Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 paź 2017, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 04 paź 2017, 20:30
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
Witam,

poszukuję aktu urodzenia / chrztu Marcina Strzelczaka i Michaliny Nawrot.
Z aktu ślubu wynika, że Marcin urodził się w 1870 r., ale nigdzie nie mogę trafić na akt chrztu.
Michalina z d. Nawrot (ur. 1873 wg aktu zgonu). Ślub 27.11.1893 r. Ceradz Kościelny.
Mieszkali w Grzebienisku, par. Ceradz Kościelny.

Za wszelką pomoc dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Jedyni Strzelczakowie, którzy mieszkali w tej parafii (Grzebienisko), to Andrzej Strzelczak, jego żona Dorota z domu Grajzer i ich dzieci. Strzelczakowie mieli kilku synów, więc był to z pewnością ich wnuk. Synów Andrzeja i Doroty znajdziesz w Basi.
http://basia.famula.pl/
Strzelczakowie mieszkali początkowo w Gorgoszewie par. Bytyń, w gospodarstwie należącym do ojca Doroty. Po jego śmierci gospodarstwo przejął jej brat, a oni sami przenieśli się do Grzebieniska.
Tutaj są wszyscy przodkowie Andrzeja Strzelczaka:
viewtopic.php?f=3&t=10638&hilit=Andrzej+Strzelczak
Mam też wszystkich przodków Anny Doroty Grajzer/Greiser/Graser. Ojciec Doroty (Anny Doroty) Krystian Grajzer był katolikiem, ale jej matka Anna Rosina Pawłowska była ewangeliczką. Zmarła jednak jako Rozalia Grajzer katoliczka, więc po ślubie musiała zmienić wyznanie. Mam w swoich zbiorach plan Gorgoszewa z zaznaczonym gospodarstwem Grajzerów i umowę/działy Gorgoszewa bodajże z roku 1792, w której jest wymieniony Georg/Jerzy Pawlowski, dziadek Doroty.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 05 paź 2017, 19:24 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 19:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Z cywilnego aktu ślubu wynika, że Marcin Strzelczak urodził się 27.10.1870 roku w Kammthal Kr. Samter, czyli w Grzebienisku.
Był synem Johanna Strzelczaka i Magdaleny Grygier:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1975/0/3/ ... /#tabSkany

Parafia katolicka Ceradz Kościelny, wpis 3 / 1869
Joannes Strzelczak (25 lat)
Magdalena Grygier (27 lat)

Rocznika chrztów 1870 należy poszukać w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, nie ma go na szukajwarchiwach.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Czyli miałem rację, tu jest akt chrztu Jana Strzelczaka.

Bytyń (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1844

Joannes , rodzice: Andreas Strzelczak, Dorothea Grojzer ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Michael Krzyżanek - Młodasko
Rosalia Grojzer - Gorgoszewo

Komentarz indeksującego:
Gorgoszewo
http://szukajwarchiwach.pl/53/3256/0/6. ... /#tabSkany

Z aktu ślubu, który odnalazł Piotr wynika, że rodzicami Michaliny byli Marcin Nawrot i Zofia Stachowiak. Tu jest ich akt ślubu:

Parafia katolicka Ceradz Kościelny, wpis 10 / 1872

Martinus Nawrot (24 lat)
Sophia Stachowiak (17 lat)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 04 paź 2017, 20:30
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
Dziękuję za pomoc :)

Marcin Strzelczak i Michalina Nawrot to byli moi prapradziadkowie. Razem mieli 11 dzieci - służę informacjami dla zainteresowanych.
Dodam, że Michalina zginęła w pożarze ich domu 29.09.1914 (razem z 2-tyg. synem Edwardem).
Marcin Strzelczak popełnił samobójstwo jeszcze tego samego wieczoru. To wiem z opowiadań babci, ale na jego akt zgonu nie trafiłam w księgach... Może źle szukałam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 20:00 
Offline

Dołączył(a): 04 paź 2017, 20:30
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
Tak, rodzice Michaliny Nawrot zgadzają się;

Martinus Nawrot, ur. 1848 - zm. 21.09.1909, zm. w Ceradzu Dolnym
Sophia Stachowiak ur. 1855, zm. ok. 1875

Martinus ponownie się ożenił z Marianną Wieczorek, 02.07.1876 w Ceradzu Kościelnym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Rodzina Strzelczaków i Grajzerów to moi przodkowie, więc mam ich "oblatanych".

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 20:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Ola K. napisał(a):
Dziękuję za pomoc :)

Marcin Strzelczak i Michalina Nawrot to byli moi prapradziadkowie. Razem mieli 11 dzieci - służę informacjami dla zainteresowanych.
Dodam, że Michalina zginęła w pożarze ich domu 29.09.1914 (razem z 2-tyg. synem Edwardem).
Marcin Strzelczak popełnił samobójstwo jeszcze tego samego wieczoru. To wiem z opowiadań babci, ale na jego akt zgonu nie trafiłam w księgach... Może źle szukałam.


Do opowieści babć należy podchodzić z dużym dystansem, lubiły konfabulować, wiem to z własnego doświadczenia :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 04 paź 2017, 20:30
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
Zgadzam się. Na niektóre historie rodzinne trzeba patrzeć z przymrużeniem oka.
Trzeba znaleźć akt zgonu, żeby dojść prawdy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2017, 06:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Dane dotyczące Doroty Grajzer i jej przodków.
Anna Dorota Grajzer urodziła się 10.04.1818r. Gorgoszewo, chrzest 19.04.1818r. Bytyń, zmarła 15.08.1903r. Grzebienisko, pochowana w Ceradzu Kościelnym.
Rodzice:
Krystian Grajzer (katolik) ur. 01.09.1771r. Huby/Holendry Koszanowskie, chrzest 09.09.1771r. Bytyń, zm. 10.06.1867r. Holendry Gorgoszewskie - osada obok Gorgoszewa.
Anna Rosina Pawłowska (ewangeliczka) ur. przed 1790 rokiem w Białej Wsi, (musiała być starsza niż podano w akcie ślubu, bo nie ma jej aktu chrztu w księgach z tego okresu, a wcześniejsze się nie zachowały), zm. 12.02.1863r Gorgoszewo. Dnia 15.12.1790r. urodziła się w Białej Wsi par. ewangelicka Grodzisk Wlkp. Anna Elżbieta, jej siostra. Jej druga siostra Anna Dorota ur. 15.01.1797r. Gorgoszewo, chrzest w par. ewangelickiej w Szamotułach.
Rodzice Krystiana Grajzera:
Kacper/Michał (różnie w różnych aktach) Grajzer
Anna Boitler
Rodzice (Anny) Doroty:
Georg/Jerzy Pawłowski zm. 1804-1808
Ewa Weis/Wajs
Dziadkowie Doroty:
Michał Pawłowski ur. ok. 1725r. zm. 12.10.1797r. (pogrzeb 15.10.) w Białej Wsi i tam pochowany
Anna Maria Pawłowska z d.? ur. wrzesień 1735r. zm. 16.01.1804r. Gorgoszewo i tam pochowana

Dalszych przodków po kądzieli Doroty już nie znajdę, bo przewertowałem wszystkie księgi, ale mam nadzieję odnaleźć kolejnych przodków jej ojca Krystiana.
Jeśli chodzi o Strzelczaków, to nie ma szans na odnalezienie kolejnych przodków, bo księgi od 1702 roku już zostały zindeksowane, a wcześniejszych nie ma.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2017, 08:16 
Offline

Dołączył(a): 04 paź 2017, 20:30
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
Nie wiem, jak dziękować za te wszystkie informacje. :)
Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła się zrewanżować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2017, 10:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Zapomniałem dodać, że ślub Krystiana i Anny Rosiny odbył się w parafii panny młodej, czyli w par. ewangelickiej w Szamotułach 17. lutego 1808 roku. Matka panny jest w akcie ślubu zapisana jako Welske, ale w innych aktach jako Weiss/Wieske.

Parafia ewangelicka Szamotuły, wpis 2 / 1808

Christian Graser (24 lat)
ojciec: Michael Graser + , matka: Anna Boitner
Anna Rosina Pawlowski (18 lat)
ojciec: Georg Pawlowski + , matka: Eva Welske

Akt zgonu Rozalii


Bytyń (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1863

Rosalia Greuzer (75 lat)

Komentarz indeksującego:
Gorgoszewo
http://szukajwarchiwach.pl/53/3256/0/6. ... /#tabSkany

Akt zgonu Krystiana - imię zapisywano również jako Chryzostom i Krzyżan

Bytyń (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1867

Christianns (Krzyżan) Grajzer (95 lat)

Komentarz indeksującego:
Gorgoszewo
http://szukajwarchiwach.pl/53/3256/0/6. ... /#tabSkany

A tutaj cała rodzina Strzelczaków:

Andrzej Strzelczak ur. 13.11.1813r. Podrzewie, zm. 29.08.1903r. Grzebienisko
Rodzice:
Kazimierz Strzelczak ur. 4.03.1777r. Sękowo, zm. 3.01.1814r. Podrzewie
Regina Chanczanka ur. 5.08.1781r. Podrzewie - rodzice Michał Chanc/Hanc i Dorota
ślub 12.11.1804r. Wilczyna
Dziadkowie Andrzeja:
Maciej Strzelczak ur. 28.01.1742 r. Sękowo, zm. 29.03.1787r. Sękowo
Klara Głucha II voto Lurek/Lura (drugi mąż Mateusz, ślub Wilczyna 8.01.1788r.) ur. 1.08.1738r. Sękowo, rodzice : Wawrzyniec i Katarzyna
ślub 9.10.1767 Wilczyna
Pradziadkowie Andrzeja:
Melchior/Majcher Strzelec ur. przed 1700 r. (w 1718r. był chrzestnym)
Franciszka Stanisławianka ur. 10.03.1720r, Młynkowo, zm. 1.12.1805r. Podrzewie, rodzice Stanisław owczarz i Jadwiga
ślub 17.06.1737 Wilczyna - on wdowiec (pierwsza żona Marianna zm. 4.05.1737r. Sękowo).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 16:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Dzień dobry,
czy znane jest pochodzenie Melchiora Strzelca?
Sękowo to miejscowość w której mieszkał.
Melchior i jego syn Joannes są moimi przodkami.
W mojej rodzinie było przekonanie, że nasi przodkowie pochodzą
z Czech. Zastanawiam się, czy na obszarze Sękowa, Podrzewia, Wilczyny,
byli imigranci z Czech.

pozdrawiam,
Rafał Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Księgi Wilczyny zachowały się od 1702 roku. Melchior Strzelec pojawia się pierwszy raz w roku 1718 jako chrzestny i nic nie wiadomo o jego rodzicach i pochodzeniu. Na terenie parafii Wilczyna od początku XVIII wieku pojawiają się tylko niemieckie nazwiska (z tych obcych) i byli to przeważnie fachowcy - kowale, cieśle, piwowarzy. Melchior był półkmieciem, więc raczej osobą zasiedziałą na "swojej" ziemi.

Przy okazji małe sprostowanie. Klara Strzelczak z domu Głucha nie wyszła ponownie za mąż za Mateusza Lurka/Lura. Później znalazłem jej akt zgonu - zmarła 4.03.1818 r. w Sękowie. Niestety nie ma jeszcze tego w Basi (indeksy mam w komputerze), bo od 5 miesięcy nie mogę się doczekać na ich dodanie.
Melchior/Majcher Strzelec to również mój przodek, skąd przekonanie, że był Czechem?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Dziękuję za odpowiedź.

Pochodzenie czeskie ciągle przewijało się w mojej rodzinie - ale to może być naciągana historia jednej z babek.
Moje poszukiwania doprowadziły mnie do pochodzenia niemieckiego tzn. moja pra-pra-babka - Pauline Freitag była Niemką.
Wyszła za Franza Nowaka alias Strzelec z Podrzewia, syna Franciszka Nowaka de loco Strzelec i tu mamy wspólne korzenie. To rodzina po kądzieli.
Po mieczu rodzina pochodzi z Młodaska (Ignacy Nowak) i wcześniej z Maniewa (Antoni Nowak) pow. obornicki. Tutaj żaden ślad nie prowadził
do Czech.

Musiałem Pana zapytać o to pochodzenie czeskie, ponieważ wiem po wpisach w bazie BASIA, że jest Pan naprawdę dobrze zaznajomiony
z parafią Wilczyna. Dziękuję za indeksację tej parafii - wiele spraw się wyjaśniło.

Pozdrawiam i liczę na dalszy kontakt,
Rafał Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W opowieści babć już za bardzo nie wierzę, moja rodzina miała mieć korzenie szlacheckie, a okazało się, że to chłopi i mieszczanie :-)
Obecnie indeksuję parafię Bytyń od 1704 roku, do której należało (i chyba należy) Młodasko, więc pewnie jeszcze niejedna sprawa się wyjaśni.

Jeśli będę mógł w czymś pomóc, np. w sprawie nieopublikowanych indeksów Wilczyny, to proszę pisać.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Tak zgadza się Młodasko to parafia Bytyń. Sowińscy i Nowakowie - to będą moi :)

Większość danych udało mi się już pozyskać najpierw z AP w Poznaniu, w Młodasku był USC od 1874:
http://poznan.ap.gov.pl/zasob-2/zasob-online/szukaj-w-archiwach/szukaj-w-archiwach-poznan/szukaj-w-archiwach-poznan-2/

Podaję link, ale to zapewne Pan już ma.

Wcześniejsze informacje wyciągnąłem odwiedzając kilkukrotnie Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Bytyń jest zeskanowany i można
usiąść do komputera zamiast czytnika mikrofilmów.

pozdrawiam,

ps
Czy odwiedził pan może cmentarz w Wilczynie? Chcę się tam wybrać. Ciekawe czy znajdę tam jeszcze mogiłę jakiegoś Strzelca albo Nowaka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2018, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Jestem częstym gościem w APP i AAP. Pobieżnie przeglądałem Bytyń z XVIII wieku, ale nie znalazłem aktu urodzenia mojej prababki. Najlepiej się szuka indeksując, bo nie zawsze w tej parafii podawano nazwiska.
W Wilczynie (w Basi) też proponuję szukanie po imionach z ograniczeniem lat.
W Wilczynie jeszcze nie byłem, ale nie sądzę, żeby zachowały się groby z XIX wieku.
Jedyny grób, który się zachował, to grób Michała Strzelczaka w Szamotułach, ur. 11.02.1919, zastrzelonego przez żołnierz rosyjskich 14.08.1945r. Był synem Szczepana i Marii z d. Świątek.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2018, 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Dzień dobry,
czy wie Pan kiedy zmarł Melchior Strzelec? - ostatnia metryka w której się pojawia to 1761.
Dlaczego tak często Melchior występuje w aktach - około 40.
Potem Adalbertus Strzelec przejmuje jego rolę i tak aż do 1796 kiedy zastępuje go kolejny pół kmieć Antonius Strzelec.
Jak to wytłumaczyć?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2018, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
nie znalazłem aktu zgonu Melchiora Strzelca, więc albo księgi nie były prowadzone zbyt dokładnie, albo jego zgon odnotowano inaczej. Często bywało w tej parafii tak, że jak umierał starszy człowiek, to pisano, że zmarł starzec nie podając jego imienia i nazwiska.
Nie ma pojęcia, dlaczego Melchior występuje w tylu aktach, może był jakąś znaczącą osobą w tej wsi.
Nie analizowałem pozostałych Strzelców, skupiłem się na moich bezpośrednich przodkach. Być może któryś z jego zięciów wżenił się w to gospodarstwo, które nosiło nazwę Strzelec. Mam takie przykłady w moim drzewie. Jakub Wąsik de loco Przewoźny ożenił się z panną Przewoźną, a jego wszyscy przodkowie używali już tylko nazwiska Przewoźny. Przewoźne to prawdopodobnie nazwa gospodarstwa, w które Jakub Wąsik przejął po teściu. W akcie urodzenia Jakuba jest podane nazwisko ojca Wąsik, Przewoźny to od miejsca, w którym mieszkał.
Melchiora należy szukać w Basi równiej pod imieniem Majcher.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2018, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Mam jeszcze jedno pytanie - trudne, dotyczące aktu małżeństwa z roku 1780 roku w Wilczynie pomiędzy:

Joannes Strzelczak
Marianna Nowaczanka


Komentarz indeksującego:
uwagi: Sękowo

Czy mogę założyć, że Joannes to syn Melchiora Strzelca, który urodził się w 1751 roku w Sękowie?
Czy ma Pan więcej informacji o tym akcie?

Potem małżeństwo to ma między 1782 a 1813 płodzi 13 dzieci: Marianna, Zofia, Michał, Jan, Paweł, Agnieszka, Adalbertus, Jakub, Mateusz, Franciszek, Michał, Marianna, Antonina. Część dzieci umiera bardzo, tak więc powtarzalność imion jest uzasadniona.

Joannes używa nazwiska Nowak lub Strzelczak de loco Nowak. Czy jest to możliwe, tak wymienność nazwisk? Zagadką jest też to dlaczego przejął
nazwisko żony.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2018, 23:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W akcie małżeństwa jest tylko napisane, że oboje są z Sękowa, kawaler i panna, 3 zapowiedzi - rodziców brak. Świadkiem był Nowak z Wilczyny.
Jak pisałem powyżej (dotyczyło moich przodków) rodowe nazwisko Jana to Strzelczak, później wżenił się w gospodarstwo teścia, stąd Strzelczak de loco (od miejsca) Nowak. Jeśli przejął gospodarstwo po teściu, to przejął też nazwisko Nowak.
Moi przodkowie z Nowego Kramska co pokolenie zmieniali nazwisko, z zależności od tego, w jakim gospodarstwie aktualnie mieszkali. Zresztą jeśli chodzi o tamte czasy, należało by pisać "nazwisko", a nie nazwisko.
Jeśli chodzi o to, czy ten Jan z aktu ślubu był synem Melchiora, to niestety nie wiem. Można tylko domniemywać, że tak, bo miejscowość się zgadza, innych Strzelców w Sękowie nie było, a wszyscy Strzelczakowie wywodzili się od Melchiora.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2018, 00:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2017, 14:16
Posty: 25
Bardzo dziękuję!

Doceniam wiedzę i mam nadzieję, że kiedyś będę mógł odwzajemnić pomoc.

Dobranoc


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL