Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sie 2016, 12:57 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Witajcie. Szukam jakichkolwiek informacji na temat rodziny Derezinskich z Koninka koło Łekna, pod Wągrowcem.
Moja pra pra babcia nazywała się z domu Helena Derezinska a jej rodzice to Józef i Agnieszka. Bardzo nie wiele wiem o tej rodzinie, w domu było prawdopodobnie 21 dzieci. Przed wojną sprzedali ogromne gospodarstwo i przeprowadzili się do Wągrowca, a potem Józef z córką Zofią ( która wyszła za Machnikowskiego) wyjechali do Gorzowa Wlkp . Jeżeli ktoś też interesuj się tym tematem to bardzo proszę o kontakt a może wspólnymi siłami do czegoś dojdziemy. Interesuje mnie też ewentualny związek z Derezinskich z Biegańskimi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 13:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
http://poznan-project.psnc.pl/search.php

Parafia katolicka Łekno, wpis 25 / 1882

Joseph Dereziński (23 lat)
Agnes Wiśniewska (19 lat)

Urząd Stanu Cywilnego Łekno, wpis 43 / 1882

Joseph Derezinski
Agnes Wisniewska

Księga małżeństw USC Łekno znajduje się w AP w Pile, powinni być w akcie ślubu podani rodzice.

Jednostka aktowa: 55/603/0/2/30
Księga małżeństw
1882
Data początkowa 1882
Data końcowa 1882
Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile

Możesz zamówić skan tego aktu ślubu, koszt powinien wynieść 4 zł.

Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile
ul. ppłk Aleksandra Kity 5
64-920 Piła
tel. (67) 349-16-08
e-mail: pila@poznan.ap.gov.pl

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Dzięki, akurat doszedłem do tego, chodzi mi o ich potomstwo ewentualnie rodzeństwo. Zacznijmy od początku.
Agnieszka i Józef Derezińscy. Pobrali się w 1882 r.
Dzieci: Helena ( za męża Matczyńska, mieszkała w Wągrowcu u. 1889 zm 1966); Roman (ożenił się z Stefanią Biegańską ?, zmarł bezdzietnie w Wągrowcu); Zofia (wyszła za Machnikowskiego i mieli piekarnię w Gorzowie wlkp.); Walter (ur 1888, zm 1955, w 1908 r. wyemigrował do USA i ożenił się z Katarzyną Bemowski- ur. już w USA). Być może ktoś jeszcze z rodziny wyemigrował, ale nie ma pewności co do tego.
Początkowo wszyscy mieszkali w Koninku, gdzie było bardzo duże gospodarstwo i dużo ziemi. Podobno dzieci miało być aż 21 ( niektórzy twierdzą że z 3 żon), co do tego faktu to nikt nic nie wie, przynajmniej z tych osób do których dotarłem. Dom też był okazały, podobno ( wg. informacji od pewnego pana, już nie istnieje). Przed wojną nastała parcelacja i państwo zaczęło zabierać ziemię. Derezińscy sprzedali wszystko i zamieszkali z Zofią w Wągrowcu. Za pieniądze zdążyli kupić dom czy piekarnię, reszta pieniędzy straciła wartość bo przyszła dewaluacja pieniędzy. Następnie przeprowadzili się do Gorzowa Wlkp. Wiem że na pewno Józef mieszkał w Gorzowie i zmarł tam, jeśli chodzi o Agnieszkę to nie wiem. Posiadłość w Koninku była do końca wojny w pryawtnych rękach, potem państwo ją zabrało i utworzyło PGR, z czasem wszystko zaczęło niszczeć po jego zamknięciu, aż w końcu zostało wszystko zrównane z ziemią. Podobno Derezińscy mogli być spokrewnieni z Biegańskimi, którzy mieli olbrzymi majątek w Potulicach czy nawet w sąsiadującym nie daleko Koninka Łukowie.
Mogę też udostępnić kilka zdjęć, jeśli pomoże nam to w poszukiwaniach. Jedno jest pewne, że rodziny wtedy były wielodzietne i na podstawie metryk udostępnionych w internecie nie można tak łatwo wszystkich ze sobą powiązać.


Ostatnio edytowano 17 sie 2016, 18:42 przez Grzesiek28, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... 51LTZSTDZn
Posiadam też fotografie ksiąg wieczystych dotyczących Koninka i Derezińskch, ale są pisane ręcznie po niemiecku i ciężko je rozszyfrować, a mogą dużo wnieść do poszukiwań.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2016, 09:35 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Grzesiek-napisałam na pw.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2016, 19:36 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Jeśli ktoś potrafi odczytać urzędowe ręczne pismo niemieckie,to mogę udostępnić dokumenty z ksiąg wieczystych z Koninka z XIX wieku, w których jest sporo informacji o rodzinie Derezińskich. Jest to nasz główny punkt wyjścia i w tej chwili najważniejsze źródło informacji. Prócz imion nie jesteśmy w stanie nic z tych dokumentów zrozumieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2016, 17:52 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Zastanawia mnie,czy Derezińscy mogą mieć coś wspólnego z Deresiewiczami,także rejonu między Poznaniem,Gnieznem a Wągrowcem, w najbardziej szerokim ramowym ujęciu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2017, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2016, 17:06
Posty: 62
Wpadłem na nowy trop w sprawie Derezińskich. Czy wie ktoś może coś na temat Derezińskich, ewentualnie Wiśniewskich, z Mokronosów koło Damasławka? Sprawdzając listę majątków ziemskich i ich właścicieli wyskakuje jedynie Ignacy Derezinski w Mokronosach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2021, 12:53 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Biegańscy byli w jakiś sposób powiązani z Lewandowskimi na przełomie XIX-XX stuleci,
ujmując to w szerokie ramy czasowe.
Pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL