Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 mar 2018, 11:20 
Offline

Dołączył(a): 16 sty 2018, 13:46
Posty: 30
Jeśli ktoś natrafi na:
- akt przysposobienia Józefa syna Marianny Kowalewskiej, w którym nadane zostało mu nazwisko Lubowiecki (Lubowicki)
albo
- akt uznania Józefa syna Marianny przez ojca o nazwisku Lubowiecki (Lubowicki)

Powinny być na Kujawach - miejscowości związane z Józefem Lubowieckim synem Marianny Kowalewskiej to: Wąsewo (urodził się), Radziejów (chrzest), Ciechocinek-Wola (zamieszkanie do śmierci), Czołpin (zamieszkanie matki w chwili porodu)
Daty: urodzony w 1807 r., ślub w 1837 r.

Z góry dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2019, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 16 sty 2018, 13:46
Posty: 30
Wiem, że mąż matki musiał uznać jej dziecko za własne podczas ślubu (obojętnie czy dziecko faktycznie należało do niego czy nie).
Więc mam pytanie co do sporządzania aktu ślubu w latach 1807-1825:

Czy ksiądz musiał dopisać w akcie ślubu, że narzeczony uznaje dziecko???

Być może ślub odbył się w parafii innej niż Radziejów (parafia ur. dziecka) i ksiądz z Radziejowa nie wiedząc o zaistniałej sytuacji, nie mógł nadpisać w akcie urodzenia dziecka "z prawych małżonków".

Proszę o weryfikację moich przypuszczeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2019, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Spotkałem się z tym, że w księdze urodzeń dziecko zostało zapisane jako nieślubne i podane były tylko dane matki, później nieślubne zostało przekreślone i dopisane dane ojca, a w uwagach zapisano, że dziecko zostało uznane za potomka z prawego łoża po ślubie rodziców, który mógł się odbyć wiele lat później - w jednym przypadku ślub odbył się to po śmierci pierwszej żony.
Jeśli ślub odbył się w innej parafii, to i tak narzeczeni musieli przedstawić akty chrztu (w przypadku wdowców akt zgonu współmałżonka), więc ksiądz wiedział, że taki ma się odbyć.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2020, 18:20 
Offline

Dołączył(a): 16 sty 2018, 13:46
Posty: 30
Czy uznanie dziecka przez ojca mogło być w dowolnej parafii??? Jeśli tak, to czy ksiądz musiał powiadomić parafię urodzenia/chrztu? Jeśli nie, to pewnie podczas zawierania ślubu trzeba było przedstawić metrykę chrztu i akt uznania jako 2 oddzielne dokumenty.

Czy występują w księgach:
- akty uznania dziecka przez ojca;
czy
- tylko akty urodzenia/chrztu z adnotacją o uznaniu???


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2020, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Mikel napisał(a):
... Czy występują w księgach:
- akty uznania dziecka przez ojca;
czy
- tylko akty urodzenia/chrztu z adnotacją o uznaniu???

Tutaj masz dwa następujące po sobie przykłady, gdzie ojciec jest podany na końcu aktu.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2020, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jeszcze jeden

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2021, 19:00 
Offline

Dołączył(a): 16 sty 2018, 13:46
Posty: 30
Czy ktoś miał do czynienia z nieślubnym dzieckiem szlachcica i chłopki (przełom XVIII/XIX wiek) najlepiej z Kujaw?
Ale w szczególności, gdy dziecko to do końca życia nie nosiło nazwiska matki? Nigdy nie było uznania ojcostwa ani przysposobienia.
Gdy dziecko to posługuje się innym nazwiskiem, bazując tylko na informacjach uzyskanych od matki. Oczywiście tożsamość takiej osoby musiało potwierdzić 2 świadków przed ówczesnym urzędem gminy tj. tzw. Akt zdania bądź akt znania.

Proszę o opinie i wskazówki wyłącznie dla powyższego kazusu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2021, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Mikel napisał(a):
Czy ktoś miał do czynienia z nieślubnym dzieckiem szlachcica i chłopki (przełom XVIII/XIX wiek) najlepiej z Kujaw?
Ale w szczególności, gdy dziecko to do końca życia nie nosiło nazwiska matki? Nigdy nie było uznania ojcostwa ani przysposobienia.
Gdy dziecko to posługuje się innym nazwiskiem, bazując tylko na informacjach uzyskanych od matki. Oczywiście tożsamość takiej osoby musiało potwierdzić 2 świadków przed ówczesnym urzędem gminy tj. tzw. Akt zdania bądź akt znania.

Proszę o opinie i wskazówki wyłącznie dla powyższego kazusu.


Cóż...ja mam taki przykład w przodkach, ale czy w czymś to pomoże to nie wiem, gdyż...sam drążę temat i póki co bardzo wiem co i jak szukać.
W tym przypadku był to syn pokojówki z Bagrowa niedaleko Środy, ale do końca życia nosił nazwisko Dobrogojski od szlachty mieszkającej wówczas w Bagrowie.
Pod tym nazwiskiem pojawia się pierwszy raz w 1865 roku, a świadkiem na ślubie jest chrześniak Józefa Dobrogojskiego i wieloletni mieszkaniec Bagrowa - Łukasz Jaśkowiak (Juśkowiak?). Czyżby zatem coś było na rzeczy?

Z kolei matka wychodzi rok po narodzeniu syna za innego człowieka i...tak naprawdę później nie mieszka w Bagrowie (widywana w Chłapowie, Dominowie, Sapowicach, Kostrzynie, umiera w Środzie).

Na akt uznania również nie natrafiłem, a w akcie zgonu (już z czasów USC) wpisano jedynie nazwisko matki z adnotacją "zwana Dobrogojską". No a pojęcie "zwany" mógłbym uznać za szerokie do zastosowania.

Nie wiele pomogę, ale spotkałem się z przypadkiem.

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL