Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 00:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 maja 2013, 18:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 111
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Poszukuję informacji o sanitariuszkach biorących udział w bitwie nad Bzurą w 1939 roku, Moja mama była tam właśnie sanitariuszką, nie żyje od wielu lat, ale pamiętam jak mama opowiadała, jak to po przegranej bitwie przedostawali się do Poznania pieszo, kryjąc się w dzień w stodołach. Mam zdjęcia mamy i jej koleżanek z tego okresu. Intryguje mnie od dłuższego czasu ten okres w życiu mojej mamy. Może ktoś trafił na jakieś opracowania w tej sprawie. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.

Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2013, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam!
Niewiele mogę pomóc. Jako ciekawostkę mogę podać tylko to.

Ludwik Piotr Górski – podoficer zawodowy, plutonowy. Urodził się 29.06.1907 r. w Psarach Polskich k. Wrześni jako szóste z dwunastu dzieci mistrza młynarskiego Stanisława Górskiego i Franciszki Kozaneckiej. Od 7 do 14 roku życia uczęszczał do szkoły podstawowej (Gablin, Marzenin), w której ukończył 7 klas. Od 1921 r. aż do powołania do wojska pracował przy rodzicach w domu. 10.08.1923 r. przeprowadził się z Sobiesierni do Kosowa k. Czerniejewa, gdzie pracował fizycznie. Z kolei 4.01.1927 r. wyprowadził się do Jarząbkowa. W 1928 r. został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej i wcielony do 4-tej kompanii podoficerskiej przy 69. Pułku Piechoty w Gnieźnie. Po ukończeniu 6-cio miesięcznego kursu otrzymał stopień podoficerski i do końca roku 1929 odbywał służbę czynną. Po ukończeniu tejże aż do roku 1939 pozostał w wojsku jako podoficer zawodowy. W czasie tej służby ukończył dwa kursy półroczne z wiedzy ogólnej i wojskowej. W 1936 r. został awansowany do stopnia plutonowego. 25.11.1936 r. wziął ślub kościelny w Markowicach z Stefanią Steinborn. W Gnieźnie stacjonowała 17. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. dypl. Możdżynowicza. Gdy Dywizja szła na Warszawę, została rozbita pod Kutnem. Pozostały pojedyncze pododdziały, które szły na odsiecz. W 1939 roku Ludwik brał czynny udział w walkach wrześniowych z Niemcami: w Łęczycy, następnie przeprawie przez Bzurę, w Puszczy Kampinowskiej, był dowódcą kompanii w Łomiankach pod Warszawą, gdzie został ciężko ranny 22.09.1939 r. Leżał w wodzie pod pas na polu walki przez 2 doby bez opieki sanitarnej. Zobaczył go niemiecki patrol. Niemiecki żołnierz chciał go zastrzelić. Za nim szedł niemiecki oficer, który odezwał się po niemiecku do Ludwika. Zawiązała się rozmowa. Kazał zabrać go na nosze i do polowego niemieckiego szpitala. W międzyczasie Ludwika szukała siostra zakonna z Łowicza (Franciszka lub Aniela Steinborn) - siostra jego żony. Gdy już odnalazła go, to odwiedzała go w szpitalu. Po jakimś czasie Niemcy zwolnili Ludwika. Miał on przestrzeloną lewą rękę - wyrwany łokieć. Do 1941 roku był leczony w szpitalach. Inwalida wojenny w 66%. W czasie okupacji niemieckiej nie pracował, uznany został jako niezdolny na skutek inwalidztwa. W 1942 roku przez 8 miesięcy przebywał w więzieniach hitlerowskich we Wronkach i w Szamotułach, oskarżony jako wróg narodu niemieckiego. Należał do Związku Inwalidów Wojennych w Gnieźnie. W okresie od 24.12.1946 r. do 23.09.1950 r. prowadził własny kiosk przy ul. Poznańskiej 16 w Gnieźnie (przy jeziorze). Dewaluacja w 1950 r. spowodowała, że zamknął interes. Następnie w okresie od 14.11.1950 r. do 27.11.1967 r. pracował w Zakładach Mięsnych w Gnieźnie jako pracownik umysłowy. 27.10.1968 r. przeszedł na rentę wojskową. Zmarł 16.08.1969 r. w Gnieźnie.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2013, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
Na temat tej bitwy poświecone sa te strony, mozesz znajdziesz cos na ineteresujacy Cie temat:

http://www.bohaterowie1939.pl/

http://www.bitwanadbzura.pl/

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2013, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Witam.
Wklejam zdjęcia sanitariuszek z września 39r.


Obrazek
opis:
"Ponieważ Pani Teresa po przyłączeniu się 28 psk w dniu 3 września ruszyła do Warszawy gdzie została w szpitalu Sw. Ducha. Po zbombardowaniu szpitala organizuje prowizoryczny punkt opatrunkowy w piwnicy przy ul. Karowej 3. Tam dostała się do niewoli. Po kapitulacji dostała się do obozu przejściowego w Sochaczewie. Po dwóch tygodniach została zwolniona i otrzymała polecenie udania się do polskiego szpitala dla jeńców w Łodzi. Zdjęcie to zostało zrobione po zwolnieniu Pani Teresy z niewoli na dordze z Sochaczewa do Warszawy.

Schrek"


Obrazek

I link do dyskusji:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=660767#939486

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2013, 19:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 111
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Bardzo dziękuję za linki, wspomnienia, zdjęcia - są super. Jesteście - Adamie, Jarku, Yardzie- jak zwykle niezawodni.
Może jeszcze ktoś ma jakieś ciekawe wspomnienia i zdjęcia związane z tym tematem.
Pozdrawiam całą trójkę serdecznie.
Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2013, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2011, 18:31
Posty: 43
Lokalizacja: Warszawa
W Sochaczewie jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Można tam zapytać o jakieś informacje i dokumenty:

http://www.e-sochaczew.pl/muzeum/index.html

Mój dziadek brał udział w tej bitwie. Wiedziałam, że był w offlagu, ale nie wiedziałam gdzie. Dowiedziałam się tego ze strony:

http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie

Nazwa strony jest myląca, bo dotyczy nie tylko osób, które zginęły, ale też tych w jakikolwiek sposób represjonowanych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2013, 09:20 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Mój dziadek był podczas wojny obronnej 1939 prawdopodobnie sanitariuszem ( felczerem?). Piszę "prawdopodobnie", ponieważ jest to tylko ustny przekaz rodzinny. Wszystko, co wiem na temat tego okresu w jego życiu, to odręczny życiorys odnaleziony w aktach personalnych zakładu pracy. 16.08.1939 został zmobilizowany do 29 PP, we wrześniu brał udział w pięciu bitwach - Uniejów, Piątek, Łęczyca, Dąbie, nad Bzurą. 18 (19?) września dostał się do niewoli i przebywał w obozie w Zgierzu. Zwolniono go 20 listopada. CAW odpowiada, że "materiały archiwalne za ten okres uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych i okupacji"... A może jest jeszcze szansa na znalezienie dokumentów?

Pozdrawiam. Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2013, 20:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Mój dziadek też walczył nad Bzurą, doszedł pod Warszawę i dostał się do niewoli, wiem to, i dalsze losy, z dokumentów jakie zachowały się po dziadku, a były pisane dla ZBOWiD-u. Może miałbyś możliwość dotrzeć do akt swojego dziadka właśnie poprzez ZBOWiD?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2013, 16:39 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pytałem kiedyś w ZBOWiD, ale 20 lat po jego śmierci. Nie pozostał żaden ślad w dokumentach. Nic nie znalazłem również w aktach personalnych PKP, których był pracownikiem od 1932 roku.

Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2016, 16:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2016, 10:14
Posty: 73
To tyle już czasu upłynęło kiedy pisaliście na temat Bitwy nad Bzurą.
Mój ojciec służył w 4Pal-Inowrocław,w sierpniu 1939 prosto z Inowrocławia wyruszyli do Jabłonowa
ochraniac grancę od strony Prus.Kiedy zorjętowano się,że natarcie posuwa się inaczej ruszyli na odsiecz Warszawie.
Pod Kutnem dostali się w "Kocioł" ostatniego dnia bitwy 18 pazdziernika został ranny i dostał się do niewoli.
Przebywał w Sochczewie (szkoła zamieniona na Lazaret).Ostrzeżony przez "Wolontaruszkę-panią dziedzic"
w nocy udało się jemu zbiec z lazaretu-oczywiście dzięki pomocy pani dziedziczki,która dała jemu pieniądze na bilet i tak dotarł do domu na Kujawy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL