Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 07 wrz 2015, 02:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Asiek napisał(a):
(...) nie zostały nigdy wyciągnięte i skatalogowane. Tak naprawdę nie zawsze do końca wiadomo co i dla jakiej parafii się zachowało (chodzi mi o taki dokładny opis zawartości teczki, nie pobieżny)...

Podczas 2 wś. archiwum arcybiskupa poznańskiego zostało skradzione przez okupantów niemieckich.
Zgarnięto akta systematycznie, spisywano wg półek, szaf, stołów..., spakowano, wywieziono.
Gdzie obecnie są - nikt (? czyżby nikt?) nie wie.

To nie pogłoska czy domniemanie. To fakt.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 07 wrz 2015, 11:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Zgarnięto akta systematycznie, spisywano wg półek, szaf, stołów..., spakowano, wywieziono.
Gdzie obecnie są - nikt (? czyżby nikt?) nie wie.

To nie pogłoska czy domniemanie. To fakt.



może są w złotym pociągu.... :wink: :wink:

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 01 kwi 2016, 11:55 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Wielkanoc to czas szczególnej radości, jednakże jeszcze kilka dni temu nie wiedziałem, że będę mógł w oktawie Wielkanocy podzielić się ze społecznością genealogów taką radością. W dniu wczorajszym udało się zidentyfikować dwie księgi.
Jedną z nich jest "Katalog ochrzczonych od roku 1800". Problem polegał na tym, że w księdze nie było informacji, jakiej parafii dotyczy. Nie ukrywając, dzięki dwom wpisom udało się zidentyfikować parafię: odnotowano w niej m.in. Teodora Emanuela Mycielskiego oraz Anielę Marią Natalię Mycielską. Dworzaczek podpowiedział, że T.E.Mycielskiego należy szukać w Pępowie. W efekcie oboje Mycielskich odnaleziono w pępowskiej księdze ochrzczonych.
Drugą jest duplikat księgi zaślubionych ze Śremu za lata 1811 - 1840, wypełniający dotychczasową lukę w księgach z tejże parafii. Niestety, stan zachowania księgi jest gorzej niż zły. Część kart się nie zachowała, a część zachowała się w strzępach. Na szczęście dotyczy to tylko niektórych miejsc: początek księgi w strzępach, brak rocznika 1829 i brak końca księgi (na końcu księgi ślady po świadomie wyciętych kilkudziesięciu kartach).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 01 kwi 2016, 12:46 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wspaniała informacja! Dzięki uprzejmości księdza Jana, miałem wczoraj przyjemność zobaczyć wspomnianą księgę ze Śremu. Pomimo tych braków, myślę że doskonale wypełni ona lukę, jaka istnieje w aktach zaślubionych ze Śremu. Czekam teraz z niecierpliwością i trzymam kciuki za jak najszybsze poskładanie tej księgi i udostępnienie jej w CAAP. Jeśli będzie trzeba, myślę że znajdą się chętni do pomocy przy digitalizacji.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 01 kwi 2016, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Mam nadzieję, że to nie żart na Prima Aprilis :wink:

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 01 kwi 2016, 13:12 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
No właśnie nie, choć gdybym nie widział księgi, to pewnie to samo bym podejrzewał ;)

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 kwi 2016, 08:56 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W związku z obchodami 1050 lecia chrztu Polski w czwartek i piątek (14 i 15 IV) na Ostrowie Tumskim nie będzie możliwości zaparkowania samochodu. Ponadto w piątek Archiwum będzie nieczynne.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 25 lip 2016, 11:51 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Chciałbym podzielić się ostatnim odkryciem, sprzed kilku dni.
Dzięki spostrzegawczości znanej wszystkim uczestnikom forum pani Joasi udało się zidentyfikować kolejną księgę. Jest to indeks ochrzczonych od roku 1886. Kierując się znajdującą się na grzbiecie a pochodzącą z okresu II WŚ informacją księgę tę włączono do ksiąg z Wilczyny i nadano sygnaturę PM 317/32. Pani Joasia spostrzegła błędność tej identyfikacji. Po szczegółowej analizie (tu pomocny okazał się Poznań Projekt - w jakich parafiach występują częste w indeksie a równocześnie nietypowe nazwiska) udało się skojarzyć ten indeks z księgą, której dotyczy: księgą ochrzczonych z Ostroroga o sygnaturze PM 208/15. Nowa sygnatura to PM 208/16.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 06 sie 2016, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2016, 21:56
Posty: 1
Szukam aktu śmierci (zgonu) oraz aktu urodzenia Władysława Sosnowskiego. Mojego dziadka. Ciężko dogadać sie z USC Kórnik. Biała plama w moich poszukiwaniach. Zmarł około 1951 lub 52. Nie mam pewności. Władysław Sosnowski mógł urodzić się prawdpodobnie w Borowcu (Kaczy Dół Torfiarnia) leśniczówka. Jego ojciec miał też być leśniczy. Miał brata Gerwazego Sosnowskiego (1894 - 1971). Niestety nie mam żadnych potwierdzeń co to osoby dziadka. Ożenił się przed wojną z Michaliną zdomu Biesiada (1908 -1942) Moja babcia zmarła w dniupęknięcia wieży kościoła w Bninie czyli 4 marca 1942. Niemcy później kazali zniszczyć kościół. Szukam pomoc w odszukaniu dokłądnej daty Władysława Sosnowskiego. Mieszkał po wojnie w Czołowie a pochowany miał być w Kórniku. Choć Czołowo to parafia wówczas Bnin i chyba do dzisiaj, nie ma żadnych zapisów w parafie w Bninie o nim. A parafia Kórnik przekazała wszystkie księgi zgonu do 1955 roku do archidiecezjalnego w Poznaniu. Wielkie dzięki za wszelką pomoc. Wg aktu śmierci Gerwazy miał matkę zd Gebrylewicz, jeśli to rzeczywiście jego brat Władysława. Gerwazy w Bninie był piekarzem a Władysław rzeźnikiem. Władysław mógł sie urodzić około 1890 r. w Borowcu w Lesniczówce Torfiarnia (Kaczy Dół)?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 06 sie 2016, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Proszę zajrzeć na maila. Tam wysłałem wskazówki dotyczące odnalezienia aktów urodzenia Władysława i Gerwazego.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 06 sie 2016, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Ja też wysłałem PW :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 18 lis 2016, 23:51 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, 16:36
Posty: 87
hajnel, w Kórniku jest całkiem zgrabna wyszukiwarka grobów na cmentarzu.
https://cmentarz.parafiawszystkich.pl/wyszukiwarka.php
jest co prawda jeden Władysław Sosnowski, jednak daty się nie zgadzają, są również inni pochowani o tym nazwisku (w wyszukiwarce samo nazwisko wystarczy). Może akurat trafisz na kogoś z rodziny.

_________________
Wiesław P. Kórnik

Szefner - Kórnik
Jaskuła - Prusinowo
Niemier - Kórnik, Bnin
Kozłowscy - Bnin, Kłecko, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Łopienno
Masłowscy - Szubin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 maja 2017, 20:01 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Informacja dla pragnących w najbliższy piątek (12 maja) odwiedzić Archiwum. W związku z obchodami 140 rocznicy straży pożarnej Ostrów Tumski będzie zamknięty dla ruchu samochodowego.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 22 cze 2017, 11:24 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2015, 15:16
Posty: 27
Witam

Czy byłby ktoś na tyle szlachetny i potwierdził Mi, czy odnajdę w zasobach archiwum, Księgi urodzeń parafii Kuchary (pow. Pleszewski) z rekordami z lat 1795-1797 Sygnatura jednostki PM 147/01. W katalogu mormonów w datach granicznych lata te nie figurują, stąd nabrałem wątpliwości czy warto się fatygować. Z góry dziękuje za pomoc.

Łukasz Mochalski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 22 cze 2017, 12:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
lukashiu napisał(a):
Witam

Czy byłby ktoś na tyle szlachetny i potwierdził Mi, czy odnajdę w zasobach archiwum, Księgi urodzeń parafii Kuchary (pow. Pleszewski) z rekordami z lat 1795-1797 Sygnatura jednostki PM 147/01. W katalogu mormonów w datach granicznych lata te nie figurują, stąd nabrałem wątpliwości czy warto się fatygować. Z góry dziękuje za pomoc.

Łukasz Mochalski


Kuchary na tej i następnej stronie:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=2400

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 27 cze 2017, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2015, 15:16
Posty: 27
Cytuj:
Kuchary na tej i następnej stronie:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=2400


Widziałem że są w spisie, zastanawiam się tylko czy taki zapis sprawia że te roczniki faktycznie tam są czy są to tylko daty graniczne najstarszego i najmłodszego w danej jednostce.

pozdrawiam
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 27 cze 2017, 13:27 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W oryginalnej księdze roczniki te (1795-1797) są na stronach 119-134.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 28 cze 2017, 13:08 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2015, 15:16
Posty: 27
Ślicznie dziękuję, teraz mam pewność że znajdę interesujące Mnie roczniki.
pozdrawiam Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 08 lip 2017, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 08:46
Posty: 13
Czy orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa rezerwacji czytników na tę chwilę? Jaki termin jest dostępny?

Pozdrawiam,
Bernadeta

_________________
Poszukuję: Fitz/Fietz (par. Ryczywół)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 08 lip 2017, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
constance napisał(a):
Czy orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa rezerwacji czytników na tę chwilę? Jaki termin jest dostępny?

Pozdrawiam,
Bernadeta


Najlepiej zadzwonić i się dowiedzieć, ale kolejek chyba nie będzie (61 810-15-19). Musisz się jednak pośpieszyć, bo od 15-tego AAP jest nieczynne.
http://aap.poznan.pl/

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 08 lip 2017, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 08:46
Posty: 13
Wybieram się dopiero w sierpniu ;-). W poniedziałek zadzwonię, miałam tylko nadzieję, że ktoś mnie uspokoi co do terminu.

_________________
Poszukuję: Fitz/Fietz (par. Ryczywół)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 08 lip 2017, 22:28 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Ale dlaczego jakiś termin miałby być zajęty? Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żebym nie mógł zarezerwować czytnika, a dzwonię przeważnie dwa dni przed dniem w którym planuję przyjść. Ostatnio byłem na początku czerwca i jak zwykle były pustki – przynajmniej jeśli chodzi o czytniki mikrofilmów. Oczywiście – o czym wspomniał Henryk – trzeba pamiętać kiedy mają zamknięte.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 09 lip 2017, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 08:46
Posty: 13
gregB napisał(a):
Ale dlaczego jakiś termin miałby być zajęty? Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żebym nie mógł zarezerwować czytnika, a dzwonię przeważnie dwa dni przed dniem w którym planuję przyjść. Ostatnio byłem na początku czerwca i jak zwykle były pustki – przynajmniej jeśli chodzi o czytniki mikrofilmów. Oczywiście – o czym wspomniał Henryk – trzeba pamiętać kiedy mają zamknięte.


Kilka lat temu w maju rezerwowałam czytnik na wrzesień. Cieszę się, że sytuacja aż tak się zmieniła :-)

_________________
Poszukuję: Fitz/Fietz (par. Ryczywół)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 09 lip 2017, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
constance napisał(a):
Kilka lat temu w maju rezerwowałam czytnik na wrzesień. Cieszę się, że sytuacja aż tak się zmieniła :-)


Był taki okres po tym, jak otwarto AAP w nowej siedzibie po remoncie. Jeszcze nie ruszyła wtedy też digitalizacja, więc czytniki były wąskim gardłem. Od roku-dwóch właściwie nie trzeba się zbytnio przejmować rezerwacją, choć okazjonalnie zdarza się, że akurat przyjdzie więcej osób i faktycznie wszystkie czytniki i/lub komputery są zajęte. Jeśli ktoś przyjeżdża specjalnie do AAP i może to zrobić tylko w określonym terminie, to warto jednak zadzwonić parę dni naprzód i zarezerwować.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 lip 2017, 16:36 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Witam.

Czy może ktoś wie co oznaczają "i*" oraz "i+" w bazie danych ksiąg metrykalnych AAP. Mogę się jedynie domyślać, że chodzi o indeksy, ale co z tymi symbolami?
Tutaj przykład: http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=1425

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 lip 2017, 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jarek82 napisał(a):
Witam.

Czy może ktoś wie co oznaczają "i*" oraz "i+" w bazie danych ksiąg metrykalnych AAP. Mogę się jedynie domyślać, że chodzi o indeksy, ale co z tymi symbolami?
Tutaj przykład: http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=1425

Pozdrawiam
Jarek


Tak, indeksy.
i* chrztów
io ślubów
i+ zgonów

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 lip 2017, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Dzięki.

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 14 sie 2017, 20:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Witam serdecznie
Mam prośbę do osób odwiedzających AA w Poznaniu o sprawdzenie aktu ślubu

Parafia katolicka Mieszków, wpis 4 / 1862

Adalbertus Andrzejewski (44 lat, wdowiec)
Marianna Maćkowiak (24 lat)
ojciec: Philippus Maćkowiak , matka: Marianna
w celu weryfikacji nazwiska pana młodego.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 15 sie 2017, 09:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Witam
Już nieaktualne.
Bardzo dziękuję Panie Bogdanie.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 18 gru 2017, 23:41 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Pragnę podzielić się z Genealogami kolejną radosną informacją:
Zapewne wszyscy zainteresowani parafią w Kąkolewie zauważyli dwie blisko 50-letnie luki w księgach. Pierwsza to lata 1743 - 1791 BCM (jak sądzę jedna księga współoprawna). Druga to chrzty 1835 - 1882. Dzisiaj ta druga luka została wypełniona.
Stało się to dzięki zaangażowaniu znanego nam z forum Bartka. Wręczając mi tę księgę podzielił się ze mną jej historią. Ciekawą historią.
Nie tak dawno udało się nam uzupełnić podobną lukę w księgach z Owińsk. Jest jednak jeszcze kilka innych luk w księgach. Czy uda się je zapełnić? Deus scit.
Jak sądzę jest to wiadomość na miarę tej z wątku CAAP o księgach ewangelickich z Rakoniewic i Rostarzewa, które były uważane za zaginione. Po zakończeniu digitalizacji tamtych i konserwacji tej (jej stan nie jest najlepszy) będzie ona następna w kolejce udostępniania w CAAP.
Dodam, że po aktualizacji katalogu internetowego do Archiwum trafiły księgi z Rakoniewic (katolickie), Wielichowa i Zielęcina (do 1948).

A tak przy okazji - jak odnalazłem księgi ewangelickie z R. i R.:
W związku z digitalizacją ksiąg 1949 do dzisiaj (cyfrowe duplikaty ksiąg metrykalnych) wybrałem się do dziekana wolsztyńskiego, aby odebrać pierwszą partię ksiąg z dekanatu. Tak się złożyło, że było to dzień po jego imieninach i wpadłem na spotkanie matek różańcowych itp świętujących to wydarzenie. Siadłem przy kawie i obowiązkowym torcie. Krótko potem przyjechał proboszcz z Rostarzewa, aby też złożyć życzenia imieninowe i został posadzony przy stole matek różańcowych tak jak i ja. Rozmawialiśmy wówczas o digitalizacji ksiąg metrykalnych z parafii (dziekan chciał, aby zaangażowane w życie parafii ode mnie usłyszały zasady skanowania duplikatów). Wówczas proboszcz z Rostarzewa sypnął: u mnie na strychu są takie stare ewangelickie księgi. Nie ukrywam, ta informacja zdecydowała, że po księgi rostarzewskie nie jechałem do dziekana ale wprost do Rostarzewa. Czekały na mnie przygotowane księgi katolickie. Ale pamiętając o księgach ewangelickich upomniałem się. W efekcie zostałem zaprowadzony na strych, gdzie w starej szafie była wuchta ksiąg. Po spakowaniu ich do przywiezionych kontenerów (biorąc je z Archiwum miałem nadzieję, że się przydadzą) moje ręce były czarne od kurzu, ale serce było radosne. Po powrocie do Archiwum i szczegółowej analizie zdobyczy stwierdziłem, że są to księgi z dwu parafii ewangelickich: 17 ksiąg z Rakoniewic i 6 ksiąg z Rostarzewa.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 18 gru 2017, 23:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
To wspaniała wiadomość. :D

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 30 sty 2018, 21:43 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Ktoś miałby chwilę czasu w AAP i byłby tak dobry coś poszukać, to proszę na PW.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 31 sty 2018, 08:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Ksieze Janie, super wiadomosci choc nie mam w tych stronach przodkow
ale ciesze sie bo to sa wydarzenia wyjatkowe dla genealogow i Archiwum.
A tak swoja droga jaka to ciekawa historia opowiedziana Ksiedzu przez
naszego Bartka ? Nie powiem tez chcialabym poznac okolicznosci i
zapewne nie tylko ja :)

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W związku ze zbliżającym się terminem obowiązywalności RODO Kościół Katolicki w Polsce ogłosił dekret ws. ochrony osób fizycznych. http://gosc.pl/doc/4711282
Istotne dla Archiwum jest zdanie: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)". Wymusza to na Archiwum wycofanie z udostępnienia ksiąg ochrzczonych zawierających zapisy młodsze. Nie jest problemem wycofanie pojedynczych jednostek z CAAP lub ewentualne okrojenie cyfrowej księgi, jeśli wchodzi w czas chroniony. Problemem są mikrofilmy. Jeśli na mikrofilmie jest choć jedna księga, która zahacza o czas chroniony to cały mikrofilm musi być wycofany z udostępniania. Jest to sprawa dla genealogów bez wątpienia bardzo smutna, ale Archiwum nie ma wyjścia. Kary przewidziane dla podmiotów nie przestrzegających nowych przepisów są horrendalne.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 12:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie chcę wychodzić przed szereg, i być może Ksiądz nie może takiej decyzji podjąć samodzielnie, ale czy będzie możliwość, że AAP rozważy przejście w CAAP na te korzystniejsze dla genealogów zakresy lat w zakresie ślubów i zgonów? Do tej pory było 80 lat.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 15:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Jan M. Musielak napisał(a):
W związku ze zbliżającym się terminem obowiązywalności RODO Kościół Katolicki w Polsce ogłosił dekret ws. ochrony osób fizycznych. http://gosc.pl/doc/4711282
Istotne dla Archiwum jest zdanie: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)". Wymusza to na Archiwum wycofanie z udostępnienia ksiąg ochrzczonych zawierających zapisy młodsze. Nie jest problemem wycofanie pojedynczych jednostek z CAAP lub ewentualne okrojenie cyfrowej księgi, jeśli wchodzi w czas chroniony. Problemem są mikrofilmy. Jeśli na mikrofilmie jest choć jedna księga, która zahacza o czas chroniony to cały mikrofilm musi być wycofany z udostępniania. Jest to sprawa dla genealogów bez wątpienia bardzo smutna, ale Archiwum nie ma wyjścia. Kary przewidziane dla podmiotów nie przestrzegających nowych przepisów są horrendalne.

Nie bardzo rozumiem dlaczego są chronione księgi dotyczące chrztów "mniej niż 100 lat".
Jaki odsetek jest osób, które urodziły się w roku 1917, a jeszcze żyją ?
A dla ksiąg małżeństw okres chroniony jest tylko "mniej niż 60 lat", a więc zawartych małżeństw przed rokiem 1958 ?.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 11 maja 2018, 15:11 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 15:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
bugakg napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):
W związku ze zbliżającym się terminem obowiązywalności RODO Kościół Katolicki w Polsce ogłosił dekret ws. ochrony osób fizycznych. http://gosc.pl/doc/4711282
Istotne dla Archiwum jest zdanie: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)". Wymusza to na Archiwum wycofanie z udostępnienia ksiąg ochrzczonych zawierających zapisy młodsze. Nie jest problemem wycofanie pojedynczych jednostek z CAAP lub ewentualne okrojenie cyfrowej księgi, jeśli wchodzi w czas chroniony. Problemem są mikrofilmy. Jeśli na mikrofilmie jest choć jedna księga, która zahacza o czas chroniony to cały mikrofilm musi być wycofany z udostępniania. Jest to sprawa dla genealogów bez wątpienia bardzo smutna, ale Archiwum nie ma wyjścia. Kary przewidziane dla podmiotów nie przestrzegających nowych przepisów są horrendalne.

Nie bardzo rozumiem dlaczego są chronione księgi dotyczące chrztów "mniej niż 100 lat".
Jaki odsetek jest osób, które urodziły się w roku 1918, a jeszcze żyją ?
A dla ksiąg małżeństw okres chroniony jest tylko "mniej niż 60 lat".


Ale tu chyba dochodzimy do absurdu, bo jaki jest odsetek osób, które zmarły mniej niż 50 lat temu, a jeszcze żyją?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 15:16 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Łukasz Bielecki napisał(a):
bugakg napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):
W związku ze zbliżającym się terminem obowiązywalności RODO Kościół Katolicki w Polsce ogłosił dekret ws. ochrony osób fizycznych. http://gosc.pl/doc/4711282
Istotne dla Archiwum jest zdanie: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)". Wymusza to na Archiwum wycofanie z udostępnienia ksiąg ochrzczonych zawierających zapisy młodsze. Nie jest problemem wycofanie pojedynczych jednostek z CAAP lub ewentualne okrojenie cyfrowej księgi, jeśli wchodzi w czas chroniony. Problemem są mikrofilmy. Jeśli na mikrofilmie jest choć jedna księga, która zahacza o czas chroniony to cały mikrofilm musi być wycofany z udostępniania. Jest to sprawa dla genealogów bez wątpienia bardzo smutna, ale Archiwum nie ma wyjścia. Kary przewidziane dla podmiotów nie przestrzegających nowych przepisów są horrendalne.

Nie bardzo rozumiem dlaczego są chronione księgi dotyczące chrztów "mniej niż 100 lat".
Jaki odsetek jest osób, które urodziły się w roku 1918, a jeszcze żyją ?
A dla ksiąg małżeństw okres chroniony jest tylko "mniej niż 60 lat".


Ale tu chyba dochodzimy do absurdu, bo jaki jest odsetek osób, które zmarły mniej niż 50 lat temu, a jeszcze żyją?

To chyba nie jest odpowiedz na moje pytanie.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 15:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Chodziło mi o to, że związek tych okresów karencji z tym "kto jeszcze żyje" jest najwyraźniej luźny.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
bugakg napisał(a):

Nie bardzo rozumiem dlaczego są chronione księgi dotyczące chrztów "mniej niż 100 lat".
Jaki odsetek jest osób, które urodziły się w roku 1918, a jeszcze żyją ?
A dla ksiąg małżeństw okres chroniony jest tylko "mniej niż 60 lat".

Powinnam napisać:
Ile jest osób, które urodziły się przed rokiem 1918, i jeszcze żyje ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 11 maja 2018, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Jeśli w przypadku zgonu obowiązuje okres 50 lat, to przy średniej długości życia 75 lat ochrona danych z aktu urodzenie osoby zmarłej to 25 lat, a tych żyjących 90 lat jeszcze krócej. Czy chciała byś, żeby za Twojego życia obce osoby miały dostęp do Twojego aktu urodzenia? Jeśli tak, to chętnie go zobaczę ;-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 maja 2018, 00:23 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Nie ukrywam, spodziewałem się reakcji na mój wpis. Rzecz w tym, że "dura lex, sed lex". Czeka mnie sporo pracy. Sprawdzając parafie na B znalazłem 2 mikrofilmy, które muszę zablokować i 5 jednostek CAAP, które muszę okroić. Nie ma, że boli. Mam dwa tygodnie na wykonanie zadania. Żeby nie było wątpliwości: kary za nieprzestrzeganie przepisów RODO liczą się w milionach euro.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 maja 2018, 00:40 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Rozumiem "twarde prawo, ale prawo".

Czy ksiądz mógłby wytłumaczyć co konkretnie ten zapis oznacza:
chronione księgi dotyczące chrztów "mniej niż 100 lat".

Henryk Krzyżan napisał(a):
Jeśli w przypadku zgonu obowiązuje okres 50 lat, to przy średniej długości życia 75 lat ochrona danych z aktu urodzenie osoby zmarłej to 25 lat, a tych żyjących 90 lat jeszcze krócej.
Czy jest tak, jak napisał Henryk ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 maja 2018, 06:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
W ustawie przyjęto, że ludzie (z małymi wyjątkami) nie żyją dłużej niż 100 lat. Przecież nikt nie będzie traktował indywidualnie każdego aktu, tym bardziej, że są one w księgach zbiorczych.
Kopią aktu urodzenia oszuści mogliby się posługiwać w nieuczciwych celach. Z kopią aktu małżeństwa nikt nie weźmie np. kredytu w banku, z kopią aktu urodzenia jest to teoretycznie możliwe.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 maja 2018, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):
W ustawie przyjęto, że ludzie (z małymi wyjątkami) nie żyją dłużej niż 100 lat.

Możesz mi podać link do tej ustawy, bo ja tego na tej stronie nie wyczytałam:
http://gosc.pl/doc/4711282.Jak-po-25-ma ... poradnik/3
"Kościelne jednostki prawne, czyli m.in. kurie diecezjalne, prowincje i domy zakonne otrzymały omówienie specjalnego dekretu Episkopatu Polski na temat zmian w przepisach ochrony danych osobowych, jakie nastąpią 25 maja wraz z początkiem obowiązywania unijnego rozporządzenia RODO. Ma to im pomóc w zrozumieniu tych zmian m.in. na poziomie parafialnym, w kontaktach z wiernymi, ale także niekatolikami. (...)" - (są tylko wymienione lata ochronne dla danych dokumentów):

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 maja 2018, 16:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jan M. Musielak napisał(a):
http://gosc.pl/doc/4711282 Istotne dla Archiwum jest zdanie: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)".

To nie jest bicie piany ale moze juz nie bardzo rozumiem jezyk polski. Brak mi dodatkowego wyrazu “cokolwiek jest starsze” Przyklad:

Jan Nowak umiera w 1967 roku (51 lat temu) jest tam cala data urodzenia 1945 (73 lat temu) , rodzice oraz cala data slubu w 1965 roku (53 lat temu). Czy te dane beda dostepne? Wedlug daty smierci zapis ten powinien byc dostepny. Czy dobrze rozumuje?

A jezeli Jan Nowak zmarl w 1967 roku , slub mial w 1957 roku (61 lat temu) urodzil sie 1937 roku (81 lat temu) Czy te dane beda dostepne? Wedlug daty smierci oraz slubu zapis ten powinien byc dostepny. Czy dobrze rozumuje?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 maja 2018, 00:54 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
No to Pani Grażyno ,coś się kościelnym pomyliło ,bowiem RODO nie ma nic wspólnego z polskim prawodawstwem.
Nasza ustawa to ustawa o ochronie .....
Nowy projekt rządowy niewiele ma wspólnego z RODO szacowałbym na 5 %.Czytałem ten projekt.
A czemu gazeta kościelna wprowadza w błąd ?Rozporządzenia unijne nie obowiązują w Polsce .
W Polsce obowiązują ich implementacje w prawie polskim .A między implementacją a rozporządzeniam =różnica jak między ustami a brzegiem pucharu.......................

............akurat w projekcie rządowym nic w omawianej dziedzinie się nie zmienia .
Zmienia się tylko potężna eurobiurokracja ,która wkracza :to atesty ,audyty,pozwolenia ,zezwolenia .......ale to dotyczy administratorów baz .
NIe zauważyłem ,aby dane obywatela były jakoś specjalnie chronione .Nie ma nawet słowa o zadośćuczynieniu za szkody wyrządzone obywatelowi....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 maja 2018, 14:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Kubuś napisał(a):
No to Pani Grażyno ,coś się kościelnym pomyliło ,bowiem RODO nie ma nic wspólnego z polskim prawodawstwem.
Nasza ustawa to ustawa o ochronie .....

Jak narazie na chwilę obecną, chcę wiedzieć co konkretnie te zapisy oznaczają, a które miały miejsce w czasie chronionym:
czyli chrztów - mniej niż 100 lat,
małżeństw - mniej niż 60 lat,
zgonów - mniej niż 50 lat.

Czy jest tak jak pisze Krzysztof w poście powyżej ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 maja 2018, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Są to klauzule, które są przyjęte ustalonymi, mniej lub bardziej precyzyjnie, wyliczeniami. Generalnie jest przyjęte (przepraszam, że tak to zabrzmi, ale lepiej tego nie potrafię sklecić :) ), że człowiek, w optymistycznym wariancie żyje około 100 lat (owszem, zdarzają się wyjątki, jednak nie stanowią większości), stąd okres tzw. karencji, czyli ochrony akt trwa właśnie 100 lat. Podobnie przyjęto klauzule dla udostępniania akt ślubów, gdzie założono, że związki małżeńskie trwają około 60 lat (choć trafiają się i dłuższe - kilka lat temu było głośno o parze w Polsce, która obchodziła swoje 80-lecie ślubu...). Kwestia akt zgonów jest tutaj najdelikatniejsza, ponieważ w zasadzie wiadomym jest, że ochrona danych osobowych dotyczy tylko osób żyjących, jednak istnieje np. coś takiego, jak prawo do szacunku zmarłych i ich dobrego imienia (dokładnie tego nie nazwę), dlatego też przyjęto taki, a nie inny okres karencji.

Być może i rozporządzenia unijne nie obowiązują w Polsce, jednak jak najbardziej rozumiem ks. Jana, który musiał podjąć taką, a nie inną decyzję. Może wejdę trochę w rolę adwokata, ale nawet jeśli ks. Jan wie, że genealodzy wykorzystywaliby te dane tylko i wyłącznie do własnych celów, to zawsze trzeba przyjąć pod uwagę fakt, że może trafić się niespodziewana kontrola i wybitnie nadgorliwy kontroler, który i tak dopatrzy się nieprawidłowości, i wówczas Archiwum będzie musiało ponieść odpowiedzialność, a wiadomo, jakie są kary za niestosowanie się do zasad. Stąd taka, a nie inna decyzja ks. Jana. Zresztą, okrojenie dotyczy tak naprawdę bardzo niewielkiej ilości zasobu, zmiana ta jest praktycznie niezauważalna, dlatego też nie rozumiem lamentu osób, które mówią, że teraz połowa zasobu zostanie wyłączona z udostępniania, bo mamy RODO...
Może i spadnie na mnie lawina gromów, podobna do tej, którą dostał ks. Jan, ale myślę, że w chwili obecnej było to jedyne słuszne rozwiązanie, które przecież nie będzie trwało wiecznie. I tak powinniśmy się cieszyć, że nasze prawo jest tak łagodne, jeśli chodzi o udostępnianie akt. Wystarczy pojechać na Zachód i zobaczyć, że w niektórych krajach okresy karencji są jeszcze dłuższe i czasem sięgają grubo ponad 100 lat, ale to już zupełnie inna historia... :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 maja 2018, 15:03 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
koszuciak napisał(a):
Są to klauzule, które są przyjęte ustalonymi, mniej lub bardziej precyzyjnie, wyliczeniami. Generalnie jest przyjęte (przepraszam, że tak to zabrzmi, ale lepiej tego nie potrafię sklecić :) ), że człowiek, w optymistycznym wariancie żyje około 100 lat (owszem, zdarzają się wyjątki, jednak nie stanowią większości), stąd okres tzw. karencji, czyli ochrony akt trwa właśnie 100 lat. Podobnie przyjęto klauzule dla udostępniania akt ślubów, gdzie założono, że związki małżeńskie trwają około 60 lat (choć trafiają się i dłuższe - kilka lat temu było głośno o parze w Polsce, która obchodziła swoje 80-lecie ślubu...). Kwestia akt zgonów jest tutaj najdelikatniejsza, ponieważ w zasadzie wiadomym jest, że ochrona danych osobowych dotyczy tylko osób żyjących, jednak istnieje np. coś takiego, jak prawo do szacunku zmarłych i ich dobrego imienia (dokładnie tego nie nazwę), dlatego też przyjęto taki, a nie inny okres karencji.

Wojtku, dziękuję..

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL