Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sty 2011, 09:34 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Powstanie krakowskie 1846 dotyczy wprawdzie innego regionu nie wielkopolski, ale znalazłam przypadkiem poniższy tekst i uznałam, że ponieważ dotyczy również powstania warto to zamieścić w tym dziale. Przyznam szczerze wstrząsnęła mną ta historia bo to smutne zwlaszcza, że dotyczu księży.

Rabacja galicyjska przyczyniła się do klęski zrywu narodowego, jakim było powstanie krakowskie 1846 roku. Swój udział w klęsce miał też służalczy wobec zaborcy austriackiego kler.

Już od 1844 r. trwały intensywne przygotowania do wybuchu powstania mającego objąć swym zasięgiem ziemie polskie w trzech zaborach. Jednak w połowie lutego 1846 roku policja pruska aresztowała większość kierownictwa powstania, w tym Ludwika Mierosławskiego, który miał być jego naczelnym wodzem. Na skutek aresztowań nie doszło do wybuchu powstania w zaborach pruskim i rosyjskim, poza epizodycznymi akcjami. Wśród wypadków 1846 r. rzeczywiście poważne znaczenie miało powstanie krakowskie (rewolucja krakowska) i ruch chłopów w Galicji (tak zwana rabacja galicyjska).
Powstanie podjęte w Rzeczypospolitej Krakowskiej trwało od 21 lutego do 3 marca 1846 r., objęło Kraków z okręgiem i pobliskie tereny zaboru austriackiego. Odbiło się szerokim echem w całej Europie, a przez współczesnych demokratów i radykałów zostało ocenione wysoko. Zasadniczym błędem, który sparaliżował działania powstańców, okazało się niepowiadomienie chłopów o celach powstania. Utworzony Rząd Narodowy RP ograniczył się jedynie do ogłoszenia w dniu jego wybuchu „Manifestu do narodu polskiego”, w którym zapowiedział zniesienie przywilejów, zrównanie różnic stanowych, zniesienie wszelkich powinności chłopskich i uwłaszczenie. Tylko nieliczni – np. Edward Dembowski, sekretarz dyktatora powstania Jana Tyssowskiego – prowadzili akcję uświadamiającą chłopów, starając się przekształcić powstanie w rewolucję społeczną. Okazało się, że to za mało, by wieś poparła powstanie. Zwłaszcza, że własny fortel uknuli przebiegli Austriacy. Rozpuścili wśród chłopów wiadomość, że „dobry cesarz już dawno zniósł pańszczyznę”, a tylko zła szlachta ciągle trzyma ich w ryzach. Zbroi się potajemnie nie po to, by walczyć z zaborcą, lecz żeby spacyfikować wieś w obronie własnych przywilejów. Część ogłupionych chłopów uwierzyła Austriakom i współdziałała z nimi w tłumieniu powstania.
19 lutego 1846 r. wybuchło przeciwko dworom powstanie chłopskie, na czele którego stanął Jakub Szela. Zbrojne bandy napadały na dwory szlacheckie w ziemi tarnowskiej, nowosądeckiej, sanockiej i po części jasielskiej. Pogrom objął około 500 dworów – „policja chłopska” wymordowała wówczas ponad tysiąc oficjeli dworskich, w tym wielu patriotów.
Gdy 26 lutego pod Gdowem wojska austriackie rozbiły oddział powstańczy pułkownika Suchorzewskiego, pojmanych powstańców wydano na pastwę chłopów towarzyszących Austriakom. Wieści o tym były niejasne i spowodowały, że Dembowski – sądząc, iż na Kraków idą sami tylko chłopi – następnego dnia wyprowadził przeciwko nim procesję. Zamiast na chłopów natknął się jednak na wojska austriackie. Zginął od pierwszej salwy, bo szedł na czele w chłopskiej sukmanie. Padło 28 osób, a wiele było rannych. Wydarzenia te przesądziły o losie rewolucji krakowskiej.
Wszyscy inspiratorzy rabacji galicyjskiej i jej pomocnicy otrzymali od rządu austriackiego ordery i nagrody pieniężne. Nikogo do odpowiedzialności nie pociągnięto, a w sądach wszystkie sprawy skierowane przeciwko chłopom mordercom umarzano. A jak zachowywał się kler w tym czasie? W większości lojalistycznie i antypolsko. Biskup tarnowski Wojtarowicz na bankiet urządzony z racji cesarskich urodzin zaprosił zdrajcę Jakuba Szelę – odznaczonego przez cesarza złotym medalem honorowym i wielką wstęgą – i wraz z nim toastował na cześć „cesarsko-królewskiej apostolskiej miłości”. Rząd austriacki i wierni mu purpuraci zadbali o sumienia chłopskich współpracowników, gdyż na rozkaz gubernatora Kriega księża zostali przez biskupów zobowiązani do udzielania rozgrzeszenia wszystkim uczestnikom pacyfikacyjnej rzezi. Charakterystyczną cechą tych czasów było to, że rozgrzeszano nie tylko z dokonanych już morderstw, ale także z tych, które zamierzano dopiero popełnić.
Proboszczowie denuncjowali powstańców zagrożonych aresztowaniem, często łamiąc tajemnicę spowiedzi. W cyrkule bocheńskim pleban z Królówki, niejaki Owsiński, w czasie spowiedzi wydobył od pewnego młodzieńca wiadomość, że należy on do patriotycznego spisku. Naiwność młodego powstańca skończyła się tym, że wzięty do aresztu wydał 20 swoich towarzyszy należących do spisku. Gdy z polecenia starosty aresztowano ich, rozpuszczono po wsiach kłamliwą wieść, że przymierzali się do wymordowania chłopów. Wywołało to ogólne podniecenie i pragnienie „wyrównania rachunków”. W taki oto bezwstydny sposób przygotował starosta bocheński grunt pod późniejszą krwawą „pacyfikację”, korzystając z usług zdradzieckiego spowiednika.
W Bruśniku, gdzie „spacyfikowano” dwór, jego mieszkańców wymordowano, a trupy zawleczono do kostnicy. Ocalał jedynie niejaki Grójecki, który zemdlał między trupami, a pod wpływem mrozu oprzytomniał. Wyczołgał się spod trupów i dowlókł na plebanię, prosząc proboszcza Kowalskiego o zaopatrzenie sakramentami i schronienie. Ten jednak nie tylko nie spełnił tej prośby, lecz podburzył swoim kazaniem tłum, który po nabożeństwie ukamienował nieszczęsnego. Zachował się też na piśmie postępek proboszcza Modły z Pstrągowej. W jego parafii mieszkał były oficer wojsk polskich, któremu w czasie rabacji zamordowano 4 synów. Gdy i jego pojmano, uprosił swoich oprawców, by przed śmiercią pozwolili mu się wyspowiadać. Ci zaprowadzili go do ks. Modły, który po skończonej spowiedzi kazał go związać, a następnie opowiedział chłopom wszystkie jego grzechy, rzekomo przeciw nim popełnione. Po czym związanego wydał oprawcom, mówiąc: „Teraz go sobie weźcie!”. Kiedy jego parafianie mordowali swojego sąsiada, również parafianina, on odegrał rolę Piłata.
Szczególne zasługi oddał zaborcy Gerard Lech, proboszcz z Haczowa. Zdarzyło się, że w jego parafii pojawił się prowadzący wśród ludu patriotyczną propagandę poeta Julian Goslar. Wierząc w patriotyzm kleru, wstąpił do księdza. Przeliczył się jednak okrutnie, bo proboszcz przywołał chłopów, którzy uwięzili Goslara. Zbitego cepami zawieziono go do Sanoka, a następnie osadzono w austriackiej twierdzy w Spielbergu. Za swój nikczemny czyn proboszcz Lech otrzymał cesarskie odznaczenie.
ARTUR CEDUŁA
Źródło:http://www.faktyimity.pl/
Nr 41 (397)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2015, 13:55 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Zofia1 napisał(a):
Powstanie krakowskie 1846 dotyczy wprawdzie innego regionu nie wielkopolski, ale znalazłam przypadkiem poniższy tekst i uznałam, że ponieważ dotyczy również powstania warto to zamieścić w tym dziale

Powstanie krakowskie z 1846r dotyczyło też Wielkopolski.
Cytat z Encyklopedii
„W styczniu 1846 r. ustalono skład Rządu Narodowego. Weszli do niego: Karol Libelt z Poznańskiego, Ludwik Gorzkowski z Krakowa i Jan Tyssowski z Galicji oraz dwaj przedstawiciele Centralizacji. W lutym hr. Henryk Poniński zadenuncjował pruskiej policji spiskowców i około 70 aresztowano wraz z przywódcami Karolem Libeltem i Ludwikiem Mierosławskim ujętym w Świniarach oraz skazanym na karę śmierci, której uniknął dzięki rewolucji berlińskiej”
„Prusacy osądzili 254 powstańców, z których: 8 skazano na śmierć (m.in. Ludwika Mierosławskiego); 23 skazano na dożywocie; Karol Libelt dostał karę 25 lat więzienia; 88 otrzymało wyroki długoletniego więzienia, a 134 uniewinniono. Wyroków jednak nie udało się wykonać, gdyż już w 4 miesiące po ich ogłoszeniu doszło do wybuchu Wiosny Ludów, a rewolucjoniści uwolnili wszystkich skazanych”

IV
Wyrok
( gazeta Powszechna Pruska z dnia 3 grudnia 1847)
Berlin, dnia 2 grudnia

Do ogłoszenia wyroku w sprawie polskiego sprzysiężenia naznaczony był termin na dzień dzisiejszy w sali posiedzeń więzienia stanu.Wszyscy obecni oskarżeni, w liczbie około 190 byli zgromadzeni.Skoro trybunał o godzinie 9-tej z rana miejsca zajął, prezydent po odczytaniu listy więżniów, przystąpił do ogłoszenia wyroku, z którego okazuje się że:
Niżej wymienieni oskarżeni są jako winni zbrodni kraju (Landesverratherei) pierwszej klasy i jako tacy ukarani być mają a następuje:


A. Jako główni sprawcy (Urheber) skazani są;
1). Ludwik Mierosławski- 33 lata- emigrant - na utratę szlachectwa, konfiskację majątku i ucięcie głowy toporem
2). Władysław Euzebiusz Kosiński- 33-lata- porucznik landwerów- na utratę szlachectwa, kokardy, konfiskatę majątku, degradację z porucznika landwery i ucięcie głowy toporem
3). Stanisław Feliks Sadowski -25 lat- właściciel - na utratę szlachectwa, kokardy,konfiskatę majątku i ucięcie głowy toporem
4). Seweryn Elżanowski -26 lat -emigrant - na utratę szlachectwa, konfiskację majątku i ucięcie głowy toporem
5). Jóżef Albrecht Stanisław Łobodzki- 49 lat -ksiądż karmelita - na utratę kokardy,konfiskację majątku, odjęcie proboszcza w Klonówce i ucięcie głowy toporem
6). Stanisław Florjan Cejnowa- 29 lat- lekarz wojskowy-na utratę kokardy, konfiskację majątku i ucięcie głowy toporem
7). Józef Putkammer-Kleszczyński -21 lat- zawiadowca gospodarstwa -na utratę kokardy,szlachectwa, konfiskację majątku i ucięcie głowy toporem
8). Apolinary Kurowski -28 lat- dzierżawca- na utratę kokardy, szlachectwa,konfiskację majątku i ucięcie głowy toporem
9). Adolf Malczewski- 33 lata- właściciel - na utratę kokardy, szlachectwa, konfiskację majątku i 25-cio letni areszt w fortecy
10). Hipolit Trąpczyński -31 lat- nadleśniczy - na utratę kokardy, szlachectwa, konfiskację majątku i 25-cio letni areszt w fortecy
11). Karol Fryderyk Liebelt -40 lat -doktor filozofii -na utratę kokardy, konfiskatę majątku i 20-to letni areszt w fortecy

B. Jako wspólnicy(Theilnemer) ukarani być mają:
12). Maksymilian Ogrodowicz- 31 lat- rządca gospodarstwa -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
13). Antoni Ogrodowicz -39 lat- dzierżawca -utrata kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
14). Wincenty Chachulski -32-lat- emigrant -utratą szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
15). Ludwik Antonii Stanisław Polewski- 45 lat- właściciel -utartą kokardy,szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
16). Stanisław Radkiewicz- 46 lat -właściciel - utartą kokardy, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy y, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
17). Wojciech Wojciechowski -31 lat- bednarz - utrata kokardy i wiecznym więzieniem w domu kary i poprawy
18). Henryk Poniński -37 lat- porucznik landwerów właściciel -utratą kokardy,szlachectwa, odjęciem stopnia porucznika landwery i wiecznym aresztem w fortecy
19). Jóżef Szołdrski -33 lata- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa degradacją z podoficera na prostego żołnierza,wypędzeniem z wojska i wiecznym więzieniem w fortecy
20). Franciszek Antoniewicz- 29 lat- uczeń medycyny -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
21). Kazimierz Błociszewski -34 lata- emigrant -wiecznym aresztem w fortecy
22). Franciszek Kobyliński -20 lat- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
23). Józef Żmijewski- 23 lata- emigrant -utratą szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
24). Konstanty Stanisław Walenty Waleszyński -34 lata- emigrant - utratą kokardy, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
25). Michał Jarosław Torzewski -27 lat- emigrant -wiecznym aresztem w fortecy
26). Wilhelm Wysocki -21 lat- garncarz -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
27). Jan Edward Mazurowski-27 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy i wiecznym więzieniem w domu kary i poprawy
28). Stanisław Eliasz Jenta-Lipiński- 40 lat- rządca gospodarczy -utratą kokardy, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
29). Antoni Świtała -36 lat -obywatel -utratą kokardy, wypędzeniem z wojska i wiecznym więzieniem w domu kary i poprawy
30). Jan Danowski- 27 lat- obywatel- - utratą kokardy i wiecznym więzieniem w domu kary i poprawy
31). Aleksander Neymann -30 lat- piekarz -utratą kokardy, szlachectwa i wiecznym więzieniem w fortecy
32). Ksawery Okulicki -19 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
33). Seweryn Nawrocki -20 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
34). Aleksy Strzyżewski -21 lat- uczeń instytutu pedagogicznego -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
35). Jan Głębocki -19 lat- uczeń instytutu pedagogicznego -utratą kokardy i wiecznym aresztem w fortecy
36). Leopold Mieczkowski -34 lata- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy
37). Alfons Klemens Białkowski -33 lata- właściciel -utratą kokardy szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy
38). Lucjan Pławiński -30 lat- ekonom -utratą kokardy szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy
39). Romuald Gozimirski -28 lat- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa, wypędzeniem z wojska i 20-to letnim aresztem w fortecy
40). Józef Szrayber -32 lata- rządca gospodarstwa -utratą kokardy, wypędzeniem z wojska i 20-to letnim aresztem w fortecy
41). Francizek Gozimirski -23 lata- właściciel -utratą kokardy, wypędzeniem z wojska i 20-to letnim aresztem w fortecy
42). Józef Klatt -24 lata- wojskowy pruski -utratą kokardy, degradacją z podoficera na żołnierza, wypędzeniem z wojska i 20-to letnim aresztem w fortecy
43). Józef Malinowski -22 lata- emigrant -utratą szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy a potem wydaleniem za granicę państwa
44). Jan Nepomucen Tomicki- 21 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy, szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy
45). Erazm Karol Niesiołowski -22 lata- emigrant -utratą szlachectwa i 20-to letnim aresztem w fortecy
46). Mikołaj Tadeusz Smoleński -20 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy, szlachectwa, wypędzeniem z wojska i 20-to letnim aresztem w fortecy
47). Marceli Chraszczewski -22 lata- emigrant -20-to letnim aresztem w fortecy, a potem wydaleniem za granicę państwa
48). Konstanty Milewski -21 lat- emigrant -20-to letnim aresztem w fortecy, a potem wydaleniem za granicę państwa
49). Wawrzyniec Deręgowski -22 lata- młynarczyk -utratą kokardy i 20-to letnim więzieniem w domu kary i poprawy
50). Józef Esmann -30 lat- czeladnik starszy młynarski -utratą kokardy i 20-to letnim więzieniem w domu kary i poprawy
51). Ludwik Burchardt- 23 lata- ślusarz -utratą kokardy i 20-to letnim aresztem w fortecy
52). Ignacy Łębiński -25 lat- właściciel -utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
53). Tadeusz Leciejewski- 37 lat- nauczyciel - utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
54). Ksawery Lewandowski -26 lat- szewc -utratą kokardy i 15-to letnim więzieniem w domu kary i poprawy
55).Tomasz Stankiewicz -42 lata- mieszczanin -utratą kokardy i 15-to letnim więzieniem w domu kary i poprawy
56). Michał Blendzki -34 lata-mieszczanin -utratą kokardy i 15-to letnim więzieniem w domu kary i poprawy
57). Jan Frost- 34 lata- sołtys - utartą kokardy, szlachectwa i wiecznym aresztem w fortecy
58). Teofil Luedke -20 lat- gospodarz wiejski -utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
59). Jan Ciesielski -23 lata- uczeń instytutu pedagogicznego - utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
60). Franciszek Dobry -20 lat- gospodarz wiejski - utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
61). Wojciech Gołębiewski -23 lat - emigrant, służący - 15-to letnim więzieniem w domu kary i poprawya potem wydalenie za granicę państwa
62). Władysław Józef Spiller -19 lat- uczeń syn piwowara -utratą kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
63). Norbert Szumann -17 lat- syn właściciela -utratą kokardy i 5-to letnim aresztem w fortecy
64). Wilhelm Weith- 17 lat -syn urzędnika pruskiego - utrata kokardy i 15-to letnim aresztem w fortecy
II
Niżej wymienieni oskarżeni uznani są za winnych, jako wiedzący o przedsięwziętej zbrodni kraju, o której nie doniesli władzom i jako tacy ukarani być mają, jak następuje:

65). Jan Tułodziecki- 34 lat - proboszcz - utratą kokardy, odjęciem urzędu proboszcza w Bzowie, niemożnośćią sprwowania nadal wszelkich publicznych urzędów i 8-mio letnim aresztem w fortecy
66). Jan Łębiński- 56 lat -właściciel -utrata kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
67). Mateusz Moszczeński- 47 lat- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
68). Tadeusz Sokolnicki -52 lata- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
69). Tadeusz Radoński -47 lat- właściciel - utratą kokardy szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
70). Włodzimierz Bartłomiej Ludwik Ksawery Wilczyński -25 lat- właściciel -utrata kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
71). Hipolit Szczawiński- 33 lata- właściciel - utratą kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
72). Konstanty Szczaniecki -44 lata- właściciel -utratą kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
73). Stanisław Biesiekierski- 55 -lat właściciel -utrata kokardy, szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy
74). Alfons Moszczeński- 29- lat właściciel -utrata kokardy, szlachectwa, wymazaniem z listy oficerów i 8-mio letnim aresztem w fortecy
75). Feliks Zagórski -33 lat -rządca gospodarstwa -utratą kokardy, degradacją z podoficera na żołnierza, wypuszczeniem ze stanu wojskowego i 8-mio letnim aresztem w fortecy
76). Aleksander Szyszłowicz -26 lat- emigrant -8-mio letnim aresztem w fortecy, a potem wydaleniem za granicę państwa
77). Konstanty Kowalkowski -29 lat- żołnierz pruski -utrata szlachectwa, kokardy, degradacją z podoficera na żołnierza, wydaleniem z wojska i 8-mio letnim aresztem w fortecy
78). Tomasz Stawiński -41 lat- emigrant - utratą kokardy i 8-mio letnim więzieniem w domu kary i poprawy
79). Wincenty Frost -27 lat- czeladnik u fabrykanta instrumentów - utratą kokardy, wojskowej degradacji, przeniesieniem do 2-giej klasy w wojsku i 8-mio letnim pozostawieniem go w karnym wojskowym oddziale
80). Albin Kierski -25 lat- syn właściciela folwarku utrata kokardy i 10-cio letnim więzieniem w domu kary i poprawy
81). Kazimierz Schultz -21 lat- uczeń gimnazjum -utratą kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
82). Ludwik Ostaszewski -22 lat - emigrant -utratą szlachectwa i 8-mio letnim aresztem w fortecy a potem wydaleniem za granicę państwa
83). Aleksander Mierzwicki- 20 lat -mieszczanin -utrata kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
84). Karol Koss -21 lat- kupczyk - utrata kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
85). Ignacy Teodor Kerszka- 19 lat -uczeń seminarium - utratą kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
86). Jakub Złotowski -22 lata- uczeń instytutu pedagogicznego - utrata kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
87). Nikodem Józef Kierski -29 lat- dzierzawca porucznik landwery - utrata kokardy, szlachectwa, wymazaniem z listy oficerów i 8-mio letnim aresztem w fortecy
88). Teofil Skrzycki -42 lata- podoficer w wojsku pruskim -utratą kokardy , szlachectwa, degradacją z podoficera na żołnierza i 8-mio letnim aresztem w fortecy
89). Stanisław Kudlicki- 25 lat- żołnierz w wojsku pruskim -utrata kokardy i 8-mio letnim aresztem w fortecy
90). Józef Benedykt Lipiński- 38 lat- żołnierz w wojsku pruskim - utratą kokardy i 8-mio letnim więzieniem w domu kary i poprawy
III
Wszyscy Ci od N-ru 2-go aż do 90-go włącznie są także obowiązani ponieść wszystkie koszta procesu pro rata,eventualiter in solidum: o tyle jednak, o ile takowe niżej wymienionych szczególnie obciążą

IV

91). Teodor Teofil Matecki -36 lat- doktor medycyny - winny udziału w zakazanym stowarzyszeniu i jako taki ukarany być ma 6-cio letnim aresztem w fortecy: oprócz tego obowiązany ponieść koszta śledztwa dotyczącego jego osoby i wnieść 100 talarów do kasy ogólnych kosztów
V
92). Bronisław Dąbrowski - winny zbrodni kraju 2-giej klasy i jaki taki 2 letnim aresztem w fortecy ukaranym być ma: oprócz tego obowiązany jest ponieść koszta śledztwa dotyczącego jego osoby i wnieść 100 talarów do kasy ogólnych kosztów
VI
Niżej wymienieni oskarżeni wini są jako mający zamiar uwolnić gwałtem więżniów i jako tacy ukarani być mają jak następuje:
93). Józef Pepiński -28 lat- stolarz - rocznym więzieniem z domu kary i poprawy
94). Jan Eustachy Michał Wodpol -34 lata- dzierżawca rocznym aresztem w fortecy
95). Kazimierz Kubacki- 22 lata- wyrobnik - rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
96). Jan Kirdoerfer -22 lata- rzeżnik -rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
97). Franciszek Gasiński -20 lat- mularczyk -rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
98). Michał Gasiński -22 lata- młynarczyk -rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
99). Teofil Gabryelewicz- 26 lat- stolarczyk - degradacja z podoficera na żołnierza i ma być przeniesiony na rok do karnego wojskowego oddziału
100). Walenty Ranarzewicz -23 lata- krawczyk rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
101). Franciszek Grajewski -42 lata- kuśnierz -id
102). Tomasz Piechowicz -41 lat -rzeżnik -18-to miesięcznym więzieniem w domu kary i poprawy, utratą znaku za służbę landwerową
VII
Niżej wymienieni oskarżeni, winni, iż mieli zamiar zaburzyć i jako tacy ukarani być mają jak następuje, dotychczasowe jednak więzienie ma być uważane za dostateczne przez nich wycierpienie kary:

103). Korneli Gabryelski -30 lat- cieśla - przeniesiony na rok jeden do karnego wojskowego oddziału
104). Jan Pilecki- 22 lata- zegarmistrz - roczne więzienie w domu kary i popraw a po wypuszczeniu wydaleniem za granicę państwa
150). Florian Klejnowski -28 lat- służący -rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
106). Marcin Pietruszyński- 30 lat -kucharz id
107). Franciszek Olszewski- 20 lat- kucharz id
108). Sylwester Borowiecki- 20 lat- kucharz id
109). Mateusz Palacz- 35 lat -sołtys -oddaleniem z urzędu sołtysa w Gurczynie i rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
110). Jan Palacz -36 lat- gospodarz -rocznym więzieniem tamże
111). Franciszek Nowacki -26 lat- kowal id
112). Wawrzyniec Łagodziński -22 lata- kowal id
113). Michał Kaczmarek -56 lat- gospodarz -rocznym więzieniem tamże
114). Walenty Kaczmarek- 46 lat- gospodarz id
115). Kazimierz Świderski -38 lat- gospodarz - przeniesieniem na rok jeden do karnego wojskowego oddziału
116). Karol Anioła 36 lat gospodarz -rocznym więzieniem w domu kary i poprawy
117). Jan Szymczak -30 lat- sołtys - oddaleniem z urzędu sołtysa w Junikowie i rocznym więzieniem w domu kary i popraw


c.d.n.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2015, 13:56 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
VIII
Wyżej wymienieni pod n.93 aż do n. 117 mają oprócz tego ponieść koszt śledztwa względem nich prowadzonego, pro rata, eventualiter in solidum

IX
Niżej wymienieni maja być od skargi uwolnieni
118). Michał Redmann -52 lata- wójt gminy
119). Leon Goetzendorf-Grabowski -48 lat- właściciel
120). Apolinary Alojzy Ignacy Bach-Lewiński- 28 lat-nadzorca dóbr
121). Jan Jankowski -28 lat -wikary
122). Lucjan Stanisław Bajerski -22 lata- dzierżawca
123). Ksawery Karłowski- 27 lat -właściciel
124). Józef Bonawentura Garczyński -55 lat -dzierżawca
125). Anastazy Radoński- 34 lata -własciciel
126). Apolinary Stefan Kurnatowski -45 lat- właściciel
127). Kazimierz Bortliszewski -32 lata- proboszcz
128). Bogusław Palicki- 33 lata- doktor medycyny
129). Michał Skarzyński -47 lat -właściciel
130). Edmund Bolesław Klemens Taczanowski- 34 lata- podporucznik artylerii pruskiej
131). Seweryn Mielżyński -42 lata -właściciel, hrabia
132). Władysław Anastazy Józef Tomasz Łącki- 25 lat- własciciel
133). Aleksander Brause Brudzewski- 33 lata- właściciel
134). Ryszard Bierwiński -27 lat- literat
135). Aleksander Guttry- 33 lata- własciciel
136). Jan Nepomucen Słupecki -43 lata- nauczyciel
137). Cypryan Łukasz Jarochowski -51 lat- własciciel
138). Feliks Napoleon Białoskórski -35 lat- podporucznik wojska pruskiego
139). Józef Sokolnicki- 63 lata- własciciel
140). Ludwik Kossobudzki -28 lat- ekonom
141). Ignacy Bniński -27 lat- własciciel
142). Filip Nero Zadera Łączkowski -39lat- emigrant
143). Andrzej Maksymilian Fredro -20 lat- emigrant
144). Leon Kapliński -20 lat- emigrant
145). Emilian Moszczeński -32 lata- dzierżawca
146). Adam Mieczkowski- 22 lata- uczeń gospodarstwa
147). Walenty Trzciński -32 lata- właściciel
148). Onufry Gozmirski -23 lata -uczeń gospodarstwa
149). Jan Krotkiewski -29 lat- rzadca gospodarstwa
150). Antoni Grzybowski -27 lat- emigrant
151). Andrzej Iłowiecki -42 lata- własciciel
152). Julian Szeliski -32 lata -zawiadowca gospodarstwa
153). Jan Nepomucen Bojanowski- 26 lat- własciciel
154). Teofil Krygier- 29 lat- agronom
155). Piotr Dalhmann -36 lat- literat
156). Walenty Mierosławski-21 lat- właściciel
157). Ludwik Rembowski- 27 lat -emigrant
158). Franciszek Ponikiewski -29 lat- właściciel
159). Edward Borowski -34 lata- uczeń gospodarstwa
160). Michał Słomczewski -28 lat- emigrant
161). Edward Stanisław Franciszek Kalksztein -20 lat- uczeń gimnazjum
162). Ignacy Lemański -23 lata- emigrant
163). Feliks Dekowski -19 lat- uczeń gimnazjum
164). Walenty Zalewski -26 lat- agronom
165). Aleksander Piotr Wysocki- 23 lata- dzierżawca
166). Kazimierz Kantak- 22 lata- uczeń gospodarstwa
167). Piotr Paweł Ziętkiewicz- 39 lat -uczeń gospodarstwa
168). Konstanty Bniński- 34 lata- hrabia, własciciel
169). Michał Szumiel -21 lat- emigrant
170). Ignacy Oborski -24 lata- własciciel
171). Józef Oborski- 23 lata- dzierżawca
172). Riczard Brechn-24 lata- własciciel
173). Jan Franciszek Hejnowski- 30 lat-uczeń gospodarstwa
174). Jan Betlewski -46 lat- leśniczy
175). Piotr Radda -34 lata- obywatel
176). Maciej Wrzała -30 lat- obywatel
177). Andrzej Stefan Pomieczyński -31 lat- proboszcz
178). Franciszek Kandyba -49 lat- wikary
179). Franciszek Bojanowski -45 lat- proboszcz
180). Teodor Człapczyński -36 lat- ogrodnik
181). Kazimierz Plotek -42 lata- obywatel
182). Wawrzyniec Michałowski- 25 la-t szewc
183). Michał Gabryelewicz -25 lat- stolarz
184). Jan Jeżewski- 25 lat- szewc
185). Bartłomiej Nawrocki- 21 lat- szewc
186). Antoni Orzeszkowicz- 23 lata- szewc
187). Karol Wojczyński -16 lat- uczeń gimnazjum
188). Józef Sypniewski- 21 lat -uczeń gimnazjum
189). Adam Maternowicz -19 lat- uczeń gimnazjum
190). Józef Rymarkiewicz- 19 lat- uczeń gimnazjum
191). Leon Janowski-18 lat- uczeń gimnazjum
192). Ewaryst Zbąski -21 lat -uczeń gimnazjum
193). Sylwester Suszczyński- uczeń gimnazjum
194). Antoni Stamm -23 lata- uczeń gimnazjum
195). Bolesław Szmitkowski- 20 lat -uczeń gimnazjum
196). Teofil Klonowski -18 lat- uczeń gimnazjum
197). Nepomucen Gniewosz- 20 lat -uczeń gimnazjum
198). Michał Szremski- 24 lata- mularz
199). Roch Wojciechowski- 40 lat -wyrobnik
200). Wawrzyniec Surmiński- 42 lata- furman
201). Sylwester Otto- 20 lat- uczeń seminarium
202). Leopold Żołądkiewicz -22lata- uczeń instytutu pedagogicznego
203). August Walkowski- 18 lat
240). Piotr Stawiński- 20 lat
205). Ludwik Mędrzecki- 27 lat- emigrant
206). Wilhelm Teodor Mackiewicz -22 lata- podporucznik wojska pruskiego
207). Antoni Doliński- 34 lata- krawiec
208). Teofil Koczorowski -25 lat- uczeń gospodarstwa
209). Edward Dionizy Skrzycki -23 lata- dzierżawca młyna
210). Władysław Maurycy Niegolewski - doktor prawa
211). Wojciech Heichel- 25 lat- mularz
212). Józef Ziemkowicz -44 lata- doktor medycyny
213). Ignacy Łowicki -22 lata- pisarz prowentowy
214). Hieronim Kurowski -22 lata- pisarz prowentowy
215). Walenty Stefański -33 lata- księgarz
216). Jan Poturalski - rzeznik
217). Józef Wolfgang Kłodowski- 30 lat -pisarz prowentowy
218). Wojciech Kociński -28 lat- mieszczanin
219). Józef Bartosiewicz- 53 lata- nauczyciel
220). Walenty Graffstein- 24 lata -nauczyciel
221). Józef Kalasanty Józefowicz- 22 lata- karczmarz
222). Kazimierz Szymański -18 lat -emigrant
223). Marcelli Lipiński- 33 lata- mieszczanin
224). Józef Heichel- 26 la-t mularz i kupiec
225). Mikołaj Trawkowski -26 lat -emigrant
226). Leopold Gabryelski-25 lat- ślusarz
227). Adolf Żychliński -24 lata- ślusarz
228). Franciszek Trojanowski -20 lat- wozny
229). Ksawery Cholewiński -41 lat- slusarz
230). Karol Pethier -26 lat- emigrant
231). Jakub Muller- 28 lat- podoficer pruski
232). Ignacy Michał Wysocki- 28 lat -podoficer pruski
233). Stanisław Karasiński -38 lat- podoficer pruski
X
Na koniec, niżej wymienieni, oskarżeni uznani są za niewinnych

234). Antoni Cielsdorf/Gielsdorf- 51 lat- proboszcz
235). Franciszek Moszczeński -49 lat- dzierzawca
236). Seweryn Ksawery Wincenty Józef Niepomucen Ostrowski- 52 lata- własciciel
237). Antoni Kowalski- 23 lata- syn właściciela
238). Antoni Gustaw -38 lat- właściciel
239). Michał Feliks Zakrocki- 43 lata- kupiec
240). Bogusław Łubieński- 21 lat -syn właściciela
241). Józef Swiniarski- 28 lat- stolarz
242). Fugenty Grabowski -29 lat- właściciel
243). Edward Grabowski -34 lata- hrabia, właściciel
244). Karol Grudmann -30 lat- emigrant
245). Józef Okulicki -43 lata- nauczyciel
246). Bernard Bibrowicz -67 lat- proboszcz
247). Jan Zwierski- 22 lata- parobek
248). Andrzej Desperak- 29 lat -parobek
249). Walenty Majewski- 40 lat- wozny
250). Stanisław Andrzejewski- 28 lat- mularz
251). Maksymilian Łuszczyński 38 lat- podoficer pruski
XI
Wyrok został zawieszony przeciwko chorym

252). Franciszek Knoliński -28 lat- ksiądz
253). Forian Szumowski- 26 lat - rodem z królestwa
254). Julian Trojanowski 30 lat - emigrant

Zródło:
„ Wizerunki polityczne Dziejów Państwa Polskiego- Polska w kraju i zagranicą od 1831r-1848r” Tom II
wydany przez Leona Zienkowicza-Lipsk 1864r- dostępna na internecie
https://books.google.pl/books?id=AoBKAAAAcAAJ

Pozwoliłam sobie przepisać cały dział IV, ze względu na dużą przydatność genealogiczną oraz w celu odświeżenia tematu.
Dodam również ,że na liście osób ukaranych odnalazłam Hipolita Szczawińskiego z Goniembic.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL