Kabacińskich. Tak się składa, że zajmuję się metrykaliami koźmińskimi dość dokładnie a Pomorscy, z których się wywodzę interesują mnie szczególnie. Genealogię tej rodziny mam wyprowadzoną od roku 1636 i nie znalazłam połączeń z rodzinami o których piszesz. Czy możesz podać jakieś bliższe szczegóły?

Jeśli zaś chodzi o koźmińskich Kranców to większość już została podana, głównie przez Christiana. U mnie występuje koligacja z Clemensem Kranzem (syn młynarza Walentego i Agnieszki) ale nie poprzez rodzinę Pomorskich a Sikorskich i Bielawskich.

Może również kogoś zainteresuje wypis z ksiąg miejskich Koźmina, dotyczący nadania obywatelstwa miasta Nowego Koźmina, wymienianemu w innych postach Rochowi Krancowi:
"Metryka m.Nowego Koźmina obywatelów albo wieczne w księgi imion nowych mieszczan wpisy"
7 marca 1793
Sławetny Pan Roch Kranc z Woyciecha y Moniki Krancow Obywatelow Borkoskich Syn zrodzony


pozdrawiam

Ania

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2008, 22:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Cytuj:
piszesz o związkach Pomorskich, Podolskich i Kabacińskich

Miałem na myśli Kalina Kujawki przed 1800 rokiem
a Pomorscy Podolski w okolicach gniezna Strzelna
Wyjaśniam Pomorscy lata 1850 i wczesniejsze kontakty w parafi Kędzierzyn - Kalina Olędry w nią wchodzila
Józefa Kabacińska d. Pomorska 1863.11.27 Pyszczyn 1937.08.04 Strzelno
rodzice Michał Pomorski Julianna Pomorska d. Wyczyńska

Podolscy to Józefa Kabacińska d. Podolska 1905-1993 chrzestna mego ojca Marianna
( wg. rodziny Matka Mariana Podolska)
Odpowiesz daleko, za daleko - pewnie Masz rację ale tak napisałem, a z swoich poszukiwan mam dowody przemieszcznia się nazwiska - ślubowania pań z daleka bardzo daleka, nie dziesiątki kilometrów ale grubo ponad 100 kilomertrów i jeszcze dalsze odległości - właśnie wśród osadnictwa zachodnioeuropejskiego)
Zakładam teoretycznie, że w tamtych czasch ślubowano wiele razy w kręgu rodzinnym, a drugia teororia z nazwiskami Kabat Kabaciński występują nazwiska Kranz ( Kujawki ) Drews ( moja praprababcia 1829-1909 - bez śladów skąd pochodzila ) Hundt Hartwig Split Arentd Springer Priebe Winkiel Winkel Westphal Westfal i inne zachodnioeuropejskie nazwiska pań.
To być może zbyt optymistyczna teoria - ale jak każda teoria można ją obalić albo potwierdzić w dalszych poszukiwaniach.
Nazwisko które jest czysto piszące się na początku 1700 lat i mające w swych szeregach ks. Nepomucena Kabacińskiego 1774 1830 w Bledzew, pewnie miało malutkie znaczenie w osadnictwie olęderskim skoro wielu z nich ( jak u innych poszukujących genealogów ) ślubowalo z paniami z tego kręgu.
Występuje też Poznań Lówek lata początek 1700 lat. a nawet 1680-1690 wg ślubów
Wymieniane w twz. Teczkach Dworzaczka
Projekt Poznań - dośc licznie wystepuje te nazwisko wypisuje w terenach nadnoteckich .... a tam byli olędzy i tak dalej
Ale swoje najstarsze dane mam potwierdzone dokumentami a nie tylko terią
A na posty często są odpowiedzi - te zaś pomagaja w dalszych poszukiwanich.

Ps. Indeksuje parafie Strzyżewo Kościelne 1882-1889 ktora w nabliższym czasie będzie umieszczona w spisach.
Wiem ze poprzednie lata do 1874 były indeksowane z USC Poznań - indeksowala podpis Kasia 15.02.2008 mogę Prosić o kontakt

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 28 lis 2008, 16:19 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2008, 00:16 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2008, 22:24
Posty: 277
witam
- tak poznaliśmy się w Poznaniu ... nie spotkałem nigdzie nazwiska Kabat, oprócz tych w parafii połajewskiej ... jestem mocno przekonany, że tamci Kabatowie byli terytorialnie ograniczeni do jednej może dwóch parafii - w przeciwieństwie do Krentzów ...
- dokumentów z Kaliny i okolic +/- 1750 nie ma i to jest potwierdzone przez gościa, który pisał pracę magisterską z tych terenów, nie pamiętam nazwiska ...
- dwie podstronki są już w wersji PL ...

@Ania Stachowska - szkoda tylko że Kranc z Koźmina, niestety nie moi ...

_________________
pozdrawiam
http://akrantz.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2008, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
parafia Pakość
Jan Krantz
Magdalena Szurnszkona
urodziny syna Wawrzyniec
Zalesie 25.juli chr. 28 juli 1839 roku
chrzestni : Antoni Kowalski i Emilia Drwecka.

Oraz inne ciekawe odkrycie /wyszukanie, jedno odnośnie nazwiska Wilchelm
drugie Pankowski .
na forum - nie mogę je ( forum z tym pytaniem) znaleź i pytaliście czy Wilchelm może być nazwiskiem.
Ksiądz Jerzy którego pytałem ( notabene Wojtek był tym zainteresowny, gdy ksiądz to mówił) mówi i podpowiada - Wilchelm to nazwisko - był ksiądz o tym nazwisku.
podłączam to pod ten post.
jedno dla Andrzeja Nowaka z Łodzi drugie dla pytających na forum

Parafia Pakość
Jan Pankowski Rutki 12.011840 19.01.1840 rodzice :
Antoni Pankowski i Antonina Wilchelm
chrzestni ; Ignacy Mierzwicki i
Antonina Drwęcka
katolicy, profesja ojca młynarz ?

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2008, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 15:32
Posty: 10
Lokalizacja: Włocławek
vonage napisał(a):
jeżeli Pan Józef jest mi wstanie pomóc jakimś dodatkowymi informacjami lub naprowadzić na jakieś materiały, to proszę o sygnał ...

Wg mojej dotychczasowej wiedzy (ze słyszenia) Andrzej-organista i Ignacy-kanonik Krantz’owie byli ze sobą bardzo blisko spokrewnieni (może bracia? może stryj i bratanek?). Nie wiem jednak nic konkretnego. Może uda mi się znaleźć jakieś dokumenty które coś wyjaśnią – choć ostatnie dwa dni poszukiwań w AP nie przyniosły żadnych efektów…

_________________
Z pozdrowieniami
Józef Święcicki


Ostatnio edytowano 23 lis 2008, 23:55 przez Józef Święcicki, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2008, 10:46 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2008, 22:24
Posty: 277
Panie Józefie, cieszę się, że się Pan zameldował ... mimo wszystko bardzo proszę o kontakt, nie da się ukryć, że mi bardzo na tym zależy ponieważ wiąże z tymi informacjami o organiście duże nadzieje na rozwiązanie innej ważnej kwestii ... podaje swój adres mailowy .... a.krantz@wp.pl ..... chciałbym wiedzieć dokładnie gdzie Pan tego szuka i inne takie rzeczy .... sądząc po Panu fotografii jest Pan w wieku mojego krewnego, on zna tę "działkę" lepiej niż ja, więc mogłbym was skumać na necie, aby Pan mu wszytsko wytłumaczył ....

_________________
pozdrawiam
http://akrantz.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2008, 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
po dzisiejszej wizycie w AAGniezno
Parafia Sokolnik/Gniezno s01 urodzenia 1797-1853
nazwisko Krenz
pierwszy zapis Krzysztof Krenz świadek chrztu w Przysiece 1805 roku - 21 lat = ur +- 1784
w rodzinie Sztejaków ( zapis i czytelnośc moze Szteiaków)
następny zapis
Krzysztof Krenz i Karolina Szulcowa urodziny Jana Ewangielisty
Przysieka 01 01 1810 chrzest 07 01 1810
chrzestni : Piotr Kina ( Panie Wociechu Kranz z Janikowa i jego kuzyn z Bydgoszczy - nazwisko Kin powino mam mówić coś ciekawego (w okolicach Trzemeszna, nazwisko i miejscowość o takim samej nazwie)
i Marianna Winiecka.
w tej parafii Popowko - miejscowość zamieszkała przez luteranów.
Ciekawe i moje poszukiwania coraz ciekawsze Krenz Grzeczka Kabat Kabaciński Szulc i "dziwne" nazwisko Ewa Jobaczonka ( wielkokrotnie pisałem alias Job Jop to powiazania z Kabacińskimi z innych parafii czyżby jakieś tropy ... do prześledzenia i przeszukiwania.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2008, 20:21 
Offline

Dołączył(a): 06 lip 2008, 07:46
Posty: 18
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kiedy w lipcu zadawałem pytanie na temat przodków Michała Kranca niespodziewałem się tak wielu odpowiedzi, zarówno tych dotyczących Kranców z Koźmina jak również wszystkich innych Kranzów, Krantzów czy Krenzów. Tak to już jest z nazwiskami zmiana pisowni z "c" na "z" czy "tz", albo "a" na "e" to dość powszechne, nosząc takie nazwisko spotykam się z tym jeszcze dzisiaj, w dobie wszechobecnych komputerów. Nie można się dziwić księżom i urzędnikom, którzy kiedyś pisali to co słyszeli lub co im się najbardziej kojarzyło.
Bardzo dziękuję Christianowi za potwierdzenie moich przypuszczeń, a któremu wiedzy na temat rodzin z okolic Koźmina można tylko pozazdrościć.
Vonage napisał: " z Kranzami z Koźmina nie mam nic wspólnego, ponieważ moi przodkowie byli olendrami z okręgu noteckiego", drogi przyjacielu tak naprawde nic nie wiadomo, niedawno przeglądałem Twoje drzewo na http://akrantz.republika.pl/ i zauważyłem, że zaczyna się w połowie XVIII wieku w Kujawkach, moje w tym samym czasie w Borku Wielkopolskim może nasi przodkowie przybyli na tereny polskie i się rozdzielili, albo od zawsze tu byli i tylko migrowali w różne strony przecież wsie olenderskie tworzyli nie tylko Holendrzy, czy Niemcy ale również Polacy szukając lepszego życia.
Ani Stachowskiej dziękuję za wypis z ksiąg miejskich dotyczących Rocha Kranca, dla mnie to wielka gratka. Piszesz, że u Ciebie występuje koligacja z Clemensem i Walentym Kranc napisz może coś więcej, może jakieś daty bo ja również mam kilku Walentych i Clemensa w różnych okresach.
Pozdrawiam wszystkich serdzecznie, a członkom WTG gratuluję stworzenia wspaniałego forum.

_________________
Dariusz Kranz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2008, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Tak małe towarzystwo i przychylne poszukiwaniom i pomocy początkującym i Wytrawnym genealogom (Ty o nich piszesz )
Każdy próbuje coś dorzucić choćby z miejsc mało spodziewanych.
Tak samo na forum moich poszukiwań - wielu pisze dopisuje swoje "odkrycia" i wzbogaca moje i Wasze poszukiwania
to czysta i zdrowa forma na forach - nie jak to ja określam ,forma " pijawka " jest mało stosowana - pisze mało, odpowiada rzadko, nic konkretnego nie chce przekazać do poszukiwań - a emaile z zapytaniem i sukcesem poszukiwań przysyła na prv. często i pyta i pyta. nic sam nie dająć i wnosząć.
Przykład każdemy znany, przekarzesz zdjęcie rodziny i czekasz na jego zdjęcie miesiące, lata. Brak "czasu u niego " to stałe słowo.
Jeszcze jedno dzielenie się czasem w archiwum, to ważna sprawa, nie doceniana przez niektórych niecierpliwych.
Czytająć forum, można pomóc w zadawanych pytaniach.
Każdy który dużej szuka w odpowiednich parafiach (a często się do nich wraca, po nowych skojarzeniach) wie jakie nazwiska tam występują, a które zaskakują zwłaszcza o ciekawej pisowni.
Pozytywne wyniki to posty i ich wiadomość.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 29 lis 2008, 08:35 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2008, 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 15:32
Posty: 10
Lokalizacja: Włocławek
vonage napisał(a):
cieszę się, że się Pan zameldował ...

Chciałbym zauważyć, że nigdzie i nikomu się nie meldowałem. Po prostu dzielę się posiadanymi informacjami z nadzieją, że komuś się przydadzą.
Z pewnością da się również zauważyć, że nie ukrywam swojego imienia i nazwiska ani miejsca zamieszkania. Jeśli ktoś zamieszcza na forum pytanie a ja mogę pomóc to pomagam. A w ostateczności - jeżeli już ma być mowa o sprawach bardziej "osobistych" - zawsze można skorzystać z tzw. "prywatnych wiadomości". Zapraszam...

_________________
Z pozdrowieniami
Józef Święcicki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2008, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Dariusz Kranz napisał(a):
Piszesz, że u Ciebie występuje koligacja z Clemensem i Walentym Kranc napisz może coś więcej, może jakieś daty bo ja również mam kilku Walentych i Clemensa w różnych okresach.

Witaj Darku!

Już śpieszę z wyjaśnieniem. Nie pisałam o Krancach z mojego drzewa, gdyż dane jakie posiadam są zbieżne z tym co wcześniej podał też Chrystian Orpel. W każdym razie moimi przodkami byli Michał i Helena z Sikorskich Bielawscy, jednak pierwszym mężem Heleny był Clemens Kranz syn Walentego i Agnieszki. Ślub Clemensa i Heleny miał miejsce w 1834 roku, w styczniu 1835 roku urodziło się jedyne dziecko tej pary, Maria (która zmarła mając 4 miesiące). Clemens Kranz zmarł 13 lutego 1835 roku. Warto jeszcze podać, że moja przodkini Helena, była drugą żoną Kranca, pierwsza to Konstancja Gamulińska (ślub 1827-02-21). Z małżeństwa z Konstancją urodziło się troje dzieci: Franciszek, Joanna Nepomucena i Katarzyna, jednak ich los nie jest mi znany.
Mam jeszcze drugą parę, dość daleko ze mną skoligaconą: Karol Teodor Domicz i Urszula Kranz (ślub 1851-01-28). Nie miałam jednak czasu dokładniej zająć się się sprawdzeniem pochodzenia Urszuli, wiadomo jedynie że urodziła się ok. 1830 roku - być może masz te dane a jeśli nie i byłbyś zainteresowany to daj znać - poszukam.

Jeszcze na koniec dwa zdania do Kabata. Widać musiałam coś źle przeczytać bo wydawało mi się, że pisałeś ewidentnie o Pomorskich i Koźminie w jednym zdaniu sugerując, że chodzi właśnie o koźmińską linię tej rodziny. W każdym razie i tak bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie Pomorskich.

pozdrawiam

Anna Stachowska

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 02:59 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 513
Lokalizacja: Poznań
Proszę, Proszę !

Koźmińska "rodzino"
Poszukującym nietuzinkowych wiadomości o swoich antenatach polecam przeglądnięcie kilku tomów Akt miejskich gdzie roi się od wiadomości wciskających w fotel.
Sam właśnie jestem w trakcie lektury kolejnej z nich i wierzcie mi że o Rogowiczach, Jaworskich, Ciesielskich, Pomorskich itd. i innych są tam historie nieziemskie. Sam odkryłem właśnie historyjkę z XVIIIw. o pobiciu i zelżeniu burmistrza Turskiego przez mojego antenata.
Zwrócę zatem uwagę na Rogowiczów i Jaworskich przy przeglądaniu tych ksiąg.
Na razie mam "perełkę" dla Pana Christiana, bo sam jestem jego dłużnikiem.
Ale więcej czasu poświęcam na ten czas mojej małej latorośli niż starym księgom, więc proszę o cierpliwość.

Pozdrawiam koźminiaków P :D Warkocki

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:09 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 21:08 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Panie Przemysławie ciekawa jestem z jakich ksiąg Pan korzysta, tzn chodzi mi dokładnie o zespół oraz które archiwum. Ja jestem właśnie na etapie nie tylko czytania ale również tworzenia swoistego opracowania, które po zakończeniu kwerendy i pracy badawczej nad tymiż księgami mam zamiar zamieścić w czasopiśmie naukowym.
Księgi miejskie Koźmina znajdują się w AP w Poznaniu oraz w AP w Kaliszu. Z zasobów którego archiwum Pan korzystał i za jakie lata?

pozdrawiam

Anna Stachowska


P.S. Faktycznie księgi miejskie to dla genealoga bogate źródło wiedzy. Mam nadzieję więcej o tym opowiedzieć uczestnikom planowanego na koniec marca spotkania w Koźminie. Co zaś do perełek, to zgadzam się że są interesujące, niekiedy tragiczne ale często zabawne, jednak zapewniam, że w Koźminie kłócono się stosunkowo kulturalnie :). Nie wiem czy to specyfika Wielkopolski czy może pisarz miejski wszystko tak łagodził i upiększał ale nawet wyzwiska są znacznie łagodniejsze niż te z którymi spotkałam się na kartach ksiąg miejskich i sądowych pochodzących z innych regionów Polski.

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2009, 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:10 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 12:30 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Chrystian Orpel napisał(a):
"Na razie mam "perełkę" dla Pana Christiana"

Tak ? Czy książe Sapieha kazał zawiesić jednego Orpela ? :o


To musi być jakaś sprawa obyczajowa, skoro nie nadaje się na forum ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2009, 12:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:10 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2009, 19:40 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Pan Przemek trzyma nas (a przede wszystkim Chrystiana) w napięciu prawie jak Alfred Hitchcock :)

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2009, 09:08 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
...a jako, że z Christianem wszyscy są spokrewnieni, to i Alfred Hitchcock też pewnie miał jakiś Orpeli wśród przodków...

A co do cenzury, to zobaczymy co też ten przodek zrobił. Może cenzura będzie potrzebna, wszak na stronę mogą wchodzić też niepełnoletni genealodzy!

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2009, 11:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
... a nas zżera ciekawość :D Nie dajcie nam czekać tak długo!

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2009, 15:02 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
menka napisał(a):
... a nas zżera ciekawość


Marzeno, myślisz, że to przypadek kanibalizmu? ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2009, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Miejmy nadzieję, że nie :wink: ale pamiętam tę straszną historię jak jeden się zmeł, więc ...

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2009, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!

Informacja z "Kuriera Poznańskiego" z 1.6.1901r. na str.3:
"Kożmin, 30 maja. W dniu dzisiejszym został królem kurkowym p. Piotr Płonczyński a marszałkiem kupiec, p.Sylwester Podlewski."

Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2009, 23:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 952
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Witajcie! Dopiero teraz przeczytałam ten wątek i cieszę się,bo wreszcie znalazłam coś dla siebie :"Marianna Biernacka",tak jak
z d.moja mama. I też Marianna.:D Wkrótce się za to zabiorę.Moi Biernaccy to okolice Gostynia,Pogorzeli,Krotoszyna,Pępowa.
Dziękuję za trop i pozdrawiam.Barbara Król

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2011, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może przyda się ta informacja z parafi w Buku.
1835
Emilia Krantz, akt nr 48
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... uDr3H3leDg

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2014, 08:35 
Offline

Dołączył(a): 10 lis 2014, 21:10
Posty: 4
Odgrzeję dość stary temat'
Przeglądając księgi meldunkowe Włocławka z połowy XIX wieku natknąłem się na kilka osób o tym nazwisku
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 6/0065.jpg
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 6/0063.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2015, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 06 sty 2015, 18:38
Posty: 29
Witam. Natrafiłam w "Szkicach Koźmińskich" nr 2/1988, na wykaz uczestników Powstania w 1848 r. w powiecie krotoszyńskim w którym figurują Marianna Kranz - żona młynarza oraz Wawrzyniec Kranz - młynarz.
Być może ta informacja będzie dla Pana przydatna.

Pozdrawiam, Bernadeta


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL