Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2020, 23:08 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Witam
Szukam osób dobrze znających parafie Ołobok i Godziesze z przełomu XVIII-XIX wieku. Szukam nazwisk Wojciechowski, Dulas, Lubienski.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2020, 09:17 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Witam ponownie.
Nawiązując do wcześniejszego postu, zwracam się z prośbą o pomoc w odnalezieniu aktu ślubu i aktów urodzeń Franciszka Wojciechowskiego i jego żony Marianny Lubieńskiej ( Dulas ).
Dane które posiadam:
Urodziny syna:
Andrzej Wojciechowski Pustkowie Rachuta 28 lis 1822
Urodziny syna:
Szymon Wojciechowski Pustkowie Rachuta 20 paź 1824‏
Urodziny syna:
Ignacy Wojciechowski Pustkowie Rachuta 6 lut 1828
Urodziny syna:
Chryzostom Wincenty Wojciechowski Pustkowie Rachuta 15 lip 1830
Urodziny syna:
Jan Wojciechowski Pustkowie Rachuta 19 paź 1832
Urodziny syna:
Tomasz Wojciechowski Masanów 2 wrz 1836

Śmierć Franciszka Wojciechowskiego Masanów 16 sty 1838
Śmierć Marianny Wojciechowskiej Masanów 12 maj 1856

Masanów to późniejsza nazwa Pustkowia Rachuty w parafii Ołobok.

Nazwisko panieńskie matki w aktach urodzeń dwóch pierwszych synów Marianna Lubieńska , przy pozostałych Marianna Dulas ( w różnych odmianach: Dulasy, Dulesze, Dulewy, Doleszczonka). Tutaj są dwie możliwości, albo pierwsza Marianna (Lubieńska) zmarła i Franciszek ożenił się z drugą Marianną (Dulas), lub to jest ta sama Marianna z podanym innym nazwiskiem (to nie jest rzadkość). Ja jestem za drugą wersją. Dla potwierdzenia tej drugiej tezy, nie znalazłem aktu zgonu Marianny Wojciechowskiej z lat 1824-1828, ani „drugiego” ślubu Franciszka Wojciechowskiego z tych samych lat.
Szukałem ślubu Franciszka Wojciechowskiego i jego żony Marianny Lubieńskiej (Dulas) w parafii Ołobok i w parafiach z nią sąsiadujących i niestety brak. Na potwierdzenie, brak jest również takiego wpisu w Poznan Project.
Masanów leży w parafii Ołobok, na zachód od rzeki Prosna. W roku 1821 (który biorę jako prawdopodobną datę ślubu Franciszka i Marianny) rzeka ta była granicą pomiędzy Wielkim Księstwem Poznańskim (Prusy), a Królestwem Polskim (Rosja), czyli przemieszczanie się ludności było utrudnione. A może ten ślub odbył się nieco wcześniej, za czasów Księstwa Warszawskiego, gdy nie było granicy na prośnie? Piszę o tym, ponieważ pewne ślady prowadzą za Prosnę. Po pierwsze dużo przypadków występowania nazwiska Dulas jest w parafii Godziesze, czyli po wschodniej stronie Prosny, a po zachodniej nie występuje (tu przypuszczenie że poszukiwana Marianna Lubieńska – Dulas pochodzi z tej parafii). Po drugie ślub (śluby) syna Ignacego odbyły się w parafii Godziesze, oraz śmierć innego syna Tomasza również tam (mieszkał przy bracie Ignacym). Był to może taki przypadek, lub zamieszkali w rodzinnych stronach matki.
Reasumując, czy ktoś widzi szansę odnalezienia aktów które poszukuję?
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2020, 23:32 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2020, 20:31
Posty: 23
Na nazwisko Dulas natrafiłem ostatnio dość często w aktach parafii Borków pod Kaliszem.

Alternatywna wersja pisowni nazwiska to także Dielas (proszę na przykład na Project Poznań sprawdzić ślub Ewa Dielasowna (Borków 9/1800).

Niestety nie mam żadnych bardziej szczegółowych informacji.

Jakub


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2020, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2019, 18:06
Posty: 171
Według mnie Pustkowie Rachuta to siedziba rodziny Rachutów.
Są mam bezpośredniego przodka Jana Rachutę z dóbr olobockich ożenionego nomen omen męża Tekli Szych z pustkowia szych pod Mikstatem.

_________________
Z pozdrowieniami Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2020, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Pustkowia (oprócz karczm ) nazwę swoją wywodziły od zamieszkującego go pustkowianina. Później ulegało to nieraz zmianie z powodu przejmowania gospodarstwa przez zięcia. Pustkowianin należał do wsi, ale gospodarował w oddalonym miejscu (polana leśna, młyn, wśród bagien). Były pustkowia wzdłuż Prosny, wzdłuż Pokrzywnicy, w lasach obecnych gmin Brzeziny, Kraszewice,Czajków. Warto obejrzeć mapę Gilly'ego z 1803 . (mapa Prus Południowych).
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2020, 10:56 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Jakub, Maciej, Janusz dziękuję za informacje
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2020, 11:21 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2019, 21:42
Posty: 8
Witam Panów. Czy może u Was w drzewach pojawia się nazwisko Łuczak/Gładyś/Nijakowscy? Moja rodzina pochodzi dokładnie z tego fyrtla i tych wiosek:)
Agnieszka

_________________
Łuczak, Skalmierzyce, Biskupice Ołoboczne, Nijakowscy, Sieroszewice, Rabiega, Kuta, Puszczykowo, Drożdżyce, Gradowice, Skóra, Głuchowo, Konarzewo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL