Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 wrz 2018, 21:33 
Offline

Dołączył(a): 24 wrz 2018, 18:55
Posty: 4
Dobry wieczór,
Jestem tu nowy i kompletnie po raz pierwszy zaczynam kogokolwiek i gdziekolwiek pytać w tych sprawach wiec proszę o wyrozumiałość.

Historia mojej rodziny jest dla mnie dość tajemnicza bo jeszcze pół roku temu zanim zacząłem szperać na różnych forach, bazach, portalach genealogicznych nic o niej nie wiedziałem. Do poszukiwań nakłoniło mnie ciekawość i to, że prawdopodobnie co nie jest jakoś potwierdzone, są obecnie 4 osoby na całym świecie z moim nazwiskiem, oczywiście są to Ci których znam i są mi bliscy.

Może nie będę się zbyt mocno rozpisywać po prostu zacznę od momentów które najbardziej mnie nurtują i może ktoś mi z tym pomoże.

**Mój prapradziadek Kazimierz Spilis przybył z Kaliskiej Guberni oczywiście nie wiem, w którym roku ze swoim bratem Janem Spilis i jego żoną Marianną Spilis (z d. Jóźwiak).
W 1886 roku Kazimierz Spilis wziął ślub z Antoniną Ostrowską parafia Klukowo, jest to data najbliższa przesiedlenia. Z danych mi zebranych z aktów prawdopodobnie przybyli we trójkę ze wsi Adamowo parafia Ostrowite (Słupca). Kazimierz Spilis (Szpilich tak jak w akcie) zmarł w 1923 roku parafia Winnica miejscowość Łępice. Szukam aktu urodzenia prapradziadka Kazimierza.


** Ojciec Kazimierza, Wawrzyn urodził się na gospodarstwie swojego ojca Stanisława Spilis (40lat) (żona Marianna Spilis z d. Olejniakówna/ Oleyniczak / Olejniczak) we wsi Siernicze Małe, parafia Ostrowite (Słupca) w roku 1810. Poszukuje aktu zgonu Wawrzyna i Stanisława. Z aktem urodzenia Stanisława mogłoby być ciężej bo po prostej matematyce musiałby urodzić się w 1770? roku wiec nie wiem czy ktoś dysponuje wglądem do takich akt.

** W BaSIA znalazłem też z tych samych lat życia co mój prapraprapradziadek Stanisław, Szczepana Spilis ale nie potrafię go z nikim powiązać na tę chwilę domyślam się tylko że mógłby to być jego brat.

Mam nadzieję, że w miarę czytelnie opisałem wszystko, jakby ktoś coś to proszę pytać.

Pozdrawiam.
Mateusz Szpilich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2018, 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Z aktu ślubu Kazimierza Spilisa (par. Klukowo 15/1886) wynika, że jego rodzicami byli:
Parafia katolicka Ostrowite (Słupca), wpis 10/1856
Wawrzyn Spila (45 lat, wdowiec)
ojciec: Stanisław +, matka: Marianna +
Dodatkowe informacje: wdowiec po Agnieszce
Józefa Szczypiorska z domu Białecka (20 lat, wdowa)
ojciec: Baltazar +, matka: Franciszka +
Dodatkowe informacje: wdowa po Marcinie

Kazimierz Spilisiak (syn Wawrzyna i Józefy) urodził się w 1858 roku w Kani, parafia Ostrowite.
Polecam stronę:
http://www.slupcagenealogy.com/SearchPg.aspx
Co prawda nie jest aż tak domyślna i ciężko wyszukuje się poszczególne rekordy, ale akurat parafia Ostrowite jest w całości zindeksowana.
Tylko trzeba brać pod uwagę nazwisko w przeróżnej pisowni - Spila, Spilisiak, Szpilisiak, Spilitz, Szpilitz.

Trzecią żoną Wawrzyna była:
Parafia katolicka Ostrowite (Słupca), wpis 1/1864
Wawrzyn Spilis (48 lat, wdowiec)
ojciec: Stanisław +, matka: Marianna Olejniakówna +
Dodatkowe informacje: wdowiec po Józefie Białeckiej
Marianna Kędzierska z domu Osiecka (48 lat, wdowa)
ojciec: Roch +, matka: Anna Czarnecka +
Dodatkowe informacje: wdowa po Antonim

Jan Spilisiak był synem z pierwszego małżeństwa Wawrzyńca z Agnieszką Michalak (ur. 1835 w Sierniczach, par. Ostrowite).
Parafia katolicka Ostrowite (Słupca), wpis 27 / 1858
Jan Spilis (24 lat)
ojciec: Wawrzyn , matka: Agnieszka +
Marianna Winnicka z domu Jozwiak (24 lat, wdowa)
ojciec: Szczepan + , matka: Konstancja + 
Dodatkowe informacje: wdowa po Piotrze

Oprócz niego był jeszcze Franciszek Spilisiak (ur. 1833 w Sierniczach) oraz Michał Spilisiak (ur. 1838 w Sierniczach):
Parafia katolicka Budzisław Kościelny, wpis 4 / 1859
Michał Spilis (20 lat)
ojciec: Wawrzyn Spilis , matka: Agnieszka z Michalaków
Marianna Krygier (21 lat)
ojciec: Michał Krygier , matka: Zuzanna z Krupów? lub Kropów 
Dodatkowe informacje: możliwe Marcyanna

A z małżeństwa Wawrzyna z Józefą:
Katarzyna Teofila Spilisiak, ur. 1858 w Kani
Wincenty Spilisiak, ur. 1863 w Kani

Niestety, nie wszystkie akty z Ostrowitego są dostępne online.

Stanisław Spilisiak urodził się (lub został ochrzczony) 13.04.1762 w parafii Ostrowite, syn Michała i Wiktorii.
ślub: 9.02.1790 par. Ostrowite, wpis: Siernicze, żona: Marianna Jeske
zm. 27.12.1828 w Sierniczach Małych
http://szukajwarchiwach.pl/54/794/0/6.1 ... yvreyrW9hg

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2018, 06:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Mateuszu,
na stronie(po zalogowaniu) ,dostępne są tylko pózniejsze daty:
Kopie księg metrykalnych paraf.Słupca , 1819-1940 ,od roku Urodzenia 1868-1907
Księgi metrykalne, 1766-1945,Akta zgonów od roku 1924-4/1934

https://www.familysearch.org/search/cat ... %C5%82upca)%22&https://www.familysearch.org/search/catalog/search=undefined&subjectsOpen=547543-50
Wpisz Słupca :
https://www.familysearch.org/search/catalog/search

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2018, 11:47 
Offline

Dołączył(a): 24 wrz 2018, 18:55
Posty: 4
Dziękuję wam bardzo za pomoc, jeszcze tylu danych nigdy nie znalazłem, w większości wszystko się zgadza! Jeśli ktoś z forum miałby jakieś powiązanie z tymi nazwiskami prosiłbym o kontakt. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Miłego dnia.

Pozdrawiam
Mateusz Szpilich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 24 wrz 2018, 18:55
Posty: 4
Dzień dobry,
nie chcę zakładać bezsensownie nowego wątku więc napiszę tutaj.

W jaki sposób mógłbym odnaleźć jakiekolwiek informacje na temat rodziców Stanisława Spilis? Gdzie szukać?

Stanisław Spilisiak urodził się (lub został ochrzczony) 13.04.1762 w parafii Ostrowite, syn Michała i Wiktorii.
ślub: 9.02.1790 par. Ostrowite, wpis: Siernicze, żona: Marianna Jeske
zm. 27.12.1828 w Sierniczach Małych.


I jeszcze jedno pytanie odbiegające od granic Wielkopolski, chodzi mi o wojska Hallera, czy można w internecie znaleźć jakieś spisy żołnierzy? Jakieś informacje?
Chodzi o okres formownia się armii polskiej we Francji, z tego co wiem trafił do Francji z USA.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 102 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL