Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 paź 2019, 02:02

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:03 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 3960
Nowy Kurjer 1927.01.01 R.38 Nr1

Wariackie pogłoski
Swój swoich zna najlepiej.
Dr. h.c generał major pozasłużbowy von Schoenaich pisze w najświeższej "Die Welt am Montag" w artykule "Auf- oder Abruestung", że w napad Polski na Prusy Wschodnie wierzą tylko zupełnie obłąkani nacjonaliści. (An einen Einfall Polens in Ostpreussen, glauben nür ganz verrückte Natioal listen).
...
Podziemny korytarz do Niemiec
Katowice, 30. 12.
Wielkie oburzenie wywołało tu usunięcie z kopalni "Szarlej Biały" w Brzezinach, tuż nad granicą niemiecką dwóch polskich stygarów Wróbla i Kulczyńskiego i nadgórnika Janusa przez dyrektora kopalni Goetkego, za to, że donieśli władzom polskim o podziemnym korytarzu, łączącym kopalnię z drugą kopalnią na terenie niemieckim. Korytarz ten był dyskretnie używany do przechodzenia na stronę niemiecką. Wiedziały o jego istnieniu władze niemieckie, tylko fakt ten taiły.
...
Cera a charakter
Cera żółtawa czy ziemista zdradza charakter poważny,
bladawa - niemoc fizyczną i moralną,
czerwona - charakter gwałtowny i skłonność do pijaństwa,
częste zmiany koloru na twarzy - charakter zmienny,
skóra delikatna - charakter łagodny, zaś
szorstka - nierówny.
Tak zawyrokowało pewne pismo francuskie poświęcone piękności u kobiet.
...
Praktyczne rady
Jak utrzymać świeżość masła?
Dobry smak masła zależy od przechowania go w chłodnem, czystem powietrzu. Jeśli się chce na dłuższy czas lyniać świeże masło, należy je przepłukać bardzo starannie w zimnej wodzie i następnie doskonale wygnieść z wody, poczem nałożyć do naczynia kamiennego bardzo silnie ugniatając, tak, aby nie było próżni w środku. Na wierzch kładzie się czystą suchą szmatkę płócienną, którą pokrywa się na 1 cm. grubą warstwą soli. Zwrócić tu jednak należy uwagę, że tylko prawdziwie świeże, dobrze wyrobione masło da się istotnie zakonserwować. Jeżeli chodzi o utrzymanie świeżego masła jedynie przez czas krótszy, to wystarczy po złożeniu go do garnka w powyżej podany sposób, codziennie nalewać na wierzch świeżą zimną wodą.
Odświeżyć stare masło na krótki czas można przez przepłukanie go w zimnej wodzie, w której rozpuszcza się łyżeczkę natronu. Następnie przepłukuje się ponownie w wodzie czystej.
...
Wiadomości różne

Komunikat Giełdy Pieniężnej w Poznaniu.
Rada Giełdowa przyjęła do urzędowego notowania z dniem I-go stycznia 1927 roku 8 proc. listy zastawne Państwowego Banku Rolnego, których prospekt ogłoszony jest w Nr. 269 "Monitora Polskiego" z dnia 19. XI. 1925 r.
Z dniem 1 stycznia 1927 roku Rada Giełdowa skreśliła z urzędowej ceduły giełdowej akcje następujących towarzystw:
R. Barcikowski, Tow. Akc, w Poznaniu,
"Wagon" Tow. Akt. w Ostrowie i "Dębienko"
Młyny i Tartaki, Tow. Akc. w Dębienku,
...
Wypadki


- Pochwycony przez transmisję.
Przez koło" rozpędowe silnika pochwycony został uczeń tokarski Leon Hałas z Dębca, zatrudniony w fabryce "Metalurgja" przy ul. Strumykowej 19-20.
Hałas odniósł poważne pokaleczenia.

- Niespodziewana wizyta.
P. Jaworski powracając do swego mieszkania przy ul. św. Marcina 40, zauważył drzwi otwarte a w pokojach gospodarującego jakiegoś jegomościa, który zdążył już sobie przywłaszczyć aparat fotograficzny i inne rzeczy.
Nieproszonego gościa nazwiskiem Wojciecha Pawela zaaresztowano.

- Na gorącym uczynku.
Złodzieja Józefa Ławniczaka schwytano w chwili, kiedy chciał się włamać do mieszkania przy ul. Mickiewicza 89.

- Wojownicza Sublokatorka
Mieszkańcy domu przy ul. Ogrodowej 3, byli wczoraj świadkami zatargu na tle mieszkaniowem, który przybrał charakter bardzo gwałtowny.
Właściciel mieszkania Kazimierz Mroziński, z zawodu listonosz, został w toku zajścia uderzony siekierą przez sublokatorkę niejaką Pelagję Buszową.
Rannego w nos i czoło odstawić musiano do szpitala miejskiego. Rany na szczęście nie są niebezpieczne.
Wojowniczą i pełną temperamentu sublokatorka zajęła się policja.

- Fatalny upadek ze schodów.
Nieoświetlone schody przyczyną śmierci.
W drugie święto Bożego Narodzenia wracając do domu przy ul. Prusa 19 około godz. 17-tej, spadła ze schodów skutkiem ciemności 68-letnia Franciszka Kolanowa. Skutkiem upadku Kolanowa odniosła złamanie kręgosłupa, lewego ramienia i wstrząśnienie mózgu. W stanie bezprzytomnym odwieziono nieszczęśliwą do zakładu Djakonisek, gdzie zmarła nic odzyskawszy przytomności. Tragiczny ten wypadek winien być przestrogą dla właścicieli domów, by w obecnej porze krótkich dni baczyli na oświetlenie klatek schodowych i nienarażali lokatorów, czy to z oszczędności czy też z niedbalstwa na utratę życia.
Policja zaś winna bezwzględnie pilnować dozorców, którzy częstokroć nie zdają sobie sprawy z powierzonych im obowiązków.
...
Nekrologi

Dnia 28 grudnia o godz. 8 wiecz. zakończył życie nagle
Ks. Alfons Kaczmarek
proboszcz wyrzyski
W 56 roku życia, a 30 roku kapłaństwa.
Eksportacja zwłok i pogrzeb odbędzie się w sobotę 1 stycznia o godz. 3 po poł.
Czcigodnych Księży Konfratrów proszę o momento.
Sadki, 29 grudnia 26.
Ks. Robowski dziekan.
...
Dnia 29 grudnia 1926 r. zmarła po krótkiej chorobie, opatrzona Sakramentami Św., przeżywszy lat 80,
ś.p. Franciszka Duczmalowa
Eksportacja do kościoła parafialnego w Jankowie Zaleśnym odbędzie sic w niedzielę, 2 stycznia 1927 r. po południu. Nabożeństwo i pogrzeb w poniedziałek o godz. 9 rano. Czcigodnych Konfratrów proszę o momento.
W imieniu w smutku pogrążonej rodziny
ks. Józef Duczmal.
Krotoszyn Chojna.
Powózki oczekiwać będą na dworcu w niedzielę i poniedziałek w Łąkocinach.
...
W środę, dnia 29 grudnia o godz. 12 w połud. zmarła nagle, opatrzona Olejami św., nasza najdroższa żona, matka i teściowa
ś.p. z Wawrzyniaków Franciszka Jurkowa
przeżywszy 74 lata, o czem donoszą krewnym i znajomym
W ciężkim smutku pogrążeni
mąż i rodzina.
Krępa, Wturek, Skalmierzyce, dnia 29 grudnia 1926 r.
...
Dnia 29 bm. o godz. 1 w nocy zmarł w Poznaniu po długich i ciężkich cierpieniach, opatrzony kilkakrotnie Sakramentami św. nasz najukochańszy brat i szwagier,
ś.p. Ksiądz Kazimierz Mizgalski
długoletni proboszcz parafji w Szkaradowie w 60 roku życia a 35 kapłaństwa.
Eksportacja zwłok odbędzie się w niedzielę, dnia 2-go o godz. 3 po poł. z Przemienienia Pańskiego do kościoła Panny Marji przy tumie, nabożeństwo żałobne i pogrzeb w poniedziałek, 3 stycznia o godz. 11 przed poł. na cmentarz św. Małgorzaty, o czem czcigodnych Konfratrów Zmarłego oraz wszystkich krewnych i znajomych zawiadamia
W ciężkim smutku pogrążona
rodzina
Poznań - Chwaliszewo 15.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Heliodor Zamorski - 31 lat dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Mieczysław Perkowski - dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Alegssasttisr Rutkiewicz - 62 lata dn. 29. bm. w Poznaniu.
ś.p. Agnieszka Wiśniewska - 60 lat dn. 29. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 3960
Nowy Kurjer 1927.01.04 R.38 Nr2 - 2/291

Gwałty litewskie

Aresztowania wśród robotników.
Represje obecnego rządu litewskiego trwają w dalszym ciągu. Obecnie rozpoczęła się fala aresztowań wśród robotników, co pozostaje w związku z zapowiedzią rządu rozwiązania wszystkich związków zawodowych.
Aresztowanych robotników umieszcza się w specjalnie zorganizowanym wielkim obozie koncentracyjnym w pobliżu Kowna, gdzie już przebywają internowani przedstawiciele opozycyjnych partyj politycznych i mniejszości narodowych. Celem zupełnej izolacji mieszkańców obozu zaprowadzono wzmocnione straże wojskowe.
...
Z prowincji

- Września. (Poświęcenie pomnika poległych.)
W drugie Święto Bożego Narodzenia po sumie, na którą przybyli zaproszeni delegaci i Towarzystwo Powstańców z Wrześni, wyruszył pochód z orkiestrą wojskową na czele na cmentarz parafialny. Tutaj przed wspaniałym pomnikiem, postawionym kosztem obywateli, rozpoczęła się uroczystość odśpiewaniem przez chór Lutni miejscowej pieśni "Na groby". Następnie przemówił w duchu patriotycznym i ks. prefekt Jernajczyk. Akta poświęcenia pomnika dokonał miejscowy duszpasterz ks. dziekan Fierek, który w przemowie swej wskazał na krzyż sterczący na szczycie pomnika a przypominający nam oprócz ofiary krzyżowej nader ważny obowiązek miłości bliźniego, obejmujący żywych i umarłych. Modlitwą wspólną zakończył mówca obrzęd poświęcenia.
Przemówił jeszcze p. aptekarz Konieczny, podając historję budowy pomnika i dziękując ofiarodawcom za złożone ofiary.
Po odśpiewaniu "Boże coś Polskę" pochód ruszył na Rynek, gdzie po przemówieniach ppułk. Langiego z Poznania i rotmistrza Grabskiego z Bieganowa udekorowano odznakami kilkunastu członków Tow. Wojaków i Powstańców.
Uroczystość zakończyła się defiladą.
...
Osobiste

- Prezes O.U.Z. w Poznaniu Dr. Władysław Borszewski z dniem 1.1.1927 r. przechodzi w stan spoczynku.
...
Wiadomości różne

Wypadki


- Usiłowane włamanie do kasy
Starostwa Krajowego. W nocy z dn. 31-go grudnia na 1-go stycznia 1927 niewyśledzeni sprawcy dokonali włamania do kasy Starostwa Krajowego.
Dozorujący w biurach stróż zauważył złodziei i zaalarmował policję. Złodzieje, zauważywszy policję, zbiegli, wyskakując przez okna. Śledztwo w toku. Jak się dowiadujemy policja jest już na tropie włamywaczy.

- Samobójstwo przez powieszenie.
Dzisiaj około godz. 11-tej przed połudn. powiesił się we własnym lokalu przy ulicy Żydowskiej 30, restaurator Roman Adamski, lat 54.
Przybyły na miejsce wypadku lekarz stwierdził tylko śmierć. Policja wszczęła śledztwo.
Jak się dowiadujemy, powodem tragicznego kroku były stosunki finansowe.

- Otrucie lyzolem.
Do szpitala miejskiego przywieziono 24-letnią Martę Tomczakową, - żonę urzędnika pocztowego, która usiłowała się pozbawić życia przez użycie lyzolu. Desperatce wypompowano żołądek. Stan jej nie jest groźny.

- Zasłabnięcie.
W dniu 1-go stycznia. podczas nabożeństwa w kościele O. O. Franciszkanów, zasłabła nagle służąca Józefa Najdówna, zamieszkała przy ul. Podgórnej 2a. Odwieziono ją do szpitala miejskiego.

- Przechodząc ul. Karwowskiego zasłabł nagle Żmura Piotr, zamieszkały w Starołęce. Przy pomocy policji odwieziono go do szpitala miejskiego.

- Zwłoki noworodka.
W jednym ze sklepów przy ul. Za Bramką nr. 9 znaleziono zwłoki noworodka, będące już w rozkładzie. Zwłoki odstawiono do kostnicy szpitala miejskiego. Policja wszczęła śledztwo.

- Samobójstwo.
W mieszkaniu przy ul. Szamarzewskiego 19, powiesiła się 30-letnia Joanna Łuszyńska. Gdy desperatkę odcięto, stwierdzono już śmierć. Zwłoki odstawiono do kostnicy szpitala miejskiego. Powodów tragicznego kroku dotychczas nie stwierdzono.

- Pod kołami samochodu.
Przez dorożkę samochodową nr. 115 przejechany został przy ul. Libelta robotnik Józef Maury, zamieszkały w Sołaczu.
Przejechany odniósł bardzo powabne pokaleczenia. Odwieziono go do szpitala miejskiego.
...
Nekrologi

(spóźnione)
W dniu 30 grudnia ub. r. zmarła po krótkich cierpieniach opatrzona Sakramentami św. w 68 roku życia, najlepsza matka, teściowa, babka i ciotka
ś.p. z Hasów Anastazja Czeszewska.
Pogrzeb odbył się po uprzedniem nabożeństwie w Mroczy w południe dnia 3 bm. w Drążnie.
Ciężko strapiona
Rodzina.
...
ś.p. Inż. Feliks Grzybowski
pracownik kolejowy w Gdańsku
zmarł w drugie święto Bożego Narodzenia po krótkich cierpieniach.
Drogie nam zwłoki pochowane zostały na wieczny spoczynek na cmentarzu św. Mikołaja we Wrzeszczu, o czem donosi
w smutku pogrążona
Rodzina.
Gdańsk w grudniu 1926.
.
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Kazimierz Mizgalski - 59 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Weronika Szubert - 60 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Zbign. Niechciałkowski - dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Maria Wassak - 26 lat dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Jan Kalusiński - 3 lata dn. 30. bm. w Poznaniu.
ś.p. Wanda Kręgielska - 33 lata dn. 30. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2019, 03:58 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 3960
Nowy Kurjer 1927.01.05 R.38 Nr3 - 3/291

Potwór macocha.

Aby zagarnąć majątek, karmiła pasierbicę stalowemi sztyftami.
Smutnego losu zaznała maleńka córeczka mieszkańca pewnej wsi w powiecie częstochowskim, Walentego Czekańskiego.
Matka osierociła maleństwo zaraz po jej przyjściu na świat. Ojciec chcąc dać córeczce dobrą opiekę, ożenił się wkrótce po śmierci pierwszej żony. Niestety rachuby te zawiodły. Macocha z nienawiścią odnosiła się do małej swej pasierbicy. Nie mogła bowiem pogodzić się z faktem, że kiedyś część zagrody mężowskiej, dziewczynce przypadnie w udziale i powzięła potworny pomysł zgładzenia jej ze świata. Systematycznie przymuszała dziecko do połykania stalowych sztyftów, używanych przez szewców do przybijania obcasów.
Nie domyślając się niczego Czekański dziwił się, że dziewczynka straciła apetyt, płakała, dostawała wymiotów, źle spała i wreszcie zaczęła pluć krwią.
Zaniepokojony - mimo protestów żony - wezwał lekarza i zabrano dziecko do szpitala, gdzie przez prześwietleniu skonstatowano w jego żołądku kilkanaście sztyftów stalowych długości do 1 i pół cm.
Na skutek powyższego sprawę oddano w ręce policji, która przeprowadziła energiczne śledztwo. Zbrodniarka przyznała się do potwornych praktyk, motywując je chęcią pozbycia się pasierbicy, by jej samej przypadł po mężu majątek.
...
W Genewie wyleciały w powietrze bakcyle, które mogły zarazić gruźlicą miliony ludności.
Genewa.
W laboratorjum znanego bakterjologa Spahlingera eksplodował w ub. czwartek wieczorem słój, zawierający zbiór bakcylów tuberkulozy. W czasie eksplozji słoju cała jego zawartość oblała uczonego Spahlingera, który został pokryty miljardami zarazków tuberkulicznych. Dezynfekcja trwała kilka godzin. Prof. Spalinger oświadczył, że w butelce, która eksplodowała, znajdowało się tyle zarazków gruźlicy, że mogłyby zarazić ludność nietylko całej Szwajcarji, ale również ludność sąsiednich krajów.
http://sbc.org.pl/Content/144894/i25163 ... 0-0001.pdf
PODRÓŻE NA GAPĘ
Bruno Winawer
str.82-83 (78-79)
Z nauk biologicznych — wiemy to z de Kruifa - najumiejętniej chyba stosuje rozsądną metodę przyrodniczą bakterjologja i stąd jej sukcesy zdumiewające w ostatnich czasach. Pisma angielskie donoszą o ciekawem odkryciu Spahlingera.
Wynalazł szczepionkę, chroniącą bydło rogate od gruźlicy. Wakcyny swoje sprawdzał różnemi sposobami przez bite trzy lata w laboratorjach, ale raport ogłosił dopiero teraz, po jeszcze jednej próbie ogniowej. Jedenastu jałówkom, imunizowanym nową metodą wstrzyknięto dożylnie wielką, zabójczą dawkę bakteryj chorobotwórczych - wytrzymały. Jedna zdechła po dwóch latach, ale na inną chorobę. Teraz już - po rozumnem doświadczeniu "kontrolnem" - można pewne skromne twierdzenie zaryzykować.
W słowie i w piśmie jesteśmy mniej ostrożni.

i wiele innych stron.
...
Wiadomości różne

Wypadki- Identyczność kobiety, przejechanej przez pociąg pospieszny w piątek rano pod Kobylnicą stwierdzono.
Jest to 32-letnia służąca Stanisława Lis, która zamierzała w piątek jechać do Poznania.
Ponieważ spóźniła się na pociąg, poszła pieszo wzdłuż toru kolejowego i przez nadjeżdżający pociąg pośpieszny Poznań-Warszawa, została porwana i przejechana. Tragicznie zmarła pochodziła z Kobylnicy i służyła u gosp. Szwanka.

- Nagłe zasłabnięcie.
Wczoraj zasłabła nagle przy pracy, prokurentka Domu konfekcyjnego Franciszka Appelt, zamieszkała przy ulicy Zwierzynieckiej nr. 1. Przewieziono ją do szpitala miejskiego, gdzie dzisiejszej nocy zmarła.
Przyczyny śmierci dotychczas nie ustalono.
...
Kradzieże.

- Z mieszkania przy ul. Kopernika 3, skradziono portfel, 330 zł w gotówce oraz książkę do kasy pogrzebowej.

- Ze składnicy skór przy M. Garbarach niewyśledzeni sprawcy skradli różne skóry w wartości 1000 zł.

- W wczorajszej nocy nieznani sprawcy włamali się do apteki przy ul. Mazowieckiej w Sołaczu i skradli wagę, większą ilość kokainy, 10 dolarów oraz 500 zł w gotówce. Właściciel poszkodowany jest na 3.000 zł.
...
Zmarli:

Heljodor Zaworski, zbożow., 31 l.
Mieczysław Perkowski 16 godz.
Zygmunt Schröter 10 m. 4 dni.
Aleksander Rutkiewicz, obuwn., 62 l.
Agnieszka Tempłowiczowa z d. Wiśniewska, wdowa, 68 l.
Zofja Kluczyńska, służąca 26 l.
Kazimierz Mizgalski, ks. prob., 59 1.
Weronika Szubert z d. Czarniec, wdowa, 60 lat.
Zbigniew Niechciałkowski 7 m. 6 dni.
Stanisław Preuss 1 m. 20 dni
Marja Waszak, nauczycielka, 26 lat.
Jan Kalusiński 3 l.
Anna Matecka z d. Andrzejewska 77 l.
Barbara Grygiel z d. Kiszewska, wdowa, 82 l.
Józef Świderski, ucz. szk. 11 l.
Walentyna Dukat 4 l. 1 m. 14 dni.
Roch Małecki, rob., 62 l.
Marja Jabłońska 9 godz.
Henryk Rau, bez zaw., 28 1.
Tymoteusz Basiński 5 m. 8 dni.
Stefanja Dziennik 5 m. 8 dni.
Bożena Mańczakówna, 8 m. 6 d.
Marta Zofja Chłopkowiakówna 1 r. 6 m.
Adam Polcyn, stud, prawa, 29 l.
Franciszka Rozwadowska z d. Piotrowska 45 l.
Dymitry Melnyk. szeregowiec, 22 l.
Kazimierz Spiżewski, mechanik, 57.l.
Joanna Muszyńska, bez zawodu, 56 l.
...
Nekrologi

W poniedziałek dnia 3 bm. o godz. 10 10 w nocy zasnęła w Bogu po długich cierpieniach, opatrzona św. Sakramentami, w 82 roku życia
ś.p. z Rotkiewiczów Wanda Koczorowska
załoźycielka i kierowniczka zakładu wychowawczego w Bruczkowie, poświęciwszy 44 lata nauczaniu i wychowaniu biednych dzieci.
Eksportacja z Bruczkowa do Borku odbędzie się w piątek dnia 7 stycznia o godz. 9:15; zaraz potem nabożeństwo żałobne i pogrzeb o godz. 10.
Ks. Jachimczyk. Kapelan.
Bruczków d. 4.1.27
Powozy będą na stacji w Borku w piątek o godz. 9.
...
1 stycznia 1927 r. zasnęła w Bogu, po długich cierpieniach, opatrzona Sakramentami św., moja najdroższa żona, nasza ukochana matka teściowa
ś.p. z Pokladeckich Wiktorja Bauzowa
przeżywszy lat 70.
Wprowadzenie zwłok do kościoła parafjalnego w Mosinie odbędzie się w środę 5. bm. o godz. 9. rano. Po mszy św. eksportacja na cmentarz.
W ciężkim smutku pogrążony
mąż z rodziną.
Mosina.
...
W Nowy Rok o godz.13. zasnął w Bogu,
ś.p. Piotr Olenderek
sierżant wojsk polskich 7 samodzielnego Batalionu Łączności.
Pogrzeb odbędzie się w środę 5. stycznia o godz. 3. po południu z kostnicy Szpitala Okręgowego Wały Jana III.
W smutku pogrążona
rodzina.
...
Zasnęli w Bogu:

ś.p. Wawrzvniec Juszczak - 65 lat dn. 31.XII. w Poznaniu.
ś.p. Marja Majchrowicz - dn. 31.XII. w Poznaniu.
ś.p. Piotr Olenderek - 1 bm. Pogrzeb 5. o godz.3 pop. z kostn. Szp. Miejsk.
ś.p. Dr. Zenon Kułak - 34 lata 1. bm. w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL