Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 07:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2017, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Jak wrzucą na SzwA to pewnie ktoś będzie chciał zindeksować.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 21:19 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2016, 17:55
Posty: 2
Panie Łukaszu wielki szacunek za włożoną pracę w Poznan Project.Teraz przejdę jednak do drobnego problemu.Jeszcze
w ubiegłym roku znajdowałem z powodzeniem ślub -Wawrzyniec Czajczyński-Elżbieta Drobniewska -rok 1843 w miejscowości
Chocz.Obecnie nie odnajduję.Proszę o wyjaśnienie przyczyny.

Wyrażając uznanie-dziękuję ; JAN


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2017, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Drzewko rodzajne napisał(a):
Panie Łukaszu wielki szacunek za włożoną pracę w Poznan Project.Teraz przejdę jednak do drobnego problemu.Jeszcze
w ubiegłym roku znajdowałem z powodzeniem ślub -Wawrzyniec Czajczyński-Elżbieta Drobniewska -rok 1843 w miejscowości
Chocz.Obecnie nie odnajduję.Proszę o wyjaśnienie przyczyny.


To dziwne, bo w Poznan Project nie ma rocznika 1843 z Chocza i nigdy też nie było.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 10:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
W bazie Poznan Project mamy już 60% wszystkich ślubów cywilnych z dawnej Prowincji Poznańskiej z lat 1874-1899!

Z powiatów Strzelno i Mogilno mamy już komplet, z międzychodzkiego w zasadzie też, brakuje tylko jednego rocznika z Lubosza.

Bardzo niestety zapóźnione są powiaty północnej Wielkopolski, których akta USC znajdują się w Archiwum w Pile (skąd tylko śladowe ilości archiwaliów są dostępne w SzwA).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2016, 17:55
Posty: 2
Dzięki za odpowiedż.Faktem jest to,że pomyliłem się grubo,ale tak bywa gdy korzysta się z kilku żródeł jednocześnie.Podtrzymuję to co napisałem wcześniej-wielki szacunek....

Jan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 06:24 
Offline

Dołączył(a): 07 maja 2009, 18:32
Posty: 244
W PP są dwa zapisy tej samej osoby Margaretha Liskoska ślub 11/1832 Strzyżewo Kościelne i drugi Margaretha Łabędzka zd.Liskoska ślub 7/1838 Gościeszyn. W pierwszym zapisie rodzicami są Jakub Liskoski i Katarzyna w drugim zaś Kacper i Marianna.Jest to o tyle istotne,że nie wiem czy jest ona siostra czy kuzynką mojej 3xprababki Marianny Krygier zd.Liskoska.Jeśli można byłoby sprawdzić to bardzo proszę. Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2017, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
lusia1942 napisał(a):
W PP są dwa zapisy tej samej osoby Margaretha Liskoska ślub 11/1832 Strzyżewo Kościelne i drugi Margaretha Łabędzka zd.Liskoska ślub 7/1838 Gościeszyn. W pierwszym zapisie rodzicami są Jakub Liskoski i Katarzyna w drugim zaś Kacper i Marianna.Jest to o tyle istotne,że nie wiem czy jest ona siostra czy kuzynką mojej 3xprababki Marianny Krygier zd.Liskoska.Jeśli można byłoby sprawdzić to bardzo proszę. Elżbieta


Trudno mi to rozsądzić. Trzeba by krytycznie sprawdzić zawartość samych aktów.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2017, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Podsumowanie lutego

Dodano:

USC Babimost, Wolsztyn [pow. Babimost]; Bysław [pow. Tuchola]; Kcynia [pow. Szubin]; Głomsk [pow. Złotów]; Żarczyn [pow. Żnin]; Wierzchucinek [pow. Bydgoszcz]; Jeżyce [pow. Poznań];

Uzupełniono:

parafie Cerekwica, Spławie [pow. Poznań]; Sowina [pow. Pleszew]; Dąbrówka Kościelna [pow. Oborniki]; Kuślin [pow. Nowy Tomyśl]; Chodzież; Otorowo [pow. Szamotuły]; Sokolniki [pow. Września]; Dąbie [pow. Koło]; Ostrowo Kościelne [pow. Września]; Chwalborzyce, Kowale Pańskie, Wielenin, Jeziorsko [pow. Turek]; Pawłowice [pow. Leszno]

ewangelickie Jabłonna [pow. Babimost]; Włocławek; Sokołowo Budzyńskie [pow. Chodzież]; Poznań-luterańska

oraz USC Dzierżążno Wlk. [pow. Wieleń]; Wólka [pow. Września]; Szlachcin [pow. Środa]; Skwierzyna; Opatów [pow. Kępno]; Żerków [pow. Jarocin]; Sumin [pow. Tuchola]; Parzynów [pow. Ostrzeszów]; Złotów; Bydgoszcz; Odolanów; Bralin [pow. Syców]

Od jutra post, więc będzie więcej czasu na szukanie w bazach :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2017, 10:51 
Offline

Dołączył(a): 15 sie 2013, 10:43
Posty: 14
Dzień dobry!
Na portalu Pznan Project odnalazłem interesujący mnie zapis o ślubie Katyrzyny Mąkosząki i Tomasza Trzęsawskiego z roku 1814/ poz 32/ parafia Rajsko. Docelowo, jak podano w informacji o akcie, akt małżeństwa tych osób ma znajdować sie w AP w Łodzi. Niestety AP w Łodzi odpisało mi, że nie posiada akt z przywołanej powyżej parafii Rajsko. Czy mógłbym prosić o informację gdzie osoba indeksująca znalazła ten akt - tzn z bazy którego archiwum korzystała? Wiem, że akta z parafii Rajsko od 1819 i dalej są w AP Poznań i AP Kalisz. Ale nie mam wiedzy na temat przechowywania akt pochodzących z tej parafii sprzed roku 1819, a na tym bardzo mi zależy.
Pozdrawiam twórców projektu - Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2017, 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
lechu21 napisał(a):
Dzień dobry!
Na portalu Pznan Project odnalazłem interesujący mnie zapis o ślubie Katyrzyny Mąkosząki i Tomasza Trzęsawskiego z roku 1814/ poz 32/ parafia Rajsko. Docelowo, jak podano w informacji o akcie, akt małżeństwa tych osób ma znajdować sie w AP w Łodzi. Niestety AP w Łodzi odpisało mi, że nie posiada akt z przywołanej powyżej parafii Rajsko. Czy mógłbym prosić o informację gdzie osoba indeksująca znalazła ten akt - tzn z bazy którego archiwum korzystała? Wiem, że akta z parafii Rajsko od 1819 i dalej są w AP Poznań i AP Kalisz. Ale nie mam wiedzy na temat przechowywania akt pochodzących z tej parafii sprzed roku 1819, a na tym bardzo mi zależy.
Pozdrawiam twórców projektu - Mariusz


Chyba wkradło się błędne oznaczenie w tym miejscu, zakres lat o którym mowa jest bowiem w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku. Zaraz poprawię, dziękuję za wskazanie błędu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 07:54 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2012, 09:19
Posty: 42
Witam serdecznie.
Czy jest jakiś sposób żeby przejrzeć po kolei wszystkie wpisy z danej parafii?
Na przykład parafia Orchowo jest oznaczona jako kompletna, a nie mogę znaleźć tam 'moich' nazwisk.
Chciałbym sprawdzić czy rzeczywiście ich tam nie ma, czy może zostały w jakiś ciekawy sposób poprzekręcane.


pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 08:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
T0mek_0 napisał(a):
Czy jest jakiś sposób żeby przejrzeć po kolei wszystkie wpisy z danej parafii?
Na przykład parafia Orchowo jest oznaczona jako kompletna, a nie mogę znaleźć tam 'moich' nazwisk.
Chciałbym sprawdzić czy rzeczywiście ich tam nie ma, czy może zostały w jakiś ciekawy sposób poprzekręcane.


W wyszukiwarce takiej opcji nie ma.

A możesz podać jakieś przykłady brakujących par, czy nazwisk?

Notabene, oznaczenie "komplet" nie oznacza, że w bazie są śluby w całym zakresie lat 1800-1899, tylko wszystkie zachowane (wg mojej wiedzy, która czasem się też uzupełnia).

Akurat dla Orchowa zachowały się lata 1804-1874. Dla lat późniejszych szczęśliwie jest też USC Orchowo-Myślątkowo również zindeksowane aż po 1899.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Serdecznie witam.
Mam prośbę do Łukasza -znalazłam akt małżeński moich Chromińskich :D :
Parafia katolicka Ostrowo Kościelne, wpis 6 / 1833
Adalbertus Chrumiński (29 lat)
Thecla Ziarniak (22 lat)
ojciec: Georgius , matka: Julianna
Brakuje mi tu rodziców Adalbertusa :( .Czy można to ustalić?
Pozdrawiam Ewa Tatarzynska

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 09:10 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2012, 09:19
Posty: 42
Łukasz Bielecki napisał(a):

W wyszukiwarce takiej opcji nie ma.

A możesz podać jakieś przykłady brakujących par, czy nazwisk?

Notabene, oznaczenie "komplet" nie oznacza, że w bazie są śluby w całym zakresie lat 1800-1899, tylko wszystkie zachowane (wg mojej wiedzy, która czasem się też uzupełnia).

Akurat dla Orchowa zachowały się lata 1804-1874.

Podczas wizyty w AA Gniezno wynotowałem sobie kilka par Olejniczaków które latach 1848 - 1858 chrzciły dzieci w parafii Orchowo:
Kazimierz i Marianna M?alińska
Kazimierz i Marianna Gieliezenka (Gielniak) - jeżeli nazwisko jest mocno przekręone to mogą to być ci sami co powyżej.
Tomasz i Agnieszka Batkowska (Bachowska, Białoska)

I nie mogę nigdzie znaleźć ich aktów ślubu.
pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 10:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
tatarzynska napisał(a):
Serdecznie witam.
Mam prośbę do Łukasza -znalazłam akt małżeński moich Chromińskich :D :
Parafia katolicka Ostrowo Kościelne, wpis 6 / 1833
Adalbertus Chrumiński (29 lat)
Thecla Ziarniak (22 lat)
ojciec: Georgius , matka: Julianna
Brakuje mi tu rodziców Adalbertusa :( .Czy można to ustalić?
Pozdrawiam Ewa Tatarzynska


Rodzinę Chromińskich kiedyś badałem i też nie natrafiłem na chrzest tego Wojciecha. Jego bratem mógł być Wawrzyn (ślub 1832 w Szemborowie) który też mieszkał w par. Ostrowo Kościelne. Jak na złość ani ich akty ślubu ani zgonu nie wspominają imion rodziców.

Przy okazji na marginesie, prawidłowo jest "akt małżeństwa", bo "akt małżeński" to coś całkiem innego :lol:

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 10:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
T0mek_0 napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Podczas wizyty w AA Gniezno wynotowałem sobie kilka par Olejniczaków które latach 1848 - 1858 chrzciły dzieci w parafii Orchowo:
Kazimierz i Marianna M?alińska
Kazimierz i Marianna Gieliezenka (Gielniak) - jeżeli nazwisko jest mocno przekręone to mogą to być ci sami co powyżej.
Tomasz i Agnieszka Batkowska (Bachowska, Białoska)

I nie mogę nigdzie znaleźć ich aktów ślubu.


Proszę pójść tropem tego ślubu:

Urząd Stanu Cywilnego Mogilno, wpis L-42 / 1877
Lorenz Olejniczak (ur. 1834)
ojciec: Casimir , matka: Marie Gieliczanka
Franziska Kubisiak z domu Skaza (ur. 1826, wdowa)
ojciec: Benedikt , matka: Viktoria Bogacka

Czyli jest to USC Mogilno-Wieś. Akt będzie na genealogiawarchiwach.pl

Miejsce gdzie się urodził Wawrzyn może coś podpowie. Ja tak na szybko mógłbym wytypować Gębice, bo z tej parafii mamy w PP śluby od 1835 dopiero, więc może tam. Ale i z innych okolicznych parafii bywają w tym okresie drobne luki.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 12:18 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2012, 09:19
Posty: 42
Łukasz Bielecki napisał(a):
Proszę pójść tropem tego ślubu:

Urząd Stanu Cywilnego Mogilno, wpis L-42 / 1877
Lorenz Olejniczak (ur. 1834)
ojciec: Casimir , matka: Marie Gieliczanka
Franziska Kubisiak z domu Skaza (ur. 1826, wdowa)
ojciec: Benedikt , matka: Viktoria Bogacka

Czyli jest to USC Mogilno-Wieś. Akt będzie na genealogiawarchiwach.pl

Miejsce gdzie się urodził Wawrzyn może coś podpowie. Ja tak na szybko mógłbym wytypować Gębice, bo z tej parafii mamy w PP śluby od 1835 dopiero, więc może tam. Ale i z innych okolicznych parafii bywają w tym okresie drobne luki.

Sprawdziłem, Wawrzyn też urodził się w Orchowie.
Ale dziękuję za sugestie, Gębice są dość prawdopodobne.

Do Gniezna na razie się nie mogę wybrać, pozostaje czekanie, może coś więcej pojawi się na FS.

pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 12:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Bardzo dziękuję Łukaszu za szybką odpowiedź.Poprawię się :oops: .
pozdrawiam Ewa Tatarzyńska
PS. Jak prowadziłeś poszukiwania Chromińskich to tego aktu chyba nie było.

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 23:58 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam.Na PP są dwa śluby :
Smogulec 16/1876 Andreas Frąckowiak [26] i Michalina Trojanowska [19]
oraz
Smogulec 2/1879 Thomas Frąckowiak [26] i Catharina Rymer [18]
Czy jest możliwość ustalenia rodziców ślubujących?
Czy są powody dla których są tak skromne dane z USC Kcynia i okolic.
Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 07:29 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 853
Lokalizacja: Gniezno
Poszukaj tych ślubów w USC. Co rozumiesz pod stwierdzeniem skromne dane?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
juras napisał(a):
Witam.Na PP są dwa śluby :
Smogulec 16/1876 Andreas Frąckowiak [26] i Michalina Trojanowska [19]
oraz
Smogulec 2/1879 Thomas Frąckowiak [26] i Catharina Rymer [18]
Czy jest możliwość ustalenia rodziców ślubujących?
Czy są powody dla których są tak skromne dane z USC Kcynia i okolic.
Pozdrawiam juras

Witam,
Możesz zamówić skany aktów ślubu w AP w (bodajże) Pile, tam będą podani rodzice. Wcześniej musisz się zorientować, do którego USC należał Smogulec. Koszt kilka zł.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Akty zamówię , ale najpierw chcę ustalić które.Kcynia jest w genealogiawarchiwach ale nie ma tam aktów,które szukam.Nie wiem na razie w którym USC szukać Smogulca. Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Smogulec, powiat wągrowiecki należał do USC Chojna.

Pozdrawiam Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
juras napisał(a):
Czy są powody dla których są tak skromne dane z USC Kcynia i okolic.


Są - serwis genealogiawarchiwach.pl jest mało przyjazny i ochotnicy się nie garną licznie (tym bardziej wdzięczność dla tych, którzy wytrwale indeksują materiały stamtąd). Niemniej zachęcam do dołożenia swojej cegiełki.

hari3 napisał(a):
Smogulec, powiat wągrowiecki należał do USC Chojna.


Sam Smogulec tak, ale tzw. "większa połowa" parafii do USC Chwaliszewo - a jego akta są na genealogiawarchiwach, więc nie byłoby źle. Bo akta USC Chojna dostępne tylko na miejscu w AP Piła.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 22:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Łukasz Bielecki napisał(a):
Są - serwis genealogiawarchiwach.pl jest mało przyjazny

Nie zgadzam się, wyszukiwarka jest czytelna, skany otwierają się szybko, i ostatnio dodano świetny sposób na zapisanie aktu na własnym komputerze, można przeglądać dany rocznik 'na raty' szybko przechodząc do konkretnego numeru skanu, same plusy. Kiedyś faktycznie było nieciekawie z GWA, teraz jest OK

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2017, 22:57 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2015, 21:34
Posty: 61
Thomas Frąckowiak zamieszkały Smogulsdorf Abbau ( Smogulecka Wieś wybudowanie) syn Valentina Frąckowiak i Josephy Gutowskiej.
Katharina Riemer ur w Laskownicy zam. w Smogulsdorf ( Smogulecka Wieś ) córka Augusta Riemer i Michaliny Schlachetka ( Szlachetka ).
Kościół katolicki w Smogulcu obejmował dość duży obszar. Jeżeli chodzi o USC, to ważne jest miejsce zamieszkania młodych.
Laskownica , Smogulecka Wieś , Mieczkowo mogą byś W USC Chwaliszewo lub Gromadno.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2017, 00:45 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Wszystkim bardzo dziękuję. Właśnie przeglądam Gromadno. Jest dużo moich, choć nie wszystko.Z Mieczkowa pochodziła moja mama i dziadkowie ,a ze Smogulca /wsi/ pradziadkowie.
Nawiasem mówiąc nigdy nie zdawałem sobie sprawy,że obok babcinej chałupy przebiega granica województwa i że ona mieszkała /mama też/w Kujawsko-Pomorskim. Serdecznie dziękuję. Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2017, 14:44 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2015, 21:34
Posty: 61
Skoro przeglądasz Gromadno i już sporo swoich przodków znalazłeś, to pewnie moje informacje są już Tobie znane, ale mimo to, na wszelki wypadek , podam Ci co jeszcze znalazłem.
Andreas Frąckowiak razem z Michaliną Trojanowską mieszkali w Mieczkowie. Tutaj urodziła się 23 września 1883r ich córka Josepha. Mieczkowo należało właśnie do USC Gromadno.
Michalina Trojanowska urodziła się 24 grudnia 1857r w Śluza Gromadzka. Jej rodzice to Joannes ( Jan ) Trojanowski i Hera ? Canto - oboje katolicy. Chrzestnymi Michaliny byli Josephus Graczkowski ? i Michalina Trojanowska. Znaki ? oznaczają niepewnośc co do dokładności odczytu.
Aktu ślubu Andreasa i Michaliny niestety w pośpiechu nie znalazłem. Trzeba poświęcić więcej czasu.Życzę cierpliwości i owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2017, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Pewnie chodzi o imię Heva czyli Ewa.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2017, 21:16 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Miło mi ,że mogę liczyć na wasze wsparcie.Gromadno po 1874 roku powoli opanowuję,bo są całe księgi i to tylko kwestia czasu.Gorzej z latami wcześniejszymi.Ślub Andreasa Frąckowiaka + Michalina Trojanowska z 1876/nie ma go w Gromadno/, pozwolił by mi potwierdzić pokrewieństwo z Thomas Frąckowiak + Catharina Rimer 1879 [o.Valentin m.Josepha Gutowska]
pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
menka napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Są - serwis genealogiawarchiwach.pl jest mało przyjazny

Nie zgadzam się, wyszukiwarka jest czytelna, skany otwierają się szybko, i ostatnio dodano świetny sposób na zapisanie aktu na własnym komputerze, można przeglądać dany rocznik 'na raty' szybko przechodząc do konkretnego numeru skanu, same plusy. Kiedyś faktycznie było nieciekawie z GWA, teraz jest OK


Marzenko, a jak to zrobić?

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 00:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Adam91 napisał(a):
menka napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Są - serwis genealogiawarchiwach.pl jest mało przyjazny

Nie zgadzam się, wyszukiwarka jest czytelna, skany otwierają się szybko, i ostatnio dodano świetny sposób na zapisanie aktu na własnym komputerze, można przeglądać dany rocznik 'na raty' szybko przechodząc do konkretnego numeru skanu, same plusy. Kiedyś faktycznie było nieciekawie z GWA, teraz jest OK


Marzenko, a jak to zrobić?

Oglądanie 'na raty' – musisz kliknąć listwę z lewej „Spis treści dla księgi” i już masz dostęp, szukasz skanu na którym zakończyłeś przeglądanie, możesz teraz zamknąć listwę i przeglądać kolejno dalsze skany

Pobieranie skanów – po prawej dodano znaczek pobierania (taki ze strzałeczką), klikasz otwiera się okienko „Pobierz 1” (dla ślubów będzie „Pobierz 1” i „Pobierz 2” czyli dwie strony każda osobno), klikasz np. "Pobierz 1", przepisujesz wyświetlony tekst, np. teraz pokazał mi się: icante 0800, zawsze są to dwa wyrazy lub wyraz i numer, pamiętać o przerwie między wyrazami, jak tekst nieczytelny to klikasz by wyświetlić inny tekst (znaczek dwóch strzałek), teraz klikasz „Zarejestruj pobieranie”, pokaże się na chwilę „Zarejestrowano pobieranie” (jeśli prawidłowo wpisano tekst), teraz klikamy „Pobierz”, i gotowe, jakość bardzo dobra,
i mała ciekawostka: by pobrać skan nie musimy go otwierać, czyli nie musimy klikać "Uruchom przybliżanie"

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 07:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
menka napisał(a):
Pobieranie skanów – po prawej dodano znaczek pobierania (taki ze strzałeczką), klikasz otwiera się okienko „Pobierz 1” (dla ślubów będzie „Pobierz 1” i „Pobierz 2” czyli dwie strony każda osobno), klikasz np. "Pobierz 1", przepisujesz wyświetlony tekst, np. teraz pokazał mi się: icante 0800, zawsze są to dwa wyrazy lub wyraz i numer, pamiętać o przerwie między wyrazami, jak tekst nieczytelny to klikasz by wyświetlić inny tekst (znaczek dwóch strzałek), teraz klikasz „Zarejestruj pobieranie”, pokaże się na chwilę „Zarejestrowano pobieranie” (jeśli prawidłowo wpisano tekst), teraz klikamy „Pobierz”, i gotowe, jakość bardzo dobra


Jeśli się zarejestrujesz, a potem oczywiście logujesz przy wizycie, to pozwalają pobierać skany wyższej rozdzielczości i NIE MA konieczności wpisywania tego ciągu liter Captcha.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2017, 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Dzisiaj w bazie danych Poznan Project przekroczyliśmy PÓŁTORA MILIONA wpisów. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w projekt!

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2017, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Dobry wieczór.

Nie jestem pewien, ale chyba w jednym wpisie w PP znalazłem pewne błędy:

Parafia katolicka Błociszewo, wpis 2 / 1847
Cajetanus Lenartowicz (27 lat)
ojciec: Jacobus , matka: Francisca
Hedvigis Pawlisiak (27 lat)

Wynika z niego że Kajetan urodził się w 1820 roku, co zdaje się potwierdzać wpis w BaSi:
Bnin (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1820

Cajetanus
, rodzice: Jacobus Lenartowicz , Francisca Szulczów

Później wdowiec powtórnie bierze ślub:
Parafia katolicka Wyskoć, wpis 9 / 1867
Cajetanus Lenartowicz (41 lat, wdowiec) 100%
Francisca Rymarz (31 lat)

niemniej jego wiek wygląda na przekręcony, mianowicie wg mie indeksująca osoba zamiast 47 wpisała 41. W tym pierwszym przypadku układanka by się zgadzała. W BaSI nie ma tego drugiego ślubu, ale są chrzty dzieci Kajetana - najpierw z Marianną, którą w PP wpisano jako Jadwigę (Jadwiga to matka Marianny), a później z Franciszką.
Jeśli to możliwe, proszę o zweryfikowanie mojego stwierdzenia i ewentualne naniesienie poprawek.

Pozdrawiam,

Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 01:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Pisze z pozycji osoby indeksujacej. Zgadzam sie, ze moga byc bledy w zapisach ze strony osoby indeksujacej.
Czesto trudno jest odczytac, czy zapisana cyfra jest 7 lub 1. Spotykalam w zapisach i rozmiane imion. Zdarzalo mi sie, ze zapisujacy rozmiescil wiersze w tablicy. Jak i caly szereg innych przypadkow.
W tym kontekscie trudno wymagac od Lukasza i Piotra zeby zajmowali sie taka indywiduala korekcja.
Kazdy korzystajacy z Poznan project i BaSI musi to zrobic sam dla siebie.
Jest jeszcze jeden fakt - indeksacja jest glownie na bazie duplikatow a pomiedzy nimi i orginalnymi dokumentami tez sa roznice.
E, to jest moja pozycja. A Lukasz i Piotr oczywiscie moga byc innego zdania.

Pozdrawiam serdecznie
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 06:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Zgadzam się z koleżanką.
A może wdowiec chciał się odmłodzić? :roll:

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 06:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Trzeba też wziąć poprawkę na to, że wiek w aktach wpisywano na podstawie oświadczenia ustnego osoby zgłaszającej, a nie na podstawie jakiegoś dokumentu. Większość naszych przodków to osoby niepiśmienne, więc liczyć też dobrze nie potrafili.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 07:08 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 853
Lokalizacja: Gniezno
Wydaje mi się, że do ślubu trzeba było się wykazać metryką chrztu, więc najczęściej na tej podstawie był wpisywany wiek. Oczywiście były też inne dokumenty. Ciekawie jest to opisywane m.in. w matrykach napoleońskich z Gniezna

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 07:12 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 853
Lokalizacja: Gniezno
Oczywiście zgadzam się z Grażyną, że indeksując, a nie "znając" danej osoby czesto można niezbyt dokładnie odczytać wiek bądź nazwisko.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 07:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Założę się, że w tym akcie wiek jest podany jako 41, można to zaś sprawdzić w AAP.

Przyczyn wpisania błędnego wieku (pewnie tak było w tym przypadku) mogło być wiele, cóż na to poradzić - indeks w PP jest tylko wskazówką, a każdy musi samodzielnie ocenić treść dokumentów, i to po dotarciu do nich, jako że istotnie mogą być też przekłamania przy odczycie przez osobę indeksującą.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 09:11 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Zatem czy moja teza, że w tych wszystkich opisanych powyżej przypadkach to jedna i ta sama osoba jest według Was słuszna? Jest to mój przodek w linii prostej, w związku z czym wolałbym nie rozwijać swojego drzewa na podstawie domysłów :-)

Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 09:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
Macieju, jesli nie jesteś pewien, porównaj osobę zapisana w tym dokumencie z innymi aktami, np. chrztów dzieci przodka.

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
MaciejP napisał(a):
Zatem czy moja teza, że w tych wszystkich opisanych powyżej przypadkach to jedna i ta sama osoba jest według Was słuszna? Jest to mój przodek w linii prostej, w związku z czym wolałbym nie rozwijać swojego drzewa na podstawie domysłów :-)


Generalnie zważywszy że nosił rzadkie imię, wydawałoby się, że nie powinno być wątpliwości. Dla pewności sprawdź, kto jest wpisany jako żona w akcie zgonu, jaki jest tam podany wiek i miejsce urodzenia, a może nawet rodzice...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Mimo że to już kwalifikuje się do innego działu, chciałbym jeszcze pociągnąć ten wątek.
W skanie http://szukajwarchiwach.pl/53/3241/0/6. ... /#tabSkany i indeksie w BaSI, widnieje nazwisko matki Franciszka Matelska, podczas gdy w każdym innym akcie dot. Kajetana czy jego ojca widnieje nazwisko Szulc/Schulc/Szulcówna itp. Intryguje mnie wyraz po łacinie obok nazwiska Matelska w dokumencie do którego link załączyłem. Prosiłbym o jego przetłumaczenie, lub chociaż odczytanie.

Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
De gente znaczy "z rodu", czyli w tym kontekście: "z domu".

Ksiądz najpierw napisał o Franciszce Lenartowicz, wdowie - jako matce pana młodego, a potem uzupełnił zapis o imię zmarłego ojca i dla jasności zapisu dodał nazwisko z domu wdowy, żeby było jasne, że Lenartowicz była po mężu. Tak to rozumiem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2017, 20:05 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Zapewne tak było, tylko nie mam bladego pojęcia skąd się wzięło nazwisko Matelska. Nigdzie nie ma ślubu Jakuba Lenartowicza z Franciszką Matelską, jest za to jedynie z Szulcówną (nie licząc pierwszej żony o zupełnie innym imieniu). Czy tylko w moim drzewie tyle nieścisłości? :-)

Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2017, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Podsumowanie marca.

Dodano nowe parafie:
Zbrachlin [pow. Nieszawa]
ewangelicką Kowal [pow. Włocławek]
USC Polski Konopat [pow. Świecie]; Pawłówek [pow. Bydgoszcz]; Wartosław [pow. Szamotuły]; Krobielewko [pow. Skwierzyna]; Runowo [pow. Czarnków]; Łabiszyn [pow. Szubin]; Piła [pow. Chodzież]; Wieleń, Huta Szklana [pow. Wieleń]; Buntowo [pow. Złotów]; Janikowo [pow. Inowrocław]; Ciosaniec [pow. Szczecinek]

Uzupełnienia w parafiach:

Skulsk, Ostrowite [pow. Słupca]; Błenna, Brdów, Izbica Kujawska [pow. Koło]; Chwalborzyce [pow. Turek]; Łowiczek, Piotrków Kuj., Siniarzewo [pow. Nieszawa]; Rdutów [pow. Kutno]; Wyskoć [pow. Kościan]; Kaźmierz [pow. Szamotuły]; Gniezno par. św. Trójcy; Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Ostrów Wlkp.; Błaszki [pow. Kalisz]; Włocławek; Kruchowo, Strzyżewo Kośc. [pow. Mogilno];
ewangelickich: Maślaki, Zagórów [pow. Słupca]; Stawiszyn, Prażuchy [pow. Kalisz]; Wolsztyn; Sieraków [pow. Międzychód]; Poznań św. Pawła
oraz USC Czarnuszka, Czermin, Kucharki [pow. Pleszew]; Mieszków [pow. Jarocin]; Sulmierzyce [pow. Odolanów]; Bydgoszcz, Wilczak, Koronowo [pow. Bydgoszcz]; Nekla, Zaniemyśl [pow. Środa]; Zielonowo [pow. Wieleń]; Kargowa [pow. Babimost]; Złotów.

Jak już pisałem, przekroczyliśmy też kolejne pół miliona rekordów w bazie (w tej chwili jest ich 1.505.419) i zapewne stało się to już ostatni raz, bo przy założonych granicach czasowych i terytorialnych oceniam liczbę możliwych jeszcze do zindeksowania ślubów na maksymalnie 300 tysięcy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2017, 12:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
akt z PP
Parafia katolicka Kazimierz Biskupi, wpis 5 / 1870
Jan Bisikiewicz
ojciec: Wojciech , matka: Marianna Fabich?
Marianna Tomicka (wdowa)
ojciec: Wawrzyn , matka: Małgorzata Szachniewicz
Dodatkowe informacje: wdowa po Wojciechu

Nie doczytałam się w oryginale http://szukajwarchiwach.pl/54/763/0/6/7 ... 5#tabSkany skan 74
takich danych. Wg mnie są nieścisłości w PP
Powinno być
Jan Bisikiewicz lat 25
ojciec Wojciech matka Marianna Helwich
Marianna Potocka 16 lat panna !
ojciec Wawrzyn matka Małgorzata Szaprowicz

w całym tekście nic nie zauważyłam o wdowie po Wojciechu

a to rodzice tej młodziutkiej panny
Parafia katolicka Kazimierz Biskupi, wpis 16 / 1852
Wawrzyn Potocki (23 lat)
ojciec: Wojciech , matka: Antonina
Małgorzata Szaprowicz (29 lat
ojciec: Andrzej , matka: Justyna Pilewska

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2017, 07:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Kazimierz Biskupi jest w trakcie gruntownej korekty, jest to parafia, która nie była od początku indeksowana w zgodzie z zasadniczym formatem Projektu, potem indeks był przerabiany to jeszcze dodatkowo utrudnia weryfikację. Mam nadzieję, że po korekcie błędów będzie znacząco mniej.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL