Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2018, 13:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Znalazłam na fb apel grupy "Ocalić od zapomnienia". Wklejam skopiowaną treść, ponieważ mam świadomość , że nie wszyscy korzystają z fb.

"To było niedzielne popołudnie 24. września 1939. Do wsi przybiegli ludzie z przerażeniem na twarzy. Brakowało im tchu, by zobrazować, co zaszło. Zabrali ze sobą chłopów z furmankami, by podnieść z ziemi w ostatnią podróż ludzkie okruchy. Jeden jeszcze żył. Zdążył powiedzieć kim jest, więc przywróćmy go rodzinie.
Witajcie Kochani.
Wszystkie poprzednie sprawy oczekują w urzędach na odpowiedzi, więc nie tracąc czasu zajmijmy się kolejnymi poszukiwaniami.

Grupa żołnierzy Wojska Polskiego wracała z nieudanej obrony Grodna. Na drodze Mikaszówka- Płaska (podlaskie) natknęli się na radzieckich czołgistów. Ludzie nie bez przyczyny pamiętali ich przez lata. Jeden z nich nazywał się Baran.
Rosjanin nakazał polskim żołnierzom iść prosto, nasyłając na nich czołgi.
Szli w rzędzie. Ponoć sześciu rozjechały gąsienice. Koszmar. Ciężko mi o tym pisać.
Ich ciała z drogi zebrał Olszewski. Mieszkańcy wsi położyli żołnierzy na słomie, okryli przed ludzkim spojrzeniem, lecz kapiącej krwi ukryć się nie dało. Trzech z nich pochowano w pobliżu drogi przy małym lasku; pozostałych przywieziono na podwórko Łebskiego.
Żołnierz, który jeszcze żył miał urwaną nogę. Ciało zsunięte z kości okleił piasek.
Nim zmarł zdążył powiedzieć to, co dziś tak dla nas ważne. "PAWEŁ HERMAN . Jestem z okolicy Poznania".
Wykrwawił się. Zmarł na podwórku Łebskiego. Dokumenty, które miał przy sobie wziął sołtys Biedulewicz, ale niestety strawił je ogień, gdy spłonęła jego chałupa.
Pochowano go z dwoma przywiezionymi kolegami. Nikt nie wie, kim byli pozostali.
Gdy po wojnie postanowiono upamiętnić ich grób, "przyjaciele Rosjanie" przekręcili historię, zrzucając odpowiedzialność na hitlerowców. Stąd ta bzdurna tabliczka i zapis na straty.pl.
Różne są wersje tej historii. Różne co do ilości ofiar. Zobaczę, co uda mi się ustalić.
Tolek ze Stowarzyszenia Woda Las chce odnowić to miejsce. Chce nadać imię chociaż jednemu z pochowanych tam żołnierzy NN.
Inicjatywa wspaniała. Zrobię wszystko co się da, by ów Paweł Herman i jego koledzy nie odeszli w zapomnienie.

Więc do dzieła. Poznań i okolice.
PAWEŁ HERMAN/ bądź Herrmann, Hermann,GERMAN. Kombinujcie.
Komu w 1939 zaginął taki krewny ????
Udostępniajcie, gdzie się da.
Szukamy."

Link do strony: https://www.facebook.com/Bartoszewicz.D ... sZB1eyQszk


pozdrawiam:)
Beata

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2018, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
BeciaQ napisał(a):
Znalazłam na fb apel grupy "Ocalić od zapomnienia". Wklejam skopiowaną treść, ponieważ mam świadomość , że nie wszyscy korzystają z fb.
Beata


http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=16171

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2018, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam
To nazwisko występuje Słupcy.

Pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL