Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 633 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2020, 17:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
USC Miejska Górka: Agnieszka zd. Klacz

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Pyzdry, rok 1840, ojcem zostaje Wawrzyniec Dziewiątka

Według Henryka Biegeleisena ( etnografa polskiego ) nazwiska ludowe Trzeciak, Czwartek, Piątek Szóstek, powstały z imion nadawanych dzieciom podług następstwa ich urodzin czyli dziecko urodzone trzecie, czwarte etc.
Być może nazwisko Dziewiątka nadano dziecku , które kiedyś urodziło się jako dziewiąte w rodzinie?
Według nazwisk polskich do dzisiaj nazwisko to spotyka się w różnej formie min. Dziewiąty, Dziewiątak, Dziewiątek oraz Dziewiątka na terenie całego kraju.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 06:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Mirko za ten wpis, to BARDZO ciekawe :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Wśród moich przodków odkryłem nazwisko Piekielny. Jestem potomkiem Maryanny z Piekielnych, parafia Rzgów, urodzonej w pierwszej połowie XVII w.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 14:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
miroslawa napisał(a):
Według Henryka Biegeleisena ( etnografa polskiego ) nazwiska ludowe Trzeciak, Czwartek, Piątek Szóstek, powstały z imion nadawanych dzieciom podług następstwa ich urodzin czyli dziecko urodzone trzecie, czwarte etc.
Być może nazwisko Dziewiątka nadano dziecku , które kiedyś urodziło się jako dziewiąte w rodzinie?
Według nazwisk polskich do dzisiaj nazwisko to spotyka się w różnej formie min. Dziewiąty, Dziewiątak, Dziewiątek oraz Dziewiątka na terenie całego kraju.


W okolicy Wolsztyna funkcjonuje nazwisko Czternasty, z odmianami Czternaściak i Czternaścik.
Myślę, że profesor UE w Poznaniu będzie też z tej rodziny:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Waldemar_Jan_Czternasty

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 18:01 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Titas napisał(a):
Wśród moich przodków odkryłem nazwisko Piekielny. Jestem potomkiem Maryanny z Piekielnych, parafia Rzgów, urodzonej w pierwszej połowie XVII w.

Same słowo piekielny kojarzy się z piekłem , ale ma także inne znaczenie. Wystarczy spojrzeć do Słownika Języka Polskiego. Piekielny tzn. bardzo intensywny, ogromnie silny[ zwykle o czymś przykrym] , piekielny ból, strach, hałas, piekielna awantura, a także przynoszący zło, źle działający , budzący strach , grozę zły i grożny np.: piekielna praca, lub piekielna baba [ w potocznym znaczeniu to ta osoba, „którą wyrzucisz drzwiami, a oknem wejdzie”].
Moim zdaniem pochodziła z rodziny obrotnych, zaradnych i upartych.
gregB napisał(a):
Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

Podobna sprawa dotyczy słowa „ściera, ścierka” również polecam Słownik Języka Polskiego. Jest to kawałek materiału służący do wycierania naczyń kuchennych, lub mycia podłogi, ale także obelżywie o kobiecie żle się prowadzącej, uprawiającej nierząd. Jednak żeby z tego słowa wyciągnąć jakiś pozytyw to pomyślmy o osobie pedantycznej, która po każdym sprząta i utrzymuje dom w czystości, aż do przesady. Wobec tego może pracowała jako sprzątaczka, kucharka, a ścierka była atrybutem jej pracy i może przy okazji komuś mokrą ścierką „ przylała kilka razy po plecach” aż zabolało.

W obu przypadkach zamiast nazwiska użyto przezwisk obelżywych od których roi się w metrykach. W ten sposób zamazywano nazwisko rodowe przeważnie kobiety poniżając je różnymi „ brzydkimi” słowami.
Z wielu aktów wyziera szowinizm, ale dzisiaj mamy dość literatury żeby sprawdzić i wyjaśnić przyczyny takich zapisów w swoim zakresie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 18:52 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
miroslawa napisał(a):
Titas napisał(a):
Wśród moich przodków odkryłem nazwisko Piekielny. Jestem potomkiem Maryanny z Piekielnych, parafia Rzgów, urodzonej w pierwszej połowie XVII w.

Same słowo piekielny kojarzy się z piekłem , ale ma także inne znaczenie. Wystarczy spojrzeć do Słownika Języka Polskiego. Piekielny tzn. bardzo intensywny, ogromnie silny[ zwykle o czymś przykrym] , piekielny ból, strach, hałas, piekielna awantura, a także przynoszący zło, źle działający , budzący strach , grozę zły i grożny np.: piekielna praca, lub piekielna baba [ w potocznym znaczeniu to ta osoba, „którą wyrzucisz drzwiami, a oknem wejdzie”].
Moim zdaniem pochodziła z rodziny obrotnych, zaradnych i upartych.
gregB napisał(a):
Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

Podobna sprawa dotyczy słowa „ściera, ścierka” również polecam Słownik Języka Polskiego. Jest to kawałek materiału służący do wycierania naczyń kuchennych, lub mycia podłogi, ale także obelżywie o kobiecie żle się prowadzącej, uprawiającej nierząd. Jednak żeby z tego słowa wyciągnąć jakiś pozytyw to pomyślmy o osobie pedantycznej, która po każdym sprząta i utrzymuje dom w czystości, aż do przesady. Wobec tego może pracowała jako sprzątaczka, kucharka, a ścierka była atrybutem jej pracy i może przy okazji komuś mokrą ścierką „ przylała kilka razy po plecach” aż zabolało.

W obu przypadkach zamiast nazwiska użyto przezwisk obelżywych od których roi się w metrykach. W ten sposób zamazywano nazwisko rodowe przeważnie kobiety poniżając je różnymi „ brzydkimi” słowami.
Z wielu aktów wyziera szowinizm, ale dzisiaj mamy dość literatury żeby sprawdzić i wyjaśnić przyczyny takich zapisów w swoim zakresie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Ja przypuszczam, że nazwisko pochodzi od nazwy miejscowości Piekło. Na Geneszukaczu za XVIII wiek wyskoczyły mi wyniki nazwiska wyłącznie z Łódzkiego, w tym jedna miejscowość o nazwie Piekło. Z drugiej strony, co może stanowić potwierdzenie słów pani Mirosławy, w tej części mojej rodziny występowały osoby o wyjątkowo ciężkim charakterze (niektórzy zaliczają do nich także i mnie).
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Ostatnio edytowano 21 cze 2020, 20:29 przez Titas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
miroslawa napisał(a):
Titas napisał(a):
gregB napisał(a):
Znalezione w Kartotece Ewidencji Miasta Poznania – pewna Stanisława z Pniew po wyjściu za mąż nazywała się Biała zd. Ściera

Podobna sprawa dotyczy słowa „ściera, ścierka” również polecam Słownik Języka Polskiego. Jest to kawałek materiału służący do wycierania naczyń kuchennych, lub mycia podłogi, ale także obelżywie o kobiecie żle się prowadzącej, uprawiającej nierząd. Jednak żeby z tego słowa wyciągnąć jakiś pozytyw to pomyślmy o osobie pedantycznej, która po każdym sprząta i utrzymuje dom w czystości, aż do przesady. Wobec tego może pracowała jako sprzątaczka, kucharka, a ścierka była atrybutem jej pracy i może przy okazji komuś mokrą ścierką „ przylała kilka razy po plecach” aż zabolało.

W obu przypadkach zamiast nazwiska użyto przezwisk obelżywych od których roi się w metrykach. W ten sposób zamazywano nazwisko rodowe przeważnie kobiety poniżając je różnymi „ brzydkimi” słowami.
Z wielu aktów wyziera szowinizm, ale dzisiaj mamy dość literatury żeby sprawdzić i wyjaśnić przyczyny takich zapisów w swoim zakresie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Mi akurat chodziło po prostu o zestawienie nazwisk „Biała Ściera” :)

Podobnie – choć to akurat dotyczy imienia czyli nie bardzo tego wątku – wśród Białych, których mam w swoim drzewie jest kobieta o kwietnym imieniu, która w spisach „po nazwisku” byłaby zapisana jako „Biała, Róża”…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Parafia katolicka Janków Zaleśny, wpis 9 / 1883
Rochus Sikora (29 lat)
ojciec: Valentinus , matka: Marianna Zydor
Hedvigis Gąsiór z domu Lis (39 lat, wdowa)
ojciec: Gregorius Lis , matka: Marianna Zwierz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 23:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W 1846 r. w Pogrzybowie występuje wesołe nazwisko - Psikus.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2020, 08:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witkowo 1734, nazwisko Dziewierz - dziewierz w staropolszczyźnie to szwagier.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2020, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Panowie teraz wiadomo o co chodzi chciałabym zaznaczyć, dla zainteresowanych , że jakie pytania taka moja poprzednia odpowiedź.
Powtórzę tylko swój jeden z ostatnich wpisów gdzie wypowiadano się o Galicji, że „ gdyby nie stacje żołnierskie i hiberna- żaden z mieszkańców kasińskich nie wiedziałby iż poza wsią i dworem jest Rzeczypospolita Polska, państwo wielkie i potężne. Dzisiaj za to na terenie Galicji bez pruderii mówią o wszystkim, tu się nikt nie wstydzi, ani nie protestuje kiedy porusza się niewygodne tematy, a wręcz pomaga a nie blokuje, ignoruje lub wyśmiewa. Pora wyjść z „Gniazda” i zwrócić swój wzrok na inne rejony kraju, bo badania DNA jasno wykazują z nimi powiązania.

Nie wiem jak mam traktować Wasze odpowiedzi: czy jako żart, czy poważnie, bo nie przedstawiliście żadnych dowodów, ani zdjęć. Liczę , że są prawdziwe.
Do Leszka.
Szukasz w pobliżu Piekła tzn. w woj. łódzkim jak twierdzisz [ nie sprawdzałam] a ja może podpowiem iż na Podhalu jest miejscowość lokowana na początku II połowy XVI w. zwana Piekielnik. Mało tego sołtysem tej wsi był Błażej Piekielnicki. Pierwszy drewniany kościół powstał w 1749 roku staraniem min. Zofii Piekielnickiej. Sprawdziłabym dla pewności i tą miejscowość tym bardziej , że trudny charakter mają mieszkańcy Podhala [ nie wszyscy mają korzenie góralskie]. Proszę najpierw sprawdzić, a nie negować od razu tej odpowiedzi. Do wglądu na Wikipedii.
Do Grzegorza.
Trudno jest mi się odnieść do Twojego postu , ale zacytuję fragment tekstu piosenki patriotycznej „ Białe róże' powstałej około 1918r.

„ Kładłam Ci ja idącemu w bój,
Białą róże za karabin twój,
Nimeś odszedł Jasienieczku stąd,
Nimeś próg przestąpił,
kwiat na ziemi zwiądł”

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2020, 15:49 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Piekielnik to miejsce urodzenia prezesa Banasia, ale nie leży na Podhalu lecz w dawnym Królestwie Węgierskim i do Polski przyłączona jest dopiero w 1920 roku.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2020, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
janusz59 napisał(a):
Piekielnik to miejsce urodzenia prezesa Banasia, ale nie leży na Podhalu lecz w dawnym Królestwie Węgierskim i do Polski przyłączona jest dopiero w 1920 roku.
Zgadza się Piekielnik należał do Austro-Węgier i został przyłączony do Polski w 1920 roku. Miejscowość jest położona między Kotliną Orawsko- Nowatorską i Beskidem Orawsko -Podhalańskim, a w tej chwili podlega pod gminę Czarny Dunajec. Bardzo ładna miejscowość, miałam przyjemność tam zresztą być. A czy jeszcze to Podhale czy Orawa miejscowość ta leży jakby na pograniczu tych dwóch rejonów. Dla jednych mieszkańców Orawa dla drugich jeszcze Podhale. Ważne jest ze zamieszkiwała tam od zawsze ludność Polska.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2020, 04:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Parafia Duszniki rok 1652, chrzestna Zofia Nieruchajka. Nazwisko występuje też w formie męskiej Nieruchaj.

Jakub Jaźwiec karczmarz - jaźwiec to borsuk.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2020, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Nazwiska + przysłowia
Krystian Postrach x Jadwiga Kozik – Drożki 1829r
„ Strach ma wielkie oczy”

Andrzej Biedny x Jadwiga Słaba – Objezierze 1885r
Kto za kogo ręczy tego bieda męczy”

Jan Ubranicki i Bregida – Kramsk 1833r
Paulus Kanarek x Marianna Gniewska z domu Żytka – Góra 1826r
„ Fałszu w prawdę nie odziewaj i za prawdę się nie gniewaj”

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2020, 10:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Miejscowość X to popiep... miasteczko,
- Chudy jest gruby
- Mądry jest głupi
- Bogacz jest biedny.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2020, 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
W parafii Miłosław na przestrzeni dziejów występują i takie nazwiska: Gruchot, Gnoimięso, Chudyświat, Nagnieciony, Żabikról, Zagubałka, Jebasik, Warczygęba, Wędzimucha, Wędzigłówka, Pizdeczka, Cichobąk, Klepidupa, Serojadek, Łowiguza, Medograł,

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2020, 08:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2018, 19:08
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Panów Organistów miałem w Miejskiej Górce kilku, ale pierwszy raz spotkałem panią z domu Organistka: http://szukajwarchiwach.pl/34/430/0/1.1 ... eoX8JgNVkA

_________________
Pozdrawiam, Krzysiu. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2020, 13:19 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Parafia Brudzew, 62-720, pow. turecki,
20.01.1797 - ślubuje Wojciech Strzeżydura

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2020, 16:22 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
W księdze Osterwieck znalazłem pana młodego o nazwisku, które tu już było wymieniane, ale mnie ujęło w zestawieniu z nazwiskiem panny młodej:

Jan Zimnykowal i Marianna Misiaczek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2020, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W 1848 r. w Wolicy Koziej urodził się Michał Towarzysz.

Wyjątkowo brzmi takie nazwisko.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2020, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
"Pojedziemy na łów, na łów,
towarzyszu mój,
towarzyszu mój.
Na łów, na łów, na łowy
do zielonej dąbrowy,
towarzyszu mój,
towarzyszu mój
."

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 01:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Krysiu,
według mojej oceny, "Towarzysz" bardziej mi się kojarzy z minionym okresem politycznym,
niż z tą piękną, starą, polską piosenką, śpiewaną nie tylko na łowach, ale również w muzykalnych rodzinach.

Wyraz ten zaraz mi przypomina tych prawdziwych "towarzyszy" tj.
towarzysz Bierut,
towarzysz Gomułka lub Wiesław - jak kto woli,
towarzysz Gierek,
... i wielu, wielu lokalnych Towarzyszy, do których nie chcę wracać pamięcią.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 08:20 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
Fakt, że 40 powojennych lat spaczyło znaczenie tego słowa. W tamtych czasach na pewno nikt nie brał tego pod uwagę.
Może być towarzysz podróży, życia itp. Danka, spójrz na nazwę tego forum, a szczególnie na drugi wyraz :) .

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 10:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Pawle,
nigdy wcześniej ani teraz nie mam zamiaru z forum genealogicznego uczynić tutaj forum politycznego.
Przedstawiłam tylko moje skojarzenie, co do nazwiska, nic poza tym.
Uwielbiam genealogię, nie lubię polityki.

Metrykalia przeglądam ponad 20 lat, nigdy i nigdzie nie spotkałam takiego nazwiska
i nie będę się już na jego temat wypowiadała.

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Pam ... 05-231.pdf

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2020, 11:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Parafia Wolsztyn rok 1780, chrzestną była Agnieszka Pierdolina, ale proszę nie myśleć o niczym zdrożnym, bo mąż się nazywał Pierdoła :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2020, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Zgony - Chodzież,
nazwisko Gonigroszek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W Kuczewie parafia Przemęt w 1830 r. umiera Stanisław Czajka al. Wróbel.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2020, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 22:12
Posty: 11
Lokalizacja: parlin
Bardzo zainteresowa mnie wpis o tych nazwiskach ponieważ moja Prababka opowiadala mi kiedyś ze niektore nazwiska to tak naprawde przydomki czesto obrażliwe albo fragmenty nazwisk jakie ksieża nadawali nieślubnym dzieciom ktore podobno nie mialy prawa do dziedziczenia nazwiska rodziców.

_________________
Magdalena Marciniak


[size=50]Poszukuje informacji na temat Mulżyński, Roliński, Plewa,Kuchciński, Sobczak, Pacholski, Zasadzki, Piasecki,Kubski, Pejka [/size]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 21:22 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
I połowa XVIII wieku: Siubździa z Szaradowa, Dupeczka z Łabiszyna.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 22:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Bartek napisał(a):
I połowa XVIII wieku: Siubździa z Szaradowa, Dupeczka z Łabiszyna.
U nas w domu mówiło się "siu bździu" w znaczeniu: "mówisz pierdoły" :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2020, 02:13 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Przesłodkie: Katarzyna Ciuciurzanka

Obrazek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2020, 01:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W 1855 r. umiera w Lwówku (wpis 133) Bibiana Chlebowska al. Płaczychleb.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2020, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Ha! Ubiegłaś mnie z tym nazwiskiem o parę godzin, właśnie wpadłem na akt chrztu Reginy Płaczychleb w tymże Lwówku :)

DankaW napisał(a):
W 1855 r. umiera w Lwówku (wpis 133) Bibiana Chlebowska al. Płaczychleb.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2020, 00:45 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
W Chmielince pod Lwówkiem w 1834 umiera Andreas Pedagogus. Zastanawiam się, czy nie był po prostu nauczycielem w szkółce - skądinąd wiadomo, że wsie olęderskie zwykle miały własne szkółki.
Obrazek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2020, 21:53 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
W 1772 r. w Lwówku ślub bierze Gregorius Cy. Przypuszczam, że ksiądz próbował sobie poradzić z jakimś niemieckim nazwiskiem typu Ziehe.

Obrazek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2020, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Parafia św. Jana Jerozolimskiego Poznań, chrzest 1630 rok, ojciec dziecka Jakub Kozdupa z Komandorii.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2020, 17:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2015, 10:33
Posty: 215
Dear All

is there somewhere some Etymologist I mean the Etymology is a science which tries to explains the origin of NAMES something about POlish Patronymes ?

thanks, regards

_________________
Szukam o informacji rodzyne Kasperski - Kasperek, Kot, Bajonczak, Gorczak,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2020, 09:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Par. św. Jana Jerozolimskiego rok 1718, chrzestny Wawrzyn Skubitrawa.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2020, 19:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Henryk Krzyżan napisał(a):
... Skubitrawa.
śliczne; ciekawe, czy się zachowało.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2020, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 02 paź 2018, 17:45
Posty: 20
Lokalizacja: wielkopolska
krzysiuwietrzykowski napisał(a):
Panów Organistów miałem w Miejskiej Górce kilku, ale pierwszy raz spotkałem panią z domu Organistka: http://szukajwarchiwach.pl/34/430/0/1.1 ... eoX8JgNVkA


Organista to popularne nazwisko w Miejskiej Górce, Rawiczu, Sarnowie i okolicznych wioskach - u mnie w Żołędnicy i w parafii Łaszczyn był Pan Organista lub też Organistka a jego żona to oczywiście Organiścinia lub w gwarze Organiścinio ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2020, 07:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Par. św. Jana Jerozolimskiego, dnia 19.11.1674 pochowano Jana Ostatnigrosz, sługę illustris Korzeniewskiego dzierżawcy Rataj.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2020, 12:29 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Parafia świętojańska w Poznaniu, 1785 r., rodzi się Katarzyna Dupczak

Obrazek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jutrosin, połowa XVIII w.

Sik, Wędzonka, Pietruszka, Sałata, Ser, Niedobitek, Kukła i Szopka. :roll:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2020, 10:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 298
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
W parafii Solec koło Środy Wielkopolskiej zmarli: Franciszek Durniczak (25.04.1808), oraz Marianna Durniczanka, wdowa (03.02.1811).

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2020, 11:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Parafia św. Rocha - Poznań, rok 1659, nazwisko ojca Ważypiec.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2020, 18:03 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Lwówek, 1758 r., świadkami na ślubie są Casimirus Kapinosik i Joannes Hababicki

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2020, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Hababiccy to wielopokoleniowa rodzina młynarzy z okolic Pniew/Lwówka/Kwilcza itd. Wiem, bo opowiadał mi św. pamięci ksiądz Wilczyński, a miał ich wśród przodków.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 633 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL