Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 gru 2015, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Poszukuję informacji o dwóch rodzinach, które w XIX w. były właścicielami Czarnotula i Białotula w parafii Kwieciszewo.

Chodzi mi o Mejerów i Bętkowskich a konkretnie o Frmunecjusza Bętkowskiego i Józefę Mejer oraz ich przodków oraz krewnych.

Frumencjusz był synem Jakuba i Marianny (z d. Kinickiej), urodził się najpewniej (choć nie udało mi się odnaleźć jego aktu urodzenia) w Bystrzycy k. Trzemeszna około 1815 r. a zmarł w 1886 w Villi Frumenti k. Trzemżala. Miał brata Lucjana i siostrę Ludwikę, najpewniej urodzonych tam gdzie on.

Józefa wedle aktu zgonu jej córki miała umrzeć w Czarnotulu między 1876 a 1886, ale nie odnalazłem jej aktu zgonu w Kwieciszewie. Mejerowie (Władysław Mejer - może brat Józefy?) byli zmuszeni przez pruskie władze do sprzedania Czarnoluta po Powstaniu styczniowym.

Nie wiem kiedy się popbrali, ale najpewniej było to w Kwieciszewie. W Czarnotulu urodziła się ich córka Sabina około 1848 r. ale dokłądnej daty nie znam. Sabina wyszła za Juliana Łukomskiego (te osoby są w WGM)

Mam też trochę więcej szczegółowych informacji o potomstwie Lucjana Bętkowskiego i Ludwiki. Nie umiem jednak odnaleźć inforacji o ich przodkach.

Z pozdrowieniami, jozwiw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2015, 23:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Mam takie dane:
Frumentius Bentkowski i JULIANNA Mejer mieli dzieci:
1. Sabina Karolina ur Czarnotul 19 październik 1848, chrzest 3 listopad 1851 (akt chrztu w roku 1851, chrzestni: Generosus Dnus Ludovicus Busse possessor de Linowiec i Sabina Busse), mąż Julian Łukomski (ślub 1874 Kwieciszewo);
2. Kazimierz ur około 1846, zmarł 1853 Czarnotul;

Jan Meyer/Mejer dziedzic Czarnotula (ur około 1789, zmarł luty 1843 Czarnotul akt 1843/9), żona Karolina Busse (ur około 1788, zmarła listopad 1842 Czarnotul akt 1842/37), dzieci:
1. Józef Kazimierz (ur 1812: akt 1812/28, rodzice: urodzony Jan Meyer Dzierżawca Dobr Czarnotula lat 27 w Czarnotulu zamieszkały i Karolina z Bussow lat 24);
2. Apolonia (ur 1816 Czarnotul akt 1816/1, ojciec: posesor wsi Czarnotula lat 30, matka: Karolina z Bussow, zmarł Czarnotul styczeń akt 1817/39 i akt 1817/2);
3. Julia Teofila (ur 25 kwiecień 1818 Czarnotul), akt 1818/30, chrzestna: Modesta Meyerowna panna;
4. Władysław Ludwik (ur 1826 Czarnotul), akt 1826/49, chrzestna: Modesta Meyerin panna;

Władysław Meyer/Mejer i Faustyna Rakowska, dzieci:
1. Helena Józefa Julia ur 1850 Czarnotul, matka: Justina de Rakoskie
2. Helena Nepomucena Karolina ur Czarnotul 1852 czerwiec 11, matka: Francisca de Rakowskie, chrzestni: Gsus Fromentius Bentkowski haeres i Józefa Rakowska de Juncewo;
3. Ludwika Zofia ur kwiecień 1854 Czarnotul, matka: Faustyna;
4. Wanda Karolina ur Czarnotul 3 październik 1855, akt 1856/5, chrzestna: Rosa Meyer;
5. Józef ur Czarnotul 23 marzec, chrzest 20 wrzesień, matka: Faustyna Rakowska, akt 1857/39;
6 i 7. Zofia Karolina i Sabina Marianna ur 1860 Czarnotul, akt 1860/67 i 1860/68;
8. Antoni Wojciech ur Czarnotul, akt 1862/19, zm Czarnotul akt zgonu 1864/32;

akt zgonu1861/11, zmarła Białotul Maryanna Bętkowska szlacheckiego stanu lat 78 [brak stanu cywilnego];

Kwieciszewo ślub w roku 1833
Modesta Meyer ur około 1798, rodzice: Stanisław Meyer i Apolonia Busse
Zefiryn Drojecki z Chłapowa ur około 1801, rodzice: Jan Drojecki i Prakseda Tarnowska;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 00:13 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Bardzo dziękuję za te fascynujące informacje!

Z tego wynika, że Bętkowscy byli w tych okolicach raczej przelotnie i pewnie trzeba wcześniejszych ich pokoleń szukać raczej w Bystrzycy i okolicach Trzemeszna albo jeszcze gdzie indziej.

Czy Pani zdaniem Julianna, żona Frumentiusa to ta osoba: "3. Julia Teofila (ur 25 kwiecień 1818 Czarnotul), akt 1818/30, chrzestna: Modesta Meyerowna panna;"? Rozumiem, że jej ślubu z Frumentiusem w Kwieciszewie nie ma?

Bardzo ciekawy jest dla mnie też wpis dot. Marianny Bętkowskiej. To może być matka Frumentiusa, które zgodnie z opisem w jego akcie zgonu miała umrzeć właśnie w Białotulu. Wiekowo by się zgadzało. Szkoda, że w księdze nie zapisano nic więcej. Jakub miał umrzeć w Połajewie.

Jakub Bętkowski i Marianna de domo Kinicka (?) to moi najstarsi ustaleni do tej pory przodkowie (6xpradziadkowie).

Czy ma Pani może dostęp do tych aktów, o których Pani pisze, albo ich skanów? Może jak bym mógł je zobaczyć, to udałoby mi się jeszcze coś z nich wydobyć?

Z pozdrowieniami, jozwiw.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Notatki mam z czasów, gdy przeglądałam księgi pod kątem moich przodków z parafii Kwieciszewo.

Przypuszczam, że Julia Teofila to żona Frumentiusa, jej brat Władysław Ludwik to mąż Rakowskiej, a ich ojciec Jan może być bratem Modesty (Jan Meyer z Czarnotula był świadkiem na jej ślubie). Rodzina Busse z tych okolic to raczej ewangelicy, więc zapewne w księgach katolickich ślubów nie będzie, a śluby z wymienionych tu rodzin rozwiązałyby zagadkę.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Też mam takie podejrzenia, ale bez odnalezienia aktów ślubów pewnie nie będzie możliwe potwierdzenie tego. Trochę dziwne, że zachowało się aż tyle urodzeń interesujących nas osób, a prawie nie ma ich ślubów.

Podaję dodatkowe informacje, które mam:

Jakub Bętkowski (ur. ? - zm przed 1861 najpewniej w Połajewie) żonaty z Marianną Kinicką (zm 1861 w Białotulu). Ich dzieci:

Ludwika (ur. ca 1811 - zm. ?) zamężna z nauczycielem Janem Etterem
Frumentius (ur. ca 1815 w Bystrzycy k. Trzemeszna - zm. 1886 w Villi Frumenti k. Trzemżala) żonaty z Julianną Mejer (? - ?)
Lucjan (ur. ca 1826 w Bystrzycy - zm. 1889 w Villi Frumenti k. Trzemżala) żonaty najpierw z Józefą Konstancją Etter (z którą miał jedną córkę) a po jej śmierci z Emilią Seredyńską (z którą miał dwóch synów).

Mam jeszcze trochę informacji o potomkach tych osób. Niestety nic więcej nie wiem o ich przodkach.

Z pozdrowieniami, jozwiw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2015, 18:13 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Udało mi się ustalić, że zgon Marianny Bętkowskiej, o którym piszesz to faktycznie zgon maki Frumencjusza. Niestety brak informacji o rodzinie. Z innych dokumentów wynika, że najpewniej była to siostra księdza Józefa Kineckiego z Juncewa.

Znalazłem też zgon Jakuba Bętkowskiego. Zmarł w Połajewie w 1856. Niestety tam też nie ma żadnych informacji o rodzicach.

Frumencjusz miał jeszcze brata x. Leonarda Bętkowskiego, proboszcza w Połajewie oraz Antoniego Feliksa. Rodzili się oni w Bystrzycy k. Trzemeszna, której Jakub buł właścicielem.

Niestety księgi stamtąd z początku XIX w. są niekompletne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Parafia Orchowo 3/1844, ślub 22 januarii 1844,
Fromentium Bętkowski juvenis de Bystrzyca lat 26 [brak info o rodzicach]
Julianna Gnosa Mejer vigina de Orchowo lat 24, rodz. Gnosi Joannes et Carolinae Mejowna?;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2020, 00:20 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Udało mi się ustalić, że Jan Mejer był synem Stanisława i Apolonii Busse, którzy najprawdopodobniej zmarli z Żegotkach par. Strzelno, ale nie udało mi się dotrzeć, do żadnych informacji o nich. Może Pani, albo ktoś badał te okolice?

Jak widać więc związki między Mejerami i Bussami były bliskie. Jan i Karolina byli też chrzestnymi dzieci Leopolda Busse, co można znaleźć u Dworzaczka (21132 (Ostrowo n. Gopłem) 1819.14/3. (Brzeście) Teofila Leopoldyna (* 1), c. poprz G. Busse [G. Leopolda Busse i Marjanny z Bąbrowskich] -- G.D. Jan Mejer, i G. Kordula Dąbrowska v., siostra matki, ass. G.D. Justyna z B. Morzycka, siostra ojca; 21142 (Ostrowo n. Gopłem) 1826.28/3. (Brzeście) Florjan Gabryel, 14/III. *, s. poprz. Bussów [M.D. Leopolda Busse i Kaspral i Marj. z Dąbr] -- M.G.D. Florj. Moszczeński Kap., dz. Rzeczycy i M.G.D. Karolina Mejerowa dz-a Czarnotula) , ale dokładnego związku nie udało mi się ustalić. Podejrzewam, że Karolina mogła być siostrą Leopolda, ale na razie nie znalazłem żadnego potwierdzenia tego faktu.

Jest jeszcze jedno podwójne powiązanie, otóż Faustyna Rakowska, była córką Jana i Józefy Gertrudy z d. Kineckiej, szwagierki Jakuba Bętkowskiego, a córki Bogusława i Anny Barbary z d. Polskiej. Niestety o Jakubie nic nowego nie udało mi się ustalić i o jego przodkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2020, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Nie zmarli w Żegotkach (ówcześnie Rzegotki) par. Strzelno w latach 1827-1849, tzn. nie ma zapisu pogrzebu

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2020, 22:54 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Dziękuję bardzo za wiadomość.

Myślę, że zgon raczej nastąpiłby wcześniej niż 1827-1849. W 1843 roku umiera ich 55 letni syn. Rozumiem, że wcześniejsze księgi zgonów się nie zachowały?

Wydaje mi się też, że pobyt Mejerów w Żegotkach miał charakter nie zbyt długiej dzierżawy, więc pewnie trudno będzie natrafić na ich ślad tam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL