Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 wrz 2016, 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Szukam materiałów dotyczących historii Pierwszej Wielkopolskiej Fabryki Zapałek Braci Stabrowskich Towarzystwa Akcyjnego.

Fabryka ta działała w Poznaniu przy ulicy Wenecjańskiej 10 na Chwaliszewie w latach 1920? - 1930 najpierw jako firma samodzielna, od 1923 r. weszła w skład „Zjednoczonych Polskich Fabryk Zapałek „Błonie”, „Mszczonów” i „Bracia Stabrowscy” Sp. Akc.”. W 1925 r. upaństwowiona - działała w ramach Monopolu Zapałczanego, wydzierżawionemu Szwedowi Ivarowi Kreugerowi. W roku 1928 postawiona w stan likwidacji, który zakończono w latach 1930-32. Na etykietach Polskiego Monopolu Zapałczanego oznaczona litera „E”.

Fabryka została na starcie wyposażona w najnowocześniejsze maszyny mogące wytwarzać 2 mln zapałek na godzinę. Jakość jej wyrobów była bardzo wysoka. Zamiast drzewa osikowego fabryka używała specjalnie preparowanej sośniny (patent?). W kwietniu 1923 roku wybuch w niej groźny pożar.

Jeśli ktoś z Was spotkał się z jakimikolwiek informacjami na powyższy temat to proszę o wiadomość, szukam też etykiet do zapałek z tego zakładu.

Pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2017, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Niestety oferta już nieaktualna.
https://archiwum.allegro.pl/oferta/fabr ... 99175.html
FABRYKA ZAPAŁEK Braci STABROWSKICH Poznań ok 1920
........
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,3602 ... rects=true

Człowiek z fabryki zapałek

(...)Odezwał się do nas: "Słyszałem. Jesteście Włochami. Nauczyłem się włoskiego w Rzymie i Bolonii, gdzie praktykowałem w fabryce zapałek. Tutaj założyłem i prowadziłem zakład, który teraz został zajęty. Mogę posiedzieć chwilę z wami?". (Popatrzyliśmy na niego. Popatrzyliśmy na siebie. Poczęstowaliśmy kawą). Potwierdzała się raz jeszcze reguła "wiadomości", która sama wychodzi naprzeciw dziennikarzowi, a nie odwrotnie. Tutaj prawdopodobnie nie była to "wiadomość", ale żywy fragment polskiej tragedii, zamknięty w jednej osobie.(...)

(...) W tym samym czasie w Poznaniu działała też Pierwsza Wielkopolska Fabryka Zapałek, Towarzystwo Akcyjne. Firma miała swoją siedzibę na ul. Wenecjańskiej 10 na Chwaliszewie. W księdze z 1925 r. pod tym adresem widnieje nazwisko "Br. Stabrowski" - to zapewne Bronisław Stabrowski, właściciel firmy. Czy to on w 1939 r. rozmawiał z Włochami na pl. Wolności?

Z ksiąg adresowych można też wyczytać, że pięć lat później przy Wenecjańskiej 10 mieściła się już zupełnie nowa firma pod długą nazwą: Zjednoczone Polskie Fabryki Zapałek Mszczanów, Błonie i Bracia Stabrowscy. Jeden z braci to najprawdopodobniej znany nam już Bronisław. Drugi - to zapewne Władysław, właściciel kamienicy przy Wenecjańskiej numer 11/12 , zamieszkały w Czerlejnie (powiat średzki). W 1930 r. na Wenecjańskiej 10 mieszkali także Stanisław Olejnik, Zenon Rutkowski i Michał Walendziewicz. Przy ich nazwiskach brak jednak adnotacji, czy pracowali w fabryce (dwaj pierwsi byli tam zameldowani do 1932 r., Walendziewicz na pewno mieszkał tam do roku 1940). (...)
.......

Więcej pod powyższym linkiem.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL