Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 paź 2019, 23:57 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Na podstawie książek „ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1657- 1680” Pawła Klinta, oraz „ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1681-1700” Pawła Klinta wynotowałam listę testorów, którzy w swoich testamentach wymienili obrączki ślubne. Na przeanalizowane jak na razie 292 testamenty odnalazłam tylko wspomnienie o obrączkach ślubnych u czterech testorów.

Jerzy Ścibor Chełmski 1659/30
[…] A córeczce mojej Jadwidze klejnoty , które są u Pana Wojciecha Paksyńskiego to jest: kanak diamentowy sadzony ma mieć w sobie sztuk trzydzieści złotych, para pierścieni w jednym diamentowa róża, w drugim kamień rubinowy i binda szczerozłota, łyżek dziewięć[...]Terminata rzeczy zastawnych.U Pani Droszewskiej – minica z nalewką srebrną w złotych siedemdziesiąt w zastawie. Binda szczerozłota we dwadzieścia czerwonych złotych kosztuje sto czerwonych złotych. Szabla z paskami sprzączkami , z puklami i łańcuszek srebrny złocisty. Dwie łyżki srebrne u Pietrzykowskiego oraz pierścionek złoty ślubny. Ferezja katanka ze złotemi potrzebami i kobierzec u księdza plebana zagórowskiego w złotych czternastu [...]
Dobrogost Bronikowski 1677/175
[...] Jest łańcuszek złoty, zapinki trzy złote i piercień rubinowy, pierścień z diamentem, rysie futro, przedać na wydatki wyprawne i potrzeby domowe, Są insze pierścionki, zastawy. To jest dwa pierścionki z tabliczkami, dwa z rubinkami, para obrączek złotych i te przedać musi [...]
Władysław Domiechowski test. 1679/9
[…] Zostawa przy jego Mci Panu Kasprze Żernickim, którego nieboszczyca małżonka moja pierwsza z siebie pożyczyła waloru kanaczek złotych sto diamentowy [..] Perły zaś uriańskie sznurów trzy tejże nieboszczyce małżonki mojej zostają pożyczanym sposobemu JMci Pana Bartłomieja Bieganowskiego w Bieganowie dziedzica, którechem się upomniał przez JMci Pana Stanisława Zdzychowskiego. Insze drobiazgi jako to obrączki dwie szczerozłote u Pana Kaspra Szamarzewskiego, u JMci Pana Winnickiego pierścionek w różą w siedem diamentów […]
Jan Małachowski test. 1682/27
[…] Naprzód zastawy, Szabla w blachmat oprawna w ręcznik obwiniona u sławetnego Rydzyka w trzydziestu złotych zastawiona. Łubie pozłociste w srebro oprawne i łuk turecki przy nim we złotych stu u Pana Stanisława Jankowskiego. Rządziki plaskate, brajcarki, ze wszystkim w ręcznik obwiniony w Poznaniu u Żyda Mojżesza we 40 złotych. Łyżki dwie z herbami własnymi i pętlic wożniczych dwie w dwudziestu złotych i sześci u Cytackiego mieszczanina gostyńskiego. U księdza plebana daleskiego wziąłem żyta 5 czyli 6 ćwiercień. Dałem na zastaw łyżek czyli 6 na to żyto zapłacenie. W sort dębów sześć zapłacenie za złotych zstargowany. Każdy organista dolski ma łyżek srebrnych trzy we trzydziestu złotych. Czarka srebrna u Uśkiewicza w Dolsku we dwu złotych. U JMP Andrzeja Gostyńskiego kufel z pokrywką. Herb Pana Kąkolewskiego na nim. Durszlak, karaś, garnuszek na łańcuszku, pokrywka u niego i kubek. Wszytki te rzeczy srebrne , za które sobie rzeczy pretenduje sto złotych Pan Gostyński.[...] Kontusz ogonkowy w piąci talerach u Żydówki Jakubki w Śrzemie. Guzy złociste z rubinami u Pana Kazimierza Dachowskiego 6 w półtorze set złotych. U Reutha kolbaka w srebro oprawna, poduszka chwiełowa hatłasowna w sześciudziesiąt złotych. U Pana Sebastiana Noskowskiego sygnet złoty, jednorożec w nim , pierścień z diamentem, obrączka złota we 40 złotych [...] Obrazów osób różnych 4, Weroniki i Matki Bożej Studziennej do kościoła Ducha Świętego w Dolsku oddaję[...]

Obrączki ślubne złote ze względu na swoją wysoką wartość były wymieniane przez testorów wtedy, kiedy zastawiano je pod długi lub były przeznaczone do sprzedania. W innych przypadkach pomijano je milczeniem wobec tego trudno jest stwierdzić czy były one przekazywane z pokolenia na pokolenie. O ile mi wiadomo [ z pamiątek rodzinnych] na początku XX w. grawerowano na obrączkach rok ślubu oraz inicjały małżonków lub małżonka. Być może czynność tą wykonywano dużo wcześniej, ale nie znalazłam w historii obrączek informacji kiedy grawerka stała się modna. Może ktoś z państwa ma w swoich pamiątkach rodzinnych wygrawerowaną inicjałami oraz rokiem obrączkę ślubną sprzed XX wieku??

Historia obrączek ślubnych
https://www.netkobiety.pl/t31765.html


Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL