Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 06:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 sie 2015, 16:08 
Offline

Dołączył(a): 07 sie 2015, 19:42
Posty: 1
Witam wszystkich miłośników poszukiwań genealogicznych,

Nazywam sie Józef Nowakowski - jestem nauczycielem historii w gimnazjum w Bądkowie, niewielkiej gminnej miejscowości na Kujawach niedaleko Włocławka. Swoje zauroczenie dziejami lokalnymi od lat staram się zaszczepiać moim uczniom, którzy liczną gromadką każdego roku towarzyszą moim historycznym poszukiwaniom, uczestnicząc w wielu projektach i konkursach. To w trakcie tych zajęć wielokrotnie przychodziło nam korzystać z ksiąg parafialnych w poszukiwaniu informacji o bohaterach tychże konkursów i projektów. Dodam, że naszym wspólnym dziełem są dwie profesjonalnie wydane publikacje - słowniki biograficzne bądkowian, w tym jeden z nich poświęcony badkowianom uczestnikom wojny obronnej 1939 r. Niejako przy okazji narodził się pomysł sporządzenia skorowidzów osobowych ksiąg parafialnych - jednej z dwu bądkowskich parafii - czyli parafii pw. Świetego Krzyża w Łowiczku. Do realizacji pomysłu przystapiło we wrzesniu 2014 roku 16 gimnazjalistów i do kwietnia temu trudnemu wyzwaniu sprostali. Kilka dni temu na stronie WTG zostały zamieszczone nasze skorowidze. Znalazło się w nich 4580 nazwisk. Skorowidze w wersji papierowej i elektronicznej zostały przekazane księdzu Krzysztofowi Kaźmierczakowi - proboszczowi łowiczkowskiej parafii (wielkie słowa wdzięczności za udostepnienie nam ksiąg do pracy!), Archiwum Diecezjalnemu we Włocławku, APW we Włocławku oraz w wersji elektonicznej USC w Bądkowie. Każdy, kto choc raz musiał korzystać z takich ksiąg zdaje sobie sprawę, jak trudego zadania podjęli się uczniowie - wyblakły atrament, mało czytelne pismo, do tego w wiekszości wpisy po rosyjsku. Bardzo często z lupą w ręku starali się odszydfrować zapisane imiona i nazwiska. I dali radę. Dodam jeszcze, że tylko ONI mogli tego dokonać, bowiem byli ostatnim rocznikiem uczącym sie w naszym gimnazjum jezyka rosyjskiego. Ich młodsi koledzy z pewnoscią by temu już nie podołali. Autorzy skorowidzów przekonali sie jeszcze w marcu jak przydatne moga być ich skorowidze - mianowicie podczas zajęć Uniwersytetu Ludzi Aktywnych ( to moja wersja Uniwersytetu Trzeciego Wieku) sprawdzili w praktyce jak ułatwiały poszukiwania informacji o przodkach - bez konieczności wertowania strona po stronie ksiąg parafialnych. I choć nasze opracowania nie dotyczą Wielkopolski tylko Kujaw - to jeśli komus poszukujacym zaginionych watków rodzinnych dziejów pomoga odszukać nowy ślad - będzie nam miło, że było warto. Pozdrawiam - Józef Nowakowski ( jozef_nowakowski@o2.pl )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2015, 19:59 
Offline

Dołączył(a): 05 maja 2011, 20:16
Posty: 10
To jest bardzo dobra dla mnie wiadomość. Jestem potomkiem Michaliny Drzewieckiej, c.Szczepana i Marianny z Bilańskich, urodzonej ok. 1871 roku... .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2015, 08:47 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
Serdecznie Panu i Pańskim podopiecznym gratulujemy!
Pozdrawiam
Damian

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL