Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lis 2016, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2016, 18:24
Posty: 56
Witam

Proszę o radę doświadczonych forumowiczów.Szukam danych o moich przodkach.August Reich,młynarz z Poznania,miał młyn(wodny?) na Przepadku w Poznaniu,żona Caroline Reich zd.Jaensch.Szybko znalazłem zapisy w FamilySearch.Podają tam tylko,że urodzili się :August Reich ok.1827 w Poznaniu i Caroline Jaensch ok.1831 też prawdopodobnie w Poznaniu,oboje ewangelicy-Patrafia Sw.Krzyża w Poznaniu.
Prawdopodobnie pochowani na nieistniejącym cmentarzu ewangelickim w Poznaniu,dzisiaj jest tam park vis a vis starego dworca PKS.Leży tam też ich syn Carl,stąd moje przypuszczenia.
Żadnych dalszych informacji o rodzicach i miejscu ich urodzenia.Czy to oznacza,że skoro Mormoni nie mają więcej szczegółów,to już nie ma gdzie szukac?Próbowałem w innych wyszukiwarkach lecz bez powodzenia.
Przy okazji dowiedziałem się,że mój pradziadek Carl Reich(1848-1931) miał brata Emila Reich ur.1853.Chciałbym znaleźc też jego potomków.Może też zostali w Wielkopolsce?

Jerzy Reich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2016, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Księgi metrykalne parafii ewangelickiej św. Krzyża w Poznaniu z lat 1597 - 1945 (z przerwami) są dostępne w APP.
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/3833/ ... bJednostki

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2016, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witaj Jerzy!
Nie wiem czy to rodzina?
http://szukajwarchiwach.pl/92/87/0/6/15 ... 27jTBRGsnw

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2016, 23:10 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2016, 18:24
Posty: 56
Witaj Edyta

Sądze,że to nie jest najbliższa rodzina.W prostej lini nie.Jeśli by miała to być gałąź od brata pradziadka,to daty się nie zgadzają.Brat Emil Herrmann Ernst Reich ur.1853 w Poznaniu.
ps.Przeczytać to kaligraficzne pismo to niezłe wyzwanie. :roll:
pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Sprawdziłem księgą urodzeń par. ew. św. Krzyża z lat 1826-1828 (930 wpisów) i żadne dziecko o nazwisku Reich nie było chrzczone w tym okresie. To samo dotyczy księgi z lat 1830-1832 (850 wpisów) i też nie było dzieci o nazwisku Jaensch.

W Basi są dwa akty urodzenia, które pasują:

Czerniejewo (par. ewangelicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1828

Carl August, rodzice: Christoph Reich , Anna Caroline Harmel ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Gottlieb Stebno - Zeuge
Anna Elisabeth Krüger - Zeuge
http://szukajwarchiwach.pl/53/3778/0/-/ ... /#tabSkany


Bnin (par. ewangelicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1829

Anna Caroline, rodzice: Martin Jaensch , Anna Sophia Schubert ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Samuel Jaensch
Daniel Schubert
Anna Dorothea Schubert
http://szukajwarchiwach.pl/53/3767/0/-/ ... /#tabSkany

Mam wśród swoich przodków ewangelików, którzy na chrzcie dostawiali dwa imiona, a później używali tylko drugiego. Np. były trzy siostry Anna Maria, Anna Elżbieta i Anna Rosina. Ich babką była Anna Maria, a córką Anny Rosiny (później Rozalii) była Anna Dorota.

To oczywiście tylko moje sugestie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 17:29 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2016, 18:24
Posty: 56
Henryku wielkie dzięki za twoją pomoc.To jest prawdopodobny trop.Ważne jest też to ,że nie ma nic w parfi Sw.Krzyża,co oznacza,że przyjechali z innego miejsca.Te daty ur.to sugestie wynikłe z zapisu w FamilySearch.Nie wiem skąd je mieli.Może z aktu małżeństwa,gdzie podaje się wiek.Slub prawdopodobnie odbył się w 1852,jak podają.Niestety jak dotąd nie udało mi się znaleźć tego zapisu.Jest jeszcze drugi trop tzn. akta Komisji Kolonizacyjnych jeśli są dostępne.
Jeszcze raz dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Wiek podawany przy ślubie nie zawsze był dokładny.
Musisz też wziąć pod uwagę również inną pisownię nazwiska. Nazwisko mojego przodka różnie zapisywano : Graser, Greiser, Grajzer, a nawet Krajzer.
Tu masz wszystkie wyniki dla August Reich:
https://www.myheritage.pl/research?form ... +ep.Polska
Jeśli znajdziesz coś ciekawego, to tutaj możesz poprosić o odczyt danych:
viewtopic.php?f=12&t=7147

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2018, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2018, 16:32
Posty: 23
Lokalizacja: Wyspa Mgieł
Witam

Prawdopodobnie temat jest już zamknięty (niemal dwa lata minęły) ale trafiałem kilkukrotnie na te nazwiska u Ewangelików w dwóch miejscach, imion nie pomne, ale gdyby to miało komuś pomoc.. to proszę o wzmiankę tutaj (dotyczy woj. wielkopolskiego). A i poszukując "swoich" (jakież to względne pojecie) mogę pamiętać o innych. Szczególnie, ze w "moim" drzewie jest Anna Elisabeth Krüger acz Krüger to jej Panieńskie nazwisko jedynie.

BTW w 1827 w Parafii Ew. Grodziec jest akt 124 (strona42 ) gdzie jest Krystyan Reych l.38 chrzci córke Dorote Elzbiete z zony Lowizy ze Struzze?...? l.30


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 153 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL