Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2013, 23:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Haniu,

Bardzo dziękuję za informacje.
Własnie jestem po drugim podjeściu do odczytania czego dotyczył spór Pani Filipki z Odolińską - nadal nie potrafię rozczytać :-(

W metrykach parafii Grodziska nie znalazłem śladów moich Odolińskich.
Szukałem tam po informacji od Marianny (w tym wątku):
marysia13 napisał(a):
Może przyda się ta informacja:
parafia Grodzisk
1861
Antonina Odalińska- chrzestna, akt nr 20
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... QD0NBTIUlg
To jednak zdarzyło się 100 lat później...

W wieku XVII w Wielkopolsce żyją i mieszkają Odolińscy przybyli z łęczyckiego. Ich obecność odnotowuje W Tekach Dworzaczek. Mogę tylko przypuszczać że Odolińska z ksiąg Grodziska z tą rodziną mogła być związana.

Jakichkolwiek związków pomiędzy moimi Odolińskimi a Odolińskimi wymienionymi w Tekach nigdy nie znalazłem.
Pomimo to, korzystając z tego że nazwisko Odoliński jest rzadkie wszelkie informacje o wszystkich Odolińskich gromadzę skrzętnie...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 19:50 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
TomekD napisał(a):
Własnie jestem po drugim podjeściu do odczytania czego dotyczył spór Pani Filipki z Odolińską - nadal nie potrafię rozczytać :-(

Odolińska wniosła skargę na Filipkę, że ta od pół roku zalega jej córce z wypłacaniem "zasłużonego myta" (chodzi być może o wynagrodzenie za służbę). Ta odpiera zarzut: płaciła w gotówce, dała też trzewiki, letnik itd.

Odoliński notowany w Grodzisku również w r. 1637 (s. 645):

http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=12160

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2014, 07:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia Głuchowo
10.01.1819
chrzest Pawła Przybylskiego.Chrzestną jest Marianna Odolińska cauponissa ze Srocka

19.12.1819
chrzest Wiktorii Odolińskiej
rodzice Marcin Odoliński,Elżbieta Nowak

15.10.1820
chrzest Jadwigi Stachowskiej,urodzona 8.10.1820 Bieczyny
rodzice Maciej Stachowski,Katarzyna Odolińska

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2014, 22:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Bartek napisał(a):
Odolińska wniosła skargę na Filipkę, że ta od pół roku zalega jej córce z wypłacaniem "zasłużonego myta"
Bartku,
Dopiero teraz przeczytałem twój wpis.
Dziękuję za tłumacznie, do dzisiaj sam nie rozczytałem :(
Pierwsze znane mi wpisy o 'moich' Odolińskich są późniejsze o 100 lat i nadal nie wiem czy i cokolwiek łączy tych Odolińskich...

AGA KOZA napisał(a):
Parafia Głuchowo
10.01.1819
chrzest Pawła Przybylskiego.Chrzestną jest Marianna Odolińska cauponissa ze Srocka
Aga,
pomimo że Głuchowo przeglądałem wielokrotnie ten wpis przeoczyłem.
Jest ciekawy, mowa o Mariannie, to samo imię pojawia się jeszcze tylko raz na okoliczność zgonu jej córki Anny w 1806.
Wszystkie inne, liczniejsze wpisy mówią o Małgorzacie - mojej najprawdopodobniej 4x prababci.
Zgadzają się tak lata jak i to że mój 4x pradziadek Kazimierz był wtedy w Srocku gościnnym.

AGA KOZA napisał(a):
19.12.1819
chrzest Wiktorii Odolińskiej
rodzice Marcin Odoliński,Elżbieta Nowak
Wiktoria była siostrą mojego 2x pradziadka Szymona, zmarła w 1821.
To pokolenie to zagubienie literki O.
Cała trójka rodzeństwa chrzczona jako Odolińscy, obaj bracia Wiktorii w dorosłym życiu piszą się już nazwiskiem Doliński...

AGA KOZA napisał(a):
15.10.1820
chrzest Jadwigi Stachowskiej,urodzona 8.10.1820 Bieczyny
rodzice Maciej Stachowski,Katarzyna Odolińska
Katarzyna była siostrą mojego 3x pradziadka Marcina.
Nie znam jej dalszych losów.
Nazwisko matki Jadwigi, Katarzyny po mężu jest bardzo płynne - Stachowski vel Stachowiak vel Stachoski vel Woytkowiak vel Wojtkowiak...

Bardzo dziękuję Wam za pamięć o moich poszukiwaniach i pomoc !

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2014, 18:12 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witaj Tomku!
Jeśli dobrze odczytuję,to u góry strony,znajdziesz info o Dolińskim,z zapisków dr Skowrońskiego,strona 6.


http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... index.djvu

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2014, 18:32 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Z tego samego źródła,tym razem str.8,nazwisko kolejne pod nazwiskiem Witucki,koniec linijki.


http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... index.djvu

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2014, 12:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Elu,

Bardzo dziękuję za informacje i pamięć o moich poszukiwaniach.

Antoni Doliński wymieniony na stronie 6 pochodził z Czarnkowa lub okolic, jego ślub z Karoliną znalazłem w PP:
Parafia katolicka Czarnków [Czarnikau], wpis 12 / 1842
Antonius Dolinski (30 lat)
Carolina Powelska (26 lat)

To nie moi Dolińscy, w tych latach znika dopiero powoli literka 'O' z mojego nazwiska w okolicach Kościana a Odolińscy stają się Dolińskimi...
Zastanawiałem się kiedyś czy w innym miejscu nie mogło dojść do podobnego wydarzenia. Sprawdzałem więc Dolińskich w innych rejonach i nadal nimi się interesuję, jednak bez wyników.

Antoni Doliński ponownie pojawia się też na stronie 32, tutaj nawet nazwisko podkreślono na czerwono. Zakładając że to znak zainteresowania Skowrońskiego nazwiskiem w jego opracowaniach się jednak nie pojawia (1 nieistotna wzmianka).

Nazwiska na stronie 8 nie potrafię powiązać z ciągiem notatek - może nazwisko panieńskie matki.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2014, 14:21 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2014, 20:20
Posty: 1
Tomku...
Napisałeś:
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...
Więc... piszę:
Odwiedzając AGAD i przeglądając księgi grodzkie łęczyckie kilkadziesiąt razy "wpadłem" na Odolińskich. Ba, moi 7x pra- dziadkowie w linii prostej z czasów II wojny północnej ( potop szwedzki), to Paweł Podczaski i Marianna z Odolińskich, właściciele Szewców Nadolnych par. Bedlno k/ Kutna. Nawet dziś będąc w AGAD natknąłem sie w księgach grodzkich łęczyckich z 1645 r. z Janem synem Jakuba Odolińskiego czy Zofii Odolińskiej- córki Jana Szewców Nagórnych , szwagierki mojego Pawła Podczaskiego. Jeżeli będą Ci przydatne zdjęcia tych dokumencików, mogę je przesłać mailem. Mogę dosłać także zdjęcie dokumentu Agnieszki Odolińskiej i Marcina Podczaskiego z 1715 r. o którym wspomniała w poście z lutego 2012 r. Krystyna.

Pozdrawiam
Harry


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2014, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Dziękuję serdecznie że napisałeś.
Jesteś pierwszą znaną mi osobą zainteresowaną genealogią która ma wśród przodków nazwisko Odoliński !

Pomimo że lata płyną ja nadal nie mam pojęcia skąd i kiedy naprawdę moi Odolińscy w okolicach Kwilcza się pojawili.

Skrótowo napisałem o tym w tym wątku tutaj:
viewtopic.php?f=3&t=1410&start=20#p43159
czyli pod tym co napisała Krystyna, której wpis przywoływałeś.

To co piszesz o twoich Odolińskich jest dla mnie nowe, nie wiem czy w jakichkolwiek publikacjach się kiedykolwiek pojawiło ?

Kłopot w tym że mało popularne dzisiaj nazwisko Odoliński niegdyś było częściej noszone a jego nosiciele pojawiają się od północy po dalekie południe, głównie wschodnich, obszarów Rzeczpospolitej przedrozbiorowej.
Czy prawdziwym i dziedziczonym jest nazwisko którym zapisano w Kwilczu mojego (chyba?) pra Michała w 1763 - nie wiem.
Są ślady wskazujące że Michał mógł urodzić się w okolicach Kwilcza lub z rodzicami tam przywędrować mając lat kilka. Czasy były burzliwe a źródeł brakuje aby to ustalić.

Jedyny trop jaki mam to nazwisko - coś co mogło być dziełem przypadku.

W ustaleniu czy w ogóle i z którymi Odolińskimi moi przodkowie mogą mieć cośolwiek wspólnego liczę trochę na genealogię DNA. Nie dla budowy drzewa, lecz ustalenia gdzie dalej próbować szukać lub nie.
Trzy lata temu, dzięki zbieżności markerów, odnalazłem ślad z początków XIX wieku który prowadzi na północny wschód, w okolice Augustowa. Wiele z tego nie wynikło, bo dziecko nie było z legalnego związku.
Mogła to być to migracja z Mazowsza.
Skąd zaś wywodzą się liczni dzisiaj Odolińscy na Mazowszu - też nie wiem.
Być może z łęczyckiego...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2015, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witaj Tomku!
Oto Dolińscy z Panigrodza Starego gm.Gołańcz
http://www.szukajwarchiwach.pl/92/81/0/ ... w4q8LfIBNA

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2015, 09:25 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Dolińscy raz jeszcze - Panigródz Stary

http://www.szukajwarchiwach.pl/92/81/0/ ... o08nhGhOGw

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Edyto,

Bardzo dziękuję za informacje i pamięć o moich nazwiskach podczas poszukiwań.

Kiedyś podzieliłem sobie wielkopolskich Dolińskich na tych z północy i południa.
Panigródz to też ci północni, południowi to okolice Rawicza.

Geograficznie pomiędzy nimi są moi Dolińscy z Głuchowa dokąd przywędrowali z okolic Kwilcza jako Odolińscy.
Literka 'O' znika mi z nazwiska w drugiej ćwiartce XIX wieku.

Kilka lat temu weryfikowałem tezę że może podobne uproszczenie nazwiska zdarzyło się też w innym miejscu i połączę moich O/Dolińskich z tymi z północy lub południa.
Pomimo poświecenia sporej ilości czasu nie doszukałem się niczego co by to potwierdzało.

Tak więc, niestety, Dolińskich z Panigrodu z moimi O/Dolińskimi połączyć nie potrafię i najprawdopodobniej takie połącznie nie istnieje a jest to zbieżność w miarę popularnego nazwiska.

Dziękuję raz jeszcze,

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2015, 09:59 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 21:45
Posty: 1
witam!

Karol Odoliński to moja rodzina, brat mojej babci zofii odolińskiej po męzu Zofia Wolna. Karol miał jeszcze siostre która żyje i nazywa sie Mila Zebrowska z domu Odolinska i mieszka z bardzo małej wsi Pólko koło Kwilcza ma chyba juz 90 lat ale bardzo żywiołowa jest. Karol miał jeszcze siostre jedna w Poznaniu pamietam ja jak przez mgłę. Ale najważniejsze jeszcze miał jedna siostre która wyjechała do Francji i została malarka, w kosciele chyba w kwilcczu wisi jej obraz , moja mama wie jak sie dokładnie nazywała , są tez zapiski w książce o Dziejach Kwilcza i Miłostowa. Mój ojciec Zennon, który niezyje jest synem Zofii odolinskiej i Mariana Wolnego. Czyli Zofia była jedna z sióstr Karola Odolińskiego. proponuje odwiedzić Babcie Mile w Pólu, na 100% bedzie bardzo duzo wiedziec o rodzinie Odolńskich a być może i o Antonim Odolińskim :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2015, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Parafia Babimost:
akt zgonu:
październik 1721-zm. Catharina Dolinska, córka sartoris de Minori Podmokle.

akt ślubu:
17.07.1721- Albertum Dolinski z Babimostu i Catharinam,
filia Jacobi Krawiec de minori Podmokle. Świadek:Simon Dolinski.

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2015, 10:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W parafii Głuchowo
zmarł Matheus Stachowski alias Szpoper
lat 66
21.08.1859 w Jarogniewicach
powód śmierci zapalenie mózgu

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2015, 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za wszystkie wpisy i pomoc, trochę mam zaległości:

ogrodnik1
Nasze gałązki Odolińskich są z pewnością powiązane, jednak mocno odległe od siebie.
Nasz wspólny pradziadek to najprawdopodobniej rocznik z wieku XVIII.
Wobec luki w metrykach z parafii Sieraków (utracone w pożarze miasta w 1817) chyba nigdy tego nie da się tego już poprawnie genealogicznie potwierdzić.
Trochę żałuję że nasza korespondencja na PW/e-mail się urwała (była też o tych którzy są, szczęśliwe, nadal wśród nas - trochę niezręcznie było więc na forum)...

marysia13
Marianno,
Po raz kolejny dziękuję za pomoc.
Literka O z nazwiska Odoliński znika mi w drugiej ćwiartce XIX wieku w parafii Głuchowo i jak dotąd, pomimo prób poszukiwań, przed tą datą nie doszukałem żadnych związków moich Odolińskimi z Dolińskimi.
Co prawda nie przeglądałem wtedy metryk z Babimostu, jednak nic na ten kierunek poszukiwań nie zdaje się wskazywać.
Jako ciekawostka, moi Odolińscy dotrą w te okolice 200 lat później - do Przyprostyni i Perzyn.

AGA KOZA
Aga,
Nie próbuję nawet zliczyć podpowiedzi jakie wysłałaś do mnie i do wielu innych szukających.
Jesteś w tym niesamowita, dziękuję !

Przez chwilę wydawało mi się że doszukałaś się męża siostry mojego 3xpradziadka Marcina, Katarzyny.
Na pierwszej stronie tego wątku pytałem o niego i nadal szukam:
Stachowski vel Stachowiak vel Stachoski vel Woytkowiak vel Wojtkowiak
Mateusz/Maciej ur.~1792 x Katarzyna zd. Odolińska ur.~1792


Po odszukaniu tych metryk (PP):
Parafia katolicka Głuchowo, wpis 9 / 1846
Matthaeus Szpoper (50 lat, wdowiec)
Victoria Ratajszcząka (32 lat)

Parafia katolicka Kościan, wpis 11 / 1827
Matthaeus Szpaper alias Przybylak (31 lat)
ojciec: Antonius Przybylak , matka: Dorothea Adam
Christina Urbanska (26 lat)
ojciec: Joannes Urbanski , matka: Francisca


to jednak raczej będą różne osoby :(
W obu przypadkach podręcznikowa w tych latach feria nazwisk załamie każdego poszukującego...

Tak w ogóle to ciekawa może być etymologia nazwiska Szpoper z obocznościami.
Skojarzyło mi się z tym że moi przodkowie, już ze strony babci, pochodzą z Kozielasek i Róży.
Kiedyś wklejałaś linki do pamiętników gdzie pojawia się w Róży unikatowe nazwisko Szofer.
Wśród moich znajomych (o pokolenie wyżej już niestety...) pojawił się ostatnio nowy nabytek o tym panieńskim nazwisku i ma Babcię w Róży.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszelkie informacje, zagadek do rozwiązania pozostaje mi sporo i każdy nowy ślad jest dla mnie pomocny...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2015, 10:53 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Tomku
Kilka kolejnych danych z parafii Babimost,
może Twoi Odolincy/Dolińscy raczej powrócili
po 200 latach w swoje rodzinne strony ?
:D
Pozdrawiam
Marianna.

parafia Babimost:
06.11.1681.-zm. Mattheus Dolinski, civis e Babimost.
30.09.1683- ślub: Albertus Dolinski et Elisabeth Chlebusowna de Babimost.
10.06.1683.- zm. Stanislaus Dolinski.
12.09.1684.- chrzest: Justina, córka Alberti et Elizb. Dolinski.
31.01.1686.- ślub: Bartholomes Dolinski et Dorothea Klepernocka.
20.11.1686.- ślub: Alexande Koinski et Regina Dolinska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2015, 19:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Marianno,

Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
Tak więc mało prawdopodobne aby Dolińscy stali się Odolińskimi i na powrót Dolińskimi.

Moja teoria wyjaśniająca zniknięcie mi literki O z nazwiska w Głuchowie jest taka:
- mój pradziadek przybył do Srocka Wielkiego około roku 1800 i wołał się nazwiskiem zupełnie nieznanym w parafii Głuchowo. Jego syn (mój pra) wżeniąjąc się w gospodarstwo w Głuchowie był tam jedyną osobą o tym nazwisku.
- warto spróbować wymówić nazwisko Odoliński (najpierw samogłoska 'o', potem spółgłoska 'd' i znów samogłoska 'o'). Jak porównać z wymową nazwiska Doliński - jest jak dla mnie prościej, łatwiej i o ileż mniej uciążliwej gimnastyki ustami i jęzorem :-)
- nazwisko było we wsi dziwne, nieznane i skomplikowane więc wołali go zapewne prościej - Dolińskim. A w tych latach jak kogo we wsi wołano, tak proboszcz zapisywał...

O tym jak silnie potrafi wpłynąć znajomość czy lokalna popularność na losy nazwiska i jego zmianę, historyjka z moich poszukiwań:
Działo się w miejscowości odległej o jakieś 30km od Kwilcza (z okolic którego moi Odolińscy do Głuchowa przywędrowali). Nazwisko Odoliński w tych okolicach było może nie bardzo popularne ale znane.
Czas akcji, jak przypuszczam, lata około 1946-1948 czyli wzmożonych migracji po zakończeniu II WŚ.
Z okolic Częstochowy przybywa rodzina Odulińskich.
Nikt nie zwraca uwagi na to że w dokumentach miejscowy urzędnik zapisuje błędnie nazwisko w znanej sobie formie Odoliński.
I tak pozostało do dzisiaj - do niedawna Odulińscy stali się Odolińskimi ledwie 65 lat temu.


Marianno, jak patrzę na daty wpisów które przesłałaś to myślę sobie że wiele bym dał aby dotyczyły one Odolińskich...
Na pewno dobrze odczytałaś i nie ma pomyłki ? Może było tam jednak na początku nazwiska takie, choćby malutkie, kółeczko - o :wink:

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2015, 07:19 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5528
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Anna Odolinska
viewtopic.php?p=98087#p98087
:wink:

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2015, 10:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Wojtku,

Dziękuję za informację o twoim tłumaczeniu w którym pojawia się Anna Odolińska, napisałem na PW do Pawła który o tłumaczenie prosił.
Anna urodziła się w Poznaniu, jej ojciec Michał urodził się w 1839 w Kwilczu czyli okolicach skąd (prawie) wszyscy Odolińscy z Wielkopolski się wywodzą :)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2016, 16:14 
Offline

Dołączył(a): 01 cze 2016, 02:52
Posty: 1
Witam :) Zainteresował mnie ten temat ponieważ moje nazwisko to Adolińska, chyba nie było tu wspomniane. Zainteresowałam się kiedyś moim nazwiskiem bo jest w Polsce bardzo rzadkie, ale nic nie mogłam znaleźć. Dopiero jakiś czas temu zapytałam rodzinę i powiedzieli, że nazwisko powstało właśnie prawdopodobnie przez błędne zapisanie nazwiska Odoliński. Rzeczywiście na naszym cmentarzu są nagrobki z nazwiskiem Odolińskich. Nie wiem czy będzie to Panu potrzebne ponieważ jestem z województwa lubelskiego ale jeśli się czegoś dowiem chętnie podzielę się informacjami :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2016, 20:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Aniu,
(Mam nadzieję że się nie obrazisz, tutaj zwyczajowo wszyscy jesteśmy na ty...)

Nazwiska które mam w podpisie to takie które gdzieś w moich poszukiwaniach się przewinęły.

Nazwisko które nosisz jest naprawdę unikatowe, widać to ładnie tutaj:
Adolińska
Adoliński
Dane na mapkach pochodzą z oficjalnej bazy PESEL według stanu na rok 2002.
Jeżeli byś kojarzyła osoby z twojej rodziny w miejscach pokazanych na mapkach innych niż lubelskie to wielce prawdopodobne że rodzinny przekaz może być prawdziwy.
Szukając bowiem twojego nazwiska w:
Geneteka
znajdziesz tylko 1 jego dokładne wystąpienie - może być to zwykła pomyłka.

O historii prawdziwej zmiany nazwiska o literkę zaledwie 65 lat temu pisałem w tym wątku rok temu:
viewtopic.php?f=3&t=1410&start=60#p94990

Zaciekawiła mnie obecność nazwiska Odoliński na cmentarzu w miejscu gdzie mieszkasz.
Z mapek z linków powyżej wydaje się że nazwisko Odoliński w tym regionie nie występowało współcześnie.
Ale to już napisze na PW, tak aby innych nie zanudzić tym wątkiem :wink:

Dziękuję za ciekawy wpis,

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2016, 04:04 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
TomekD napisał(a):
Szukam informacji na temat nazwisk, osób i rodzin z Wielkopolski noszących nazwiska:
(Osoby historię których poznałem po założeniu tego wątku teraz poniżej oznaczone bardzo małą czcionką, ich dalsze losy po -->)

Odoliński parafia Sieraków (powiat Międzychód)
Szczepan/Stefan ur.1829, Kurnatowice, LB parafia Sieraków

Przesyłam wycinek z gazety, z dnia 26.VI.1821 Nr.26 str.1, zbiegli z wojska:
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2016, 12:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Grażyno,

Nie miałem pojęcia że moi Odolińscy byli gwiazdami w gazetach i to już tak dawno temu :?

O Jerzym nic nie wiem, nie mam go w moim drzewie.
Wyjaśnieniem może być to że urodził się około 1801 roku czyli w 100 letniej luce w księgach parafii Sieraków a w rodzinne strony już nie powrócił.

Nie potrafię dociec jak to gazeta, nie jest to Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego a nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Podpowiesz ?

Dziękuję za ciekawą informację,

Edit:
Już znalazłem, gazeta to Oeffentlicher Anzeiger czyli Publiczny Donosiel - dodatek do Dziennika Urzędowego Król. Regencyi w Poznaniu.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2016, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 6848&tab=3
W tej gazetce występuje też nazwisko:
Odalińska czyli Wodalińska
1940 Nr.45 str.8 :D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2016, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Grażyno,

Dziękuję za kolejną informację!

Tekst z linku powyżej:
Obrazek

zapewne mowa tutaj o Rozalii zamężnej jednak Odolińska o której w tym wątku na poprzedniej stronie:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 410#p68976
dodatkowym potwierdzeniem może być to że świadkiem na ślubie Rozalii i Wojciecha w 1828 roku w Objezierzu był 'Mathias Chababicki młynarz z Posania'.
Czyli prawdopodobnie Maciej Hababicki wymieniony w ogłoszeniu.

O Młynie Świętojańskim było już też tutaj:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... f=2&t=3975

Rozalia Sternalska zmarła w Opalenicy w roku 1889, w akcie zgonu jako miejsce urodzenia podano Poznań, nie pojawia się w nim żadna wzmianka o jej pierwszym małżeństwie.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2016, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
"Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie..."
a tutaj Doliński :)
akt 40 / 6.4.1828 Dolinowo/Skoki zmarła Marianna Dolińska córka Jana Kattera i Wiktorii Marnoszczonki (trochę nieczytelne) lat 40 - dolor capitis (ból głowy) - żona szewca Jakuba Dolińskiego
akt 6 / 6.1.1839 Skoki zmarł Józef Doliński 3 dni, syn Marianny Dolińskiej ojciec NN
akt 12 / 12.3.1850 Skoki zmarła Katarzyna Dolińska lat 70 - inopinatus -zgłosiła Marianna żona Tomasza Dolińskiego syna zmarłej
akt 25 / 7.3.1851 Skoki zmarł Szymon Doliński lat 38 murarz - inflamatio- zgłosił brat, owdowiała żona Julianna

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2016, 22:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Bożeno,

Dziękuję za informacje !

Literka 'O' z nazwiska zniknęła moim pradziadkom (i mnie) mniej więcej w okresie z którego są wpisy ze Skoków.

Nazwisko Doliński jest współcześnie ponad 10x bardziej popularne niż Odoliński.
Kilka lat temu pracowicie próbowałem doszukać się powiązań wszelkich Dolińskich z Wielkopolski z Odolińskimi.
Dolińskich ze Skoków i okolic też.
Bezskutecznie w każdym przypadku.

Wydaje się że jedyni Dolińscy z Odolińskich to jedynie ci z Głuchowa i okolic, poczynając od schyłku połowy XIX wieku.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2017, 14:40 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Jak tam poszukiwania Dolińskich? Czy znany jest Tobie Tomku akt zgonu gajowego Kazimierza Odolińskiego z 1824 roku, z Żabna? Zmarł w wieku 69 lat, więc podejrzewam, że to ten ze Srocka. Rodzice podani w akcie zgonu to Michał Odoliński komornik z Kurnatowic i Marianna.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, 17:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Piotrze,

Znalazłeś akt zgonu mojego 4xpradziadka Kazimierza którego bezskutecznie szukałem od dawna !
Pomimo że przeglądałem sporo parafii w tym celu nigdy nie wpadłem że mogło to być Żabno...

Co więcej jest, to jedyny pierwszy i jedyny dokument który potwierdza że jego rodzicami byli Michał i Marianna.
Do tej pory tak też przypuszczałem - jednak jedynie na podstawie zbieżności dat i związków.

Do 1820 Kazimierz był gościnnym w Srocku, jednak 8 lat wcześniej w LB Głuchowa figuruje jako 'Inspectoris Silva'.
Po 1820 Kazimierz wraz rodziną znika ze Srocka.
W 1825 do Bieczyn, do córki Katarzyny wraca tylko wdowa po Kazimierzu - Małgorzata.

Pewnie wybiorę się do AAP aby zobaczyć wpis w LM dotyczący Kazimierza.
Przy okazji sprawdzę też przypuszczenie że jego syn Jan (*1803) ożenił się Rogalinku w roku śmierci swojego ojca.
Śladów losów młodszych braci Jana: Józefa, Tomasza i Karola nadal nie znam - w chwili śmierci ojca mieli po 18, 16, 12 lat.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2018, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Dnia 22.02.1732r. w par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu został ochrzczony Maciej, rodzice : Tomasz Odoliński i Apolonia.
Chrzestni : Mateusz Wertlant kupiec i Elżbieta Bogusławska panna.
Osoby asystujące: Maciej Radzikiewicz i Rozalia Różycka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2018, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Dziękuję za informacje i pamięć o Odolińskich w trakcie poszukiwań.

Pierwsza połowa XVIII wieku to już czarna dziura w moich poszukiwaniach.
Macieja Odolińskiego mam jednego, ten urodził się w 1823.

Odolińscy pojawiali się w Wielkopolsce co jakiś czas.
Tak było w pierwszej połowie XVII wieku gdzie znalazłem pojedyncze wpisy.

Cały czas liczę że dzięki DNA uda mi kiedyś przynajmniej namierzyć kierunek skąd ci moi Odolińscy są.
Jak na razie więcej wskazań na Mazowsze niż inne kierunki.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2018, 18:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
witam,
mój zięć ma nazwisko Doliński, pochodzi z Wielenia.
Rodzina Dolińskich przeniosła się do Wielkopolski ze wschodu z okolic Białegostoku, Siemiatycz, Kułyg.
Jego dziadek urodził się w 1906 w Warszawie.
Na razie, niestety, z linii Dolińskich niczego nie udało mi się odnaleźć.

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2018, 22:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Aniu,

Dziękuję za wpis i informacje.

Jednak mój pradziadek zgubił z nazwiska Odoliński literkę 'O' i stał się Dolińskim około roku 1840 w okolicach Głuchowa, w Wielkopolsce.
Tak więc niestety raczej nie ma szans aby udało się nam naszych Dolińskich połączyć.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2018, 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Tomku,
Skoro Twoi przodkowie zgubili "O" w nazwisku, to może to ktoś z Twoich przodków.
Par. św. Marcina w Poznaniu ślub 1869/24
Paweł Wawrzyniak lat 26 (kawaler) robotnik zam. Chwaliszewo 31
Magdalena Dolińska lat 35 (panna) zam. przy pl. Wilhelma 21
świadkowie:
Józef Prałat robotnik zam. Chwaliszewo 24
Feliks Szymański

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2018, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Dziękuję za informację.

Wydaje mi się że dość dokładnie mam rozpisanych O/Dolińskich z Głuchowa którzy literkę 'O' postanowili sobie z nazwiska odpuścić.
Nie mam wśród nich żadnej Magdaleny czy oboczności imienia rodzonej ~1834.

Dla osób z wpisu który przywołałeś, doszukałem się:

= trojga dzieci:
- Poznań, Maria, *1871, +1881
akt C:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... #select176

- Poznań, Jadwiga *1876, +1878
akt C:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... #select131

- Poznań, Sylwester *1884
akt A:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/1/ ... /#select48

= Paweł Wawrzyniak zmarł w Poznaniu w 1882:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... #select130

Tutaj zagadka bo Sylwester *1884 marzec ma jako ojca +Pawła.
Paweł zamarł zaś w listopadzie 1882...

Informacje jak wyżej wyszukane z BASIA.
Być może jakieś wskazówki o Magdalenie są w aktach jak powyżej, we wpisach poza formularzami.
Tutaj się poddaję, nie daję rady odczytać.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2018, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W akcie zgonu Pawła napisano, że żoną była Magdalena Dalińska, a rodzicami Antoni i Maria (nieznanego nazwiska rodowego) Wawrzyniakowie. Paweł urodził się w Theresienstein?
A akcie ślubu jest wyraźnie i czytelnie napisane, że Magdalena nazywała się Dolińska - nie ma tego jeszcze w PP.
Gdyby się udało odnaleźć akt zgonu Magdaleny, w którym będą podani rodzice, to można by dojść do tego, czy była powiązana z Twoimi przodkami. To, że mieszkała w Poznaniu nie świadczy o tym że tam się urodziła, bo dużo panien spoza miasta przyjeżdżało tu do pracy w charakterze panien służących.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 11:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Ciekawa historia, bo w par. św. Marii Magdaleny w roku 1734 odbył się chrzest - nazwisko zbliżone do Odaliński.
Bartłomiej Ludwik, rodzice : Tomasz Audaliński i Apolonia - Incolarus? Posnaniensis (cokolwiek to znaczy :-) - może chodzi o komornik.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 27 kwi 2018, 09:54 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2018, 16:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Z braku aktu zgonu Magdaleny liczyłem że może taką informację znajdę w kartotece mieszkańców miasta Poznania.
Pomimo że Paweł jak i wdowa Magdalena pojawiają się w książkach adresowych Poznania w kartotece nie udało mi się odszukać ich kart/karty.

Co do ślubu z 1734.
Z moich zmagań z rzadkim nazwiskiem wydaje się wypływać taki wniosek:
- jeżeli w jakiejś miejscowości pojawia się osoba o nazwisku które jest nieznane w promieniu kilkunastu kilometrów jest wielka szansa że zostanie ono zniekształcone. Jak nie na stałe to przynajmniej w jednym czy drugim dokumencie.

Kilka postów wyżej w tym wątku:
viewtopic.php?p=137460#p113009
pojawia się Rozalia zamężna Odaliński. Jej karta meldunkowa też jest z nazwiskiem Odalińska. W akcie ślubu Rozalii mąż to Wojciech Odoliński ale to było 30km od Poznania. W LB Poznań Jana Jerozolimskiego, przy chrzcie syna tej pary, Józefa, zapisano ojca jako Odaliński.

Też parę postów wyżej jest wpis Ani:
viewtopic.php?p=137460#p108494
która nosi już całkowicie unikatowe nazwisko Adoliński.
Aż jestem ciekaw jak to nazwisko powstało...

Kiedyś też w tym wątku:
viewtopic.php?p=137460#p94990
opisałem jak Odulińscy stali się Odolińskimi (na stałe).

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2018, 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Henryk Krzyżan napisał(a):
Ciekawa historia, bo w par. św. Marii Magdaleny w roku 1734 odbył się chrzest - nazwisko zbliżone do Odaliński.
Bartłomiej Ludwik, rodzice : Tomasz Audaliński i Apolonia - Incolarus? Posnaniensis (cokolwiek to znaczy :-) - może chodzi o komornik.


Znalazłem to słowo - incola = mieszkaniec.
Na Genpol jest świetna tabelka, może się komuś przyda.
http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art36.html

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2018, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
e-kartoteka
Paweł Wawrzyniak i Magdalena Dolińska
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

WTG nekrologi
Wawrzyniak (z d. Dolińska), Magdalena
Dziennik Poznański -- 1911.04.12 R 53 nr 84
Data zgonu: 1911.04.10
Wiek: 75 lat

PS
Sylwester ma w kartotece wpisaną datę urodzenia 04.12.1874 r.

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2018, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jarku,

Dziękuję za informacje !

Szukając karty meldunkowej Pawła i Magdaleny korzystałem z
http://e-kartoteka.net
tyle że byłem przekonany że nazwiska na 'W' są tam zindeksowane.
Teraz widzę że indeksacja zakończyła się na 'Wałkow', tak więc karty dotyczące bezpośrednio nazwiska Wawrzyniak nie mogły się pojawić.
Dzięki pomocy Henryka, odczytana z karty meldunkowej miejscowość urodzenia Magdaleny to Karchowo.

Nie wpadałem też na to aby skorzystać z wyszukiwarki nekrologów.
W Dzienniku Poznańskim jest tylko informacja z USC nie zaś typowy nekrolog, więc dodtkowych informacji brak.

Sylwester brał ślub w Śremie w 1907 gdzie potwierdza się data urodzenia 04-12-1874:
Śrem (USC) - akt małżeństwa, rok 1907
Sylwester Wawrzynkiewicz (33 lat) , rodzice: Paweł Wawrzynkiewicz , Magdalena Dolińska
Cecilia Szumnarska (37 lat) , rodzice: Karl Szumnarski , Elżbieta Szelążkiewicz ,
https://szukajwarchiwach.pl/53/1963/0/3 ... #select102

W sąsiednich do parafii Świerczyna (do której należało Karchowo) trochę Dolińskich było.
Nic nie wskazuje więc raczej na to że Magdalena Warzyniak zd. Dolińska z moimi Dolińskimi może mieć coś wspólnego :(

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2018, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
"jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek"

...
http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=55
Sędzia Grodzki Grodzieński

1631-1633 Jan Odoliński
...
http://site-361145.mozfiles.com/files/3 ... Kytor_.pdf
str.49
Grodzkie i ziemskie Poznań Relacje XVII wiek
284 (Nr. 199) 1672
Oblata rejestru szl. na wyprawie woj. Ci co przysięgali Konfederację w obozie pod Lublinem pod chorągwią podkomorzego poznań.
(...) Aleks. Odoliński, (...)
.
285 (Nr. 199) 1672
Rejestr szlachty na wypr. woj. pod chorągwią Piotra Opaleńskiego podkomorzego poznań. Towarzystwo zgromadz. u boku króla 1672.
od str. 49
str.53 (...) Aleks. Odoliński, (...)
.
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... 1&page=132
2661 (Nr. 1094) 1676
Aleks. Odoliński, s. o. Wojc. O., kwit. Jana Kęszyckiego, s. Hjacynta z 1. 500 złp. (f. 566v)
...
Akt małżeństwa z 1707 roku:
Jan Odolinski i Regina Kędziołkowna
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=166059
skan 214 - strona 135 na samym dole
...
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/p ... etrzak.htm
Grupa "Karpacka"
YP380 i YP379, YP374, Y6073, Y10810; formed 1500-1200 yBP (500-800 AD)
YP380-z (67 STRs needed)
166081 Michael Odoliński, b.c.1739, Poland
...

Pewnie nieprawdopodobne, ale przyszło mi na myśl, że nazwisko Odoliński może pochodzić od Oliński.
Np.: Ten Jan, to od kogo ? - Od Olińskich.
Z czasem być może zapisywane w połączeniu, jako Odoliński.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2018, 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Grażyno,

Nazwisko Odoliński było w przeszłości bardziej powszechne.
Obawiam się że nie ma szans aby połączyć osoby o których piszesz, nawet gdyby jakimś cudem się okazało że moi Odolińscy z chłopów mieli szlachetnie urodzonych za przodków.

O Odolińskich w tekach Dworzaczka pisałem w tym wątku tutaj:
viewtopic.php?f=3&t=1410#p43159
jest mapka, jak widać przemknęli przez Wielkopolskę błyskiem pozostawiając nieliczne ślady.

Wpisu z Wągrowca nie znałem, w latach późniejszych Odolińskich tam nie widziano.
Na FS doszukałem się kiedyś wpisu o Odolińskich z Czech.

To co na stronie ks. Stanisława Pietrzaka to zestawienie z jednego z projektów Y-DNA na FTDNA i moje dane.

Według prof. Rymuta nazwisko Odoliński jest odmiejscowe, o tym też w linku powyżej.
Zapewne, jak wiele innych, nazwisko mogło powstać w różny sposób w różnych miejscach.
Praktycznie każda wersja mogła się wydarzyć.
Jest np. stare słowiańskie imię Odolan:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Odolan

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2018, 06:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Tomku,
Znalezione dzisiaj:

Par. św. Marcina z Poznaniu 1896/208 (14.11)
Leopold Franciszek Doliński zam. ul. Strzałowa 6, zawód scenicus (scenograf/pracownik sceny/rekwizytor?) ur. 14.11.1873r. Lwów, rodzice : Jan i Anna Adamkiewicz
Wiktoria Scherner zam. Łąkowa 13, ur. 20.11.1864r. Chwaliszewo (Poznań), rodzice : Jan i Anna Zielewska
Świadkowie:
Edmund Rygier dyrektor sceny
Błażej Theinert

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Rygier

Znalazłem Leopolda Dolińskiego w WBC, okazuje się, że pisał sztuki.
https://wbc.macbre.net/document/5811/ta ... nania.html

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2018, 08:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Dziękuję, to tylko zbieżność nazwiska.
Nie ma siły aby Leopolda Franciszka udało mi się wcisnąć do mojego drzewa :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2018, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
TomekD napisał(a):
Henryku,

Dziękuję, to tylko zbieżność nazwiska.
Nie ma siły aby Leopolda Franciszka udało mi się wcisnąć do mojego drzewa :-)


Kolanem, kolanem... :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2018, 05:18 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5528
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Tomku,
przy okazji tłumaczenia :wink:

viewtopic.php?f=15&t=17404&p=142744#p142744

Rok 1821 Przygodzice
Jan Dolinski - świadek

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2018, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Wojtku,

Bardzo dziękuję za informację i pamięć o moich poszukiwaniach.

Rok 1821 to jednak zbyt wcześnie na moich Dolińskich - do około 1840 byli zapisywani konsekwentnie jako Odolińscy.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2018, 10:53 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Wpis Mirosławy na stronie:
viewtopic.php?f=5&p=143854#p143854
Wypisy z książki „ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1657-1680” wydanej w 2008r przez Pawła Klinta Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1681-1700” wydane przez Pawła Klinta w 2015r Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
cytuję:
"13).1665/67- Testor : Marcin Odoliński (+1665) syn Tomasza i Małgorzaty z Jaroszewskich. Zmarł zapewne bezpotomnie. "

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL