Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 kwi 2020, 15:35 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Danko i Pawle.
Zdjęcia są ustawione w losowej kolejności (nie znam dat wykonania). Czy baretka to ta jakby tasiemka na 2 zdjęciu przy trzecim guziku?
Na zdjęciach jest mój dziadek, raczej nie ma mowy o pomyłce (kropki to nie moje dzieło). Całkiem możliwe, że ostatnie zdjęcie jest ze szpitala, wiem, że był 3 razy ranny. Tutaj zestawiłem twarze ze zbiorowych zdjęć i moim zdaniem jedynie 3 od lewej może budzić wątpliwości (też jest słabej jakości), dodatkowo dla porównania zdjęcie po ~50 latach.
Obrazek Obrazek
Mundury wiadomo pruskie, ale są różne.
1913 to przed wojną, dlaczego jest tam napis "Czy się jeszcze zobaczymy"? Tak jakby to było przed pójściem na wojnę. Dlaczego bluzy a nawet cała odzież są białe? Co to za napis po prawej (Poucole 100)? Po lewej chyba Nach der Heimat! - Do domu (wg google)! Ale nie wiem czy dobrze odczytałem.
Na 5. zdjęciu na klapie jest napis, którego nie potrafię odczytać, ale na dole jest jakby III/1887. Jeśli to rok, to na zdjęciu jest ktoś inny, bo bohater, o którego chodzi urodził się w 1890.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2020, 16:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
"Dlaczego bluzy a nawet cała odzież są białe?" To jest odzież robocza.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2020, 19:18 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
pebro napisał(a):
1913 to przed wojną, dlaczego jest tam napis "Czy się jeszcze zobaczymy"? Tak jakby to było przed pójściem na wojnę.


Skoro 1913 to na pewno przed pójściem na wojnę :) ale to może być zdjęcie z zakończenia służby zasadniczej. Mój pradziadek odbywał taką właśnie w latach 1911-1913 i też kończąc nie myślał zapewne że rok później znów trafi do wojska (nie mówiąc już o wojnie). W czasie I WW walczył w zupełnie innej formacji niż ta w której odbywał służbę zasadniczą więc możliwe że już nikogo z tamtego pułku nie spotkał…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2020, 07:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Czy baretka to ta jakby tasiemka na 2 zdjęciu przy trzecim guziku?


Tak, to ta 'tasiemka'.
Jeszcze tytułem komentarza:
zdjęcie nr 1 to typowe zdjęcie rekruta świeżo powołanego do wojska wysyłane rodzinie. Mundur 'galowy', szablę dodał fotograf "dla szpanu". Często fotografowie dodawali rekrutom takie gadżety: szable, kordziki widziałem nawet fotkę z buławą :lol: :lol:
zdjęcie nr 2 pochodzi najprawdopodobniej z czasów I WŚ, dlaczego ? - jest baretka Krzyża Żelaznego a przyznawano go zwykłym żołnierzom tylko za bohaterstwo na polu walki
zdjęcia 3 i 4 to chyba okres szkolenia po wcieleniu do wojska, Twój Dziadek nie ma jeszcze Krzyża Żelaznego a rekruci - stopni wojskowych, dwóch ma jedynie sznury za dobre strzelanie
zdjęcia 5 i 6 to już wojna: są odznaczenia, mundury znoszone i zniszczone...

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2020, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, rzuca to nieco więcej światła. Nie wiedziałem o tym odznaczeniu.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2020, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 29 mar 2020, 16:39
Posty: 25
Camel napisał(a):
Jeśli dobrze widzę to Tomasz (żołnierz ze zdjęcia) posiada te same odznaki o których pisał w tym wątku tylko wyżej Pan Paweł :
Państwowa Odznaka Sportowa , 15 pułk ułanów Wielkopolskich
ale podkreślam to moja subiektywna ocena . :D


dziękuję za chęć pomocy ale odznaka nijak nie przypomina odznaki 15 pułku ułanów, skłaniam się bardziej do odznaki szkoły podchorążych rezerwy artylerii i zastanawia mnie nakładka na pagonach, co to mogłoby być?

_________________
pozdrawiam
Maciej Bernadek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2020, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
zastanawia mnie nakładka na pagonach, co to mogłoby być?

Numer jednostki, niestety dla mnie nie do odczytania

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2020, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 29 mar 2020, 16:39
Posty: 25
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
zastanawia mnie nakładka na pagonach, co to mogłoby być?

Numer jednostki, niestety dla mnie nie do odczytania


dotarłem do odręcznego życiorysu, nakładka na pagonach to 56 czyli 56 pułk piechoty

dzięki za starania
Maciej

_________________
pozdrawiam
Maciej Bernadek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 10:01 
Offline

Dołączył(a): 29 mar 2020, 16:39
Posty: 25
Bernadek napisał(a):
Witam
ktoś się orientuje jaki to mundur? wydaje się, że na lewym ramieniu jest naszywka "Poland" ale na drugim ramieniu ciężko ją dostrzec. czy po kroju można potwierdzić, że to PSZnZ?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/48d887feae122920
im więcej informacji tym lepiej
z góry dziekuje


ponawiam moja prośbę odnośnie weryfikacji czy to mundur PSZnZ

_________________
pozdrawiam
Maciej Bernadek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Dla mnie jedyny detal, który za tym przemawia - poza napisem 'POLAND' - to brytyjski pasek. Takich nie używano w Wojsku Polskim na wschodzie. Nie przysyłano ich też w ramach LL
Nie jest to też mundur z demobilu, jakie mozna było dostać z pomocy UNRRA. Takowe nie miały stopni na pagonach.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Mój tata, Szkocja. Dla porównania:
https://naforum.zapodaj.net/f0ad4a90b57a.jpg.html

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 07:18 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2019, 08:54
Posty: 7
Witam wszystkich,

https://zapodaj.net/79a2d38e9e159.jpg.html

prosze o pomoc…..udalo mi sie dotrzec do zdjec mojego dziadka w mundurze (zdjecie u dolu po lewej stronie, albo grupowe u gory) - Stefan Haupa, urodzony 16.12.1910 w Budziszewko, zmarl 16.04.1968 w Krakowie. Dziadek nigdy nie opowiadal o wojnie. Zostal ranny (nie wiemy gdzie) i przewieziony do Wojskowego Szpitala w Krakowie. Przypuszczalnie miedzy 1939 a 1940, poniewaz w szpitalu poznal moja babcie i w 1941 odbyl sie slub. Z opowiadan cioci dziadek bral udzial w jakiejs bitwie na wschodzie Polski (okolice Sandomierza/Tarnow?). Troche mi to nie pasuje, bo dlaczego zostal przetransportowany az do szpitala w Krakowie?
Na grupowym zdjeciu jest napisane "2 kompania szkolna 74.G.P.P 1933/34".

Po prawej stronie u dolu to brat mojego dziadka - Jan, urodzony w 1912, zmarl 15.03.1965 w Rumii.

Moze ktos ma jakas wskazowke/pomysl jak dotrzec do informacji w jakim pulku i w jakiej bitwie zostal ranny?

Z gory dziekuje za pomoc i poswiecony czas.

Pozdrawiam,

_________________
Z pozdrowieniami

Anna
----------------------------------------------------------
Szukam informacji o rodzinie Haupa - rejony Budziszewko, Niedźwiedziny, Rogoźno, Rejowiec, Zakrzewo, Mieścisko, Dąbrówka Kościelna, Skoki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 14:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Moze ktos ma jakas wskazowke/pomysl jak dotrzec do informacji w jakim pulku i w jakiej bitwie zostal ranny?


Informację o jednostce masz wprost na fotografii: 77 Pułk Piechoty

"W czasie wojny obronnej 1939 wchodził w skład 19 Dywizji Piechoty walczącej w ramach Armii Prusy"

"Działania zbrojne w kampanii 1939
19 Dywizja Piechoty pod dowództwem generała Józefa Kwaciszewskiego wchodziła w skład północnego zgrupowania Armii „Prusy” generała Stefana Dęba-Biernackiego.

5 września osłaniała Piotrków Trybunalski przed wojskami niemieckiej 10 Armii. Jej 86 pułk piechoty odparł tego dnia pierwsze ataki niemieckiej 1 DPanc. Wieczorem uległ naporowi Niemców i wycofał się z Piotrkowa. 6 września dowódca dywizji wpadł w zasadzkę i dostał się do niewoli. Pod wieczór 7 września oddziały dywizji – podobnie jak 13 DP i 29 DP – rozproszyły się. Większość batalionów piechoty cofało się ku przeprawom na Wiśle, natomiast dowództwa pułków próbowały skupić wokół siebie rozproszone pododdziały koncentrując je w lesie brudzewickim. Większość batalionów, kierowanych przez płk. dypl. Pełczyńskiego, przeprawiło się przez Wisłę, na Lubelszczyznę, gdzie już od 8 września rozpoczęła się reorganizacja dywizji. Składała się ona z odtworzonych 77 pp, 86 pp, spieszonych artylerzystów i saperów. Z rozkazu generała Dęba-Biernackiego – do czasu zdobycia dział – związek taktyczny miał nosić miano brygady. 18 września dowództwo 19 Brygady objął płk dypl. Jan Korkozowicz. Brygada stała się ona częścią dywizji generała Wołkowickiego. 19 Brygada wzięła udział w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim i skapitulowała 27 IX.

Rozproszone pułki walczyły na niemieckich tyłach. 77 pp (dwa baony z bronią ciężką) przeszedł przez Wisłę poddając się Niemcom 2 października wraz z grupą pułkownika Zieleniewskiego. Batalion zbiorczy 85 pp również przeprawił się przez Wisłę i zmierzał do Warszawy. 20 września został rozbity pod Falenicą. Najliczniejsze zgrupowanie powstało na bazie 86 pp oraz 19 pal (na jego czele stał dowódca 85 pp ppłk dypl. Jan Kruk-Śmigla). Zostało ono rozproszone w drugiej połowie września na zachód od Wisły.

Ośrodek Zapasowy dywizji stacjonował w Lidzie. 17 września, na wieść o agresji sowieckiej zdemobilizowano w Lidzie liczący 4,5 tys. ludzi pułk ppłk. Zygmunta Blumskiego z OZ 19 DP. Z części żołnierzy utworzono 150 osobową „kompanię szturmową”, która wyruszyła w kierunku Wilna. Następnie zmieniono jej kierunek marszu na Grodno. Kompania wzięła udział w obronie tego miasta, a następnie w działaniach nad granicą litewską.
"

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 15:30 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Moze ktos ma jakas wskazowke/pomysl jak dotrzec do informacji w jakim pulku i w jakiej bitwie zostal ranny?


Informację o jednostce masz wprost na fotografii: 77 Pułk Piechoty


Na zdjęciu – jeśli mówimy o tym z dużą grupą żołnierzy – jest 74 Górnośląski Pułk Piechoty: https://pl.wikipedia.org/wiki/74_G%C3%B ... k_Piechoty, który w Kampanii Wrześniowej walczył razem z 7 Dywizją Piechoty w ramach Armii Kraków…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Grzegorzu, masz rację. Źle odczytałem cyfrę

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2019, 08:54
Posty: 7
Panie Grzegorzu, dziekuje bardzo za wskazowke. Nie bylam pewna czy to chodzi o Gornoslaski Pulk Piechory, ale z racji tego, ze walczyl z 7 Dywizja Piechoty w ramach Armii Krakow to ma sens dlaczego dziadek trafil do Wojskiego Szpitala w Krakowie.

Zabieram sie za dalsze szukanie.

Jeszcze raz bardzo dziekuje i pozdrawiam.

Anna

_________________
Z pozdrowieniami

Anna
----------------------------------------------------------
Szukam informacji o rodzinie Haupa - rejony Budziszewko, Niedźwiedziny, Rogoźno, Rejowiec, Zakrzewo, Mieścisko, Dąbrówka Kościelna, Skoki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2020, 10:44 
Offline

Dołączył(a): 27 lip 2020, 18:40
Posty: 3
Dzień dobry.

Chciałem zapytać o to jaki mundur ma mężczyzna na zdjęciu oraz w jakiej formacji służył? (Antoni Zapała ur 1914) Z góry dziękuję.

Bartosz

https://www.fotosik.pl/zdjecie/03fb912b230680b0
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2020, 16:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Niestety z formacją będzie problem. Brakuje numeru jednostki na naramiennikach, nie widać też rękawów, pasa.....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2020, 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2020, 13:34
Posty: 28
Scyzoryk napisał(a):
Dzień dobry.

Chciałem zapytać o to jaki mundur ma mężczyzna na zdjęciu oraz w jakiej formacji służył? (Antoni Zapała ur 1914) Z góry dziękuję.

Bartosz

https://www.fotosik.pl/zdjecie/03fb912b230680b0
Obrazek

******************************************************
Na pewno jest to mundur szeregowego PW ( Polskiego Wojska) z lat międzywojennych. Lata 30.
Nie rozróżniam otoku na czapce, który wiele mówi o rodzaju jednostki. Pas żołnierski zwykły widoczny - klamra z 1 bolcem, skórzany - typowy w wojskach lądowych lat 30. Wiele mówi odznaka na piersi. Spróbuję ją porównać z mundurem mojego ojca z Wojsk Ochrony Pogranicza w Czortkowie na Ukrainie . To była wtedy nie Ukraina tylko RP z kresami tzw. tereny U-kraja RP czyli z boku. Ukraińcy ( miejscowa więkswzośc to byli Starorusini i mówili na siebie "tutejsi". Tożsamość narodowa tych ludzi była słaba. Nacjonalizm był podsycany najpierw przez Austrię ( gen. Stadion) i przez CCCP.
Czortków i inne formacje KOP zostały użyte po ataku Sowietów 17 września na Polskę jako oddziały piechoty . Sformowane po przerzuceniu do Kraków-Tunel i biorące udział w walkch w rejonie Końskiego z Niemcami. Tam też jednostki te zostały pokonane i większość tych co przeżyli zostało jeńcami stalagów Nurnberg (Norymberga) Hammelburg. Tylko ta odznaka jest kluczem do rozpoznania formacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2020, 09:55 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Scyzoryk napisał(a):
Dzień dobry.

Chciałem zapytać o to jaki mundur ma mężczyzna na zdjęciu oraz w jakiej formacji służył? (Antoni Zapała ur 1914) Z góry dziękuję.

Bartosz

https://www.fotosik.pl/zdjecie/03fb912b230680b0
Obrazek


Szkoda że zdjęcie jest nieostre bo tylko ta odznaka mogłaby coś powiedzieć. Z drugiej strony przez charakterystyczny kształt przypomina Państwową Odznakę Sportową czyli coś co nie pomoże w identyfikacji.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2020, 13:09 
Offline

Dołączył(a): 27 lip 2020, 18:40
Posty: 3
Fakt zdjęcie jest dość niewyraźne, ale obawiam się że jest to jedyne zdjęcie jakie mam. Dom, w którym mieszkał spłonął i niewiele pamiątek po nim zostało. (Zdj zrobione chyba zaraz po poborze więc może dlatego brak jest numeru jednostki). Mnie również wydaje się że jest to odznaka POS, lecz wydaje mi się że na kołnierzu nie ma patki a nad wężykiem jest proporczyk ale tutaj też prawie nic nie widać. Zawsze lepiej zapytać bo ktoś może zauważyć coś czego ja nie widziałem. Dziękuję za odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2020, 15:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2020, 13:34
Posty: 28
Scyzoryk napisał(a):
Fakt zdjęcie jest dość niewyraźne, ale obawiam się że jest to jedyne zdjęcie jakie mam. Dom, w którym mieszkał spłonął i niewiele pamiątek po nim zostało. (Zdj zrobione chyba zaraz po poborze więc może dlatego brak jest numeru jednostki). Mnie również wydaje się że jest to odznaka POS, lecz wydaje mi się że na kołnierzu nie ma patki a nad wężykiem jest proporczyk ale tutaj też prawie nic nie widać. Zawsze lepiej zapytać bo ktoś może zauważyć coś czego ja nie widziałem. Dziękuję za odpowiedzi.

***************************************
Istotnie - nie przypomina to odznaki KOP - a również rogatywka przy ubiorze wyjściowym nie przemawia za tym.
Rogatywki (polowe) w KOP używane były tylko do ubioru polowego, natomiast do wyjściowego była czapka okrągła garnizonowa jak w policji i lotnictwie. Buty do wyjściowego munduru (służbowego także) były z cholewami. Mieli je również ułani w KOP. (+ szable). I krótsze niż piechota karabinki Mauser 7,92mm.
Natomiast na ćwiczeniach używane były trzewiki z owijaczami. Lepiej się w nich biegało i nie obcierały tak dotkliwie nóg.
Zamieściłbym zdjęcie ale nie przepadam za edycją na innym portalu. I abarotno podawaniem linku. To takie moje "fochy".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2020, 17:19 
Offline

Dołączył(a): 27 lip 2020, 18:40
Posty: 3
To zdjęcie w rzeczywistości ma wymiary 5 cm na 7,6 cm. Jest dość małe. Nie widać na nim całego munduru tylko od pasa w górę, to jakie buty miał oraz krój spodni może by coś podpowiedziało. Niestety zostanie to chyba tajemnicą gdzie służył.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2020, 05:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Szkoda że zdjęcie jest nieostre bo tylko ta odznaka mogłaby coś powiedzieć.

Ta odznaka była już omawiana w tym wątku - za sprawność fizyczną

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2020, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2018, 08:23
Posty: 31
Dzień dobry!
Czy ktoś z Państwa byłby może w stanie zidentyfikować niemiecką jednostkę, w której służyli widoczni na zdjęciu żołnierze?
https://naforum.zapodaj.net/b42074cc8eec.jpg.html
Zdjęcie wykonano w latach pierwszej wojny światowej, prawdopodobnie we Francji. Pośrodku siedzi mój pradziadek, mieszkaniec okolic Kłecka, a po zakończeniu wojny - podpoznańskiej Szreniawy.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2020, 18:42 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Dzień dobry,

czy ktoś może pomóc w identyfikacji tego munduru:
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=274c16c00.
Niestety nie mam żadnych dodatkowych informacji o fotografii.
Pozdrawiam,
Patrycja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2020, 08:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cos nie tak z linkiem, wyświetla się "brak foto pliku"

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2020, 16:02 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cos nie tak z linkiem, wyświetla się "brak foto pliku"


A tak faktycznie, bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi. Teraz powinno działać:
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=274c16c007


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2020, 08:24 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Dzień dobry, mam jeszcze kolejne zdjęcie (wojsko pruskie) z pytaniem czy może ktoś wie jaka to jednostka albo choć rodzaj (piechota?)
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=14d353f907
Zdjęcie wykonano jakoś przed 1910.

Z góry bardzo dziękuję,
Pozdrawiam,
Patrycja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2020, 09:36 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Witam,

odświeżam temat. Niedawno znalazłem na aukcji fotografię, jak opisano z lat 30. XX wieku. Faktycznie szkielet mostu odpowiada temu przedwojennemu, podobnie jak i lokalizacja. Oczywiście, zdjęcie kupiłem i teraz mam zagryche...

Chciałbym zapytać specjalistów od mundurów, jaki to może być mundur dwóch mężczyzn uwiecznionych na zdjęciu

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/dd4873d523fa7c3c

Niestety, jakość zdjęcia jest zła, fotografia wykonana w pewnej odległości, więc mundury częściowo są przyciemnione, próbowałem poprawić jakość, ale żadnych szczegółów nie jestem w stanie odczytać i rozpoznać...

W latach 30. XX wieku było wiele stowarzyszeń posiadających mundury (OSP, towarzystwa wojaków i weteranów etc.), ale również na tym obszarze działały pułki Armii Poznań i BON "Oborniki"...
Przejrzałem całe forum, jednakże nigdzie nie znalazłem wskazówek, które mogłyby mi pomóc w identyfikacji.

Proszę o pomoc, wskazówkę.

Pozdrawiam
Tomasz Węgrzak

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2021, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 15 lut 2021, 18:30
Posty: 11
Witam serdecznie próbuje dowiedzieć się jaki to mundur? Widać że niemiecki ale czy wojskowy? czy też policyjny? Dodam że zdjęcie prawdopodobnie wykonano w latach 30tych być może w czasie II wojny światowej, nie mam pewności. Proszę o pomoc w identyfikacji.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/de4bc4798321f884


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 20:03 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2014, 13:59
Posty: 231
Lokalizacja: Poznań
Witam,

mam prośbę o rozpoznanie munduru osób będących na zdjęciach. Moim zdaniem podchodzą one pod legionowe. Zdjęcia prawdopodobnie były robione w Kaliszu w roku 1928-1929. Zastanawiam się czy to są mundury wojskowe czy też szkolne/gimnazjalne?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/166084c8446bcbdc

http://www.fotosik.pl/zdjecie/31a2019aca05266d

http://www.fotosik.pl/zdjecie/4fa8eb8e35f00700

pozdrawiam
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2023, 18:21 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Proszę o pomoc. Jaki to mundur ( jaka jednostka) z 1938 roku ppor. rezerwy - zdjęcie w linku
https://zapodaj.net/plik-TwUlw6qSKo
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2023, 07:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
@ Piotr z Poznania
42 pułk piechoty https://pl.wikipedia.org/wiki/42_Pu%C5%82k_Piechoty_(II_RP)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2023, 07:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
@ Mariusz
To mundury piechoty sprzed reformy 1935-37, na naramiennikach numer jednostki pułk 2.?
Tu masz jednostki piechoty II RP https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostki_piechoty_Wojska_Polskiego

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2023, 10:09 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Paweł Wietrzykowski napisał(a):

Wielkie dzięki Pawle.
Ten oficer na zdjęciu to ppor rezerwy Kazimierz Osiadacz. Można o Nim poszukać coś, gdzie służył w 1939 r, co się z nim dalej stało?
Wojnę przezył.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2023, 11:37 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Paweł Wietrzykowski napisał(a):

Jeszcze jedno Pawle, ten oficer na pagonie ma chyba 43 a nie 42, widziałeś?
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2023, 06:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Piotrze , ja widzę '42'

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2023, 09:47 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Piotrze , ja widzę '42'

Ok, rozumiem, a drugie wcześniejsze pytanie, o służbę Kazimierza Osiadacza?
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2023, 06:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Proponuję zwrócić się do Wojskowego Biura Historycznego, może będą mieli jakieś dokumenty
https://wbh.wp.mil.pl/pl/

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2023, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 489
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Proponuję zwrócić się do Wojskowego Biura Historycznego, może będą mieli jakieś dokumenty
https://wbh.wp.mil.pl/pl/

Bardzo dziękuję
Piotr z Piznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2023, 01:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry,
niestety nie udało mi się w żaden sposób rozpoznać mundurów, a w szczególności dopasować do czegoś widocznych na kołnierzach samochodu i czegoś jak proporczyk(?). Pierwsza osoba po lewej też coś chyba ma na kołnierzu - może orzełek jak w Toruńskim Pułku Strzelców...? A może to jednak jeszcze zdjęcie ze służby w armii niemieckiej 1914-1918. Na zdjęciu sygnatura atelier z Torunia, jeszcze z niemiecką nazwą miasta.
Na zdjęciu 1. od lewej to Aleksander Tomaszewski, potem Edmund i Wiktor Ekowscy - jego przyszli szwagrowie z Lubicza/Torunia. Aleksander od 1919 r. był w Toruńskim Pułku Strzelców od samego początku.
Zdjęcie jest niestety złej jakości, wyblakłe i nieco nieostre. To wszystko co udało się z niego "wyciągnąć":
https://1drv.ms/i/s!Ak8g26jFf05WjrgDGYEyYiDVdFE-tA?e=SC3nG9

Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu tych oznaczeń.

Pozdrawiam
Adam Kaczmarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2024, 17:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, 19:15
Posty: 98
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry.
Proszę o pomoc.
Dostałem od rodziny zdjęcie żołnierza w mundurze pruskim z okolic Krotoszyna. Sądząc po kurtce i pickelhaubie to zdjęcie jest zrobione pomiędzy 1910-1915.
Nie wiem, co oznaczają dystynkcje na kołnierzyku i na rękawach. Przy trzecim guziku widzę jakąś zakładkę, co ona może oznaczać ?

http://foto-hosting.pl/img/f7/79/ac/f77 ... 14fdc.jpeg

_________________
Marek M
Poszukuję
Moder, Małder, Mauder, Piskorz, Miśko -parafie Obra i Siedlec
Czyż i Ogrodowski - parafia Skórzewo
Liberski, Konieczny, Dorna - okolice Szamotuł
Wiśniewski - Kleczew i okolice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lut 2024, 09:15 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2017, 17:42
Posty: 207
Witam, chciałbym się dowiedzieć co to za element ubioru ze zdjęcia:
Obrazek

DZIĘKI :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2024, 07:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Czapka-rogatywka i 'mundur' przypominają mi szkice i obrazy Grottgera z Powstania Styczniowego.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL