Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2011, 14:21 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Wyczytałam w Kurierze Poznańskim z dn. 7.5.1931 o wielkiej burzy. Wspomina się w artykule o młynie na Głównej.Czy macie może wiadomości na temat tego lub innego-jeśli był -młyna w Poznaniu? Wiem, że mój Tata często bywał u właścicieli młyna mieszkającymi niedaleko w pięknym domu. Ci ludzie pomagali rodzinie Taty.Pragnęłaby poznać ich nazwiska, by wspomnieć o ich dobrym sercu w mojej książce. Niestety ale nie wiem czy ten młyn był na Cybinie czy Warcie.Wg mnie raczej na Cybinie, w każdym razie niedaleko Śródki.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Może chodzi o ten młyn :http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadolnik_(Pozna%C5%84)?
Pozdrawiam.Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W artykule z 1931 jest nazwa młyna Cerealja na Głównej. Może to ten sam? Ale jak widzą -czytając pod wskazanym linkiem wikipedii to jest bardzo duży młyn. Ten którego szukam ponoć był niewielki, prowadziła do niego mała grobla...Może są jeszcze inne?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 19:35 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
Z posiadanych rodzinnych przekazów wiem, że młyn był na Starołęce, a młynarzem był pradziadek męża :) .
Niestety, pomimo że budynek który wskazano mi jako dawny młyn, nie znalazłam zapisów o tym fakcie. Ale nie szukałam zbyt intensywnie.
Pozdrawiam
Jola

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 20:21 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Bliżej niż na Starołęce były młyny przy ulicy Sośnickiej na Zielińcu i na Browarnej w Antoninku.
Na Publicznym Archiwum Allegro znalazłem :

Poznań - Śródka wg.garfika Henry Kot.

Młyn wodny nad Cybiną.

Wydano w 2007 R. - NAKŁAD ok. 500 szt.

http://archiwumallegro.pl/poznan_srodka ... 86813.html


Wynika z tego , że w tym rejonie znajdował się młyn.
Na Śródce przy ulicy Wyszyńskiego nad Cybiną stoi samotnie do dzisiaj okazała przedwojenna willa w , której ostatnio mieściła się firma ubezpieczeniowa i kredytowa.

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 21:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Poznań - Śródka wg.garfika Henry Kot.Młyn wodny nad Cybiną.
Przypuszczam, że właśnie o ten młyn chodzi.

Odnalazłam też trasę rowerową Poznań - Antoninek - Swarzędz
http://www.staff.amu.edu.pl/~phil/cycli ... lcome.html
Obrazek
"Z lewej strony będziemy mijać Wielkopolski Park Zoologiczny.Dojeżdżamy do szosy Browarnej, którą przejeżdżamy i dalej ścieżką wyznaczoną dla rowerów. Ścieżką tą wyjeżdżając z lasu wjedziemy na niewielki drewniany most mijając z prawej strony stary młyn wodny. Z lewej strony Młyński Staw."
To chyba ten-Tata mieszkał na Warszawskiej i to było dla niego bliziutko :)
Czy był ktoś z Was w tej okolicy i widział ten młyn...a może zrobił zdjęcie?
Ciekawe gdzie można poczytać o historii młyna :?

Przy okazji poszukiwania młyna natrafiłam na bardzo ciekawy Album „Warta w Poznaniu”-do pobrania
http://sws.com.pl/pub/uploaddocs/warta_ ... um_sws.pdf

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Na mapach Poznania z 1927 i 1929 roku widnieje Jankowo Młyn ale to raczej nazwa podpoznańskiej osady aczkolwiek w okolicy Cybiny. Bożenko jutro prześlę na priv fotki interesującej Cię części mapy.

Pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 22:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Mam ten młyn-chyba :?

Obrazek



Dziękuję Beatko, bardzo mi się przydadzą.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 22:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
"Poznań spis zabytków architektury"(wyd.2005r.Urząd Miasta Poznania):
460. ZESPÓŁ MŁYNA, ul.Browarna 41:
a. młyn, mur.,pocz.4ćw.XIX,
b. dom mieszkalny wlaściciela, mur.,pocz.XX,
c. dom mieszkalny pracowników, mur., 4 ćw.XIX.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Spis młynarzy w Poznaniu na str.825:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=11407&from=publication
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 16:53 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2011, 23:16
Posty: 14
Lokalizacja: Konin
Witam. A moze chodzi o ten młyn patrz WBC ksiega adresowa Polski rok 1930 str. 1521 Właściciel Pawlak Andrzej ul. Warszawska 16. Młyna dziś nie ma ale pozostał do dziś piekny dom . Pozdrawiam Barbara S.

_________________
Poszukuję Cofta / Mieścisko , Poznań / Dolata /Białcz Czacz /


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 17:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Genowefa napisał(a):
Wiem, że mój Tata często bywał u właścicieli młyna mieszkającymi niedaleko w pięknym domu.


Bożenko myślę, że to będzie ten młyn, o którym napisała powyżej Barbara. Skoro Twój Tata mieszkał na Warszawskiej przy Śródce to rzeczywiście miał niedaleko I pozostał piękny dom.
Inne lokalizacje młynów dyskwalifikuje znaczna odległość od miejsca zamieszkania Twego Taty.


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Macie rację. Przecież Tata był mały a jego rodzeństwo jeszcze młodsze-nie mogli się za bardzo oddalać od swego domu. I zapewne znali się też z racji zamieszkania na jednej ulicy, kilkanaście domów od siebie. To jest tak prawdopodobne, że przyjmuję iż tymi dobrymi ludźmi byli państwo Pawlak.
Mam prośbę. Piszecie, że dom młynarza stoi jeszcze. Jak kiedyś będziecie na Warszawskiej bardzo proszę o zdjęcia tego domu, a może też innych starych domów, które jeszcze pozostały.

Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 19:08 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
BarbaraS napisał(a):
Witam. A moze chodzi o ten młyn patrz WBC ksiega adresowa Polski rok 1930 str. 1521 Właściciel Pawlak Andrzej ul. Warszawska 16. Młyna dziś nie ma ale pozostał do dziś piekny dom . Pozdrawiam Barbara S.


Witam.
Obecna lokalizacja tej willi to ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8. Numeracja po wojnie mogla ulec zmianie. Dzisiaj w budynku mieści się Oddział Poznań II Towarzystwa Generali Ubezpieczenia.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
ebryka1 napisał(a):
Witam.
Bliżej niż na Starołęce były młyny przy ulicy Sośnickiej na Zielińcu i na Browarnej w Antoninku.
Na Publicznym Archiwum Allegro znalazłem :

Poznań - Śródka wg.garfika Henry Kot.

Młyn wodny nad Cybiną.

Wydano w 2007 R. - NAKŁAD ok. 500 szt.

http://archiwumallegro.pl/poznan_srodka ... 86813.html


Wynika z tego , że w tym rejonie znajdował się młyn.
Na Śródce przy ulicy Wyszyńskiego nad Cybiną stoi samotnie do dzisiaj okazała przedwojenna willa w , której ostatnio mieściła się firma ubezpieczeniowa i kredytowa.

Pozdrawiam.
Grzegorz

O młynach w rejonie o którym wspomina Grzegorz pisze w ostatnim wydaniu KMP " Od Komandorii do Antoninka" ,pani Magdalena Mrugalska-Banaszak str. 130-143. Wspomina w tym artykule takze o pieknym domu należącym do byłych właścicieli jednego z młynów. Co zaś tyczy się młyna zabytkowego na Starołece tuż przy torach kolejowych stacji Starołeka to spłonął w 2006 r. prawdopodobnie podpalony - "Na Starołęce spalił sie młyn-epoznan.pl-Pierwszy Portal Poznania
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 23:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Krysiu, Grzegorzu,dziękuje za informacje.W chwili obecnej nie mogę poczytać o młynie w KMP, bo w WBC ten numer jest dopiero w planie.Muszę poczekać cierpliwie.
Czy ktoś z Was posiada wydane rysunki Henryka Kota-Chciałam obejrzeć pod wskazanym przez Grzegorza adresem grafikę Młyn na Cybinie, ale nic nie można dojrzeć tak jest malutka.
Może to rzeczywiście ten młyn, którego już dzisiaj nie ma.Mam zeskanowane kilka rysunków tego autora-stare uliczki na Śródce-bardzo ciekawe.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 18:56 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Genowefa napisał(a):
W artykule z 1931 jest nazwa młyna Cerealja na Głównej. Może to ten sam? Ale jak widzą -czytając pod wskazanym linkiem wikipedii to jest bardzo duży młyn. Ten którego szukam ponoć był niewielki, prowadziła do niego mała grobla...Może są jeszcze inne?


Witam.
Dzisiaj stojąc autem na światłach przypatrzyłem się temu zakątkowi i willi. Od strony Cybiny parę metrów od budynku biegnie takowa niewielka grobla !!!
Może Pani konserwator miejski zabytków w swoim bogatym zbiorze posiada zdjęcie tego miejsca lub posiada jakieś informacje. Z tego co wiem ludzie i firmy kontaktują się z jej biurem w różnych sprawach choćby np.udostępnianie zdjęć do kalendarzy. Widziałem takie kalendarze gdzie zdjęcia starego Poznania pochodzą ze zbiorów konserwatora miejskiego. Myślę że warto spróbować zadzwonić - może a nóż. Teraz kilka młodych osób tam pracuje i może pomogą i coś na temat młyna na Cybinie mają.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2011, 00:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
ebryka1 napisał(a):
Obecna lokalizacja tej willi to ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8. Numeracja po wojnie mogla ulec zmianie. Dzisiaj w budynku mieści się Oddział Poznań II Towarzystwa Generali Ubezpieczenia.


Bardzo proszę o zdjęcia tej willi osobę, która będzie tam w pobliżu np. na spacerze.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2011, 07:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Rondo Śródka jest mocno obfotografowane w internecie, ale większość zdjęć z perspektywą na katedrę, kościół św. Jana, ostatecznie na "starą Śródkę" Znalazłem jedno zdjęcie, gdzie "Twoja" willa widoczna jest (głównie dach) za krzakami i autobusem stojącym w korku (po prawej stronie):

http://www.fakt.pl/m/Repozytorium.Obiek ... 773164.jpg

Zdjęcia satelitarne z maps.google:
http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/show/Image1.jpg (katedra na górze po lewej, Śródka po prawej, willa po prawej zaraz na południe od szosy, zupełnie na skraju dolnym ujście rzeczki Cybiny czyli gdzieś niedaleko był młyn)
http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/show/Image2.jpg - sama willa w największym zbliżeniu

Na pewno niedługo ktoś zrobi zdjęcia i umieści...

Pozdrawiam,

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2011, 11:43 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Fakt, że rondo Śródka jest obfotografowane-sama też "narobiłam"w 2009 wiele zdjęć. Ale nie dotarłam do tej willi,ani zapewne do różnych innych miejsc, które teraz "wyciągam" ze wspomnień Taty nagranych na taśmie magnetofonowej.Obsesyjnie już "chodzę" po Śródce i pewnie niedługo każdy kamień tam uznam za ważny :lol:
Dziękuje, Łukaszu, za linki. Ziarnko do ziarnka.... :)
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2011, 12:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Bożenko jeszcze trochę cierpliwości. W sobotę będę w tamtej okolicy to zrobię zdjęcia. No chyba , że będzie ktoś prędzej....


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2011, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Właściciel młyna Antoni Pawlak zamieszkały przy ulicy Katarzyńskiej 3 jest wymieniony jak radca ubogich od 1902 roku w Książce adresowej opieki nad ubogimi stołecznego miasta Poznania str.39
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... C41A686-18
Czy ulica Katarzyńska to nieistniejący dziś Zaułek Katarzyński na Śródce?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 02:14 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Olga, dziękuję za link. Upewniłam się, że o tych ludzi chodzi.
Nie tylko Antoni Pawlak był radcą ubogich ale i Andrzej.Obaj pod tym samym adresem i obaj właścicielami młyna.Książka wydana w 1928 roku-lata w których mój Tata w tym młynie bywał. Obwód w którym wiele lat(od 1902r) działali obaj panowie to Śródka i wszystkie ulice w pobliżu Cybiny. Pomagali więc nie tylko rodzinie mego Taty ale i innym ubogim. Z jakim oddaniem tę pomoc nieśli niech świadczy to, że mój Tata nigdy o tym nie zapomniał i nam (swym dzieciom) przekazał pamięć o dobroci tych ludzi. Nie pamiętał nazwiska, bo był wtedy dzieckiem...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Bożenko tymczasem spróbuj tego:

http://www.norc.pl

Lokalizator podobny do zumi ale z perspektywy spacerującego ulicami człowieka. Dom rzeczywiście piękny!

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 14:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Z naszej wyszukiwarki NEKROLOGi

Pawlak, Andrzej
Kurier Poznański -- 1936.04.15 R 31 nr 174
Data zgonu: 1936.04.11
Wiek: 74 lata
Uwagi: właściciel młyna, Księgi SC też nr 176 i 187

Zaułek Katarzyński 8/9
Pozostały dzieci

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2011, 16:16 
Offline

Dołączył(a): 11 lip 2008, 13:57
Posty: 34
Lokalizacja: TORONTO
witam

Moze bede mogl pomoc w poszukiwaniu mlyna nad cybina.

Na ulicy Katarzynki 4 moj ojciec prowadzil warsztan slusarski ,obok byly pozostalosci po mlynie ktory znajdowal sie nad Cybina gdzie byla grobla.Dzisiaj jest trudno znalesc to miejsce jak i cala ulice (zaulek) Katarzynki dlatego ze w latach 70 ubiglego wieku w zwiazku z budowa ulicy Wyszynskiego jak i dworca autobusowego wszystko zostalo rozebrane (znajdowala sie tam rowniez willa gdzie prawdopodobnie mieszkal Pan Pawlak oraz jeszcze pare domow) i zostal ten teren wyrownany (orginalnie ulica Katarzynki od Rynku Srodeckiego schodzila az do poziomu Cybiny(na koncu ulicy byla grobla a za nia rzeka. Zlokalizowac ulice mozna w ten sposob; przedluzenie ulicy Bydgoskiej od strony Zawad i po przejsciu Rynku Srodeckiego (skrzyzowanie z Ul.Warszawska-dzisiaj ul.Wyszynskiego byla ul.Katarzynki.
Jesli chodzi o wile przy ul.Wyszynskiego to jesli dobrze pamietam byla wlasnoscia sprzedawcy wegla ktory mial sklad wegla na ul.Srodka.
Znam w miare dobrze te okolice bo przez prawie 40 lat mieszkalem na Zawadach a Srodka to prawie jedno tym bardzie ze Srodka pelnila role centrum tej okolicy(kosciol,szkola kino sllepy)

Pozdrawiam Ryszard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2011, 06:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W WBC w "Wielkopolaninie" z dnia 28.12.1900r., na str.4 jest zamieszczone ogłoszenie A.Pawlaka właściciela młyna wodnego na Śródce.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=172344
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
W artykule z 1931 jest nazwa młyna Cerealja na Głównej. Może to ten sam? Ale jak widzą -czytając pod wskazanym linkiem wikipedii to jest bardzo duży młyn. Ten którego szukam ponoć był niewielki, prowadziła do niego mała grobla...Może są jeszcze inne?

młyn o ktory chodzi znajdowal sie na koncu ulicy Nadolnik u zbiegu z ulica mariacka
mieszkalam tam niedawno kilka lat nie bylam tam nigdy ale na pewno sa jakies pozostalosci po mlynie i slyszlam o nim od "starych mieszkancow"
slyszalam ze maja w tym miejscu powstac "lofty"

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2012, 00:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
był tez młyn nad Cybiną
"Świętojański Młyn k. m. Środki 1497-1580". "Słownik Historyczno Geograficzny Ziem Polskich w Średniowieczu"
http://malta.poznan.pl/content/view/19/15/

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2012, 08:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC "Nowy Kurjer" nr 16 z dnia 21-01-1927 r., str.7:
" Woda w piwnicach młyna. Wczoraj zaalarmowano straż pożarną na ul.Bydgoską 16, gdzie w młynie p.Pawlaka woda zaskórna zalała piwnice. Straż pożarna wypompowała wodę."

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2015, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 03 maja 2015, 20:19
Posty: 1
Kochana Pani Bozena,

znalazlam pani pytania przy przeszukiwaniu informacji o moim Prpradziadku Andrzej Pawlak, ktory mial mlyn W poznaniu przy Cybinie, na srodce.
Chodzi rzeczywiscie o mlyn mojego prapradziadke, dokumenty ktore byly odnalezone od innych urzytnikow tego forum sa fakty o moim prapradziadku. Rozmawialam z babcia na ten temat, ktora ma 80 lat, jej mama wychowala sie w tym mlynie ktory dzis juz nie istnieje. Mam dwa zdiecia tego mlyna i zdiecia pogrzebu prapradziadka, ktore bym chciala pani dostarczyc...mam nadzieje ze pani tu jeszcze jest aktywna, bo to jednak pare lat temu, jak pani pytala o mlyn. niech sie pani odezwie na moj adres e-mail :marta.moschko@web.de

Czekam i sie ciesze, bo moze pani przez informacje pani ojca, bedzie mi mogla opowiedziec o moim prapradziadku!! Dziekuje


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2015, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
MartaMünster napisał(a):
...mam nadzieje ze pani tu jeszcze jest aktywna, bo to jednak pare lat temu, jak pani pytala o mlyn. niech sie pani odezwie na moj adres e-mail :marta.moschko@web.de


Bardzo się cieszę. Już wysłałam e-mail do Pani.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 19:54 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Niedaleko ul.Kórnickiej chyba nr 37?i akademików PP i nasypu tramwajowego na polach, które pewnie juz teraz sa zabudowane,chyba niedaleko u.Lacina i ronda Ratajskiego (od Rataj,nie Cyryla:-)) stal dlugie dziesiatki lat wiatrak na murowanym cokole.Nie wiem,czy to byl mlyn.Na starych zdjeciach powinien byc.
Obecnie moze go tam juz nie byc.Byc moze byl widoczny z estakady ul.bodaj Ostrowskiej i wyjazdu na Warszawe?Jak cos poplatalem (ostatni raz bylem tam pare lat temu) to przepraszam z gory.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Pewnie chodzi Tobie o holenderski wiatrak przy ul. Milczańskiej (mieszkam niedaleko).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak_h ... w_Poznaniu

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2016, 23:26 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dokładnie o ten wiatrak mi chodzi, Henryku.
Wielkie dzięki za nostalgiczne fotki.
A znasz Pawłowskich z Kórnickiej bodaj 37?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 08:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Niestety nie, mieszkam trochę dalej, bo na Chartowie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2016, 21:35 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję,Henryku za odpowiedź.Senior,inż.Wiktor Pawłowski to był bardzo czarujący człowiek,wiedział dużo o Poznaniu i umiał mówić poznańską gwarą.Niestety nie ma go już z nami (rocznik 1907).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2016, 06:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Wychowałem się w ścisłym centrum, a na Rataje przeprowadziłem się dopiero pod koniec lat 70-tych. Zawsze intrygował mnie ten wiatrak, ale pamiętam jeszcze "koziego króla", który miał stado owiec w gospodarstwie przy Milczańskiej. Był kiedyś o nim artykuł w gazecie. Facet był dyrektorem przetwórni rybnej na wybrzeżu i z dnia na dzień rzucił wszystko, kupił właśnie to gospodarstwo i zajął się hodowlą. Z tego co wiem, żył i zmarł samotnie, kochał swoje kozy, a nie przepadał za ludźmi.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2017, 15:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Deweloper wyburzył stary młyn "cacko architektury przemysłowej". Konserwator donosi do prokuratury
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,3600 ... lowej.html
Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2017, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Proza życia. Drzewostany też bezkarnie idą pod piły....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 13:48
Posty: 1
Dobry wieczór wszystkim,

Ja również poszukuję informacji, a raczej trochę historii na temat młyna wodnego z ulicy Browarnej. Obok tej chaty co sie jakiś czas temu spaliła. Czy ktoś z Państwa ma może jakieś źródła na ten temat? Będę zobowiązany.

Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2018, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
Przed wojną był młyn wodno-parowy na początku jeziora maltańskiego, nazywał się: Łączny Młyn, z wysokim kominem. Budynek został rozebrany przez Niemców po rozpoczęciu budowy jeziora. Przy młynie oczywiście był staw. Tę budowlę doskonale pamiętam bo chodziłem codziennie z Osiedla Warszawskiego do szkoły dla polskich dzieci w Chartowie. Tak przy okazji: czy spotkaliście się z jakąś publikacją, na temat niemieckich szkół podczas okupacji w Poznaniu dla polskich dzieci (Polenschule)?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 02:20 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
osiedle napisał(a):
Tak przy okazji: czy spotkaliście się z jakąś publikacją, na temat niemieckich szkół podczas okupacji w Poznaniu dla polskich dzieci (Polenschule)?

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=161588
Kronika Miasta Poznania 2009 Nr3; Okupacja 2

str.55 (54) do str.63 (62)
MOJE WSPOMNIENIA Z NAUCZANIA W CZASIE OKUPACJI
MARIA ŚWINARSKA
Opracowała i wstępem opatrzyła KATARZYNA MĘCZYŃSKA

(...) W Poznaniu powstały tylko cztery Polenschulen, w których uczyło się ok. 2 tys. uczniów (...)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2018, 22:40 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
Dziękuje za informacje, mam tę Kronikę, ale tam jest zaledwie kilka zdań o Polenschule, autorka zajmuje się głównie problemem nauki na tajnych kompletach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2020, 14:54 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Henrykowi i Wszystkim Zainteresowanym jeszcze raz dziękuję za wspomnienia o wiatraku za Ratajami i ul.Kórnicką.
I pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 01:51 
Offline

Dołączył(a): 17 gru 2020, 14:02
Posty: 16
Lokalizacja: Śrem
Henryk Krzyżan napisał(a):
Pewnie chodzi Tobie o holenderski wiatrak przy ul. Milczańskiej (mieszkam niedaleko).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak_h ... w_Poznaniu


Witam,
Panie Henryku zindeksował Pan w grudniu (w Basi) informację o narodzinach Bartłomieja Smelkowskiego, syna Paulusa Smelkowskiego. W komentarzu dopisał Pan młyn Główna. Czy to chodzi o młyn Nadolnik?

Poznań - parafia pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1803 , wpis nr 26,
Bartholomeus Ludovicus , rodzice: Paulus Smelkowski - młynarz , Elisabeth ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Ernestus Andreas Gnaist
Marianna Marchwicka - et Daniel Lossel, et Beata Marchwicka - wszyscy chrzestni z Poznania

Komentarz indeksującego:
młyn Główna

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Magda

Poszukuję urodzenia Martinusa Smelkowskiego urodzonego około 1807 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
madziasg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Pewnie chodzi Tobie o holenderski wiatrak przy ul. Milczańskiej (mieszkam niedaleko).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak_h ... w_Poznaniu


Witam,
Panie Henryku zindeksował Pan w grudniu (w Basi) informację o narodzinach Bartłomieja Smelkowskiego, syna Paulusa Smelkowskiego. W komentarzu dopisał Pan młyn Główna. Czy to chodzi o młyn Nadolnik?

Poznań - parafia pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1803 , wpis nr 26,
Bartholomeus Ludovicus , rodzice: Paulus Smelkowski - młynarz , Elisabeth ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Ernestus Andreas Gnaist
Marianna Marchwicka - et Daniel Lossel, et Beata Marchwicka - wszyscy chrzestni z Poznania

Komentarz indeksującego:
młyn Główna


Witam,
Niestety nie wiem, czy był we wsi Główna jeden młyn, czy dwa. Wydaje mi się, że dwa, bo chyba w jednym z aktów byli wymienieni równocześnie młynarz z Głównej i młynarz z Nadolnika, ale głowy nie dam.
Jeśli chodzi o akt urodzenia Marcina Smelkowskiego syna Pawła, to być może znajdzie się w księgach Archikatedry (w tym kościoła filialnego św. Małgorzaty - wspólne księgi), bo czasami tam również były chrzczone dzieci z par. św. Jana. Właśnie zabieram się za indeksowanie tych ksiąg.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 08:19 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Henryk Krzyżan napisał(a):
madziasg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Pewnie chodzi Tobie o holenderski wiatrak przy ul. Milczańskiej (mieszkam niedaleko).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak_h ... w_Poznaniu


Witam,
Panie Henryku zindeksował Pan w grudniu (w Basi) informację o narodzinach Bartłomieja Smelkowskiego, syna Paulusa Smelkowskiego. W komentarzu dopisał Pan młyn Główna. Czy to chodzi o młyn Nadolnik?

Poznań - parafia pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1803 , wpis nr 26,
Bartholomeus Ludovicus , rodzice: Paulus Smelkowski - młynarz , Elisabeth ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Ernestus Andreas Gnaist
Marianna Marchwicka - et Daniel Lossel, et Beata Marchwicka - wszyscy chrzestni z Poznania

Komentarz indeksującego:
młyn Główna


Witam,
Niestety nie wiem, czy był we wsi Główna jeden młyn, czy dwa. Wydaje mi się, że dwa, bo chyba w jednym z aktów byli wymienieni równocześnie młynarz z Głównej i młynarz z Nadolnika, ale głowy nie dam.
Jeśli chodzi o akt urodzenia Marcina Smelkowskiego syna Pawła, to być może znajdzie się w księgach Archikatedry (w tym kościoła filialnego św. Małgorzaty - wspólne księgi), bo czasami tam również były chrzczone dzieci z par. św. Jana. Właśnie zabieram się za indeksowanie tych ksiąg.


Na mapie Prus Południowych Gilly'ego z 1803 roku są 2 młyny : na dole rzeczki - Nadolnik i wyżej Ob.M. czyli Górny Młyn . Pierwszy przy drodze do Czerwonaka, drugi przy wsi Główna.
Mapa na stronie maps.mapywig.org
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 08:59 
Offline

Dołączył(a): 17 gru 2020, 14:02
Posty: 16
Lokalizacja: Śrem
Witam,
Niestety nie wiem, czy był we wsi Główna jeden młyn, czy dwa. Wydaje mi się, że dwa, bo chyba w jednym z aktów byli wymienieni równocześnie młynarz z Głównej i młynarz z Nadolnika, ale głowy nie dam.
Jeśli chodzi o akt urodzenia Marcina Smelkowskiego syna Pawła, to być może znajdzie się w księgach Archikatedry (w tym kościoła filialnego św. Małgorzaty - wspólne księgi), bo czasami tam również były chrzczone dzieci z par. św. Jana. Właśnie zabieram się za indeksowanie tych ksiąg.[/quote]

Na mapie Prus Południowych Gilly'ego z 1803 roku są 2 młyny : na dole rzeczki - Nadolnik i wyżej Ob.M. czyli Górny Młyn . Pierwszy przy drodze do Czerwonaka, drugi przy wsi Główna.
Mapa na stronie maps.mapywig.org
Pozdrawiam
Janusz[/quote]


Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Znalazłam jeszcze ciekawy artykuł o młynach we wsi Zawady i Główna. Muszę go jeszcze raz przeczytać, analizując mapę. Podaję linka, warto w wolnej chwili się z nim zapoznać. https://wbc.macbre.net/document/6633/sr ... K-bzb9V_nQ

Ciekawi mnie ten młynarz Paweł, najprawdopodobniej będzie ojcem Marcina, a z opowieści rodzinnych wiemy, że ponoć między braćmi były spory i swary o jakieś młyny i odprawy.

Pozdrawiam,
Magda

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Magda

Poszukuję urodzenia Martinusa Smelkowskiego urodzonego około 1807 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 09:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Właśnie mi się przypomniało, że swojego czasu znalazłam informacje na temat

Główna, młyn Karlsbrunner Walzenmuhle, należący do braci LEWIN. Spłonął 27 maja 1914 r. . Uratowano tylko nowy spichlerz i halę maszynową. Ocalałe zabudowania przerobiono na pralnię chemiczną; ul. Gnieźnieńska.
Ilustracja z Posener Provinzialblatter 1914 r. Notki prasowe z poznańskich dzienników. Co ciekawe w berlińskim Stiftung Deutsches Technikmuseum Berlin zachowały się plany młyna: https://berlin.museum-digital.de/index. ... VaYuyWo8hk

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może komuś się przydadzą informacje także o tym młynie/

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL