Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2018, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Najlepiej kontaktuj się bezpośrednio z Piotrem Skałeckim http://www.basia.famula.pl/kontakt

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2018, 15:34 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Lukas1212 napisał(a):
to będzie archiwum, które nie miało skanów na szwa i dlatego zapytałem.

Jeśli będzie to Wielkopolska, to jak najbardziej. Proszę tylko o przypomnienie, abym dodał skany z tego archiwum do listy.

USC Dobieszczyzna jest już w bazie.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2018, 19:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Trochę pomarudzę: po zalogowaniu się na stronie nigdzie nie widzę linku do pobrania programu ASIA. Odsyłacz z górnej belki przenosi tylko do opisu programu na http://www.basia.famula.pl/asia_info. Druga sprawa to brak informacji o aktualnej wersji czy to na stronie czy w nazwie instalatora czy w pierwszym ekranie instalatora. Dopiero po instalacji i wejściu w menu "O programie" można to sprawdzić.
Tyle :D

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kowale Pańskie (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1811
Józef Dydak, rodzice: Michał Tumcki alias Tumański alias Tomicki, Konstancya Bocian alias Bocianiak ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu. Oddział w Koninie 770/1.1/7, skan 5

Zainteresowana tym wpisem otworzyłam skan 5.
akt 18
wyraźnie jest Michał Tumicki-nie Tumcki, nie ma też żadnych alias
to samo z nazwiskiem matki-jest Bocionowna-nie Bocian, nie Bocianiak

Nie wiem dlaczego są takie wpisy- jeżeli na zasadzie domysłów to wprowadzają w błąd. Ustalone było, że wpisujemy nazwiska tak jak oryginalnie umieszczono w akcie. Jeszcze Tumcki- mogę sobie wytłumaczyć brakiem literki i ale reszta?

Mam jeszcze pytanie odnośnie drugiego imienia dziecka-pierwszy raz spotykam imię Dydak, akurat w skanie Nr5 jest jeszcze jeden Józef Dydak-syn innego małżeństwa.-czy też spotkaliście to imię w innych zapisach?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Nie spotkałam takiego imienia,ale jest w google :
Dydak Jozef z Kadyksu
www.franciszkanie.org/swieci/dydak_jozef.htm

Bł. Dydak Józef z Kadyksu. (Wspomnienie 24 marca). Dydak Józef Lopez Caamano (Józef Franciszek) urodził się w Hiszpanii w roku 1743. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w roku 1759. Po przyjęciu święceń kapłańskich głosił z niezwykłym powodzeniem Ewangelię w całej Hiszpanii, skutkiem czego ...

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Dydak
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dydak
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dydak_z_Kadyksu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dydak_z_Alkali
Skoro dziecko urodziło się 12 listopada, to można przypuszczać, ze patronem był raczej św. Dydak z Alkali.

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2018, 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Genowefa napisał(a):
Kowale Pańskie (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1811
Józef Dydak, rodzice: Michał Tumcki alias Tumański alias Tomicki, Konstancya Bocian alias Bocianiak ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu. Oddział w Koninie 770/1.1/7, skan 5

Zainteresowana tym wpisem otworzyłam skan 5.
akt 18
wyraźnie jest Michał Tumicki-nie Tumcki, nie ma też żadnych alias
to samo z nazwiskiem matki-jest Bocionowna-nie Bocian, nie Bocianiak

Nie wiem dlaczego są takie wpisy- jeżeli na zasadzie domysłów to wprowadzają w błąd. Ustalone było, że wpisujemy nazwiska tak jak oryginalnie umieszczono w akcie. Jeszcze Tumcki- mogę sobie wytłumaczyć brakiem literki i ale reszta?

Bożeno, trudno ocenić czy jest to błąd, pomyłka czy celowo zmieniony zapis.
Są w BASI zindeksowane całe roczniki ksiąg, w których indeksujący celowo zmienił pisownię nazwisk i imion oraz pominął świadków. Mimo tego, że księgi pisane są w języku polskim imię Elżbieta zindeksowane jest jako Elisabeth, Wojciech to Adalbert, a Bogumił to Gottlieb. I nie są to sporadyczne zmiany. Tak zindeksowane są całe roczniki.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
pepowianka napisał(a):
Nie spotkałam takiego imienia,ale jest w google :
Dydak Jozef z Kadyksu
http://www.franciszkanie.org/swieci/dydak_jozef.htm

Bł. Dydak Józef z Kadyksu. (Wspomnienie 24 marca). Dydak Józef Lopez Caamano (Józef Franciszek) urodził się w Hiszpanii w roku 1743. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w roku 1759. Po przyjęciu święceń kapłańskich głosił z niezwykłym powodzeniem Ewangelię w całej Hiszpanii, skutkiem czego ...


Jeszcze dodam, że imię to po hiszpańsku znane jest w wersji Diego i jest w krajach hiszpańskojęzycznych dość popularne, zaś chyba praktycznie nie występuje poza kulturą języka hiszpańskiego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2018, 21:16 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
D-100 napisał(a):
Genowefa napisał(a):
Kowale Pańskie (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1811
Józef Dydak, rodzice: Michał Tumcki alias Tumański alias Tomicki, Konstancya Bocian alias Bocianiak ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu. Oddział w Koninie 770/1.1/7, skan 5

Zainteresowana tym wpisem otworzyłam skan 5.
akt 18
wyraźnie jest Michał Tumicki-nie Tumcki, nie ma też żadnych alias
to samo z nazwiskiem matki-jest Bocionowna-nie Bocian, nie Bocianiak

Nie wiem dlaczego są takie wpisy- jeżeli na zasadzie domysłów to wprowadzają w błąd. Ustalone było, że wpisujemy nazwiska tak jak oryginalnie umieszczono w akcie. Jeszcze Tumcki- mogę sobie wytłumaczyć brakiem literki i ale reszta?

Bożeno, trudno ocenić czy jest to błąd, pomyłka czy celowo zmieniony zapis.
Są w BASI zindeksowane całe roczniki ksiąg, w których indeksujący celowo zmienił pisownię nazwisk i imion oraz pominął świadków. Mimo tego, że księgi pisane są w języku polskim imię Elżbieta zindeksowane jest jako Elisabeth, Wojciech to Adalbert, a Bogumił to Gottlieb. I nie są to sporadyczne zmiany. Tak zindeksowane są całe roczniki.


Poniżej skan akt Nr 18 http://szukajwarchiwach.pl/54/770/0/1.1 ... /#tabSkany
Obrazek
wg mnie to oczywista " nadinterpretacja"-w akcie nie ma żadnych alias więc uważam to za "celowo zmieniony zapis".
I tutaj nie chodzi o zmianę obco brzmiącego imienia na polskie i odwrotnie, ale o zmianę nazwiska-a to już ma znaczenie; upieram się przy tym, że powinniśmy pisać tak jak jest w metryce, i tylko szukający może sobie "pofolgować" i umieścić osobę w swoim drzewie jeśli uważa, że w oryginalnym zapisie jest błąd księdza czy urzędnika i nazwisko przekształcono.
Napisałam o tym akcie 18 jako przykład tego, co wielokrotnie spotykam w indeksach, a w BaSI nie można tego poprawić chociaż jest komentarz w chmurce, bo system przy wyszukiwaniu nie czyta tych sprostowań. W PP każdy komentarz ukazuje się w pełnym brzmieniu i to rozwiązuje problem.

Dziękuję Wszystkim za wyjaśnienia i linki odnośnie imienia Dydak.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2018, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Zgadzam się w 100 % z Bożeną i przyznaję Jej rację, można się pomylić, zrobić literówkę, ale całe nazwisko zupełnie inne ? !!!

Lubinia Mała (USC) - akt małżeństwa, rok 1875


Laurentius Taszarek (27 lat) , rodzice: Johann Taszarek , Anna Abramowicz
,
Josepha Foluszak (24 lat) , rodzice: Andreas Foluszak , Katharina Rogaska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Dostatni
Mathias Trojanowski

http://szukajwarchiwach.pl/11/775/0/2/5 ... ffQlwm1cYQ


Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1892


Lorenz Tomczak (46 lat) , rodzice: Johann Tomczak , Anna Abramowicz
,
Anna Piątkowska Zawodna (48 lat) , rodzice: Kasimir Piątkowski , Marianna Gozdziaszek ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Jakrzewski - świadek
Anton Jeleniewski - świadek

Komentarz indeksującego:
wdowa

http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/2/5 ... WDPi1BanvA


Lubinia Mała (USC) - akt małżeństwa, rok 1900


Lorenz Taszarek (57 lat) , rodzice: Johann Taszarek , Anna Abramowicz
,
Katharina Mochowicz (28 lat) , rodzice: Andreas Mochowicz , Katharina Olczak ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Anton Marecki
Johann Pawlak

http://szukajwarchiwach.pl/11/775/0/2/8 ... 9O7J_5zYew

Życzę powodzenia i cierpliwości szukającym.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2018, 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Podejrzewam, że niejeden indeksuje późno w nocy, bądź w każdym razie będąc mocno zmęczonym. To i odczyty bywają "inaczej właściwe".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2018, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Zgadzam się, że wiele osób pracuje nad indeksami w nocy, tyle że do Basi nie można nigdzie tego zgłosić.
Korektę możne nanieść tylko osoba indeksująca, a to już cała procedura -->
Do PP wystarczy zgłosić do Twórcy Projektu. :wink:

Sama pracowałam i pracuję w nocy, kiedy wokół jest cicho i spokój, też popełniałam przy indeksacji błędy - jak każdy kto pracuje.
Moja uwaga jest raczej skierowana jako podpowiedź, że niestety trzeba szukać na wszystkie możliwe sposoby, nie tylko po jednym nazwisku, bo może być wówczas klapa. :(

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 06:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W niektórych aktach nazwisko jest tak nagryzmolone, że można je dwojako odczytać, wtedy wpisuję dwa nazwiska z alias w środku. Jeśli indeksuję akty dotyczące moich przodków i nazwisko jest niepoprawnie wpisane, to wpisuję w takiej formie jak jest w akcie alias nazwisko poprawne i czy się to komuś podoba czy nie, nadal będę tak wpisywać.Próbowałem wpisywać poprawne nazwisko w nawiasie, ale wyszukiwarka tego nie odnajduje.
Obecnie indeksuję par. św. MM w Poznaniu i litery K i N są pisane bardzo podobnie, więc miałem wątpliwości, czy chodzi o nazwisko Kadaliński, czy Nadaliński. Ostatecznie okazało się, że to Nadaliński, więc dobrze, że zapisywałem z alias, bo teraz musiał bym przeglądać kilka tys. chrztów, a i tak pewnie wszystkiego bym nie wychwycił.
Moim zdaniem alias jest też dla indeksujących, bo jak mam to inaczej zapisać - Nadaliński, ale może też być Kadaliński?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Ja wpisuję tak jak litery faktycznie wyglądają.
Jeśli mam wątpliwość, to wpisuję w nawiasie, ale zostawiam spację między znakami nawiasu a nazwiskiem
np ( Feymanska ?) - i wyszukiwarka to odczytuje.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 13:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Jeśli mam wątpliwość, to wpisuję w nawiasie, ale zostawiam spację między znakami nawiasu a nazwiskiem
np ( Feymanska ?) - i wyszukiwarka to odczytuje.


Również tak robię. Zwłaszcza pisownia imion żydowskich często jest zagmatwana a urzędnicy wykazują w tej materii podziwu godną 'twórczość własną'

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 14:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Cała dyskusja zeszła trochę w stronę "co ja robię, a czego to ja nie robię", a chyba nie o to chodziło... Wróćmy do początku, gdzie tak naprawdę chodziło o nadinterpretację zapisów.
Niedawno uczestniczyłem w podobnej dyskusji na facebookowej grupie genealogicznej, której temat dotyczył indeksacji. Sytuacja była tam nieco inna i wynikała po prostu z błędu znajdującego się u źródła - w akcie ślubu nie podano danych dotyczących panny młodej, podczas gdy w skorowidzu rocznym znajdowało się same imię i nazwisko. Wówczas próbowano mnie przekonać do tego, by w takich sytuacjach wykonywać gruntowną kwerendę w poszukiwaniu aktu urodzenia i w ten sposób rekonstruować wszystkie brakujące dane, co na zdrowy rozsądek jest wymysłem kuriozalnym...

W tej sytuacji chodzi jednak o zapisy, gdzie mamy komplet danych.
Otóż dla wszystkich, którzy nie rozumieją pojęcia słowa indeksacja spieszę z wytłumaczeniem, że to słowo pochodzi od łacińskiego indicare, czyli wskazywać. Wobec tego, podejmując się indeksacji zawartości metrykaliów, nie powinno się ingerować w to, co znajduje się w treści. Wszelkie komentarze, dopiski, aliasy itp. są niczym innym jak przejściem do edycji krytycznej źródła, która nie jest w tym momencie naszym zadaniem. Jeśli faktycznie mamy jakieś wątpliwości co do zapisu, najlepiej użyć pole "Komentarz" - ono bez powodu nie zostało umieszczone w programie. To nic, że w jednym zapisie ktoś jest zapisany jako Kowalski, w drugim jako Kowalik, a w trzecim jako Kowal. Indeks jest indeksem i wszelka ingerencja w zawartość, konkretnie w przypadku wykonywania indeksów, nie powinna mieć miejsca. Zupełnie inną sprawą jest całkowicie błędne odczytanie nazwiska. Nie mówię o literówkach, bo literówki zdarzały się i pewnie będą się zdarzać zawsze. Tego bowiem nie sposób uniknąć - wystarczy, że przeskoczy jedna litera na klawiaturze, coś umknie itd...

W tym miejscu przy okazji chciałbym poruszyć jeszcze jeden wątek. Chodzi o wpisywanie statusów/zawodów osób w komórki odpowiadające za imiona i nazwiska (szczególnie zauważyłem to w księgach "zza Prosny") - gdzie oprócz imion i nazwisk wpisuje się wiek i status, np.
Cytuj:
Jan Kowalski, rządca dóbr X, lat 30

Naprawdę, jeśli już koniecznie chcemy indeksować dokładnie, dopisując także dane o statusie osób, używajmy konkretnych pól do właściwych im celów, nie "bombardując" pola odpowiadającego za nazwiska innymi danymi. To powoduje zamieszanie przy okazji wyszukiwania interesujących nas danych - stąd później zamieszanie w ilości wyszukanych wyników...

Podsumowując, podczas indeksacji nie dokonujmy nadinterpretacji. Jeśli mamy przed sobą wpis, zostawmy nazwisko w takiej formie, w jakiej ono jest tam zapisane. To nic, że jeśli jest zapisane błędnie. Indeksując, zapisujemy to tak, jak stoi zapisane. Interpretację zostawmy tym, którzy szukają. Jeśli mamy wątpliwości, nie bójmy się pola "Komentarz". Ono po coś tam jest... Stosujmy pola do tego, do czego zostały stworzone.

Mam nadzieję, że nikomu się nie sprzeniewierzyłem tymi "rewolucyjnymi" poglądami, ale jeśli do tego doszło - cóż - dla mnie to nie pierwszyzna i pewnie nie ostatni raz...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 14:54 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za słuszne uwagi odnośnie indeksacji. Tak jak Henryk jednak wspomniał, nie zawsze nazwisko zapisane jest czytelnie i indeksujący może mieć co do tego wątpliwości. W innym przypadku urzędnik sporządzający dokument mógł przekręcić nazwisko, przez co poszukujący nigdy nie trafiłby na ten indeks. W takich sytuacjach jak najbardziej zapisujmy nazwisko w formie z dokumentu i ew. dodatkowo tej poprawnej, mając na uwadze to, że forma z dokumentu jest tą najważniejszą. Wystarczy, że nazwiska będą oddzielone spacją i zostaną rozpoznane przez wyszukiwarkę jako dwa różne (można wtedy dać dla czytelności pomiędzy nie "alias"). Pole z Komentarzem oczywiście można wykorzystać do zanotowania dodatkowych informacji, natomiast proszę unikać wpisywania tam nazwisk, bo te nie zostaną przez wyszukiwarkę rozpoznane.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Jak wyżej, nic dodać nic ująć.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Każdy z przeglądających stare akta widzi, że często trudno jednoznacznie odczytać zapisane tam nazwisko.
I nawet porównywanie liter z innymi miejscami w danym akcie lub w innych aktach nic nie da, bo skrybie akurat "tak wyszło" w tym miejscu, i na dwoje czy troje "babka wróżyła".
Dlatego dobrze, gdy indeksujący podaje aliasy, jako możliwe warianty odczytu danego zapisu.
(Ale nie: jak jego zdaniem w ogóle poprawnie powinno brzmieć dane nazwisko... Indeks nie jest na to miejscem.)

Informacje typu "Jan Kowalski, rządca dóbr X, lat 30" są bardzo użyteczne i np. przeze mnie b. pożądane.
Henryk Krzyżan podaje zawsze numer aktu - to wartość nie do przecenienia. Dzięki, Heniu!

Pomyłki zdarzają się nie tylko indeksującym (np. zapisany jest Mirkiewicz, a indeksujący podaje Markiewicz).
Także sam skryba czy proboszcz podawał czasem różne zapisy:
Np. w skorowidzu dla danego roku wpisał "Markiewicz" - idę do aktu pod wskazanym numerem, a tam "jak byk" widnieje "Marcinkiewicz" i to zapisany dwukrotnie, i przy dziecku i przy jego ojcu. I nie wiadomo kiedy się pomylił, czy przy akcie, czy przy skorowidzu.

Bywa różnie. Człowiek był i jest omylny. Omyłka jest czymś innym niż zła wola.
Miejmy to na uwadze.
Po prostu: musimy poszerzyć swoją wyobraźnię, gdy przeszukujemy zarówno akta metrykalne, jak i sporządzone indeksy.
Bo nazwiska naszych bliskich mogły być zapisane różnorako.
O cierpliwość i wyrozumiałość "szukaczy" mi chodzi.

Łączę podziękowania i pozdrowienia dla Wszystkich Indeksujących.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Widzę, że moja wypowiedź nie do końca została przez wszystkich właściwie zrozumiana...
Chodziło mi o takie sytuacje, jak ta przedstawiona przez p. Bożenę, czyli tam, gdzie mamy do czynienia nie z nieczytelnym i niemożliwym do odczytania bazgrołem, a po prostu inną formą zapisu nazwiska. Czy znajdzie się ktoś odważny i powie mi wprost, że w tym konkretnym przykładzie, do którego jeszcze raz podam link - http://szukajwarchiwach.pl/54/770/0/1.1/7/skan/full/hSeZeC8-TYbTYBA3GioEiA - w akcie nr 18 (podpowiem: prawy dolny róg) nazwisko ojca dziecka jest tak nieczytelne, że koniecznym było wstawianie aliasu?!
Genowefa napisał(a):
Ustalone było, że wpisujemy nazwiska tak jak oryginalnie umieszczono w akcie.

To ja się spytam, po co na początku ustalać zasady indeksowania po to, by za chwilę i tak każdy wpisywał skolko ugodno, bo mu literka nie pasuje, bo wie więcej niż źródło, bo tak jemu/jej się podoba...? Rozróżnijmy indeksację od edycji krytycznej źródła.
Nie powiedziałem też, że nie należy w ogóle pisać informacji dotyczących statusu rodziców, ich wieku itd. Nikomu tego nie mogę bronić, ale niech do tego będzie używane pole, do którego jest ono stworzone, czyli komentarz, który powinien zawierać wszelkie pozostałe dane poza nazwiskami, które umieszcza się w przeznaczonych do nich polach...

No ale cóż, ten, który ma rację pięć minut przed wszystkimi, przez te pięć minut uchodzi wśród wszystkich za odmieńca, żeby nie powiedzieć, że za (i tu słynne niedomówienie, żeby więcej inteligientnie)... :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
To co dla jednych jest czytelne, dla innych może nie być. Sam na początku indeksowanie miałem problemy z odczytaniem nazwisk i ciągle tutaj zadawałem pytania.
Nie wiem dlaczego nie miałbym wpisywać nazwisk moich przodków z aktu alias poprawne, to nie moje widzimisię, ani domysły, ale po prostu to wiem. Szkoda, że indeksujący nie wpisał alias w akcie ślubu moich przodków lub przynajmniej nie zrobił znaku ?, szukałem go kilka lat, bo z Siłacza zrobił Sikorę, a z jego żony Maćkowiak - Karbowiak.
Proste jest wpisywanie swoich uwag z komentarzach jeśli się indeksuje przez Asię to co jest w SZWA, jeśli się to robi w szablonie to nie zawsze jest taka możliwość. Np. w zgonach nie ma statusu zmarłego, jest tylko miejsce na jednego małżonka, a co zrobić jak jest 3-4? Nie ma innej możliwości jak wpisać : Jak Kowalski (kołodziej) I voto...II voto... , a ostatnia żona we właściwej rubryce. Janów Kowalskich może być w parafii sporo, a po zawodzie i żonach łatwiej odnaleźć właściwego.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2018, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Jak powstawała BaSIA nikt na pewno nie myślał że będzie tyle rekordów a zakładano ze obsługiwał całość będzie tylko Piotrek. Pomimo tego, że już dawno było wiadomo że jest to ogromne przedsięwzięcie nie dostał wsparcia, bo chyba skromnie nie prosił o nie. Po indeksacji powinien być opracowany jakiś sposób dokonywania sprawdzenia, korekty. Ale do tego potrzeba dodatkowego znów kilkuosobowego zespołu. Ale zawsze w czas wychwyciłoby się nieścisłości, lub im zapobiegło. Nic dziwnego, duża ilość zindeksowanych aktów przechodzi w jakość wykonanej pracy.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 04:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Po indeksacji powinien być opracowany jakiś sposób dokonywania sprawdzenia, korekty. Ale do tego potrzeba dodatkowego znów kilkuosobowego zespołu.


W pełni zgadzam się z tym co napisał Wojciech:

Cytuj:
Rozróżnijmy indeksację od edycji krytycznej źródła.


Ale w BASI brakuje mi tego co jest w Poznań Project, a właściwie jest mało czytelne, dodawania komentarzy. Tu jest właśnie miejsce na krytyczną interpretację zapisu w oparciu o źródła nieznane lub niedostępne indeksującemu. W indeksie małżeństw wszelkie dopiski i komentarze są od razu widoczne. W BASI ciężko zauważyć małą cyferkę oznaczającą komentarz.
Bez tego poszukujący 'Kwiatkowski' nigdy nie trafi na 'Quiadkowsky'.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 06:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Nad prawidłowym działaniem Basi czuwa Piotr, tylko z jego zdaniem się liczę i jeśli powie, że coś jest robione dobrze, to jest dobrze - koniec, kropka. Nie wymagajmy też od niego cudów niewidów, ma dostatecznie dużo pracy, ma też swoje życie prywatne.
Nie podoba mi się to, że niektóre osoby wrzucają tu konkretne indeksy, przypisane konkretnym osobom i to nie w celu poprawienia danych, ale dla krytyki samej w sobie, bo to niestety zniechęca do dalszej pracy. Czy to takie ważne, że w indeksie jest alias, czy też niewłaściwie postawiony przecinek, ważne żeby indeks został odnaleziony. BaSIA to nie praca naukowa, a indeksujący nie są naukowcami, ale amatorami. Cieszmy się z tego co jest i bądźmy bardziej tolerancyjni dla indeksujących.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 06:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Popieram jak wyżej i pracuję dalej.
A dodając troszeczkę od siebie. To to nasze indeksowanie ma w końcu pomagać przy poszukiwaniu bliskich i protoplastów, a nie przeglądaniu od nowa ksiąg, bo ktoś się pomylił i wpisał w księgę inaczej. Ja również mam kilku pradziadów, że gdyby nie przypadek to w żaden sposób byłbym ich nie odnalazł.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 08:36 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
koszuciak napisał(a):
...Chodziło mi o takie sytuacje, jak ta przedstawiona przez p. Bożenę, czyli tam, gdzie mamy do czynienia nie z nieczytelnym i niemożliwym do odczytania bazgrołem, a po prostu inną formą zapisu nazwiska....
....To ja się spytam, po co na początku ustalać zasady indeksowania po to, by za chwilę i tak każdy wpisywał skolko ugodno, bo mu literka nie pasuje, bo wie więcej niż źródło, bo tak jemu/jej się podoba...? Rozróżnijmy indeksację od edycji krytycznej źródła.
Nie powiedziałem też, że nie należy w ogóle pisać informacji dotyczących statusu rodziców, ich wieku itd. Nikomu tego nie mogę bronić, ale niech do tego będzie używane pole, do którego jest ono stworzone, czyli komentarz, który powinien zawierać wszelkie pozostałe dane poza nazwiskami, które umieszcza się w przeznaczonych do nich polach...


Dziękuje za tą wypowiedź. Zawiera wszystko o co mi chodziło. Indeksowałam przez długi czas...nie tak dużo jak rekordziści, ale też niemało i też popełniałam błędy, ale nigdy nie wymyślałam dodatkowych nazwisk ( nie zmieniałam oryginalnego brzmienia nawet wtedy, gdy był to MÓJ przodek i dokładnie wiedziałam, że jest źle). Wszystkie błędy popełnione przez indeksujących traktuję spokojnie, bo rozumiem trudności w odczytaniu, ale takie przypadki jak ten z aktu 18 wyprowadzają mnie z równowagi. Nie jest to jedyny przypadek na który się natknęłam, ale milczałam - czy mam żałować, że poruszyłam ten temat dziś czy tego, że nie pisałam o tym dawniej? Mam mieszane uczucia... bo po wypowiedziach niektórych osób widzę, że omija się sedno przedstawionej sprawy szerokim łukiem, że usiłuje się zmieniać zasady indeksowania dawniej przyjęte. Powiem tyle-można robić tak dalej tzn. jak komu "natchnienie" podpowie, ale rzetelność wyszukiwarki straci na tym z pewnością. Już kiedyś prosiłam, by stworzyć możliwość dopisywania swoich uwag w komentarzach takich jak są w Poznan Project ...nie jestem informatykiem i nie wiem czy to jest tak wielka trudność techniczna czy tylko brak czasu by wprowadzić taką opcję.
Nie będę już więcej wypowiadać się w sprawie indeksowania, bo widzę, że traktowane jest to jak wrzucanie kamieni do idealnie wypielęgnowanego czyjegoś ogródka. Życzę zadowolenia i sukcesów w poszukiwaniach.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Jeszcze jeden kamyczek do ogródka: to jeżeli metryki są pisane cyrylicą to również cyrylicą tworzyć indeks? Jeżeli zamiast Jana jest wpisane Iwan to pozostawić Uban ( wyszukiwarka chyba sobie nie poradzi )

Pozdrawiam

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 09:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Czy gotykiem albo szwabachą są też pisane???
Czy Krzyżak, Krzyżaniak alias Kopernik to to samo co Krzyżan???
.....
Temat z problemu o dokładne indeksowanie robi się ...
kto komu lepiej dołoży.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 09:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Obok indeksu jest link od aktu i zainteresowany sam może sprawdzić, czy jest to Krzyżak, Krzyżaniak alias Kopernik, a może jednak Krzyżan. Lepiej napisać więcej, niż mniej, bo to może naprowadzić na prawidłowy trop.
Nie chodzi o to, kto komu lepiej przyłoży, ale o zwykłe czepialstwo.
Jeśli coś jest źle zindeksowane, to jak najbardziej należy to zgłosić, ale po co to zaraz negatywnie komentować.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DankaW napisał(a):
... można się pomylić, zrobić literówkę, ale całe nazwisko zupełnie inne ? !!!

Lubinia Mała (USC) - akt małżeństwa, rok 1875

Laurentius Taszarek (27 lat) , rodzice: Johann Taszarek , Anna Abramowicz
Josepha Foluszak (24 lat) , rodzice: Andreas Foluszak , Katharina Rogaska ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Dostatni
Mathias Trojanowski

http://szukajwarchiwach.pl/11/775/0/2/5 ... ffQlwm1cYQ

Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1892
Lorenz Tomczak (46 lat) , rodzice: Johann Tomczak , Anna Abramowicz
Anna Piątkowska Zawodna (48 lat) , rodzice: Kasimir Piątkowski , Marianna Gozdziaszek ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Jakrzewski - świadek
Anton Jeleniewski - świadek
Komentarz indeksującego:
wdowa

http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/2/5 ... WDPi1BanvA

Lubinia Mała (USC) - akt małżeństwa, rok 1900
Lorenz Taszarek (57 lat) , rodzice: Johann Taszarek , Anna Abramowicz
Katharina Mochowicz (28 lat) , rodzice: Andreas Mochowicz , Katharina Olczak ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Anton Marecki
Johann Pawlak

http://szukajwarchiwach.pl/11/775/0/2/8 ... 9O7J_5zYew

Życzę powodzenia i cierpliwości szukającym.


Czy Tomczak to choć trochę podobne do Taszarek?
Nawet w podobieństwach się taki wynik nie ukarze.

DankaW napisał(a):
Czy gotykiem albo szwabachą są też pisane???
Czy Krzyżak, Krzyżaniak alias Kopernik to to samo co Krzyżan???
.....
Temat z problemu o dokładne indeksowanie robi się ...
kto komu lepiej dołoży.


Jeśli nikt nie będzie zwracał uwagi głośno, to poprzez PV dotrze informacja tylko do adresata.
Napisana na forum, dociera do większego grona indeksujących, przez co może zmniejszyć problem.

DankaW napisał(a):
Zgadzam się, że wiele osób pracuje nad indeksami w nocy, tyle że do Basi nie można nigdzie tego zgłosić.
Korektę możne nanieść tylko osoba indeksująca, a to już cała procedura -->
Do PP wystarczy zgłosić do Twórcy Projektu. :wink:

Sama pracowałam i pracuję w nocy, kiedy wokół jest cicho i spokój, też popełniałam przy indeksacji błędy - jak każdy kto pracuje.
Moja uwaga jest raczej skierowana jako podpowiedź, że niestety trzeba szukać na wszystkie możliwe sposoby, nie tylko po jednym nazwisku, bo może być wówczas klapa. :(


Dyskusja nie prowadzi do rozwiązania problemu a staje się uszczypliwa.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Jeśli ktoś uzurpuje sobie prawo do kontrolowania i oceniania pracy innych, a przy tym go trzęsie, to przed napisaniem czegokolwiek proponuję wypić melisę, bo wszystko zależy od formy przekazania uwag.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 10:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Z Żerkowa pochodzą trzy gałęzie moich przodków, dwie gałęzie mojej Bratowej.
Wielu, wielu użytkowników nie było na tym forum, kiedy zaczęłam ich poszukiwać w tej parafii.
Nie wstydzę się wymienić tych nazwisk: Czarnecki, Kornaszewski, Brzeziński, Goliński, Taszarek, Orszulak, Gmerek ....
Nie życzę sobie zatem żadnych uwag o kontrolowaniu.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 12:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Radzę czytać z uwagą i zrozumieniem wpisy, a potem to przyjmować do siebie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 13:04 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Danko

Podstawą indeksacji jest to aby indeksujący wpisał dane tak jak je widzi .Bez interpretacji własnej,autopsugestii .
I tak indeksujący wpisał .Tak je odczytał .
Jest to zasada zasad .
No to co z tego ,że pomylił nazwisko .Tak je odczytał .
Indeksujący odniósł całkowity sukces ...........gdyż Pani je odnalazła .

...................i o to właśnie chodziło .
Ten ,który ma tę osobę w drzewie i tak sobie wszystko dopowie .

O to właśnie chodzi .
Tak ma wyglądac indeksacja prawidłowa .
Wszystko jest w najlepszym porządku .
Ba a nawet WZORCOWO.

Pozdrowienia dla wszystkich indeksujących.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Żeby nie było wątpliwości - dla porównania pisowni nazwisk: księgi USC Żerków;
Taszarek: http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/2/59/skan/full/yc6JVckuAgDQWDPi1BanvA
Tomczak (nazwisko matki dziecka):http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/3/60/skan/full/4iuotMLWhzt0JtMmHTe6lA

Jeśli Pan odczytuje te nazwiska jednakowo, to ja chyba muszę zainwestować w solidne okulary +10 na obydwie strony... Normalnie gratuluję sokolego oka! :)

---

Indeksujący ma napisać, jak pisze, a nie, jak widzi ;)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 13:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Na forum jest dział z prośbami o odczytanie - nie o tłumaczenie.
Jeśli ktoś nie potrafi odczytać, może poprosić o pomoc.
Ja odszukałam, ale ktoś inny może nie odszukać i nie będzie wówczas sukcesu indeksującego.

Zasadą indeksacji jest to, że piszemy co "stoi" w akcie, a nie jak ten zapis i ktoś widzi.
Przykład:
Gmyrek w akcie niech pozostanie Gmyrkiem w indeksie,
co z tego że dzisiejsza forma nazwiska to Gmerek.

Panowie, ja jak dotychczas nie zdurniałam i wiem o czym piszę.
Jeśli w akcie pisze Taszarek (bardzo czytelnie) to w indeksie dopuszczam Taczarek i inne literówki - ale nie Tomczak!!!

Powtarzam kolejny raz, moje posty w tym temacie mają sygnalizować, że jest problem - nie ja jestem od jego rozwiązania,
ale mam prawo o tym napisać, zasygnalizować itd.

Kubuś napisał(a):
Pani Danko

Podstawą indeksacji jest to aby indeksujący wpisał dane tak jak je widzi .Bez interpretacji własnej,autopsugestii .
I tak indeksujący wpisał .Tak je odczytał .
Jest to zasada zasad ....

Podstawą indeksacji jest to, aby indeksujący wpisał dane takie jakie są zapisane w akcie.
Jeśli jest kłopot z odczytaniem ( a takie akty się zdarzają ) - prosi o pomoc w odczytaniu (o czym piszę wyżej).

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 13:56 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.basia.famula.pl/

I tak jest zapisane:

Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1892

Lorenz Taszarek (46 lat), rodzice: Johann Taszarek, Anna Abramowicz ,
Anna Zawodna z.d. Piątkowska (48 lat) , rodzice: Kasimir Piątkowski , Marianna Gozdziaszek ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Jakrzewski - świadek
Anton Jeleniewski - świadek

Komentarz indeksującego:
wdowa
Archiwum Państwowe w Kaliszu
773/2/59, skan 116 Nr.57
http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/2/5 ... WDPi1BanvA
ID 4884507
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 14:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ale tak nie było zapisane !!! i o tym jest mowa.
Mój wpis z 08 kwietnia godz. 20:14 był Tomczak,
dziś jest już Taszarek.

Co z pozostałą "twórczością"?

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 14:16 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
bugakg napisał(a):
http://www.basia.famula.pl/

I tak jest zapisane:

Żerków (USC) - akt małżeństwa, rok 1892

Lorenz Taszarek (46 lat), rodzice: Johann Taszarek, Anna Abramowicz ,
Anna Zawodna z.d. Piątkowska (48 lat) , rodzice: Kasimir Piątkowski , Marianna Gozdziaszek ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Johann Jakrzewski - świadek
Anton Jeleniewski - świadek

Komentarz indeksującego:
wdowa
Archiwum Państwowe w Kaliszu
773/2/59, skan 116 Nr.57
http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/2/5 ... WDPi1BanvA
ID 4884507
...

DankaW napisał(a):
Ale tak nie było zapisane !!! i o tym jest mowa.
Mój wpis z 08 kwietnia godz. 20:14 był Tomczak,
dziś jest już Taszarek.

Co z pozostałą "twórczością"?

Szkoda, że w komentarzu nie ma żadnego wpisu, dotyczącego poprzedniego nazwiska.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2018, 14:23 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Jak widać wszystko w Polsce jest w porządku .
Jak to Polacy .Zawsze są dwie szkoły .
Falenicka i otwocka .
A już się przestraszyłem .
Polska Kraj to piękna Kraj .
Najważniejsze jest to iż jak widać indeksacje przynoszą korzyść .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 16:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Czy są jakieś problemy z pobraniem skanów z serwera ?
Uruchamiam pobranie (Poznań, zgony 1890 tom V) pojawia mi się "Postęp 0%" i nic się nie dzieje. Próbowałem 'usuń skany' ale to nic nie daje :(

[edit] Próbowałem pobrać inną księgę - to samo :(

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 17:31 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Jakieś zmiany na szwa. W najbliższym czasie pojawi się aktualizacja programu ASIA, o czym niezwłocznie poinformuję.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 17:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Piotrze, będę czekał

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 18:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Mam taką sugestię / prośbę.

W Basi jest ujęte Gniezno, parafia katolicka w następującym zakresie lat:

chrzty: 1807-1874
małżeństwa: 1809-1874
zgony: 1809-1874
inne: 1812-1818
zapowiedzi: 1811-1816

W XIX wieku, jak dobrze pamiętam, było w Gnieźnie pięć parafii. Nie wynika z tego spisu która z nich jest zindeksowana.
Problem będzie się pogłębiał, jak dojdą indeksy z innych parafii ale z lat tych samych co te już istniejące.

Czy można to uściślić, tak jak jest Poznan Project?

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2018, 05:48 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
W zasadzie są wszystkie zindeksowane, oprócz jednej księgi z św. Wawrzyńca, którą właśnie indeksuję.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2018, 21:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Super, że są wszystkie zindeksowane. Szacunek dla indeksujących i podziękowania za czas oraz ogromną pracę.
Tylko dlaczego wszystkie parafie figurują jako jedna parafia?
Każda z tych pięciu jest zindeksowana w takim samym zakresie lat?
Przecież to jedna z najbardziej istotnych informacji ....

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 09:28 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Asiek napisał(a):
Tylko dlaczego wszystkie parafie figurują jako jedna parafia?
Każda z tych pięciu jest zindeksowana w takim samym zakresie lat?
Przecież to jedna z najbardziej istotnych informacji ....

Będą te parafie rozdzielone, spokojnie :) Teraz jest trochę inny problem - przywrócenie możliwości indeksacji. Na szwa wyłączono dotychczas dostępny dostęp nieszyfrowany, przez co program ASIA nie jest w stanie połączyć się z serwerem. Wiem już chyba jak to "naprawić", natomiast potrzeba jeszcze trochę testów. Dam znać jak coś się wyjaśni.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 12:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
Będą te parafie rozdzielone, spokojnie :)


Ufff, dziękuję :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Na szwa wyłączono dotychczas dostępny dostęp nieszyfrowany, przez co program ASIA nie jest w stanie połączyć się z serwerem. Wiem już chyba jak to "naprawić", natomiast potrzeba jeszcze trochę testów.


Uffff, dziękuję :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2018, 20:12 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Nowa wersja programu ASIA dostępna jest pod poniższym adresem:
http://www.basia.famula.pl/asia/ASIA-setup.exe

Poprawka eliminuje błąd związany z wcześniejszym brakiem szyfrowania. Skany powinny już pobierać się poprawnie.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL