Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 sty 2018, 21:06

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 sty 2018, 07:48 

Wiem ze zawsze istniala migracja. Ale czy ktos sie spotkal z migracja rodziny w latach 1750. Czy np. z Gniezna do okolic Znina wedrowka ludow mogla sie przydazyc?
Nie jest to za daleko?
Chodzi o klase robotnikow (pewnie rolnych) czyli za chlebem.
Jest tez inna duza rodzina Dobrzynskich w Pakosci. Gniezno to najwczesniejsze dzieje mojej rodziny poczatek 1700 lat.
Jak oni wybierali sobie miejsca? Rozmowy na targach? Moze za zona jechali. Ale znowu, jak sie spikneli?
Widze Dobrzynskich kolo Znina i Pakosci i sie zastanawiam czy to przypadkowa zbieznosc nazwisk czy rodzina? A mialbym polaczenie przez te pierwsza osobe.

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku

PostNapisane: 07 sty 2018, 08:30 

Mój 4x pradziadek przywędrował ok. 1770 roku w okolice Izdebna z Osięcin objąć kuźnię po zmarłym kowalu. Ściągnął go brak, który ożenił się z panną z Lubcza.

Vulnerant omnes, ultima necat
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek, Dembecki, Robakowski, Stachowski, Mackowiak

PostNapisane: 07 sty 2018, 15:01 

Fascynujace. Pawel mozesz opisac jak do tego doszedles. Piszesz Osieciny kolo Wloclawka? to ogromna odleglosc do Lubczy i Izdebna.
Czy zastanawiales sie jak brat Twojego 4 pradziadka poznal panne z Lubczy? Dlatego ja myslalem o targowiskach gdzie ludzie sie spostykali z roznych okolic i rozmawiali.
Bedzie to wspaniala lekcja dla nas wszystkich - sposob myslenia, kroki itp.
Oczywiscie latwiej jest zrobic poszukiwania w dalekich parafiach dla mniej popularnych nazwisk. Ale podziel sie prosze swoimi doswiadczeniami.
Moze ktos tez ma taka ciekawa historie migracji w Wielkopolsce.

PostNapisane: 07 sty 2018, 17:28 

Moi przodkowie brali ślub na początku XIX w. w Żninie, a po kilku latach wylądowali w Żerkowie. Dlatego wydaje mi się, że możliwą być może migracja Twoich przodków z Gniezna do Żnina. W końcu to tylko 35 km.

PostNapisane: 07 sty 2018, 19:14 

Moi natomiast z racji wykonywanej pracy (borowy i rybacy) na początku XIXw (wcześniejszych metryk brak) przemieszczali się kolejno: od Barda i Targowej Górki k/Wrześni poprzez Orchowo, Wilczyn, Trląg, Pakość, Ostrowo k/Mogilna, Ludzisko, Skulsk – w linii prostej to niby niewielka odległość ale zliczając kolejne wędrówki to już sporo. W 1884r. zatrzymali się już na stałe nad jeziorem Gopłem w par. Skulsk, gdzie do dzisiaj stoi mój rodzinny dom kupiony przez prapradziadka w 1884r. Ponadto zauważyłam, że moi oprócz pracy w kolejne miejscowości ściągali się „rodzinnie” - pierwszy ożeniony gdzieś poza rodzinną miejscowością ściągał kolejnego brata czy siostrę w swoje okolice. Jakoś tak trzymali się blisko siebie.

Krzysztofie, w Orchowie też trafiłam na Dobrzyńskiego
item 8 - zgony 1844-1852;
akt 46 z 1852 str.325
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736001

PostNapisane: 07 sty 2018, 19:16 

Przeglądając kiedyś księgi metrykalne z różnych parafii ( raczej Wielkopolska i ziemie zachodnie ) zauważyłam sporo przypadków przemieszczania się osób z innej miejscowości nawet bardzo odległej od miejsca zamieszkania do innej miejscowości w innym rejonie kraju. Mówię tu o przykładach branych pod uwagę z lat np. : od 1700 do 1800 roku. Szlachcice, rzemieślnicy, chłopi. Przeważnie były to śluby. Zdarzyły się też zgony, ksiądz wpisywał wtedy np. : „… w drodze do domu umarł w .. „.
Przykład : z lat późniejszych, tak mniej więcej ok. 1800 roku moi przodkowie przemieścili się tylko ok. 50 km. Z okolic Sieciechowa w okolice Żelechowa ( powiat Garwolin ), z tego co wiem powodem była niesprzyjająca okolica. Mieszkali w terenie zalewanym przez Wisłę. Bardzo ładnie opisane zostały te wylewy Wisły w książce „Benedyktyński klasztor w Sieciechowie według pism i podań miejscowych” przez księdza Józefa Gackiego w roku 1872. Inny przykład prababcia ( okolice Buku ) i pradziadek ( Zblewo ) dzieliło ok. 250 km i nie mam pojęcia jak się poznali i pobrali, lata ok 1900.
Ludzie wędrowali często i na dalekie odległości. Nawet nie spodziewamy się ich gdzieś zastać w innym miejscu, znajdują się przypadkiem.

Pozdrawiam
Marianna

PostNapisane: 07 sty 2018, 20:27 

Roksi napisał(a):
Moi natomiast z racji wykonywanej pracy (borowy i rybacy) na początku XIXw (wcześniejszych metryk brak) przemieszczali się kolejno: od Barda i Targowej Górki k/Wrześni poprzez Orchowo, Wilczyn, Trląg, Pakość, Ostrowo k/Mogilna, Ludzisko, Skulsk – w linii prostej to niby niewielka odległość ale zliczając kolejne wędrówki to już sporo.
Krzysztofie, w Orchowie też trafiłam na Dobrzyńskiego
item 8 - zgony 1844-1852;
akt 46 z 1852 str.325
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=736001

Danusiu bardzo dziekuje za link do Orchowa. Na razie tluke polnoc od Gniezna/Poznania. Orchowo jest blisko Mogilna i okolic, a wiec jest ogromne prawdopodobienstwo ze to jeden z moich.
Jak widze Twoi to naprawde siedzieli na walizkach. Nad czym ja sie zastanawialem to duze skoki przeprowadzek. Takie krotsze odleglosci to jeszcze rozumiem bo pewnie ktos im cos powiedzial ze w sasiedniej parafii jest lepiej z praca itp. WIeksza szansa rozmow z sasiadami.

PostNapisane: 07 sty 2018, 21:26 

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Pawel mozesz opisac jak do tego doszedles.
U mnie wyglądało to tak:
W pierwszych latach wieku XIX mój pra Kazimierz Odoliński przebył wraz z rodziną tę drogę z Kurnatowic do Bieczyn:
https://goo.gl/maps/eJVfAozsEzG2

Na ten trop jako pierwszy naprowadził mnie jeden jedyny z wpisów w LB Głuchowa z 1806.
Ten, gdzie przy Kazimierzu jako ojcu głuchowski pleban był tak miły i umieścił informację 'ex Kurnatowice'.
Wpisów w LB Głuchowa gdzie ojcem jest Kazmierz są 4, tylko w jednym, drugim z nich, taka informacja się pojawia.

Dalej pomogło unikatowe nazwisko, choć wobec spalonych ksiąg z parafii Sieraków (do których należały Kurantowice) nigdy pewności nie uzyskam.

Jakie były przyczyny tej migracji ?
Mogę też tylko przypuszczać.
Kurantowice, Bieczyny czy Srocko Wielkie (gdzie już wkrótce Kazimierz z rodziną mieszkali) wydają się łączyć Kwileccy którzy tych wsi byli/stali się współ/właścicelami w tych latach.
Wygląda to na migrację w ramach dóbr tych samych właścicieli.
Być może Kazimierz był sprawdzonym i 'swoim' człowiekiem w nowych nabytkach Kwileckich.
Po przeprowadzce, jak zdaje się wynikać z wpisów w metrykach był blisko dworu, był leśnikiem czy później gościnnym.

PostNapisane: 08 sty 2018, 06:35 

Tomku to miales wielkie szczescie. Ja po prosu klepie parafia po parafii stara metode lowienia. A moze cos wpadnie.
Bardzo przydany jest Projct Poznan malzenstwa XIX wieku. Najpierw studiuje gdzie sa Dobrzynscy w danych latach. Pozniej mormoni.
dobrze ze mam teraz troche wolniejszego czasu, bo to jest strasznie meczace i pracochlonne.

PostNapisane: 08 sty 2018, 12:39 

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Mój 4x pradziadek przywędrował ok. 1770 roku w okolice Izdebna z Osięcin objąć kuźnię po zmarłym kowalu. Ściągnął go brak, który ożenił się z panną z Lubcza.

Zupełnie niedawno odkryłem wśród moich przodków, ślad migracji o zasięgu dość zaskakującym a i też nie do końca potwierdzonym. Karol Stawicki (ur. 1800 r.) młynarz z Ośna (parafia Lubotyń) w akcie swojego ślubu ma wpisane "na Grodnicy urodzonym". Po ustaleniu gdzie owa Grodnica się znajduje, doznałem niemałego zaskoczenia. Wyszło na to, iż jego rodzice przenieśli się o ponad sto kilometrów z pogranicza Wielkopolski Zachodniej z Dolnym Śląskiem i Ziemią Lubuską (Grodnica, parafia Strzelce Wielkie, gmina Borek Wielkopolski) na pogranicze Wielkopolski i Kujaw (czy nawet na Kujawy właśnie). Odległość budziła podejrzenia tym bardziej, iż nie mam innego potwierdzenia tego właśnie miejsca urodzenia. Ówcześnie Grodnica była tylko jedna:
http://grodnica.powiatgostyn.pl/HISTORI ... ,5974.html
Zwróciłem jednak uwagę, iż osoby z tej rodziny wykonywały zawód młynarza a nawet wiązali się z innymi rodzinami młynarskimi (w przypadku wzmiankowanego Karola "czeladnika kunsztu młynarskiego" i syna "mistrza kunsztu młynarskiego - jego żona Józefa Pikowska była córką "mistrza kunsztu młynarskiego", po którym zresztą zięć przejął młyn). Wolny zawód dawał możliwość swobodnego wykonywania tego zawodu właściwie wszędzie. Czekam jednak na możliwość potwierdzenia miejsca urodzenia.
Pozdrawiam - Leszek.

WojciechowskiMargalusNawrotSiupaNawrotDworniakGuteckiJanczakKałużny Titas Tytasiński Marcinkowski Król Radecki Skoczylas Kręcicki Stawicki Kotecki Janys ZientarskiPrzybyszSchultzRadoszewskiKiełczyńskiCiszwickiPilarczykGościniakPikoskiLisZasadziński.

Strefa czasowa: UTC + 1