Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 22:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 gru 2012, 13:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr148, 1-7-1862r., str.3:
„W Łęczycy, na trakcie z Mosiny do Poznania, jest gospodarstwo; mające przeszło 100 mórg pięknego gruntu, wszelkie budynki gospodarskie, czworaki i kużnią, z inwentarzem żywym i martwym, tudzież gościniec z obszerną stajnią zajezdną z wolnej ręki bardzo korzystnie do nabycia. Reflektujący zechca się zgłosić do nauczyciela Łożyńskiego w Mosinie. 2063”

KPBC „Gazeta Toruńska” nr128, 07-06-1913r., str.3:
„Majątek Ostrowieczko w powiecie śremskim, należący do państwa Jasieckich, nabył na własność p.Stefan Chosłowski z Czarnegosadu pod Kożminem. Ostrowieczko obejmuje 1245 mórg.”

WBC „Dziennik Poznański” nr30, 6-2-1862r., str.4:
„W mieście powiatowem Grodzisku, nad żwirówką położonem, mieszczącem w sobie król.sąd powiatowy, jest ze względów familijnych w Rynku, w najbardziej uczęszczanem miejscu, oberza pierwszego rzędu z wolnej reki do sprzedania. O bliższych warunkach można się na frankowane zapytania listownie u niżej podpisanego dowiedzieć. Grodzisk, dnia 23 stycznia 1862. S.Kutzner, posiedziciel oberzy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr1, 1-1-1886r., str.4 :
„Z powodu przeniesienia się mam zamiar sprzedać przy małej uliczce swoją nieruchomość położoną w Łabiszynie, w Rynku i przy Poznańskiej ul. Nieruchomość ta znajduje się w najlepszym stanie i składa się z dwupiętrowego domu z tylnemi zabudowaniami; ma osobny wjazd i pompę w dziedzińcu; piekarnią od 14 lat istniejącą z najlep.powodzen. Jedna piekarnia znajduje się w suterenach a druga w dziedzińcu. Przy piekarni mojej prowadziłem aż do chwili przeniesienia się przez 13 lat interes hotelowy. Budynek przydatny jest do każdego innego handlu. W Łabiszynie znajduje się sąd okręgowy i żegluga. Reflektanci zechcą się zgłosić wprost do mnie. P. Flatow w Gnieżnie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr122, 2-6-1866r., str.4 :
„Oberżą w Gostyniu, którą przez 5 lat dzierżawiłem od Pani Koleszy, opuściłem dla zmiany stosunków. Natomiast otworzyłem od dnia dzisiejszego oberżą własną, ktorą nabyłem po Bałdowskich obok domu Pani Koleszy, a urządziwszy takową dla wygody tu przejeżdżających, upraszam pokornie o łaskawe nadal względy Michał Jankiewicz, Hotel de France.”

WBC „Dziennik Poznański” nr244, 23-10-1867r., str.4 :
„Podgórna ul.7 jest do wynajęcia od 1 kwietnia 1868 wielki sklep o 5 lokalach, angielskiej kuchni, z zupełnem oświetleniem żarowem, w którym dotąd odbywała się sprzedarz mleka dom.Kobylepola przy największej miejscowej tu konkurencyi, który jednak jest stosowny do każdego innego procederu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr245, 24-10-1867r., str.4 :
„Podgórna ul.7 jest do wynajęcia wielka stajnia wraz z górą na schowanie paszy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr272, 27-11-1907r., str.4 :
„Zmiana wlasności. Folwark w Bizolach pod Ostrudą na Warmii kupił od Banku Parcelacyjnego w Poznaniu Pan Józef Drabecki z pod Poznania. Na Warmii już wielu z naszych osiadło – pan Drabecki powiększył ich szeregi.”

WBC „Dziennik Poznański” nr211, 17-9-1891r., str.3 :
„Sąd okręgowy wągrowiecki rozciągnął pod dniem 31 sierpnia r.b. konkurs nad majątkiem oberzysty Marcina i Bronisławy z domu Felickiej małżonków Szynków w Wągrówcu, a na wniosek wspólnego dłużnika wyznaczył dla wspólnego wierzyciela w celu osiągnięcia ugody przymusowej w izbie nr.3 gmachu sądowego termin na dzień 26 wrzesnia r.b. o godz.9 rano.”


WBC „Dziennik Poznański”nr246, 27-10-1871r., str.4:
„Dom mój w Śremie pod No. 32 i 33 w Rynku położony zamierzam sprzedać pod bardzo korzystnemi warunkami. Śrem, 25 pażdziernika 1871. Joanna Pendzińska.”

WBC „Dziennik Poznański”nr292, 21-10-1864r., str.3:
„Subhasta: W Suchorznie (Suchorzewie?) grunt pod nr.31 Piotra Kościelniaka, oszacowany 614 tal. Termin dnia 20 grudnia w Pleszewie.
W Przygodzicach grunt pod nr.28. spadkobierców Bodyla, oszacowany 1588 tal. Termin 21 grudnia w Ostrowie.
W Cichejgórze grunt pod nr.13 małżonków Klemków, oszacowany 1324 tal. Termin 22 grudnia w Grodzisku.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 13:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański”nr186, 17-8-1871r., str.4:
Sprzedaż konieczna nieruchomości majstra profesji bednarskiej Karola Heinrich i jego żony Karoliny.

WBC „Dziennik Poznański”nr186, 17-8-1871r., str.4:
Sprzedaż konieczna nieruchomości Marcina Falkensteina i jego żony Jadwigi.

WBC „Dziennik Poznański” nr189, 20-8-1871r., str.5:
Sprzedaż konieczna folwarku należącego do kupca Teofila Radkiewicza.

WBC „Dziennik Poznański” nr294, 24-12-1871r., str.5:
„Własność moją w Borku tj. 12 mórg pszennej ziemi, położoną przy szosie i graniczącą z folwarkiem pana Zemfflegel mam zamiar z wolnej reki sprzedać. Reflektujących proszę zgłosić się przez listy frankowane do mnie. Magdalena Pankowska, w Przecławiu p.Rokietnicą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr294, 23-12-1860r., str.3:
„Objąłem dawniejszy hotel p.Gudaunera pod nazwą „Hotel de Baviere” w Nakle na Rynku położony. Urządziłem go odpowiednio wszystkim potrzebom i wymaganiom i mam zaszczyt polecić takowy tak szanownej publiczności zamiejscowej jak i miejscowej, upraszając o jak najliczniejsze odwiedzanie. Kurzyński.”

WBC „Dziennik Poznański” nr294, 24-12-1859r., str.3:
Sprzedaż konieczna folwarku własność Ignacego Wielgoszewskiego.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Gazeta Grudziądzka nr 60 z dnia 18 maja 1907

- Z Poznańskiego. Wioska szlachecka Gręziny pod Wągrówcem, 800 mórg obszaru bardzo dobrej ziemi, należąca dotychczas do pana Antoniego Braunka przeszła mocą kupna na własność Domu Bankowego Drwęski & Langner (Marcin Biedermann) w Poznaniu. Pan Braunek obejmuje po teściu dobra rycerskie Brzoza pod Bukiem,

-Z Mogileńskiego. Dominium Padniewo zamienione zostało na gminę wiejską i po »kulturniejszemu« nazwane »Hartfeld«.

"W Grembowie pod Koźminem jest natychmiast do nabycia (1243 6 mrg. lub więcej roli włącznie z ogrodem owocowym i łąką dwukośną około ½ mrg. obejmującą, z domem mieszkalnym obszernym i zabudowaniami gospodarczymi za przystępną cenę. Zgł. przyjm. Piotr Nowicki. właściciel."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2012, 08:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr247, 27-10-1896r., str.3:
„Dobra rycerskie Słomczyce pod Strzałkowem obejmujące ca. 1300 mórg dobrej gleby, nabył od dotychczasowego właściciela p.Błociszewskiego, młody agronom p.Plewkiewicz, płacąc za morgę ca.180 m.”

KPBC „Przyjaciel: pismo dla ludu”, nr18, 1-3-1888r., str.4:
„Mam zamiar sprzedać z wolnej ręki tu w Kowalewie w ulicy Toruńskiej przy szkole domostwo o 4 izbach i warsztacie, jeszcze jedną izbą do mieszkania oraz z ogródkiem od ulicy. Jan Kempa, bednarz w Kowalewie (Schoensee W.Pr.).”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2012, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.02.12 R.14 nr 19

„- Z Droszewa pod Kotowieckiem otrzymał *Dz. Pozn.* następującą potworną wieść:
Tutejszy oberżysta Tomasz Majerowicz zaofiarował w grudniu ubiegłego roku swoją oberżę wraz z 7 morgami roli komisyi kolonizacyjnej, która mu po krótkim czasie odpowiedziała,
że nie może reflektować na ,kupno polskiej oberży, w tak czysto polskiej okolicy.
Powodem tego czynu ze strony Majerowicza była zemsta przeciwko tutejszemu księdzu proboszczowi, który energicznie wystąpił przeciw coraz bardziej z wikszającemu się pijaństwu.
Nadmieniam, że p. Majerowirz pochodzi z Pleszewa, będącą w jego posiadaniu oberżę kupił przed 2 laty od p. Webera (Polaka), który, gdyby się był podobnego kroku ze strony
p. Majerowicza spodziewał, nigdyby temuż swej oberży nie był sprzedał.
Stanisław Kałużny,
organista."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr193, 25-8-1894r., str.6:
„St.Domingo ogród z restauracyą Dębińska ul. Nr. 3 nabyłem i proszę o łaskawe poparcie. Władysław Olszewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr7, 11-1-1900r., str.6: „Z powodu śmierci ś.p mego męża zamierzam mój od kilku lat w Kruszwicy w rynku istniejący handel szkła i porcelany, artykułów drobnych żelaznych, blaszanych itp.pod korzystnemi warunkami sprzedać[…] Anna Kozłowska. Kruszwica, Cukrownia, w styczniu 1900.”

WBC „Kurier Poznański” nr 78, 5-4-1903r., str.4:
„Sołtys p. Kolasiński z Obory donosi „Lechowi”, że jeszcze gospodarstwa swego nie sprzedał i że ono nigdy nie przejdzie w ręce kolonisty. Niedawno donosił „Lech” o rzekomej sprzedaży odnośnego gospodarstwa.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.04.30 R.15 nr 52

„-Młynkowo, pow. obornicki, 27. 4.07. Jest tu do nabycia gospodarstwo 14 morgowe, położone w środku wsi.
Wieś jest czysto polska, do kościoła 20 minut, - do dworca 30 minut. Pożądanem jest. aby zgłosił się Polak, lecz pospiech konieczny, gdyż pertraktują o tę posiadłość innowiercy.
Zgłoszenia przyjmuje p. J. Mierzwa w Młynkowie.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2012, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.15 R.14 nr 72

„- Od Kościana. Pan Władysław T a c z a n o w s k i z C h o r y n i otrzymał pozwolenie na wydobywanie węgla brunatnego na swoich polach.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.20 R.14 nr 74

"- Z Wągrowieckiego. Wieś szlachecka Hermanowo pod Jabłonowem (Gosslershausen) w Prusach Zachodnich. 1000 mórg obszaru, dotychczasowa własność Domu bankowego Drwęski i Langner (Marcin Biedermann) w Poznaniu, przeszła mocą kupna na własność p. Boleslawa Kowalskiego, byłego właściciela Brdowa w Wągrowieckiem. - Nowemu nabywcy: Szczęść .Boże!"

Gazeta Grudziądzka 1907.07.27 R.14 nr 90

„- Zduny. Jeden z najpiękniejszych majątków w tutejszej okolicy Górę, obszaru 1500 mórg, nabył p. Wal e n t y W i l k o s z e w s k i, dawniejszy dziedzic Siemianowic pod Gnieznem z rąk niemieckich. Szczęść Boże!”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr49, 28-2-1862r., str.3:
„Sprzedaż konieczna.[…]Nieruchomość do Krystyanie Möllera, majstra profesyi mularskiej i jego żony Matyldy z domu Haake należąca, pod nr 39. na Śródce w Poznaniu położona,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Hotel dawniej Paprzyckiego, mam zamiar sprzedać. Reflektanci z odpowiedniem kapitałem zechcą się osobiście zgłosić. Interes jest korzystny i donośny. K. Nowacki, Września.”

WBC „Dziennik Poznański” nr4, 6-1-1877r., str.4:
„Obwieszczenie. Grunt tutaj w Trzemesznie na Nowem mieście pod Nr. 179 położony, własność pani Cecylii Kluszczyńskiej, dawniejsza własność małżonków Józefa i Agnieszki Krause ,[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr75, 30-3-1930r., str.10:
„Przetarg przymusowy. Nieruchomość położona w Spławiu i w chwili uczynieniem wzmianki o przetargu w księdze gruntowej tom II wykaz 48 na imię Magdaleny Nowak z domu Majchrzak z pierwszego małżeństwa Kuzniarek, zam. w Spławiu […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr90, 21-4-1909r., str.8:
„Sprzedaż hotelu. Mój tu w Lwówku (Neustadt b.P.) w rynku położony hotel, w którym od 80 lat z dobrym skutkiem interesa restauracyjne, połączone z licznem odwiedzaniem podróżujących się prowadzi, mam zamiar pod korzystnemi warunkami sprzedać. Franc. Wieczorek, właściciel hotelu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr95, 27-4-1909r., str.4:
„W Rogożnie niemiecki „Hotel Centralny” kupił pan Maksymilian Schubert, Polak, za 62,000 marek. Jest to największy hotel w tem mieście.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2013, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr187, 17-08-1907r., str.6:
„Mam zamiar sprzedać mój dom w Kórniku, w środku rynku, z obszernym ogrodem, z pięknym widokiem na jezioro i las. Dom ten z wygodnem mieszkaniem, z wjazdem, stajnią, wozownią, śpichlerzem, nadaje się bardzo na handle i wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. […] Doktorowa Tetzlaff Kórnik - Kurnik.”

WBC „Dziennik Poznański” nr187, 17-08-1907r., str.3:
„Pan Jan Komendziński z Poznania donosi nam, że swój majątek rycerski Grylewo w powiecie wągrowieckim, obejmujący przeszło 4000 mórg sprzedał za 1 370,000 marek panu Janowi Miechowi z Brześcia na Kujawach.”

WBC „Dziennik Poznański” nr162, 19-07-1912r., str.3:
„Hotel Francuski, dzierżawiony dotychczas przez pana Leona Szczepanowskiego, przejął – jak się dowiadujemy – pan Sobkowski, posiedziciel z Główny pod Poznaniem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr165, 23-07-1912r., str.4:
„W Kościanie zgłosił konkurs* właściciel hotelu p. Konstanty Studziński. Zgłoszenia przyjmuje książkowy p.Neumann do 15 sierpnia. – W Strzelcach pod Mogilnem zgłosił konkurs właściciel młyna p.Leon Górny. Zgłoszenia przyjmuje kupiec p.Thomaczek w Mogilnie do 9 sierpnia.”
*upadłość

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2013, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr105, 7-05-1873r., str.4:
„Wieś „Oporze” w powiecie Wągrowieckim wydzierżawił Aleksander Golski od p.Podjarskiego na 18 lat.”

WBC „Dziennik Poznański” nr295, 28-12-1865r., str.4:
„Nabywszy przez subhastę dnia 20 grudnia b. oberzę Willfcha i trzy przyległe kamienice w Brodnicy (Strasburg in West-Preusse.). zamierzam wszystko razwm albo pojedyńczo sprzedać lub wydzierżawić i w tym celu wyznaczam termin na 15 stycznia 1866 w domu p. Ryszewskiego w Brodnicy do osobistego przyjmowania ustnych propozycyi. Mileszewy p.Jabłonowo, 24 grudn. 1865. Ignacy Łyskowski.”

WBC „Kurier Poznański” nr211, 15-09-1910r., str.6:
„Wągrówiec. Przedsiębiorca budowlany p.Smarzyński stąd nabył od kupca Lehmanna, niemca, dom tegoż przy ul. Klasztornej za 15 500 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr32, 10-02-1912r., str.3:
„Donoszą nam, że pani Stanisławowa Węclewska z Poznania sprzedała wczoraj kamienicę w Toruniu przy ulicy Elżbiety drogerzyście p. Kazmierzowi Stryczyńskiemu za 42.000 marek.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 07:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr123, 1-o6-1912r., str.3:
„Konkurs ogłoszony został wczoraj nad majątkiem p. Szymona Kwaczkowskiego, kupca w Bydgoszczy.”

WBC „Dziennik Poznański” nr120, 27-05-1904r., str.6:
„Przy ul.św.Łazarza pod Nr.2 naprzeciwko rynku, przy przystanku kolei elektrycznej, w ożywionej uroczej okolicy, w nowej 4 piętrowej, dobrze już przeschniętej, z wszelkim komfortem urządzonej kamienicy, są do wynajęcia mieszkania o 8-miu i 5-ciu jasnych i przestwornych pokojach, z erkerem*, loggią i balkonem. Na parterze tejże samej kamienicy są też 2 osobne składy z mniejszemi mieszkaniami i przyległościami, również zaraz lub póżniej do wynajęcia. Bliższych szczegółów dowiedzieć się można u administratora na II piętrze, po lewej ręce mieszkającego.”
*z niem.= wykusz

WBC „Dziennik Poznański” nr66, 20-03-1890r., str.4:
„Pani Olawska, wdowa po księgarzu trzemeszyńskim, sprzedała 16 bm. swą drukarnią p. Przyjemskiemu za cenę 4500 talarów, firmę wraz z księgarnią za cenę 1000 talarów, zaś zapasy materyałów do pisania i nowych książek wedle umowy.”

Środą 1500 morgów KPBC „Gazeta Toruńska” nr234, z dnia 11-10-1899r., str 3:
„Wieś rycerską Mączniki pod znakomitej ziemi nabył za pośrednictwem firmy Drwęskiego i Langnera, Centralnej Agentury dóbr w Poznaniu od p.Kropaczewskiego p. Jasiecki z Polwicy. Mączniki uchodzą za jeden z najlepszych majątków tamtejszej okolicy.”
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... ublication

WBC „Dziennik Poznański” nr267, 20-11-1867r., str.4:
„Wiatrak położony nad szosą pomiędzy Kostrzynem a Swarzędzem w Paczkowie przed 3 laty nowo wystawiony, z kamieniami francuskiemi i wszelkiemi porządkami do tegoż należącemi, jest z wolnej reki, celem natychmiastowego rozebrania, do sprzedania. O warunkach kupna dowiedzieć się można u właściciela w Paczkowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr140, 20-06-1868r., str.4:
„Sprzedaż konieczna […] Do młynarza Jana Bogumiła Litke należący, we wsi Głównie pod No. 41 położony młyn wodny Karlsbrunn, zwany, oszacowany na 5191 tal. wedle […] Niewiadomi spadkobiercy i następcy prawni: a. Stanisława Piotra Fiałkowskiego z Poznania. b. Wdowy Karoliny Litke w Głównie zapozywają się niniejszem publicznie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr140, 20-06-1868r., str.4:
„Nieruchomość po pozostałości po ś.p. kamelarzu Suleckim należącą, położoną w mieście Lwówku pod No. 119, składającą się z domu mieszkalnego, stajni i ogrodu, chcę z wolnej reki sprzedać.[…]Egzekutor testamentu. X.Hebanowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr96, 25-04-1868r., str.4:
„Z powodu działów familijnych, nieruchomość położona w Poznaniu przy ul. Warszawskiej (Śródka) pod No. 9 i 10 składająca się z domu większego i mniejszego, podwórza, około 2 morgów ogrodu, do tego kużni, jest z wolnej ręki zaraz do sprzed. Bliż.wiad.udzieli właściciel młyna Sto-Jańskiego p. Warliński przy Poznaniu.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2013, 21:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr143, 24-06-1902r., str.6:
„Browar. Mam zamiar z powodu śmierci męża mego sprzedać jedyny w miejscu browar z kompletnem urządzeniem, z wielkim ogrodem stosównym do budowy i 30 mórg najlepszej ziemi. Z browarem połączona restauracya z realnym konsensem, z jedyną w miejscu największą salą, przynoszącą 2000 marek dotychczasowej dzierżawy. A.Ciemierska, Września. Bliższe piśmienne szczegóły poda A.Ciemierski, Konarzewo p.Krotoszyn.”

WBC „Dziennik Poznański” nr143, 24-06-1902r., str.5:
„Mogilno. Posiadłość Szczepanowo nr.2 pod Barcinem sprzedał p.Józef Stark z Mogilna w 3 częściach. Nabywcami są pp.: Andrzej Skaza, Stanisław Krysiak, Wilhelm Lange.”

WBC „Dziennik Poznański” nr86, 15-04-1881r., str.4:
„Kupno dóbr! Pragnę rychło nabyć posiadłość pańską w dobrem położeniu w Ks.Poznańskiem o około 10-12000 mórg.( i więcej), z których połowa, co rzecz najważniejsza, musi być las z dobrem polowaniem. Każdą zaliczkę dać mogę. Agenci wykluczeni. Wnioski bezpośrednie z dokładnem podaniem stosunków majętności i ceny przyjmuje pod lit.G.v.A. 330 sekretarz szląskiego towarzystwa wyścigowego. (Schlesischer Rennverein) Emil Kabath, Wrocław Carlstr.28.”

WBC „Dziennik Poznański” nr86, 15-04-1881r., str.3:
„P.Kiedrowski, dzierzawca Komenderyi, nabył za 105,000 mr. od p. Bierwagen wieś Mieścisko w powiecie szamotulskim położoną a 1065 morgów obszaru mającą.”

WBC „Dziennik Poznański” nr88, 17-04-1881r., str.6:
„Bez pośrednictwa osób trzecich są do sprzedania dobra Sadłowo w Królestwie Polskiem, gubernii płockiej, powiat rypiński, odległe od granicy pruskiej jedną milę i tyleż od szosy rypińsko-dobrzyńskiej, od miasta Brodnicy, stacyi projektowanej kolei pruskiej, mil dwie, złożone z czterech folwarków: Sadłowo, Przybyszew, Grabówiec i Ozorkowo. Ogólna przestrzeń gruntów dworskich włók 59, w tem gruntu ornego 33 ½ włóki, trzecia część przennego a dwie trzecie żytniego, łąk 11 włók w połowie z pokładami torfu osuszonemi i z korzyścią dającemi się eksploatować, lasu (?)2 włók w połowie budulcowego przeważnie belkowina i starodrzew sosnowy i dębowy, jeziora 1 ½ włóki, ogrodów owocowych i spacerowych 1 włóka. Grunta orne w kulturze, ląki w znacznej części wymeliorowane, niużytków żadnych, grunta włościańskie odseparowane. Budowle, inwentarz żywy i martwy w dobrym stanie i kompletne. Pałac obszerny murowany piętrowy, bardzo wygodnie urządzony, otoczony pięknym z odwiecznemi drzewami ogrodem spacerowym i owocowym. Wspaniały kościół w miejscu świeżo wyrestaurowany. Szacunek po 4,000 rubli włóka, po potrąceniu towarzysta kredytowego, w dwóch trzecich częściach zaraz wymagany, reszta w kilkoletnich ratach. Bliższych szczegułów udzieli na miejscu właściciel, z przedstawieniem najszczegółowszych map i rejestrów pomiarowych.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2013, 06:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr2, 3-01-1880r., str.3:
„P.Ludwik Karśnicki z Mchów nabył za 74,000tal. wieś Brzostownią w śremskim powiecie, mającą 1285 morgów =328 hekt. Obszaru. Dotychczasowym właścicielem był p.Każmirz Niegolewski z Włościejewek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr7, 10-01-1880r., str.4:
„Na sprzedaż z wolnej ręki: majątek ziemski Kikoł, gubernia płocka powiat lipnowski, składający się z 5 folwarków. Kikoł osada, Cieluchowo, Wolencin, Nowopole, Radziochy; rozległości 180 włok, gruntu ornego 130, lasu 50. Browar, gorzelnia, 4 jeziora,3 wiatraki, cegielnia, 4 propinacye, dom mieszkalny pałac o 14 oknach od frontu, piękny ogród, oranżerya. 4 mile od stacyi kolei żelaznej i spławnej rzeki Wisły, mila od stacyi pocztowej, od Torunia 2 mile; rocznie 6 jarmarków. Kikoł wieś kościelna. Bliższa wiadomość na miejscu.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2013, 07:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr13, 17-01-1880r., str.4:
„W Grabowie pod Nr.93, w Rynku jest od 1 kwietnia r.b. do wydzierżawienia kram z repozytoryami i potrzebnemi do tego utensiliami, jako też pokój z alkierzem i kuchnią. Reflektujący na dzierżawę niechaj się zgłoszą do właściciela Nepomucena Gorgolewskiego w Ostrzeszowie.

WBC „Dziennik Poznański” nr23, 27-01-1889r., str.4:
„Ze Śremu donoszą nam, że rodak nasz p.Domagalski cukiernik nabył od p.Schulza z Poznania dom przez tegoż na subhaście kupiony, za 16,600 marek w rynku przy ulicy Kościelnej położony.”

WBC „Dziennik Poznański” nr20, 24-01-1889r., str.3:
„P.Franciszek Całka z Kościana nabył kamienicę w Śremie za 25.000 marek.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2013, 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr196, 28-08-1867r., str.4:
„Mój tu w miejscu przy szosie do Kalisza pod No 185 położony gościniec wraz na tymże ciążącem prawem realnem szynkownia, składający się z domu, w którym 7 pokoi, kuchnia i sklep się mieści, oraz podwórzem i ogrodem przyległym, niemniej wielką stajnią zajezdną i pobocznemi stajniami mam zamiar z wolnej ręki sprzedać. Kupujący zechce swe oferty osobiście u podpisanego złożyć. Krotoszyn, dnia 24 sierpnia 1876. J.Figas, oberzysta.”

WBC „Dziennik Poznański” nr123, 29-05-1868r., str.4:
„Moje gospodarstwo w Biskupicach pod Kłeckiem położone, składające się z 78 mórg dobrej roli wraz z łąkami i 4 mórg 25 prętów jeziora, z 28 szeflami zimowego a 34 szefl. latowego wysiewu mam chęć z wolnej ręki sprzedać. Józef Jackowiak, gospodarz.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2013, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr59, 12-03-1889r., str.4:
„Subhasta. W drodze przymusowej sprzedaną będzie posiadłość gościnnego Michała Martina w Zasutowie, obszaru 0,68,10 hekt., przynosząca czystego dochodu 579 marek, w lokalu sądu okręgowego w Środzie dnia 11 maja przed poł. O godz. 10.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2013, 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 275, 01-12-1865 r., str.4:
„Kamienicę swoją o jednem piętrze wraz z zabudowaniem no. 222 w Trzemesznie, naprzeciwko kościoła ewangielickiego, z ogródkiem, jako też ½ morgi roli za stodołami, chcę sprzedać. Reflektujący zechcą się zgłosić celem porozumienia się i ułożenia do brata mojego Wgo X. proboszcza Czaplewskiego w Ostrowitem Prymasowskiem pod Trzemesznem. Julia Rogas.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 148, 01-07-1868 r., str.6:
„Gospodarstwo około sto morgów pszennej ziemi, dobrze zabudowane, z kompletnym inwentarzem i gospodarczemi porządkami, ze żniwem, ma zamiar natychmiast sprzedać lub wydzierżawić J. Szymański w Sarbinowie pod Swarzędzem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 144, 25-06-1868 r., str.4:
„Wydzierżawienie młyna wodnego. W Smolnicy pod Wronkami jest od 1 października r. b. dominialny młyn wodny o trzech gankach, z których jeden francuzki do wydzierżawienia. Kaucyi potrzeba 700 talarów.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 155, 11-07-1875 r., str.6:
„Położoną w mieście Gostyniu przy Rynku, bezpośrednio obok sądu oberzą moją i restauracyą, w której znajduje się bilard francuski i w której znajdują się potrzebne dla cukierni piece, -obecnie nie ma tu cukierni – zamierzam sprzedać z dniem 1 października rb. Zaliczka 3000 M. wystarcza na 6 lat przy regularnej opłacie prowizyi. Mający chęć kupna zechcą się wprost do mnie udawać. Cecylia Lax.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 220, 25-09-1867 r., str.4:
„Posiadłość moję, położoną w mieście Borku, składającą się z domu mieszkalnego, chlewow, studni, około 1 morgi ogrodu, tudzież w dobrym stanie znajdującego się wiatraka, jako i 4 ½ morgi I klasy gruntu, mam zamiar sprzedać z wolnej ręki pod korzystnemi warunkami. Szelejewo pod Borkiem. Rauchut, młynarz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 283, 08-12-1867 r., str.4:
„Do sprzedania natychmiast z wolnej ręki jest oberza zwana Hotel de Posen w miejscu na targowisku, pod bardzo korzystnemi warunkami. Hotel składa się z dwunastu pokoi i dwóch sal. Przytem jest stodoła i stajnie na 100 koni, w których obecnie mieści się 30 koni dragońskich, a reszta zajęta na jarmarki, leży nad żwirówką i posiada 14 mórg gruntu wraz z łąkami. Bliższych warunków dowiedzieć się można u właściciela hotelu pana Tomasza Dzieciuchowicza w Gostyniu.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2013, 08:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 80, 05-04-1868 r., str.4:
"Położony w Jerzycach pod No. 168 nad żwirówką berlińską a do pozostałości Józefa Grzeskiewicza należący grunt, zakład Mullakshausen, oszacowany na 3543 tal. 22 sgr. 6 fen., ma być w terminiena dniu 4 maja rb. o god. 3 po połud. przed deputowanym radzcą sądu powiatowego p. Strauch w miejscu zwykłem posiedzeń sądowych sprzedanym.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 250, 01-11-1891 r., str.6:
„W Ostrowie, w domu moim przy ulicy Kaliskiej Nr.281 jest z dniem 1-go kwietnia 1892 roku do wynajęcia lokal handlowy, (sklepy i remizy), w którym od lat 90 aż dotychczas znajduje się handel win hurtowny i detaliczny. Odpowiednim reflektantom gotową jestem sprzedać ewentualnie i dom cały. J. Robińska, Ostrów.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 126, 04-06-1890 r., str.6:
„Korzystna oferta !! Gościniec mój koncesyonowany od lat piędziesięciu korzystnie prowadzony, wraz z składem towarów i 25 morgami roli, mam zamiar z powodu starości pod korzystnemi warunkami sprzedać. Cena około 20,000 marek. Jakób Heilbronn w Szamarzewie w pow. Wrzesińskim w Wielkiem Księstwie Poznańskiem. Szamarzewo leży pod granicą rosyjską. Bliższe szczegóły udziela A. Heilbronn w Zgorzelicach.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 250, 03-11-1866 r., str.4:
„Oberża (Hotel paryski) w mieście Gnieźnie przy końskiem targowisku położona, jest od 1 kwietnia 1867 pod korzystnemi warunkami do wydzierżawienia. Bliższa wiadomość na miejscu i u kupca p. Nowickiego w Poznaniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 250, 03-11-1866 r., str.4:
„Sprzedaż pozostałości. Dnia 19 listopada rb. z rana o godzinie 9 na probostwie w Biechowie pod Miłosławiem sprzedawany będzie plus licitando za gotówkę żywy i martwy inwentarz pozostały po śp. Dziekanie i proboszczu J. Robińskim, jako to:[…] Egzekutorowie testamentu: ks.Tułodziecki w Miłosławiu. ks. Piątkowski w Winnejgórze. A. Robiński w Krotoszynie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 252, 06-11-1866 r., str.4:
„Mój dom w Szubinie wraz z ogrodem i handlem korzennym mam zamiar pojedyńczo lub ogółem z wolnej ręki sprzedać. Bliższą wiadomość sama udzielę. Marya Olszewska.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2013, 07:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 138, 18-06-1910 r., str.8:
„Hotel Victoria w Krotoszynie położony przy głównym rynku, istniejący od lat 60, jest od pażdziernika r. b. do wydzierzawienia ewenti. pod bardzo dogodnemi warunkami do sprzedania. Agenci wykluczeni. Zgłoszenia przyjmuję Dr. St. Polewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 207, 12-09-1893 r., str.8:
„Parcelacya. Kawał ziemi, należący do masy konkursowej Adolfa Fehlana a położony na Jeżycach pod Nr. 211 nad żwirówką Berlińską, a obejmujący około 96 morg ma być rozdzielonym na małe parcelki po 1 do 5 mórg obejmujące i w tym celu wyznaczono na czwartek d. 14 września w restauracyi Wendlanda na Jeżycach […]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2013, 06:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 107, 12-05-1874 r., str.4:
„Folwark, na Staro Poznańskiem przedmieściu w Środzie, blizko dworca budującej się kolei położony, obejmujący 200 mórg pszennej ziemi z łąkami, na którym się dobry torf znajduje, jest dla działów na sprzedaż. Bliższych warunków udzieli Wpan A. Swiniarski w Sremie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 100, 2-05-1865 r., str.4:
„Hotel Victoria w Pleszewie. Pod powyższą nazwą otworzyłem w tych dniach oberżą, którą tu dotychczas utrzymywał p. Adamczewski. Urządziwszy pokoje odpowiednio celowi, zaopatrzyłem się w wyborowe towary, przyjąwszy biegłego kucharza. Polecając zakład mój łaskawym względom Szanownej Publiczności, przyrzekam uprzejmość gospodarską, umiarkowane ceny i skorą usługę. Pleszew, w kwietniu 1865 r. Wincenty Leszczyc Waliszewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 50, 1-03-1873 r., str.4:
„Przebudowany i w nowym guście wybudowany stary „Hotel du Nord” w Gnieźnie odbieram w dniu 1 maja r.b. na własność. Hotel ten – przez 13 lat w ręku jednego właściciela – starannie nadal prowadzić będę, a wykwintną kuchnię, wyborne wina i skorą usługę sumiennie polecić mogę. Polecając wysokiej publiczności zarazem wielką salę koncertową, urządzoną z małym teatrem i dwie sale mniejsze, stósowne na zgromadzenia etc. zapewniam, że staraniem mojem będzie, wszelkim życzeniom zadosyć uczynić, a licząc na wysokie względy dla początkującego ziomka, podpisuję się uniżony Piotr Rutkowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 236, 16-10-1877 r., str.4:
„Ogłoszenie. Celem działów pomiędzy współwłaścicielami ma być nieruchomość na tutejszem przedmieściu Śgo Wojciecha pod Nr. 153. Dawniej 84 B położona do
a. Pelagii Berger, obecnej małżonki Adama Majewskiego handlarza węgli,
b. Franciszki Sobieskiej
wspólnie należąca. Przynosząca rocznego dochodu użytkowego 180 marek 13 fen. Drogą dobrowolnej subhasty sprzedaną.[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 172, 30-07-1867 r., str.4:
„Mój w Miłosławiu w Rynku położony plac mam zamiar sprzedać. Bliższej wiadomości udzieli właściciel Sieleski.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2013, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 143, 26-06-1909 r., str.8:
„Z powodu choroby mam zamiar sprzedać mój od wielu lat dobrze zaprowadzony skład żelaza, kolonialny i hotel wraz z domostwem pod bardzo korzystnemi warunkami, B.Golcz, właśc. Walczak, Dolsk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 22-02-1902 r., str.4:
„Mam zamiar od lat 15 istniejący skład mój pod bardzo korzystn. warunk. zaraz sprzedać. Reflektanci zechcą się wprost do mnie o warunki zgłosić. Helena Mąke, Gniezno, Skład strojów i towarów krótkich.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.7:
„W Inowrocławiu. Długoletni, dobrze zaprowadzony interes golarski z pomieszkaniem jest przy ul. Farnej od 1 kwietnia do wynajęcia. Bliższych wiad. udzieli Rob. Wrzesinski Rynek 11.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 23-02-1902 r., str.7:
„Nowo zbudowaną oberzę na miejscu spalonej, z salą, wielkim ogrodem i t.d. w Pobiedziskach, sprzedam natychmiast pod warunkami nader przystępnemi tanio. Pośredników przy sprzedaży nie wykluczam. Dr. Kossowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 214, 18-09-1878 r., str.3:
„Tutejszy król. Sąd powiatowy ogłasza w dzisiejszym numerze Dziennika pomiędzy inseratami trzy obwieszczenia, jedno z 6 a dwa z 7 mb.; pierwszem wyznacza celem koniecznej sprzedaży nieruchomości w Trzebawiu pod nr. 14 położonej a należącej do gospodarza Floryana i Wiktoryi z Aniołów małżonków Frączczaków termin subhastacyjny na czwartek dnia 21 listopada rb. na 10 godzinę przed południem w lokalu komisyi sądowej w Stęszewie; drugiem celem koniecznej sprzedaży nieruchomości w Starym Demanczewie pod nr. 1 (dawniej nr.1 i 15) należącej do Karóla Nikulskiego, teraz jego spadkobierców i wdowy Maryanny z Nowickich Nikulskiej na wtorek dnia 19 listopada na 10 godzinę przed południem także w lokalu komisyi sądowej w Stęszewie ; trzeciem celem koniecznej sprzedaży wiatraka i kużni w Będlewie pod nr. 10 należącej do młynarza Józefa i Maryi małżonków Nowickich termin subhastacyjny na wtorek dnia 26 listopada rb. na 10 godzinę przed południem także w lokalu komisyi sądowej w Stęszewie.”

WBC „Kurier Poznański” nr 23, 16-10-1906 r., str.5:
„Z rąk niemieckich wykupili bracia Antoni i Walenty Jurek w Zędowie w powiecie szubińskim większe gospodarstwo, mianowicie nabyli 500 morgową posiadłość p. Ryszarda Brunkiego w Dąbrówce za 180.000 mk. Obaj bracia mają oprócz tego swoje gospodarstwa w Zędowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 71, 28-03-1875 r., str.5:
„Moją w mieście tutejszem, przy Rynku położoną, w najlepszym stanie budowl. znajd. się nieruchomość składającą się z wiel. lokalu handlowego wraz z przyległem pomieszkaniem familijnem, z sali i 8 pokojów gościnnych, obszernego podwórza, 2 sklepów remizy i stajni jako też należące do tego 3 ogrody warzywne zamierzam z powodu przeprowadzenia się pod bardzo korzystn. warunkami sprzedać lub też wydzierzawić. W nieruchomości tej prowadzi się z najlepszym zyskiem od lat 35 oberza i szynkownia dalej nie mały handel towarów łokciowych i handel drzewa porządkowego. Takowa leży też n. Notecią i stosówne jest także na każdy zakład fabryczny. Reflektujący mogą się dowiedzieć bliż. szczegółów przez właściciela. S.Bernstein Pakość.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2013, 08:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 216, 23-09-1866 r., str.4:
„Grunt położony przy Rynku, w ożywionem mieście Śremie, składający się z 3 frontów, zdatny do korzystnego nader prowadzenia każdego rentującego się procederu, z 42 morgami zupełnie dobrej roli, dwoma ogrodami i stodołą o dwóch bojowiskach, jest zaraz z rolą lub bez roli pod korzystnemi warunkami do sprzedania. Kilka tysięcy talarów z sumy kupna może pozostać na gruncie. Bliższej wiadomości udzieli właściciel oberzysta Jakób Filipiński.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 216, 23-09-1866 r., str.4:
„Oberzą moją w Kostrzynie, w Rynku w najlepszem miejscu położoną, zaopatrzoną w wszelkie wygody i przyrządy, chcę od św. Wojciecha wydzierżawić. O bliższe warunki proszę zgłosić się listownie. Jan Gałdyński.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 83, 11-04-1865 r., str.4:
„Należący do pozostałości zmarłego majora de Reze żyjący i martwy inwentarz gospodarczy wraz z kwiatarnią będzie w dniu 19 czerwca i dni następnych drogą licytacyi publicznej za natychmiastową gotową zapłatą w Dusznikach pod Poznaniem sprzedawanym[…] p. R. Giersch w Poznaniu, ul. Fryderykowska 22 na płatne zapytania udziela objaśnień.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 85, 13-04-1865 r., str.4:
„Dom, położony w mieście Gostyniu, w Rynku obok sądu No 19, w którym od lat 20 cukiernia egzystuje, jest z wolnej ręki do sprzedania. Bliższa wiadomość u właścicielki pani Wrześniewskiej.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 90, 20-04-1865 r., str.3:
„Otworzenie konkursu. Król. sąd powiatowy w Śremie, I. dnia 15 kwietnia 1865 r., w południe o godzinie 12. Nad majątkiem fotografa A. C. Haller w Śremie […].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 69, 24-03-1865 r., str.4:
„Dom narożny, przy szosie berlińskiej i lwówskiej pod Nrem 72 w Pniewach położony, obejmujący 4 izby i kuźnią, jako też obszerne miejsce do budowli, jest z wolnej ręki do sprzedania; o warunkach dowiedzieć się można u Konstantego Fenglera tamże, lub u właściciela Aleksandra Fenglera w Kościanie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 69, 24-03-1865 r., str.3:
„Subhasta:[…]
W Lubczynie grunt pod nr. 1 Michała Kucha […]
W Dupiewie grunt pod nr. 18 Stanisława Nowickiego[…]
W Jaskółkach grunt i karczma pod nr. 27, małżonków Bieganskich[…]
W Nekli grunt pod nr. 30 gospodarza Wojciechowicza[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 23-02-1865 r., str.3:
„Subhasta:
W Chłądowie nieruchomość pod nr.4, małżonków Drwęskich[…]
W Łabiszynie nieruchomość pod nr. 48 (na Nowem mieście) garncarza Karpinskiego[…]
W Daniszynie grunt pod nr. 8 małżonków Chylińskich[…]
W Wilczy (na Olędrach) grunt pod nr. 7, Adolfa Scholza[…]
W Friedrichsfeld grunt pod nr. 3, małżonków Heyduków[…]
W Grębanie grunt pod nr. 35, małżonków Kowalińskich[…]
W Radwonce grunt pod nr. 7 i 75 Julii Podoll (dwa domy mieszkalne, stajnia i rola)[…]
W Mogilnie grunt pod nr. 46, wdowy Pawłowskiej[…]
W Rogożnie grunt pod nr. 351, Ludwika Majera[…]
W Januszkowie gospodarstwo pod nr. 19, Wojciecha Konwińskiego[…]
W Rogożnie ogród pod nr. 633, małżonków Tietzów[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 47, 26-02-1865 r., str.3:
„Grunt mój z nowo zbudowaną kamienicą przy ulicy Świętomarcińskiej pod Nrem 23 położony jest do kupienia. Poznań. A.Krzyżanowski, Małe Garbary 9.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 269, 24-11-1865 r., str.4:
„Oberzę w Zerkowie, na rogu Rynku i przy szosie w r. 1866 ukończyć się mającej, stojącę, do której prócz sporego kawału łąki 72 morgi dobrej ziemi należą, sprzeda pod korzystnemi warunkami podpisany. Budynki wszystkie nowe. 1800 tal. na gruncie pozostaną. Jan Staymec.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 270, 25-11-1865 r., str.4:
„W konkursie do majątku Walentego Laurentowskiego, właściciela hotelu i kupca w Bydgoszczy, wyznaczony został termin do rozprawy[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2013, 15:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 70, 27-03-1912 r., str.8:
„Przymusowe sprzedaże.[…]
gospodarstwo zapisane Binkowie nr. 1, gospodarza Marcina i Antoniny z domu Zacharyan Talarczyków […]
posiadlość zapisana w Bninie nr. 245, mularza Franciszka i Maryanny z domu Metelskiej Kozakow […]
posiadłość zapisana w Odolanowie nr. 70, Jozefa i Stanisławy z domu Michałowskiej Miandowiczów […]
posiadlość zapisana w Żninie nr. 420 mularza Fryderyka i Emilii z domu Baumwert Domków […]
gospodarstwo zapisane w Poznaniu Wilda przy ulicy Strumykowej (Bachstrasse) 8, nr. Hipoteczny 223 gospodarza Jakuba i Józefy z domu Trojanowskiej Bednarskich […]
posiadłość zapisana w Poznaniu przy ulicy Polnej 45, nr. Hipoteczny 910, 1) kupca Gustawa Kiekra; 2) wdowy po profesorze dr. Agnieszki Slany […].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 296, 24-12-1937 r., str.9:
„[…] Przetarg przymusowy. Nieruchomość położona w Szamotułach i w chwili uczynienia wpisu o przetargu zapisana w księdze gruntowej Szamotuły wykaz liczba 483 na imię Michała Dorny […].

WBC „Dziennik Poznański” nr 104, 05-05-1867 r., str.5:
„Obwieszczenie. Do sukcesorów Andrzeja Suszyckiego należący folwark w Słomowie […] ma być […] w drodze dobrowolnej sprzedanym[…].”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2013, 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 141, 22-06-1873 r., str.6:
„Restauracya całem urządzeniem i bilardem francuskim jest zaraz tanio do sprzedania. Szczegółów udzieli p. Zieliński przy Fryderykowskiej ul. 14.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 48, 27-02-1908 r., str.4 :
„Nekla. Panna Boleslawa Przyniczyńska kupiła za 10,500 marek od kapitalisty Barana posiadłość, którą tenże nabył przed kilku miesiącami od kupca Dawida Lewina za 10,000 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 48, 27-02-1908 r., str.8 :
„Moją przy rynku położoną nieruchomość, składającą się z lokalu handlowego; mieszkania na piętrze, trzypiętrowego śpichlerza, remiz, stajen itd., gdzie od 40 lat z wielkiem powodzeniem istniał interes zboża, nasion, mąki, artykułów pastewnych, nawozów, a od 8 lat także słomy i siana, mam zamiar z żywym i martwym inwentarzem sprzedać. Reflektantom kupcom, jako też i przemysłowcom każdej branży nadarza się pewna egzystencya. Blizszych szczegółów udzieli Marcus Buch w Buku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 28-02-1908 r., str.3 :
„Zmiana własności. Posiadłość przy ulicy Anny nr. 4, sprzedał p. Franciszek Dąbkiewicz za 94,770 marek restauratorowi p. Leonardowi Filipowiczowi ze Starego Rynku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 28-02-1908 r., str.3 :
„Gniezno. Tutejszy kapitalista p. Kosmowski kupił w Rogowie posiadłość od budowniczego p. Rigalla, nabytą niedawno z rąk niemieckich.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 211, 17-09-1903 r., str.4 :
„Posiadłość na Chwaliszewie nr. 48 kupił od przedsiębiorcy budowli p. Stanisława Bohna, mistrz rzeźnicki p. Ruta za 118,000 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 27-05-1908 r., str.8:
„ Parcelacya. We wtorek, dnia 9-go czerwca od godziny 9 rano t j. w trzecie święto Zielonych Świątek sprzedawać będą w Gniewkowie (Argenau) folwark pana Szypera obszaru około 400 mórg najlepszej kujawskiej gleby, w całości lub częściowo.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 27-05-1908 r., str.8:
„Wydzierzawienie plebanki. Plebanka w Szembruku, około 350 mórg, przeważnie pszennej roli […] w domu p. Kowalkowskiego naprzeciw dworca.[…] Dozor kościelny, Ks. Heese, proboszcz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 27-05-1908 r., str.4:
„Konkurs otworzono nad majątkiem kupca p. Józefa Koteckiego w Opalenicy. Zawiadowcą masy mianowany kupiec Franke tamże. Zgłoszenia przyjmuje do 27 czerwca.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2013, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 28-02-1862 r., str.3 : „Sprzedaż konieczna. Król. sąd powiatowy w Poznaniu. Wydział dla spraw cywilnych. Poznań, dnia 6 września 1861. Nieruchomość do Krystyana Möllera, majstra profesyi mularskiej i jego żony Matyldy z domu Haake należąca, pod ner 39b. na Śródce w Poznaniu położona, oszacowana na 6720 tal. 18 sgr. 10 fen. Wedle taksy, mogącej być przejrzanej wraz z wykazem hypotecznym w registraturze ma być dnia 30 kwietnia 1862 przed południem w miejscu zwykłem posiedzeń sądowych sprzedaną.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 297, 28-12-1862 r., str.4 : „Nabywszy na własność kamienicę pod No. 258 przy Rynku narożnik Pocztowej i Rydzyńskiej ul. przeniósłem tamże mój Skład i handel korzeni i win. […] J. K. Putiatycki w Lesznie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 297, 28-12-1862 r., str.4 : „Z powodu przeprowadzenia się, chcę swą oberzą pierwszego rzędu, Hotel Berliński w Międzyrzeczu zaraz sprzedać. Położona jest w Rynku, murowana,[…] A. Siltowski, właściciel oberzy.”


WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 26-02-1863 r., str.4 : „Aukcya pozastołości. Z polecenia król. tutejszego sądu powiatowego sprzedawać będę w piątek dnia 27 lutego r. b. od godziny 9 przed południem począwszy w lokalu aukcyjnym przy ul. Magazynowej Nr. 1 publicznie więcej dającemu za gotowiznę pozostałość po Ottonie Bendzie składającą się z łóżka z materacem i pościelą, szafy do książek, rzeczy do ubioru, futer, bielizny, dubeltówki, papierów, obrazów i rozmaitych sprzętów domowych. Zobel, sądowy komisarz aukcyjny.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 26-02-1863 r., str.4 : „Zakład swój fotograficzny mam zamiar sprzedać ze wszystkiemi jego przyborami. Krause, Hotel du Nord.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 120, 26-05-1861 r., str.5 : „Wydzierżawienie. Oberza pod białym Orłem w kamienicy tu w Poznaniu na Sapieżyńskim placu liczby 5 się znajdująca, do sukcesorów Kleemanna należąca, ma być wydzierżawioną na dalsze 3 lub 6 lat od 1 października r. b. […] Tschuschke, Radzca sprawiedliwości jako opiekun sukcesorów Kleemanna.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 24-02-1900 r., str.4 : „Wielka Aukcja. […] sprzedawać będę drogą dobrowolnej licytacji z powodu zwinięcia interesu w Hotelu Wiktoryi przy ulicy Berlińskiej 17 całkowite urządzenie restauracyi z kuchnią, jako też całkowite urządzenie hotelu, składające się z 35 pokoji.[…}”
WBC „Dziennik Poznański” nr 45, 25-02-1900 r., str.6 : „Pierwszorzędny hotel „Victoria” położony w najwięcej ozywionej dzielnicy, przy ul. Berlińskiej Nr. 17 w Poznaniu, jest od 1 kwietnia 1900 do wydzierżawienia. Hotel ten obejmuje obszerną restauracyą, 36 pokoi gościnnych, wielką salę, 2 łazienki i jeden skład. Telefon, kaloryfery i przystanek tramwaju elektrycznego.[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2013, 17:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 154, 10-07-1875 r., str.4: „Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w Jankowie powiatu Średzkiego położona, w księdze hipotecznej pod Nr. 4 zapisana, do Aleksego Starzyńskiego należąca[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 273, 28-11-1907 r., str.4: „Kiszkowo. Przy ulicy do Łubowic prowadzącej niedaleko Rynku, kupił p. Piotr Nowaczyk, rzeźnik, rodem z Imielna pod Chwałkowem od pana Mikołajczaka dwa domy z przynależnościami i pięknym ogrodem za 6600 marek. Przewłaszczenie już nastąpiło; nowy nabywca w jednym z domów otwiera od Nowego Roku interes rzeźnicki większych rozmiarów.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2013, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 243, 22-10-1867 r., str.4: „Sprzedaż konieczna. Królewski Sąd powiatowy w Śremie Wydział pierwszy. Śrem, dnia 5 września 1867. Nieruchomość do małżonków cukiernika Michała i Teofili Ruszczyńskich należąca w Śremie pod liczbą 14 15 położona, oszacowana na 16,720 tal. 2 sgr. 6 fen. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 268, 24-11-1883 r., str.3: „Donoszą nam z prowincyi, że rodak nasz, p. Mieczysław Błociszewski nabył w dniu dzisiejszym od tutejszego ziemstwa kredytowego majątek ziemski Maryanowo, obejmujący 1100 morg areału, położony w powiecie międzychodzkim.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 215, 19-09-1890 r., str.5 : „Sąd okręgowy międzyrzecki ogłasza, że zaginął dokument hipoteczny na 42 talary, zapisany po 3 ½ % na posiadłości Kaźmirza Mrozka w Świchocinie, nr. 22 dział III nr. 2, dnia 22 grudnia 1828 roku na imię radzcy sprawiedliwości Pantaleona Szumana z Poznania, przepisany zasię na posiadłość Augusta Teichmanna w Świchocinie, nr. 84 dział III nr. 2, […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 216, 20-09-1890 r., str.6 : „Nad szosą z Leszna do Góry położony, do Ordynacyi Rydzyńskiej należący folwark Fürstenwalde z areałem 106 hektarów, 51 arów ma od 1-go kwietnia 1891 r. być na nowo wydzierżawionym. Do objęcia dzierżawy potrzeba majątku 13,000 marek. Reflektanci raczą się zgłosić do niżej podpisanego. Leszno, dnia 18-go września 1890 r. Landszaftowy administrator Ordynacyi Rydzyńsko- Góreckiej. Władysław T. Zakrzewski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 69, 24-03-1865 r., str.4 : „Dom narożny, przy szosie berlińskiej i lwowskiej pod Nrem 72 w Pniewach położony, obejmujący 4 izby i kuźnią, jako też obszerne miejsce do budowli, jest z wolnej ręki do sprzedania; o warunkach dowiedzieć się można u Konstantego Fenglera tamże, lub u właściciela Aleksandra Fenglera w Kościanie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2013, 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr 33, 09-02-1889 r., str.3 : „Miłosław. Bazar tutejszy nabył p. Jeziorkowski za cenę 51,000 marek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 190, 22-08-1876 r., str.4 : „Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w Poznaniu na przedmieściu Zawadach pod Nr.107 położona, do spadkobierców po Piotrze i Maryannie z Śniegockich małżonkach Bzdręgowskich piekarzach należąca,[…]

WBC „Dziennik Poznański” nr 115, 19-05-1892 r., str.6: „Z powodu innego przedsiębiorstwa jest moja wila i ogród natychmiast do sprzedania. Bliższ. Wiadomości udzielam osobiście na miejscu. W. Kwiatkowski, Poznań, Górna Wilda 31.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2013, 07:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 233, 13-10-1874 r., str. 4 : „Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w wsi Czerwonaku pod Nr. 10 położona do Antoniego Piślewskiego kowala i jego żony Cecylii z Markiewiczów należąca, która z objętością 13 hektarów 10 arów 90 lasek kwadratowych opłacie podatku gruntowego ulega, podług ustalonego czystego przychodu na podatek z gruntu na 26 tal. 3 sgr. 3 3/5 fen. i na podatek budynkowy z wartości użytku na 33 tal. podana, sprzedaną być ma w celu przymusowego wykonania drogą subhastacyi koniecznej […]”.

WBC „Dziennik Poznański” nr 200, 31-08-1879 r., str.6: „Sprzedaż domu. Należąca do małoletnich dzieci po Ludwiku Danzigerze a w Swarzędzu przy Rynku położona nieruchomość wraz z domem, stósownym do prowadzenia interesu jest pod korzystnemi warunkami do sprzedania lub zadzierżawienia. Bl. szczeg. udzieli Michał Badt w Swarzędzu i Emil Seelig w Poznaniu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 294, 28-12-1866 r., str.4: „Sprzedaż konieczna. Grunt oberzysty Walentego Kempnera i żony jego Zofii z domu Zednicker, we wsi Podzamcze pod liczbą 60 położony, oszacowany na 7,953 tal. 21 sgr. 4 2/3 fen. wedle taksy[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 296, 30-12-1866 r., str.3: „Obwieszczenie sprzedaży. Grunta do pozostałości Michała i Agnieszki małżonków Aniołów należące, w Plewiskach pod liczbą 28, 13 i 5D położone, które razem wspólnie zarządzają się, których powierzchnia 109 morgów 86 1/3 pręta kwadratowego obejmuje i które na 6506 talarów otaksowane zostały, […]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2013, 07:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 20, 26-01-1906 r., str.6: „Mój dom (stare rzeźnictwo) mam zamiar za 10,000 mk., przy wpłacie 3000 mk. zaraz sprzedać. Przewłaszczenie może zaraz nastąpić. Alekst Tuszyński mistrz rzeźnicki Gniew (Mewe Wstpr.) ul. Malborska (Marienburgerstr.74).”

WBC „Dziennik Poznański” nr 165, 21-07-1892 r., str.4: „W moim, w Pleszewie w Rynku położonym domu są lokale w których od lat 40 istniał handel kolonialny, wina i piwiarnia, nadający się do prowadzenia i innej branży jak n. p. większej drogeryi, destylacyi itp. obok wygodnego mieszkania na długi czas do wydzierżawienia. Dla pierwszego przedsięwzięcia są kompletne nowe urządzenia oraz i małe zapasy do przejęcia. F. Musielewicz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 165, 21-07-1892 r., str.4: „W Poznaniu, naprzeciwko dworca centralnego położony Hotel Concordia, stale przez publiczność podróżującą zwiedzany, jest pod korzystnemi warunkami do wydzierżawienia. Bliższych wiadomości udzieli A. Cichowicz, Poznań.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2013, 12:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 01-03-1899 r., str.5: „Hotel w Kempnie mieście powiatowem, z gimnazyum i władzami powiatowemi, obecnie p. Czarnieckiego z kompletnem urządzeniem, jak najlepiej położony, dobrze prosperujący i w biegu, sprzedawać będziemy pod bardzo korzystnemi warunkami w czwartek, d. 2 marca r. b. od godz. 11 przed południem na miejscu. Bliższych szczegółów przed terminem udzieli biuro nasze. Spółka Rolników parcelacyjna E. G. m. b. H. w Poznaniu, ulica Wilhelmowska Nr. 18.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 01-03-1899 r., str.6: „Dom fabryczny dotychczas zajmowany przez fabrykę papierosów „Patria” na Jerzycach jest od 1.10. rb. do wydzierżawienia. Powierzchni używalnej około 600 m. Centralne ogrzewanie. Woda z wodociągów itd. Bliższych wiadomości udzieli budowniczy L. Frankiewicz.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2013, 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 146, 01-07-1903 r., str.8: „Dom murowany z stajniami i dużym ogrodem w Trzemesznie mam zamiar sprzedać. M. Perlicki w Trzemesznie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 175, 02-08-1864 r., str.4: „Obwieszczenie o otworzeniu konkursu i aresztu jawnego. Wezwanie wierzycieli konkursowych. Król. sąd powiatowy w Pleszewie. Wydział pierwszy. Pleszew, dnia 22 lipca 1864 o godzinie 11 przed południem. Nad majątkiem Heimanna Rosenberg, kupca w Pleszewie, otworzono konkurs kupiecki, a dzień zaprzestania wypłaty na dzień 11 lipca 1864 ustanowiono. Na tymczasowego administratora masy wyznaczono Tomasza Musielewicza, kupca w Pleszewie.[…].”

WBC „Kurier Poznański” nr 224, 01-10-1909 r., str.7: „Ostrów. Nieruchomość przy ulicy Dworcowej nabył na własność tutejszy mistrz piekarski p. Wiatr od właściciela powózek p. Magdziaka. Cena kupna 15 000 mk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 70, 25-03-1892 r., str.5: „W przyszłym tygodniu dnia 29 marca sprzedaną będzie również przez subhastę wieś rycerska Jarząbkowo około 1100 mórg dobrej ziemi, miejmy nadzieję, że wieś ta nie pójdzie w obce ręce, dodam tylko, że sam gościniec przynosi przeszło 1000 marek rocznej dzierżawy, jest to bowiem główny trakt z Czerniejewa do Witkowa.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 148, 03-07-1897 r., str.4: „Z powodu śmierci mej żony zamierzam mój handel tow. Kolonialnych i destylacyą wraz z domem mieszkalnym i stajniami i z ogrodem warzywnym graniczącym około 2 morgi wielkim, natychmiast pod korzystnemi warunkami sprzedać. Paweł Klitsche, Zduny W. Ks. Poznańskie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 166, 24-07-1875 r., str.4: „Dobra moje rycerskie Żydowo, położone w W. Ks. Poznańskiem, w powiecie wrzesińskim, mające obszaru 1000 m. gotów jestem z powodu ognia sprzedać natychmiast. Hipoteki stałe. Ludwik Voigt.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 166, 24-07-1875 r., str.4: „Sprzedaż konieczna. Nieruchomość we wsi Strykowie pod Nr. 14. Położona, do Stanisława i Elżbiety z domu Trzebińskiej małżonków Sadowskich należąca,[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2013, 12:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 48, 28-02-1893 r., str.6: „Moją własność, składającą się z dwóch domów, budynków gospodarczych i rzeżalni, z ogrodem, założonym przez ogrodowego, z składem kolonialnym w Wytomyślu naprzeciw kościoła katolickiego i 5 mórg dobrej ziemi mam zamiar bez wydbanku pod korzystnemi warunkami sprzedać. Wytomyśl jest oddalony o pół godziny drogi od dworca w Nowym Tomyślu. Józef Matuszewski, mistrz rzeźnicki.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 26-02-1881 r., str.4: „Nowy, bardzo elegancki omnibus jest tanio do nabycia u obywatela A. Balcerek, w Pleszewie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 219, 25-09-1872 r., str.3: „Pan Teofil Mlicki z Osówca kupił w tych dniach ostatnią kolonią od kolonisty we wsi Suszewie, którą to kasztelan sierpski, także Mlicki, był rozdał kolonistom sprowadzonym z Niemiec. I tak przeszło 1000 morgów ziemi, które posiadało kilkunastu innoplemieńców przeszło w ręce polskie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 219, 25-09-1872 r., str.3: „Grunt położony przy Wielkich Garbarach pod Nrm. 53 należący do spadkobierców Heinzego, przeszedł w drodze publicznej licytacyi na własność mistrza murarskiego p. Weigt za cenę 12,600 tal.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 221, 27-09-1872 r., str.3: „Subhastacya nieruchomości zamężnej Katarzyny Bródki i Michała Kuty w Modrzu pod Nrem 41 położonej zniesioną została. Poznań, d. 21 września 1872. Królewski Sąd powiatowy. Sędzia subhastacyjny.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kurier Poznański 1919.08.13 R.14 nr 185
"W polskie ręce. Cegielnię i wytwórnię torfu w Junikowie nabyli od dotychczasowego właściciela Dr. Bacha
pp. Wład. Kurczewski, M. Sroczyński i SP. Z Poznania. Nowonabywcom szczęść Boże!"

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2013, 08:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 62, 14-03-1868 r., str.3:
„Obwieszczenie. Na dniu 23 marca r. b. przed południem o 9 godzinie sprzedawać będzie nasz komisarz aukcyjny różne ruchomości, jako to sprzęty domowe, przyodziewek i wóz półkryty, należące do pozostałości Otylii ur. Wierzbińskiej, publicznie najwięcej dającemu. Koźmin, 6 marca 1868. Królewska komisya sądowa.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 62, 14-03-1868 r., str.3:
„Sprzedaż konieczna. Król. Sąd powiatowy w Poznaniu, Wydział dla spraw cywilnych. Poznań, dnia 29 września 1867. Nieruchomości do Wojciecha Romualda Błażejewskiego i rozwódki jego Salome owdowiałej byłej Wdowickiej należące w Stęszewie pod liczbą 23 i 31 położone […] Niewiadomi z pobytu spadkobiercy wdowy Scholastyki Gierczyk, właścicielki współzobowiązanego grunu, Stęszewo No. 103 B. zapozywają się niniejszem publicznie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 54, 08-03-1866 r., str.6:
„Jezioro i rzeka t. j. rybołówstwo na dwa po sobie następujące lata do wydzierżawienia. Termin licytacyjny w Wiatrowie dnia 10 kwietnia. Warunki dzierżawy każdego czasu do przejrzenia u ekonoma Jaskólskiego. Dom. Wiatrów p. Wągrówcem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 70, 26-03-1869 r., str.4:
„Wiatrak o dwóch gankach w najlepszym stanie na Starem Mieście położony jest natychmiast z wolnej reki do sprzedania przez właściciela piekarza i młynarza Wiatr w Śremie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 298, 29-12-1868 r., str.4:
„Sprzedaż domu zajezdnego stajni i budynków gospodarczych, masyw, i 90 mórg roli i łąki w Połajewie, na trakcie z Obornik do Czrnkowa. O warunkach dowiedzieć się można u rządzcy Wiśniewskiego w Górzewie pod Ryczywołem.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 299, 30-12-1868 r., str.4:
„Sprzedaż handlu. Nasz od lat 15 tu istniejący Handel strojów i towarów modnych, prowadzony z najlepszym skutkiem, położony w najludniejszej okolicy, zamierzamy z powodu stósunków familijnych natychmiast sprzedać. Reflektujący na to zechcą się udawać do firmy Sióstr Jaffe, Fryderykowska ul. 36.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 125, 02-06-1865 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Król. Sąd powiatowy w Poznaniu wydział dla spraw cywilnych. Poznań, 21 stycznia 1865. Nieruchomość w księdze hipotecznej na imie partykularza Jana Bogumiła Krug, zapisana, teraz do jego spadkobierców należąca, na starem mieście w Poznaniu pod Nrem 255 położona […]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2013, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kurier Poznański 1919.09.04 R.14 nr 203
Grunt pod wilę z pięknym i wielkim ogrodem, 7 parcelami pod wilę z ulicą dowozową (aleja czereśniowa) w całości na sprzedaż. E.Hoppe, Stare Puszczykowo p. Poznaniem. Z powodu przeprowadzki sprzedaż moja.

Kurier Poznański 1919.09.05 R.14 nr 204
Zmiana własności. Pan Pawłowski Stanisław, kołodziej z Trzemeszna pod Rozdrażewem nabył za pomocą Banku Wielkopolskiego w Poznaniu od Urzędu Osadniczego (byłej komisji kolonizacyjnej) małą osadę nr 11 w Junikowie, którą miał dotychczas Niemiec Gerhardt w dzierżawie, na własność za 14000 mk., a p. Michał Tesplewicz?(nieczytelne) z Czempina nabył od Banku Wielkopolskiego czteropiętrową kamienicę przy ulicy Bukowskiej nr25 w Poznaniu za 108 tysięcy marek.


Kurier Poznański 1919.09.10 R.14 nr 208
Zmiana własności. Posiadłość fabryczną przy ul. Szyperskiej nr 8 nabył od firmy Cohn i Sieburth p. Kręglewski z Poznania. Cena kupna 600 tysięcy marek.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2013, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 125, 02-06-1865 r., str.4:
„Ogłoszenia rozpoczęcia konkursu i aresztu jawnego. Wezwanie wierzycieli konkursowych. Król. Sąd powiatowy w Pleszewie Wydział pierwszy. Dnia 12 maja 1865 o godz. 6 z południa. Nad majątkiem Kaskel Kallmana kupca w Pleszewie,rozpoczęto konkurs kupiecki […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 54, 07-03-1865 r., str.3:
„Obwieszczenie. Uchwałą sądu z dnia dzisiejszego obłożono aresztem wszelki majątek obywatela i ajenta Walentego Rycharskiego z Miłosławia, powiatu Wrzesińskiego i nad takowym zarząd sądowy zaprowadzono.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 98, 29-04-1865 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Król. Sąd powiatowy w Poznaniu wydział dla spraw cywilnych. Poznań, 2 stycznia 1865. Nieruchomość czcionkarza Walentego Jastrzembskiego i partykularza Walentego Ertla tu w Poznaniu, pod Nrem 116 na Rybakach położona […].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 294, 25-12-1898 r., str.8:
„Destylacyą z handlem i przybocznemi pokojami, mam zamiar od 1 kwietnia 1899 r. pod korzystnemi warunkami wydzierżawić. St. Ziołecki, Września.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 126, 04-06-1873 r., str.5:
„Sprzedaż konieczna. Grunt we wsi Świerczewie pod Nr. 3 położony; do Franciszka Wiśniewskiego i żony jego Maryanny z domu Czajka należący, który z objętością 12 hektarów 30 arów 50 lasek kwadr. […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 206, 08-09-1878 r., str.6:
„Nieruchomość, która należała dotąd do kowala Rauhudta, w Wrześni Nr. 202, położona, z dobr. Budynkami, warsztatem kowalskiem i kołodziejskim, z pięknym ogrodem, jest pod korzystnemi warunkami do sprzedania. Nieruchomość ta leży przy najludniejszej ulicy i jest bardzo dogodną dla powozników i kowali. Wolft Sieburth, Września.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 206, 08-09-1878 r., str.3:
„Nieruchomość na Śródce pod nr. 36 (Warszawska ulica nr. 11), położona, należąca do spadkobierców piekarza Radziszewskiego sprzedaną została dnia 5 bm. przez subhastę. Nabył ją kupiec Michał Badt za 3600 mr.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2013, 16:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 178, 06-08-1893 r., str.8:
„Brodnica (Strasburg WPr.). W moim nowo pobudowanym na rogu głównego rynku domu, najlepsze miejsce do interesu, jest skład i należące do tego kompletne mieszkanie do wynajęcia. Skład kolonialny i wyszynk mógłby na miejscu tem znaleźć egzystencyą, ponieważ okazuje się brak takowego. Młody inteligentny człowiek mógłby sobie zapewnić tu egzystencyą. Polak dostanie pierwszeństwo. Wiktor Wintritz.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 21, 27-01-1870 r., str.4:
„Nowy dom z ogrodem pod No. 99b. na ulicy Trzemeszeńskiej w Gnieźnie jest z wolnej ręki każdego czasu na sprzedaż. O warunkach sprzedaży dowiedzieć się można w miejscu.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 21, 27-01-1870 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna.[…] Nieruchomość w mieście Stęszewie pod No 10a położona, do restauratora Szymona i Malchen z domu Tuch małżonków Lewinów należąca […] Niewiadomy z pobytu wierzyciel Filip Władysław Witkowski zapozywa się niniejszem publicznie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 86, 15-04-1870 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w mieście Poznaniu na św. Marcinie pod No. 278, przy ulicy Młyńskiej pod No. 16 położona, do malarza Fryderyka Peterseu i jego żony Louise z domu Foerster należąca[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 88, 17-04-1870 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w Poznaniu pod No. 107 na przedmieściu Chwaliszewie (Tylne Chwaliszewo No. 4) położona, do majstra szewskiego Jana Listewskiego i jego żony Cecylii z Głuszyńskich należąca […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 20, 26-01-1866 r., str.4:
„Sądowa wyprzedaż. Należący do masy konkursowej A. Kirzchensteina skład cygar, cygaretów, […] Henryk Grunwald, sądowy zawiadowca masy.”

WBC „Orędownik” nr 80, 07-04-1906 r., str.3:
„Zmiana posiadłości. Mistrz stelmachski p. Teodor Obremski w Kcyni sprzedał dom swój przy ulicy Ogrodowej tamtejszemu przedsiębiorcy budowlanemu panu Józefowi Wierzbickiemu za 19 250 mk.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 193, 21-08-1873 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Grunt we wsi Spławie pod Nr. 18 położony, do Michała j Katarzyny z domu Nowak małżonków Małeckich należący[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 189, 19-08-1873 r., str.4:
„Obwieszczenie. Subhastacya konieczna nieruchomości, do Walentego Rybarczyka należącej, w Garaszewie pod Nr. 14 położonej, zniesioną została. Poznań, 5 sierpnia 1873. Król. sąd pow. Wydz. I. Sędzia subhastacyjny. z polecenia: Martens.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 188, 17-08-1873 r., str.6:
„Sprzedaż dobrowolna gruntu, na Grobli, Kąpielna ulica Nr. 2, dawniej na Grobli Nr. 43 tuż nad Wartą, i nad murem placu, na gdzie stoi kościół ewangelicki, na którym obok istniejących jeszcze kąpieli rzecznych istniały dawniej także kąpiele ciepłe; prócz tego stósowny jest takowy z powodu położenia swego do zakładów przemysłowych. Grunt w każdej porze dnia obejrzeć można, warunki zaś w godzinach popołudniowych dni powszednich od 5 do 7 godziny tamże. Poznań, 2 sierpnia 1873. Dozórcy rzecznego Michała Nawrotzki’ego spadkobiercy.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2013, 08:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 19, 25-01-1876 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. We wsi Lasek pod Nr. 6 i we wsi Luboniu pod Nr. 29 położone, do gospodarza Ignacego i Elżbiety z domu Nawrockiej małżonków Jankowskich należące grunta,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 145, 26-06-1868 r., str.4:
„Sprzedaż browaru. Położony w mieście powiatowem, stacyi kolei żelaznej Kościanie, browar jedyny, urządzony w najnowszy sposób, wraz z domem mieszkalnym i gruntem ogrodowym, jest z powodów familijnych pod pomyślnemi warunkami zliczkowemi do sprzedania. Bliższych szczegółów dowiedzieć się można u owdowiałej kowalki Hoffmann w Kościanie, przedmieście poznańskie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 146, 27-06-1868 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. […] Posiadłości do gospodarza Walentego Mager i żony jego Barbary z domu Leitgeber należące, we wsi Rataje pod Nr.1 i 12a położone[…].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 146, 27-06-1868 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna.[…] Posiadłość do Pawła Olejniczaka i żony jego Katarzyny z Lemlerzow należąca, we wsi Garaszewie pod Nr.7 i 11 położona […].”

WBC „Dziennik Poznański” nr 68, 24-03-1875 r., str.2:
„Wieś Siekierki, która była dotąd, jak wiadomo własnością dawniejszego kasyera tutejszego niemieckiego stowarzyszenia zaliczkowego, Hugona Gerstel, przeszła na własność krewnego jego, przedsiębiorcę budowli p. Mikulskiego za 145,000 talarów.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 107, 11-05-1871 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość we wsi Dopiewcu pod No. 8 położona do Franciszka Tomkowiaka i żony jego Reginy należąca,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 169, 27-07-1871 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w mieście Poznaniu na przedmieściu Rybakach pod No. 6 i 7 położona, do zamężnej Balbiny Niklas z Janickich należąca […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 11, 13-01-1878 r., str.6:
„Restauracya z wyszynkiem piwa, wina i z kramem korzennym w narożnej nowo wystawionej kamienicy jest od 1 kwietnia 1878 r. do wynajęcia w Ostrowie, gdzie znaczne targi i jarmarki się odbywają a dotąd sąd ziemiański jest przeznaczony. Ostrów. Jan Sztukowski.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2013, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kurier Poznański 1919.10.01 R.14 nr 226
Zmiana własności. Pan Paszkiewicz z Poznania, członek orkiestry pułku garnizonowego, nabył na własność posiadłość przy ul. Żydowskiej od żyda Juliusa.

Kurier Poznański 1919.10.02 R.14 nr 227
Zmiana własności. Pan Majchrzak nabył w rynku kamienice od p. Budnikowskiego za cenę 80.tys. marek, a kupiec p.Hytry wile od Niemca Helda za 38 tys.mk.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2013, 09:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Kurier Poznański” nr 171, 28-07-1877 r., str.6:
„Gospodarstwo 65 mórg jest natychmiast z wolnej reki do sprzedania. Bliższe szczegóły udzieli Jan Łuczak sołtys w Anna Polonii pod Środą.”

WBC „Kurier Poznański” nr 171, 28-07-1877 r., str.6:
„Piekarnia, która przez 25 lat egzystowała jest każdego czasu do sprzedania lub wydzierżawienia. Dom, śpichrz do zboża i inne zabudowania, ogród przy domu, 4 morgi ziemi dobrej, nie daleko odległej od domu, kupno bardzo korzystne; wiadomość u właścicielki M. Herzog w Miłosławiu.

WBC „Kurier Poznański” nr 86, 14-04-1896 r., str.3:
„Koronowo. W dniu 18 b. m. sprzedawaną będzie w tutejszym sądzie majętność p. Kantaka na Koronowskiem przedmieściu, składająca się z 2 wielkich wodnych młynów i tartaka nad rzeką Brdą, wędzarni, spichlerza, domu mieszkalnego, cegielni i kilkadziesięciu morgów ziemi.”

WBC „Kurier Poznański” nr 297, 25-12-1884 r., str.6:
„Gospodarstwo moje w Ligocie (pow. Krotoszyński) składające się z 42 morg. roli, 8 morg łąk i 8 morg. boru jako i gospodarstwo moje w Korycie składające się z 58 morgów, 2 łąk i 2 ogrodów mam zamiar sprzedać. Wszystkie budynki są z cegły. Ligota (pow. Krotoszyński). Andrzej Owczarek.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 216, 20-09-1868 r., str.4:
„Grunt w Strzyżewie kościelnem pod No. 6 położony, do Teodora i Tekli z Wawrzyckich małżonków Kuczyńskich należący […] Niewiadomi z pobytu wierzyciele: 1) Józefa Ignasiak; 2) gospodarz Franciszek Lukowski za syna swego niedoletniego Józefa; 3) Jan Waliński, 4) Jakób i Rozalia z Wołków małżonkowie Liss czyli Lisoscy; 5) komornicy Jan i Katarzyna z Wołków małżonkowie Schich […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 216, 20-09-1868 r., str.4:
„Obwieszczenie. Należące do masy konkursowej Zygmunta Berendsa zapasy drzewa w boru podstolickim mam z polecenia tutejszego król. sądu powiatowego sprzedać więcej dającemu. Bór rzeczony leży po lewej stronie żwirówki z Poznania do Wrześni […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 217, 22-09-1868 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Królewski Sąd powiatowy w Rogoźnie. Wydział I. Folwark Hutapusta do wdowy Katarzyny z Tembłowskich Mullow należący,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 217, 22-09-1868 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Król. sąd powiatowy w Śremie. Wydział pierwszy. Dnia 15 kwietnia 1868. Nieruchomość do majstra ciesielskiego Hermana Langi i małżonki jego Pauliny z Rauhutów należąca, w mieście Śremie pod liczbą 260 położona […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 217, 22-09-1868 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Król. sąd powiatowy w Śremie. Wydział pierwszy. Śrem, dnia 9 kwietnia 1868. Należące do Piotra Władysława Kollata grunta, w Książu pod No. 6 i na Kiełczyńskich olendrach pod No. 12 położona, […]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 00:13 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
WBC „Dziennik Poznański” nr162, 19-07-1912r., str.3:
„Hotel Francuski, dzierżawiony dotychczas przez pana Leona Szczepanowskiego, przejął – jak się dowiadujemy – pan Sobkowski, posiedziciel z Główny pod Poznaniem.”
Mam uprzejmą prośbę do Jolanty,żeby przy sposobności ku temu gdy sie nadarzy,zechciała zerknąć,czy było powiedziane,gdzie się mieścił wyżej zacytowany Hotel Francuski?Bo zamieszkanie "posiedziciela" nie przesądza o tym.
Szukam informacji o Hotelu Francuskim (lub ew.Du Nord) w ŚREMIE, który prawdopodobnie prowadził mój przodek.
(nie - wyżej wzmiankowany).Zbierali się tam w XIX wieku Sokołowie.Z góry bardzo dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 00:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
gerszewski napisał(a):
WBC „Dziennik Poznański” nr162, 19-07-1912r., str.3:
„Hotel Francuski, dzierżawiony dotychczas przez pana Leona Szczepanowskiego, przejął – jak się dowiadujemy – pan Sobkowski, posiedziciel z Główny pod Poznaniem.”
Mam uprzejmą prośbę do Jolanty,żeby przy sposobności ku temu gdy sie nadarzy,zechciała zerknąć,czy było powiedziane,gdzie się mieścił wyżej zacytowany Hotel Francuski?Bo zamieszkanie "posiedziciela" nie przesądza o tym.
Szukam informacji o Hotelu Francuskim (lub ew.Du Nord) w ŚREMIE, który prawdopodobnie prowadził mój przodek.
(nie - wyżej wzmiankowany).Zbierali się tam w XIX wieku Sokołowie.Z góry bardzo dziękuję.

Szanowny Kolego.
1. Podpisuj swoje posty, to miło jak wiemy do kogo się zwracamy.
2. Wpisz w Google Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa lub tylko WBC.
3. Po lewej stronie wybierz zakładki:
- Kolekcje wydzielone
-Czasopisma i gazety
4. Z rozwiniętego menu w drugim rozdziale „Lista dostępnych tytułów” wyszukaj i wybierz pozycję 55 Dziennik Poznański.
5. Wyszukaj rok 1912 – kliknij.
6. Wyszukaj nr 163
7. Przejdź do strony 3
8. Wyszukaj informację i przeczytaj sam.
Miłej lektury.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 2, 03-01-1873 r., str.3:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w mieście Swarzędzu pod Nr. 115 położona do Joanny z domu Pfeiffer zamężnej za młynarzem Henrykiem Engmann należąca,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 03-01-1872 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w mieście Poznaniu pod No. 65 przedmieścia ś. Wojciecha, na ulicy św. Wojciecha No. 18 położona, której tytuł własności dla rodzeństwa Sypniewskich Filipa Jakóba, Józefa Karola Jana Chryzostoma Błażeja i dla Kajetana Bogdańskiego jest uregulowany,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 63, 18-03-1866 r., str.4:
„Sprzedaż konieczna. Sąd powiatowy w Rogoźnie, wydział I. Nieruchomość do małżonków Roberta i Amundy z Szawlewskich Reuter należąca w Kiszewku pod Nr. 1 położona,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 276, 01-12-1872 r., str.4:
„Obwieszczenie. Na nieruchomości w Lubońcu olędrach pod Nr. 2, do Krystyana Schoepke należącej, zapisane są w udziale 111 pod Nr. 1 170 tal. 6 sgr. 3 fen. dla masy pupilarnej po Pawle Seidlitz, wraz z prowizyą po 5% Utworzony na to dokument składa się z obligacyi z dnia 8 maja 1822 r. i wykazu hipotecznego z dnia 8 listopada 1832 r. Właścicielami pretensyi tej są Jan Bogusław, Gotfryd, Krzysztof, Jan Andrzej, Jan Samuel Seydlitz w dniu 1 maja 1872 wymazalnie pokwitował;[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 01-01-1892 r., str.6:
„Handel mój kolonialny, żelaza, cygar i towarów krótkich, istniejący od lat 14 w Grabowie w najlepszem położeniu, z wyrobioną dobrą klientelą, zapewniający pewną egzystencyą, zamierzam dla stosunków familijnych wydzierżawić. Reflektanci zechcą się do mnie do Ostrowa zgłosić. J. Skurecki,”

WBC „Dziennik Poznański” nr 1, 01-01-1892 r., str.4:
„Nieruchomość, położoną przy Półwiejskiej ulicy pod nr. 40, nabył od pani Ekertowej mistrz piekarski p. Sporakowski za 85,725 marek. Młodemu przemysłowcowi, który własną pracą dorobił się tego mienia, życzymy jak najlepszego powodzenia!”

WBC „Dziennik Poznański” nr 119, 24-05-1862 r., str.4:
„Szanownej publiczności donoszę uniżenie, iż kupiwszy w mieście tutejszem w Nowym Rynku położoną oberzą pod trzema koronami, teraz pod firmą „Christs Hotel” od pani Lindner, takową dla wygody szanownych gości z nowa urządziłem, i polecając się łaskawym względom będzie mojem staraniem wszelkim wymagalnościom zadosyć uczynić. Rogoźno, dnia 19 maja 1862. R. Christ.”

Na pytanie p. Gerszewskiego: Jeżeli w zamieszczonej notatce brak "[...]". oznacza to, że przepisałam pełny tekst informacji zamieszczonej w gazecie. W tym wypadku informacja została umieszczona w dziale "Wiadomości miejscowe", wnioskuję więc, że dotyczyła Hotelu Francuskiego w Poznaniu.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2013, 01:05 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję Jolanto uprzejmie za odpowiedź i pozdrawiam,życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2014.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 19:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 58, 11-03-1871 r., str.4:
„Dom na Jezuickiej ulicy No 12/222 jest z wolnej ręki do sprzedania. Mający chęć kupienia zechcą się zgłosić po warunki do podpisanego Benda, w Kostrzynie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 59, 12-03-1871 r., str.5:
„Obwieszczenie. Król. sąd powiatowy w Wrześni. Wydział I.[…] Do majątku kupca Izraela Schrimmera z Wrześni otworzono konkurs kupiecki, a dzień wstrzymania wypłat ustanowiono na dzień 6 marca 1871 r. I. Tymczasowym zawiadowcą masy mianowano kupca Feliksa Rakowskiego we Wrześni.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 59, 12-03-1871 r., str.5:
„Obwieszczenie. Konkurs do majątku kupca Marka Grünberg w Wrześni […]”


WBC „Dziennik Poznański” nr 59, 12-03-1871 r., str.5:
„Obwieszczenie. W konkursie do majątku kupca Izydora Goldschmidt w Wrześni […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 59, 12-03-1871 r., str.5:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość we wsi Pamiątkowie pod No. 22 A. położona do Mikołaja Grabowskiego i żony jego Izabeli należąca, […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 60, 14-03-1871 r., str.4:
„Ponieważ w konkursie nad majątkiem kupca i tapicera Fryderyka Wilhelma Konstantego Sturzla, firma Fr. Sturzel w Poznaniu, wierzyciel wspólny wniósł o zawarcie akordu, przeto wyznaczono […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 111, 15-05-1887 r., str.8:
„Mój w mieście Swarzędzu na uczęszczanem miejscu położony dom z gruntem, w którym od lat wielu istniejem piekarnia z dobrym odbytem, a który dałby się urządzić na każdy interes, mam zamiar sprzedać pod korzystnemi warunkami, ewent. wydzierżawić od 1 października rb. Hirsch Heimann.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 136, 17-06-1871 r., str.3:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość w mieście Poznaniu na przedmieściu Zagórze pod No. 132 położona, do majstra profesyi bednarskiej Karola Heinrich i jego żony Karoliny należąca,[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 136, 17-06-1871 r., str.3:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość we wsi Żabikowie pod No. 13 położona do Marcina Falzenstein i żony jego Jadwigi należąca, […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 136, 17-06-1871 r., str.3:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość we wsi Dąbrowie pod No. 13 położona, do rodzeństwa Michała i Magdalena Zgołow należąca, […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 166, 24-07-1874 r., str.4:
„Dla braku zdrowia zamierzam sprzedać mój majątek Kurzętnik, mający około 2500 mórg, położony w powiecie lubawskim w Prusach Zachodnich, dwie mile od dworca w Biskupcu (Bischofswerder), jednę milę od kolei budującej się od Malborga do Mławy; ku obu stronom dochodzi szosa, idąca przez mój majątek. Kurzętnik (Kauernik W/Pr.) Michał Łyskowski.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 166, 24-07-1874 r., str.4:
„Aukcja. W poniedziałek dnia 27 lipca przed południem o 11 godzinie sprzedawać będę publicznie najwięcej dającemu przy Ogrodowej ulicy 10 (naprzeciw fabryki Moeglina) dom wraz z stajniami do rozebrania, jako też kilka kup dobrych jeszcze dyl, drzewa itd. Rychlewski, król. komisarz aukcyjny.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2014, 18:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 31-05-1864 r., str.4:
„Od św. Michała r. b. jest w Nakle, w Rynku pod No. 366 położony „Hotel Bawarski” na 3 lub 6 lat pod korzystnemi warunkami do wydzierżawienia; bliższych szczegół udzieli osobiście lub na fr. listy obywatel p. Ignacy Langiewicz w Nakle.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 122, 31-05-1864 r., str.4:
„Obwieszczenie. Królewski sąd powiatowy w Poznaniu, wydział dla spraw cywilnych. Poznań, dnia 21 maja 1864. Konkurs zwyczajny nad majątkiem rzeźnika Jana Pasztalskiego w Poznaniu otworzony przez ugodę prawomocnie potwierdzoną, ukończono.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 185, 15-08-1875 r., str.5:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomości w wsi Żabikowie pod Nr. 12, Nr. 13 położone, do Marcina i Jadwigi z Okupniaków małżonków Falkenstein należące […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 185, 15-08-1875 r., str.5:
„Sprzedaż konieczna. Nieruchomość na przedmieściu św. Rocha w Poznaniu pod Nr.9 położona do Jana i Marianny z Adamczewskich małżonków Abramowiczów należąca[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 70, 27-03-1909 r., str.7:
„Moje rzeźnictwo i domostwo, w bardzo korzystnem i ożywionem miejscu, z stałą klientelą, mam zamiar sprzedać. Maszynerya, pędzona siłą motorową, musi być przejęta. Konrad Vogt, Smigiel.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 24, 30-01-1875 r., str.3:
„Sprzedaż hotelu. Z powodu choroby jest pod przystępnemi warunkami do wydzierzawienia lub sprzedania handel towarów kolonialnych i wina jako też hotel W. Zapałowskiego w Wągrówcu. Bliższe szczegóły u W. Zapałowskiego, Wagrowiec przy Rynku.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL