Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 kwi 2024, 00:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lut 2018, 13:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
Ewa Alicja napisał(a):
Hania napisał(a):
Witam, dzisiaj zdjeto tablice z nazwa ulicy 23 Lutego, tam gdzie miesci sie
Archiwum Panstwowe. Powstrzymam sie od komentarza napisze tylko tyle,
ze mnie ta nazwa nie przeszkadzala i mam wielki szacunek dla wszystkich
radzieckich zolnierzy, ktorzy walczyli i stracili zycie wyzwalajac nasze miasto spod
jazma hitlerowskiej okupacji.

Powieszono nowe tablice z nazwiskiem osoby, o ktorej nie wiem nic i mysle,
ze 99,9% Poznaniakow nie ma pojecia kto to byl.


No to warto poczytać i uświadamiać poznaniaków, ale żeby nie było, do starej nazwy ulicy też nic nie mam, jak dla mnie to jest przerost formy nad treścią, w końcu wszystkie tereny polskie były wyzwalane przez połączone armie radziecko - polskie, bo skąd niby inne na naszych terenach. Ale widać dzisiejszej władzy wsio przeszkadza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Lewandowska


To, że idąc na Berlin musieli przejść przez Polskę, nie wymazuje ich późniejszych "zasług".

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2018, 16:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Powieszono nowe tablice z nazwiskiem osoby, o ktorej nie wiem nic i mysle, ze 99,9% Poznaniakow nie ma pojecia kto to byl.


I to jest NAJWIĘKSZY problem. Nie sama zmiana ale Osoba, o której istnieniu i dokonaniach - jak powiedziałaś - prawie nikt nie ma pojęcia.

Cytuj:
Powinni wrócić do starej nazwy ulica Pocztowa


Heniu, a kto to był Pocztow ? :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2018, 19:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Ma rację Henryk:
Henryk Krzyżan napisał(a):
Powinni wrócić do starej nazwy ulica Pocztowa
Na mojej Wildzie wróciły Wierzbięcice i Górna Wilda.
Z domu nie pamiętam ulic Gwardii Ludowej i Dzierżyńskiego.

Czemu nie miałaby wrócić kolejna historyczna i neutralna nazwa ulic Poznania - Pocztowa ?
Raczej niemożliwe.

Przyczyną i naprawdę NAJWIĘKSZYM problem wydaje się to co tutaj w dwóch zdaniach - krócej nie potrafiłbym tego napisać:
Piotr Zychowicz napisał(a):
Kiedy politycy zaczynają zajmować się historią, to ich pierwszą ofiarą zawsze jest prawda.
Oni potrzebują historii upudrowanej, w której są dobrzy nasi i źli obcy.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2018, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Nie tylko w Poznaniu zmieniają nazwy ulic, ale w całej Polsce, ma to związek z wymogami ustawy dekomunizacyjnej
Jest to wynik przyjęcia przez Sejm ustawy z dnia 1 kwietnia o usunięciu z przestrzeni publicznej nazw, które wiążą się z totalitaryzmem lub propagowaniem komunizmu.
Ustawa nakazuje usunięcie nazw obiektów, które mogłyby się wiązać z wydarzeniami lub propagować wydarzenia okresu komunizmu, których nazwy związane są z wydarzeniami lub patronami, których historia opisuje w sposób negatywny.

Dzięki tej ustawie, mieszkam obecnie przy ulicy Kryszałowej (neutralna nazwa) i mam nadzieję, że nigdy już nie zmienią nazwy tej ulicy. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2018, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Nie tylko w Poznaniu zmieniają nazwy ulic, ale w całej Polsce, ma to związek z wymogami ustawy dekomunizacyjnej
Jest to wynik przyjęcia przez Sejm ustawy z dnia 1 kwietnia o usunięciu z przestrzeni publicznej nazw, które wiążą się z totalitaryzmem lub propagowaniem komunizmu.
Ustawa nakazuje usunięcie nazw obiektów, które mogłyby się wiązać z wydarzeniami lub propagować wydarzenia okresu komunizmu, których nazwy związane są z wydarzeniami lub patronami, których historia opisuje w sposób negatywny.

Dzięki tej ustawie, mieszkam obecnie przy ulicy Kryszałowej (neutralna nazwa) i mam nadzieję, że nigdy już nie zmienią nazwy tej ulicy. :)


Nie bądź zdziwiona, jak pewnego dnia obudzisz się na ulicy imienia L.K., a przed oknem będziesz miała pomnik tegoż :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL