Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 lut 2016, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 247
W aktach metrykalnych niemieckich USC można napotkać odróżnienie osób o tym samym imieniu i nazwisku mieszkających w tej samej miejscowości poprzez dodanie cyfry rzymskiej. Pierwszy z brzegu przypadek z USC Koźmin i najpopularniejsze w Polsce nazwisko: Kowalski:
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/705/0 ... /#tabSkany
Na pewno takie zapisy były stosowane w okolicy Koźmina Wielkopolskiego co z resztą zachowało się również w okresie późniejszym, co widać np. w miejscowym Orędowniku Powiatu Koźmińskiego, który cytuję w innym wątku na tym forum dla przykładu post z listą nazwisk członków komisji wyborczych:
viewtopic.php?p=101482#p101482
(tutaj z resztą sen z powiek spędza mi Jakub Szwałek III z Wyrębina, bo ja mam u siebie w drzewie w tym czasie tylko dwóch Jakubów Szwałków w tej miejscowości – nie wiem skąd ten trzeci).

Ciekawa jestem czy taki sposób zapisu występuje tylko w okolicach Koźmina, czy może w innych częściach Wielkopolski też go stosowano? Spotkaliście się z czymś takim w swoich poszukiwaniach?
Biorąc pod uwagę niemiecki Ordnung logicznym się wydaje wniosek, że te osoby numerowali według starszeństwa – czy u Was tak jest?

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2016, 11:56 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
W aktach USC spotykam bardzo rzadko, częściej w księgach dusz.

Pomysł śmiało stosowany w pruskiej armii. Na listach strat widać np. Müllerów ponumerowanych od I do XXXX, stanowili oni ok. 20% ogółu wojskowych o tym nazwisku (18 z 90 tys.).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2016, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !
Ja rowniez spotykalam sie z dodana rzymska cyfra w okolicach Gniezna. I rzeczywiscie mieszkaly dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku. A w jednym przypadku i ich zony mialy to samo imie i nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL