Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grudziński
PostNapisane: 05 paź 2007, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
to czego mi najbardziej brakuje na stronach internetowych poświęconych genealogii to konkretnych prezentacji
chcąc zapełnić choć troszkę tę lukę prezentuję Panstwu wstępny, jeszcze niepełny i nieukończony, zaszufladkowany dotąd (bo kimże ja jestem, tylko amator!), tekst o Grudzińskich herbu Grzymała
pojawia się w nim wiele pytań i zagadnień, związanych z genealogią (nie tylko Grudzińskich) i mam po prostu nadzieję, że staną się one źródłem inspiracji do dalszych dociekań i polemik przez sympatyków genealogii
pozdrawiam wszystkich
i życzę miłej zabawy :) :) :)

Roman Knap - Kurowski
Grudziński herbu Grzymała

Przecław z Gułtów i Rogowa (zm. 1379)(i dobrze że nie w 1378. bo by mi zamiast ósemki wyskoczył uśmieszek :) ) starosta kaliski 1347 - 1351, kasztelan poznański 1348 - 1359, starosta generalny wielkopolski 1369 - 1371, wojewoda kaliski 1360 - 1379
to była ważna postać w historii, bo już gdzieś od 1347 należał do tzw. stronnictwa luksemburskiego i pod tym kątem, tj. wspólnej opcji politycznej, były pewnie jakieś koligacje Grzymałów z Leszczycami, Półkozami, Pałukami i Borkami, a już na pewno z arcybiskupem Jarosławem ze Skotnik; w 1351 Przecław z Gułtów poświadczał zawartą na Mazowszu umowę króla Kazimierza Wielkiego z książętami mazowieckimi Siemowitem i Kazimierzem, a w 1352 przystąpił do konfederacji zawiązanej przez wojewodę poznańskiego Macieja Borkowica przeciwko nominacji królewskiej na starostę GWP Wierzbięty z Palowic; w 1361 jest świadkiem dokumentu królewskiego dla klasztoru w Obrze; w 1372 był znowuż jednym z sędziów, którzy uznali Janka z Czarnkowa, eks-podkanclerzego, winnym profanacji grobów królewskich i kradzieży insygniów i którzy skazali go na banicję, co było do przewidzenia, skoro cały ten sąd odbył się pod okiem królowej Elżbiety, pragnącej tego, a w 1377 jako jeden z najstarszych możnych przedstawicieli rodu Grzymałów, wraz z arcybiskupem Januszem Suchywilkiem, wystąpił on w imieniu wszystkich Grzymałów, zawierając ugodę z przedstawicielami rodu Janinów w 1377 i jestem arcyciekaw, czy na tle tej ugody doszło do jakiegoś mariażu między Grzymałami a Janinami, który by tę ugodę wzorem zawierania pokoju przez królów, przypieczętował :?:
w 1369 w Poznaniu starosta gen. wlkpl. Przecław z Gułtów zaświadczając, że Mikołaj z Potrzonowa zastawił swoją wieś Przesieka Adelardowi z Dziatkowa, tegoż Adelarda nazywa swoim bratem :!: :!: :!: ponieważ tak w ogóle w tym dokumencie jako świadek występuje też Janusz z Gułtów, syn starosty, to możliwe, że pozostali świadkowie tj. bliżej nie znany Dassius podsędek poznański 1366 - 1369, Gerward ze Słomowa ówczesny podłowczy poznański i Iwon vel Iwan z Rosnowa są z kręgu powinowactw Gułtowskich :?: -
Janusz z Gułtów i Rogowa (wzm. 1362, 1364 i 1370, ok. 1383?, a w 1388 jako nieżyjący, ożenioniony z Anastazją NN wzm. 1383), Wierzbięta, Mroczek, Mikołaj, Wojciech, Jarosław i Przecław, bracia, dziedzice dóbr Wełma w 1378, dokonali podziału dóbr
(a tak właściwie to w owym 1378 roku występują bracia Wierzbięta, Mroczek, Mikołaj, Wojciech, Jarosław i Przecław, bez Janusza z Gułtów, ale istnieje tzw. teza Wandy Moszczeńskiej, że Janusz z Gułtów był ich bratem; tymczasem nosi mnie aby przyjąć inną hipotezę, tę mianowicie, że wszyscy oni byli synami, a nie braćmi, Janusza z Gułtów, a w owym 1378 roku dokonali po jego śmierci podziału dóbr, w istocie bowiem nie mamy pewności, że Janusz z Gułtów żył po 1378 roku, wiadomo tylko że miał co najmniej dwóch synów Jaracza alias Jarosława z Siedlca i Przecława, o którym wspomina kronikarz Jan z Czarnkowa przy okazji opisu walk w Wielkopolsce po śmierci króla Ludwika Andegaweńskiego ok 1383, pisząc mianowicie, że Sędziwój Świdwa najechał miejscowość Wieleń, identyfikowaną przez Wandę Moszczeńską z Wełmą, i wziął do niewoli Anastazję, żonę Janusza z Gułtów i jej syna Przecława; oczywiście Anastazja nie została nazwana wdową, ale to jeszcze nie dowodzi, że nią nie była, poza tym ów Przecław wcale nie musiał być małoletni, mógł być dorosły i akurat przebywać w Wieleniu vel Wełmie z matką, no i zemsta na Świdwów przyszła z rąk Jarosława, syna Anastazji, a nie jej męża :!: )
(a kto powiedział, że Przecław, syn Anastazji, był małoletni? przecież musiał być dojrzały już w 1378, skoro brał udział w podziale dóbr! - to tylko tak sobie wytykam)
(oczywiście nie można też wykluczyć pro forma, że nie byli to wszyscy bracia rodzeni, ale np bracia przyrodni, albo nawet, choć z o wiele mniejszym prawdopodobieństwem bracia stryjeczni)
(nota bene istnieje doskonała rozprawa historyka pana Andrzeja Marca - lubię gościa! - pt. "Krąg rodzinny arcybiskupa Janusza Suchywilka"; Janusz Suchywilk z rodu Grzymałów, kanclerz koronny 1357 - 1374 i arcybiskup gnieźnieński 1374 - 1382, był synem, jak udowodnił to pan Marzec, Pakosława alias Przecława z Januszewic pod Włoszczową w ziemii sandomierskiej i N nieznanej z imienia siostry Jarosława Bogorii Skotnickiego arcybiskupa gnieźnieńskiego 1342 - 1374, a wnukiem zapewne Janusza vel Jana Pakosza, tego który niby w 1314 ufundował kościół parafialny w Januszewicach; otóż pomimo pracy pana Andrzeja Marca, nie wiadomo dotąd jeszcze dokładnie, jakie pokrewieństow łączyło Janusza Suchywilka i małopolskich Grzymalitów z Grzymalitami wielkopolskimi, ale że było to bliskie pokrewieństwo to jest pewne)
(a tak przy okazji - czy aby imię Jarosława, syna Janusza z Gułtów, nie bierze się od arcybiskupa Jarosława ze Skotnik :?: , bo już nawet pomijając powinowactwo, to tenże mógł go np ochrzcić)
(znanych jest kilka linii Grzymałów w średniowieczu i oprócz tzw. linii gułtowskiej, z której na pewno biorą się Grudzińscy, była też linia oleska, smogulecko - prusiecka, iwińska i margońska, a także brzozogłowska i świeradowska, i powiem szczerze, że przy tej okazji korci mnie szalenie zająć się dokładnie analizą i krytyką wywodu Bobrowicza w kwestii średniowiecznych Grzymałów, który to już na pierwszy rzut oka widzi mi się bałamutny, jużci bowiem Bobrowicz pisząc o Grzymałach zachował się niczym obecnie pan Minakowski, piszący "Ci wielcy Polacy to nasza jedna wielka rodzina", bo trawestując go, można by wywód Bobrowicza zatytułowć "Ci wszyscy, co mają w herbie Grzymałę, to jedna wielka rodzina" -- nie lubię takich rzeczy, bo wszystko jest wtedy podporządkowane jednej z góry narzuconej tezie; chociaż Bobrowicza to jeszcze idzie zrozumieć i nawet polubieć, bo przynajmniej facet wykazał się wyobraźnią)

Grudna, Parkowo, Wełna i Jaracz znajdują się obecnie w gminie Rogoźno w pow. obornickim; w średniowieczu sąsiadywały one z osadami Boguniewo, Ludomy, Rożnowo, Międzylesie (to właśnie dlatego spotykamy zapis, że kasztelan Maciej Grudziński w 1497 "miał termin z Wawrzyńcem de Międzylesie" i byłbym w wielki szoku, gdyby był on identyczny z późniejszym biskupem kamienieckim Wawrzyńcem Międzyleskim :!: :!: ; chodziło zatem najpewniej o spór graniczny, ale może też o rodzinno spadkowy?, bo przecież nieco później Międzylesie na krótko weszło w skład dóbr Grudzińskich i trzeba by to zbadać co, jak i dlaczego :?: ), oraz z terenami obecnej Puszczy Noteckiej (i z tego co wiem w Grudnie, Parkowie, Wełnie i Jaraczu nie zachowały się żadne ślady po ich XV i XVI-wiecznych dziedzicach Grudzińskich); Rogoźno było w tamtych czasach ośrodkiem starostwa; (zapewne miejscowości te podlegały wówczas parafii w Słomowie :?: ); tereny te obfitują w stanowiska archeologiczne wczesnośredniowiecznych piastowskich grodzisk to jest takich z XI i XII wieku, których właścicielami mogli być wówczas Boguń i Park, bo też od tych imion wywodzi się etymologię nazw Boguniewo i Parkowa
sama nazwa Wełma pod łacińską nazwą Volma pojawia się już w 1225

i jeśli jesteśmy już przy tej geografii historycznej to w/w osady sąsiadują też ze wsią Garbatki, tymczasem w 1442 bracia Grudzińscy Jan i Andrzej sprzedają część dóbr Garby w poznańskim -- czy zatem owe Garby to aby nie dzisiejsze Garbatki :?: przeciw tej identyfikacji może pojawić się argument sprzedaży jej części, bo niby dlaczego Grudzińscy mieliby się pozbywać części dóbr, która tak ładnie przylega do ich dziedzicznych wsi? ano właśnie mogliby, jeśli posiadanie tej cząstki wprowadziłoby ich w spór i chaos "administracyjno - własnościowy", a o tym przecież, że bracia Grudzińscy nie przepadali za tego rodzaju bałaganem, świadczy ich długie wspólne i "niedzielne" występowanie w latach 1442 - 1452; mniemam więc, że Garby weszły częściowo w dom Grudzińskich kognatycznie, tzn. np. przez matkę owych braci

pamiętajmy też, że istniała już w XV wieku miejscowość Grudna vel ówczesne Grodno vel Grudno, obecnie w gminie Miedzichowo, należąca w tamtych czasach do Ostrorogów :!: i tu właśnie na marginesie tego chciałbym coś powiedzieć a propos obyczajów średniowiecznych, otóż nigdy nie spotkałem się z żadnym artykułem o tym, że jakiś rycerz pozbył się dóbr rodowych na jednym terenie i na innym nabył wieś, po czym przeniósł się na nowe przeprowadzając ze sobą też nazwę dawnego dziedzictwa, czyli inaczej mówiąc brakuje mi publikacji dotyczących wewnętrznej migracji nazw osadowych w średniowieczu, bo domyślam się, że to była częsta praktyka; a dlaczego to takie ważne?, otóż pozwoliłoby to nam przynajmniej na miłe i bezsenne spekulacje dotyczące odległych powiązań rodzinnych np. właśnie Nałęczów Ostrorogów z Grudzińskimi, z których - jak się domyślam - nic pewnego by nie wyszło, tylko spory, swary i wzajemne szukanie haków, ale właśnie o to chodzi :!: :!: , bo pierwszym znakiem, wieszczącym śmierć nauk, w tym historycznym, jest zgoda
i ja to się od razu tu przyznam, że spekulacje i niezgoda, to one są po prostu w moim targecie
a więc powiem jeszcze tak, w takiej sytuacji, przyjmując hipotetycznie odległe powinowactwo Nałęczów z Grzymałami, a ściślej z Gułtowskimi, nieco inaczej można interpretować porwanie i uwięzienie przez Sędziwoja Świdwę Nałęcza Anastazji Gułtowskiej i jej syna Przecława z Wielenia vel Wełny ok 1383, mianowicie, że mogło być one wynikiem jakiegoś zadawnionego sporu rodzinnego, być może pretensji majątkowych :!: :!:

a że jak wiadomo człowiek nie maszyna, więc błędy były są i będą, postanowiłem zatem, że poszukam i znajdę kiedyś błąd mylący Jarosława z Siedlca z Jarosławem z Sadlna h. Pomian, sędzią inowrocławskim 1393 - 1423 -- a może się pościgamy, kto pierwszy? :D

Jarosław Grudziński
(Jaracz de Grodno wyst. w l. 1425, 1427; nie daje mi spokoju pytanie -- czy jest on tożsamy z Jaraczem dz. d. Wełma z 1378 :?: , a następnie z Jaraczem vel Jarosławem z Siedlca, synem Janusza z Gułtowa, który to ok 1383 zemścił się na rodzinie Sędziwoja Świdwy za uwięzienie jego brata Przecława i matki Anastazji :?: ; wszak głębokie związki łączyły potem Grudzińskich i Siedleckich; w każdym razie od jego imienia pochodzi nazwa młyna Jaracz, zwanego wtedy Jaraczew Młyn, który należał do dóbr Grudzińskich; jest to tylko moja hipoteza, że był on ojcem Jana i Andrzeja, brak mi bowiem konkretnej ich filjacji)
(zwłaszcza że z sąsiedniej Parkowej, należącej wraz z Grudną i Wełmą do dóbr Grudzińskich, pisał się jeszcze Mirosz dziedzic połowy Parkowej ożeniony w 1435 z Dorotą NN)
(a z Wełmy znowuż pisał się Janusz de Wełma 1410, noszący może imię po Januszu z Gułtów :?: )
(no i trzeba mi wskazać na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz -- na połowie dóbr Wełma i Parkowa dziedzicem był też Jan Czeczerad Chwałkowski, ale nie to mnie akurat strasznie podjarało, ale fakt, że już w 1438 był on żonaty z niejaką Anastazją, która żyła jeszcze w 1449; otóż przypomnijmy sobie, że Anastazja było to również imię żony Janusza z Gułtów, a matki Jarosława z Siedlca!!! wiem oczywiście, że krytykuje się stosowanie w genealogii kryterium imionowego i słusznie, ale ta akurat zbieżność jest zdumiewająca!!! najpewniej to właśnie Anastazja wniosła swojemu mężowi Chwałkowskiemu powyższe dobra Wełma i Parkowa, o ile przyjmiemy, że swoje imię zawdzięcza ona babce lub prababce Anastazji Gułtowskiej!!! :!: :!: :!: )
(zanim przejdziemy dalej do genealogii Grudzińskich, to trzeba powiedzieć że jest ona dosyć trudna w przypadku jej części średniowiecznej i trzeba odnieść się jeszcze do wielu kwestii 1* np. istnieje zapiska nazywająca Sędziwoja Milińskiego bratem Macieja Grudzińskiego z ciotecznej rodzonym, i rzeczywiście, Sędziwój Miliński h. Nowina, podsędek poznański od 1489, był synem Anny z Boguniewa, piszącej się ze wsi graniczącej z wsią Grudzińskich Parkowa,a w 1493 Maciej Grudziński kupił nawet od Milińskiego to Boguniewo powołująć się na prawo bliższości, ale już w 1494 z powrotem mu je odsprzedał; a znowuż w 1452 bracia Grudzińscy, a więc Jan i Andrzej, mieli z Boguniewskim spór o granicę Boguniewa i Parkowej; z zapiski wynika więc, że Anna z Boguniewskich Milińska była kuzynką albo raczej ciotką Macieja Grudzińskiego, oraz że mariaż Boguniewskich i Grudzińskich spowodowany był bezpośrednim ich sąsiedztwem, a ponadto z prawa bliższości, na jakie się powołał Maciej Grudziński, wygląda że to raczej Boguniewska została żoną Grudzińskiego, Andrzeja albo jego ojca, a nie na odwrót, że jakaś Grudzińska żoną Boguniewskiego, a przy okazji wygląda też na to, że imię Maciej, jakie nosił Grudziński, ma związek z Maciejem Boguniewskim; nie wiadomo, jakiego herbu byli Boguniewscy, chociaż wskazuje się na herb Awdaniec, ale znajduję też że mogli być herbu Lesczyc, i jest o nich trochę w materiałach Dworzaczka, który jednak nie podjął się próby zrekonstruowania związku Boguniewskich z Grudzińskimi)
-
A) Jan Grudziński (zm. 1475/81) * 1425 Katarzyna NN - Andrzej Grudziński 1481
B) Andrzej Grudziński (zm. 1452/91) * przed 1450 -
I) Jadwiga (zm. 1522/24) * 14(71) Wincenty z Łukowa Białośliwski h. Pałuka (zm. 1505/150osiem) wł. d. Białośliwie, Wojsko, Dobrzyniewo, Kościerzyna, Borzątkowo, Dambówko w nak. wł. poł. d. Tomiszewo, chorąży kaliski 14(90) - 15(05)
II) Katarzyna (zm. 15(16)) 1* 14(82) Mikołaj Borek Jaszkowski (zm. 1482/84) wł. d. Jaszkowo, Jasienie, Słonino, Witkówko, Gołębin, Goryczki, Przylepce, Krzon, Białe Jezioro; 2* 14(85) Mikołaj Kobyliński h. Łodzia (zm. po 1519) dz. d. m. Kobylin, Rembiechowo, Chwalenice, Starygród w pyzdrskim (Mikołaj Kobyliński pozostawił córki, w tym Agnieszkę, która ok 1516 poślubiła Jerzego Konarskiego - otóż ich syn Adam Konarski w 1552, gdy został kanonikiem poznańskim, przedstawił swój wywód, w którym jego matka Agnieszka z Kobylińskich widnieje jako córka Kobylińskiego herbu Łodzia i jego żony wywodzącej się z rodziny herbu Nałęcz!!! -- sprawa jest zatem szokująca, bo herbu Nałęcz byłaby właśnie Grudzińska, podczas gdy Grudzińscy są herbu Grzymała!!! owszem w wywodach kanoników poznańskich pomyłek z ręki ówczesnych skrybów jest sporo, ale ta akurat jest bardzo dziwna i nie wygląda mi na nieświadomą, ale na taką, która ma pewne podstawy, których nie można zlekceważyć; szukałem więc i np niejaka Katarzyna z Jaszkowa jest w 1482 żoną Abrahama Kembłowskiego, który jak to wynika z zapisek, ją przeżył, ale ten był herbu Szaszor alias Zaremba, a może herbu Opala, no chyba że był herbu Nałęcz,bo to imię Abraham jest przecieź typowo nałęczowskie, i ona dziedziczyła połowę dóbr Jaszkowo, Gołebino i Gorzyczki, a także Gaj; z Jaszkowa była również Katarzyna, żona Jana Jaszkowskiego i matka Mikołaja Jaszkowskiego i żyła na pewno w 1480, istnieje zatem możliwość, że to właśnie Katarzyna wdowa po Janie Jaszkowskim została żoną Kembłowskiego, ale ja raczej widzę w owej Katarzynie żonie Kembłowskiego siostrę Mikołaja Jaszkowskiego, którego sobie dzięki temu nazywam "Mikołajem Jaszkowskim Czterech Katarzyn", bo Katarzynami byłyby jego matka, żona, siostra i jedyna córka; a może ten Nałęcz pojawił się jako wdowieński herb Katarzyny Grudzińskiej i był herbem Jaszkowskich, a nie jak się dotąd uważa, że byli oni Borkowicami? a może był to herb nie tyle Grudzińskiej, co herb jej matki? a może po prostu Agnieszka Kobylińska oprócz męża Konarskiego miała jeszcze drugiego herbu Nąłęcz? w sumie to moim zdaniem zajefajna zagadka -- skąd zatem herb Nałęcz po stronie Kobylińskich w wywodzie Konarskiego??? otóż po głębszym zastanowieniu odpowiedź jednak wydaje się bardzo prosta: że otóż w zapisie tego wywodu wystąpił inny niesamowity błąd - mianowicie herb Nałęcz powinien pojawić się jako macierzyński kasztelana kaliskiego Jerzego Konarskiego, a widniejący w tym miejscu herb Grzymała jako macierzyński Agnieszki Kobylińskiej!!!! :!: :!: :!: :!: )
III) Maciej Grudziński (ur. ok. 1450 - zm. 1513) dz. d. Wiry 1475, Łęczyca 1475, Parkowo 1476, kup. poł. d. Lipiny 1498, kasztelan bydgoski 1486 - 1513 (Niesiecki pisze o Macieju, tym od którego w ogóle zaczął genealogię Grudzińskich, nie znając w ogóle jego przodków ani nazwiska żony, że "Macieja jako kasztelana bydgoskiego jeszcze w roku 1480 niektórzy kładą", otóż mnie strasznie ciekawi co to za "niektórzy"? istnieje bowiem możliwość pewnej pomyłki, która kryje się w wyrażeniu "jeszcze w roku 1480", zamiast "już w roku 1480", bo tak to właśnie ja bym napisał, wiedząc, że na tej kasztelanii Maciej wzmiankowany jest od 1486, i sugeruje to owe "jeszcze" jakby jakiś Maciej, no właśnie niekoniecznie Grudziński ale inny, był przed 1480 kasztelanem bydgoskim i dożył szczęśliwie tej daty, co "niektórzy" odkryli, myląc go przez zbieżność imion i urzędu z Grudzińskim); * 14(6osiem) Małgorzata Pałuka Gołaniecka 1514, dz. d. Gołańcz, Tomczyce (Thumnicze), Słupowa, Chwaliszewo, Roszwabowo (Rostrzębowo), Rybowo (Robowo), Bracikowo, Górzna, Pieczowo, Gromadno, Chwalmirowo (Falmierowo), Czajcze, Gruszka (Kruszka), Podrożna z Jez. Trlącznik (Podroszna), mł. Klawek (Klawkow), Szczyrbino z mł. (Strzyszlino?), Piekłow Młyn, Borowo (m. in. dzięki temu małżeństwu z Gołaniecką Maciej został szwagrem Wojciecha ze Skąpego Kościeleckiego podkomorzego dobrzyńskiego)
(obecnie miasto Gołańcz to ośrodek gminy w powiecie wągrowieckim, na której obszarze znajdują się też wsie Tomczyce i Rybowo) -
(I) Małgorzata 1513
(II) Helena 1513, 1514, dz. cz. d. Rybowo (??? czy jest ona identyczna z Heleną Grudzińską w latach 1535 - 1541 wdową po Janie Chełmnickim??? :?: :?: i co to za Jan Chełmnicki?? :?: czy pisał się on z tej wsi Chełmno w poznańskim, której część była w 1521 własnością Przecława Potulickiego? :?: )
(III) Dorota (zm. 15(30)) 1* 14(93) Jan Gołanicki (h. Kotwicz?) dz. d. Gołaniec (Gołanice), Niechłód, Grobia, Bocz i Jezierzyce w pow. wschowskim, sędzia z. wschowski 14(88) - 14(97); 2* 15(01) Marcin z Gruszczyc Koźmiński h. Poraj (zm. 1516/18) (syn kasztelana kaliskiego) dz. cz. dóbr koźmińskich (Koźmin, Nowemiasto, Wrotkowo, Orla, Rozdziały), dz. d. iwanowickich w kal. (m. Iwanowice z zamkiem, Niemiecka Wieś)
(IV) Barbara * 15(05) Piotr Sokołowski z ziemii dobrzyńskiej (niestety, wszystkie genealogie Sokołowskich są tak bałamutne, chaotyczne i pomieszane, gdzie mieszają się Sokołowscy herbu Pomian z tymi herbu Ogończyk, że aż dopiero to ja się kiedyś zdenerwuję i wezmę się za nich do porządku; póki co na dzień dzisiejszy nie wiem o kogo tu chodzi, ale mam pewne podejrzenia - otóż jedna z panien Sokołowskich została żoną Feliksa Konarskiego, tymczasem w 1562 Andrzej Grudziński kazał ściąć "wbrew prawom w nocy we wsi Wełna" Filipa Konarskiego, którego potem ciało z odrąbaną głową, pochowane w Parkowie, odgrzebał w asyście woźnego sądowego jego brat Walenty Konarski -- czyżby zatem żródeł tej tragicznej historii nie należało wiazać właśnie z Sokołowskimi? :?: podejrzewam że tak, ale jeszcze nie dam sobie za to głowy uciąć; być może kontynuacją tego zadawnionego sporu z Sokołowskimi h. Pomian był też w 1581 gwałtowny najazd na zamek i miasto Rogoźno, będący w ich starościńskim posiadaniu, przez braci Jana, Andrzeja i Stanisława Grudzińskich, synów Ulissesa, w towarzystwie Kaczkowskich i Kaspra Potulickiego?)
(V) Katarzyna 1513; * 15(21) Piotr Świątkowski 1540 (syn burgrabiego kcyńskiego), dz. cz. d. Pakość, Marcinkowo, Kołybki, Uścikowo, Posługowo, Powodowice, Tonowo, Wola, Kaczkowo
(VI) Felicja (zm. 1570/71) 1513 * 15(21) Maciej Świątkowski (zm. 1568) (syn burgrabiego kcyńskiego) dz. cz. d. Pakość, Marcinkowo w kc, Kołybki (Kolibki), Uścikowo, Posługowo, Tonowo, Wola i Kaczkowo
(VII) Andrzej 1526 (owi wyżej wspomniani przez Niesieckiego przy okazji Macieja "niektórzy" wspominali także Andrzeja i "tak z męstwa jako i z przezacnych w tej ojczyźnie zasług wynosili" -- owe męstwo sugeruje udział Andrzeja w wojnach, ale konkretnie nic nie wiem i nie wiem czym to się tak ojczyźnie nasz Andrzej zasłużył)

NN Grudziński (oczywiście, wszystkie znaki na niebie i ziemii wskazują na to, że to Maciej kaszt. bygdoski, ale nie znalazłem na to bezpośredniej filjacji!!! :!: , wiadomo tylko że jego syn Andrzej miał w 1507 braci, być może jeszcze małoletnich) -
I) Zygmunt Grudziński (zm. 1549/53)
II) Wawrzyniec Grudziński (zm. 1543/44 bzp) 1* 1529 Agnieszka Nałęcz Moszczeńska (nic o niej ponadto nie wiemy; być może była córką Piotra Moszczeńskiego kasztelana słońskiego :?: ); 2* 15(43) Anna Lubieniecka h. Rola (z Lubieńca Niemojewska) 2v. Głębocka 1547 (i ja nie wiem skąd się Dworzaczkowwi wzięło, że była ona żoną Grudzińskiego od 1513? byk, po prostu byk...)
III) Andrzej Grudziński 1534, kup. cz. d. Dąbrowa 1519, kup. poł. d. Niemczynko 1527, kup. cz. d. Łodzia kośc 1529, kup. d. Wielka i Mała Górka i Sadowie pozn 1530, kup. d. Marwelth w człuch 1534, d. Grunowo i Babsk w nak. 1534; * 15(06) Katarzyna Korzbok Trzebawska (zm. 1513/23) dz. d. Trzebaw, Niwka, Sowiniec pozn (Sowiniec to były dobra królewska, oddane w tenutę), Niemczyno, Starężynko, poł. Retkowo i Smarzykowo, wspólfundatorka ołtarza pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w kolegiacie średzkiej 1509; -
1) Anna (zm. 1532/43) * 1524 Mikołaj Orzelski h. Dryja
2) Zofia (zm. 1550) * 15(31) Andrzej Kunowski 1545
3) Stefan Grudziński (zm. 1543 bzp) kup. cz. d. Retkowo i Smarzykowo w kc. 1534 i 1536, kup. d. Potulino 1539, dz. d. Sowiniec 1539, chorąży kaliski 15(37) - 15(43); * 15(34) Barbara Kościelecka kasztelanka łęczycka 1553
IV) Wojciech Grudziński (zm. 1537/39) dz. cz. d. Tupadły 1528, Chwaliszewo i Słupowa 1532. cz. d. Gołańcz 1532, kup. d. Podlesie Wysokie i Pianczyno w gn 1534; * 15(26) Petronella Lubieńska h. Doliwa kasztelanka kowalska (?) i wojszczanka kruszwicka (zm. 1577/78 ) -
1) Zuzanna 1566, 1571, 1607; * 15(80) Sebastian Dąbrowski wł. d. Skórzewo W i M, Sobiesiernie i Dąbrowa Wielka
2) Petronella (zm. 1574/78) wł. d. Skwiroszewo; * 1535 Mikołaj Kotwicz (zm. przed 1554) wójt gnieźnieński
3) Poliksena * Jakub Smerzyński
4) Herkules Grudziński 1556
5) Ulisses Grudziński dz. dóbr gołanieckich (m. Gołańcz, Rybowo, Bracikowo, Lipiny i Borowo); 1* 15(50) Barbara Potulicka wojewodzianka brzeska; 2* 1568 Katarzyna Odrowąż Malicka 2v. Rożnowska pisarzowa z. poznańska (zm. 16(20)) -
a) pv Magdalena (zm. 1607/09) 1* 15(88) Marcin Baliński 2* 1600 Walenty Biesiekierski h. Pomian
b) pv Stanisław 1581
c) pv Jan Grudziński (zm. 1588/90 bzp) * 1586 Małgorzata Witosławska 2v. Grodziecka 1594
d) pv Andrzej Grudziński (zm. 1606 bzp) dz. d. gołanieckich (m. Gołańcz, Tomczyce, Chwaliszewo, Słupowa, Adamierz, Krzyżanki, Chawłodno), kup. d. Bądecz (sprz. 1604), dz. d. Krusino (sprz. 1602), dz. d. Laskownica (sprz. 1599), starosta gr. nowomiejski 1602 - 1606; 1* 1588 Anna Radzicka 1v. Żelicka (zm. 15(98)); 2* 1600 Anna Nadbor 2v. Łagiewnicka 1639, dz. d. Daronie Górki (sprz. 1630)

Zygmunt Grudziński (zm. 1549/53) kup. d. Żelazna w nak. 1533, wł. d. Podrożna i Gromadno 1539; * 1518/24 Anna z Niewiesza Poddębska h. Pomian dz. dóbr poddębskich w pow, brzeskim (Poddębice z zamkiem, Byczyna, Łężki) (obecnie Poddębice są miastem powiatowym w woj. łódzkim i siedzibą gminy), dz. dóbr lutomierskich (Lutomierz z zamkiem) (ja miałem takie pytanie -- w 1524 lub wcześniej Zygmunt Grudziński ze swojej części Gołańczy urządził najazd zbrojny na Niewiesz koło Poddębic,to jest na wieś Jana i Barbary Niewieskich alias Krotoskich h. Pomian, skąd porwał Annę, wnuczkę tegoż Jana, a córkę jego nieżyjącego syna, też Jana, a więc wg tej historii byłaby to Anna Niewieska; otóż ta zdumiewająca bliskość dat i zbieżność imion porwanej i żony Zygmunta, daje do myślenia, czy aby nie chodzi tu o jedną i tą samą Annę i czy aby Zygmunt nie porwał Anny aby jej poślubić? i tak właśnie było!!! wydaje się przy tym, że owa Anna dziedziczyła te bogate dobra po swojej matce, żonie Jana juniora, lub też po swojej babce żonie Jana seniora Niewieskiego, który owdowiał i potem poślubił Barbarę, która nie mogła się pogodzić z utratą dóbr Poddębice i Lutomiersk, albo w każdym bądź razie z opieki nad przybraną wnuczką i jej dziedzictwem, i oczywiście wniosła skargę do sądu, i jest tylko jeden feler -- historycy przyjmują, że to małżeństwo miało miejsce w 1518, podczas gdy Barbara Niewieska wniosła swoją skargę w 1524 i byłoby to bardzo dziwne, gdyby faktycznie uczyniła to w 6 lat po wydarzeniach, domyślam się więc, że któraś z tych dwojga dat jest pomylona :!: ) -
(a tak a propos synów powyższego Zygmunta to podana przez Paprockiego, a następnie powtórzona przez Niesieckiego filiacja braci Zygmunta Janusza kasztelana krzywińskiego, Andrzeja i Stefana kasztelana nakielskiego jako synów Stefana chorążego kaliskiego jest oczywiście błędna, ten bowiem zmarł bez wątpienia bezpotomnie, i wzięła się ona zapewne z faktu wykupienia przez owych braci dóbr po Stefanie chorążym od jego spadkobierczyń, które to dobra zapewne określali oni mianem swojego rodowego dziedzictwa)
I) Barbara (zm. 1595/1603) * 1545 Jan Grzymała Oleski (zm. 1589/91) dz. cz. d. Oleśnica i Kamionka
II) Katarzyna * 15(60) Jan Żylicki dz. d. Żylice w kc, burgrabia z. kcyński 1560
III) Regina (zm. 15(84)) 1* Tomasz Margoński h. Grzymała; 2* 1554 Jan Sędziwój Nałęcz Czarnkowski (zm. przed 1568)
IV) Marcin (w 1553 bracia Grudzińscy zajęli dobra Grudna, Wełma i Parkowa będące własnoscią córek Orzelskiego, a potem je w 1555 od nich wykupili)
V) Stefan Grudziński (zm. 1588) kasztelan nakielski
VI) Maciej Grudziński (zm. 1570/71) 1542, dz. d. Falmierowo, Gromadno, Żelazna, mł wodny Klawek, Gorzna, wł. d. Gruszka, Radownica 1570, poł. Landeczek 1570, cz. d. Podrożno i Szczerbino 1579?, kup. cz. d. Retkowo 1567; * 15(49) Zofia Stoliska (Stołyska) (zm. 1582) dz. d. Słupy i Cieszkowo w kc.
VII) Janusz Grudziński (zm. 1588) 1553, dz. d. Lipie, Ludomy i Drzonek w inowr. 1562 (sprz. 1564), kup. cz. d. Gąsiorowo 1581, kasztelan krzywiński 1576 - 1588; * 15(56) Róża Starczynowska (zm. 1570/98) -
1) Anna (zm. po 1623) panna 1598; ( :?: ) * 16(09) Samuel Chełmski
2) Katarzyna 1629 1* 15(79) Jan Konarski h. Abdank (ok. 1527 - 1599) wł. d. Jutrosin, Kobylin, Starygród i Dzierżanowo, kasztelan kaliski; 2* 1601/03 Wojciech Sobieski h. Janina wł. d. Nosów i Kozierady w ostrzeszowskim, podkomorzy lubelski 16(09) - 1614 (to tenże sam Wojciech, o którym Niesiecki pisze, że był to "mąż rycerski pod Pskowem za króla Stefana Batorego", który potem "nacierając serdecznie na oblężoną Moskwę, siła się przyczynił do odebrania tej fortecy")
3) Wojciech 1562
4) Zygmunt Grudziński (1560 - 1618) dz. d. Nekla, Starczynowo i Stroszki, dz. dóbr poddębickich, kup. dobra gosławickie w konińskim 1615 (Gosławice, Podlesie, Maliniec, Niesłusz, Groblin, Belewo, Grujec, Pencław, Wielgopole, Przewłoki, Lugi i m. Lichin), wł. g. Gogolin, Kokoszka, starosta gr. inowrocławski 1613 - 1617, kasztelan kruszwicki 1593 - 1601, wojewoda rawski 1601 - 1618 (po zakończonej klęską bitwie pod Guzowem wojewoda, jeden z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego, odsunął się od polityki i osiadł w Poddębicach, gdzie wybudował pałac; nad drzwiami do pałacu umieszczony jest herb Grzymała, natomiast w kaplicy pałacowej kartusz herbowy z herbami Grzymała, Pomian Sokołowskich, Rola i Jastrzębiec Karśnickich); * Barbara Jastrzębiec Karśnicka podkomorzanka łęczycka 1626 (Barbara Grudzińska, jak to ujął mój uwielbiany przez mnie Niesiecki "białogłowa cnót wysokich i jałmużnica wielka", w 1610 ufundowała nowy kościół parafialny w Poddębicach w miejscu poprzedniego, w kościele tym znajduje się kartusz herbowy z herbami Grzymała, Lubicz, Pomian i Poraj, odnoszący się do jego fundatora, ale dokładnie do kogo, bo na pewno nie do Barbary Karśnickiej ani jej synów? :?: )
a) Stefan (zm. 1640) 1619, starosta ujski, pilski i bolimowski
b) Andrzej (zm. 1649/50) wojewoda rawski
5) Jan (zm. 1622) 1562, dz. d. Radownica, krzywa struga, Kamień, grudna i Lendiczek 1590, dz. d. poł. Falmierowo, Gromadno, Żelazne i poł. mł. Klawek (sprz. 1592), dz. d. Ludomy, Drzonek, Boruchowo 1610, Bozejewice, Buszkowice w inowr., Żerniki, Dąbrówka, Jaracz, Ninino, Jardunki 1610, wł. kamienicy i dworu w Poznaniu koło Wronieckiej (bramy?) 1600, wł. d. Opatowo w inowr. 1600, wł. domu, spichlerza i statków do żeglugi w Nieszawie 1600, kup. d. Kłodzinek w nak. 1613, kasztelan santocki 15(98) - 16(00), kasztelan nakielski 16(09) - 16(13); 1* 1594 Helena hr. von Dohna (zm. 1604/1605 Głogów)(jej ciało, aby je pochować, przewieziono z Głogowa przez Wschowę do Ludomy) (ze śląskiej rodziny, jej brat był starostą głogowskim, von Dohna pisano również Donau albo spolszczano na Dunin); 2* 16(11) Zofia Konopacka; 3* 1622 Zofia Strzeżmińska -
a) sv Maciej w 1628 małoletni, 1631 dz. d. Bożejewice, Bruszkowice, Opatowo i cz. Żerniki
b) Zygmunt Grudziński (zm. 1650/51) dz. d. Orłowo, Pieła Stara 1624, dz. d. Ludomy, Wiardunki, Jardanowice, Dąbrówka, Boruchowo, Drzonek, Ninino 1640, wł. d. Kroczyce 1635, sprz. d. Bożejewice, Opatowo, Żerniki, Buszkowice i dwór w Nieszawie 1628, dz. dworu Szelingowskiego w Poznaniu za bramą Wroniecką 1640, wł. d. Morakowo i Czerlin 1645, kasztelan nakielski 16(45) - 16(50)(Zygmunt Grudziński "z pobożności ku kościołowi ludomskiemu uczynił zapis tamtejszemu altarzyście ołtarza św. Anny i szpitalowi obok kościoła"); 1* 1626 Zofia Czarnkowska kasztelanka śremska (zm. 1628/37); 2* 16(37) Marianna Iwińska 2v. Działyńska 1692, dz. cz. d. Uzarzewo i Świecino (sprz. 1639)
VIII) Andrzej Grudziński (zm. 1578, był chory na podagrę już w 1564) 1553, sprz. d. Dąbrówka 1564, sprz. cz. d. Retkowo 1567, dz. d. Grunowo, dz. d. Redkowo, Wełma z mł, Parkowa, cz. Grudna, Międzylesie, Młotkowo, wł. d. Lipiny i Borowo (sprz.); * 15(69) Anna Stadnicka (zm. po 1614) wł. d. Retkowo 1612 -
1) Barbara (zm. 1627 Smogulec) * 1585 Janusz Grzymułtowski starosta średzki, kasztelan bydgoski 1602 - 1617
2) Samuel Grudziński (1570 - zm. 1595/1607) 1588, dz. d. Redkowo

Stefan Grudziński (zm. 1588) 1553, dz. d. Niemczyno, Niemczynko i Starczynko vel Starężynko 1558, sprz. d. Uścikowo w kc. 1577, wł. d. Podrożno i Czajcze w nak. 1569, wł. d. Rekowo vel Rakowo 1572, Radownica 1572, Lendiczek 1572, Grudno vel Grodno 1572, Siedleczek w kc. 1570, wł. d. Szczerbinko i Gruszka w nak. 1583, Radowniczki?, Kamień, Hamer, Ruda, Krzywastruga, kup. d. Kołybki 1584 (a właściwie scalił je wykupując części od Buszkowskich i Kaczkowskich), wł. d. Starczynko, starosta mieściski (m Mieściska i d. Wiela) 1579 - 88, poseł na Sejmy 1570, 1572, elekcyjny 1573, koronacyjny i konwokacyjny 1574 oraz elekcyjny 1575 i koronacyjny 1576, poseł króla Stefana Batorego do Moskwy 1576 (pisze o tym kronikarz Bielski i powtarza to za nim Niesiecki), jego to jak pisze Niesiecki "Rzeczpospolita z sejmu 1581 na komisarza do zapłaty wojsku naszemu, w Moskiwe na ten czas będącemu, naznaczyła", starosta gr. wałecki 1583 - 1588, kasztelan nakielski 1576 - 1588 (Niesiecki pisze też jeszcze o nim tak -- "żył jeszcze 1587 jako pisze Sarnicki i pod Byczyną mężnie stawał", być może więc kasztelan odniósł tam rany, po których wkrótce zmarł; niestety nie znam żadnych druków Stanisława Sarnickiego wojskiego krasnystawskiego, wnoszę jednak, że Sarnicki pisał o Grudzińskim Stefanie tylko dlatego, że obaj byli kalwinami; nota bene Sarnicki to jedna z tych postaci w historiografii, o której dosyć cicho, nie wiem czy jego dzieła, które zresztą wylicza sam Niesiecki, były wspólcześnie edytowane i przetłumaczone na język polski, bo przypuszam, że zachowały się gdzieś jako łacińskie starodruki :?: a to ważne, bo są tam jak widać informacje dotyczące również ziem wielkopolskich :!: ); * 15(67) Jadwiga Cerekwicka h. Zaremba (zm. 1596/98) dz. d. Lutogniew (sprz. 1583), dz. cz. d. Kołybki, kup. d. poł. Falmierowo, Gromadno, Żelazne i poł. młyna Klawki 1592, sprz. Starczynko 1595, posesorka starostwa mieściskiego 1588 - 91 -
A) Anna (zm. 1619/54), wł./ d. Dąbrownica w kon. 1601, kup. d. Kruszyno w bydg. 1605, wł. d. m. Gołańcz z ws. Chawłodno Krzyżanki i Adamierz (sprz. 1618), wł d. Topola w łęcz.; * 1589 Władysław z Wyszyny Grodziecki h. Dryja (zm. 1619/25) (syn chorążego kaliskiego) dz. d. Krzymowo, Drzązno, Borowo, Tury, Kociętowy, Rzgów, Poderzgowie, Babia, Zastruże, Bienna, Modła i mł Wiry, dz. przedmieścia w Gnieźnie zw. Jędrzejów vel Jelenia Głowa, kup. dobra gołanieckie
B) Katarzyna 1603 * 1593 Stanisław Potulicki (zm. 1600/03) wł. dóbr pniewskich
C) Urszula 1652 * 1605/1611 Mikołaj Wierzbowski h. Jastrzębiec, starosta szadkowski, kasztelan inowłodzki
D) Elżbieta panna 1595, 1634 1* 16(05) Adam Walewski; 2* 16(21) Stefen Gembicki wł. d. Łaszków, Petryki, Ostrówek, wójt nakielski 16(31), kasztelan rogoziński, wojewoda
E) Stefan Grudziński (zm. 1650/52) 1590, wł. d. Siedleczek 1609, Niemczyno, Niemczynko, Rekowo, Kołybki, Wiśniewo, Starężyno i Nowy Folwark 1609, kup. d. wysińskie i ryczywolskie 1610 (Wysiny, Prosna vel Proszna, Gorzewo, m. Ryczywół, Krężoły), wł. d. Ninino 1621, wł. d. Jabłówko 1623, wł. d. Leśny Folwark 1633, wł. d. Konarskie, Włościejewki, Międzyborze, Brzostownica i Jarosławki w kc. 1639; 1* 16(10) Katarzyna Czarnkowska h. Nałęcz wojewodzianka kaliska (zm. 1610); 2*16(19) Anna Kościelecka h. Ogończyk 1v. Iwińska (zm. 1650/57)(istnieje mowa na jej pogrzeb "Strzała do śmierci zabrana" autorstwa ojca karmelity Anioła od św. Teresy; w mowie tej karmelita opisał Annę jako gorliwą katoliczkę, znaną z tego, że "swój post bez ryb, o samych leguminach zachowała, a chciwa jej myśl o umartwieniu taki wynalazła sobie post, że jednego roku pościła w poniedziałki, drugiego we wszystkie wtorki, trzeciego w środy itd., aż tak dni tygodnia obeszła) dz. d. Zaborowo i Sroczewo 1638, dz. d. Konarskie 1640 -
I) sv Teresa (zm. 1641/48) * 16(40) Krzysztof Prusimski h. Nałęcz, wł. d. Goraj, Śledziona, Krobielewo, Krobielewko, Zarzecze, Wierce, Bytynie, Skrzyoica, Marii Las, Piła, Pamiątkowo, Cerekwica, Baworowo, Śmiełowo (wydaje mi się, że znowu odkryłem błąd w Tekach Dworzaczka!!! :!: jest tam bowiem zapiska z 1641 jakoby "Krzysztof i Teresa Grudzińscy nękali Pawła Sokołowskiego, a po jego śmierci dobra jego zbrojnie najechali" :!: )
II) sv Katarzyna (zm. 1664/83) * 1649 Wojciech Kolnicki
III) sv Helena Lukrecja (zm. 1682/87) dz. d. Szczepice w kc.1657, wł. d. Rostrzembowo, kup. d. Wiśniewo 1674 (sprz. 1677); * 1650 Franciszek Mycielski wł. d. Suchoręczek, skarbnik z. poznański 1651 - 16(74), podczaszy kaliski 16(77) - 1687/90
IV) sv Elżbieta (zm. 1698/1700) kup. d. Karczowo, Wolikowo, Budziełowo i Łęki Wielkie w kość. 1679; * 16(49) Jan Korzbok Łącki starosta gr. nakielski 16(47) - 1658/62
V) pv Władysław Grudziński 1613, 1626, dz. d. Niemczyno, Niemczynko, Rekowo i Starężynko 1635, rtm 1648; * 16(36) Potencjanna Breza 1v. Belęcka (zm. 1657/58) (po mężu, jako wdowa, była właścicielką dóbr niemczyńskich, które po jej śmierci przeszły na Belęckich, jej dzieci z pierwszego małżeństwa)(ps. działy z 1663 donoszą, że w Niemczynie był "dwór wielki stary, dawno spustoszały")
VI) pv Stanisław Grudziński (ok.1610 - zm. 1679) 1613, 1626, dz. d. Wiśniewo (sprz. 1674), Kołybki (sprz. 1657) i Siedleczek 1641, 1655, sprz. d. Kopanina (dawniej Las, Leśny Folwark) 1657, kup. cz. d. Naramowice 1660 (sprz. 1674?), starosta gr. rogoziński 1660, kasztelan rogoziński 16(77) - 1679; 1* Katarzyna Koścień; 2* 16(55) Katarzyna Czarnkowska; 3* 16(58) Ewa Alojza Zbyszewska 1v. Smogulecka (zm. 16(61)) tenutariuszka d. Myszczenice i Broniewo w inowrocł.; 4* 1669 Marianna Opalińska wojewodzianka kaliska 2v. Modlibowska stolnikowa poznańska 3v. Zebrzydowska starościna rogozińska 1700 -
1) pv Ewa Leonora (zm. 1688/98) 1654; * 1661 Adam Breza łowczy poznański 16(77) - 1690, kasztelan santocki 1690 - 1700
2) pv Anna 1654, 1676; * 1664 Smogulec Andrzej Marcjan Zebrzydowski starosta gr. rogoziński
3) tv Jan Grudziński (zm. 1735 bzp) 1687, porucznik husarii 1700, ztarosta żytomierski 1697, starosta gr. rawski 17(03) - 17(09), starosta żyżmorski i wasiliski 1706, marszałek Tryb. Kor. 1707; * 1699 Jadwiga Eleonora Żernicka 1723
4) Andrzej Karol Grudziński (zm. 1686/94) 1677, dz. poł. d. Naramowice (sprz. 1683), wł. d. Otusz; * 16(79) Barbara Kędzierzyńska (zm. 1690/1709) -
a) Franciszka (zm. 1742/48) 1* Franciszek Arciechowski; 2* 1735 Adam Dąbrowski (w 1742 byli w separacji)
b) Zygmunt Franciszek (ur. 1683 Poznań)
c) Kazimierz Zygmunt Jakub (1679 Naramowice - zm. 1727/34) 1709, pułkownik król. 1727
d) Jan Mikołaj 1709, dz. d. Otusz (sprz. 1731), ksiądz 1727, 1739
VII) sv Franciszek Konstanty Grudziński (zm. 1654/57) 1626, dz. d. ryczywolskich 1649 (m. Ryczywół, Gorzewo, Ninino i Kręzoły), dz. kamienicy i domu drewnianego za bramą Wroniecką w Poznaniu obok karmelitów 1649, dz. d. Niemczyno, Niemczynko, Rekowo i Starężyno 1655, dz. d. Topola w łęcz. 1652 (sprz. 1654), wł. d. wyszyńskich 1651 (Wysina, Brander, Prosna, Jasienna i Ulanowa? Huta Nowa); * 1650 Krystyna Ciświcka h. Wieniawa kasztelanka śremska 1v. Witosławska 3v. Przerębska cześnikowa wieluńska (zm. 1672/76) - Franciszka (zm. 1677/86) dz. d. wyszyńskich (Wyszyn, Prosna, Nowa Wieś i Huta vel Grabowiec), dz. d. ryczywolskich (Ryczywół, Gorzewo, Ninino, Krężoły, Niniewko vel Ninienko); * 1671 Piotr Chełkowski (zm. po 1702)
F) Zygmunt Grudziński (1572 - 1653), dz. d. Podrożno, Falmierowo, Gromadno, Czajcze, Żelazne, Klawek i Szczerbinko, (już w 1604 trzymał wyderkafem dobra przygodzkie Leszczyńskich i dobra rynarzewskie Czarnkowskich)(potem trzymał wyderkafem m.in. Stare od Kościeleckich 1625, Dziektarnia od Działyńskich 1648), wł. d. chwalmierowskich w nak. 1607 (Chwalmierowo, Gromadno, Krogularz, Żelazne i Kijaskowo), kup. d. kórnickie 1610 (m. Kórnik, Skrzynki vel Zwierzyniec, Robakowo, Ziemino, Runowo vel Rumnowo, Kijewo, Radzewo, Czman, Kromolice, Januszewo, Tulce, Pierzchno, Dziećmiarowo, Prusinowo, Konarskie, Mieczewo, Czołowo i Młyny)(część tych dóbr tj. Kromolice, Robakowo, Tulce i Kuropataniki sprz. w 1615 Grzymułtowskim, ale już w 1616 je odkupił), kup. d. Dobrzyniewo, Młotkówko i Krzaczkowo 1607, Radownica, Krzywastruga 1609, Lendik, Grudno i Hamer 1611, kup. d. Dachowo, Szczodrzykowo i Krzyżewniki 1613, kup. poł. d. Spławie 1613, Kuropatniki 1615, kup. od Czarnkowskich ogród z budynkami na Przedmieściu św. Wojciecha w Poznaniu 1617, kup. d. Kunowo w nak. 1622 (jego częśc sprz.1623 i odkupił 1628), kup. d. Wyrzysk, Osiek i Kosztowo w nak. 1617 (sprz. 1625), kup. d. Dzierzązno i Zakrzewo 1619, kup. las Kawcze Wyrzyski 1625, wł. d. Węgierka i Tarnówka w nak. 1625, wł. d. Szczerbinek i Gruszka w nak. 1625, wł. d. Gorzna w nak. 1626, wł. d. Radomice, Grodno, Krzywastruga i Lendyk 1628, wł. m. Krajenka z d. Hamer, Leśnik w nak. 1630, wł. d. Prochy i Wiśniewko 1630, kup. i sprz. 1631 d. Oleśnice, Kamionka, Hamer, Cissie i Folusz, kup. i sprz. (Dembińskiemu) w 1631 dom "Czekajewski" za bramą Wroniecką w Poznaniu (uprzednio dom był własnością Gieczewskich i Szatkowskich), wł. cz. d. Młotkowo 1636, wł. d. Żeleżnica i Zalesie i Ossówko 1638, wł. d. łobżenickich i barcińskich 1638, wł. d. Piecewo i Gorzna 1639, wł. d. Daszewice pozn. (sprz. 1643), wł.d. Błogowo i Kraczki 1645, kup. i sprz. w 1646 d. Szamocino, Lastkowo, Hamer i młyn Gromadzki w kc., wł. cz. d. Dzwierszno w nak. (sprz. 1647?), kup. d. Pturek w bydg. 1647, wł. d. Samostrzel (sprz. 1647), wł. m. Bnin (sprz. 1651), kup. d. witosławskie 1652, które trzymał wyderkafem od 1645 (Witosław, Witosławek z mł wodnym Nowy Młyn, Jeziorki), wł. d. Swarzędz (dawniej Nowa Wieś), Siedlec, Babki i Głuszyna, kup. dobra złotowskie 1625 (m. Złotów z zamkiem, Święta, Wąsosz, Klukowo, Blękwit vel Blękwicz, Nowy Dwór, Skic, Sławianowo, Kleszczyna, Rudna, Stawnica, Dierżązno, Zakrzewo, Prochy vel Piotrogród, Smiardowo vel Smardów, Łąkie, Kiełpin, Wiśniewko, Wersk, Kujan), wł. d. Potulice, Głomsk, Lipka i Ossówka 1647, wł. d. żelichowskich 16(52) (Żelichowo, Janowo, Dębogóra, Hamer Żelichowski i Piotrowo), starosta mieściski 1591 - 1625, starosta gr. średzki 16(45), poseł na Sejm 1613, kasztelan nakielski 1615 - 1617, kasztelan biechowski 1617 - 1618, kasztelan międzyrzecki 1618 - 1621, wojewoda inowrocławski 1621 - 1628 i wojewoda kaliski 1628 - 1653; * 1596 Anna Opalińska h. Łodzia kasztelanka rogozińska (zm. po 1629) dz. cz. dóbr lwówiecko - trzcielskich (sprz. 1629) -
I) Barbara Anna Konstancja (zm. 1661/67) 1* 16(15) Adam Olbracht (Abraham) Przyjemski h. Rawicz, wł. dóbr miejskogóreckich (Miejska Górka, Małagórka, Sobiałkowo, Ruskowo, Niemarzyno, Rostempniewo) i dóbr osieckich (m. Osieczna), oboźny wielki koronny 1627 - 1636, kasztelan gnieźnieński; 2* 1647/51 Jakub Mielżyński starosta gr. kcyński
II) Izabela * 16(28) Paweł Działyński h. Ogończyk, dz. dóbr kościeleckich (m. Kościelec i m.in. Węgierce, Rycerzewo, Mikorzyno), starosta nieszawski, starosta kowalski 16(28), starosta gr. inowrocławski 16 - 1649
III) Piotr Samuel Grudziński (zm. 1653) 1638, kup. d. łobżenickie w nak. 1638 i zaraz sprzedał je ojcu (m. Łobżenica, Rataje, Prusza, Luchowo), kup. d. barcińskie w kal. 1638 i też zaraz sprzedał je ojcu (poł. m. Barcin, Przedmieście, Ptur, Krotoszyn, cz. Obodowo), kup. d. poł. Siersko w inowrocł. 1638, kup. d. Grodziec i Nietrzanowo 1638, kup. plac i dom w mieście Sroda 1638, dz. d. Potulice, Głomsk, Lipka, Ossówka, Smiardowo, Łąkie, Kiełpin, Wiśniewko, Wersk, Kujan, Radomice, Kamień, Grodna, Krzywastruga i Landyk 1646, dz. d. kórnickich (1m. i 17 wsi), wł. d. Sobkowo w piotrkowskim 1659, starosta mieściski 1625 - 1642, starosta gr. średzki 1642 - 1653 * 16(42) Katarzyna Korczak Komorowska 2v. Lacka marszałkowa wielka litewska (zm. 1675) dz. dóbr chrzanowskich w oświęcimskim 1649 (m. Chrzanów, Libiąż Mały, Balin i Kąty), dz. d. ślemieńskich w żywieckim (Ślemień, Gilowice, Rychwałd), posesorka star. średzkiego 1653 - 1657 -
Zygmunt Aleksander Grudziński (zm. 1670) bż, 1655, dz. d. kórnickich (m. Kórnik, Dziećmiarowo, Skrzynki, Szczodrzykowo, Krzyżowniki, Runowo, Kromolice, Pierzchno, Zienino, Januszewo, Kijewo, Żabikowo, Prusinkowo, Radzewo, Czman, Konarskie, Szołowo vel Czołowo, Mieczewo, Kamionki, Daszeniec, Młyny Wielkie) i bnińskich (m. Bnin, Błażejewo, Dembiec, młyn Zwola), dz. d. swarzędzkich (Swarzędz, Jasin, Zalasewo, Garby, Tulce, Dachowo, Robakowo, Gruszczyn, Spławie i m. Grzymałów), starosta gr. średzki 1657 - 1664
IV) Andrzej Karol Grudziński (1611 - 1678) 1628, wł. d. Boguniewo w kc. 1639, kup. d. Potulice (sprz. 1661), Jędrzejowo i Zamoście w kc. 1643, dz. d. m. Złotowo z d. Święta, Wąsosz, Klukowo, Blękwit, Nowydwór, Skic, Sławianowo, Kleszczyna, Rudna, Stawnica, Dzierzązna, Zakrzewo i Prochy 1646, dz. d. Nowa Wieś 1647, dz. dóbr łobżenickich 1651 (m. Łobżenica, Rataje, Piosna, Liszkowo, Tłukom i Długowo), dz. dóbr chwalmierowskich 1651 (Chwalmierowo, Gromadno, Skrogularz, Żelazne, Kijaszkowo), dz. d. Gruszka, Szczerbin, Czajcze, Młotkowo, Młotkówko, Rzeszkowo, Kunowo, Kościerzyno, Dąbrówka i Dobrzyniewo 1651, dz. d. Liszkowo i Liszkówko 1653 i 1660, dz. d. Witosław, Witosławek, Orle i Jeziorko w nak. 1654 (w 1663 sprz. d. Witosław, Witosławek, Jeziorki oraz Dębno i Dębienko), dz. d. Dzwierszno i Izdebki w nak. (sprz. 1660), dz. d. Podrożno, Czajcze i Szczerbino, Bługowo, Tłukom i Falmierowo 1653, kup. d. Dębno 1654, dz. d. Nietrzanowo i Grodziec (sprz. 1661), wł. cz. Naramowice 1660 (sprz. 1660), sprz. d. Topola w nak. 1660, wł. d. Pacholewo 1661, wł. d. Krusinek i Olendry w bydg. (sprz. 1661), wł. kamienicy Świdwińskiej (Ostroroga) w Poznaniu na ulicy żydowskiego "acialiter a tergo" kamienicy Karola Janeciusa wójta poznańskiego (podarował ją w 1661 konwentowi poznańskiemu karmelitów Bożego Ciała), dz. d. barcińskich (sprz. 1664)(m. Barcin, Przedmieście Barcińskie, Krotoszyn, Wolica, Obodno, Kierszków, Młodocin, Ptur, Pturek, Knieja i Ostrowce), wł. d. Mrozowo w nak. (sprz. 1673), dz. d. kórnickich i bnińskich 1675 (sprz. 1676 Działyńskim), starosta rogoziński 1641 - 1660, starosta nakielski 1641, poseł na Sejm 1646, pułkownik arkebuzjerów 1648, marszałek sejmiku średzkiego 1648, starosta gr. wałecki 1648 - 1677, starosta gr. średzki 1664, kasztelan nakielski 1648 - 1653, wojewoda kaliski 1653 - 1661 i wojewoda poznański 1661 - 1678 (ps.: w 1653 jego słudzy zastrzelili w Swarzędzu Piotra Korzbok - Zawadzkiego); 1* 1638 Urszula Potulicka 1v. Opalińska wojewodzina poznańska (zm. 1653) dz. d. Pniewy, dz. d. Jankowice, Lossówko, Rominko i Czeradz Kościelny (sprz. 1638), dz. cz. d. Chełmo (sprz. 1645); 2* 1653 Marianna Święcicka h. Jastrzębiec podwojewodzianka kaliska 1v. Korzbok - Zawadzka (zm. 1679) dz. cz. d. Sobiesiernie i Zołcze, kup. d. Rzeszkowo 1653 -
1) Jan zm. młodo
2) sv Stefan Adam Grudziński (1657 - zm. 1685 "w cudzych krajach") bzp., dz. dóbr falmierowskich (wieś Falmierowo z folwarkiem, młyn Klawek, f. Młodkówko, w. Dobrzyniewo z f., w. Rzeszkowo z mł i f, w. Szczerbino z f, w. Czajcze z f, w. Tłukom z f, w. Bługowo z f, w. Kunowo z f, w. Kościerzyna Spalona z f, mł Kraczki z f, w. Mrozowo z f, w. Samostrzele z f i mł i offic. ferr., Żelazno, w. Gromadno, w. Gruszka, w. Młotkowo, w. Radzicz, Dąbrówka, Krogularz i Kijaszkowo), dz. dóbr łobżenickich (m. Łobżenica z ml i foluszem, w. Rataje z f, Piesna z f, Luchowo z f i Liszkowo z f), dz. dóbr złotowskich (m. Złotów z f i foluszem, Wąsosz z f, mł i papiernią, Klukowa z f, Stawnica z f i mł Grzymak, Blękwit alias Blekwod z folwarkiem Święta), dz. d. krajeńskich (m. Krajenko z mł, f i foluszem, Zalesie z f, Węgierce z f, Podrożna z f, Buntowo z f, Tarnówko z mł, Ossówko z mł, Piecewa, Hamer z mł, Młyn Lesznik), dz. dóbr radownickich (w. Radownica z f, f. Nowydwór, Kamin, Grudna z 2 mł, Lendyk i Krzywa Struga), dz. dóbr potulickich (w. Potulice z f, Lipka, Łąkie, Kiełpin, Głomyk, Wersk z f, Ossówka i mł Stołąrz), dz. dóbr proskich (Prochy z f, Dzierzązna z f, Wiśniówka z mł i Zakrzewo z mł), dz. dóbr skickich (Skic z f i mł, f Kujan z mł, Smiardowo, Sławianowo z f, Kleszczyn, Rudna i f. Siersk z mł i olędrami), dz. dóbr boguniewskich (Boguniewo z f, Człomowo z mł, Pacholewo z f, Nawiszcz, Głemboczek z f i mł, Zielonka z mł, Dacxhowa z f, Robakowo, i Tulce z f), dz. dóbr wieleńskich (), dz. d. Spłąwie, wł. kamienicy Redowskiej z dworem przyległym na rynku w Poznaniu od Wodnej po lewej stronie, rtm "zasłużony w walkach z Turkami", podstoli wielki koronny 1677 - 1685; 1* 1676 Wieleń Konstancja Niemojewska 1v. Skrzetuska 2v. Czarnkowska starościna osiecka i międzyłęska (zm. 1680/83)(ps. otóż w 1676 gdy Konstancja Niemojewska była wdową po Czarnkowskim Grudziński najechał ją w Połajewie i uprowadził do swojego zamku Wieleń, a potem poślubił, i co ciekawe miał za to sprawę sądową); 2* 1683 Wiktoria Weronika Trzebuchowska h. Ogończyk kasztelanka kowalska 1v. Szczawińska wojewodzina inowrocławska 2v. Opalińska podkomorzyna poznańska 4v. Mycielska (zm. 1690)

Zygmunt Grudziński wojewoda rawski -
Andrzej Grudziński (zm. 1650) dz. d. Nekla, Starczynowo i Stroszki (sprz. 1640), dz. dóbr gosławickich 1633 (sprz. je w 1647)(Gosławice z zamkiem i folwarkiem, Wielopole vel Wielgopole, Grablino vel Groblin, Marmułtowo, Sulanki, folwark Podlesie, Bolewo vel Belewo, Peczław, m. Lichin, Gogolice, Grodziec, Niesłusz i Maliniec), dz. dóbr poddębickich w łęcz. 1633 (Poddębice, Nowy Folwark Łęski, Bycina), dz. m. Lipie w inowrocł. 1633, dz. d. lutomierskich 1633, podkomorzy inowrocławski 1643 - 1644, wojewoda rawski 1644 - 1650 (wojewoda Andrzej w 1651? ufundował klasztor ojców reformatów w Lutomiersku, który został zbudowany w miejscu dawnego zamku, obecnie klasztor ten należy do salezjanów); * 16(33) Anna Weyher kasztelanka gdańska 2v. Gembicka kasztelanowa międzyrzecka 1666 -
I) Konstancja * 16(61) Jan Grabski (syn podkomorzego inowrocławskiego), 1648
II) Urszula (zm. przed 1669) * Piotr Firlej wł. d. Korczyna w sanockim, kasztelan kamieniecki
III) Jan ??
IV) Andrzej w 1661 małoletni
V) Jakub Leoncjusz Grudziński, w 1661 małoletni, jezuita 1669
VI) Marcin Grudziński (zm. 1668) podkomorzy inowrocławski 1663 - 1668; * 1655 Zuzanna Teresa Mokronowska h. Bogoria kasztelanka rawska 1v. Mączyńska chorążyna warszawska, 1669 dz. d. Wilczkowice - Franciszka 1669
VII) Kazimierz Grudziński (zm. 1705 bzp) rtm 1677, tenut. Wilamowa do 1701, wł. d. Cienin, Pępocin 1680, Nowa Wieś, Kamień i Wilcza 1681, starosta baliński i bolimowski ? 1667, poseł na sejm 1672, chorąży bełski 1662 - 1690, wicemarszałek Tryb. Lubelskiego 1699, kasztelan brzesko - kujawski 1690 - 1705; 1* 1661/62 Konstancja Stanisławska h. Pilawa 1v. Koniecpolska wojewodzina bełska (zm. 1671/80)(Niesiecki widzi w niej żonę Zygmunta Grudzińskiego -- przypuszczam, że źródłem tej wyjątkowej pomyłki jest zapis w Mertyce Koronnej ze stycznia 1663, w którym czytamy, że "Konstancja Grudzińska wojewodzina rawska otrzymała glejt na banicję in contumatiam otrzymany do prawem czynienia do 6 miesięcy", była to banicja zasądzona "na roczkach grodzkich włodzimierskich z instancji Kakowskich, a to o niedosyć uczynienie dekretowi Trybunału Lubelskiego z pomienionymi delatorami" -- niewątpliwie ktoś się pomylił i wpisał tu "wojewodzina" zamiast wojewodzicówna, a może nawet nie tyle pomylił co de facto wojewodzinie, bo była ona przecież wdową po wojewodzie bełskim, nie chciał uczynić despektu i pomniejszać statusu :!: ; jak doskonale to widać Kazimierz, rodowity Wielkopolanin, został chorążym bełskim zaraz po tym, jak się wżenił w Stanisławskich, a raczej w Koniecpolskich)(Niesiecki poza tym nazywa ją kasztelanką halicką, tymczasem żaden Stanisławski nie był kasztelanem halickim, no chyba że był, ale nikt nic o tym nie wie?)(to tej Konstancji dotyczy też historia, w której król Jan Kazimierz Waza na przekór swojej żony królowej Marii Ludwiki sprzeciwiał się odebraniu jej starostw, jakie posiadała po zmarłym mężu wojewodzie Koniecpolskim, ale w końu uległ naciskom królowej); 2* 16(81) Joanna Kadzidłowska starościanka radziejowska
VIII) Melchior Grudziński (zm. 1686/88) dz. d. Siedlec i Brzezie (sprz. 1686), dz. d. Nekla, Starczynowo, Stroszki i Kokoszki (sprz. 1677), wł. d. Modzerowo i Korzecznik 1676, wł. d. Sępułki, Boczki i Grocholice w szadkowskim 1669, dz. d. poddębickich (Poddębice, Nowy Folwark, Łęszki, Byczyny, Chroszna z mł, Bugaj), kasztelan brzesko - kujawski 1660 - 1680, kasztelan sieradzki 1680 - 16(86); 1* 16(56) Jadwiga Pomian Sokołowska kasztelanka bydgoska 1v. Ciosnowska miecznikowa brzeska; 2* 16(59) Anna Sierakowska 1v. Łowicka 2v. Kadzidłowska starościna radziejowska (zm. po 1690) -
1) pv Karol Dymitr Grudziński, 1659, 1688, wł. d. Modzerowo, Korecznik, Stypiny vel Szypia i Ciepliny vel Czopłyń w przedeckim 1674, 1689, dz. d. Ochle Wielkie, Dzienny w kon. 1674, dz. d. Szeple w wołyńskim 1674
2) Józef Grudziński

Zygmunt Grudziński wojewoda rawski -
Stefan Grudziński (zm. 1640) wł?. d. Białośliwie i Wojsko w nak., dzierż. dóbr kapituły gn. Orszew i Drzewica w sochaczew., wł. d. Miedniewice i Nowawieś w sochaczew. 1635, starosta bolimowski, starosta ujsko - pilski 1636 - 1640; * 16(36) Konstancja Urszula Kołaczkowska kasztelanka krzywińska (zm. 1653/57) dz. cz. d. Szkaradowo, Ostoje i Cegielnia, dz. d. Dłoń, Pasierbice, Kołaczkowice i Raszewy, kup. d. Byszki, Grabowo i Zatkowo w nak. 1647, kup. d. Młotkowo 1640 (sprz.1649), kup. d. Suszewo 1640, kup. dobra chodzieskie 1648 (Chodzież, Ostrówek, Strużewo, Studzieniec, Milcz, Ciszewo, Nietaszkowo, Huta, Konary) -
I) Marianna Jadwiga (zm. 1679/95) 1641 * 1650 Jan Dominik Działyński dz.d. Mrocza i Rogalin, starosta pokrzywnicki, kasztelan chełmiński 1678 - 1679
II) Jan 1641 (zm. przed 1652)
III) Mikołaj Wiktoryn Grudziński (zm. 1704 bzp.)(ponoć jest pochowany w podziemnej ukrytej krypcie w kościele reformatów w Miedniewicach) 1641, wł. d. Konary, Rybowo i Grabowo 1701, tenut. d. król. Tarnowo w wałeckim 1665, wł. d. królewskich Miedniewice, Oryszew i Drzewicz w sochaczewskim 1652 (w 1675 w Miedniewicach zdarzył się cud związany z cudownym obrazem Matki Boskiej, w związku z czym Grudziński sprowadził do Miedniewic ojców reformatów i był fundatorem ich klasztoru), starosta ujski i pilski 16(46) - (61), poseł na Sejm 1661, krajczy królowej 1661, 1665 (istnieje z tej przyczyny, że był krajczym królowej, omyłkowy zapis z 1665 nazywający go krajczym koronnym, którym na pewno nie był), dep. na Tryb. Kor. 1681, starosta golubski 1667 - 1704, starosta grzybowski 16(69) - 1704, starosta guzowski 16(82) - 1704; * 16(98) Lukrecja Katarzyna ks. Radziwiłłówna kanclerzanka litewska 2v. Denhoff podczaszyna litewska (zm. 1716) -
Marianna 1724, dz. d. Miedniewice, Oryszew i Drzewicz, dz. d. Rybowo; * 1711/1717 Jakub Jan Dunin starosta bracławski, regent kancelarii większej koronnej 1713 - 1726, referendarz świecki koronny 1726 - 1730
IV) Zygmunt Grudziński (zm. 1675 Chodzież) 1641, dz. d. Kobierno, Dąbrowa i Brzoza w pyzdr., dz. poł. d. Byszki 1659, dz. d. Bądecz 1659, wł. d. Głupczyno, Paruszka i Sokolna w nak. 1660, dz. d. Grabowo w nak. (sprz. 1661), wł. d. Huta 1662, wł. d. Dziembowo, Morzewo i Nietaszkowo 1663, wł. d. Chodzież 1665, wł. d. Rzadkowo, starosta bolimowski 16(57) - 1675, poseł na Sejmy 1688 i koronacyjny 1669; * 16(60) Katarzyna Przyjemska marszałkówna nadworna koronna (zm. 1681 Chodzież) posesorka starostwa bolimowskiego 1675 - 1676 (założyła ona w 1677 bractwo św. Antoniego z Padwy przy kościele parafialnym w Chodzieży, które zrzeszało okoliczną szlachtę, ponadto swoich służących i domowników nazywała z pańska dworzaninami jak np. Jana i Jakuba Chłapowskich; a Jan Krześnicki był jej majordomusem); -
1) Ewa (zm. przed 1703) * 1680 Michał Działyński podkomorzy pomorski 16(80) - 1702, kasztelan brzesko - kujawski 1706 - 1713
2) Adam Grudziński (zm. 1689 Chodzież) dz. d. Ostrówek, Huta, Stużewo 1687
3) Zygmunt Kwiryn Stefan (zm. 1706)

Zygmunt Kwiryn Stefan Grudziński (zm. 1706 Chodzież) 1687, dz. d, chodzieskich (Chodzież, Strzelce), dz. d. Głupczyn, Smiardowo, Bądecz, Paruszka, Sokolna i młyn Nadolnik vel Dolnik w nak. (sprz. 1692), dz. d. Ostrówek i Milcz w kc. 1693, dz. d. Rzadkowo w nak. (sprz. 1699), dz. poł. d. Byszki 1700, w 1701 sprz. kupcom Zeygiertom kamienicę na rynku w Poznaniu (tj. tą obok kamienicy Gościejwiczowskiej); * 1697 Teresa z Wierzbna Rydzyńska cześnikówna kaliska 2v. księżna Korybut - Woroniecka miecznikowa, a następnie chorążyna wołyńska i starościna średzka (zm. 1742/46) -
A) Anna Kunegunda Magdalena (ur. 1705 Strzelce)
B) Zofia Petronella (1698 Golejewko lub Czeluścin - 17(75)) * 1723/29 Mikołaj z Wierzbna Rydzyński wł. d. wyrzyskich w kc., d. Osiek i Pracz
C) Marianna panna w 1719 (zm. 1756/90); 1* 1725 Tomasz Olewiński h. Ostoja (syn cześnika inowrocławskiego) dz. d. pogorzelskich; 2* 17(44) Roch Igancy Zbijewski h. Rola (1710 - 1790) wł. d. pogorzelskich, kawaler Orderu Orła Białego, cześnik kaliski 17(52), kasztelan nakielski 17(56), kasztelan gnieżnieński, kasztelan kaliski, kasztelan poznański, wojewoda gnieźnieński
D) Stefan Bernardyn (ur. 1704 Strzelce)
E) Zygmunt Józef Maurycy (ur. 1706 Strzelce pogrobowiec)
F) Karol (Karol Maciej Józef) Grudziński (1699 Poznań - zm. 1758) 1719, dz. Kajewa, dz. d. chodzieskich w kc. (m. Chodzież z mł, mł Wierzbnik 1763, mł Krąpka 1763, Strzelce, Słonki vel Słomki, Mirowo, Strużewo vel Snożewo, Ostrówek, folwark Milcz, Ciszewo i Studzieniec, Krystynka 1763, Olendry 1763, Grudzieniec 1763, Oleśnica z foluszem 1753, mł Chamer 1763, mł Oleski 1763, mł Papiernicki 1763, mł. Cis 1763, Papiernia Kamionka 1763, Olędry Milczewskie 1763, Olędry Wielkie 1763, Huta 1763, mł Kłos 1763, Olędry Strzeleckie 1763), dz. d. Dziembowo, Morzewo, Radkowo vel Rzadkowo, Nietaszkowo i poł. Byszki (sprz. 1728), kup. d. Piotronki w kc. 1740, kup. d. Morchowo vel Morakowo w kc. 1743,kup. d. Radwanki w kc. 1758, kawaler Orderu Orła Białego 1758, kasztelan nakielski 1744 - 1755 (ps. na wieść o ciężkiej chorobie i na podstawie pogłosek o rezygnacji z urzędu 17 stycznia 1753 król nadał kasztelanię nakielską Potockiemu, tymczasem Grudziński powrócił do zdrowia i zdziwił się wiadomościami z gazet o swojej rzekomej rezygnacji, której nie uczynił!), kasztelan gnieźnieński 1754 - 1756 i kasztelan poznański 1756 - 1758 * 1728 Krystyna Świniarska h. Poraj (zm. 1754 Strzelce "tknięta powtórnie paraliżem") -
I) Marianna Teresa Zofia (ur. 1728 Chodzież)
II) Piotr (1731 - 1732 Strzelce)
III) Adam Józef Gudziński (ur. 1732 Strzelce - zm. 1778/81) * 1774 Strzelce Eleonora Józefata Krzycka kasztelanka krzywińska 2v. Grabska 3v. Wyganowska (1761 - 1795 Kawcze) - Ewa Marianna Franciszka (ur. 1775 Strzelce) i Franciszek Ksawery (ur. 1778 Strzelce) 1786
IV) hr. Zygmunt (Zygmunt Franciszek Ignacy Ksawery) Grudziński (1735 Chodzież - 1804) dz. d. chodzieskich, dz. wraz z bratem Adamem dóbr lutomierskich w szadkowskim sprz. w 1776 (Lutomiersk, Wrząca, Zalesie, Mikołajewice, Ligęzin, Czułczyn, Dziektanowo, Kwiatkowice i Dobruchowo), kamerjunkier królewski, szambelan królewski 1760, 1778, poseł na Sejm 1764, podkomorzy królewski 17(74) - (80), hrabia pruski 1786, szambelan pruski 1795; 1* 17(65) Teresa Krzycka kasztelanka krzywińska (zm. 1773/75); 2* 17(73) Nepomucena Arciechowska 1795 -
(I) pv Marianna Józefa Nepomucena (1773 Oleśnica - 1775/84)
(II) pv Franciszka (1768 - 1773 Oleśnica)
(III) pv Józefa (Józefata Brygida) (1771 Chodzież - 1851 Jaszkowo) * 1791 Oleśnica Ignacy Kołaczkowski (syn sędziego z. poznańskiego)
(IV) pv hr. Antoni Karol Grudziński (ur. 1766 "w parafii sieleckiej" - zm. 1835 Osiek "na puchlinę piersi") 1775, wł. d. Drzązgowo w średzkim, Rybno, Łagiewniki gn., Oleszyn, Jagniewice, Popowo, Pląskowo, Wymysłów i Podlesie Wysokie, dz. Morakowo 1777, 1792, kup. d. Legniszewi i Czerlin 1791, kup d. poł. Cykowo, Cykówko i cz. Sepno w kośc. 1792, kup. od Łuby dworek dawniej Kwiatkowskich na ul. Twardej pod nr. 1085 w jurydyce grzybowskiej w Warszawie 1792, wł. d. Popowo 1794, wł. d. Osiek, komisarz c.w. kościański i wschowski 1791, komisarz apelacyjny graniczny woj. gnieźn. 1792, konsyliarz województw wielkopolskich 1793, szambelan królewski 1795; 1* 1790 Marianna Dorpowska chorążanka gnieźnieńska 2v. Broniec, 1820, dz. d. Łagiewniki, Wola, Oleksin, Rybna i Jagniewice 1792, rozwiedzeni w 1805, 2* 18(18) Anna Białobłocka (1786 - 1849 Poznań) -
1) pv Małgorzata Konstancja (ur. 1796 Popowo)
2) pv Pelagia (1798 Poznań - 1806 Poznań)
3) pv Józefa Antonina (1792 Poznań - 1861 Poznań) * 1817 hr. Wacław Gutakowski
4) pv Joanna (1799 - 1831) księżna łowicka, * 1820 wielki książę Konstanty z carskiej dynastii Romanowów (1779 - 1831)
5) pv Antonina Joanna (1794 Popowo - 1857) * 1821 bar. Dezydery Chłapowski (1788 - 1879)
6) sv Teresa (1821 - 1887 Brodowo) * 1841 Drzązgowo Wiktor Szołdrski (zm. 1885) dz. d. Brodowo
7) sv Amalia (1819 - 1881 Osiek) * 1838 Wrocław Emil Szołdrski
8) sv hr. Karol Ignacy Grudziński (1819 Poznań - 1837 Osiek)
9) sv hr. Zygmunt Grudziński (1824 - 1908) dz. d. Drzązgowo w średzkim 1855, 1884, kup. d. Borzejewo 1881 i Andrypole w średzkim 1882; * 1855 Kórnik hr. Maria Działyńska 1900 -
a) Celestyna Marianna Anna (1856 Poznań - 1912 Poznań)
b) Zofia Marianna Jadwiga (ur. 1858 Poznań - zm. po 1900) * 1883 Drzązgowo hr. Stanisław Broel - Plater wł. d. Wielichowo
c) hr. Jan Grudziński (1860 Poznań - 1906 Osiek) bż, dz. d. Osiek 1894 (ps. uczynił on w testamencie bardzo wysoki zapis swojej gospodyni Teodorze Baranowskiej!)
d) hr. Adam (Adam Zygmunt Dawid) Grudziński (1861 Poznań - 19(31)) wł. d. Brodowo w średzkim 1895, wł. d. Osiek rawicki 1906 - (26)


Ostatnio edytowano 08 paź 2007, 10:09 przez RomanK, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 paź 2007, 17:09 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
jest jeszcze 1 bardzo ważna sprawa a propos Grudzińskich
parę lat temu trafiła w moje ręce publikacja pt. "Polskie rody szlacheckie - kto jest kim dziś", wydana przez Interpress w 1993, opatrzona wstępem Andrzeja Kulikowskiego, który napisał "obejmuje ona w s z y s t k i e (!) rodziny, które zachowały świadomość swego polskiego i szlacheckiego pochodzenia"
w gruncie rzeczy publikacja ta, stworzona na podstawie ankiety (w rodzaju napisz coś o sobie i swojej rodzinie i jej korzeniach), została również na jej podstawie zupełnie bezkrytycznie (w ramach dobrej woli) opublikowana "jak leci" (czyli jak kto napisał), bez bodaj ani jednego komentarza
szumny tytuł zapowiadał rozmach, rzetelność, ot, powiem tak, pomyślałem sobie "super, może znajdę tu (powiedzmy, jeśli już jesteśmy w kwestiach wielkopolskich) coś o Ponińskich, Bnińskich, Opalińskich, Kwileckich, Mielżyńskich, Sczanieckich, Świniarskich, Radomickich, Mycielskich, Stablewskich, Krzyckich, Cieleckich, Niegolewskich, Mańkowskich, Kurnatowskich, Brezach, Dziembowskich, Korytowskich, Orzelskich, Chłapowskich itd, itd, itd -- no bo moim zdaniem to są to właśnie p o l s k i e r o d y s z l a c h e c k i e, ale zamiast tego doznałem głębokiego wstrząsu i to był chyba najgłębszy (jeśli chodzi o moją pasję) wstrząs w moim życiu!!!
powiem krótko, jeśli chodzi o Wielkopolskę, to znalazłem tam tylko noty o Boguckich h. Abdank (po prostu że jest linia wielkopolska -- a poza tym, że siedzibą rodową były Katowice - Bogucice !!!!!! szok!!!! i w ogóle wszystkie Bogucice jakie tylko są w Polsce i na świecie), o Bukowieckich h. Drogosław II (ujdzie -- no i moje gratulacje, że pan Bukowiecki posiada Biblię Wujka z 1848 z dedykacją samego Słowackiego...)(ależ nie, ja wcale nie drwię, bo właśnie to, co napisał pan Bukowiecki najbardziej w tej publikacji mnie zaintrygowało - mianowicie to, że istniała wielopokoleniowa kronika rodziny Bukowieckich, którą zarekwirował w 1945 Pomorski Wydział Urzędu Bezpieczeństwa, a może jego kierownik major Paszta z bezpieki poznańskiej; w każdym razie ciekawe ile takich historycznych staropolskich dokumentów leży może właśnie w archiwach dawnej bezpieki?), o Czyżewskich h. Dryja z Czyżewa koło Konina (????), o Donimirskich h. Brochwicz (w sumie to rodzina pomorska, ale na początku XX wieku mieli Tarchalin w rawickim, a więc zaliczam), o Kokelich h. Prawdzic (mieli w XIX Wilczków i Wymysłów w kaliskim, też zaliczam), o Komierowskich h. Pomian, o Kościeleckich h. Ogończyk (!!!!, no!, a już myślałem, że... -- ale wiecie co, ja już wole to przemilczeć i lepiej, żebyście nie wiedzieli, co tam jest napisaneIIII moim zdaniem to po prostu śmieszneIIII, chociaż na początku ja nie wiedziałem, czy mam płakać czy się śmiać; tak wielka, magnacka, potężna i rozrodzona w XV i XVI wieku rodzina doczekała się tu zaledwie paru zdań od skądinąd bardzo i to bardzo wątpliwych i rzekomych ich potomków, np. najważniejsze jest tam to że Stanisław Kościelecki był "hetmanem ziem pomorskich" i tyle, no prawie bo oprócz Stanisława wymienia się tam jeszcze t y l k o Jana wojewodę łęczyckiego -- szok!!!! szok!!!), o Kulikowskich h. Drogomir (też lepiej to zostawię bez komentarza..) , o Molskich h. Nałęcz (z tych wszystkich wymienionych jeszcze najlepsza, ale braki są, są...), o Przybyszewskich h. Grzymała, o Trzebuchowskich h. Ogończyk (ale tyle co kot napłakał - aż mi się odechciewa żyć...), o Urbanowskich h. Prus I, o Wierusz Walknowskich, o Wolskich h. Pomian
no i o G r u d z i ń s k i c h
a że ja już na to wszystko to słów nie mam, więc cytuję

"protoplasta rodu - Andrzej z Grudny 1495/1507
wyróżniający się przodkowie - Stefan zm. 1588 kasztelan nakielski" (i to naprawdę tylko ten jeden, nikogo oprócz niego nie ma!!!!!)
a dalej czytamy -
"w książce "Krajna i Nakło" z 1926 jest wzmianka, że w pow. nakielskim zamieszkała rodzina Grudzińskich mogła około 1653 poszczycić się tym, że oprócz majątków dziedziczyła na Krajnie klucze Złotów, Krajenkę, Łobżenice, Radownicę, Falmerowo, Witosław i Samostrzel"
a potem od razu mamy bezpośredni wywód ankietera, że
Stanisław Grudziński (1869 Nakło - 1936) właściciel zakładu obróbki drewna, żonaty z Teodorą Lewińską (1875 - 1945) mieli syna Franciszka Grudzińskiego (1896 Nakło - 1969 Bydgoszcz) urzędnika bankowego, długoletniego kierownika Komunalnej Kasy Oszczędnościowej i przewodnika turystycznego po Bydgoszczy i Toruniu i oklicach, który ożenił się z Janiną Chabielską (1904 - 1984 Bydgoszcz) i ten był ojcem Janusza, autora ankiety

ja się oczywiście nie czepiam, że pan Grudziński ma na nazwisko Grudziński
ja się czepiam (niczym słynny Trepka) tylko jednego - że z tej zbieżności nazwisk nie wynika, że pan Grudziński ma cokolwiek wspólnego z magnackim rodem Grudzińskich h. Grzymała!!! Grudzinskimi pisały się też rodziny mieszczańskie i chłopskie, i takie, które się pomyliły, bo miały na nazwisko Grudzielski, Grudzieński, Grodzieński itp.
byli też np. Grodzieńscy herbu Paprzyca, którzy się często piszą Grudziński
ja mam sąsiadkę Elżbietę z Krasińskich Łuczakową, ale bez konkretnych dowodów nie przyszło by jej nawet do głowy nazywać siebie offen hrabianką! (bo w żartach to można)
miałem też inną, już nieżyjącą sąsiadkę, Krystynę Jabłonowską (ona się nigdy nie ożeniła, to jej panieńskie nazwisko) - która nawet nigdy w życiu nie słyszała, że kiedykolwiek w świecie byli książęta Jabłonowscy!!! bo to w ogóle "prosta" była kobieta, mówiła o sobie prosto i z mostu - no ja jestem z wiochy (i naprawdę była fajna, bo wiecznie żeśmy plotkowali, ile to kasiory ma mój stary i że trzyma ją tylko dla siebie :evil: :D )

no więc jak, mam dalej wymieniać...?

no i czepiam się - to aż tyle wie pan o Grudzińskich???
ale tak naprawdę ten szokujący pokaz wiedzy to wina nie tylko pana Grudzińskiego, ale pomysłodawców tej publikacji, ich zupełna i haniebna ignorancja, głupota, głupota, elementarny brak wiedzy i brak wstydu!!!!
bo w ogóle ta publikacja obfituje w "perełki", które nazywam szczytem nadinterpretacji (żeby nie użyć mocniejszych słów)

Roman Knap - Kurowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grudzińscy
PostNapisane: 16 gru 2007, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Z wielkimi obawami z uwagi na tak wspaniałe opracowanie historii
Rodu Grudzińskich przez Pana Romana Knap-Kurowskiego,chciałbym
dorzucić parę danych do Ich Rodowodu w oparciu o materiały Rodziny
Łebkowskich,moich Krewnych.

Łucja Grudzińska,Siostra Antoniego 1766-1835 oż.z Józefem
Łukasińskim posesorem Pawłowa k.Płocka,ze szlachty tatarskiej
poch.z Łukasz k.Mińska. Ich Potomstwo:
- Tekla x Łempicki h.Junosza,pot.?
- Walerian * 14.04.1786 Warszawa +27.02.1868 Szlisselburg
uczestnik wojen napoleońskich,powst.narodowo-wyzwoleńczych,
mjr WP d-ca 4 pułku piechoty liniowej w KW "Czwartacy"twórca
Wolnomularstwa Narodowego,więzień caratu od 25.10.1822 do
chwili śmierci,46 lat w tym 23 lata w twierdzy Szlisselburg.
Przypuszczam,że tak długa niewola była związana z osobistymi
animozjami ks.Konstantego,którego żona Joanna była Jego Kuzynką.
- Julian ,kaleka,bezżenny
- Józefa x Karol Wierzbołowicz h.? oficer "Czwartaków" pot.?
- Antoni płk.WP x N. Córka Wiktoria x Tadeusz h.Trzaska Zabielski
ca 1780-1830 /dzieje Tadeusza Z.opisuje W.Gąsiorowski w "Rok 1809"
oraz Kajetan Koźmin w "Pamiętniki".W posiadaniu Rodziny był
wspaniały gobelin wyhaftowany osobiście przez Wiktorię Zabielską,
podarowany 20.02.1843 ukochanej Córce Karolinie.Gobelin spalił się
w czasie powst.warsz,/
Karolina x Rajmund Felix h.Dąbrowa Łebkowski ,konfederat barski,
dz.Wyszyn.Turzy,Pawłowa i innych[syn Ignacego viceregenta grodzkiego
mławskiego 1777,regenta grodzkiego zakroczyńskiego 1784,sędziego
ziemiańskiego zakroczyńskiego i komisarza cywilno-wojskowego
oż.z Marianną h.Jastrzębiec Jeżewską,stolnikówną płocką]
Ich Potomstwo;
- Maria wł.Starych Wyszyn,zm.bezżennie
- Wiktoria /bliżniaczka z pow./x dr.Majewski
- Karol adwokat,zm.bezżennie
- Ignacy 1864-1924 dr.Lipsk,wł.aptek Warszawa zm.bezżennie
- Tadeusz x Maria Melania h.Ciołek Mielęcka/jest potomstwo/
- Bronisław dz.Pawłowa i Pawłówka x Franciszka h.Jelita Kossowska
1855-1918[córka Józefa +1862 i Franciszki h.Abdank Paliszewskiej
1813-1866,Siostry mojego Przodka Leopolda 1812-1903 ]
- Stanisław 1868-1911
- Tadeusz 1870-1933 x Izabela h.Prawdzic Pruska 1889-1967
-Stanisław *1905 por.II dyw.pancernej gen.Maczka
x Roberta"Bobby"Iroine,Szkotka mieszkali w Anglii potem RPA
-Anna 1907-1922
- Janina 1883-1916 x Kazimierz h.Rogala Cyprysiński 1874-1973
dz.Szulmierza,Pawłowa i innych
- Antoni 1912-1944 zg.powst.warsz.
- Zofia 1914-1974 zam.Ostrowska
Siostra Antoniego Cyprysińskiego,Maria 1847-1890 zam.dr Józef Kinnel
zm.1902,Ich Córka Zofia 1874-1920 zam.Zygmunt Hubal-Dobrzański
1867-1927
a Córka Maria 1896-1979 x 2v Prezydent Ignacy Mościcki 1867-1946.

Tyle lużnych uwag do powyższego
Pozdrawiam serdecznie
Mirek Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 08 maja 2008, 17:23 
Offline

Dołączył(a): 08 maja 2008, 16:51
Posty: 2
RomanK napisał(a):
o Donimirskich h. Brochwicz (w sumie to rodzina pomorska, ale na początku XX wieku mieli Tarchalin w rawickim, a więc zaliczam),

Roman Knap - Kurowski


Nam nic na ten temat nie wiadomo...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2008, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Bolesław h.Brochwicz Donimirski 1871-1931 początkowo wł.Tylic k.Torunia
1896-1911
następnie Dębieniec k.Grudziądza x 1896 Działowo Zofia h.Prawdzic
Działowska *ca 1874.Ich Potomstwo:
-Jerzy 1897-1939 zg.Leszno x Helena h.Junosza Bojanowska 1898-1988
/grób w Gołanicach k.Leszna/ jest Potomstwo
-Jan 1898-1974 x Halina h.Łodzia Brodnicka z Kołudy Wielkiej
Jan był wł.Tarchalina k.Bojanowa,jest Potomstwo
-Maria *1899 x Henryk Volpoto/Włoch/
-Halina *1900 x Władysław h.Łodzia Brodnicki/Brat Haliny/
-Zofia 1904-1985 x1928 Leon h.Sówka Czarliński 1899-1939 jest Pot.

Rodzeństwem Bolesława byli:
-Edward 1885-1962 wł.Smuszewa x1914 Ewa h.Jastrzębiec Kozłowska jest Pot.
-Maria x Karol Świacki
-Jan 1885-1939 wł.Łysomic od 1913,w latach 1933-1939 Prezes Pomorskiej
Izby Rolniczej,Szambelan Papieski oż.z Antoniną h.Rogala Cyprysińską
1884-1977/MOJA CIOTKA/ 1v Zygmunt h.Prawdzic Działowski 1876-1917

/syn Lech *1914 zg.01.08.1944 Warszawa,ponoć pierwszy poległy powst.
i Wanda 1912-1995 zam.Lech h.Sas hr.Uruski.Antonina z córką Wandą po
wojnie wyjechały do USA,Floryda.Pochowane w grobie Działowskich
w Sarnowie k.Grudziądza/
Siostra Zygmunta Działowskiego, Zofia była żoną Bolesława Donimirskiego.
Tyle uzupełnień na temat Donimirskich i Jana z Tarchalina.
Mam kontakt z Rodziną i Ich Drzewo Genealogiczne
Pozdrawiam
Mirek Paliszewski Wschowa
mirke@o2.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 20 gru 2010, 15:24 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
Maryanna h.Grzymała Grudzińska *1701 +12.03.1782
Pogorzela
x 1v Tomasz h.Samson Olewiński + przed 1744
1731 kupuje za 39 000 zł część miasta Pogorzela
tzw.Zamkową i Wałową oraz części wsi Głuchowo
i Gumienice
od Jego spadkobierców kupuje te dobra Roch Ignacy
Zbijewski 05.09.1764 za 10 000 zł ponad sumę
zadłużenia
x 2v ca1744 Pogorzela
Roch Ignacy h.Rola Zbijewski *07.1710 +05.12.1790
Pogorzela s.Józefa +24.12.1736 Belęcin poch.Osieczna
podsędka poznańskiego dz.Belęcina,Karchowa i Trzepca
k.Gostynia od 1730 i Konstancji Miaskowskiej +ca 1745
Roch ma części w w/w wsiach razem z Braćmi,sprzedają
te dobra w 1747
dane o Nim umięściłem na stronie Pogorzeli
patrz google - Roch Zbijewski Pogorzela
pełnił wiele funkcji publicznych był kasztelanem nakielskim,
miedzyrzeckim,gnieźnieńskim,kaliskim,poznańskim
a 21.10.1790 jako senator kasztelan otrzymał od Króla
stanowisko wojewody gnieźnieńskiego,niedługo po tym
umarł,pochowany w kościele w Pogorzeli,wielce zasłużony
dla miasta m.innymi kolator kościoła w Pogorzeli.

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 20 gru 2010, 16:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Już wcześniej podawałam link do artykułu o Rochu Zbijewskim w "Życiu Gostynia"nr 41 z 15.10.2010.
www.zycie-gostynia.pl
Pozdrawiam.Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 20 gru 2010, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Basiu !
Dzięki Tobie odwiedziłem "Życie Gostynia "i dodałem
dane do życiorysu Rocha.
Doczytałem w danych o Pogorzeli ,że Tomasz Olewiński
+1739 miał juz wcześniej części Pogorzeli z podziałów
rodzinnych a w 1731 dokupił wiecej.
Roch sprzedaje swoje części w 1787.
W podziemiach kościoła jest pochowany Roch i Jego
Córka oraz żona Anna Konarzewska ? czyżby miał rozwód
z Maryanna Grudzińską 1701-1782 ? lub miał 2v po 1782 ?

Pozdrawiam
Mirek P.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 18 mar 2018, 17:26 
Offline

Dołączył(a): 18 mar 2018, 12:34
Posty: 1
Dzień dobry
Mam pytanie do Panów czy macie może jakieś dane
lub może pomysł gdzie można poszukać materiałow na temat
majątków Grudzińskich - odkupione od Dobrzyńskich / Debrzyńskich
chodzi mi o miejscowosci Debrzno , Debrzno Wieś intersuje mnie przede wszystkim architektura
budynków , podział majątków


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 12 lis 2018, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
piofu napisał(a):
Dzień dobry
Mam pytanie do Panów czy macie może jakieś dane
lub może pomysł gdzie można poszukać materiałow na temat
majątków Grudzińskich - odkupione od Dobrzyńskich / Debrzyńskich
chodzi mi o miejscowosci Debrzno , Debrzno Wieś intersuje mnie przede wszystkim architektura
budynków , podział majątków

Debrzynscy/Dobrzynscy nie sprzedali Debrzna besposrednio Grudzienskim. Ostatnie tranzakcje na swoim gniezdzie rodzinnym byly z lat 1670. Pudwels duzo nabyl.Kiedy i czy Grudzinscy kupili Debrzno niestety nie wiem. Ja mam ze Grabowscy kupili w 1772 roku. Pewnie w Zlotowie mozna znalesc jakies dokumenty. Niestety nie mam dostepu do takich zapisow. Bardzo jestem ciekaw skad to zainteresowanie Debrznem? Prosze dac znac czy ewentualnie cos dalo sie ustalic.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 13 lis 2018, 13:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
piofu napisał(a):
Dzień dobry
Mam pytanie do Panów czy macie może jakieś dane
lub może pomysł gdzie można poszukać materiałow na temat
majątków Grudzińskich - odkupione od Dobrzyńskich / Debrzyńskich
chodzi mi o miejscowosci Debrzno , Debrzno Wieś intersuje mnie przede wszystkim architektura
budynków , podział majątków


Proponuję zacząć od ksiąg grodzkich i ziemskich.
Sporo w nich informacji na temat Debrzna.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 13 lis 2018, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Asiek napisał(a):
Proponuję zacząć od ksiąg grodzkich i ziemskich.Sporo w nich informacji na temat Debrzna.

I pewnie Asiu masz to opracowane? A wiec usmiecham sie od ucha do ucha. :lol:

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 13 lis 2018, 20:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
I pewnie Asiu masz to opracowane? A wiec usmiecham sie od ucha do ucha. :lol:


Interesowali mnie swego czasu bardzo Prusimscy (i nadal interesują), którzy w XVII wieku byli właścicielami Debrzna.
Mam jakieś tam luźne notatki porobione przy tej okazji ale nic tak specjalnie nie opracowywałam licząc, że kiedyś w końcu usiądę i przyjrzę się tej rodzinie bardziej dogłębnie :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 13 lis 2018, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Asiek napisał(a):
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
I pewnie Asiu masz to opracowane? A wiec usmiecham sie od ucha do ucha. :lol:


Interesowali mnie swego czasu bardzo Prusimscy (i nadal interesują), którzy w XVII wieku byli właścicielami Debrzna.
Mam jakieś tam luźne notatki porobione przy tej okazji ale nic tak specjalnie nie opracowywałam licząc, że kiedyś w końcu usiądę i przyjrzę się tej rodzinie bardziej dogłębnie :)

Ale to bylo Debrzno kolo Miedzychodu. Niedalekie Kolno to poczatek znanego Jana Kolenskiego. Tamci powinni byc pisani Debrzenscy i pieczetowali sie Samsonem.
To wspomniane przez "piofu" to jest w Krajnie pomiedzy Zlotowem a Czluchowem. Ci Debrzynscy pieczetowali sie Naleczem.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudziński
PostNapisane: 14 lis 2018, 01:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
To już wszystko jasne :)
Mnie interesuje Debrzno międzychodzkie :-)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL