Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 sty 2018, 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Wiem ze zawsze istniala migracja. Ale czy ktos sie spotkal z migracja rodziny w latach 1750. Czy np. z Gniezna do okolic Znina wedrowka ludow mogla sie przydazyc?
Nie jest to za daleko?
Chodzi o klase robotnikow (pewnie rolnych) czyli za chlebem.
Jest tez inna duza rodzina Dobrzynskich w Pakosci. Gniezno to najwczesniejsze dzieje mojej rodziny poczatek 1700 lat.
Jak oni wybierali sobie miejsca? Rozmowy na targach? Moze za zona jechali. Ale znowu, jak sie spikneli?
Widze Dobrzynskich kolo Znina i Pakosci i sie zastanawiam czy to przypadkowa zbieznosc nazwisk czy rodzina? A mialbym polaczenie przez te pierwsza osobe.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Mój 4x pradziadek przywędrował ok. 1770 roku w okolice Izdebna z Osięcin objąć kuźnię po zmarłym kowalu. Ściągnął go brak, który ożenił się z panną z Lubcza.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 15:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Fascynujace. Pawel mozesz opisac jak do tego doszedles. Piszesz Osieciny kolo Wloclawka? to ogromna odleglosc do Lubczy i Izdebna.
Czy zastanawiales sie jak brat Twojego 4 pradziadka poznal panne z Lubczy? Dlatego ja myslalem o targowiskach gdzie ludzie sie spostykali z roznych okolic i rozmawiali.
Bedzie to wspaniala lekcja dla nas wszystkich - sposob myslenia, kroki itp.
Oczywiscie latwiej jest zrobic poszukiwania w dalekich parafiach dla mniej popularnych nazwisk. Ale podziel sie prosze swoimi doswiadczeniami.
Moze ktos tez ma taka ciekawa historie migracji w Wielkopolsce.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 17:28 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Moi przodkowie brali ślub na początku XIX w. w Żninie, a po kilku latach wylądowali w Żerkowie. Dlatego wydaje mi się, że możliwą być może migracja Twoich przodków z Gniezna do Żnina. W końcu to tylko 35 km.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Moi natomiast z racji wykonywanej pracy (borowy i rybacy) na początku XIXw (wcześniejszych metryk brak) przemieszczali się kolejno: od Barda i Targowej Górki k/Wrześni poprzez Orchowo, Wilczyn, Trląg, Pakość, Ostrowo k/Mogilna, Ludzisko, Skulsk – w linii prostej to niby niewielka odległość ale zliczając kolejne wędrówki to już sporo. W 1884r. zatrzymali się już na stałe nad jeziorem Gopłem w par. Skulsk, gdzie do dzisiaj stoi mój rodzinny dom kupiony przez prapradziadka w 1884r. Ponadto zauważyłam, że moi oprócz pracy w kolejne miejscowości ściągali się „rodzinnie” - pierwszy ożeniony gdzieś poza rodzinną miejscowością ściągał kolejnego brata czy siostrę w swoje okolice. Jakoś tak trzymali się blisko siebie.

Krzysztofie, w Orchowie też trafiłam na Dobrzyńskiego
item 8 - zgony 1844-1852;
akt 46 z 1852 str.325
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736001

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Przeglądając kiedyś księgi metrykalne z różnych parafii ( raczej Wielkopolska i ziemie zachodnie ) zauważyłam sporo przypadków przemieszczania się osób z innej miejscowości nawet bardzo odległej od miejsca zamieszkania do innej miejscowości w innym rejonie kraju. Mówię tu o przykładach branych pod uwagę z lat np. : od 1700 do 1800 roku. Szlachcice, rzemieślnicy, chłopi. Przeważnie były to śluby. Zdarzyły się też zgony, ksiądz wpisywał wtedy np. : „… w drodze do domu umarł w .. „.
Przykład : z lat późniejszych, tak mniej więcej ok. 1800 roku moi przodkowie przemieścili się tylko ok. 50 km. Z okolic Sieciechowa w okolice Żelechowa ( powiat Garwolin ), z tego co wiem powodem była niesprzyjająca okolica. Mieszkali w terenie zalewanym przez Wisłę. Bardzo ładnie opisane zostały te wylewy Wisły w książce „Benedyktyński klasztor w Sieciechowie według pism i podań miejscowych” przez księdza Józefa Gackiego w roku 1872. Inny przykład prababcia ( okolice Buku ) i pradziadek ( Zblewo ) dzieliło ok. 250 km i nie mam pojęcia jak się poznali i pobrali, lata ok 1900.
Ludzie wędrowali często i na dalekie odległości. Nawet nie spodziewamy się ich gdzieś zastać w innym miejscu, znajdują się przypadkiem.

Pozdrawiam
Marianna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Roksi napisał(a):
Moi natomiast z racji wykonywanej pracy (borowy i rybacy) na początku XIXw (wcześniejszych metryk brak) przemieszczali się kolejno: od Barda i Targowej Górki k/Wrześni poprzez Orchowo, Wilczyn, Trląg, Pakość, Ostrowo k/Mogilna, Ludzisko, Skulsk – w linii prostej to niby niewielka odległość ale zliczając kolejne wędrówki to już sporo.
Krzysztofie, w Orchowie też trafiłam na Dobrzyńskiego
item 8 - zgony 1844-1852;
akt 46 z 1852 str.325
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736001


Danusiu bardzo dziekuje za link do Orchowa. Na razie tluke polnoc od Gniezna/Poznania. Orchowo jest blisko Mogilna i okolic, a wiec jest ogromne prawdopodobienstwo ze to jeden z moich.
Jak widze Twoi to naprawde siedzieli na walizkach. Nad czym ja sie zastanawialem to duze skoki przeprowadzek. Takie krotsze odleglosci to jeszcze rozumiem bo pewnie ktos im cos powiedzial ze w sasiedniej parafii jest lepiej z praca itp. WIeksza szansa rozmow z sasiadami.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Pawel mozesz opisac jak do tego doszedles.
U mnie wyglądało to tak:
W pierwszych latach wieku XIX mój pra Kazimierz Odoliński przebył wraz z rodziną tę drogę z Kurnatowic do Bieczyn:
https://goo.gl/maps/eJVfAozsEzG2

Na ten trop jako pierwszy naprowadził mnie jeden jedyny z wpisów w LB Głuchowa z 1806.
Ten, gdzie przy Kazimierzu jako ojcu głuchowski pleban był tak miły i umieścił informację 'ex Kurnatowice'.
Wpisów w LB Głuchowa gdzie ojcem jest Kazmierz są 4, tylko w jednym, drugim z nich, taka informacja się pojawia.

Dalej pomogło unikatowe nazwisko, choć wobec spalonych ksiąg z parafii Sieraków (do których należały Kurantowice) nigdy pewności nie uzyskam.

Jakie były przyczyny tej migracji ?
Mogę też tylko przypuszczać.
Kurantowice, Bieczyny czy Srocko Wielkie (gdzie już wkrótce Kazimierz z rodziną mieszkali) wydają się łączyć Kwileccy którzy tych wsi byli/stali się współ/właścicelami w tych latach.
Wygląda to na migrację w ramach dóbr tych samych właścicieli.
Być może Kazimierz był sprawdzonym i 'swoim' człowiekiem w nowych nabytkach Kwileckich.
Po przeprowadzce, jak zdaje się wynikać z wpisów w metrykach był blisko dworu, był leśnikiem czy później gościnnym.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2018, 06:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Tomku to miales wielkie szczescie. Ja po prosu klepie parafia po parafii stara metode lowienia. A moze cos wpadnie.
Bardzo przydany jest Projct Poznan malzenstwa XIX wieku. Najpierw studiuje gdzie sa Dobrzynscy w danych latach. Pozniej mormoni.
dobrze ze mam teraz troche wolniejszego czasu, bo to jest strasznie meczace i pracochlonne.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2019, 12:08 
Offline

Dołączył(a): 25 paź 2017, 11:05
Posty: 35
Witam, historia moich przodków czeka cały czas na rozwiązanie. Myślę, że też związana jest z przemieszczaniem - migracją. Początkowo moje zainteresowania skupiły się na Parafii Młodojewo Dekanat Słupecki. W aktach metrykalnych pojawia się Antonii Wietecki, który był prawdopodobnie ojcem udokumentowanego mojego przodka Szymona Wieteckiego, który będąc w między czasie karczmarzem, pilarzem osiedlił się ostatecznie w Słupcy na początku XIX Wieku. Zapis o Antonim Wieteckim pochodzi z roku 1789 - akt jego zgonu oraz wcześniejszy z roku 1771 jako akt małżeński z Franciszką córką Piotra z Lasu ale bez pisanego nazwiska. A. Wietecki zamieszkiwał w miejscowości Ray. Szymon Wietecki podczas, gdy był karczmarzem w miejscowości Kąpiel na terenie Parafii Ostrowitem, przyległej do Młodojewa, w zapisach akt pojawia się Filip Naiek z Dobrosołowa. Podążając tym tropem, trafiłem do Parafii Dobrosołowo, ustaliłem, ze Szymon Wietecki w Dobrosołowie również był karczmarzem. Znalazłem w nowej Parafii również zapis o Filipie Naiek, na ślubie którego pojawia się Antonii Naiek i Franciszka Naiek z Ray. Dla uszczegółowienia, a Parafii Dobrosołowo nie odnajduję innych zapisów dotyczących osób z miejscowości Ray. Mogę stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że chodzi o Antoniego Wieteckiego. Oprócz Filipa Naiek, który posiadał w różnych okresach 3 żony, ostatecznie na początku XIX wieku jest zapisywany z nazwiskiem Wietecki/Wieteski. Oprócz Filipa pojawia się zapis o Macieju i Marcinie Naiek, czasami pisanych jako Najek np Maciej Naiek umiera w roku 1803 w wieku 88 lat. Prześledziłem dokumenty z Parafii Dobrosołowo od XVII wieku, dopiero pierwszy zapis pojawia się w roku 1765, Naikowie często od tego momentu występują jako świadkowie, chrzestni, etc. Wcześniej nie było żadnego zapisu o Naiek lub Wietecki. Stąd mam duże podejrzenia, że przodkowie moi przybyli na te tereny, ale skąd, na razie nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Obecnie przeszukuję Parafie przyległe bliżej lub dalej. Znalazłem w Parafii Rzgów/k. Konina od XVII wieku nazwisko Noiek (pisane też jako Nojek, Noyek). Czy to mogą być krewni tych Naiek z Dobrosołowa, wiem trochę inaczej się pisze, ale wiadomo jak to księża kiedyś zapisywali. Może ktoś kiedyś w swoich poszukiwaniach trafił na w/w osoby o takich nazwiskach i pasujących okresem życia. Będę wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam Marcin

_________________
Marcin Pietrzykowski

"Jeżeli my będziemy pamiętać o naszych przodkach, to ci, którzy będą żyli po nas i o nas będą pamiętać"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2019, 14:15 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2019, 19:51
Posty: 22
Zauważyłem, że pewne grupy ludności wędrowały po Wielkopolsce z miejsca na miejsce w cyklu 20 -25 letnim tak było z Winklami i i nnymi np RAdke Dalke, Szulz Weintland, Hoppe Ktoś może wie dlaczego ?Może dzierżawili teren na ten okres ? Może ktoś czytał monografię godną polecenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2019, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
w cyklu 20 -25 letnim


Popatrz na to inaczej: masz lat 20-25, szukasz zajęcia, nie ma go w Twojej okolicy. Co robisz ? Ruszasz w świat.
Inaczej jeszcze: masz lat 20+, szukasz Żony, Twój Ojciec/Wuj etc. ma wędrowne zajęcie: handel, kupiectwo, hodowla, rzemiosło. Dołączasz do niego i idziesz w świat

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2019, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
w cyklu 20 -25 letnim


Popatrz na to inaczej: masz lat 20-25, szukasz zajęcia, nie ma go w Twojej okolicy. Co robisz ? Ruszasz w świat.
Inaczej jeszcze: masz lat 20+, szukasz Żony, Twój Ojciec/Wuj etc. ma wędrowne zajęcie: handel, kupiectwo, hodowla, rzemiosło. Dołączasz do niego i idziesz w świat

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2019, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2019, 19:51
Posty: 22
Dzięki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2019, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Czytam trochę ze zdumieniem te posty gdyż to nie są historie migracji ale zwykłego przemieszczania się ludzi co i do dzisiaj się dzieje .Mówimy wtedy o społeczeństwie mobilnym .Za pracą ,za żoną za domem ,za chlebem --3 miliony ludzi za chlebem w Anglii to migracja .
Rok 1650 10.000 brytyjczyków po wyrżnięciu setek tysięcy w wojnie domowej -czytaj zbrodnie w imię wiary migruje do Polski dwoma drogami
Piszę to po to aby po prostu nie mylić pojęć naukowych .
Dam przykład migracji z 18 wieku z wielkopolski .

Z kilku miejscowości nad Notecią kilkadziesiąt rodzin przeniesiono pod Lublin w ramach akcji Wisła "-2"
To jest migracja

1640 rok Kilkaset rodzin holęderskich i saksońskich i brytyjskich wypędzonych prześladowaniami via Gdańsk osiedliło się nad Wisłą gdzie się dało aż do Płocka .Filip II to taki tamtejszy Hitler albo i gorzej.
To migracja .
Lipki sienkiewiczowskie najpierw potrzebne a później nie potrzebne -bo straciły królewskie względy osiedlono gdzie się dało .

Pod Łodzią całe osiedle rodzin z Rodu Terpił .
A i także z innych rodów tatarskich jak moi przodkowie.
i tak dalej
i tak dalej .

Nie mylmy z przemieszczaniem się ludzi za potrzebą bytową.

Najśmieszniejsze są inne historie -wielu rodów szlacheckich .

Gabriel rycerz dorobił się ma wojnach krzyżowych -dzisiaj mówimy dziany o nazwisku na pewno nie polskim i dzisiaj nie do wymówienia w Polsce kupił kawał pola pod Mławą ściągnął rodzinę zbudował wioskę aby miał kto pracować a dzisiaj to szlachcic Mączewski z Mączewa czy Pszczółkowski z Pszczółek czy Łącki z Łącka .
Miał szmalec to kupił .
Teraz mówimy że podpisywał sie z......
A kto zna albo pozna ich prawdziwe nazwiska .
Etymolodzi jak dzieciaki bardzo łatwo robią prosty przekręt .
Na pewno nazwisko odmiejscowe .

A guzik prawda .Współczuję tym co mają w drzewach przodków szlacheckich -bo jeszcze muszą dojść do nazwiska .
A to jest trudne -bo on się sygnował dla szpanu jak byśmy dzisiaj powiedzieli .
Szkoda ,że w Polsce zabronione jest tłumaczenie kroniki Macieja Karpigi zamiast czytania bajek Długosza .
Oj trzeba by książki do historii wycofywać.

===============================
Wszyscy w Polsce jesteśmy potomkami migrantów ze 100 Krajów Świata a jak sie szacuje poza Polską mieszka 10 milionów Polaków .
A nie jak bajki głoszą Słowian czy Bogu ducha winnych Sarmatom oba te narody z Iranu i BoguDucha winne ,że się w naszej historii znalazły.
No po zaborach na gwałt trzeba było stworzyć " Oficjalą Państwową Doktrynę Genealogiczną Polaków .
I dlatego Davies jest milionerem --bo to Boże Igrzyska .

Jedyną szansę aby dojść prawdy mają tacy jak my genealodzy .I co z tego ?.
I tak żaden historyk nas nie posłucha .Nie lubią metryk i genealogów .
W jednym mieście w piwnicach do dzisiaj w pewnej bibliotece miejskiej leżą księgi metrykalne pokryte kurzem .NIkt ich nie wygrzebie bo to dla historyka żaden materiał historyczny ,chyba ,że jak było w Łodzi magistrantka do pracy zdejmie kilka z nich .Przypadkiem.

Nasza pokręcona historia nie ma końca .
Jak kilkadziesiat lat temu Wodziński założył muzeum Chopina i umieścił w Internecie listy Chopina z których jak wół wynikało co i dlaczego robił w Służewie u Teresy obrażeni historycy -stwierdzili ,że zrobił to "na złość " .Bo trza by kilka biografii do śmieci wyrzucić .
Kilkanaście lat bulwersuje mnie bajka o Grunwaldzie o tym jak to polskie wojska rozgromiły Krzyżaków ( nie wiadomo po co -świetnie płacili pracownikom Polakom) a w kilka miesięcy później pod Koronowem ci sami Krzyżacy wystawili wielką armię ---no to chyba mieli zapasową ?????.Nawet dziecko po przeczytaniu tych bajek zauważyło by ,że ktoś kogoś buja .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 14:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Tylko odnośnie do frazy:

Kubuś napisał(a):
...
Kilkanaście lat bulwersuje mnie bajka o Grunwaldzie o tym jak to polskie wojska rozgromiły Krzyżaków ( nie wiadomo po co -świetnie płacili pracownikom Polakom) a w kilka miesięcy później pod Koronowem ci sami Krzyżacy wystawili wielką armię ---no to chyba mieli zapasową ?????.Nawet dziecko po przeczytaniu tych bajek zauważyło by ,że ktoś kogoś buja .
...

W tamtym czasie bitwa polegała na zasadach rycerskich: zwyciężyć przeciwnika. Walka "jeden na jednego". Honorowo.
Po walce można było pójść razem "na herbatę"...

Zasady rycerskie poległy pod naporem "demokratycznych rewolucji", począwszy od rewolucji we Francji, faktycznie antyfrancuskiej.
W walce "demokratycznej" dąży się do unicestwienia przeciwnika. Do cna. Bez zasad, bez honoru.
Niestety.
Nie nazwiemy tego postępem, prawda? Jest to zdecydowane uwstecznienie, niestety.
Wielka szkoda, żal i hańba dla ludzkości.

A propos: bitwa pod Koronowem to także zwycięstwo rycerstwa polskiego. I przykład pięknej walki.
Tak bywało... kiedyś.

Krótka notka przykładowa:
https://pl.mhistory.net/bitwa-pod-koron ... niowiecza/

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 18:39 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2019, 19:51
Posty: 22
Dziękuję za posty ale chyba miejsca Winklów i tak nie znajdę skąd przybyli i rozeszli się po Polsce. Zwariowałem może to Holendrzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Krystyno

W internecie nie ma wiedzy ale informacja a to różnica.
To prawdziwa potęga ta armia polska .Dwa razy rozgromiła i to tę samą armię .
Co rozgromiła to za kilka miesięcy była cała .
Radzę przyswoić sobie naukę jaką papież Sylwester II nam ściągnął .czyli logikę.
A dopiero wyciągac wnioski .
Długosz był propagandzistą rządowym czyli królewskim i pisał to co było miłe dla królewskich ócz .
Nie opisał wielkiego pogromu i unicestwienia polskich wojsk w 100 $ w roku 1166 w bitwie pod Wąbrzeźnem gdzie mieszkam.Bo to nie było miłe dla ócz .

A przez tą bitwę znacznie ważniejszą i kompletną kompromitację Polski sprowadzono Krzyżaków .
Po prostu nie mieliśmy w ogóle wojska .
Pozdrawiam

=ps prosta dziecięca logika mówi prosto .
Albo ta pierwsza bitwa to zwykła ściema .Albo ta druga to ściema .
Prawda jest prosta .
Krzyżacy nie mieli armii polowej jak Polacy i Litwini .
Mieli zamki i obsady zamów warownych .
I tam mogle siedzieć lata jak w Malborku .

I nikt im nie mógł nic zrobić .
Nalezało wyrżnąć pracowników podzamcza co też Jagiełło robił .
Nie ma w tym nic dziwnego

Szwedzi robili to samo jak szli przez Polskę .
Bez obsługi zamku zamek konał .
Proste

Logika i czytanie ze zrozumieniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Panie Jacku

A czemu nie .
Genealogia właśnie do tego służy .
Ja też nie wiedziałem wielu rzeczy i ślepo wierzyłem w to co mi podano na lekcjach historii .Kto wie .
Moi przodkowie to Brytyjczycy a właściwie Walijczycy ze strony ojca a Tatarzy ze strony mamy .
Teraz wiem .
Ja ciągle szukam tych Słowian z Iranu .I coś nie mogę się ich doszukać .
Studiuję wieli Słownik Taszyckiego .Porozkładane mam na stole i setki notatek .I nic .
Życzę dojścia do wiedzy .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2019, 19:51
Posty: 22
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
@ Kubuś
Bez wątpienia zgodzę się z Panem odnośnie do jednej rzeczy.
Mianowicie, że konieczne jest:
Kubuś napisał(a):
Logika i czytanie ze zrozumieniem.

a także:
pisanie ze zrozumieniem.

Pozdrawiam

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 21:17 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Panie Krystyno

Ta uwaga to nie do Pani tylko do Długosza .Chodzi o to ,że normalne jest to iż całkiem inaczej rozumiemy historię .No i dobrze .Kazdy ma prawo do wątpliwości i krytycyzmu .
Krytyka to postęp .
Był taki Kopernik co też zwątpił w to co oficjalnnie nauka mówiła .I chwała mu za to bo byśmy jeszcze Ptolemeusza czytali .
A tak przy okazji Kopernika to oczywiście nasza wykrzywiona historia ani słowem ,że nic byśmy o Koperniku nie wiedzieli ,gdyby Retyk go nie wypromował .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2019, 10:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Mały dodatek do 'wędrówki ludów': Pyzdry, rok 1828, pan młody urodził się i mieszkał w ..... Krakowie :!: Ciekaw jestem co go sprowadziło do Wielkopolski - prawie 380 km od domu rodzinnego. Niestety, brakuje zawodu pana młodego.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2020, 13:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Ten artykul otworzyl mi oczy. Polacy byli uwazani za najbardziej podrozujacy narod w Europie w XVI-XVII wieku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport ... pospolitej

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2020, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Tematem migracji jestem zainteresowana, ponieważ w połowie XVIII wieku pojawili się w Wielkopolsce moi przodkowie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przybyli do Wielkopolski ze Śląska Opolskiego, bo zawód kowala jest kontynuowany, imiona i nazwiska powtarzają się itd.
Migracja ludności ze Śląska do Wielkopolski była spowodowana przymusowym wcielaniem mężczyzn do armii pruskiej.
Król pruski Fryderyk II Wielki aby ograniczyć zbiegostwo przed wojskiem wydał edykt, nakładający kary na rodziców, których synowie zbiegli.
"Edykt został przysłany do opolskiego magistratu i miał być obwieszczony wszelkimi sposobami, m.in. z ambon. Nowe prawo zostało wprowadzone od 1.08.1747 roku mając stać się bardziej skutecznym od edyktu z 1.03.1744 roku. Na jego mocy za pomoc lub zatajenie zbiegostwa synów nakładano dotkliwe kary na rodziców, rugując ich z gospodarstw lub osadzając w więzieniu."
Opolska linia Świetlińskich ma swój początek w roku 1650 ... piękna data :).

Serdecznie pozdrawiam - Eugenia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2020, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Witam.

Też jestem zainteresowany imigracją w okolice parafii Polanowice pod koniec XVIII w.
Wiem tylko tyle, że moi przodkowie przybyli w te rejony z jakimś transportem wojskowym podobno z Węgier.
Bardzo ogólne to informacje i nie wiem ile w tym prawdy.
Może zostały gdzieś odnotowane przypadki imigracji w te rejony, a może to tylko był jednostkowy przypadek.
Niestety nie ma ksiąg zgonów z Polanowic sprzed 1821 r., co by zapewne pomogło trochę.
Nie mam pojęcia gdzie szukać poprzedniego miejsca pobytu przodków, poza żmudnym szukaniem sąsiednich parafii i potem kolejnych.

Pozdrawiam

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2020, 21:33 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
O które Polanowice chodzi?
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2020, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Na tym forum, to o nasze Polanowice :), czyli koło Strzelna - gm. Krusziwca.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2020, 23:06 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Kujawy oczywiście należały w I Rzeczpospolitej do prowincji wielkopolskiej. Wtedy nawet Warszawa należała do diecezji poznańskiej.Jeżeli czegoś o pochodzeniu można się dowiedzieć z aktów , to chyba najłatwiej z aktów ślubu. A te są na FS z XVIII wieku jak najbardziej z wolnym dostępem.
Znalazłem książkę z czasów hitlerowskich (bez dostępu on-line, ale jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu)-"Liste der Kolonisten aus dem Netzedistrikt von 1776-1798" / Lena Belle-Vogt. Polanowice od 1772 były w tym dystrykcie. Prusacy bardzo starali się już wtedy zapełnić ziemie polskie Niemcami.
Druga pozycja (po polsku i dostępna na wbc.poznan.pl ) "Fryderyk Wielki i jego kolonizacya rolna na ziemiach polskich" /Zimmermann Kazimierz . To obszerna monografia.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2020, 08:14 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Z dostępnych aktów metrykalnych ślubów, urodzeń i zgonów już wszystko "wycisnąłem".
Poza tym w Polanowicach, śluby w tym czasie były tak skromnie wpisywane w księgach, że nawet nie ma podanych rodziców.
Książki faktycznie mogą być interesujące. Zobaczymy czy znajdę jakiś punkt zaczepienia.
Bardzo dziękuję.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2020, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
W tej niemieckiej książce mają być listy kolonistów wraz z miejscem ich pochodzenia.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2020, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
To może być ciekawe.
Wątpię jednak, aby moi przodkowie byli kolonistami, ale zobaczymy.
Na razie przeglądam pierwszy tom "Fryderyka Wielkiego ..." dostępny online.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 13:42 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
W tomie I niczego powiązanego z tą okolicą nie znalazłem.
W tomie II na razie to:
Obrazek
czyli niewiele, ale może jeszcze coś będzie.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 09:38 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Witam

Z drugiego tomu zrobiłem jeszcze wyciąg ze statystyki.
Wygląda na to, że w Racicach i Polanowicach nie było kolonistów.
Obrazek

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 19:53 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Po przeszło stu latach od kolonizacji, jeżeli koloniści byli katolikami , to mogli się spolonizować. To tylko taka drobna uwaga, nie musząca mieć nic wspólnego ze stanem faktycznym.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2020, 08:24 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Ano tak mogło być, tylko w tych miejscowościach, za czasów Fryderyka, nie osiedlono żadnych osób.

Przeglądnąłem również "Liste der Kolonisten aus dem Netzedistrikt von 1776-1798".
To bardzo cieniutka pozycja. Zawiera około 1200 osadników i są to raczej osoby - że się tak wyrażę - mające fach w ręku. Czyli jest podany ich zawód. Nie ma tam biedaków, parobków, itp. przedstawicieli najniższych stanów. Zatem moich przodków nie udało się tam znaleźć.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2020, 13:40 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2018, 20:08
Posty: 580
Gdzie szukać listy osadników z wielkopolski?
Pozdrawiam
Kasia K.

_________________
Kasia K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 13:54 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
W broszurze z listą kolonistów z okręgu nadnoteckiego, chyba były odwołania do innych list. Może tam coś było o pozostałych okręgach z wielkopolski.
Jak uda mi się to znaleźć, to napiszę.

Wracając do kwestii przybyszów w okolice Polanowic, to w publikacji "Opisanie Księztwa Poznańskiego" z 1846 r., znalazłem informację, że do roku 1814 r. były częste przechody wojskowe.
https://www.easypaste.org/file/PO6jadSN ... skiego.jpg
Może jednak w przekazie rodzinnym coś jest w tym, że przodkowie przybyli w okolice Polanowic z jakimś wojskiem.
Pytanie, o przechody jakich wojsk to chodzi? Skąd te wojska szły?
Nie ma też pewności, że to dotyczy okolic Polanowic, bo książka odnosi się do całego Księstwa Poznańskiego.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 15:58 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
To wszystko jest dokładnie opisane w Posen Geschlechterbuch Tom 62 i szczególnie tom 116 .
Szczególnie okręg Netze .
Ale dlaczego wiek XVIII ?
Byli tam już wcześniej
Moi przodkowie to też duża rodzina niemiecka .
W wywodzie mam więcej przodków niemieckich jak polskich .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Tylko tego chyba nie można sobie ściągnąć np. w PDFie.
Zresztą, tam pewnie są jakieś bardziej znane rody, a nie nazwiska zwykłych parobków, służących, najemników, czy innych komorników.
Poza tym chodzi o parafię Polanowice, to chyba nie jest okręg Netze.
Wiek XVIII dlatego, że najstarszy wpis moich przodków w istniejących księgach metrykalnych jest z około 1820 r.
Wcześniej nie ma nic o nich. Zatem musieli do tej parafii przybyć.
Wieść rodzinna niesie, że przybyli z południa z Węgier i z jakimś transportem wojskowym.
Wątpię, żeby taki kawał drogi przebyli, ale pewne przybyli od strony południowej Polanowic.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 17:02 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Zwykłe rodziny .Zwykłych parobków,służących i innych zwykłych.
Przecież to nie herbarz.
Ja kupiłem w Niemczech w sklepie genealogy.de
Bardzo ładnie wydane z pięknym menu .
Porządnie zrobione na płycie CD.
Na płycie jest 5 tomów i sztuczny tom zbiorówki -takiego skorowidza .
Ja nie mam przodków szlacheckich a cała moja genealogia jest tam .

Wiele tomów jest dostępnych w Polsce wystarczy wyszukiwarka FBC


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Spróbuję.
Chociaż z Twojego wpisu w innym wątku, wynika, że nazwiska można sprawdzić na http://wiki-de.genealogy.net/DGB, a tam nie ma tego nazwiska, którego szukam.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 17:26 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
A jakie to nazwisko ???
A może to nie jest rodzina niemiecka .
Polskę zamieszkiwały rodziny z możliwych wszystkich Krajów Świata .
Przecież my jesteśmy potomkami wszystkich możliwych nacji na Świecie .
Nie wiemy co się stało z cywilizacją neolityczną na terenach Polski .
Po wycofaniu sie plemion Germańskich mamy przerwę w życiorysie od roku 800 do 1000 .


To sprawdzę w skorowidzu.


Ostatnio edytowano 19 kwi 2021, 17:40 przez Kubuś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Raczej nie niemiecka. Bardziej ukraińska (łemkowska), węgierska.
Nazwisko Szmayda. Sądząc po rozłożeniu nazwiska w Polsce i po istniejących indeksach z ksiąg metrykalnych, to przodkowie przybyli raczej od strony południowej, albo południowo-wschodniej .

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 17:52 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
No sprawdziłem.
Ale co to ma do migracji .???
Ten Szamjda opisywany z 1462 roku był mieszczaninem .Szkoda ,że nie opisano skąd przybył ,ale nie był kolonistą a mieszczaninem .
I to w centrum Polski .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Dziękuję bardzo.
Przodkowie przybyli w okolice Polanowic, czyli byli tam imigrantami skądś. Dlatego migracja.
Czy ten Szmajda opisywany jest w tomie 62, czy 116?
Tom 62 można niby ściągnąć z http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/do ... ta?id=6189, ale jest jakiś problem.
Tomy 78 i 140 też mają Posen w opisie.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 18:09 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
W jakim tomie ?.Przecież to Polak a nie Niemiec .
Co tutaj ma Posen Geschlechterbuch
Jaka migracja ???
To że się przeprowadziła rodzina to nie migracja .
MIgracja to przeniesienie wielu rodzin z Netze pod Lublin .
Taka akcja Wisła 1 albo akcja radziecka Wisła .

Tak podaje Taszycki .
A skąd ta legenda o węgierskim pochodzeniu ?
I z którego roku ???


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 18:23 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Nie wiedziałem gdzie go znalazłeś, dlatego się pytałem który tom, bo pierwotnie do "Deutsches Geschlechterbuch" odesłałeś.
Zatem jaki jest tytuł publikacji, w której jest napisane o tym Szmajdzie?

Legenda o pochodzeniu węgierskim, tak jak pisałem, wynika z przekazu rodzinnego - ustnego oczywiście - z pokolenia na pokolenie.
Nie wiem ile w tym prawdy, podobnie jak nie wiem ile prawdy w przybyciu z transportem wojskowym.
Szukam na różne sposoby. Nie odrzucam żadnych opcji, chyba, że okażą się nieprawdziwe.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 18:32 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
No przecież tytuł postu to migracja .
No przecież to nic wspólnego z migracją nie ma .
Migrowali Olendrzy, w tym Menonici .
No ale w twoim przypadku nie chodzi o migrację ,bo nazwisko polskie.
To z migracją nie ma nic wspólnego .

Przyznam ,że nazwisko rzadkie i kto wie czy to nie było jakieś przezwisko , albo sam przodek wymyślił .
Ja mam 7 taki przypadków ,gdzie nawsiko przodek wymyślił .
Czort wie po co i dlaczego .?
No już się nie spytam bo za póżno ....jakies 200 lat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2021, 18:36 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Dobrze, to jaki jest tytuł publikacji, w której znalazłem tego Szmajdę?

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL