Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 paź 2020, 14:31 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
Witam

Wystąpiłam do USC o odpis skrócony aktu zgonu mojej praprababci. Praprababcia jest macochą mojej prababci, drugą żoną mojego prapradziadka. Niestety, spotkałam się z odmową wydania dokumentu. Nie jest to moja praprababcia a tylko druga żona mojego prapradziadka, nie wykażę też interesu prawnego, bo go nie mam. Chodziło mi o dane wyłącznie do celów genealogicznych, ale chyba nie uzyskam informacji dla mnie ważnych. Czy mam jeszcze jakąś szansę żeby dostać taki akt z USC? Jak motywować swoją prośbę do USC ? Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2020, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Może da się namówić kogoś z potomków tej osoby (niekoniecznie ze związku z Twoim przodkiem) o ile takowi istnieją, do wystąpienia o ten akt, tzn. w praktyce do podpisania wniosku. Co do opłaty to moim zdaniem jeśli taką osobę znajdziesz, to powinni uznać dokonaną opłatę na zasadzie usunięcia wady wniosku (tj. podpisania przez osobę nieuprawnioną ustawowo).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2020, 23:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
izabela napisał(a):
Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.
W podobnym przypadku (dwa lata temu) zwrot wniesionej opłaty wymagał wypełnienia druku 'Wniosek o zwrot opłaty skarbowej'.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2020, 07:11 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
W moim przypadku wystarczyło pełnomocnictwo osoby uprawnionej. Dwa razy tak robiłem - raz rodzeństwo zmarłego raz potomek. Napisane i podpisane odręcznie (Ja ...+dok tożsamości udzielam pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przez... do uzyskania odpisu w celach genealogicznych). Jako, że załatwiałem przez ePuap to wysłałem skan i dostałem co chciałem. Jeśli znajdziesz potomka, który udzieli pełnomocnictwa to najlepiej zadzwonić i zapytać czy taką formę będą akceptować.
Co do opłaty to urząd nie zwraca opłaty z urzędu, należy napisać wniosek o zwrot, chyba że wyślesz pełnomocnictwo.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 22:01 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
TomekD napisał(a):
izabela napisał(a):
Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.
W podobnym przypadku (dwa lata temu) zwrot wniesionej opłaty wymagał wypełnienia druku 'Wniosek o zwrot opłaty skarbowej'.

Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
pebro napisał(a):
W moim przypadku wystarczyło pełnomocnictwo osoby uprawnionej. Dwa razy tak robiłem - raz rodzeństwo zmarłego raz potomek. Napisane i podpisane odręcznie (Ja ...+dok tożsamości udzielam pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przez... do uzyskania odpisu w celach genealogicznych). Jako, że załatwiałem przez ePuap to wysłałem skan i dostałem co chciałem. Jeśli znajdziesz potomka, który udzieli pełnomocnictwa to najlepiej zadzwonić i zapytać czy taką formę będą akceptować.
Co do opłaty to urząd nie zwraca opłaty z urzędu, należy napisać wniosek o zwrot, chyba że wyślesz pełnomocnictwo.



Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
Łukasz Bielecki napisał(a):
Może da się namówić kogoś z potomków tej osoby (niekoniecznie ze związku z Twoim przodkiem) o ile takowi istnieją, do wystąpienia o ten akt, tzn. w praktyce do podpisania wniosku. Co do opłaty to moim zdaniem jeśli taką osobę znajdziesz, to powinni uznać dokonaną opłatę na zasadzie usunięcia wady wniosku (tj. podpisania przez osobę nieuprawnioną ustawowo).

Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL