Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 11 gru 2019, 12:27

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:03 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.01 R.38 Nr1

Wariackie pogłoski
Swój swoich zna najlepiej.
Dr. h.c generał major pozasłużbowy von Schoenaich pisze w najświeższej "Die Welt am Montag" w artykule "Auf- oder Abruestung", że w napad Polski na Prusy Wschodnie wierzą tylko zupełnie obłąkani nacjonaliści. (An einen Einfall Polens in Ostpreussen, glauben nür ganz verrückte Natioal listen).
...
Podziemny korytarz do Niemiec
Katowice, 30. 12.
Wielkie oburzenie wywołało tu usunięcie z kopalni "Szarlej Biały" w Brzezinach, tuż nad granicą niemiecką dwóch polskich stygarów Wróbla i Kulczyńskiego i nadgórnika Janusa przez dyrektora kopalni Goetkego, za to, że donieśli władzom polskim o podziemnym korytarzu, łączącym kopalnię z drugą kopalnią na terenie niemieckim. Korytarz ten był dyskretnie używany do przechodzenia na stronę niemiecką. Wiedziały o jego istnieniu władze niemieckie, tylko fakt ten taiły.
...
Cera a charakter
Cera żółtawa czy ziemista zdradza charakter poważny,
bladawa - niemoc fizyczną i moralną,
czerwona - charakter gwałtowny i skłonność do pijaństwa,
częste zmiany koloru na twarzy - charakter zmienny,
skóra delikatna - charakter łagodny, zaś
szorstka - nierówny.
Tak zawyrokowało pewne pismo francuskie poświęcone piękności u kobiet.
...
Praktyczne rady
Jak utrzymać świeżość masła?
Dobry smak masła zależy od przechowania go w chłodnem, czystem powietrzu. Jeśli się chce na dłuższy czas lyniać świeże masło, należy je przepłukać bardzo starannie w zimnej wodzie i następnie doskonale wygnieść z wody, poczem nałożyć do naczynia kamiennego bardzo silnie ugniatając, tak, aby nie było próżni w środku. Na wierzch kładzie się czystą suchą szmatkę płócienną, którą pokrywa się na 1 cm. grubą warstwą soli. Zwrócić tu jednak należy uwagę, że tylko prawdziwie świeże, dobrze wyrobione masło da się istotnie zakonserwować. Jeżeli chodzi o utrzymanie świeżego masła jedynie przez czas krótszy, to wystarczy po złożeniu go do garnka w powyżej podany sposób, codziennie nalewać na wierzch świeżą zimną wodą.
Odświeżyć stare masło na krótki czas można przez przepłukanie go w zimnej wodzie, w której rozpuszcza się łyżeczkę natronu. Następnie przepłukuje się ponownie w wodzie czystej.
...
Wiadomości różne

Komunikat Giełdy Pieniężnej w Poznaniu.
Rada Giełdowa przyjęła do urzędowego notowania z dniem I-go stycznia 1927 roku 8 proc. listy zastawne Państwowego Banku Rolnego, których prospekt ogłoszony jest w Nr. 269 "Monitora Polskiego" z dnia 19. XI. 1925 r.
Z dniem 1 stycznia 1927 roku Rada Giełdowa skreśliła z urzędowej ceduły giełdowej akcje następujących towarzystw:
R. Barcikowski, Tow. Akc, w Poznaniu,
"Wagon" Tow. Akt. w Ostrowie i "Dębienko"
Młyny i Tartaki, Tow. Akc. w Dębienku,
...
Wypadki


- Pochwycony przez transmisję.
Przez koło" rozpędowe silnika pochwycony został uczeń tokarski Leon Hałas z Dębca, zatrudniony w fabryce "Metalurgja" przy ul. Strumykowej 19-20.
Hałas odniósł poważne pokaleczenia.

- Niespodziewana wizyta.
P. Jaworski powracając do swego mieszkania przy ul. św. Marcina 40, zauważył drzwi otwarte a w pokojach gospodarującego jakiegoś jegomościa, który zdążył już sobie przywłaszczyć aparat fotograficzny i inne rzeczy.
Nieproszonego gościa nazwiskiem Wojciecha Pawela zaaresztowano.

- Na gorącym uczynku.
Złodzieja Józefa Ławniczaka schwytano w chwili, kiedy chciał się włamać do mieszkania przy ul. Mickiewicza 89.

- Wojownicza Sublokatorka
Mieszkańcy domu przy ul. Ogrodowej 3, byli wczoraj świadkami zatargu na tle mieszkaniowem, który przybrał charakter bardzo gwałtowny.
Właściciel mieszkania Kazimierz Mroziński, z zawodu listonosz, został w toku zajścia uderzony siekierą przez sublokatorkę niejaką Pelagję Buszową.
Rannego w nos i czoło odstawić musiano do szpitala miejskiego. Rany na szczęście nie są niebezpieczne.
Wojowniczą i pełną temperamentu sublokatorka zajęła się policja.

- Fatalny upadek ze schodów.
Nieoświetlone schody przyczyną śmierci.
W drugie święto Bożego Narodzenia wracając do domu przy ul. Prusa 19 około godz. 17-tej, spadła ze schodów skutkiem ciemności 68-letnia Franciszka Kolanowa. Skutkiem upadku Kolanowa odniosła złamanie kręgosłupa, lewego ramienia i wstrząśnienie mózgu. W stanie bezprzytomnym odwieziono nieszczęśliwą do zakładu Djakonisek, gdzie zmarła nic odzyskawszy przytomności. Tragiczny ten wypadek winien być przestrogą dla właścicieli domów, by w obecnej porze krótkich dni baczyli na oświetlenie klatek schodowych i nienarażali lokatorów, czy to z oszczędności czy też z niedbalstwa na utratę życia.
Policja zaś winna bezwzględnie pilnować dozorców, którzy częstokroć nie zdają sobie sprawy z powierzonych im obowiązków.
...
Nekrologi

Dnia 28 grudnia o godz. 8 wiecz. zakończył życie nagle
Ks. Alfons Kaczmarek
proboszcz wyrzyski
W 56 roku życia, a 30 roku kapłaństwa.
Eksportacja zwłok i pogrzeb odbędzie się w sobotę 1 stycznia o godz. 3 po poł.
Czcigodnych Księży Konfratrów proszę o momento.
Sadki, 29 grudnia 26.
Ks. Robowski dziekan.
...
Dnia 29 grudnia 1926 r. zmarła po krótkiej chorobie, opatrzona Sakramentami Św., przeżywszy lat 80,
ś.p. Franciszka Duczmalowa
Eksportacja do kościoła parafialnego w Jankowie Zaleśnym odbędzie sic w niedzielę, 2 stycznia 1927 r. po południu. Nabożeństwo i pogrzeb w poniedziałek o godz. 9 rano. Czcigodnych Konfratrów proszę o momento.
W imieniu w smutku pogrążonej rodziny
ks. Józef Duczmal.
Krotoszyn Chojna.
Powózki oczekiwać będą na dworcu w niedzielę i poniedziałek w Łąkocinach.
...
W środę, dnia 29 grudnia o godz. 12 w połud. zmarła nagle, opatrzona Olejami św., nasza najdroższa żona, matka i teściowa
ś.p. z Wawrzyniaków Franciszka Jurkowa
przeżywszy 74 lata, o czem donoszą krewnym i znajomym
W ciężkim smutku pogrążeni
mąż i rodzina.
Krępa, Wturek, Skalmierzyce, dnia 29 grudnia 1926 r.
...
Dnia 29 bm. o godz. 1 w nocy zmarł w Poznaniu po długich i ciężkich cierpieniach, opatrzony kilkakrotnie Sakramentami św. nasz najukochańszy brat i szwagier,
ś.p. Ksiądz Kazimierz Mizgalski
długoletni proboszcz parafji w Szkaradowie w 60 roku życia a 35 kapłaństwa.
Eksportacja zwłok odbędzie się w niedzielę, dnia 2-go o godz. 3 po poł. z Przemienienia Pańskiego do kościoła Panny Marji przy tumie, nabożeństwo żałobne i pogrzeb w poniedziałek, 3 stycznia o godz. 11 przed poł. na cmentarz św. Małgorzaty, o czem czcigodnych Konfratrów Zmarłego oraz wszystkich krewnych i znajomych zawiadamia
W ciężkim smutku pogrążona
rodzina
Poznań - Chwaliszewo 15.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Heliodor Zamorski - 31 lat dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Mieczysław Perkowski - dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Alegssasttisr Rutkiewicz - 62 lata dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Agnieszka Wiśniewska - 60 lat dn. 29. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.04 R.38 Nr2 - 2/291

Gwałty litewskie

Aresztowania wśród robotników.
Represje obecnego rządu litewskiego trwają w dalszym ciągu. Obecnie rozpoczęła się fala aresztowań wśród robotników, co pozostaje w związku z zapowiedzią rządu rozwiązania wszystkich związków zawodowych.
Aresztowanych robotników umieszcza się w specjalnie zorganizowanym wielkim obozie koncentracyjnym w pobliżu Kowna, gdzie już przebywają internowani przedstawiciele opozycyjnych partyj politycznych i mniejszości narodowych. Celem zupełnej izolacji mieszkańców obozu zaprowadzono wzmocnione straże wojskowe.
...
Z prowincji

- Września. (Poświęcenie pomnika poległych.)
W drugie Święto Bożego Narodzenia po sumie, na którą przybyli zaproszeni delegaci i Towarzystwo Powstańców z Wrześni, wyruszył pochód z orkiestrą wojskową na czele na cmentarz parafialny. Tutaj przed wspaniałym pomnikiem, postawionym kosztem obywateli, rozpoczęła się uroczystość odśpiewaniem przez chór Lutni miejscowej pieśni "Na groby". Następnie przemówił w duchu patriotycznym i ks. prefekt Jernajczyk. Akta poświęcenia pomnika dokonał miejscowy duszpasterz ks. dziekan Fierek, który w przemowie swej wskazał na krzyż sterczący na szczycie pomnika a przypominający nam oprócz ofiary krzyżowej nader ważny obowiązek miłości bliźniego, obejmujący żywych i umarłych. Modlitwą wspólną zakończył mówca obrzęd poświęcenia.
Przemówił jeszcze p. aptekarz Konieczny, podając historję budowy pomnika i dziękując ofiarodawcom za złożone ofiary.
Po odśpiewaniu "Boże coś Polskę" pochód ruszył na Rynek, gdzie po przemówieniach ppułk. Langiego z Poznania i rotmistrza Grabskiego z Bieganowa udekorowano odznakami kilkunastu członków Tow. Wojaków i Powstańców.
Uroczystość zakończyła się defiladą.
...
Osobiste

- Prezes O.U.Z. w Poznaniu Dr. Władysław Borszewski z dniem 1.1.1927 r. przechodzi w stan spoczynku.
...
Wiadomości różne

Wypadki


- Usiłowane włamanie do kasy
Starostwa Krajowego. W nocy z dn. 31-go grudnia na 1-go stycznia 1927 niewyśledzeni sprawcy dokonali włamania do kasy Starostwa Krajowego.
Dozorujący w biurach stróż zauważył złodziei i zaalarmował policję. Złodzieje, zauważywszy policję, zbiegli, wyskakując przez okna. Śledztwo w toku. Jak się dowiadujemy policja jest już na tropie włamywaczy.

- Samobójstwo przez powieszenie.
Dzisiaj około godz. 11-tej przed połudn. powiesił się we własnym lokalu przy ulicy Żydowskiej 30, restaurator Roman Adamski, lat 54.
Przybyły na miejsce wypadku lekarz stwierdził tylko śmierć. Policja wszczęła śledztwo.
Jak się dowiadujemy, powodem tragicznego kroku były stosunki finansowe.

- Otrucie lyzolem.
Do szpitala miejskiego przywieziono 24-letnią Martę Tomczakową, - żonę urzędnika pocztowego, która usiłowała się pozbawić życia przez użycie lyzolu. Desperatce wypompowano żołądek. Stan jej nie jest groźny.

- Zasłabnięcie.
W dniu 1-go stycznia. podczas nabożeństwa w kościele O. O. Franciszkanów, zasłabła nagle służąca Józefa Najdówna, zamieszkała przy ul. Podgórnej 2a. Odwieziono ją do szpitala miejskiego.

- Przechodząc ul. Karwowskiego zasłabł nagle Żmura Piotr, zamieszkały w Starołęce. Przy pomocy policji odwieziono go do szpitala miejskiego.

- Zwłoki noworodka.
W jednym ze sklepów przy ul. Za Bramką nr. 9 znaleziono zwłoki noworodka, będące już w rozkładzie. Zwłoki odstawiono do kostnicy szpitala miejskiego. Policja wszczęła śledztwo.

- Samobójstwo.
W mieszkaniu przy ul. Szamarzewskiego 19, powiesiła się 30-letnia Joanna Łuszyńska. Gdy desperatkę odcięto, stwierdzono już śmierć. Zwłoki odstawiono do kostnicy szpitala miejskiego. Powodów tragicznego kroku dotychczas nie stwierdzono.

- Pod kołami samochodu.
Przez dorożkę samochodową nr. 115 przejechany został przy ul. Libelta robotnik Józef Maury, zamieszkały w Sołaczu.
Przejechany odniósł bardzo powabne pokaleczenia. Odwieziono go do szpitala miejskiego.
...
Nekrologi

(spóźnione)
W dniu 30 grudnia ub. r. zmarła po krótkich cierpieniach opatrzona Sakramentami św. w 68 roku życia, najlepsza matka, teściowa, babka i ciotka
ś.p. z Hasów Anastazja Czeszewska.
Pogrzeb odbył się po uprzedniem nabożeństwie w Mroczy w południe dnia 3 bm. w Drążnie.
Ciężko strapiona
Rodzina.
...
ś.p. Inż. Feliks Grzybowski
pracownik kolejowy w Gdańsku
zmarł w drugie święto Bożego Narodzenia po krótkich cierpieniach.
Drogie nam zwłoki pochowane zostały na wieczny spoczynek na cmentarzu św. Mikołaja we Wrzeszczu, o czem donosi
w smutku pogrążona
Rodzina.
Gdańsk w grudniu 1926.
.
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Kazimierz Mizgalski - 59 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Weronika Szubert - 60 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Zbign. Niechciałkowski - dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Maria Wassak - 26 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jan Kalusiński - 3 lata dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Wanda Kręgielska - 33 lata dn. 30. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:58 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.05 R.38 Nr3 - 3/291

Potwór macocha.

Aby zagarnąć majątek, karmiła pasierbicę stalowemi sztyftami.
Smutnego losu zaznała maleńka córeczka mieszkańca pewnej wsi w powiecie częstochowskim, Walentego Czekańskiego.
Matka osierociła maleństwo zaraz po jej przyjściu na świat. Ojciec chcąc dać córeczce dobrą opiekę, ożenił się wkrótce po śmierci pierwszej żony. Niestety rachuby te zawiodły. Macocha z nienawiścią odnosiła się do małej swej pasierbicy. Nie mogła bowiem pogodzić się z faktem, że kiedyś część zagrody mężowskiej, dziewczynce przypadnie w udziale i powzięła potworny pomysł zgładzenia jej ze świata. Systematycznie przymuszała dziecko do połykania stalowych sztyftów, używanych przez szewców do przybijania obcasów.
Nie domyślając się niczego Czekański dziwił się, że dziewczynka straciła apetyt, płakała, dostawała wymiotów, źle spała i wreszcie zaczęła pluć krwią.
Zaniepokojony - mimo protestów żony - wezwał lekarza i zabrano dziecko do szpitala, gdzie przez prześwietleniu skonstatowano w jego żołądku kilkanaście sztyftów stalowych długości do 1 i pół cm.
Na skutek powyższego sprawę oddano w ręce policji, która przeprowadziła energiczne śledztwo. Zbrodniarka przyznała się do potwornych praktyk, motywując je chęcią pozbycia się pasierbicy, by jej samej przypadł po mężu majątek.
...
W Genewie wyleciały w powietrze bakcyle, które mogły zarazić gruźlicą miliony ludności.
Genewa.
W laboratorjum znanego bakterjologa Spahlingera eksplodował w ub. czwartek wieczorem słój, zawierający zbiór bakcylów tuberkulozy. W czasie eksplozji słoju cała jego zawartość oblała uczonego Spahlingera, który został pokryty miljardami zarazków tuberkulicznych. Dezynfekcja trwała kilka godzin. Prof. Spalinger oświadczył, że w butelce, która eksplodowała, znajdowało się tyle zarazków gruźlicy, że mogłyby zarazić ludność nietylko całej Szwajcarji, ale również ludność sąsiednich krajów.
http://sbc.org.pl/Content/144894/i25163 ... 0-0001.pdf
PODRÓŻE NA GAPĘ
Bruno Winawer
str.82-83 (78-79)
Z nauk biologicznych — wiemy to z de Kruifa - najumiejętniej chyba stosuje rozsądną metodę przyrodniczą bakterjologja i stąd jej sukcesy zdumiewające w ostatnich czasach. Pisma angielskie donoszą o ciekawem odkryciu Spahlingera.
Wynalazł szczepionkę, chroniącą bydło rogate od gruźlicy. Wakcyny swoje sprawdzał różnemi sposobami przez bite trzy lata w laboratorjach, ale raport ogłosił dopiero teraz, po jeszcze jednej próbie ogniowej. Jedenastu jałówkom, imunizowanym nową metodą wstrzyknięto dożylnie wielką, zabójczą dawkę bakteryj chorobotwórczych - wytrzymały. Jedna zdechła po dwóch latach, ale na inną chorobę. Teraz już - po rozumnem doświadczeniu "kontrolnem" - można pewne skromne twierdzenie zaryzykować.
W słowie i w piśmie jesteśmy mniej ostrożni.

i wiele innych stron.
...
Wiadomości różne

Wypadki- Identyczność kobiety, przejechanej przez pociąg pospieszny w piątek rano pod Kobylnicą stwierdzono.
Jest to 32-letnia służąca Stanisława Lis, która zamierzała w piątek jechać do Poznania.
Ponieważ spóźniła się na pociąg, poszła pieszo wzdłuż toru kolejowego i przez nadjeżdżający pociąg pośpieszny Poznań-Warszawa, została porwana i przejechana. Tragicznie zmarła pochodziła z Kobylnicy i służyła u gosp. Szwanka.

- Nagłe zasłabnięcie.
Wczoraj zasłabła nagle przy pracy, prokurentka Domu konfekcyjnego Franciszka Appelt, zamieszkała przy ulicy Zwierzynieckiej nr. 1. Przewieziono ją do szpitala miejskiego, gdzie dzisiejszej nocy zmarła.
Przyczyny śmierci dotychczas nie ustalono.
...
Kradzieże.

- Z mieszkania przy ul. Kopernika 3, skradziono portfel, 330 zł w gotówce oraz książkę do kasy pogrzebowej.

- Ze składnicy skór przy M. Garbarach niewyśledzeni sprawcy skradli różne skóry w wartości 1000 zł.

- W wczorajszej nocy nieznani sprawcy włamali się do apteki przy ul. Mazowieckiej w Sołaczu i skradli wagę, większą ilość kokainy, 10 dolarów oraz 500 zł w gotówce. Właściciel poszkodowany jest na 3.000 zł.
...
Zmarli:

Heljodor Zaworski, zbożow., 31 l.
Mieczysław Perkowski 16 godz.
Zygmunt Schröter 10 m. 4 dni.
Aleksander Rutkiewicz, obuwn., 62 l.
Agnieszka Tempłowiczowa z d. Wiśniewska, wdowa, 68 l.
Zofja Kluczyńska, służąca 26 l.
Kazimierz Mizgalski, ks. prob., 59 1.
Weronika Szubert z d. Czarniec, wdowa, 60 lat.
Zbigniew Niechciałkowski 7 m. 6 dni.
Stanisław Preuss 1 m. 20 dni
Marja Waszak, nauczycielka, 26 lat.
Jan Kalusiński 3 l.
Anna Matecka z d. Andrzejewska 77 l.
Barbara Grygiel z d. Kiszewska, wdowa, 82 l.
Józef Świderski, ucz. szk. 11 l.
Walentyna Dukat 4 l. 1 m. 14 dni.
Roch Małecki, rob., 62 l.
Marja Jabłońska 9 godz.
Henryk Rau, bez zaw., 28 1.
Tymoteusz Basiński 5 m. 8 dni.
Stefanja Dziennik 5 m. 8 dni.
Bożena Mańczakówna, 8 m. 6 d.
Marta Zofja Chłopkowiakówna 1 r. 6 m.
Adam Polcyn, stud, prawa, 29 l.
Franciszka Rozwadowska z d. Piotrowska 45 l.
Dymitry Melnyk. szeregowiec, 22 l.
Kazimierz Spiżewski, mechanik, 57.l.
Joanna Muszyńska, bez zawodu, 56 l.
...
Nekrologi

W poniedziałek dnia 3 bm. o godz. 10 10 w nocy zasnęła w Bogu po długich cierpieniach, opatrzona św. Sakramentami, w 82 roku życia
ś.p. z Rotkiewiczów Wanda Koczorowska
załoźycielka i kierowniczka zakładu wychowawczego w Bruczkowie, poświęciwszy 44 lata nauczaniu i wychowaniu biednych dzieci.
Eksportacja z Bruczkowa do Borku odbędzie się w piątek dnia 7 stycznia o godz. 9:15; zaraz potem nabożeństwo żałobne i pogrzeb o godz. 10.
Ks. Jachimczyk. Kapelan.
Bruczków d. 4.1.27
Powozy będą na stacji w Borku w piątek o godz. 9.
...
1 stycznia 1927 r. zasnęła w Bogu, po długich cierpieniach, opatrzona Sakramentami św., moja najdroższa żona, nasza ukochana matka teściowa
ś.p. z Pokladeckich Wiktorja Bauzowa
przeżywszy lat 70.
Wprowadzenie zwłok do kościoła parafjalnego w Mosinie odbędzie się w środę 5. bm. o godz. 9. rano. Po mszy św. eksportacja na cmentarz.
W ciężkim smutku pogrążony
mąż z rodziną.
Mosina.
...
W Nowy Rok o godz.13. zasnął w Bogu,
ś.p. Piotr Olenderek
sierżant wojsk polskich 7 samodzielnego Batalionu Łączności.
Pogrzeb odbędzie się w środę 5. stycznia o godz. 3. po południu z kostnicy Szpitala Okręgowego Wały Jana III.
W smutku pogrążona
rodzina.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Wawrzvniec Juszczak - 65 lat dn. 31.XII. w Poznaniu.
ś.p. Marja Majchrowicz - dn. 31.XII. w Poznaniu.
ś.p. Piotr Olenderek - 1 bm. Pogrzeb 5. o godz.3 pop. z kostn. Szp. Miejsk.
ś.p. Dr. Zenon Kułak - 34 lata 1. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2019, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.06 R.38 Nr4 - 4/291

Nekrologia

Ś.p. Józef Palędzki.

W poniedziałek 3. bm. rozstał się z tym światem jeden z senjorów-dziennikarzy ś.p. Józef Palędzki w 69. r. życiu zbożnego. Rodem z Wągrowca, przez szereg lat walczył w Legji francuskiej w półn. Afryce. Przez drugie lata redagował w Gdańsku "Gazetę Gdańską", gdzie go władze pruskie ukarały kilkakrotnie wiezieniem. Około 20 lat pracował owocnie w Bytomiu na G. Śląsku w wydawnictwach katolika.
Wreszcie jako długoletni wydawca i redaktor - "Nowin Raciborskich" w Raciborzu (Śląsk Opolski) po plebiscycie i III. powstaniu śląskiem terrorem orgeszowskim zmuszony został opuścić ważną placówkę narodową na śląskich kresach i przeniósł się z swą wierną współtowarzyszką niedoli na stałe do Poznania. Z śp. Józefem Palędzkim zeszedł z tego świata kryształowy charakter, niestrudzony i niczem nie dający sie zastraszyć działacz narodowy. Doczekał sie po długiej żmudnej pracy wolnej i niepodległej Polski, za którą tak często w murach więziennych a ostatnio przy schyłku życia w pełnych miłością dla kraju latach serdecznie tęsknił.
Ziemia polska, dla której rzetelnie pracował i której się przysłużył, niech mu będzie!
R. i. p.
.
e-kartoteka
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... 5u02AZGd3Q - skan 37
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3ze ... %C4%99dzki
Józef Konstanty Palędzki (ur. 4 maja 1858 w Wągrowcu, zm. 1927 w Poznaniu) – dziennikarz, działacz narodowy na Pomorzu i Śląsku.
Syn Maksymiliana i Amy Karskiej. (...)

i wiele innych stron
...
Wiadomości różne

Wypadki- Napad.
Inwalida wojenny Tomasz Staszkiewicz został wczoraj około godz. 22-giej na Zagórzu, napadnięty przez dwóch nieznanych osobników. Napastnicy zabrali mu około 15 zł. i zbiegli.

- Oddaliła się.
Dnia 2. stycznia br. oddaliła się z domu przy ul. Chwaliszewo 70 16-letnia Leokadja Ratajska i dotychczas nie wróciła.
Zaginiona jest średniego wzrostu, włosy ciemno-blond, oczy niebieskie. Ubrana była w popielaty płaszcz, niebieski szal oraz niebieską czapkę, Wszelkie informacje uprasza się kierować do Urzędu policji śledczej przy pl. Wolności.

- Kradzież.
- Na gorącym uczynku aresztowano wczoraj około godz. 8-mej niejakiego Teofila Heichla w chwili, gdy usiłował popełnić, kradzież w cukierni "Sieberta" przy św. Marcinie.

- Zwłoki noworodka.
Na cmentarzu ewangielickim przy Topolowej znaleziono wczoraj zwłoki noworodka, które odstawiono do kostnicy szpitala miejskiego.
Za matką wszczęto śledztwo.

- Zamach samobójczy.
Wczoraj około godz. 5 tej po poł. napotkano w bramie przy ul. Strzeleckiej 23 mężczyznę wijącego się w boleściach.
Przewieziono go natychmiast do szpitala miejskiego, gdzie okazało się, że chodzi o zamach samobójczy.
Desperatowi, który zażył nieznanej trucizny, wypompowano żołądek. Jak stwierdzono, jest to niejaki Jerzy Kochański.
Stan jego jest poważny.

- Tragiczna śmierć chłopca.
Dzisiaj zmarł w szpitalu miejskim 6-letni Edmund Kozak, zamieszkały przy ulicy Dąbrowskjego 35/37, który wczoraj na ul. Kochanowskiego przejechany został przez wóz ciężarowy.

- Nieszczęśliwy wypadek.
W godzinach rannych przywieziono do szpitala miejskiego handlarza Michała Rajkowskiego (ul. Wenecjańska 11/12), który przez konia uderzony został w twarz kopytem.

- Spłoszeni złodzieje.
Dzisiejszej nocy niewyśledzeni dotąd sprawcy dokonali włamania do składu cygar przy ul. Pocztowej 16.
W "urzędowaniu" przeszkodził im przechodzący posterunkowy, do którego złodzieje oddali kilka strzałów.
Na alarm wszczęty przez posterunkowego nadeszła pomoc, w liczbie kilku policjantów.
Wszczęto pościg, który niestety nie dał pozytewnego rezultatu, gdyż złodzieje, korzystając z osłony nocy dostali się na dach kamienicy i zbiegli.
...
Zmarli:

Elżbieta Stejkowska z d. Woźniak, 69 lat;
Marja Majchrowicz z d. Blażejczyk, wdowa, 78 lat;
Stefanja Kowalska, 2 l. 10 m. 20 dni;
Piotr Olenderek, sirżerżant zawodowy, 45 lat;
Adam Tomasz Miszkowski, 1/4 godz.;
Wawrzyniec Juszczak, robotnik 66 lat;
Zenon Kulak, radca Min. Sk. doktor praw, 33 lata;
Antonina Łaganowska z d. Puchau, wdowa, 76 lat;
Stefanja Stróżyk, 5 1. 4 m. 6 dni;
Adam Topp, 2 dni;
Józefa Kuźnierska, gosp., 65 lat;
Marjanna Malik z d. Błaszkowska, wdowa, 76 l.;
Zenon Świątek, 11 dni:
Mieczysław Jankowiak, 5 dni;
Andrzej Rajczak, robotnik, 75 lat;
Franciszek Schütze, em. zwrotniczy, 73 lata;
Włodzimierz Wiśniewski, 16 dni;
Stanisława Ciołkowiakowa z d. Wiśniewska, 74 lata;
Walentyna Błaszkowiak z d. Jankowiakówna, 32 lata;
Heljodor Żurawski kol. pom. biurowy, 26 lat.
...
- Morderstwo czy wypadek?
Zagadkowe przejechanie przez pociąg.
Urzędnik firmy B. Bystrzycki, fabr. parkietów Sp. Akc. w Orzechowie pow. Września p. Jan Warczygłowa zajęty z polecenia wyżej wymienionej firmy zakupnem drzewa dębowego w okolicy Pińska, na kresach wschodnich wracał na święta Bożego Narodzenia do domu rodzicielskiego w Orzechowie (linja kol. Jarocin-Września).
W niedziele, dnia 19.12.26 o godz. 5 rano znaleziono zwłoki jego przejechane i pomiażdżone przez pociąg na torze kolejowym w pobliżu stacji Błaszki położonej pomiędzy Łodzią i Kaliszem. Ponieważ wymieniony powinien był posiadać przy sobie większą sumę pieniędzy, których przy nim nie znaleziono, istnieje przypuszczenie, że padł ofiarą sprytnej zbrodni rabunkowej.
Rysopis: liczył lat 20. wzrost około 1,75 mtr., silna budowa, twarz podłużna; ubranie miał czarne, płaszcz brązowy i popielatą czapkę. Rodzice tragicznie zmarłego proszą wszystkie osoby, które krytycznego dnia jechały pociągiem w kierunku Warszawy do Łodzi-Poznania, a które mogłyby udzielić jakichkolwiek informacji mogących się przyczynić do wyświetlenia przyczyny tragicznej śmierci syna, o łaskawe podanie tychże pod adresem: K. Warczygłowa, Orzechowo, powiat Września.
...
Nekrologi

Dnia 3 b.m. o godz. 10:40 w nocy zasnęła w Bogu po długich cierpieniach, opatrzona św. Sakramentami, w 82 roku życia, moja kochana kuzynka, nasza droga ciotka
ś.p. z Rotkiewiczów Wanda Koczorowska
poświęciwszy życie swoje wychowaniu biednych dzieci.
W imieniu stroskanej rodziny
Amelja Żychlińska
Uzarzewo w styczniu 1927.
...
Dnia 3 b.m. zabrał nam Pan Bóg do grona Swych Aniołków po długich cierpieniach, naszą najdroższą córeczkę i siostrzyczkę
ś.p. Zosinkę
w 13 roku życia. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, dnia 6 b.m. o godz. 3 1/2 po południu.
W ciężkim smutku pogrążeni
Cz. Robińscy z dziećmi.
Żniń, w styczniu 1927 r.
...
3 stycznia br. zabrał P. Bóg do grona Swych aniołków, po kilkudniowych ciężkich cierpieniach, naszą najdroższą córeczkę i siostrzyczkę
Marylkę
w czwartej wiośnie życia. Pogrzeb odbędzie się w Chodzieży dn. 6. bm. o godz. 2 1/4 z szpitala powiatowego na cmentarz parafialny, o czem zawiadamiają wszystkich Krewnych, Przyjaciół i Znajomych w głębokim żalu pogrążeni
W. Metzigowie z dziećmi.
Próchnowno, w styczniu 1927 r.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Andrzej Raiczak - 75 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Włodzimierz Wiśniewski - dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Stan. Ciałkowiakowa - 74 lata dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Walentyna Błaszkowiak - 32 lata dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Heljodor Żurawski - 36 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Elżbieta Siejkowska - 59 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Stefania Kowalska - dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Adam Mieczkowski - dn. 4. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
....
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2019, 00:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.08 R.38 Nr5 - 5/291

Spór o Beethovena.

(?) Między Flandrją a Niemcami toczy się gigantyczny spór o Beethovena. Wedle twierdzenia Flamandczyków znakomity skrzypek urodził się w Bonn pod Mechlinem. Niemcy zaś twierdzą zawzięcie, że mimo to Beethoven był i pozostanie Niemcem. W r. 1927 przypada setna rocznica śmierci Beethovena. Z tej okazji ustanowił rząd niemiecki 10.000 marek nagrody za najlepszy muzyczny utwór niemiecki.
...
Tydzień Weterana
Społeczeństwo Wielkopolskie, otaczające wielką czcią bohaterów z powstania narodowego i będzie miało sposobność okazać ponownie swoje sympatje zasłużnym staruszkom. Z okazji "Tygodnia Weterana" 16 do 22 stycznia rozesłane zostaną listy ofiar i łańcuszkowe listy składkowe. Niewątpliwie szersze warstwy obywatelskie nie poskąpią grosza dla najzasłużeńszych bohaterów narodowych, którzy z pogardą śmierci walczyli o lepsze jutro Polski. Kwesta uliczna, dnia 16. stycznia, dozwoli wszystkim choćby groszem wdowim, wesprzeć, biednych weteranów! Odzywamy się przeto do wszystkich litościwych i patrjotycznych serc, aby nie odmawiały pomocy swojej, zgodnie z wołaniem złotoustnego Ks. Piotra Skargi: "Widzisz. iż bliźni Twój potrzebuje chleba sukni, pieniędzy, rady i pomocy Twojej, daj mu, nie broń bratu swemu tego, co i dla niego Tobie Bóg dał."
...
Zdjęcie: - Stanisław Rybka-Myrius por. rez. składa w dniu 27 grudnia [1926] wieniec na mogile powstańców poznańskich.
viewtopic.php?f=1&t=13262&p=153577&hilit=Myrius#p153577
Stanisław Rybka-Myrius (...)
Ryc. 8. Stanisław Rybka – Myrius, autor Marsylianki wielkopolskiej
Źródło: audiovis.nac.gov.pl/obraz/60243/

https://pl.wikisource.org/wiki/Marsylianka_wielkopolska
Marsylianka wielkopolska
Stanisław Rybka - https://pl.wikisource.org/wiki/Autor:St ... 82aw_Rybka
Pieśń skomponowana z okazji pierwszej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
Rybka-Myrius Stanisław
...
Wiadomości różne

Wypadki


- Fatalny upadek.
Wczoraj około godz. 5-tej po południu przy pl. Wolności 30 letnia Agnieszką Kierst, Chwaliszewo 20, upadła tak nieszczęśliwie na chodnik, że złamała sobie nogę. Odwieziono ja, natychmiast do szpitala miejskiego.

- Nieszczęśliwy wypadek.
Ślusarz Krawczyński Florjan, zamieszkały ul. Różanna 22 idąc wczoraj po południu z Ławicy do Poznania potknął się i upadł tak nieszczęśliwie, że złamał sobie obojczyk.
Nieszczęśliwego odwieziono do szpitala miejskiego.

- Dostał obłędu.
Z wielkim impetem i hałasem wpadł dzisiejszej nocy do Komendy P.P. przy pl. Wolności niejaki Stanisław Gajewski, bez stałego miejsca zamieszkania, i wzywał pomocy policji, bo w tej chwili w szpitalu miejskim umarła mu siostra niejaka Kazimiera Górska. Policja natychmiast zatelefonowała do szpitala miejskiego, gdzie stwierdzono, że takiej chorej nie było, nie ma, wobec czego umrzeć nie mogła. Widząc niesamowite zachowanie się przybysza zawezwano lekarza, który stwierdził objawy obłędu. Odwieziono go do zakładu dla umysłowo chorych.

- Napad.
Do urzędu śledczego policji państwowej zgłosiła się niejaka Andrzejewska i złożyła zeznanie, że wczoraj około godz. 13-tej przy cmentarzu garnizonowym napadnięta została przez dwóch nieznanych mężczyzn, z których jeden był rzekomo w mundurze.
Napastnicy odebrali jej 500 zł., poczem zbiegli. Policja wszczęła śledztwo.
...
Nekrologi

Dnia 31 grudnia 1926 r. zmarł w Panu wskutek nieszczęśliwego wypadku w Annecy we Francji opatrzony Sakramentami świętemi
ś.p. Aleksander Kurnatowski
syn Edwarda i Heleny z Sianożęckich.
Prosząc o modlitwę donosi o smutnym tym wypadku ciężko strapiona
rodzina.
...
Dnia 3. bm. zmarł niespodziewanie w 55 roku życia
ś.p. Roman Adamski
Zmarły był nam zawsze szczerym i życzliwym przyjacielem, to też pamięć o Nim zachowamy w długie lata.
Poznań 1927 w styczniu.
Grono Przyjaciół.
...
Dnia 3. stycznia 1927 r. zmarł po długich cierpieniach opatrzony na drogę wieczności
ś.p. Józef Palędzki
emerytowany dziennikarz.
Zmarły był nam zawsze wzorem szczerego kolegi i przyjaciela.
Cześć Jego Pamięci!
Przyjaciele.
...
ś.p. z Korczaków Franciszka Apeltowa
zmarła 3 bm. Zmarła była dla nas zawsze wzorem szczerej koleżanki, to tez cześć Jej pamięci!
Koleżanki.
Poznań, dnia 6 stycznia 1927
...
W środę 5 bm. zmarł długoletni członek nasz i członek Zarządu
ś.p. Leon Siąkowski
gorliwy i pracowity dla Towarzystwa naszego. Pamięć Jego między nami nigdy nie zaginie. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę dnia 9 bm. o godzinie 2 1/2 z domu żałoby ul. Ogrodowa 13. Jak najliczniejszy udział członków w pogrzebie pożądany.
Zarząd Koła Tow. Rękodzielników w Poznaniu.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Kazimierz Balcerkiewicz - 15 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Gertuda Szparakowska - dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jadwiga Schulc - 67 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Kunegunda Piechocka - dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Stefan Woźniak - 58 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Roman Adamski - 31 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jadwiga Szymkowiak - 71 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Józef Palędzki - 68 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Stanisław Szmitkowski - 34 lat dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jadwiga Francuzik - 33 lata dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Helena Raiska - dn. 4. bm. w Poznaniu.
ś.p. Agnieszka Glaza - dn. 4. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2019, 07:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 523
Spór o Beethovena.
(?) Między Flandrją a Niemcami toczy się gigantyczny spór o Beethovena. Wedle twierdzenia Flamandczyków znakomity skrzypek urodził się w Bonn pod Mechlinem. Niemcy zaś twierdzą zawzięcie, że mimo to Beethoven był i pozostanie Niemcem. W r. 1927 przypada setna rocznica śmierci Beethovena. Z tej okazji ustanowił rząd niemiecki 10.000 marek nagrody za najlepszy muzyczny utwór niemiecki.
:D

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2019, 22:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.09 R.38 Nr6 - 6/291

Podatek od "nieboszczyków"

Oczywiście ... w Bolszewji
Kaukaskie władzie sowieckie, nie spodziewając się od centralnych finansowych organów Zw.S.S.R. powiększenie kredytów, postanowiły na własną rękę szukać dochodów. Ponieważ wszelkie już dziedziny gospodarcze zostały opodatkowane, a podnoszenie opłat tych wywołać musiałyby protesty ludności, władze Kaukazu obmyśliły specjalny nowy dochód "państwowy" od nieboszczyków. Tak więc ogłoszony został podatek od wagi trupów. Wychodząc z komunistycznego założenia, że niezamożni obywatele zazwyczaj są chudzi, wprowadzono opdatkowanie tych rodzin zmarłych, którzy wynoszą ponad 4 pudy wagi. Komunikat nie podaje, co się dzieje z nieboszczykiem, za którego nikt płacić nie chce.
...
Jeszcze o likwidacji dóbr krotoszyńskich.
Wbrew pogłoskom, które pojawiły się w kilku pismach o rzekomym zamiarze sprzedaży dóbr ks. Thurn Taxis Krotoszyn, postanowiono zatrzymać te dobra na własność Państwa i likwidacja ich idzie zupełnie normalnym porządkiem.
...
Wiadomości różne

Jubileusze

- Pan Józef Krygier z Posługowa obchodził w dniu 2 stycznia 1927 dwudziestopięciolecie swego urzędowania jako członek Zarządu Banku Ludowego w Janowcu.
...
Wypadki


- Bez przytomności znaleziono
przy Wałach Warneńczyka, 26-letniego Wincentego Rożnowskiego. Wóz ambulansowy odwiózł go do szpitala miejskiego, gdzie stwierdzono, że Rożnowski jest poważnie nerwowo chory i często miewa ataki. Atak taki miał miejsce i w tym wypadku. Po odzyskaniu przytomności odwieziono go do zakładu dla nerwowo-chorych.

- Karambol.
Przy ul. św. Marcina u wylotu ul. Wały Jana III. samochód wojskowy zderzył się z taksówką. Wypadków z ludźmi nie było.

- Kradzieże.

- Ze składu przy ul. Żydowskiej 10 skradziono dwa płaszcze w wartości 160 zł.
- Z mieszkania przy ul. Żydowskiej 9 skradziono płaszcz w wartości 130 zł.
- Z mieszkania przy ul. Chwaliszewo 53 skradziono złoty zegarek w wartości 100 zł.
- Z mieszkania przy ul. Al. Marcinkowskiego 21 skradziono płaszcz w wartości 160 zł.
...
Nekrologi

W 90 roku życia zmarł dnia 5 bm. po długich cierpieniach, opatrzony św. Sakramentami,
ś.p. Jan Figaszewski
nasz najlepszy ojciec, dziadek, teść i wuj. Pogrzeb w Lesznie odbędzie się dnia 9 bm. po poł. o godz. 2 z śmiertelnicy św. Józefa na cmentarz parafjalny.
W żalu nieutulona
rodzina.
Leszno, 7.1.1927
...
W Krakowie zmarła 5 bm. po krótkich cierpieniach, opatrzona św. Sakramentami,
ś.p. Marja Elżbieta Peiperowa-Schulzowa
w 69 roku życia.
Wszystkim znajomym donoszą na tej drodze ciężko stroskane dzieci.
...
W nocy św. Trzech Króli, dnia 6. bm. zasnęła w Bogu zaopatrzona Sakramentami Św. nasza najlepsza matka, babka i prababka
śp. z Dziembowskich Marja Magdalena Sławińska.
Pogrzeb odbędzie się w niedzielę 9 stycznia w Śremie z domu żałoby o godz. 2 po poł.
Ciężko strapione
dzieci i wnuki.
Śrem, 7.1.1927.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Pelagia Aleksandrowicz - 4 lata dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Stefan Gawlicki - 29 lat dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Marjan Jercha - dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jan Półrolnik - dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Edmund Kozak - 6 lat dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Marja Szeliga - 42 lata dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Czesław Zając - dn.5. bm. w Poznaniu.
ś.p. Kazimierz Wargula - dn.5. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2019, 00:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 4031
Nowy Kurjer 1927.01.11 R.38 Nr7 - 7/291

Przypadek wynalazcą.

Ser przyczynił się do udoskonalenia płyt fonograficznych.
Wielokrotnie już zdarzyło się, że i wynalazcy zawdzięczali swoje - często bardzo wielkiego znaczenia odkrycia - prostemu przypadkowi. Tak było np. ze szkłem, które jak wiadomo, zawdzięczamy ognisku, rozpalonemu przez Fenicjan na piaszczystem wybrzeżu morskiem. Podobnie zdarzyło się Williamowi Blumowi. Od jednej z fabryk płyt fonograficznych otrzymał on pewnego dnia do analizy próbkę kąpieli płyt miedzianych. Zarząd fabryki twierdził, że z tej jednej kąpieli wyszły płyty najsilniejsze, do których zużyto mniej miedzi niż kiedykolwiek. Analiza wykryła w płynie jakieś składniki organiczne, nie zdołała jednak ustalić ich pochodzenia. Po pewnym czasie dopiero dowiedziano się, że podczas przerwy śniadaniowej w fabryce, jeden z pracowników częstując kolegę, wpuścił kawałek sera w kadź z płynem, w której miękły płyty. Był to właśnie ów płyn, z którego otrzymano wyborne płyty. Obecnie, jak twierdzi dr. Blum, kazeina (kwas serowy) jest już w tej fabryce stale używana do kąpieli płyt.
...
Czy tylko 500 bezrobotnych Polaków we Francji?
Pat donosi:
Paryż, 9. 1. Komitet, który powstał niedawno w Paryżu w celu podjęcia odpowiednich zarządzeń wobec grożącego wychodźtwu polskiemu we Francji bezrobocia, zwołał w lokalu ambasady polskiej zebranie dyskusyjne z udziałem szeregu przedstawicieli organizacji polskich na prowincji. Przewodniczył zebraniu p. Hieronimko. Zebranie doszło do wniosku, że w danej chwili bezrobocie nie jest jeszcze w stanie groźnym. Daje się ono odczuć zaledwie w niektórych gałęziach przemysłu metalurgicznego i włókienniczego. Ogólna ilość bezrobotnych Polaków nie przewyższa obecnie w całej Francji liczby 500 (?). Komitet przedstawił plan poczynań, które zamierza przedsiewziąć w celu przyjścia z pomocą Polakom dotkniętym bezrobociem. Zebranie ten plan zaaprobowało.
Dop. Red. Według informacji, jakie otrzymaliśmy od naszego korespondenta z Paryża, stan bezrobocia dla naszej Emigracji przedstawia się groźnie, a liczba bezrobotnych w samym Paryżu wynosi przeszło 500 ludzi.
...
Niezwykła przygoda bandyty
Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.
Niezwykłą przygodę opisują pisma amerykańskie. W Stanie Parana w Brazylji, grasował od dłuższego czasu śmiały i niebezpieczny bandyta. Napady rabunkowe i morderstwa odznaczały się taką śmiałością, że wkrótce stał się postrachem okolicy. Usiłowania policji ujęcia niebezpiecznego ptaszka pozostawały zawsze bez skutku, gdyż zawsze w najkrytyczniejszym momencie potrafił ujść, a policja pozostawała bezradna. Dopiero w ostatnim czasie dzięki przypadkowi udało się policji ująć niebezpiecznego bandytę. W miejscowości Vanales mieszkała bogata lecz samotna wdowa, na której dom, śmiały bandyta dokonał napadu. Skrępowawszy wdowę zamierzał powiesić ją na haku wbitym do powały. W tym celu umocował pętlę na której nieszczęśliwa miała zawisnąć. Poczyniwszy wszelkie przygotowania postanowił jeszcze wypróbować siłę sznuru i stojąc na stołku, włożył sobie ręce w pętlę. W tym momencie złamała się noga krzesła, na którym bandyta stał, skutkiem czego zawisnął on w powietrzu, uwiązany za obie ręce. Wszelkie wysiłki uwolnienia się z pętli pozostały bez skutku. Jeden z sąsiadów, który przyszedł odwiedzić wdowę, zaalarmował mieszkańców i ci skrępowanego bandytę oddali w ręce policji, wdowę zaś uwolnili.
...
Osobiste

- Z Uniwersytetu Poznańskiego.
Dyplom magistra filozofji z zakresu chemji otrzymał w dniu 5 stycznia P. Kazimierz Zaremba rodem z Częstochowy.
...
Wiadomości różne

Wypadki


- Zasłabnięcie.
Przy Nowym Rynku zasłabła nagle wczoraj 53-letnia Franciszka Pawlak. Odwieziono ją do szpitala miejskiego.

- Napad.
W nocy z dnia 9-go na 10-go bm. napadnięty został przez trzech nieznanych osobników przy ul. Stawnej 3 niejaki Czesław Unger. Napastnicy powaliwszy go na ziemię skradli mu 86 zł., poczem zbiegli.
Śledztwo w toku.
...
- Straż pożarną zaalarmowano wczoraj na ul. Głogowską 88, gdzie w piwnicy wybuchł pożar.
Straż pożarna w krótkim czasie pożar ugasiła.
...
- Kradzieże.

- Z mieszkania przy ul. Przemysława 4 skradziono 100 zł. w gotówce oraz różne nakrycia stołowe w wartości 260 zł.
- Z mieszkania przy ul. Jasnej 19 skradziono garderobę, rewolwer syst. ameryk. oraz 20 zł. w wartości 200 zł.
- Z bramy domu przy ul. Kraszewskiego 13 skradziono rower marki "Wanderer" z numerem 15, czarno lakierowany w wartość 215 zł.
...
Uroczystość poświęcenia nowych gmachów dla P. K. E.
Urzędnicy i funkcjonarjusze Poznańskiej Kolei Elektrycznej obchodzili w sobotę uroczystość poświęcenia trzech nowowybudowanych gmachów przy ul. Słowackiego, Reja i Kochanowskiego, w których oprócz mieszkań dla urzędników P.K.E. i dla osób prywatnych, znajduje się piękna sala przeznaczona na zebrania, przedstawienia i odczyty, bibljoteka, czytelnia, szkoła robót dla dziewcząt i szkoła rysunk. dla chłopców oraz przedszkole dla dzieci.
Tak więc pracownicy P.K.E. posiadają teraz na cele społeczne, kulturalne i oświatowe własne ubikacje a nawet i innym towarzystwom udzielać, będą mogli gościny w swej pięknej sali, której brak w dzielnicy jeżyckiej bardzo dotkliwie dawał się odczuwać.
To też wszystkie przemówienia wygłaszane w dzień uroczystości po poświęceniu sali przez ks. proboszcza Radońskiego, nacechowane, były wielkiem uznaniem dla tych wszystkich, którzy z p. dyrektorem P.K.E.. p. Nestrypką na czele stworzyli tak pożyteczne dzieło.
Wypowiedzieli to:
ks. prob. Radomski, dziękując w imieniu parafian i jako prezes Czyt. Ludowych,
radca Westfalewicz w imieniu Województwa,
a od urzędników P.K.E. pp.:
Ziętkiewicz. prezes Tow. Wzaj. Pom.,
Kozielski prezes Wydziału Robotników i
Wiśniewski, b. prezes.
Ostatni wyrazili gorącą wdzięczność swemu dyrektorowi za opiekę, jaką otacza podwładnych, w czem niemałą służy mu pomocą zacna małżonka, inicjatorka założenia szkoły robót i przedszkola dla dzieci.
P. dyr. Nestrypko w swojem przemówieniu wyraził życzenie, by pracownicy P.K.E. i ich dzieci, dla których sala została zbudowana, odnieśli z niej jaknajwiększe korzyści duchowe i umysłowe, złożył też podziękowanie wszystkim; którzy mu w jego pracy dopomagali. Z uroczystością poświęcenia sali zebrań połączona była druga, mająca na celu uczczenie 25 i 30-letniej pracy 11-tu pracowników tramwajowych.
Po przemówieniach p. radcy Cichowicza, prezesa Rady Nadzorczej, odczytał p. dyr. Nestrypke nazwiska przedstawionych do dyplomów urzędników, którym p. radca Westfalewicz wręczył odznaczenia.
Dyplom otrzymali pp.:
motorniczy Wawrzyn Stolpe,
mot. Marcin Błotny,
mot. Ignacy Lenartowicz,
mot. Stanisław Moskalik,
ekspedjent Andrzej Stachowiak,
mot. Szczepan Tomiak,
mot.. Wawrzyn Marchewka (32 lat służby),
mot. Wincenty Kubiak (30 lat służby),
kontroler Tomasz Grzegorzewski i
odźwierny Warzyn Kędziora.
Do uświetnienia uroczystości przyczyniła się w wielkiej mierze znana zaszczytnie w Poznaniu śpiewaczka-amatorka, p. Wiesława Cichowiczówna, która przy akompanjamencie p. prof. F. Nowowiejskiego odśpiewała szereg pięknych piosenek ludowych i żołnierskich, otrzymując w podzięce kosz kwiatów. Występował pozatem chór pracowników tramwajowych i dzieci, był śpiew solowy i deklamacja. Trzy pary pięknych krakowianek odtańczyły dziarskiego mazura, zyskając gorące oklaski. Niemniejszem powodzeniem cieszył się prześliczny żywy obraz "Polonja", przy którym kilkakrotnie domagano się podniesienia kurtyny.
Komedyjka "Ciche boje" odegrana przez dzieci, zakończyła bardzo obfity program.
Wśród zebranych licznie gości zauważyliśmy
ks.ks. prob. Radońskiego i
Malińskiego,
p. gen. Hallera z żoną,
gen. Medwanowskiego w zast. gen. Hausera,
przedstawic. Województwa, władzy, wojskowej i in.
Salę udekorowała pięknie firma Bruch a księgarnia p. Smyczyńskiego nadesłała dla bibljoteki Album zasłużonych Wielkopolan.
Dla upamiętnienia uroczystości zrobiono kilka zdjęć fotograficznych.
Cala uroczystość odbyła, się w nader sympatycznym nastroju i nosiła charakter niemal rodzinny, co nader dodatnio świadczy u zgodzie i harmonji panującej wewnątrz organizacji. Jest to niewątpliwie zasługą dyrektora P. K. E. i jego małżonki, którym też nie skąpiono słów uznania i wdzięczności.
...
Z prowincji.

- Gniewkowo. (Konkurs na posadę kierownika elektrowni).
Elektrownia miejska w Gniewkowie ogłasza konkurs na posadę kierownika elektrowni miejskiej. Petent winien się wykazać dłuższą praktyką zawodową i znajomością motorów Diesla. Wynagrodzenie według X. stopnia urzędników państw., wolne mieszkanie, światło i opał. Podania z uwierzytelnionemi odpisami świadectw należy wnosić do Magistratu w Gniewkowie, do dnia 15 stycznia 1927 r. (Podań zwracać się nie będzie).

+ - Wolsztyn. (Śmierć staruszków w płomieniach).
Mieszkańcy Boruji Starej pod Wolsztynem wstrząśnięci zostali do głębi straszną tragedją, która wydarzyła się w pobliskiej miejscowości Szarki.
Oto w domu zamieszkałem przez dwoje 70-letnich staruszków wybuchł pożar w nocy około godz. 2-ej. Z powodu braku pomocy i z powodu tego, że mieszkanie to pokryte było słomą, oraz wobec wielkiej ilości materjału palnego ogień rozszerzył się z wielką szybkością, ogarniając pobliskie budynki. Dom spłonął doszczętnie, a z pod gruzów wydobyto zwęglone zwłoki staruszków, których wybuch pożaru zaskoczył we śnie.

- Bydgoszcz. (Nieszczęśliwy wypadek).
Dnia 2.1.1926 roku w porze popołudniowej zdarzył się na Placu Teatralnym nieszczęśliwy wypadek, a mianowicie przy przesuwaniu tramwajów został przygnieciony przez dwa wozy tramwajowe, tramwajarz Fisielski Teodor, lat 46, który odniósł bardzo poważne okaleczenia cielesne, złamanie obojczyka prawego, zgniecenie klatki piersiowej i potłuczenie nóg.
W stanie ciężkim lecz niezagrażającem życiu, odstawiono nieszczęśliwego do Lecznicy Miejskiej.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Władysław Kominowski - 68 lat dn. 7. bm. w Poznaniu,
ś.p. Marianna Błaszkowska - 78 lat dn. 7. bm. w Poznaniu,
ś.p. Mieczysław Custs - 2 lata dn. 7. bm. w Poznaniu,
ś.p. Ignacy Nowicki - 75 lat dn. 7. bm. w Poznaniu,
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL