Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 wrz 2014, 17:00 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, 12:03
Posty: 8
Witam.
Będąc często na cmentarzu w Ostrowążu koło Ślesina intrygował mnie stary pomnik ,mówiący , ze pochowana jest tam Hrabina Julia Szumanowa z Hojerów ur w 1827 zm w 1863 roku.Przeglądając forum spotkałam się z nazwiskiem Szuman , sprawdzając jednak inne wiadomości o tej rodzinie brakuje mi powiązania z Ostrowążem . Może ktoś wie dlaczego Hrabina Julia jest pochowana na tym cmentarzu. Nadmieniam , że nie mam powiązań z rodziną Szumanów . Jednak dobrze by było zadbać o Jej grób. Jeszcze dwa trzy lata temu stał na tym grobie wykuty krzyż a teraz jest tylko wymalowana tabliczka z danymi .
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2015, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 20:17
Posty: 1
Witam Państwa. Czy jeszcze ktoś zagląda na to forum? Poszukuję jakichkolwiek informacji dotyczących Wojciecha Szlagowskiego. Przypuszczam, że powinien mieć teraz ok. 50 lat oraz informacji dotyczących Aleksandra Szlagowskiego, zm. w 1987r. Obydwoje Panowie są Herby Nałęcz, związani z rodziną Karłowski. Prawdopodobnie blisko spokrewnieni. Czy ktokolwiek z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na temat tych Panów? Lub jest z nimi spokrewniony? Jest to moja rodzina, ktorej poszukuje.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Szlagowska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2016, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Witam!
Nazywam się Jerzy Kozłowski .Mój ojciec Stefan ur. się 21.04.1924r. w Dulsku parafia Góra pow. Inowrocław. Moja babcia Irena Kozłowska z d. Szuman była siostrą Wandy Szuman, które były córkami dr Leona Szumana- lekarza z Torunia.Często je odwiedzałem w Toruniu.
Mieszkam w Śremie /k. Poznania/.
Proszę o kontakt Łukasza Bieleckiego i osoby zainteresowane.Mam pewne,skromne wiadomości o Szumanach i Kozłowskich z Dulska, które mogę udostępnić, pragnę też poszerzyć moje dane o nowe fakty i dokumenty dotyczące krewnych i przodków.Mój e-mail : jerzy.kozlowski52@onet.pl
Poszukuję też kontaktu z rodziną która mieszkała w Chełmcach - na cmentarzu parafialnym jest grobowiec z pomnikiem charakterystycznym, dla rodu Jastrzębiec-Kozłowskich, taki sam jak w Górze przy kościele, który w ostatnim czasie brat mój Wojciech odnowił i nad którym sprawuje on opiekę.
Na stronie internetowej Inowrocławia znalazłem książkę : autorka Katarzyna Podczaska
tytuł : „ Dworki i pałace gminy Inowrocław” -wyd. Inowrocław 2014, jest w formacie pdf dostępna.
Zawiera między innymi wykaz osób-krewnych Kozłowskich pochowanych w Górze,tj. na str. chyba 86,
polecam bardzo tę pozycję.Niestety nie ma tam zdjęcia dworu w Dulsku,gdyż uległ zniszczeniu w czasie wojny.Może ktoś posiada takie zdjęcie?
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do współpracy.? /Jerzy Kozłowski/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2016, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Witam!
Nazywam się Jerzy Kozłowski .Mój ojciec Stefan ur. się 21.04.1924r. w Dulsku parafia Góra pow. Inowrocław. Moja babcia Irena Kozłowska z d. Szuman była siostrą Wandy Szuman, które były córkami dr Leona Szumana- lekarza z Torunia.Często je odwiedzałem w Toruniu.
Mieszkam w Śremie /k. Poznania/.
Proszę o kontakt Łukasza Bieleckiego i osoby zainteresowane.Mam pewne,skromne wiadomości o Szumanach i Kozłowskich z Dulska, które mogę udostępnić, pragnę też poszerzyć moje dane o nowe fakty i dokumenty dotyczące krewnych i przodków.Mój e-mail : jerzy.kozlowski52@onet.pl
Poszukuję też kontaktu z rodziną która mieszkała w Chełmcach - na cmentarzu parafialnym jest grobowiec z pomnikiem charakterystycznym, dla rodu Jastrzębiec-Kozłowskich, taki sam jak w Górze przy kościele, który w ostatnim czasie brat mój Wojciech odnowił i nad którym sprawuje on opiekę.
Na stronie internetowej Inowrocławia znalazłem książkę : autorka Katarzyna Podczaska
tytuł : „ Dworki i pałace gminy Inowrocław” -wyd. Inowrocław 2014, jest w formacie pdf dostępna.
Zawiera między innymi wykaz osób-krewnych Kozłowskich pochowanych w Górze,tj. na str. chyba 86,
polecam bardzo tę pozycję.Niestety nie ma tam zdjęcia dworu w Dulsku,gdyż uległ zniszczeniu w czasie wojny.Może ktoś posiada takie zdjęcie?
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do współpracy.? /Jerzy Kozłowski/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2016, 11:11 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Odpowiedź dla Agnieszki 12.
Witam tu Jerzy Kozłowski.
Odnośnie pytania dlaczego Julia Szumanowa z Hoyerów jest pochowana w Ostrowążu?
W posiadanej przeze mnie prywatnej "kronice Szumanów"-napisanej przez moich rodziców dla nas ich dzieci, abyśmy znali i pamiętali o naszych przodkach i czcili ich pamięć- stoi napisane :
"...Idzi Szuman mąż Julii z d.Hoyer był powstańcem z roku 1846,1848 i 1863 roku. Był ojcem Dr Leona Szumana.../ pierwszego polskiego lekarza na Pomorzu./...
Po upadku powstania 1863 r. wywieziony z Ostrowąża do więzienia -chyba do Aleksandrowa Kujawskiego-/ tutaj pewna jest nieprecyzyjność zapisu?/. W tym czasie zmała mu żona /1863r./a czworgiem dzieci zaopiekowało się jego rodzeństwo. Po powrocie z wiezienia zastał dom pusty, majątek zdewastowany. Ciężko sparaliżowany nie mógł już powrócić do aktywnego życia.Przebywał u krewnych w woj. poznańskim/chyba w Poznaniu?/ Dzieci które osierociła Julia to :
1.Helena- nauczycielka w szkole polskiej w Poznaniu wyszła za mąż za sędziego H. Bocheńskiego, zmarła w1920r.
2.Leon-chirurg-z Torunia-zmarł w 1920r.
3.Maurycy- inżynier cukrownik z Pakości zm.1903r.
4.Maria- zmarła 1883.
Posiadam zdjęcia Idziego i Julii i Apolonii=Pauliny.Posiadam odpis z listu Pauliny Mateckiej z 02.05.1863r. pisanego z majątku Idziego Szumana w Odrowążu do jej męża Teofila.
Apolonia/Paulina/ Matecka z domu Szuman c. Maurycego- notariusza z Piły i jego żony Henryki z d. Hoyer zaopiekowała się Leonem i Maurycym..Chłopcy chodzili do gimnazjum w Poznaniu.
Zapraszam osoby zainteresowane do współpracy i wymiany wiadomości, danych i dokumentów.
jerzy.kozlowski52@onet.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2016, 22:55 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Witam,
czy ktoś z Państwa zna może miejsce pochówku Filipa Wizego z Jeżewa, męża Emilii z Rakowskich ?
Pozdrawiam,
Regina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2016, 09:41 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Z nekrologu
Gostyner Kreisblatt -- 1914.09.27 nr 109
Data zgonu: 1914.09.26
Uwagi: pogrzeb w Jeżewie, dzierżawca dóbr rycerskich (Rittergutspächter)
Miejsce: Jeżewo
wynika, że w Jeżewie, razem z żoną.
Pozdrawiam
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2016, 09:57 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Pogrzeb był 29.09.1914. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2016, 10:04 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Dzień dobry,
ślicznie dziękuję za odpowiedź. Mam trochę ciekawostek z Jeżewa, napiszę wieczorem.
Miłego dnia
Regina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2016, 10:22 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Serdecznie dziękuję Waszej Królewskiej Wysokości za obietnicę. Chętnie poczytam bo Wizowie z różnych powodów są w kręgu mojego zainteresowania. Życzę WW miłego dnia.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2016, 20:31 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
:)
Wysłałam prywatną wiadomość. Regina W.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2018, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 02 lip 2018, 10:04
Posty: 1
Szanowni Państwo,

jestem pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i poszukuję wszelkich informacji na temat profanacji, do której doszło w 1945 r. w Dzierżnicy. W WUW staramy się podjąć inicjatywę odszukania szczątków Feliksa i Andrzeja Wize oraz zorganizowania im godnego pochówku w krypcie, w której pierwotnie spoczywali. Jestem już w kontakcie z p. Jolantą Ochowiak oraz ks. proboszczem z Targowej Górki.

Poszukujemy kontaktu z osobami, które pamiętają to wydarzenie lub wiedzą o nim z przekazów swoich najbliższych i zgodzą się tę historię opowiedzieć. Może ktoś z Państwa w czasie kwerend archiwalnych natrafił na dokumenty związane z tą sprawą.

Poszukuję również potomków, którzy wyrażą zgodę na przeprowadzenie ewentualnej ekshumacji.

Wszelkie informacje proszę przesyłać na wiadomość e-mail

pozdrawiam serdecznie
Bartosz Biegała


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2018, 12:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
cytat z tej pozycji pod linkiem
Kazimierza Filipa Wizego (1873-1953)17
.
Kopczyk piasku i tłustej gliny, czasem spacerowa ścieżka z betonowej
kostki, tyle w Gnieźnie zostaje po poetach...
fotograf i wykładowca – przyp.] dzwonił do mnie z prośbą, żeby zadbać o nagrobek
pana Rzepy, który jest w bardzo złym stanie. Widziałem ten nagrobek i rzeczywiście...
po piątej ulewie nic z niego nie zostanie.” [w:] Wojciech Orłowski, Pamięci
byłego radnego, informacjelokalne.pl z dn. 29.09.2016 r.
17 Grób wybitnego gnieźnianina zniszczono w 2004 r., po przejęciu cmentarza przy
ul. Dalkowskiej przez archidiecezję gnieźnieńską. W sprawie interweniowała u wojewódzkiego
i archidiecezjalnego konserwatora zabytków badaczka twórczości
Wizego – Gabriela Mikołajczyk – bezskutecznie, w 2010 r. miejsce pochówku
Wizego pokryła kostka z polbruku.

Jarek Mikołajczyk udostępnił link.
Interaktywne Muzeum Gniezna
Brakuje, nam muzeum kultury Miasta Gniezna. Wydaje mi się, że tu jest dobre miejsce. Sławek Kuczkowski, Anna Piskurz, Tomasz Rzepa...

https://popcentrala.com/images/PDF/wyra ... j1A8EKTW_Y

Cmentarz szpitala Dziekanka
https://www.youtube.com/watch?v=vusf8PKZv00&t=7s

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2019, 14:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Czy ktoś z Was dysponuje fotografią (lub wie, gdzie takową można znaleźć) Feliksa Wizego (1869-1928), właściciela Dzierżnicy, delegata na Sejm Dzielnicowy w 1918 roku? Fotografia jest potrzebna do przygotowywanego biogramu do słownika delegatów na Sejm Dzielnicowy.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2019, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
O ile dobrze pamiętam to w Ratuszu jest jego portret i myślę, że zdjęcie też by się znalazło. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2019, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
koszuciak napisał(a):
Czy ktoś z Was dysponuje fotografią (lub wie, gdzie takową można znaleźć) Feliksa Wizego (1869-1928), właściciela Dzierżnicy, delegata na Sejm Dzielnicowy w 1918 roku? Fotografia jest potrzebna do przygotowywanego biogramu do słownika delegatów na Sejm Dzielnicowy.
http://kielakowie.pl/familygroup.php?fa ... ee=tree381
Rodzina: Feliks Wize / Maria Halina Antonina Wize (z domu Urbanowska) (F24304)
Feliks Wize1869-1928 - zdjęcia, nekrologi ...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2019, 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Serdecznie dziękuję Wam za pomoc! Fotografia przepiękna i z pewnością znajdzie miejsce w słowniku :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2019, 10:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Fotografia w linku przedstawia Feliksa Wize, ale nie tego, którego podobizny szukasz. Ten na fotografii jest szwagrem mojego prapra dziadka Jana i mam w albumie rodzinnym fotografię na której stoi z żoną. Ten Feliks zmarł w 1864 i jest stryjem poszukiwanego Feliksa. Więcej na temat tej rodziny może powiedzieć Piotr Jurkowiecki (wcześniej jest jego wpis). Piotr posiada dużo starych fotografii i możliwe, że wśród nich jest ta właściwa. Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Tłumacz genialny - spotkanie o Kazimierzu Wize
http://www.gniezno24.com/kultura/item/1 ... ierzu-wize

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2019, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Dr Kazimierz Wize 1873 1953
https://www.youtube.com/watch?v=rC9OsJxzHCs&t=20s

Cytuj:
Wielka i małą literatura Gniezna
I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej

Prelegent Dr Krzysztof Prętki
Pomysłodawca Dawid Jung
19.10.2019 Gniezno

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2019, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 22 sty 2014, 19:46
Posty: 3
kabat napisał(a):
Dr Kazimierz Wize 1873 1953
https://www.youtube.com/watch?v=rC9OsJxzHCs&t=20s

Cytuj:
Wielka i małą literatura Gniezna
I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej

Prelegent Dr Krzysztof Prętki
Pomysłodawca Dawid Jung
19.10.2019 Gniezno


Bardzo dziękuję Szanownemu Panu Leszkowi Kabacińskiemu za udział w spotkaniu.
Zapraszam do lektury bogato ilustrowanej monografii naukowej "Doktor Kazimierz Filip Wize (1873–1953). Zarys biografii intelektualnej":

http://www.wydawnictwo.ump.edu.pl/publi ... .php?p=234

Z wyrazami szacunku

Dr Krzysztof Prętki

Kierownik
Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej
Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych
Wydział Nauk o Zdrowiu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Collegium Adama Wrzoska, ul. Rokietnicka 7 p. 5.37
60-806 Poznań
http://www.katedranaukspolecznych.ump.edu.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2019, 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sie 2010, 17:46
Posty: 182
Lokalizacja: Poznań
koszuciak napisał(a):
Czy ktoś z Was dysponuje fotografią (lub wie, gdzie takową można znaleźć) Feliksa Wizego (1869-1928), właściciela Dzierżnicy, delegata na Sejm Dzielnicowy w 1918 roku? Fotografia jest potrzebna do przygotowywanego biogramu do słownika delegatów na Sejm Dzielnicowy.

Niestety nie mam dobrej fotografii Feliksa syna Filipa Wize ale znalazłem obszerny artykuł na jego temat opublikowany z okazji 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Jest to 7 stron w formacie pdf. Mogę oczywiście zmienić format na jpg lub tif. Proszę o poradę jak przesłać lub inaczej udostępnić materiał.
Pozdrawiam serdecznie
PS. Z tego co wiem delegatów na Sejm Dzielnicowy było sporo. Czy jest dostępna ich lista?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2020, 21:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Bronisław Wize
nekrolog
http://www.sredzkiearchiwalia.pl/nekrol ... ywojennej/

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2020, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Witam!
Wize Gustaw

53/884/0/4/397: Sprawozdania z działalności poszczególnych kół okręgu poznańskiego oraz korespondencja dotycząca tych zw. Składy osobowe zarządu.
https://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/4/ ... ffQlwm1cYQ
Związek Weteranów Powstań Narodowych RP
w wykazie członków" Wize Gustaw miejscowość Goraj powiat Czarnków , zawód - bez rob"
pozdrawiam

Jerzy Kozłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL